Deelder waagt zich aan het grote theater I» Ik Jan 'Geen plaats voor twee Hemelbedden' Is dat niet die blinde met die zonnebril Cremer' reist te veel Nederbeat in Houtrust Cabaretgala in Scheveningen WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 27 SPIJKENISSE - Als op de naam Deelder twee koffie moeten worden genoteerd, wil de mevrouw die bedient in multifunctioneel centrum De Stoep in Spijkenisse er het fijne van weten. Deelderis dat niet zo'n dichter?", informeert ze. "Met één of met twee e's?". "Jazeker", antwoordt de manager op de eerste vraag, een beetje trots dat de naam van zijn beschermeling ook hier is doorgedrongen. "En met twee e's graag: Jules Deelder". "Jules Deelder", de mevrouw van de koffie herhaalt het nadenkend. "Och ja, het is die blinde die altijd zo'n donkere zonnebril draagt, niet waar?". Niet waar. Of tenminste: gedeelte lijk niet waar. De Rotterdamse dichter Jules Deelder draagt altijd een bril, dat is juist. Hij heeft ze zelfs in vele vormen en kleuren. Maar blind is hij niet, hoogstens bijziend. Alle monturen zijn voor zien van glazen met de sterkte min zes. Dat verhindert hem overigens niet om 's lands wegen onveilig te maken door er met snelheden van honderdtachtig kilometer in het uur overheen te razen, bumper- plakkend als een iets tragere weg gebruiker de doorgang belet. Ten minste: als je de manager mag ge loven. Desondanks is er op de afge sproken tijd geen Deelder te be-, kennen in De Stoep. "Gaat-ie hier optreden", infor meert de mevrouw van de koffie verder, die nu kennelijk wil weten wat voor vlees ze in de kuip heeft. Dat is niet het geval, verzekert de manager. Deelder komt hier om te oefenen voor zijn eerste theater programma. Pas in november komt hij naar De Stoep voor een optreden. De mevrouw van de koffie vindt dat maar overdreven: "Om gedich ten voor te dragen, daar hoef je toch niet voor te oefenen. Je gaat staan en je begint". Dat nu moet René Vallentgoed, de Leidse manager van Deelder, te genspreken. Want in echte schouwburgen spelen, dat is heel AMSTERDAM (ANP) - Het door Rembrandt geschilderde portret van Haesje van Cleyburg behoort sinds gistermiddag definitief tot de collectie van het Rijksmuseum in Amsterdam. Aan het eind van de feestelijke viering van het hon derdjarig bestaan van het Rijksmu seumgebouw in Amsterdam bood SCHILDERIJ CUYP - Het Dor- drechts Museum heeft 'Aanbid ding van de Koningen', een doek van de zeventiende eeuwse Dordt- se meester Benjamin Gerritsz. Cuyp (1612-1652), aangekocht. Het is een aanwinst voor het museum, dat al vijf Benjamin Cuyps had: drie met religieuze onderwerpen en twee herberginterieurs. Het is een tot voor kort onbe kend doek uit een particuliere Zwitserse collectie. Het schilderij stelt de drie koningen voor die het kerstkind aanbidden. GLASBOKAAL - Bij het veiling huis Christie's in Amsterdam heeft een glasbokaal van Aart Schou- man een bedrag van 110.200 gul den opgebracht. Dat is het hoogste bedrag ooit voor een glas van Schouman betaald. DRUMGROEP - De Japanse drumgroep KODO komt zes voor stellingen geven in Nederland. De eerste is op 29 september in de Rot terdamse Doelen. Daarna volgen optredens in Amsterdam (30 sep tember), Haarlem (1 oktober), Utrecht (2 oktober), Groningen (4 oktober) en Nijmegen (6 oktober). door Ariejan Korteweg wat anders dan de scholengemeen schappen, jongerencentra en buurthuizen die hij de laatste jaren met Deelder heeft aangedaan. De belichting moet geregeld worden en het geluid vereist aandacht. Je kan maar niet zo op een theater- vloer gaan staan en je verhalen voordragen. Dit programma kan de naam van de dichter in geheel nieuwe kringen vestigen en bij voorbeeld voorkomen dat hij wordt verward met zijn voornaam genoot Jules de Corte. Volgens Vallentgoed valt Deelder bij een veel breder publiek in de smaak dan je zo zou denken. Laatst gaf hij een optreden in Oegstgeest, veel dames met parelsnoeren en stola's in de zaal en die konden er geen genoeg van krijgen. Daar komt