Venezuela huurt raffinaderij Shell Akzo bindt ook in Engeland de strijd aan met Dupont IMF prijst strak monetair beleid van industrielanden Antilliaanse premier optimistisch Boeren ontvluchten EG vanwege superheffing Koning blijft ingrijpen in belastingaanslagen EG-ministers verdeeld over toekomst landbouw Boeing zet strijd om Indiase order voort WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 WILLEMSTAD (AFP/ANP) - De Venozolaanse staatsoliemaatschappij PDVSA gaat de Shell-raffïnaderij op Curacao huren voor een periode van vijf jaar. Er is een huurprijs overeen gekomen van 11 miljoen dollar per jaar. Ook de onderhoudskosten ten bedra ge van 27,5 miljoen dollar zijn voor rekening van Venezuela. De verkoopmaatschappij SNAV komt in handen van de Antilliaanse regering. GRONINGEN (GPD) - De super- heffing op melkoverschotten heeft vele noordelijke boeren op de 'vlucht' gejaagd. By de emigratie- dienst komen de laatste maanden steeds meer aanvragen binnen van veehouders die de EG-maatregel beu zijn en een bedrijf willen be ginnen in Frankrijk en Canada. Het zijn landen waar de melkpro- duktie niet aan zulke strenge re gels is gebonden als in Nederland. De noordelijke emigratieconsu lent F. Falkena uit Eelde verwacht dit jaar zo'n honderd aanvragen van boeren uit Groningen, Fries land en Drenthe voor vertrek naar Canada. De belangstelling voor Frankrijk ligt daar met (ruim 80) iets onder. Falkena wijst er overigens op dat de belangstelling voor emigratie feitelijk vele malen groter is. De cijfers (1165 vertrekkenden uit het hele land) geven een vertekend beeld van de belangstelling, omdat alleen aanvragen in behandeling worden genomen die „een redelij ke kans op succes" bieden. „Er zijn velen die niet in aanmerking ko men voor emigratie, omdat het uit verkoren land allerlei beperkingen kent. Zo zijn de grenzen van Cana da alleen open voor zelfstandige ondernemers". De noordelijke emigratieconsu lent zegt de ervaring te hebben dat de verkoop van de bestaande boe renbedrijven door de superheffing aantrekkelijker is geworden. An dere veehouders trachten de melk quotum op te rekken en hun omzet te redden door hun bedrijven met nieuwe aankopen uit te breiden. ..Het is voor vele boeren de aanlei ding om de stap. waarover ze vaak al jaren hebben gedacht, nu te ma ken". Falkena tempert overigens al te Dat hebben de Venezolaanse vice- minister voor energie, Hernan An- zola en de Antilliaanse premier, Maria Liberia-Peters, gisteren be kend gemaakt. Het akkoord komt slechts een week voordat Shell de raffinaderij wilde sluiten. Liberia- Peters toonde zich gisteravond op timistisch na het bekend worden van de huurovereenkomst. Zij er kende wel dat, als de Antillen het niet eens worden met Shell, „we de overeenkomst met de PDVSA in de prullenbak kunnen gooien". Vorige week vrijdag liep formeel een aanbod van Shell af om de raf finaderij van de hand te doen voor het symbolische bedrag van één gulden. Maandag liep het overleg vast op voor Shell „onaanvaardba re" voorwaarden van de Antilliaan se regering. Desondanks verwacht de premier dat er geen problemen zijn die een akkoord onmogelijk zullen maken. Ook de Shell-direc- tie op Curacao liet weten dat er nog wordt onderhandeld over enkele knelpunten. Volgens Liberia-Peters zal de precieze inhoud van de huurover eenkomst met de PDVSA worden bekendgemaakt als de overeen komst wordt ondertekend. Aange nomen wordt dat dat voor het ein de van deze maand zal gebeuren. Shell heeft immers laten weten dat zij na 30 september niet meer ver antwoordelijk is voor de raffinade rij. Eerder deze maand verwierp de regering in Willemstad nog de voorwaarden die Venezuela aan vankelijk verbond aan het huren