'Ik heb moeten wennen me de les te laten lezen' LW S-directeur is tegen fusie met bouwverenigingen Politie legt twee radio piraten het zwijgen op Streeflandbaas van de grootste huisbaasstapt op PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1985 LEIDEN - Van haver tot gort kent hij de Leidse volkhuis vesting en de mensen die in dit wondere wereldje rondlo pen. "Ik heb bijna alle bestuurders zien komen", schetst LWS-directeur Streefland, wellicht ten overvloede één van zijn ervaringen. En: "In het verleden zagen de woning bouwverenigingen de woningstichting nogal eens als pot- tekijker. Nu zeggen ook de woningbouwverenigingen dat er in Leiden nog steeds een taak ligt voor een gemeentelijk woningbedrijf'. Zonder omwegen stevent Streef land daarmee op de fusies van de woningbouwverenigingen af. "Ik vind nog steeds dat de LWS niet moet fuseren. Die fusie is ons door wethouder Tesselaar door de strot geduwd. We hadden best kunnen afslanken. Ik vind nog steeds dat er een taak is voor een gemeente lijk woningbedrijf. De doelstelling van de gemeentelijke woningstich ting, het wonen voor iedereen, ik ben bang dat die de mist in kan gaan. Tegen Tesselaar heb ik ge zegd 'jij, als PvdA-man, heft de LWS niet op'. Maar hij wil toch af van de politieke verantwoordelijk heid. Ik zie in de toekomst ook de twee fusiecombinaties nog wel ver smelten". Vóór de fusie kon de gemeente na aankoop van veelal slecht on derhouden panden deze in beheer geven aan de LWS. Hetzelfde gold voor minder populaire nieuw- bouwplannen "Ik verwacht pro blemen voor de gemeente", aldus Streefland. "Tot dusver was het zo dat de bouwplannen die geen wo ningbouwvereniging wilde hebben automatisch naar de LWS vloei den. De gefuseerde vereniging kan 'nee' zeggen". Complicaties verwacht Streef land eveneens bij de huisvesting van 'probleemgevallen'. "Ik heb een gezin dat vier woningen totaal heeft vernield. De wethouder zegt 'de woningcorporaties zorgen wel voor die mensen'. Ik ken de wo ningcorporaties. Die kunnen zich beroepen op het feit dat ze reke ning moeten houden met andere bewoners. De LWS is altijd het ver giet geweest met de fijnste mazen. Het hangt onderaan". Het vuilnis vat? "Dat wil ik niet zeggen". Te mooi De fusie van LWS, Werkmanswo- ningen, De Eensgezindheid en De Eendracht is voor Streefland ook reden voor twijfels op het financië le vlak. PSP/PPR-raadslid Hans de la Mar gaf al eerder blijk van zijn bezwaren tegen de drastische in krimping van de onderhoudsuitga- ven na de fusie. De LWS-directeur zegt deze te onderschrijven. "Ik ben bang dat een te mooie voor stelling van zaken is gegeven. De realiteit blijft dat de huurders niet de dupe mogen worden". "Het gevolg van de bezuiniging is dat alleen mensen die piepen worden geholpen. Omwille van de verbetering van de vermogenspo sitie, wil men voorlopig slechts noodherstellingen uitvoeren". Hij illustreert dit met het volgende voorbeeld: als in een complex van 150 woningen een deel van de keu kenblokken aan vervanging toe is, is het voor de LWS - op de lange duur - voordeliger om alle blokken in één keer te doen. Nu is het plan om onderhoud uit te smeren. De al lerslechtste vijf tot tien blokken, waarover de bewoners klagen, worden jaarlijks vervangen Hoe is dat te rijmen met de socia le taak van een beheerder van wo- door Raymond Peil Mogelijke stoorzender vliegverkeer LEIDEN - Twee etherpiraten zijn gisteren uit de lucht gehaald. In sa menwerking met de Radio Contro le Dienst heeft de Leidse politie gisteren de illegale zender Radio Freewave, aangeduid als een puur commerciële piraat, voor de acht ste keer in successie het zwijgen