bij dat Vallentgoed een actief aandeel in de produktie heeft en ook dat vergt enige oefe ning. Hij zal herhaaldelijk tussen de coulissen vandaan komen om opdrachten uit te voeren en zich als domme August te laten gebrui ken. Hij heeft ook tekst, zij het dat die vooral bestaat uit een herhaald 'Ja Deelder', eenmaal afgewisseld door een 'Nee Deelder'. Dat is als de dichter vraagt hem op de rug te krabben. Vallentgoed over zijn inbreng: voorzitter G.A. Wagner van de Stichting Jubileumfonds Rijksmu seum Rijksmuseum-directeur S.H. Levie het portret aan. Dat gebeur de in aanwezigheid van koningin Beatrix en prins Claus alsmede een groot aantal genodigden. Het portret van Haesje van Cley burg heeft tien miljoen gulden ge kost. Om deze aanwinst voor het museum te kunnen bemachtigen besloot het jubileumfonds onder meer een geldinzamelingsactie te houden onder het publiek met ac tieve steun van de televisie. Deze inzameling viel evenwel groten deels in het water vanwege het niet doorgaan van de speciale uitzen ding op 17 april als gevolg van een omroepstaking die dag. Het fonds is echter doorgegaan met het zoeken naar mogelijkhe den om het nog benodigde geld voor het schilderij bij elkaar te krij gen. Het jubileumfonds nam van het totale bedrag zelf ruim vijf mil joen voor zijn rekening. Het bedrag kwam bijeen door belangrijke bij dragen van o.a. Rijksmuseum Stichting, Vereniging Rembrandt, Prins Bernhardfonds, Algemene Loterij Nederland en Stichting Klaver Vier. De inzamelingsactie bracht 130.000 gulden van duizenden par ticulieren op. Het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur kwam met 5,8 miljoen gulden over de brug. Daarin zit dan tevens een bijdrage uit de aankoopmidde len van het Rijksmuseum van drie ton. Het ministerie verhoogde zijn oorspronkelijk toegezegde bijdra ge met drie miljoen gulden. "Een show in het theater met al leen Deelder, dat zou toch wat kaal kunnen zijn. Ik stak al geregeld m'n hoofd om de hoek als Deelder ergens optrad. Dat hebben we wat uitgewerkt. Een pispaal in een pro gramma, dat doet het altijd. Dan heeft het publiek iemand om de sympathie op te richten". 'Deelder spreekt' is ook een aan loop naar een grote theatershow, met spelers, muziek en decor, die volgend jaar zal worden gebracht. Lijkbleke kop Deelder laat inmiddels nog steeds op zich wachten. Voor Val lentgoed is dat niets verontrus tends. De man wordt niet voor niets de nachtburgemeester van Rotterdam genoemd. De kans dat hij zich op tijd meldt voor een af spraak om twaalf uur 's morgens is ongeveer even groot als datje mid denin de woestijn een klaarover treft. Maar kijk eens aan, daar meldt zich alvast het hoofd van de dich ter, zwijgzaam, onbebrild en met een starre blik in de ogen. Het oogt op dit vroege uur enigszins groen uitgeslagen. Maar wat erger is: het onderstel is nergens te bekennen. Het gaat hier dan ook om een gip sen afgietsel van Deelders' hoofd, dat hem vaak op reizen door het land vergezelt en als gevolg daar van veelkleurig is uitgeslagen. Het zal in de show worden gebruikt. De belichter die het beeld per auto m 1 1) Into the groove - Madon- naar Spijkenisse vervoerde, vertelt hoe een medeweggebruiker haast in de berm belandde bij het zien van de lijkbleke kop op de voor bank. Vallentgoed vult de tijd inmid dels moeiteloos met anecdotes: "Vorige week ontmoette ik een ou doom van me uit de Verenigde Sta ten. Een echte Oranjeklant, lid ge weest van de Irenebrigade en tij dens de oorlog in Zeiand naar de vrijheid gezwommen. Ik had een zwart pak aan, met rode bretels, ro de schoenen en rode sokken. Daar zag ik hem al de hele tijd met een schuin oog naar kijken. 