van het bedrijf. PDVSA eiste een aantal privileges zoals belasting vrijdom en onbeperkte geldtrans acties. Verder zouden de Antillen zorg moeten dragen voor de mo- Vliegen naar Frankrijk nu ook goedkoper SCHIPHOL (ANP) - De KLM en Air France zijn tariefdalingen over eengekomen voor de lijndiensten Schiphol-Parijs (min 20 procent) en Schiphol-Nice (min 29 procent). De nieuwe tarieven gaan 27 okto ber (winterdienstregeling) in en be dragen respectievelijk 237 en 449 gulden retour. De woordvoerder van Air France in Nederland heeft dit gisteren bekend gemaakt. Aan de nieuwe tarieven zijn wel beperkende voorwaarden verbon den. Passagiers moeten bij voor beeld minstens een weekend op hun bestemming blijven. De voor waarden verschillen verder tussen de Parijs en Nice-vluchten. De tariefverlaging past volgens Air France in de algemene verla ging van de prijzen in de Europese luchtvaart. De EG had daar op aan gedrongen. De KLM kwam eerder al tariefdalingen overeen met voor onder meer haar vluchten op Brit se en Zwitserse bestemmingen. Kort Zakelijk Misbruik Minister Ruding (financiën) denkt erover het misbruik van voorwetenschap bij de effecten handel in enigerlei vorm aan te pakken. Hij wacht tot het bestuur van de effectenbeurs gereed is met een rapport over deze zaak. Daarna zal Ruding overleg plegen met het beursbestuur en met zijn collega van Justitie, die eveneens behoefte aan overleg heeft over te nemen maatregelen. Dit blijkt uit het ant woord van minister Ruding op vra gen van de kamerleden Van Rey (WD) en Tazelaar en Hummel (beiden PvdA). Munten Eind 1984 waren in ons land 4,6 miljard munten in omloop, met een waarde van 1,4 miljard gulden. De meest voorkomende munt is het dubbeltje: daarvan circuleren er bijna 1,8 miljard. De munt die het minst van hand tot hand gaat is het zilveren vijftigguldenstuk, in 1984 in omloop gebracht ter her denking van Prins Willem van Oranje in een oplaag van één mil joen stuks. Rijncontainers Het vervoer van containers over de Rijn zal de komende 3 a 4 jaar worden verdubbeld. Dit jaar wor den naar verwachting 200.000 con tainers met de binnenvaart naar en van het Duitse achterland ver voerd, in 1990 zal dat aantal ten minste 400.000 bedragen. Dit heeft de directeur van het Rotterdamse bedrijf Eurobarge, B. Vis, gisteren gezegd op een bijeenkomst van de Ha ven vereniging in Rotterdam. demisering van de water- en ener gie-installatie van de raffinaderij tot maximaal 25 miljoen dollar. Ook verlangde de PDVSA nage noeg onbeperkte verlening van verblijfsvergunning voor Venezo- lanen, die bij de raffinaderij gaan werken. Liberia-Peters zei gisteravond dat de wetten voor toelating van vreemdelingen worden gehand haafd en geen uitzonderingen zul len worden gemaakt. De PVDSA blijft wel bij dezelfde bezuinigings plannen als de Shell indertijd had, namelijk het ontslaan van 500 van de 1.900 werknemers van de raffi naderij. Voor de toekomst van Shell-Cu- racao speelt ook de modernisering van een krachtcentrale op het ter rein van de raffinaderij een rol. De kosten daarvan bedragen 18 mil joen dollar waarvan een deel door Nederland moet worden betaald. Mevrouw Liberia-Peters zei dat zij voortdurend contact heeft met pre mier Lubbers over de kwestie. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta- Tweede Kamer, na artikelen i Koning (financiën) blijft mening dat hij bevoegd is om in te grypen in individuele belasting aanslagen. Van deze bevoegdheid moet echter een terughoudend ge bruik worden gemaakt. Dat is steeds gebeurd en zal ook in de toe komst blijven gebeuren. weekblad Vrij Nederland dat de bewindsman individuele belas tingaanslagen had verlaagd, tegen het advies van de betrokken in specteurs in, nadat betrokkenen zich persoonlijk tot hem hadden gewend. Koning vond toen ook al, net als In een notitie aan de Tweede Ka- de meerderheid van de Tweede aanbouw. De nieuwbouwwerf van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij RDM met de Walrus (links) e overdreven verwachtingen van melkveehouders van Canada en Frankrijk- ..De mogelijkheden zijn er inderdaad iets ruimer, maar koek en ei is het daar natuurlijk op agrarisch vlak ook niet allemaal. Toch biedt bijvoorbeeld Canada de mogelijkheid om een vast melk quotum te kopen, waardoor de boeren met geld zich van een sta biel inkomen kunnen verzekeren. Voor hen is ook vaak een punt dat ze in Nederland geen toekomst meer voor de kinderen zien", aldus de emigratieconsulent. Falkena verwacht overigens dat de emigratie in de komende jaren behoorlijk zal toenemen. Dit heeft te maken met het feit dat populaire landen als Canada en Australië de deur voor nieuwkomers veel ver der open zullen zetten. PvdA wil Walnisdebat DEN HAAG (ANP) - De PvdA wil een plenair debat in de Tweede Ka mer over het rapport van de Alge mene Rekenkamer inzake het Wal rusproject voordat de begroting van defensie wordt behandeld. PvdA-woordvoerder Van den Berghdrong daar gisteren op aan bij de regeling van werkzaamhe den. In het rapport wordt met name de Admiraliteitsraad van de Ko ninklijke Marine gehekeld, die in grote mate verantwoordelijk zou zijn geweest voor het drastisch uit de pan rijzen van de kosten van de bouw van de twee onderzeeboten, van de oorspronkelijke 425 miljoen gulden tot meer dan 940 miljoen. Voorzitter Engwirda van de ka mercommissie voor de rijksuitga ven (die de rapporten van de Re kenkamer in eerste instantie be handelt) sloot zich aan bij de sug gestie van de sociaal-democraat ook de commissie voor defensie by de voorbereiding van de behande ling van het rapport te betrekken. schrijft de voor de belasting heffing verantwoordelijke be windsman dat "de omvang van de ministeriële verantwoordelijkheid voor het vaststellen van de aanslag door de inspecteur zich niet pre cies laat fixeren en derhalve ook zijn bevoegdheden om aanwijzin gen te geven niet". Kamer, dat de staatssecretaris financiën in uitzonderingsgevallen bevoegd is belastinginspecteurs een 'aanwijzing' te geven. In zijn notitie wyst Koning erop dat verreweg de meeste verzoeken van belastingplichtigen door amb tenaren van het ministerie van fi nanciën worden afgehandeld. De Maar omdat de staatssecretaris staatssecretaris bemoeit zich bij uiteindelijk verantwoordelijkheid voorbeeld, net als zijn voorgan- heeft voor het werk van de belas- gers, met de afdoening van ver- tingdienst als geheel, kan hij ge- zoekschriften die belastingplichti- houden zijn in individuele gevallen gen richten aan de Tweede Kamer, te onderzoeken of de algemene re- Per jaar gaat het om ongeveer der- gels in acht worden genomen. "Zo tigduizend zaken van individuele nodig zal ik dan nadere aanwijzin- burgers en bedrijven. Koning kan gen moeten geven indien bijzonde- geen aanduiding geven in hoeveel re omstandigheden daartoe aanlei- van deze zaken uiteindelijk ding geven", aldus Koning. De staatssecretaris raakte in conflict met een deel belastingplichtige gunstig wordt juni besloten, in afwijking van de be- de slissing van de inspecteur. LUXEMBURG (ANP) - De landbouwministers van de EG zijn nog be hoorlijk verdeeld over de beantwoording van de vraag hoe het Europese landbouwbeleid hervormd moet worden. Dat is gisteren in Luxemburg gebleken. De bedoeling is dat de ministers voor het einde van dit jaar tot besluiten komen die dan hun uitwerking krijgen in de prijsvoorstellen van de EG-commisssie voor het volgende jaar. De grote