Vrachtwagen ploegt stuk grasveld om LEIDEN - Een vrachtwagenchauf feur uit Beemster die in Leiden een bestelling kwam afleveren heeft gistermiddag rond vier uur onge veer honderd meter grasveld om geploegd omdat hij geen andere manier meer zag van de Rijn- en Schiekade te komen. Een kraan moest eraan te pas komen om de onfortuinlijke chauffeur, die met zijn truck vast kwam te zitten, uit het grasveld te helpen. Volgens de politie had de 23-jari- ge man zich na enkele manoeuvres op de Rijn- en Schiekade dermate vastgereden dat hij door paaltjes en andere verkeerstechnische maatregelen niet meer voor- of achteruit kon. Uiteindelijk pro beerde hij via het gras een uitweg te vinden. De werkgever nemers van de chauffeur kan van de ge meentelijke directie groen, die het grasveld zal moeten oplappen, een gepeperde rekening verwachten. "Van nature ben ik nogal geneigd tot eh, lijmen. In langlopende ruzies, bedoel ik". Op dat moment schetst LWS-direc teur C. Streefland (60) een eigenschap die voor de baas van de grootste huisbaas in Leiden onontbeerlijk is. Iets meer dan 26 jaar heeft hij de scepter gezwaaid over de van 450 tot meer dan 5000 woningen uitgegroeide beheersmoloch. Op 30 sep tember komt zijn stoel in het kantoor aan de Turkooislaan definitief vrij. Streefland, een geboren en getogen Leidenaar, werkte 17 jaar bij de KLM in Den Haag. Toen de verhuizing naar Am stelveen volgde kreeg hij in 1959 een hal ve baan als administrateur van de Ge meentelijke Woningstichting. Voor de andere helft van de toenmalige 45-urige werkweek werd hij gedetacheerd bij de gemeentelijke accountantsdienst. Dat duurde overigens maar een jaar. Het volkshuisvestingsmetier was hem niet vreemd: ongeveer vijfjaar bestuurs lidmaatschap en de administratie van Ons Doel verschaften hem enige erva ring. Streefland was later ook 6Vz jaar lang secretaris van de Federatie van wo ningbouwverenigingen in Leiden en Om streken ("de drukste tijd, maar ongeloof lijk leuk"). De fusie van LWS, Werkmanswonin gen, De Eensgezindheid en De Eendracht is de directe oorzaak van het verdwijnen van Streeflands huidige baan. "Met vut ga ik dus niet. Ik ben wel gepolst om di recteur te worden van de fusiecombina tie. Maar er zijn bezwaren denkbaar te gen de aanstelling van een gemeente ambtenaar aan de top. Met mij is nu een regeling getroffen en straks ga ik lekker mijn hobby's beleven". Als verwoed smalfilmer, al jarenlang, en met het bijhouden van een volkstuin van 300 vierkante meter in de Vlietpol- der zal de Leidenaar ongetwijfeld zijn tijd wel doorkomen. "Maar het hele ge beuren blijft me toch wel bezighouden", zegt Streefland. Hij maakt gewag van de aanbieding van bestuursfuncties, onder meer door het bejaardentehuis Rijn en Vliet, stichting De Schakel of de stich ting Begeleid Wonen en enkele nog niet bij naam te noemen instellingen. Een officiële afscheidsreceptie volgt er niet op het vertrek van de LWS-direc teur, meldt Streefland. Zijn werk zal voorlopig worden waargenomen door LWS-voorzitter Tjeerd van Rij. «<75 ningwetwoningen? Streefland: "Daarmee is het niet te rijmen. Ik heb altijd preventief onderhoud gepropageerd. Mensen die Gods water over Gods akker laten lopen en niet zo snel klagen worden dan tenminste niet benadeeld. Boven dien voorkom je aldus de verpau pering van het onroerend goed". "In de fusienota wordt geschre ven dat er moet worden geroeid met de riemen die er zijn. Mijn op zichters hebben mij al gevraagd 'waar zijn die riemen? We hebben niet eens korte'. Met het oog op de fusie is de personele bezetting de laatste jaren al teruggebracht tot wat aan de krappe kant", voegt het