Voorschotens station De Vink wordt niet beveiligd 'Milieucentrum eigenlijk te laat CDA komt met kettingbrieven Klachten verontruste ouders terzijde geschoven Z'wouds zwembad van 'dode muren' af Eerste hekken rond scholen Leiderdorp PAGJNA2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1985 Leiderdorpse wethouder: 'Wel voorzieningen, geen huizen' LEIDERDORP - "Dit milieu-edu catief centrum komt eigenlijk vijf tien jaar te laat. Toch acht ik het een goed moment om het nü te openen. Het kan een nieuwe im puls worden voor Leiderdorpers om zich bewust te worden wat de natuur goed en wat slecht kan doen". Die woorden sprak wethou der J. Bezemer gistermiddag bij het gloednieuwe milieu-educatief centrum in park De Houtkamp. Éen centrum dat even later ge opend zou worden door provincie bestuurder Borgman. Waarom hij voor die handeling was uitgenodigd: "U heeft een ze kere reputatie ten aanzien van mi lieubescherming in Zuid-Holland. Er wordt wel eens gezegd dat u el ke boom persoonlijk kent", aldus de wethouder, die naast vreugde over de nieuwe voorziening ook 'verdriet' voelde. "Het probleem is dat door die vele voorzieningen die we hier hebben er ontzettend veel mensen in Leiderdorp willen wo nen. Maar we kunnen steeds min der voldoen aan die wensen: we hebben geen huizen meer.." Waarna Bezemer meedeelde mis bruik van de gelegenheid te willen maken en Borgman iets mee te ge ven - de provincie heeft immers een flinke vinger in de pap bij het toewijzen van woningen. Bezemer zei er begrip voor te hebben dat de provincie de grotere steden relatief meer huizen wil toe bedelen dan de kleine plaatsen om te voorkomen dat ze leeglopen, "maar wij in Leiderdorp hóren bij die stad. Wij zijn er de uitgroei van. Ik bedoel: de Leidse wijk Stevens hof ligt verder van het centrum van Leiden dan ons Buitenhof, dat we graag willen volbouwen.." Borgman ging niet direct op de 'smeekbede' in. Wel beloofde hij de Leiderdorpse wethouder eens te "willen babbelen" over de materie. Wat het gebouwtje zelf betreft: het is volgens de gedeputeerde "goed dat mensen in een verstede lijkte omgeving aandacht aan de natuur besteden. Want die natuur gaat hoe langer hoe meer achteruit. Er staat de helft van het aantal bo men dat er behoort te staan in ons dichtbevolkte Zuid-Holland". Ver volgens gaf Borgman een groot aantal duiven de vrijheid, ten te ken dat het milieu-educatief cen trum nu echt geopend is. Aktiviteiten De hele verdere week staat in het teken van die opening. Het is de bedoeling dat alle Leiderdorpers de weg naar het centrum weten te vinden. Scholen krijgen e,r les; vol wassenen kunnen er bijvoorbeeld lezingen bijwonen of tentoonstel lingen bezoeken waarin de natuur, in alle mogelijke facetten, centraal staat. Zoals morgenavond, als de ge meentelijke groenvoorzieningen een informatie-avond verzorgt over het groenbeheer in Leider dorp. Vrijdag volgt een excursie in de heemtuin en park de Hout kamp. De Bijenvereniging geeft dan informatie over bijen. Zater dag en zondag kunnen kinderen en volwassenen een zogeheten 'groen- route' lopen door heemtuin en Houtkamp en/of een bomenroute door Leiderdorp. De routes zijn in het milieu-educatief centrum ver krijgbaar, tussen drie en vijf uur. Volgende week dinsdag ten slotte verzorgt de Vogelwerkgroep Kou- dekerk/Zoeterwoude e.o. een infor matie-avond over vogels in en om Leiderdorp, met aansluitend een excursie door het park op zaterdag 5 oktober. WOENSDAG Leiden Clubhuis Matilo - Zaanstraat, start pres tatieloop, inschrijven om 18 uur. Vredeskerk - Burggravenlaan, open the- ma- en