PvdA: snel debat discriminatiewet lenzen... 'Meesten kiezen niet bewust voor kinderen' Borsele akkoord met nieuwe kerncentrale Iraanse vluchtelingen krijgen politiek asiel u-. /-v. Ik Kliniekabortus verdeelt CDA Eigen Huis: makelaars ontduiken provisieregel Smit zet offensief voor Markerwaard verder voort Winsemius zet onderzoek naar kernafval in zeebodem voort s WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 APELDOORN (ANP) - De meeste mensen kiezen helemaal niet be wust voor kinderen. Dat gebeurt vooral in de maatschappelijke bo venlaag, maar daar buiten nauwe lijks. Dat stelde gisteren hoogle raar jeugdrecht aan de Amster damse universiteit De Langen op een bijeenkomst van de stichting HOZ ((Huwelijk/relaties-Ouder- schap-Zwangerschap). De HOZ had de conferentie geor ganiseerd om een antwoord te krij gen op de vraag wat de gevolgen zijn nu mensen niet langer kinde ren 'krijgen' maar 'nemen'. Aanlei- DEN HAAG (ANP) - De PvdA wil een plenair debat over de wet gelijke behandeling ding was een publikatie van me- zodra de regering de toegezegde notitie daarover heeft uitgebracht. PvdA-woordvoerster vrouw Rünbout-Eisenburger, moe- Van Nieuwenhoven voelt er het meest voor de vorderingen van het kabinet rond de dfe Jch™r mer verSst dat de we- omstreden anti-discriminatiewet volgende week reeds op de agenda te plaatsen, zo zei zij tenschap zich met die vraag zo wei gisteren. Premier Lubbers liet afgelopen vrijdag weten dat de kans gering is dat zijn nigf bezighoudt. Zij heeft de ploeg nog deze kabinetsperiode met een wetsvoorstel komt. De problemen bij de wet gelijke behandeling spitsen zich toe op de positie van homoseksuele docen ten in het bijzonder onderwijs. De confessionele schoolbesturen wil len de mogelijkheid behouden om homo's van hun scholen te weren op grond van hun geaardheid en vinden daarbij het CDA aan hun zijde. Deze vrijheid staat echter haaks op de grondwetsbepaling dat discriminatie op grond van seksuele geaardheid is verboden, wat voor coalitiepartner de WD zwaarder weegt dan de 'vrijheid van onderwijs'. Leerkrachten moe- BORSELE/MIDDELBURG/MOE- RDIJK (ANP) - De gemeenteraad van Borsele heeft gisteren besloten mee te werken aan de bouw van een of meer nieuwe kerncentrales en de eventuele opslag van kernaf val op het industriegebied Sloe. De Provinciale Zeeuwse Energiemaat schappij PZEM heeft gisteren be sloten tien miljoen gulden beschik baar te stellen als voorbereidings krediet voor de bouw van een nieu we centrale in Borsele. Aangezien Provinciale Staten van Zeeland vrijdag al de weg effenden voor uit breiding van kernenergie, is de bouw van nieuwe kerncentrales in Zeeland daarmee enkele stappen dichterbij gekomen. De tien miljoen van de PZEM is bedoeld voor de opzet van een bouwbureau dat de bouw van een of twee nieuwe kerncentrale in Borsele gaat voorbereiden. Die voorbereiding gaat volgens de Zeeuwse gedeputeerde De Voogd ongeveer 3,5 jaar duren en 80 mil joen kosten. Als definitief bekend is hoeveel kerncentrales er in Borsele ge bouwd mogen worden, gaat de PZEM zoeken naar een partner. De Voogd denkt dan in eerste instan tie aan de SEP, en wel het liefst volgens het financiële concept waaronder nu de nieuwe kolencen trale in Borsele wordt gebouwd. De bouw komt dan voor rekening en risico van de SEP, maar blijft PZEM-eigendom. De centrale wordt dan wel ingebracht in het Nederlandse elektriciteitsplan. De PZEM zelf zal de 5,6 miljard die de nieuwe kerncentrale gaat kosten niet kunnen betalen. Film De