tegenstelling bestaat vooral tussen de EG-landen die aan het inkomen van de boer een grotere prioriteit toekennen dan de anderen. Maar dat het huidige beleid niet kan worden voortgezet blijkt uit de overschotprodukties. "We lopen volledig klem", aldus de Nederlandse minister ingenieur Gerrit Braks, die wees op "voorraden die spectaculair zijn gegroeid": 17 miljoen ton granen (tegen vorig jaar nog 5 miljoen ton), nu alweer een miljoen ton boter, een half miljoen ton magere melkpoeder en 800.000 ton rundvlees. In die situatie kan volgens Braks het huidige markt- en prijsbeleid niet onverkort worden voortgezet. Consequentie van de huidige situatie is volgens Braks "dat in grote delen van Europa niet alle boerenbedrijven kunnen blijven bestaan". Volgens de minister zullen er financiële middelen moeten worden ge- creeërd om Europa een exporteur van landbouwprodukten te doen blij ven. Braks voelt er het meeste voor dat het systeem van medeverant woordelijkheidsheffingen wordt uitgebreid ook naar andere sectoren dan waar ze nu al bestaan. Daarbij heeft hij vooral het oog op de granen. Dit moet volgens de minister gepaard gaan met een terughoudend prijsbe leid. Glasbakken spaarden al 60 miljoen gulden uit ZEIST (ANP) - De glasbak heeft de afgelopen jaren onge veer 60 miljoen gulden uitge spaard aan verwijderingskos- ten. Ir. W.C. Reij, directeur-ge- neraak milieuhygiëne van het ministerie van milieu heeft dit gisteren gezegd bij de plaatsing van de tienduizendste glasbak in Nederland. De plaatsing in Zeist luidde de vierde nationale glasbakkencampagne in. Volgens Reij zal er dit jaar ruim 200.000 ton glas via de glasbak ingezameld worden. Dat is bijna de helft van de tota le hoeveelheid afvalglas. Reij wees erop dat het beleid van het ministerie zich richt op de instandhouding van het huidi ge systeem met statiegeld, maar dat de hoeveelheid glas op stortterreinen en in afvalo- vens verminderd moet worden. De glasbakkencampagne is gestart op initiatief van het Centraal Bureau Levensmidde lenhandel omdat deze branche wegens ruimtegebrek in de winkels niet meer dan de huidi ge twee miljard statiegeldfles- sen per jaar kan verwerken. Dit jaar heeft de campagne als the ma: wie maakt de mooiste glas baksticker van Nederland? De Stuurgroep Promotie Glasbak heeft dit thema gekozen om te proberen de glasbak een meer aanvaardbaar en natuurlijk on derdeel te maken van het straatbeeld. andere industrielanden is gaan De grootste groei aantrekken, zij het onvoldoende 6,4 procent, deed zich om de werkloosheid terug te drin gen. In de ontwikkelingslanden versnelde de groei. WASHINGTON (ANP) - De econo mische groei in de industrielanden heeft geen toeneming van de infla tie met zich gebracht. Integendeel, in 1984 is de inflatie in die landen verminderd met driekwart pro cent. In de twaalf maanden tot en met maart dit jaar heeft de inflatie in de industrielanden slechts 3,5 procent bedragen dank zij een con sequent monetair beleid. Dat meldt het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) in zijn jaarver slag, dat een toename van de in dustriële produktie in 1984 heeft UH.VUCI vcui gucucicu, uicuaicii berekend van vijf procent, het en kapitaal) van veel landen teveel Beschermen In verband met de hoge werk loosheid signaleert het fonds wel een voortdurend toenemende nei ging tot het beschermen van de ei gen industrie door de rijke landen. Ook lopen de rekeningen van de betalingsbalans (het saldo van in- i uitvoer van goederen, diensten i;._ til na|iitacu; van vcci taiiucu ICVCCI SSSmmm ÖSSffi jaar. Het IMF, warbij 149 landen zijn aangesloten, laat daarmee een de VS en het overschot Japan, van de ontwikke- optimistischer geluid heren dat de