Proef gescheiden ophalen huisvuil wordt voortgezet PSP/PPR: verlofregeling ambtenaren verbeteren Gemeente wenst duidelijkheid over uitbreiding Hema Ondanks tegenvallende resultaten in Tuinstadwijk Restauratie en nieuwbouw Nieuwe Mare WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1985 LEIDEN LEIDEN - Ondanks enkele te genvallende resultaten wordt de REAL-proef in Tuinstad- wijk voorlopig gewoon voort gezet. Dat althans stelt J. Vroonhof, coördinator van REAL (REcycling Afval Lei den) voor in het verslag over het eerste half jaar van deze proef. Het verslag wordt van avond besproken in de ge meenteraadscommissie voor ruimtelijke ordening en ver keer. Tijdens de REAL-proef kunnen bewoners allerlei waardevolle materialen ge scheiden van het overige afval aanbieden. Eén onderdeel van het REAL- project, het ophalen van oude schillen en het doorverkopen daar van als veevoer, wordt mogelijk in november uitgebreid tot de hele Tuinstadwijk. De schilleninzame- ling voldoet redelijk aan de ver wachtingen en mag volgens Vroonhof dan ook als geslaagd worden beschouwd. Hij vindt het verder zinvol om na te gaan hoe veel het de gemeente kost wanneer de schilleninzameling tot heel Lei den wordt uitgebreid. De inzameling van glas, papier en metaal bij het REAL-project verloopt minder voorspoedig. Ver wacht werd dat 78 procent van de bewoners van Tuinstadwijk hun papier, glas en oud metaal geschei den van het overige afval zouden inleveren. In de praktijk blijkt ech ter maar 37 procent van de bewo ners dit te doen. Volgens Vroonhof is het op dit moment te vroeg om harde uitspra ken te doen. Hij stelt voor de proef met glas, papier en metalen in elk geval nog enkele maanden voort te zetten. Wel is duidelijk dat het me dewerkingspercentage nu te laag is om het gescheiden ophalen van die materialen in de huidige vorm voort te zetten. Met extra publici teit zou dit percentage mogelijk nog iets kunnen worden opge schroefd. De gemeente zou echter alvast moeten uitkijken naar ande re wijzen om glas, papier en metaal op te halen. Tevreden Overigens is de REAL-proef niet de enige mogelijkheid voor de Tuinstadwijkers om hun afval ge scheiden aan te bieden. Het groot ste deel van het papier wordt bij voorbeeld opgehaald door clubs en verenigingen. Daarnaast wordt een niet onaanzienlijk deel van het ge bruikte glas in glasbakken gedepo neerd. Tevens rijdt er in de wijk een schillenboer rondt die een klein deel van de schillen ophaalt. Naar schatting wordt de helft van de schillen, oud papier en glas op de een of andere manier gescheiden opgehaald. Al met al is het college van bur gemeester en wethouders van Lei den, ondanks het feit dat de deel namepercentages niet aan de prog noses voldoen, tevreden over het REAL-project. Dit verklaarden de wethouders J. Peters en J. Fase gisteren. Wethouder Fase zei bo vendien dat de prognoses er wat haar betreft niet zoveel toe doen. "Het gaat er om dat afval geschei den wordt opgehaald. En dat ge beurt nu". M.A. Logtenberg, hoofd van de directie reiniging en lid van de begeleidingscommissie van REAL, verklaarde gisteren dat de prognoses voor het ophalen van glas, oud papier en metaal inder daad te hoog zijn geweest. Stoepcontainer Zoals gezegd draait de geschei den inzameling van schillen onge veer volgens de verwachtingen. Van tevoren werd gehoopt dat rond 39 procent van het bij de ge zinnen aanwezige materiaal dat als veevoer kan worden gebruikt, ge scheiden zou worden aangeboden. In de praktijk blijkt dat via de REAL-proef 31 procent binnen komt. De in de wijk opererende schillenboer