LWS-opperhoofd hieraan toe. Uitpraten Voor de vacature die is openge steld voor de vervulling van het di recteurschap van de fusiecombina tie wordt iemand gezocht met hoofdzakelijk technische kwalitei ten, vervolgt Streefland zijn betoog over de fusie. "Ik vind dat be zwaarlijk. Zelf heb ik geadviseerd iemand met juridische en econo mische kwaliteiten aan het hoofd te stellen". "In de loop der jaren heb ik een gebrek aan juridische kennis erva ren. Ik heb brieven gekregen waar op een antwoord juridisch advies vereist. Vroeger kon je het uitpra ten, mensen met verbaal geweld 'zoet krijgen'. Nu zijn je tegenstan ders veel professioneler en krijgen zij vaak professionele ondersteu ning". Daarmee raakt de LWS-directeur aan een andere, onloochenbare ontwikkeling die zich de laatste de cennia in de volkshuisvestingsare na heeft voltrokken. "Het is voor mij een hele omschakeling ge weest", reageert Streefland op de trefwoorden 'democratisering' en 'mondiger opstelling'. "Ik denk zelfs dat de LWS nu democrati scher is dan de meeste andere wo ningbouwverenigingen, ondanks de stichtingsvorm". "De democratisering heeft nogal eens conflicten tot gevolg gehad. Ik heb er aan moeten wennen me de les te laten lezen door bewo ners". Soms ging dat met geweld gepaard. "Ik kan me herinneren dat ik door een bewonerscommis sie ben gegijzeld in deze bestuurs kamer. Zij wilden zwart op wit hebben dat ik de huren van een aantal woningen zou verlagen. 'Eerder kom je er niet uit', zeiden ze. Ik mocht niet eens naar de wc. Met het schuim op de mond vroeg er één zelfs of ze me elkaar moes ten hengsten, om me te laten teke- "Er zijn medewerkers geweest die ontslag hebben genomen, om dat zij tegen dat soort acties niet waren opgewassen, hoewel de meeste het lang uithouden. Maar als een man of tien het LWS-kan- toor hier komen bezetten, blijf ik daar rustig onder. Ze kunnen van mij koffie en desnoods broodjes krijgen. Als je 's middags de deur van het kantoor achter je wil dicht trekken heeft het ook voor hen weinig zin om te blijven zitten". "Je komt echt met het dagelijks leven in aanraking. Een enorm pré is het feit dat ik geboren en geto gen Leidenaar ben. Heel belangrijk is het naar mijn mening dan ook dat opzichters uit Leiden komen. Je moet de taal spreken en de men sen kennen". Drankmisbruik Hoe rolt een KLM-man in de wo- ningbouwbusiness en wat is er zo boeiend aan dat hij 29 jaar blijft hangen, is een vraag die niet ach terwege mag blijven. Streefland: "Ik heb vijf jaar met mijn vrouw ingewoond. Sinds mijn zeventien de ben ik lid van Ons Doel en Ons Belang. Dat was toen nodig om aan een woning te komen. Eten van twee walletjes, is me wel eens ver weten. Maar je mag ook tien loten in de Staatsloterij kopen om meer kans te hebben. Later is het een beetje een sport geworden om lid te blijven van beide verenigingen. Er zijn pogingen gedaan om mijn lidmaatschap te beeïndigen". "Voor mij eigenlijk ook een beetje eten en drinken. Een hobby, die goed betaald werk is geworden. Je oogst voldoening als je ziet dat mooie en leuke woningen worden gebouwd. Mensen, die glimmen als een sleutel wordt overhandigd. Het is me thuis ook met de paplepel in gegoten. Mijn vader was een fer vent alcoholbestrijder. Slechte be huizing is vaak een oorzaak van so ciale misstanden, drankmisbruik". Dat gaat nog steeds op, meent Streefland. De commissie woon ruimteverdeling, waarin alle wo ningbouwverenigingen zijn verte genwoordigd, heeft daar naar zijn idee te weinig oog voor. "Het woord asociaal lag vroeger ieder een voor in de mond. Natuurlijk zijn er gezinnen die zorgen hebben. Maar als mensen een goede en nieuwe