iarH H.,lap club van 24 industrielanden, de jam aoilar OESO, die gisteren constateerde dat de rijke landen op weg zyn lingslanden merkt het IMF op dat naar een na-oorlogs werkloos- de economische groëi daar bene- heidsrecord. den het gemiddelde over een lan- Het IMF houdt zich voorname- gere termijn blijft en dat de verde- lijk bezig met financiële oneven- ling van de groei zeer ongelijk is. wichtigheden in de wereldecono- De reële groei van het bruto natio- mie en constateert dat het herstel naai produkt (bnp), de som van alle van de economie in de industrie- goederen en diensten, in de ont landen is in begin 1985 beter ver- wikkelingslanden heeft vorig jaar deeld geweest dan in 1984. Sinds- 3,7 procent bedragen, het hoogste dien is de economische bedrijvig- percentage sinds 1979. In de perio- heid in de VS minder snel gaan de 1967-76 groeide het bnp echter groeien terwijl de vraag in enkele met gemiddeld zes procent. vorig jaar, voor in de Aziatische ontwikkelingslanden. De landen in Afrika kenden een groei van 2,2 procent tegen een achteruitgang van 0,2 procent iri 1983. De financiële situatie van veel ontwikkelingslanden is nog zeer broos als gevolg van grote schulden aan het buitenland. Ook zien veel landen geen kans hun in flatie voldoende te verkleinen. Het IMF maakt zich er zorgen over dat steeds meer landen achterop raken met het terugbeta len van opgenomen kredieten. De achterstand bedroeg eind april dit jaar 176,3 miljoen sdr en eind april vorig jaar 43,6 miljoen sdr. De waarde van de sdr (bijzondere trek- kings rechten, een rekeneenheid van het IMF) is ongeveer 3,31 gul den. De betalingsbalanspositie van de ontwikkelingslanden is wel verbe terd. Het tekort op de lopende re kening van de betalingsbalans van de ontwikkelingslanden vermin derde van 70,5 tot 43,9 miljard dol lar. Dat komt ook tot uitdrukking in de vermindering van de krediet verlening door het IMF. Verstrekte het fonds in het boekjaar 1983/84 nog 10,2 miljard sdr, in het boek jaar 1984/85 was dat 6,1 miljard sdr. ARNHEM (ANP) - Akzo NV heeft nu ook in Engeland de strijd om octrooirechten aangebonden met het Amerikaanse chemieconcern Dupont de Nemours. Bij een recht bank in Londen heeft Akzo eerder deze week een klacht ingediend, waarin het concern Dupont ervan beschuldigt inbreuk te maken op een Akzo-octrooi. In Amerika houdt een rechter zich sinds mei van dit jaar ook al met zo'n klacht bezig, terwijl de rechter in Arnhem Akzo begin dit jaar in het gelijk stelde. Dit heeft een woordvoerder van Enka in Arnhem gisteren meege deeld. Enka, een divisie van Akzo, brengt zogenoemde aramidega- rens op de markt onder de merk naam Twaron. Dupont vervaardigt een soortgelijk produkt dat onder de naam Kevlar op de markt wordt gebracht. Akzo/Enka beschuldigt Dupont ervan dat alle Kevlar die door het concern in Groot-Brittan- nië op de markt wordt gebracht vervaardigd is met gebruikmaking van het proces waarop Akzo oc trooi heeft. Akzo heeft de rechter in Londen gevraagd daar een einde aan te maken. Dupont ontkende begin dit jaar voor de Arnhemse rechtbank dat bij de produktie van Kevlar ge bruik wordt gemaakt van door Ak zo ontwikkelde grondstoffen en werkwijze. Het concern weigerde echter bekend te maken hoe Ke vlar dan wel wordt gemaakt. Vol gens Dupont is dat fabrieksge heim. Het Amerikaanse concern heeft Volgens de Arnhemse recht bankpresident mr. J. van Julsing- ha met die simpele weigering de beweringen van Akzo dat er sprake is van inbreuk op octrooi volstrekt onvoldoende weerlegd. Akzo werd daarom in het gelijk gesteld. Dupont heeft overigens al enkele keren getracht om bij de Neder landse octrooiraad nietigverkla ring van het Akzo-octrooi te berei