haalt bovendien nog eens drie procent van dit afval op. De aangeboden schillen en derge lijke blijken bovendien van goede kwaliteit te zijn. Om de schillen op een snelle ma nier te kunnen ophalen, zijn in het deel van Tuinstadwijk waar de REAL-proef wordt gehouden, 48 zogenoemde 'stoepcontainers' neergezet. Die containers vormen echter een belangrijk deel van de kostenpost. Op dit moment is een firma in Maarssen bezig met het ontwerpen van een andere, aan merkelijk goedkopere container die bovendien eenvoudiger is te onderhouden. De kosten voor de schilleninza meling kunnen echter ook worden beperkt als er in verhouding met het aantal bewoners, minder con tainers worden neergezet. Om te onderzoeken of de deelnemings percentages in dat geval niet dalen, stelt de coördinator van REAL voor om de proef uit te breiden tot de hele Tuinstadwijk. De kosten van deze uitbreiding bedragen on geveer 19.000 gulden. Twijfels Om de resultaten van REAL wat betreft het ophalen van glas, papier en metaal op te krikken, staan de gemeente verschillende mogelijk heden open. Zo kan de huidige ma nier van inzamelen worden ge handhaafd, waarbij tegelijkertijd een extra voorlichtingscampagne wordt gevoerd om de belangstel- linging te vergroten. Vroonhof schrijft in zijn verslag echter dat hij betwijfelt of een nieuwe publici teitsgolf zoveel effect heeft dat de medewerking wordt verdubbeld. Er kan ook worden gedacht aan het veranderen van de wijze van in zamelen. In Amersfoort en Woer den zijn bijvoorbeeld goede erva ringen opgedaan met een zoge noemde duo-bak (een vuilnisbak met twee vakken). Een nadeel van deze methode is dat dit hogere kos ten met zich meebrengt. Omdat met de 'stoepcontainers' voor het inzamelen van schillen goede ervaringen zijn opgedaan, zou overwogen kunnen worden om dergelijke containers neer te zetten voor oud papier, glas en me talen. Met andere woorden: in de wijk zouden extra glas- en papier bakken moeten worden geplaatst. Om de medewerking aan de ge scheiden inzameling te vergroten, moet dan naar verhouding van het aantal inwoners een betrekkelijk groot aantal papier- en glasbakken worden neergezet. Omdat de wijk hiermee niet ontsierd mag worden, kijkt Vroonhof ook wat dit betreft met spanning uit naar nieuwe ont werpen voor containers. Eventueel kan nog worden ge dacht aan een verbetering van de inzameling door verenigingen en clubs, een uitbreiding van de acti viteiten van de Kringloopwinkel en het aanstellen van zogenoemde 'milieuboeren'. LEIDEN - De gevelwand van de Nieuwe Mare ondergaat op dit mo ment een metamorfose. Onlangs werd de restauratie vol tooid van het hoekpand Nieuwe Mare/Oude Singel. Daarop aanslui tend wordt momenteel gewerkt 'aan de bouw van twaalf nieuwe twee- en driekamerappartementen in een open plek naast het hoek pand. In totaal worden aan de Nieuwe Mare en de Oude Singel acht appartementen en veertien woningen gerealiseerd. Opdrachtgever voor het restau ratie/nieuwbouwproject is het bouwbureau Bakels Ouwerkerk uit Zoeterwoude. Het nieuwbouw- plan, van de hand van de Leidse architect M. Barkema, is al enkele jaren oud. Kenmerkend voor het complex wordt een gaanderij met poortjes op de begane grond. De voorgevel wordt opgetrokken uit een baksteen en plaatmateriaal en krijgt drie puntdaken. Het is de bedoeling dat de bouw van de nieuwe woningen over on geveer een jaar klaar is. De twee- en driekamerappartementen wor den verhuurd in de, niet goedkope, vrije sector. Zo moet de gevelwand van de Nieuwe Mare er straks uitzien. De nieuwe appartementen zijn te herkennen o