milieugroep Moerdijk start een eigen voorlichtingscampagne in verband met de inspraakproce dure voor mogelijke vestigings plaatsen van kerncentrales. Op 27 september, de eerste informatie avond, wordt de film 'Meer kern centrales?' vertoond. Aansluitend gaat Lucas Reynders van de stich ting Natuur en Milieu dieper in op de gevaren en nadelen van kern energie, aldus de verklaring van de milieugroep. Diezelfde avond zal de groep Moerdijk bekendmaken welke plannen er zijn om de vestiging van een kerncentrale op het indus trieterrein Moerdijk te verhinde- DEN HAAG (ANP) - Begin novem ber komt een groep van 43 Iraanse vluchtelingen uit Turkije naar Ne derland. De groep is de afgelopen veertien dagen in Turkije door een Nederlandse ambtelijke missie on der leiding van het ministerie van buitenlandse zaken geselecteerd. Daarbij is onder meer samenge werkt met de VN-vluchtelingenor ganisatie. In Den Haag gingen gis teren dertig Iranïers in hongersta king tegen het Nederlande beleid ten aanzien van Iraanse vluchtelin gen. De selectie in Turkije vond plaats op basis van persoonlijke in terviews. Rekening werd gehou den met persoonlijke vluchtmotie ven en de mogelijkheden van een verantwoorde integratie in Neder land. De groep wordt voor een eer ste aanloopperiode door het minis terie van WVC in het opvangcen trum in Apeldoorn ondergebracht en krijgt politiek asiel. De ambtelijke missie vloeit voort uit het vorig jaar ingevoerde Ne derlandse beleid dat onder meer de mogelijkheid schept om veelal op aanbeveling van de hoge commis saris voor de vluchtelingen maxi- Terwijl een Nederlandse ambtelijke delegatie in Turkije 43 Iraniérs heeft uitgezocht die naar Nederland mogen komen, protesteerden gisteren landgenoten van hen in Den Haag tegen de dreigende terugzending van 'illegaal' naar Nederland gekomen Iraniërs naar Turkije. (foto ANP) ADVERTENTIE ANVC - contactlensspecialist Katwijk - Voorstraat 80; Heemstede - Binnenweg 114; Lelden - Haarlemmerstraat 58; 8assenheim - Hoofdstraat 263; Vlaardingen - Hoogstraat 209; .Wassenaar - Langstraat 7; Voorschoten - Schoolstraat 116. ten 'buiten het schoolplein' hun le ven kunnen inrichten op een wijze zoals hem of haar goeddunkt, vin den de liberalen. Fractieleider Nijpels van de WD heeft herhaaldelijk laten we ten dat de zaak nu maar eens gere geld moet worden en kondigde af gelopen weekeinde op zijn partij raad aan dat de WD met een ont werp komt. PvdA-voorzitter Van den Berg beloofde daarop steun voor een liberaal initiatief. Behalve Van Nieuwenhoven hield ook D'66-kamerlid Groenman gisteren in de Tweede Kamer de mogelijk heid open het kabinet aan de tand te voelen in de vorm van een inter pellatie. Daarbij moeten dan vol gens haar behalve premier Lub bers ook de betrokken bewindslie den Kappeijne van de Coppello (emancipatie), Rietkerk (binnen landse zaken) en Korthals Altes (justitie) op het appèl verschenen. druk, dat het bewust nemen van kinderen leidt tot grote onzeker heid bij de ouders, omdat die zich zo verantwoordelijk voelen voor het kind, dat ze er niet zoveel eisen meer aan durven stellen. Kinderen zouden daardoor minder weerbaar en vechtlustig worden en frustra ties niet meer goed aan kunnen. De Langen dacht er anders over. Zij vindt juist dat de volwassenen (nog) meer rekening moeten hou den met de leefwereld van de kin deren. "Hoe meer ouders met hun kinderen overleggen hoe meer ge zag ze krijgen en hoe leuker de op voeding wordt". De Langen is ini tiatiefneemster van de eerste rechtswinkel