ken. Dupont beweert onder meer dat de Akzo-vinding niet nieuw is. Tot nu toe werden die verzoeken van het concern echter afgewezen. Akzo en de overheid staken en kele jaren geleden miljoenen gul dens in de ontwikkeling van Twa ron, een ijzersterk maar vederlicht vezel waarvoor volgens het con cern op tal van toepassingsgebie den een grote toekomst is wegge legd. Nog dit jaar start de produk tie waarvoor in Emmen en Delfzijl fabrieken zijn gebouwd. Dupont kwam in de jaren zeven tig al met een dergelijk produkt op de markt. Het oplosmiddel dat bij de vervaardiging daarvan werd ge bruikt bleek echter kankerverwek kend en in 1975 informeerde het concern belangstellend bij Akzo of gebruik kon worden gemaakt van het door dit concern ontwikkelde oplosmiddel. Besprekingen daarover leidden echter niet tot resultaten maar kor te tijd later kwam Dupont met Ke vlar op de markt. Bij Akzo rees toen meteen al het sterke vermoe den dat daarbij gebruik werd ge maakt van het Akzo-procede om dat er volgens Akzo geen andere economische en praktische metho den bestaan om het oplosmiddel te vervaardigen. LOS ANGELES (RTR) - De Ameri kaanse vliegtuigfabrikant Boeing is niet van plan zich neer te leggen bij de Indiase beslissing om vlieg tuigen te bestellen bij de Europese concurrent Airbus Industrie. Boeing wil de Indiase luchtvaart maatschappij Indian Airlines een nieuw aanbod doen en hoopt dat het daardoor de order ter waarde van 1,6 miljard dollar alsnog kan binnenhalen. Dat heeft de woord voerder van Boeing, John Wheeler, gisteren gezegd. In het afgelopen weekeinde on dertekende de nationale lucht vaartmaatschappij van India een principe-overeenkomst met Air bus over de aankoop van negen tien vliegtuigen van het type A320 en een optie op twaalf toestellen van dit type. Met de order is een bedrag van 1,6 miljard dollar ge moeid. Een woordvoerder van Air bus gaf echter toe dat nog onder handeld moet worden over de fi nanciële kanten van de order. Hij weigerde precies aan te geven waarover nog overeenstemming moet worden bereikt. "Als de prijs nog ter discussie staat, dan hebben we zeker nog iets om over te praten", aldus Boeing- woordvoerder Wheeler. Hy zei ver rast te zyn over het door Airbus ge noemde bedrag van de order. De Europese vliegtuigfabrikant levert niet alleen de vliegtuigen, maar ook onderdelen en extra motoren. Bovendien zal Airbus ook de kos ten van training betalen en de kos ten van leasen van vliegtuigen zo lang de negentien vliegtuigen nog niet zyn geleverd. Boeing heeft volgens Wheeler de 757, een groter toestel, aangeboden tegen veertig miljoen dollar per stuk. Bij een totaalbedrag van 1,6 mil jard dollar voor 31 Airbus-vliegtui gen, betaalt Indian Airlines onge veer 52 miljoen dollar per toestel, aanzienlijk meer dan het bedrag waarvoor Boeing het type 757 kan leveren. In kringen van de vlieg tuigindustrie wordt er echter op gewezen dat zowel Boeing als Air bus aanzienlijke prijsverlagingen hebben aangeboden in hun strijd om de order te krijgen. Wheeler zei verder dat Boeing in nieuwe onderhandelingen met In dian Airways er de nadruk op wil leggen dat de Amerikanen al bin nen een paar maanden hun toestel len kunnen leveren, en niet zoals Airbus Industrie pas over driejaar. ADVERTENTIE NOG VRAGEN OVER HET FISCAAL NUMMER? dezer dogen heeft u. net ah olie andere mensen van 15 jaar en ouder m uw omgeving, een brief ontvangen van de belastingdienst Daarin werd u een belastingnummer, het fiscool nummer, gegeven. Is het u niet duidelijk of hebt u nog vragen? Bel dan (gratis) 06-0543. De medewerkers van de BelastingTelefoon helpen u graag. BELGEWOON 06-0543 DE BELASTING TELEFOON

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9