de drie schuine, afgeplatte daken. Zakennieuws Beugelsdijk Drukkerij Beugelsdijk Leiden bv viert 30 september haar 25-jarig bestaan met een 'open huis'. Be langstellenden kunnen die dag het pand van de drukkerij aan de Hooi gracht 77 bezoeken tussen 10.00 en 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Zij krijgen dan van zowel de op richter van het bedrijf als zijn zoon - die onlangs is benoemd tot direc teur - uitleg over de ontwikkelin gen die Beugelsdijk de afgelopen 25 jaar heeft ondergaan en over het gebruik van de verschillende tech nieken in het bedrijf. LEIDEN - De PPR en PSP in Lei den willen dat er betere verlofrege lingen komen voor gemeenteamb tenaren. De twee partijen denken daarbij aan het uitbreiden van ver lofregelingen als zwangerschap s-, bevallings- en kraamverlof, ouder schapsverlof en verzorgingsverlof. Goede verlofregelingen kunnen er toe bijdragen dat mensen met betaalde arbeid de verzorgende ta ken thuis beter verdelen en dat wordt afgestapt van het idee dat er iemand (in de praktijk de vrouw) permanent thuis beschikbaar moet zijn, aldus PPR en PSP. De Europese Commissie (het da gelijks bestuur van de Europese Gemeenschap) werkt inmiddels aan een ontwerp-richtlijn voor het zogeheten ouderschapsverlof. Ook de staatssecretaris van sociale za ken en werkgelegenheid heeft on langs aangekondigd met voorstel len hiervoor te komen. PPR en PSP in Leiden zijn echter bang dat het rijk te weinig voortvarend zal, zijn bij de uitbreiding van verlofre gelingen. Daarom hebben ze on derzocht wat de gemeente alvast kan doen, vooruitlopend op even tuele plannen van het rijk. Door zelf het initiatief te nemen, kan de gemeente een belangrijke rol vervullen. Niet alleen direct voor het eigen personeel, maar ook indirect als voorbeeld voor andere instellingen en bedrijven en als sig naal naar de rijksoverheid. Adoptie is volgens PPR en PSP duidelijk te kort. In bijna zes van de tien geval len blijkt dat vrouwen bij zwanger schappen buiten de verlofperiode een beroep moesten doen op een Ziekenwet-uitkering. De beide partijen stellen daarom voor het zwangerschaps- en bevallingsver lof uit te breiden met vier weken tot in totaal 16 weken. Met dit verlof moet bovendien soepeler worden omgesprongen. De weken verlof die een vrouw niet heeft opgenomen tijdens de zwangerschap, zou zij eventueel moeten kunnen opnemen na de be valling. Ook het kraamverlof van de partner van de vrouw, moet worden uitgebreid, aldus PPR en PSP. Zij stellen voor dit verlof met behoud van loon te vergroten van twee naar tien dagen. Ook bij de komst van adoptie- of pleegkinderen moet de man of de vrouw de mogelijkheid hebben om twee maanden betaald verlof op te nemen. Het ambtenarenreglement staat nu nog slechts een verlof toe van vijf betaalde dagen bij adoptie van een Nederlands kind en een maand voor een kind uit het bui tenland. Premies Ook het ouderschapsverlof, waarbij ouders of verzorgers gedu rende een bepaalde periode korter werken of zelfs stoppen met werk om zich aan de verzorging van hun kinderen te wijden, kan volgens PPR en PSP beter worden gere geld. Vrouwelijke ambtenaren hebben nu de mogelijkheid om on betaald verlof op te nemen tot ten hoogste een jaar na de geboorte van haar kind. Allerlei premies, die normaal door de werkgever wor den betaald, moeten zij dan zelf op tafel leggen. De beide linkse partijen willen nu dat ook de partner van de vrouw maximaal een jaar na de ge boorte van het kind een jaar onbe taald verlof kan opnemen. Boven dien moet de gemeente bij onbe taald verlof de verschillende pre