gespreksavond 'Gods aanwezig heid in ons proces naar de vrede toe', 20 Leiderdorp Dorpskerk - Hoofdstraat, jubileumcon cert organist Addie de Jong, 20 uur. Warmond Gemeentehuis - raadscommissie finan ciën, 20 uur. DONDERDAG Warmond School Oostergeest - Laan van Ooster geest, fancy-fair, 14.30-19.30 uur. VOORSCHOTEN - De Ne derlandse Spoorwegen wei- tegen het onbegrensd be treden van de spoorbaan. We zyn frprpn het ctntirm Dp Vint- bereid van gedachten te wisselen geren net station De Vink over veiligheidsmaatregelen", veiliger te maken voor kin- Tot nu toe hebben de SDOOl legd". En dan: "er moet snel nader overleg komen met de Nederland- Spoorwegen". Als het nee, nee breek ik je benen. Mijn oudste is bijna zes. Steeds zeg ik: denk erom hè. Dat is heel vervelend. Terwijl al hun Llger te maken voor kin- Tot nuloe hebben dé spoorwe- deren. Een 'kindwerend' gen nooit op het schrijven gerea- hek voor de trap naar het PeFd'„al had,de" ze dat. ^e' nprrnn ppuiphsI Hnnr Vnnr loofd. En nu, kort voordat het offi- schrijver van de eerste klaagbrief, perron, gewenst door Voor- ciële antwoord komt, is meeden- heeft er dan ook "goed de pest over schotense omwonenden, ken niet meer nodig. De NS doet in". "Ik ben aan het lijntje gehou- ZOU een barrière betekenen niet alleen niets, maar zal er ook den", zegt de vrouw die in de zo- een stokje voor steken wanneer meimaanden wekelijks contact Voorschoten de trap naar het per- had met een deur voorziet. "Het blijft, is alles voorbij: "De NS heb- die ouders met jonge kinderen hier ben het voor het zeggen. Het terrein", Omwonende mevrouw Jonker, voor reizigers. Ook zou het een precedent scheppen:op ambtenaar. "Altijd had ik de indruk dat de gemeente iets zou gaan doen. Ambtenaren huizen vaak nog dichter bij anders zprgt voor de voordeur in kunnen makkelijk zelf een hek een station. Daar eisen om- j°uw huis?", aldus J.W. Tiekink, plaatsen, dat vanzelf dicht valt. Het andere stations staan de toch zeker raar wanneer iemand iets wonenden dan misschien ook een hek. rayonchef Den Haag In het slop de NS. Dit zal de maatschappij binnen- meente kort meedelen aan B en W Een woordvoerder van de ge- :rt teleurgesteld op hoeft ook helemaal niet z zijn". Acties Strijdbaar verklaart ze zich niet *7 u ««uuiuen. Toen hij Tiekink neer te leggen bij de weigering. Voorschoten. Zij hadden, naar aan- eerder deze week aan de lijn had, Met collega-ouders wil ze zich bui- iPimncr van Ulnr»Viton *rar> «msirr.- X.. __x:__ n/ri:;i_ „xx leiding van klachten nenden, op 20 juni schreven. Hierin staat dat de jeugd de kort daarvoor geopende nood- met een advjes over eventuele vcl. halte ziet als speelplaats en regel- ligheidsmaatregelen ("de mensen snelheid voorbij. En als je kykt zijn matig by de spoorbaan is gesigna- wachten al lang genoeg"). Het kei- er altijd kinderen by het spoor", harde 'nee', stelt alles in een ander zegt ze. "Sommige kinderen ste ken gewoon de baan over of ze Tevens wyzen de dagebjks be- daglicht. "De zaak zit nu redelijk i„ stuurders op een waarschuwend het sl t de woordv0erder. stuk in de voorUchüngsrubnek -Mjjn impuls is dan ook dat Wapenfeiten De strekking daar- het niet veel zin heeft nog ad. kwamen wonen omdat het volgens de gemeente zo kind-vriendelijk was en ze zo fijn konden buiten spelen". De Voorschotense beseft dat ook de straat zyn gevaar kent. "Maar", zo zegt zij, "het verkeer is veel ge woner. Een trein is bijzonder, die stopt maar eens in het half uur". Deze zomer heeft ze wel eens met andere moeders gesproken over het idee om een soort oppascentra- le in te stellen. Iedereen