voor kinderen. Die helpt kinderen bij het aanspannen van juridische procedures tegen ouders 'die het wel heel bont ma ken'. De orthopedagoog Menkveld zei dat steeds meer jongeren niet in staat zjjn zo te leven als hun omge ving van hen vraagt. Ze zijn niet vitaal, gauw gedeprimeerd en bang om door anderen te worden beoor deeld. Menkveld pleitte voor meer opvoedingstelefoons en ouder praatgroepen. Krasse ontwerpstellingen wer den door de conferentiegangers niet onderschreven. De meesten waren het niet eens met de ideeën Rijnboutt. Ook zij zetten vraagtekens bij het kiezen voor kinderen. De opmerking dat mensen kinderen willen óf er be wust voor kiezen om kinderloos te blijven kreeg veel bijval. De meerderheid was ook tegen het al te verstandelijk opvoeden van kinderen. Ouders zouden meer op hun intuïtie moeten afgaan en zich minder moeten aantrekken van wat omgeving, deskundigen en tijdschriften beweren. Als ze on zeker zijn is dat niet zo erg: daar door leren ook de kinderen om ge makkelijker met onzekerheden om te gaan en wordt de dialoog in de gezinnen bevorderd. Directeur Zandvoort van de HOZ vroeg zich na afloop af of de ze uitspraken ook de mening van de meerderheid van de bevolking weergeven: "Je merkt toch maar al te vaak dat ouders en kinderen vol ledig vastlopen in hun gezinssitua tie". Europa voert Aids-test voor bloeddonor in Nederland 'selecteert' in Turkije maal 250 vluchtelingen per jaar uit te nodigen naar Nederland te ko- Enkele weken geleden wees Ne derland Iraanse vluchtelingen uit naar Turkije en Pakistan als eerste land van opvang. Tegen dat onder deel van het beleid zijn dertig Iraanse vluchtelingen gisteren in Den Haag in hongerstaking gegaan voor onbepaalde tijd. Zij voeren deze actie voorlopig in de Bartho- lomeuskapel aan de Prinsegracht. De Iraniërs, die in het afgelopen weekeinde bij wijze van demon stratie van Schiphol naar Den Haag liepen, zijn niet tevreden met de antwoorden die zij maandag hebben gekregen van het ministe rie van justitie. De demonstranten willen dat Ne derland alle Iraanse vluchtelingen accepteert als politieke vluchtelin gen. Ook eisen zij meer zekerheid voor vluchtelingen die al minstens twee jaar wachten op de beslissing over hun asielaanvraag. Een dele gatie van de demonstranten had gisteren gesprekken met kamerle den van onder meer PvdA, WD en CPN. Burgemeester wil betere kogels voor politiemacht UTRECHT (ANP) - Burge meester Vos van Utrecht heeft de ministers Rietkerk (binnen landse zaken) en Korthals Altes (justitie) mede namens de hoofdofficier van justitie laten weten dat de door de politie ge bruikte munitie 'in ieder geval bij gebruik door arrestatie teams' ondeugdelijk is. De bur gemeester geeft de bewindslie den dringend in overweging ar restatieteams met krachtiger kogels te bewapenen. Het beroep komt voort uit het optreden van een arrestatie team van de gemeentepolitie Utrecht in juni. Het team moest in een woning een van moord verdachte man aanhouden. De verdachte sloeg een politieman verschillende keren met een kapmes in de onderarm. Daar op loste de politieman twee ge richte schoten, maar zonder zichtbaar effect. Een derde ver dwaalde kogel raakte de ver dachte, maar pas een vierde schot dat door een collega werd afgevuurd, doodde de verdach te. Een 'betere' kogel zou de aan valler bjj het eerste schot heb ben uitgeschakeld en zou niet tot een dodelijke verwonding hebben geleid, aldus burge meester Vos. HAAFTEN (ANP) - De tijd van het bewerken van de notebomen knuppels en stokken is weer aangebroken. De 84-jarige Met Bambacht en haar 61-jarige dochter Jaan hebben in hun tuin wel twintig van deze bomen staan en het tweetal is nu dagelijks bezig met het verzamelen van walnoten. Moeder Bambacht hanteert vaardig de knuppel, terwijl dochterlief de noten verzamelt. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Drie CDA-ka- merleden hebben zich gisteren ge keerd tegen het kabinetsbesluit abortusingrepen in erkende klinie- VACCINATIE (ANP) - Staatsse cretaris Van der Reijden (volksge zondheid) wil zo spoedig mogelijk vaccinatie met een drievoudig vac cin, bestaande uit bof-, mazelen- en rubellavirus, opnemen in het vac cinatieprogramma. De meerkosten van het opnemen van het drievoudige vaccin worden voor de eerste jaren, als een 'inhaalactie' nodig is, geraamd op 9 miljoen gulden en daarna op 5,7 miljoen gulden per jaar. De baten zullen echter ruimschoots tegen de kosten opwegen. Alleen de zieken huiskosten van de 400 bofpatiën- ten die per jaar in een ziekenhuis worden opgenomen zijn volgens de Gezondheidsraad al bijna twee maal zo hoog als de kosten van het vaccin voor een hele Jaargang" kinderen. ken te financieren via de algemene wet bijzondere ziektekosten. De Kamerleden Paulis, Couprie en Van der Linden stemden voor een motie van klein rechts (SGP, RPF en GPV) waarin een dergelijke be kostiging wordt uitgelegd als een wettelijke invoering van een gratis abortus, waartegen klein rechts principiële bezwaren heeft omdat zij abortus provocatus als misdrijf beschouwt. De motie sneuvelde niettemin doordat (behalve het on afhankelijke Kamerlid Wagenaar) inclusief de rest van de CDA-frac- tie de rest van de Kamer tegen stemde. DEN HAAG (ANP) - Alle 21 lidsta ten van de Raad van Europa gaan bloeddonors controleren op de aanwezigheid van anti-stoffen te gen Aids. Dit blijkt uit een rapport van Europese deskundigen op het gebied van bloedtransfusie en im munologie die de afgelopen dagen in Straatsburg hebben vergaderd. Vrijdag sprak het ministerscomité van de Raad zich uit voor een spoe dige invoering van de Aids-test. Vandaag begint in Straatsburg de najaarszitting van de assemblee van de Raad. Volgens het rapport vindt con trole op Aids al plaats in Neder land, Frankrijk, België, Oostenrijk, IJsland, Italië, Luxemburg, Noor wegen, Zweden, Zwitserland en Finland. Andere lidstaten staan op het punt de test in te voeren. Groot-Brittanië volgende week. de Bondsrepubliek in oktober en Ier land in november. Uit de meest recente statistieken - juni 1985 - blijkt dat Aids in Euro pa het meest wordt aangetroffen in Frankrijk, 392 geregistreerde ge vallen. Ministeries van volksge zondheid in andere landen gaven de volgende cijfers: Bondsrepu bliek 220, Groot-Brittanië 176, Bel gië 99, Nederland 66, Zwitserland 63, Italië 62, Denemarken 48, Zwe- Zoals verwacht steunde een ka- den 27 en Luxemburg 1. IJsland mermeerderheid het kabinets- heeft geen enkel geval van Aids ge- standpunt dat abortusingrepen in registreerd. ziekenhuizen in aanmerking ko- men voor ziekenfondsverzekering en die in klinieken via de AWBZ. Dit om tegemoet te komen aan ge wetensbezwaarden tegen bestem ming van hun ziekenfondsprem VAN KEMENADE - Voorzitter Van Kemenade van het college van bestuur van de Universiteit van Amsterdam heeft gisteren het Aca- voor (kliniek)abortus. Een motie demisch Ziekenhuis in Leiden v de PvdA om ook de ingrepen in die erkende klinieken in het zie kenfondspakket op te nemen sneu velde door toedoen van de rege