mies voorschieten en onderzoeken of er mogelijkheden zijn die pre mies zelfs geheel voor haar reke ning te nemen. Tevens dient de gemeente na te gaan welke mogelijkheden er zijn voor een (gedeeltelijk) betaald ou derschapsverlof. Eveneens moet de gemeente bekijken of er deel- tijdverlof kan worden gegeven tot het kind de leeftijd heeft bereikt om naar de basisschool te gaan. Het zogenoemde verzorgingsver lof - waarbij iemand vrij neemt als hij, zij of iemand anders extra zorg of verzorging nodig heeft, verdient ook uitbreiding. Probleem is dat de gemeente dit alleen kan doen als zij extra geld krijgt van het rijk. Voorlopig moet het echter moge lijk zijn dat ambtenaren in totaal vijf dagen onbetaald verzorgings verlof per jaar nemen. PPR en PSP kunnen voorlopig nog niet zoveel zeggen over de kos ten die met hun voorstellen zijn ge moeid. Burgemeester en wethou ders van Leiden zullen dit nog na der moeten onderzoeken. De finan ciële gevolgen van het uitbreiden van zwangerschapsverlof lijken overigens wel mee te vallen, aldus PPR en PSP. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft in een brief de Hema-directie gemaand op te schieten met de uit breiding van de vestiging aan de Haarlemmerstraat. Het uitblijven van de nieuwbouw heeft, volgens het college van burgemeester en wethouders, een slechte invloed op de stadsvernieuwing in Leiden. De Hema heeft al sinds 1983 een bouwvergunning voor nieuwbouw aan de Janvossensteeg, maar heeft tot dusver niet serieus aanstalte ge maakt om met de bouw te begin nen. In juni 1983 heeft voor het laatst een gesprek plaats gevonden tussen de gemeente en de onroe- rend-goedtak van het warenhuis. Een woordvoerder van de Hema heeft toen duidelijk gemaakt dat het niet meer in de lijn der ver wachtingen lag dat het oorspron kelijke bouwplan, waarvoor een bouwvergunning is afgegeven, wordt uitgevoerd. Er wordt hoog uit gedacht aan een bescheidener uitbreiding, in één bouwlaag, aldus de toenmalige Hema-woordvoer- der. De gemeente heeft intussen la ten weten dat zij het ongewenst vindt dat de uitbreiding aan de Janvossensteeg in één bouwlaag wordt uitgevoerd. "Dat past niet in het beschermde stadsgezicht en is bovendien in strijd met het be stemmingsplan voor Maredorp", aldus de gemeente. De Hema zou één en ander intern bespreken en daarna weer contact opnemen met de gemeente. Sinds juni 1983 heeft het gemeentebestuur evenwel niets meer vernomen van de wa renhuisdirectie. In een brief aan de Hema dringt het gemeentebestuur er nu op aan op korte termijn ingelicht te wor den over de uitbreidingsplannen. B en W zeggen zich zorgen te ma ken over de bestaande situatie in de Janvossensteeg. "De panden die eigendom zijn van de Hema, en vervangen zouden worden door nieuwbouw, staan er zeer haveloos bij. Dit achten wij ongunstig voor het stadsvernieuwingsproces in Maredorp, en wel in het bijzonder voor de Janvossensteeg en de Van der Werfstraat. Dit speelt des te meer nu juist schot begint te ko men in de verbetering van dit bin nenstadsgedeelte", aldus het ge meentebestuur in de brief aan de Hema. Bij de Hema laat men desge vraagd weten dat de uitbreidings plannen in onderzoek zijn en dat de gemeente Leiden over ongeveer een maand antwoord op haar brief kan verwachten. Een toelichting op de stand van zaken op dit mo ment wil men niet geven hoewel recentelijk, op directieniveau, zou zijn gesproken over de uitbrei dingsplannen. "De zaak wordt heel serieus bekeken", aldus een woordvoerster. "Op dit moment worden de voors en tegens afgewo gen". Mobielmarkt nu Vlooienmarkt LEIDEN - In de Groenoordhallen in Leiden wordt vanaf zaterdag el ke twee weken de zogeheten Zuid hollandse Vlooienmarkt gehou den. Deze markt heette voorheen de Mobiel- en Hobbymarkt en werd telkens op zondag gehouden. Maar door een verbod van de offi cier van justitie zijn de markten voortaan op zaterdag. Op de Zuidhollandse Vlooien markt zijn 400 stands te vinden. De markt is telkens geopend van 10.00 tot 16.30 uur. Dikke mensen zijn gezellige mensen. Een mens wordt nooit dik geboren, maar dik gemaakt. Dikke mensen zijn domme men sen, want het is hun eigen schuld, moeten ze maar niet zo veel eten. Wie niet het huidige ideaal beeld - lang, slank en' liefst nog bruin - vertoont, wordt met dit soort vooroordelen opgescheept. De een zal dat een zorg zijn, een ander wordt er tureluurs van. Magda Römgens, zelf een 'schommelkont' met maat 54 zo als ze het zelf uitdrukt, werd doodziek van al die vooroorde len. Totdat ze op een goede dag een boekje las 'Mooi dik is niet lelijk'. Daarin stond voor het eerst nou eens iets over de ach tergronden van het dik zijn. Al snel kwam ze er achter dat er ook een landelijke praatgroep voor dikke vrouwen was. Want Neder land hangt tenslotte van praat groepen aan elkaar. Maar dat clubje was geen lang leven be schoren, omdat het te grootscha lig was. Het probleem van dikke vrouwen in Groningen moest in Maastricht worden besproken en andersom. Dat kostte teveel reis tijd. Van het bestaan van plaatselij ke praatgroepen over dit onder werp was Magda nog niets be kend. Totdat ze weer een boekje las 'Dik tevreden', dat vol klach ten van dikke vrouwen stond, opgetekend tijdens gesprekken van plaatselijke praatgroepen. Daarin stond ook iets over de ac tiegroep 'Vet-vrij', waar Magda maar gauw lid van werd. Ze leer de zichzelf te accepteren zoals ze was en zich te verweren tegen vervelende opmerkingen. Magda Römgens werd er steeds vrolijker van. Dik kan ook mooi zijn, leerde ze. En dom ben je al helemaal niet, wanneer je dik bent. Ze ontdekte de humor van het dik zijn. En omdat ze weet, dat vooral vrouwen met dit pro bleem kampen, richtte zij een praatgroep voor dikke vrouwen op. Vanavond komen de eerste vier vrouwen onder haar leiding bijeen in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. De praat groep is weliswaar vooral be stemd voor dikke vrouwen uit Leiden-Noord, de Kooi en Groenoord, maar "we willen vrouwen uit andere buurten be slist niet weren". Het voornaamste doel van Magda is om haar collega-dik kerds te leren dat zoals je bent goed is. "Veranderen kan, maar dat is iets anders". Magda zal vooral putten uit eigen ervarin gen. "Als je als dikkerd op de Haarlemmerstraat een ijsje loopt te eten, krijg je geheid opmerkin gen als "Hoe is het mogelijk, dur ven ze nog een ijsje te eten ook". Jongetjes van 15-16 jaar maken beledigende en grove opmerkin gen. Daar moet je je tegen kun nen afzetten". Dik zijn neem je altijd met je mee, omdat het al tijd zichtbaar is. Daarom is het maar het beste er om te kunnen (leren) lachen."We zijn eens met acht dikke vrouwen bij een Ita liaan gaan eten. Dat was lachen. Ook hebben we met een aantal vrouwen in een zwembad ge zwommen. Terwijl we in geen ja ren hadden durven zwemmen. Zaten we 's ochtends voor het zwemuurtje onszelf met een glas sherry moed in te drinken". Naar het strand gaan is voor dikkerds een ramp. In je eentje tenminste. Met meer mensen werkt 'de macht van het getal', dan is het minder eng. Er is trou wens een verschil tussen dik kerds en dikkerds: je hebt men sen die biologisch dik zijn, 'van nature', en je hebt mensen