woning krijgen, kan dat een begin zijn om zich ergens bo venuit te werken. Dat heb van meer gezinnen gezien". Vraagbaken Onder deze denkbeelden heeft ook Streeflands relatie met het ge meentelijke bureau woonruimte verdeling nogal eens te lijden ge had, vervolgt hij. "Die is nog steeds niet al te best. Mensen die in hun lot of ellende berusten, maar er ein delijk toe over gaan een beroep te doen op de gemeenschap, komen vaak niet aan de bak. Dan gaat ie mand voor, die zich vijf jaar gele- opgelegd. In een woning aan de Arendshorst troffen zij een krachti ge zender aan die mogelijk ook sto ringen heeft veroorzaakt in de communicatie van het vliegver keer van en naar het vliegveld Val kenburg. Een woning aan de Anna Maria van Schuurmanstraat in de Ste venshof vielen politie en RCD gis teren binnen om voor de tweede keer een eind te maken aan de uit zendingen van Radio Centraal. De ze zendpiraat vierde via de ether op dat moment het vieijarig bestaan. Van beide illegale radiostations is •de apparatuur in beslag genomen en tegen de verantwoordelijke per sonen zal proces-verbaal worden opgemaakt. LEIDEN - Geboren: Vincent zv. A.B.L. de Jonge en A. Bruins; Geertje Janneke dv. J. van Vliet en M C. van den Akker; Martijn zv. F A. Eradus en J.A.G.M. van Oosterhout; Adrianus Cornelis Martijn; zv. A.A.W. Zweistra en C.J. van Duijn; Patrick zv. P.M.J. Oomen en M. den Ou de; Maria Hendrika Wilhelmina dv. J.B. de Swijger en M.M.A. Breedeveld; Jo hannes Petrus zv. J. van den Berg en W.I. Schrijver; Peter Zachary zv. D.D. Caron en R'S. Popowich; Lara Lenora dv. J.J. van der Luijt en L.T.M. van Urk; Anita dv. G.P. van Dijk en M.S.E. Ie Fe- bre; Yvonne Annemarie dv. J. Henzen en E.M. Kupcrus; Bob zv. C.N. Gijbeis den uit voorzorg inschreef als wo ningzoekende". "Huisvesting zegt dan 'het ont breekt ons aan mogelijkheden om ♦in te schatten of dergelijke omstan digheden zich voordoen'. De socia le indicatie wordt verwaarloosd. Toch vind ik dat die moet meewe gen. Opzichters zijn vraagbaken, plechtankers die aan het verstrek ken van betrouwbare informatie hierover kunnen bijdragen". "Bureau huisvesting vindt ook dat oudere mensen in een bene denwoning moeten wonen. Oudere mensen willen dat juist niet, uit angst voor vandalisme van de jeugd en het risico van inbraak. Be nedenwoningen blijven tegen woordig vaak lang leeg staan. Dat is een probleem". Zakelijk blijven staat natuurlijk ook voorop bij de LWS. "De huur penningen moeten worden be taald", grijpt Streefland terug naar de vocabulaire anno 1920. "Voor bepaalde dingen krijg je wel eelt op je ziel. Zoals de notoire wanbe talers die iedere keer met een an der zielig verhaal aan komen. De krenten uit de pap zijn de keren datje kunt zorgen dat mensen voor wie het echt nodig is en wier wen sen gerechtvaardigd zijn, tegen al les in, goed terecht komen". "Ik hecht belang aan een sociaal gezicht van de LWS. Omdat geble ken is dat mensen in de massaliteit van de flatbouw een schouder wil len hebben om op uit te huilen of een gezicht zien om tegen te razen. Als bewoners last hebben van bu rengerucht, één van de grootste eu vels, moeten ze bij de huisbaas te recht kunnen. Dat is ook één van de dingen die verloren dreigt te gaan als je organisatie groter wordt. Vroeger verhuurde ik zo'n beetje elke woning. Als er een klacht was, over lekkage, ging ik zelf kijken". Stortkokers Zorgenkinders kent iedere orga nisatie. "Blokverwarming", haalt Streefland onmiddellijk aan. "Als die er eenmaal inzit, krijg je hem er niet makkelijk uit. En die vermale dijde stortkokers. Zodra er één plastic zak kapot wordt gestoten zet de volgende bewoner er zó