'Opgepast oom, ik moet zo Volk en Vaderland gaan verkopen', zei ik, benieuwd naar zijn reactie. Hij keek me eerst strak aan en begon toen te lachen. Jongen, zei hij, dat het toch veertig jaar heeft moeten duren voor ik hierom kon lachen". "Dat heeft ook alles met Deelder te maken. De tijd is rijp om de oor log niet langer als taboe te be schouwen. In 1946 had heel Neder land in het verzet gezeten en had iedereen Joden op zolder gehad. Die mentaliteit. Deelder is geboren in 1944. Z'n leven lang heeft hij moeten horen: jij hebt de oorlog niet meegemaakt. De oorlog komt voortdurend in zijn werk terug. Deelder maakt Jodenmoppen, maar ook moppen over vrouwen, mannen, invaliden, Belgen, blin den en Jezus". Rose schoenen Tegen kwart voor een stapt de 2 2) I got you babe - UB 40 Chrissie Hynde 3(5) Dancing in the street - D. Bowie en M. Jagger 4 4) Cherish - Kool and The Gang 5(3) Tarzan boy - Baltimora 6 (7) Running up that hill - Kate Bush 7(6) There must be an angel - Eurythmics 8(8) Heaven must be missing an angel - Tavares 9 (14) Glow - Rick James 10 (19) Ticket to the tropics - Ge rard Joling 11 (15) Love is the seventh wave - Sting 12 9) Buona sera/2 wekenloh marie - Andre Hazes 13 (11) Een boutje/daar ben ik niet blij mee - Andre van Duin 14 (20) Cheri cheri lady - Mo dern Talking echte Deelder De Stoep binnen. Zoals gebruikelijk geheel in het zwart. Zijn gelaatskleur steekt op dit vroege uur die van zijn gipsen evenbeeld naar de kroon. Deelder tilt niet zwaar aan de repetities. Het grootste deel van zijn tekst kan hij wel dromen. Die zit er na zeventien jaren van optredens in alle uithoe ken van het land zo ingeramd dat hij in tweemaal drie kwartier een duizelingwekkende hoeveelheid woorden kan spuien. We drinken nog meer koffie. Dichter en manager komen te spre ken over de wenselijkheid dat eerstgenoemde zoals dat in shows te doen gebruikelijk is soms van kostuum wisselt. Deelder heeft een roze pak in de kast hangen. Val lentgoed beveelt daarbij dito schoenen aan. De suggestie dat die kunnen worden aangeschaft is te gen het zere been van Deelder: "Kené, je weet heel goed dat ik nooit goedkope schoenen draag. Daar is geen denken aan". Ook de mogelijkheid dan maar een reeds in zijn bezit zijnd paar rose te ver ven krijgt geen warm onthaal. Wel licht wordt het dan toch wit schoei sel. Voor de middag staat een door loop op het programma. De op het podium opgestelde buste ontlokt Deelder het commentaar: "Het lijkt wel alsof-ie Aids heeft". Drumroffel De dichter komt in de grote, lege UTRECHT (GPD) - Nederland, zelfs met Vlaanderen, is te klein voor twee Hemelbedden. Charles Aerts Theaterprodukties vindt dat er één weg moet en wel die in Gent. Manfred de Graaf en Sjoukje Hooymaayer, hoofdrolspelers in het Nederlandse toneelstuk van Jan de Hartog en onlangs nog te zien geweest in de Leidse Schouw burg, kunnen dan ongestoord hun gang gaan. Voor de Utrechtse rechtbank diende gisteren een door Aerts aangespannen kort ge ding om te bewerkstelligen dat het Arca-Net Theater uit Gent de voor stelling staakt. Mr. F. M. J. van de Loo, die na mens Aerts optrad, wees vice-pre sident van de rechtbank L. Schu- man er op dat het Internationaal Bureau voor Auteursrecht (IBOA) uit Amersfoort aan Aerts Theater produkties in Amsterdam het recht had verkocht om van 1 maart 1984 tot 1 maart 1987 het vroegere kassucces op de planken te bren gen. Aanvankelijk stond in het concept van het contract dat het slechts de Nederlandse planken betrof. Maar Aerts voegde er in een 'nota bene' een zinnetje aan toe „dat de voorwaarden ook gelden voor eventueel door ons te organi seren voorstellingen in België". IBOA-directeur Paul Beun zette zijn handtekening onder de gewij zigde versie. Maar zijn advocaat, mr. P. D. Labee, meende dat door „een dergelijk eenzijdig aange brachte bepaling geen overeen komst wordt geschapen". En zeker geen exclusiviteit voor optredens in het Nederlands taalgebied. „Via deze misleiding probeert Aerts een overeenkomst voor België te con strueren", aldus de advocaat van de gedaagde. Was dat het geval ge- 15 (16) Ik zal je nooit vergeter - Koos Alberts 16 (12) P Machinery - Propa ganda 17 (10) We don't need another hero - Tina Turner 18 (13) Waarom fluister ik je nazm nog - Benny Ney- 19 (23) Part time lover - Stevie Wonder 20 (17) Glory days - Bruce Springsteen 21 (29) Run away home BZN 22 (34) Sunday bloody Sunday - U2 23 (22) More than i can bear - Matt Bianco. 