zag echter' in dat het waanzin zou zijn om zo'n last te aanvaarden. Opletten NS-woordvoerder Tiekink ziet dat anders. "Het klinkt misschien een beetje cru", begint hij. "Maar het is een stukje van de huidige sa menleving. Gevaren bestaan. Er je kunt niet om alle gevaarlijke objec ten een hek zetten. En zo gevaarlijk is de situatie bij het station nu ook weer niet. "We hebben nog nooit een melding van machinist gehad dat daar kin- De angst van iedere Voorschotense ouder uit de buurt: kleine kinderen op de 'open trap' naar de perrons van station De Vink. Deze keer is de beklimming in scène gezet. (foto Dijkman» Omwonende mevrouw De Jong moet lachen om de woorden van de NS-woordvoerder. "Die machi nisten toeteren zeker voor de gezel ligheid", schampert zy. "En de po litie dan? Komt die ook voor de lol zes keer per dag langs?" Een woordvoerder van de gemeente geeft toe dat Voorschoten om een regelmatige surveillance heeft ge vraagd. Maar een agent bagatelli seert dat wat. Zoeterwoudenaren 'warm maken' gooien wat stenen op de rails. Je deren te dicht op de spoorbaan van: spelen op het perron vaarlijk, ouders let op uw kinde ren! Slot van de op 21 juni ver stuurde brief aan de NS: "Wy zou den graag per ommegaande verne men welke maatregelen u denkt te op te stellen". Iets later verandert hij dat wat. "Als we zouden vinden dat er iets moet gebeuren, dan zou een amb telijk advies zinnig kunnen zyn. Het is dan in ieder geval vastge- spelen. Ook de spoorwegpolitie, die de zaak extra in de gaten heeft gehouden, had geen aanmerkin gen". Zijn ervaring is dat juist de Inderdaad komen agenten tij dens schooltijd regelmatig langs en neemt de politie het station na schooltijd mee in de gewone sur veillance. Maar dat gebeurt bij elk station, aldus de woordvoerder: "Veel ouders van Tromp weg en stukken spoorbaan by onbebouw- "We letten vooral op vernielingen Florispad houden hun kinderen de terreinen gevaarlijk zijri. Daar is en eventuele diefstallen". Nog i.:-<■ ■- ,ecn contröle, bij stations als De nimmer zouden agenten kinderen Vink wel. van de spoorbaan hebben gejaagd. binnen of in tuin. Een moeder heeft zelfs gezegd: als ik je da ZOETERWOUDE - Burgemeester Houdijk heeft gistermiddag met z'n wethouders het opgefleurde binnenbad van het Zoeterwoudse zwembad 'Haasbroek' op gepaste wyze geopend. Het viertal nam een duik in het bad, dat nu fraai is om muurd door wandschilderingen van de Zoeterwoudse schilders groep 'Kameleon'. De 'face-lift' vonden B en W nodig om optisch wat meer ruimte te scheppen in het bad. Hiervoor had men ongeveer een jaar geleden Kameleon gevraagd wat ontwerpen te maken. De schil dersgroep kwam met drie voorstel len, waarvan uiteindelijk het ont werp van Theo Altink het meest geschikt werd geacht. Zijn strakke ken, m lynvorming paste het best in het geving moderne zwembadgebouw. De uitvoering kwam op naam De reacties op de verfraaiing van het plaatselijke schildersbe- het bad waren gistermiddag i drijf Van Gent. In twaalf dagen niem positief. Wethouder Gra- De gebruikers van het Zoeterwoudse zwembad bekijken de nieuwe wandschilderingen. Ze zijn e i wijdere Zwembad-directeur D. Monta- van het project, ruim vijfduizend nus toonde zich eveneens zeer blij gulden, er snel uit zullen komen, is met het resultaat en sprak van "een overigens de vraag. Ook het Zoe- mylpaal in de dertienjarige ge-* terwoudse zwembad üjdt onder de schiedenis van het overdekt zwem- algehele malaise van afgelopen zo men in Zoeterwoude". Ook hij kon mer. Vorig jaar telde men nog werd het ontwerp van Altink, met niewski noemde het