een vuilniszak naast. Het bestuur heeft besloten de stortkokers te sluiten. Als de bewoners er mee akkoord gaan". "Bovendien zijn ze bijna niet leeg te krijgen, wanneer zo'n ding verstopt raakt. Ja, of je moet het doen zoals bij de studentenflat aan de Rijn- en Schiekade. Ze hebben mij ooit eens verteld dat ze de ko ker gewoon in brand steken als-ie verstopt is. Het schijnt een prima trekkende schoorsteen te zijn". Als de naarste affaire uit zijn loopbaan wijst Streefland de peri kelen rond de woning van burge- Hengelsport Visvereniging TOP hield haar vierde wedstrijd in de Ring vaart. Uitslag: 1 H. Schouten 54 stuks-1163 cm., 2 J. Moenen 51- 1037, 3 D. Schouten 46-973, 4 K. Schouten 35-832, 5 T. Hoppen brouwer 33-684, 6 W. van Berkel 26-517, 7 C. Hoppenbrouwer 23- 476, 8 J. van Rijn 20-442,9 S. Teu- nissen 15-328, 10 F. Oudshoorn 12-272. DVV hield een wedstrijd in het Amsterdam-Rijnkanaal. Uit slag: 1 A. Rijgersberg 20-9000, 2 P. Moonen 15-6750,3 W. Teske 14- 5650, 4 K. Laterveer 15-5250, 5 C. Voorst 9-5150, 6 J. Hakker 8-3600, 7 W. Smit 6-2500, 8 P. Leuering 6-1950, 9 A. Laterveer 2-650. De Ruisvoom viste de tiende wedstrijd in de Heimanswete ring. Uitslag: 1 Nieuwenburg jr. 1350 gram-11 stuks, 2 Sinteur 1275-9, 3 Voskuil 325-5, 4 Den Hoed 300-5, 5 Riemens 550-3, 6 Bergman 325-3 en Van Deventer 325-3, 8 Van Weizen 375-2, 9 Van Daalen en Nieuwenburg sr. 150- 1. DGV hield een competitiewed strijd in Zaandam. Uitslag: 1 J. Verbiest 15 stuks-382 cm., 2 W. Blom 10-263, 3 J. Kluivers sr. 9- 256,4 W. Kluivers 8-221,5 W. van Es 6-154, 6 B. Arends 3-66, 7 K. Hekkers 3-64, overige deelnemers 0-0. De Gulden Voorn viste in de Heimanswetering te Alphen aan den Rijn. Uitslag: 1 H. van Al phen jr. 3180 gram-15 stuks, 2 F. Smit 3030-20, 3 G. Harland 1870- 8,4 T. v.d. Meer 1210-12,5 B. Velt- huijzen 1210-6,6 H. Schouten 590- 6, 7 M. Hoogkamer 500-5,8 H. van Alphen sr. 420-3. Dienstencentrum Het Dienstencentrum Noord aan de Van Hogendorpstraat 36 is grondig verbouwd. Het inte rieur is vernieuwd en de toiletten zijn geschikt gemaakt voor min- der-validen. Met ingang van de ze week is het centrum weer ge opend. Voor ouderen uit het Noorderkwartier zijn er dage lijks activiteiten. Voor hulp, ad vies en informatie is er boven dien van negen tot tien uur elke dag spreekuur. Telefoon: 218182. veren; Maria Cecilia Mechteld dv. J.J.G. Jansen en A.M.M. van der Putten; Ar- win Daniël zv. T.K. Guijt en J. van Duijn; Johanna Jacomina dv. D. Kuijt en J.J. Blankert; Gerard Izad Coenraad zv. H. van Vlieten C.D.C. Pardon; Rajan zv. D. Baldew en V.S. Baidjnath; Zaira Alynaine Zarabeth dv. S.F. Henriques en B. Rauch; Karei Cornelis Johannes zv. K.C. van Huis en G.F.C. Caspers; Pa tricia Petronella Cornelia dv. N. Duiven voorde en P.J.T. de Winter; Richard Ernst zv. E.W.M. Rodrigo en N. Riet kerk. Wendy Alida Maria dv. M.W. Dui- neveld en J.H.G.M. van Leeuwen; Re becca Jaêla Rosanne dv. A.A.H.J. Groe D A. Puper; Latifa dv. M. Stitou Dahbi; Margriet dv. A.F.W. Koemans en A.C. Roorda; Anouk Simone dv. J.A. Sommer en S.M. Schuller tot Peursum; C.D. Punt en A C. Koert; Jalila dv. A. Safsaf en H. Jouhri; Reinier Arnaud zv. A.P. Luitingh en J.M. van der Veen; Mirjam dv. H. Bakkenes en J.P. Zwaan; Maarten Bart Gerrit zv M. de Kort en R.A.G. de Jong; Michelle Louise There- sia dv. R.P. Vaillant en M.C.T. van den Berg: Nadine Maria Johanna dv. R.P. Vaillant en M.C.T. van den Berg; Suzan ne Martha dv. G.J.H. Burgers en E.A. Ranken; Daniel Jan zv. R.A. Welmers en A. de Mooij; Robert Hasso zv. H. Mende en J.H. Loock; Aldert Johan zv. A. Var- kevisser en H. Lammertsen; Mandy Pe tronella Gezina Hendrika