die door veel eten en snoepen dik Magda Römgens: "Dik zijn draag je altijd met je mee", (foto Hoi worden. Volgens Magda Röm gens moet je jezelf afvragen waarom je op een gegeven mo ment gaat snoepen. Als het ant woord dan is "omdat ik verdrie tig ben", is het noodzakelijk naar de oorzaak van dat verdriet te zoeken. Magda: "Ik wil er naar toe werken dat iemand op zo'n moment een ander van de praat groep gaat opbellen. Dat we el kaar over ons verdriet heen hel pen. Want dat dikke mensen ge zellige mensen zijn, is maar ten dele waar. Achter die gezellig heid schuilt vaak heel veel ver driet". Blijft mast? Let u nog wel eens op de licht mast aan de Nieuwe Beesten markt? Daarin heeft de Vereni ging tot Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK) een re clame gehangen als pleidooi voor het ongeboren leven. Een anti-abortus-reclame. 'Wij vrou wen eisen' vond indertijd dat die reclame wel erg dicht in de buurt van de abortuskliniek aan het Kort Rapenburg hing. Of dat niet verderop kon, vroegen zij aan burgemeester en wethouders.' Die legden die vraag op hun beurt voor aan de VBOK. Het antwoord was nee. De reclame kon niet verderweg worden ge plaatst. B en W legden zich daar bij neer en de eisende vrouwen op hun beurt ook. Toch werd de lichtmast dit jaar opnieuw een punt van discussie, toen de gemeente de anti-abor tus-club opnieuw vroeg of de re clame niet naar elders kon ver huizen. Opnieuw was het ant woord ontkennend en de ge meente besloot daarop het con tact met de VBOK zoveel moge lijk te beperken. Dat zal dan wel de reden zijn voor het advies dat de directie openbare werken het college nu voorlegt. Wat wil het geval? Het contract met de VBOK loopt op 31 december af en moet dus al dan niet vernieuwd worden. Het advies van een ambtenaar aan B en W daarover luidt: "Over de re clamevoering van de VBOK is intussen al heel wat te doen ge weest. Aanleiding was een brief van een groepering (bedoeld wordt 'Wij vrouwen eisen' -red.), waarvan naderhand niets meer is vernomen. De gemeente zit tussen beiden in en probeert eigenlijk beide partijen tevreden te stellen. Bei de organisaties op één lijn krij gen is vrijwel onmogelijk, van wege de verschillende doelstel lingen. Daardoor kom je als ge meente al gauw toe aan het partij kiezen. En in het verlengde daar van zal de gemeente uitmaken waar de burgers een bepaalde mening wel en waar niet mogen lezen. Het zij nog maar eens gezegd: de inhoud van de tekst van het bord van de VBOK is niet in strijd met de wet, goede zeden of anderszins. Alles afwegende moet denk ik geconcludeerd worden, dat er ei genlijk geen ruimte is voor con tractbeëindiging met de VBOK, of het moet gezocht worden in oneigenlijke argumenten. Buiten de brief van Wij vrou wen eisen van 1983 is er geen en kel bezwaar tegen de VBOK-re- clamevoering geuit. Op grond van een en ander pleit ik voor verlenging van het contract met de VBOK". Wij vrouwen eisen zal dus van avond, wanneer het advies van de directie openbare werken in de raadscommissie van ruimte lijke ordening ter sprake komt, wel van de partij zijn? Karin Hoogeveen van Wij vrouwen ei sen: "Nou nee. Na die brief heb ben we de zaak indertijd maar la ten zitten. Met die plek zijn we natuurlijk helemaal niet tevre den. Maar als we nu stappen on dernemen komt de VOBK op nieuw in de publiciteit. Dan ma ken we eigenlijk weer gratis re clame voor ze. Dus we doen niets". De Nieuwe Mare met links het gerestaureerde hoekpand. Daarnaast is de bouw van twaalf appartementen begonnen. (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3