24 (30) Power of love - Huey Le wis and The News 25 (32) You'lre only human - Bil ly Joel 26 (38) Say i'm your number one - Princess 27 (35) Eaten alive - Diaiia Ross Deelder (links) en Vallentgoed wagen zich ook aan een walsje: 'U danst voortreffelijk...' (foto GPD) zaal wat moeizaam op gang. Ook de manager is nog niet helemaal in gespeeld en de combinatie balan ceert op het randje van de pure me ligheid: Vallentgoed die zich er zorgen om maakt dat Deelder nog niet is gearriveerd. Vallentgoed die Deelder imiteert als deze een drumroffel weggeeft. Wellicht komt dit in een goed gevulde schouwburg anders over. Maar allengs weet Deelder ook uit de lege stoelen inspiratie te put ten. Want hij kan vertellen, reken maar. Overdrijving, staccato, op eenstapeling en adjectieven, de stijlmiddelen zijn beproefd en wor den feilloos gehanteerd. Ook al heb je het grootste deel van z'n gedich ten en verhalen al heel vaak ge hoord, ze blijven leuk. Of zoals Deelder onder de koffie antwoord de toen hem werd gevraagd of hij z'n standaardrepertoire niet al te zeer uitmelkte: "Je moet goed be grijpen: het gaat hier om literatuur. En literatuur is er voor de eeuwig heid. Dat kan je blijven herhalen". 'Deelder spreekt' gaat op vrijdag 27 september in première in de Grote Zaal van theater Zuidplein in Rotterdam. Aanvang 20.15 uur. Daarna wordt in twee maanden tijd opgetreden in 35 theaters in het land. Op woensdag 23 oktober komt het naar de Leidse schouw burg. weest dan was de prijs wel wat ho ger geweest. Charles Aerts vertelde dat hij slechts bij toeval had vernomen dat de Belgen in Vlaanderen op hun eigen wijze het Hemelbed op voerden. Een poging om dat ook in Hilversum en Winschoten te doen kon hij door met een kort geding te dreigen verijdelen. Na de magere recensies voor de Belgen moeten ze maar helemaal weg. „Die recen sies schaden onze produktie", meende Aerts. De advocaat van de gedaagde was het daar niet mee eens. Wees blij met die slechte kri tieken, want dan spelen ze zichzelf wel weg, redeneerde hij. Hoofdrolspeler Manfred de 28 (18) Blackstar - Georgie Da- vis 29 Let me be the one - Five Star 30 (25) What's your name Zin- 31 (33) You're a woman - Bad Boys Blue 32 (26) Oerend hard Normaal 33 (27) Don't mess with dr dream - Thompson Twins 34 (39) Munich night - Albert West 35 (37) Don't stop the dance - Bryan Ferry 36 (28) Money's too tight - Sim ply Red 37 (21) All fall down - Five Star 38 Drive - The Cars 39 (31) Santa Lucia by night - George Baker Sel. 40 (36) 5 Minutes - Mainframe (Stichting Ned. Top 40) AMSTERDAM (ANP) - Voor de opera 'Ik Jan Cremer' moeten zo snel mogelijk in Nederland en Bel gië vaste standplaatsen voor ten minste een halfjaar worden gevon den. Het huidige reisschema kan in elk geval niet worden gehand haafd, wil er nog langer sprake zijn van „een verantwoorde exploitatie met behoud van kwaliteit". Dat staat in een mede door bedrijfs kundigen opgesteld rapport naar aanleiding van de financiële pro blemen rond deze produktie. In het rapport wordt verder aan bevolen een comité van aanbeve ling voor deze musical/opera op te richten. .Toonaangevende verte genwoordigers' van het Neder landse en Belgische culturele le ven moeten daarin zitting nemen. 'Ik Jan Cremer' (naar het gelijk namige boek) beleeft vrijdag in theater Carré in Amsterdam zyn gala-première. De opera was in en kele plaatsen, te beginnen in Gro ningen, al bij wijze van try-out te zien. De opera kost enkele miljoenen guldens. Het ministerie van WVC subsidieert deze produktie voor zes ton. Minister Brinkman heeft daar geen spijt van, zo het hij maandag nog in antwoord op schriftelijke vragen aan de Tweede Kamer weten, maar hij is er aller minst zeker van dat de opera het einde van de geplande toernee haalt. De rapporteurs delen de vrees van de minister. Zij bepleiten sterk dat zo snel mogelijk „een aantal af