dv. P.J.M. Ka pel en G.H.P. Rietmeijer; Jorg Melcher zv. K. van Groningen en C.A.C.M. Van Werkhoven: Robbert Hans zv. A.D. Boon en Y.M. van Steenbergen; Nadia Marieke dv. R.F.A. Talan en M.J.C. van Dijkhuizen; Carolina Patricia dv. C. van der Vijver en A.A.A. Zwaan; Go De Leidse Go Club houdt don derdag voor belangstellenden een open avond in haar nieuwe speelruimte, het gebouw van de Boerhaave Scholengemeenschap aan het Noordeinde 1De spelre gels van deze denksport worden deze avond uitgelegd door Ger Hungerink, de hoogst geklasseer de speler van de Leidse club. Als vervolg op deze avond wordt er een beginnerscursus gegeven, die vijf donderdagavonden zal du ren. De aanvang is steeds om acht uur. Voor verdere inlichtin gen kan voorzitster Nanneke van der Meer gebeld worden: 071- 132229. Herman Brood Herman Brood and his Wild Romance speelt donderdag avond in het LVC aan de Bree- straat 66. De band begint om tien uur. Vrijdag is er in het LVC een swingavond met in het zolderca fé een optreden van de band Vil la G new wave). Prestatieloop Clubhuis Matilo organiseert vanavond een prestatieloop. De start is om zeven uur bij het club huis aan de Zaanstraat, waar om zes uur de inschrijving be gint. Deelnemers kunnen naar keuze twee, vijf of elf kilometer Volksdansen Een volksdansinstuif voor ou deren staat vrijdagmiddag op het programma van clubhuis Matilo. Aanvang om twee uur in het clubhuis aan de Zaanstraat. De middag staat onder leiding van Ger Elsenaar. Volkshuis Bij het stedelijk volwassenen- werk van het Leidse Volkshuis begint 30 september een groot aantal cursussen: Engels, Duits, Nederlands, Spaans, Frans, Open School, politieke vorming en wereldoriëntatie, lezen en schrijven, tekenen en schilderen, yoga, pottenbakken, weven en handarbeid, jazzballet en condi tietraining. Speciaal voor vrou wen zijn er cursussen zelfverde diging, klussen, meer leren dur ven en film/thema-ochtenden. Bij het Leidse Volkshuis, weer terug op de Apothekersdijk 33a, is een uitgebreid programmaboekje verkrijgbaar. Voor telefonische informatie: 149180. Wijkkollektief In het buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade wordt donderdagavond een vergade ring gehouden van het wijkkol lektief Plan Noord. De bijeen komst begint om acht uur. Op de agenda staan onder meer het fi nancieel jaarverslag van het kol- lektief, de verkiezing van nieuwe bestuursleden en een overzicht van de werkzaamheden en de plannen van deze organisatie. Tijdens de wijkvergadering kun nen bewoners en collega's vra gen, wensen en kritiek spuien over de plannen. De stukken voor de vergadering liggen ter inzage op het wijkbureau. Amnesty Als onderdeel van de actie voor politieke gevangen op Oost-Ti- mor houdt de werkgroep Amnes ty International donderdag nog een schrijfavond. Die wordt ge houden in de Ekklesia, Rapen burg 100aanvang acht uur. Cursussen BH K&O beginnen 27, 28 en 30 september drie cursussen waar voor nog inschrijving mogelijk is: 'communicatietraining', 'rondleiding door de 20ste eeuwse muziek' en 'inleiding tot de filo sofie'. Belangstellenden kunnen zich wenden tot het K&O-bureau, Oude Vest 45, tel. 141141. Directeur Streefland. vereeu wigd in de LWS-bestuurska- mer. De muurdecoratie, een sil houet van Leiden, is door een LWS-werknemer vervaardigd. De tienduizend guldens die een kunstenaar vroeg voor een muurdecoratie kon de LWS be ter besteden, stelt Streefland. (foto Wim Dijkman) meester Van der Willigen aan de Witte Singel aan. Meters behang zouden er in woning aan de Witte Singel van de muren naar beneden hangen. De imitatie(!)haard schijnt de man een keer te hebben aange stoken. "Ik