resultaat zelfs het niet laten het 'nieuwe' bad uit 31.442 bezoekers voor binnen- wat kleine technische veranderin- "fantastisch". Ook burgemeester te proberen. Temidden van B en W buitenbad. Dit jaar passeerden en de verschillende speeltuigen slechts 23.876 bezoekers de kassa. vermaakte de directeur zich uitste- kend in het water. Bovendien zyn de toegangspryzen Of de kosten van de uitvoering niet gestegen. gen, op de muren van het zwem- Houdijk stak zijn bewondering bad aangebracht. Het resultaat is niet onder stoelen of banken. Zijn dat zwemmers in het nauwe bad woorden: "Een duidelijke verfraai- niet meer tegen 'dode muren' ky- ing". LEIDERDORP - Het is zo ver: de °nze eigen kleuters binnen te hou- Leiderdorpse scholen De Regen- den. En om hen te beschermen te- boog en Vogelweid hebben sinds gen oprukkende fietsers en brom- gistermiddag hekken rond de ge- fietsers Want je maakt hier hele bouwen aan de Marjoieintuin/het gekke dingen mee. Zitten de klein- Heelblaadjespad. Het Zijlkwartier ties rustig buiten te spelen, rijdt er zal snel volgen. ineens een bromfiets dwars over het schoolplein. Dat was voor mij Een vreemd gezicht, immers, tot de druppel die de emmer deed dusverre waren de scholen in het overlopen". 'nieuwe' Leiderdorp nooit afgeba- Daarop deed Koster ("Het is wél kend omdat het gemeentelijk be leid erop gericht was om de school Besseneters gewaarschuwd OEGSTGEEST/LEIDEN - Twee dagen nadat een meisje in Oegst- geest misselijk is geworden na het eten van bessen die groeiden uit Mona-zaadjes, wil de Consumen tenbond klanten nogmaals op het hart drukken die teelt niet te eten. Een woordvoerder overweegt kranten in te lichten en een waar schuwend stuk op teletext te zet ten. Twee maanden geleden deed hij dat ook al, toen zijn bond had ont dekt "dat bij de bosbessenplantjes gemakkelijk de wilde, zwarte nachtschadebes opgroeit. Een soort bedrijfsongeval, dat je Mona niet kwalijk kunt nemen", aldus de woordvoerder. Nu de oogsttijd is aangebroken, blijkt dat niet ieder een de signalen hbeft opgevangen. Het Oegstgeestse meisje at en werd ziek, de Leidse Marlies van Boekei werd gered door haar biologische in. kennis ("een leek ziet het verchil Dijkman) niet, ik wel"). Nu haar duidelijk is geworden dat het niet om een incident gaat, wil ze de Consumentenbond bellen en een boze brief schrijven aan de toetjes-fabrikant. Ook krijgt de Oegstgeester politie van haar de firma-naam te horen. Dit laatste is niet nodig. Tientallen mensen heb ben dat gisteren al gemeld. De poli tie zal niets doen met die weten schap: "Je brengt alleen maar een firma in diskrediet die in het verle den al een rectificatie heeft ge plaatst". raadsleden zijn gekozen. Nog be- Leiderdorp gewaarschuwd LEIDERDORP - De politie van Leiderdorp gaat de inwoners van Leiderdorp waarschuwen voor au todiefstallen. Sinds gisteren zijn negen meldingen van autodiefstal gedaan en de politie verwacht dat het daar niet bij zal blijven. Vooral uit dure auto's worden autoradio's en radio-casseterecorders gestolen. De politie vermoedt dat de dief alle wagens langsloopt en kijkt of er kostbaarheden inliggen. De inwo ners van Leiderdorp wordt aange raden kostbare spullen uit de auto te halen of in ieder geval uit het zicht te leggen. wennen, zo'n hek") een be- roep op een speciale regeling bij de pleinen als openbare speelterrei- gemeente, die het kleuterscholen i beschikbaar te stellen aan de mogelyk maakt de school te jeugd Doordat er in en om de gebou wen steeds meer wordt vernield, houden - niet werd de roep om een afbakening houden, steeds luider. Toch