ringspartijen CDA en WD ge steund door klein rechts, Wage naar en Janmaat. laten. Van Kemenade werd daar tien dagen geleden met hartklach ten opgenomen en moest een ope ratie ondergaan. Zijn toestand is 'bevredigend'. De 48-jarige Van Kemenade zal nog geruime tijd thuis moeten herstellen. Kamervoorzitter Dolman kijkt 'van zijn stoel af DEN HAAG (ANP) - Kamervoor zitter Dolman was gisteren zijn stem kwijt. Uitgerekend op de dag dat zijn boek 'Van de stoel af ge zien' werd gepresenteerd, kon de anders zo praatgrage parlementa riër geen woord uitbrengen. EG- voorlichter Henri Faas leidde nu het boek in. Dolman heeft door hem uitge- DEN HAAG (GPD) - Onder het mom van extra service weten makelaars in onder meer Amsterdam het Gooi en Den Haag huizenkopers een flink ken bij het Hoogoven-schaaktoer- bedrag aan geld uit de zak te kloppen. Die beschuldiging doet de vereni- >jn rnemorxams' voor parle ging Eigen Huis in haar maandblad van oktober. In die regio's hebben mentonèrs als Romme en Vonde- alle makelaars die lid zijn van de Nederlandse vereniging van Makelaars nn(J (NVM) zich.gebundeld. Ze bieden huizenkopers een aanbod van alle te Voorts wijdt Dolman een hoofd. koop staande woningen aan in een krantje of per computeruitdraai. sluk aan 0n5 parlement en de taal. By dat totale aanbod wordt echter met de naam van de verkopende Daarin constateert hij dat wat s0. makelaar genoemd. In het Gooi wordt ook op raamaffiches bij een te cialisten solidariteit noemen voor koop staand huis de naam van de makelaar niet meer vermeld. De koper christen-democraten medemense- wordt daardoor gedwongen naar een willekeurige makelaar toe te stap- hjkheid is m v00r !iberalen sociale pen en hem om bemiddeling by de verkoop te vragen. Daarvoor moet rechtvaardigheid. Christelijke re- uiteraard provisie worden betaald. deuoeringen lopen oner nan rent- In praktijk blijkt het bijna onmogelijk om de naam van de verkopende meesterschap al lean het eiaendom makelaar te achterhalen. Volgens de vereniging gebeurt het zelfs dat een koper die dat wel lukt, geen informatie van de betreffende makelaar Voo'r ccmmun.ST altas een bemidddtn™™62611 "aar V°°r 'vraagstuk' al geeft de context meer Op die manier worden veel kopers gedwongen een makelaar te nemen terwijl ze dat niet willen. Ook voor verkopers is het systeem nadelig, omdat ze veel moeilijker in contact kunnen komen met mensen die niet via een makelaar willen kopen. De enigen die ervan profiteren, zijn vol gens de vereniging de makelaars. Die compenseren op deze wijze het inkomstenverlies dat ze hebben opgelopen door het verbod om zowel aan koper als verkoper provisie te vragen. Eigen Huis heeft er bij de NVM op aangedrongen tegen deze praktijken op te treden. Verkopers wordt aangeraden te eisen dat bij iedere presen tatie van het huis de naam van de makelaar erbij staat. Kopers moeten niet gewilde bemiddelingsoverkomsten gewoon weigeren. Als makelaars deze praktijken blijven hanteren, wil de vereniging de namen gaan publi ceren van de makelaars waar klachten over zijn. blijk van zekerheden. Min of meer progressieve woordvoerders door spekken hun betogen met milieu vriendelijke en vrouwvriendelijke adviezen, meestal op onvriendelij ke toon. Toch houdt de voorzitter van de Kamer. Omdat slechte sprekers best aardige mensen kunnen zijn en omdat politiek tenslotte geen dichten is maar doen. Op de ANP-foto bekijken premier Lubbers en Dolman het boek. In hun midden kijkt mevrouw Dol man toe. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft gisteren haar offensief voor inpoldering van de Markerwaard voortgezet. Op een jubileumbijeen komst van baggeraars stelde ze dat 'men in brede kring naar uitvluch ten zoekt om echte beslissingen over grote projecten te ontlopen'. Volgens haar woordvoerder doelde ze daarmee op haar eigen partij de WD, en op 'anderen' die van de Markerwaard af willen of de aanleg ervan willen uitstellen. De bewindsvrouw zei tegen haar gehoor1 "Ik wil in dit verband wel kwijt dat men naar mijn smaak te slordig omspringt met de besluit vorming over enkele grote projec ten. Ik ben ervoor dat we het Zuiderzeeproject afronden door aanleg van de Markerwaard". De regering-Lubbers heeft eerder al besloten om de aanleg van de Mar kerwaard aan de volgende regering over te laten. De minister zei ook dat het plan- Waterman (kustverbreding bij Den Haag) volgens haar ook wel weer op de lange baan zal worden ge schoven. DEN HAAG (GPD) - Minister Win semius (milieubeheer) is niet be reid het onderzoek naar mogelijke opslag van hoog-radioactief afval in de bedding van de Caraibische Zee stop zetten. Hij zei dit gisteren in de Tweede Kamer, even nadat hy nog een brief van de regering van de Nederlandse Antillen had ontvangen, waarin deze krachtig protesteert tegen de onderzoekin gen. Nederland doet momenteel mee aan een tot 1987 durende studie van het Internationaal Kerne nergieagentschap (IAEA) in We nen naar de mogelijkheden om hoog-radioactief afval in torpedo vormige containers in de oceaan bodem te schieten. Frankrijk, West-Duitsland, Japan, Zwitser land en de Verenigde Staten en Ca nada zyn bij dit onderzoek betrok ken. Nederland heeft in het Carai- bisch gebied de schepen Tyro en de Tydeman ingezet. Deze hebben inmiddels voor veel onrust ge zorgd op de Nederlandse Antillen, Cuba, de Dominicaanse Repu bliek, Sint Lucia en in Panama. Eerst in antwoord op mondelin ge vragen en later in een interpella tie zei Winsemius dat slechts beke ken wordt of het afval technisch en milieuhygiënisch verantwoord in de zeebodem kan worden opgesla gen. De bewindsman noemde het on verstandig om niet alle mogelijk heden voor de opslag van kernaf val na te gaan. Hy herinnerde er aan dat de huidige opslag op het land slechts een tijdelijke oplos sing is. De PvdA. PSP en D'66 von den echter dat de bezwaren van de Antillen zwaar moeten wegen en vroegen stopzetting van het onder zoek. De meerderheid van de Ka mer verwierp dit idee. Winsemius liet verder weten dat Nederland zich op de nu lopende dumpingsconferentie in Londen van stemming zal onthouden bij het voorstel om het in zee dumpen van laag en middel radioactief af val te verbieden. Volgens hem is er geen enkel technisch of weten schappelijk bewys op grond waar van een verbod moet worden uit gevaardigd. Nederland zelf dumpt al driejaar zelf geen radio-actief afval meer in zee. Het wordt geen goede metho de gevonden en ook in stryd met het uitgangspunt dat het mogelijk moet zijn om het kernafval te isole ren, beheersen en controleren. In ternationaal wordt er sedert 1983 niet meer gestort, nadat de dum pingsconferentie besloot om een definitieve beslissing te nemen als een wetenschappelijk rapport over de gevolgen ervan klaar was. Dat rapport is er nu, maar conclusies ontbreken. Vandaar dat PvdA, PSP en D'66 vroegen om Neder landse stappen om het tijdelijke verbod te verlengen. Maar ook dit voorstel werd weggestemd door CDA, WD en de kleine rechtse partijen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5