heb toen schriftelijk op- dracht gekregen van het college om de woning zo gauw mogelijk in bewoonbare staat terug te bren gen. Dat is alleen qua kosten wat uit de handjes gelopen. En on danks de mijn blanco volmacht be sloot de raad dat de toenmalige wethouder Menken van volkhuis vesting en ik een paar duizend gul den uit eigen zak moesten betalen. Gelukkig is het zo ver nooit geko- j men. Maar van bewoners krijg je dan al gauw te horen dat alles kan als het om een burgemeestershuis gaat", kan Streefland er nu toch wel om lachen. Bovendien is hij de laatste om te ontkennen dat hoge bomen nog al tijd veel wind vangen. In de prak tijk is Streefland immers de baas van de grootste huizenbezitter in Leiden. Natuurlijk moet de LWS- directeur verantwoording aan het bestuur afleggen. Maar: "het be- stuur is gelukkig soepel", zegt hij en maakt doorschuifbewegingen. "Ik heb altijd veel vrijheid gekre gen. Dan kun je bergen verzetten". Controle Dat gold ook 33 jaar geleden, hoewel de verhoudingen toen toch wat anders lagen. "Een bezoek aan een congres van de Nationale Wo- ningraad was een uitje, in de trein 1 derde klas, slapen in een hotel. Maar ik herinner me ook nog dat de voorzitters van Ons Belang en Ons Doel naar Arnhem gingen om de mogelijkheden voor een centra le onderhoudsdienst na te gaan. Ze hebben het toen gewaagd om twee de klas te reizen. Problemen dat de federatie daarover maakte". "Als bestuurslid van Ons Doel heb ik meegemaakt dat we op wo ningcontrole gingen om te zien of woningen netjes werden bewoond. Als om drie uur 's middags de bed den niet waren opgemaaktMaar mevrouw, de vuilnisbak in de keu ken. Die moet onmiddellijk naar buiten', acteert Streefland even. "Dat paternalistische is gelukkig verdwenen". De aansluiting van de LWS by de Centrale Technische Dienst voor Woningbouwverenigingen had Streefland graag tijdens zijn dienstverband meegemaakt. "Het is jammer dat we niet bij de CTW zijn aangesloten. Dat werkt goed koper dan met uitbesteden". Dat de CTW niet ideaal functioneert geeft hij grif toe. "Momenteel zit men nog met de nasleep van de toenmalige directeur van de CTW, die een beetje last had van groot heidswaanzin. Maar de CTW is een groot goed. Ik verwacht dat het be ter zal gaan werken", blikt hij voor uit. Prijs Shell voor Leidse hoogleraar LEIDEN - De Koninklijke/Shell Prijs van 1985 is toegekend aan prof. dr. J.H. van Boom, hoogleraar organische chemie - in het bijzon der de chemie van biomacromole- culen - aan de Rijksuniversiteit van Leiden. De Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen ken de hem de prijs toe voor zijn gehele De commissie, ingesteld ter beoordeling van de aanbevelingen, heeft geadviseerd de prijs aan Van Boom toe te kennen. De prijs is vandaag uitgereikt door J.H. Choufour, directeur van de NV Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij tijdens een bijeenkomst in de ontvangst zaal 'het Kraaienest' van het Shell- gebouw in Den Haag. De prijs, die in 1959 is ingesteld, vormt een erkenning voor verricht wetenschappelijk onderzoek op het gebied van de exacte-, de maat schappij- öf de levenswetenschap pen. Bekeuringen op Burggravenlaan LEIDEN - De Leidse politie heeft gisterochtend tijdens een radar controle op de Burggravenlaan 22 overtreders van de maximum snel heid op de bon geslingerd. Tussen half elf en elf uur werd van 320 ver keersdeelnemers de snelheid ge meten. Twintig automobilisten en twee bromfietsen reden te hard. De hoogst gemeten snelheid was 78 ki lometer per uur, 28 kilometer bo ven de ter plaatse geldende maxi mum snelheid.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4