spraken in de uitvoerende sfeer wordt herzien". Genoemd worden in dit verband het management, de huur van licht en geluid, merchan dising en werving. Het rapport stelt verder, dat van een voortijdig einde van Ik Jan Cremer een negatieve precedent werking uitgaat: de kans mag in dat geval gering worden geacht dat het Nederlandse subsidiestelsel „binnen afzienbare tijd nog eens wordt ingezet voor een dergelijke omvangrijke theaterproduktie". De voorstellingen van 'Ik Jan Cremer' die door de Leidse Schouwburg op 19, 20 en 21 fe bruari van het volgend jaar in de Groenoordhal worden georgani seerd, lopen volgens adjunct-direc teur Kagie van de schouwburg geen gevaar. Het gaat hier om vier voorstellingen (op 21 februari zal ook een nachtvoorstelling worden gegeven) in een zaal met een grote capaciteit, wat volgens hem op weegt tegen de hoge reiskosten. Graaf, die met Aerts was meegeko men, vond het gelijktijdig optre den van beide gezelschappen een slechte zaak. „Het is voor de Bel gen net zo slecht". En: „Zo worden we allemaal verliezers". Doordat IBOA de rechten óók aan een Bel gisch gezelschap heeft verkocht gaat vermoedelijk de door Aerts geplande Belgisch-Nederlandse te- levisieproduktie niet door. „Want de Belgen zijn wel zo chauvinis tisch dat ze nu met hun eigen ge zelschap in zee gaan, ondanks de grotere televisiebekendheid (Zeg 'ns AA) van de Nederlanders". De vice-president van de Utrechtse rechtbank doet dinsdag 1 oktober om kwart voor tien 's morgens uitspraak. Turkse zanger Su overleden ATHENE (GPD) - Turkijes be kendste zanger, Ruhi Su, is na een langdurige ziekte in Istanboel overleden. Na aanvankelijk in ope ra's te zijn opgetreden, legde hij zich later op Turkse volksliederen toe, waarbij hij zichzelf op de saz, een snaarinstrument met lange steel, begeleidde. Daarmee is hij in Turkije legendarisch geworden. Een verzoek, om voor therapie naar het buitenland te gaan stuitte sinds vorig jaar op een visumver bod. Su was 25 jaar geleden een van de oprichters van de Turkse ar beiderspartij en heeft in de jaren '60 gevangen gezeten. De laatste ja ren was hij echter niet meer poli tiek actief en er liep tegen hem geen beschuldiging. DEN HAAG - In de Haagse Houtrusthallen wordt zaterdag 12 oktober een festival met Nederlandse popmuziek uit de jaren zestig gehouden onder de titel 'Back to the sixties'. Tee Set, Brainbox, Q'65, Rob Hoeke's Rhythm Blues Groep, Swinging Soul machine, Sandy Coast en Cuby and the Blizzards met Herman Brood zullen er optreden. De organisatie belooft dat alle groepen in hun originele bezetting spelen, wat betekent dat Herman Brood bijvoorbeeld bij Cuby and the Blizzards achter de piano zit en dat Jan Akkerman en Rudi de Queljoe bij Brainbox gitaar spelen. Frans Krassenburg, de eerste zanger van de Golden Earrings, verzorgt de presentatie. Sinds de Haagse Beatnacht van enkele jaren geleden is de belangstel ling voor het verleden van de Nederpop zo aangewakkerd, dat veel groe pen uit de jaren zestig de koppen bijeen hebben gestoken en weer zijn gaan optreden. De eerste 'Back to the sixties' werd vorig jaar gehouden in De MaasDoort in Den Bosch. De concerten in de Houtrusthallen beginnen om 20.00 uur en gaan door tot minimaal 4.00 uur 's nachts. Impresario spant kort geding aan SCHEVENINGEN (GPD) - Het tweede nationale Cabaretgala van Sche veningen op zondag 29 september telt een aantal grote namen in combi natie met vertegenwoordigers van de nieuwe generatie. Jenny Arean, die op deze avond in het Circustheater de Scheveningen Cabaret Prijs krijgt uitgereikt, treedt zelf ook op met fragmenten uit haar programma 'Ge scheiden vrouw op oorlogspad'. Martine Bijl, winnares van vorig jaar, reikt haar opvolgster de trofee uit. Op dit gala treden verder op: Adèle Bloemendaal, Joost Prinsen, Gerrie van der Klei, het duo Frisse Jongens, het komische Belgische trio De Nieuwe Snaar en Simone Kleinsma, Nelleke Burgt en Hans van der Wou- de.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27