is het niet in eerste instan tie de vernielzucht van de Leider- zegt Koster, "i dorpse jeugd die De Regenboog en idee te vermijden". Vogelweid hebben doen besluiten by de gemeente om hekken te vra gen. Vogelweid-schoolhoofd H. Koster: "Het is niet bedoeld om kinderen weg te houden, maar om heinen. Op voorwaarde dat het er- gaat de kinderen binnen te vandalen weg te Dat zal ook niet lukken, want het hek is niet zo hoog. Bewust niet, gevangenis- Toch kan het een psychologisch afschrik-effect hebben, vermoedt het schoolhoofd. "Je moet er toch - Bouwers leggen de laatste hand overheen klimmen. En vandalen belangstellend toe. zyn lui, hoor". i het eerste hek rond twee Leiderdorpse scholen. De leerlingen kijken (foto Holvast) LEIDSCH dGS DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma -vrij. 18 30-17.00 u Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Anceaux. tel. 070-237254, C. Juffermans- Duyverman, tel. 07t-893256. A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn, tel. 02522- 14192, D. Vink. tel. 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post 30,00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per halfjaar, aan huis bezorgd 131,40 per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Juhanastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs. Was hington. Rome. Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet langrijker echter vindt de partij dat op die bijeenkomsten over de in houd van het nieuwe verkiezings programma wordt gepraat. Boven dien zullen de vertegenwoordigers die dat programma volgend voor jaar in de gemeenteraad moeten waarmaken ter sprake komen. Mogelijke onderwerpen: wo ningbouw, gemeentelijke belastin gen, het subsidiebeleid, de zelf standigheid van de gemeente Zoe terwoude, de aanleg van rijksweg 11 en de invulling van het ouderen- beleid. Drie gewonden bij aanrijding ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse afdeling van het CDA gaat deze week de boer op met uitnodi gingen aan CDA-stemmers om mee te doen aan de voorbereiding van de gemeenteraadsverkiezin gen van volgend jaar. Leden en kiezers worden uitgenodigd voor een contactavond in de Eendekooi op dinsdag 29 oktober of op don derdag 7 november in Don Bosco. Het CDA probeert sympathisan ten te bereiken door een zoge naamde kettingbrief, waarbij op elk bezocht adres meerdere uitno digingen worden uitgezet om ver der te worden verspreid. De partij hoopt op deze manier een belang rijk deel van de grote groep Zoeter woudse CDA-stemmers persoon lijk te bereiken. De avonden die de plaatselijke christen-democraten beleggen, zullen gaan over de uitvoering van gisteren op de kruising Van het programma waarop de zittende neveldlaan- Deurmanlaan zijn drie inwoonsters van Wassenaar ge wond geraakt. Een 33-jarige Wasse- naarse bestuurder van een vracht wagentrekker reed óp de Deur manlaan en verleende geen voor rang aan de personenauto van de vrouwen, die uit de Van Groene- veldlaan kwam. Volgens de politie is hij tegen de linkerflank van de personenauto gereden en heeft hij de auto een eind meegesleept. De 29-jarige bestuurster heeft daarbij een zware hersenschud ding, een linkerarm-fractuur en een sleutelbeen fractuur opgelo pen. De 26-jarige vrouw naast haar heeft hoofd- en rugletsel. Zij zyn beiden opgenomen in het Bronovo ziekenhuis in Den Haag. De 29-jari- ge vrouw die achterin de auto zat, is met builen en schrammen naar huis gestuurd. De bestuurder van de trekker heeft geen verwondin gen. De politie heeft proces verbaal opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2