m ^9 200 jaar MTS MSG Jong zijn in IJsland Op iedere tegel een hakenkruis Evangetistenpaar-in-opspraak eist nu schadevergoeding VIDEOCLIP TOP 5 Goed bedoeld boekje tegen fascisme Katwijkse jongeren moeten zelf plannen centrum maken WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1985 PAGINA 19 ''M. PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 144941, toestel 242 Wisten jullie dat de oudste tech nische school van Nederland in Leiden staat? Nee dus. Nou, wij ook niet, maar onlangs viel het jubileumprogramma van de mid delbare technische school MSG bij ons in de bus en daar lazen we het in. De MSG - die letters bete kenen 'Mathesis Scientiarum Genitrix' - bestaat maar liefst 200 jaar en dat willen ze best weten daar aan de Dieperpoellaan. Er is een uitgebreid feestpro gramma opgesteld voor de perio de 7 tot en met 12 oktober. Na tuurlijk zijn alle festiviteiten in de eerste plaats bedoeld voor de leerlingen, het personeel en bij zondere genodigden maar intro- ducees zijn ook welkom. Als je een vriendje of een kennis op de MSG hebt zitten is dat een mooie manier om af en toe ook een graantje van de feestvreugde mee te pikken. We doen een greep uit het pro gramma: - maandag 7 oktober een Hol landse kermis en disco; - dinsdag 8 oktober een feest in de geest van de jaren vijftig wat gepaard gaat met veel rock en roll en vetkuiven; - woensdag 9 oktober surfen op 't Joppe; - donderdag 10 oktober tennis sen, squashen en badmintonnen in de Dekkerhal in Warmond plus een feest met The Shoes; - vrijdag 11 oktober een groot voetbaltoernooi; - zaterdag 12 oktober een halve marathon en een slotfeest in de Stadsgehoorzaal. Je merkt het wel, ze weten wat feestvieren is bij de MSG. Daar naast worden er heel wat ca deautjes overhandigd (banken voor op het pleintje bij de school, een straatlantaarn, een digitale klok, een modern sculpture) en zijn er allerlei jubileumspullen te koop als een gedenkboek en een fraaie penning. Nou, als je er meer van wilt weten dan moet je maar informeren bij de jubi leumcommissie van MSG (071 - 173471). Jongeren die in Katwijk een open jongerencentrum willen beginnen, moeten eens op be zoek gaan bij de Katwijkse wet houder W. van der Plas. Die houdt zich onder meer bezig met jongerenzaken. In Katwijk is sinds het open jongerencentrum 't Mallegat een paar jaar geleden dichtging, een dergelijke ont moetingsplaats voor jongeren niet meer voorhanden. De Katwijkse jongeren kun nen uiteraard terecht bij de so ciëteiten van de kerken, maar er zijn nu eenmaal ook in Katwijk jongeren die zich op die sociëtei ten niet zo hpel erg thuisvoelen. Daarnaast is er nog het jongeren centrum Scum in De Krom, maar dat is weer gereserveerd voor de liefhebbers van leren jacks en hard-rockmuziek. En daar is natuurlijk niet iedereen dol op. Burgemeester en wethouders van Katwijk gaan nu een onder zoek laten houden naar de wen selijkheid van een nieuw open jongerencentrum in de kust plaats. Dat onderzoek zal er wel komen, al moet de gemeenteraad dat voorstel nog goedkeuren. Maar de wethouder heeft nu al laten weten dat de gemeente Katwijk in elk geval niet met ini tiatieven voor zo'n centrum op de proppen zal komen. "Dat laten we over aan het par ticulier initiatief, aldus de wet houder, die daarmee bedoelt dat jongeren zelf maar plannen moe ten maken en die plannen moe ten voorleggen aan de gemeente. "Als de bevolking niet met plan nen komt, dan zal de behoefte aan een jongerencentrum wel niet zo groot zijn", zo heeft de wethouder gezegd. Dat standpunt van de wethou der biedt natuurlijk mogelijkhe den voor ideeëririjke jongeren. Het onderzoek dat de gemeen te naar de noodzaak van het jon gerencentrum laat houden, le vert waarschijnlijk al eind okto ber een eindrapport op. Wie wat wil, moet dus voor die tijd iets van zich laten horen. Het Kat wijkse gemeentehuis staat aan de Zeeweg. Schriftelijke reacties sturen naar Leidsch/Alphens Dagblad, t.a.v. KITS, antwoordnummer 10050, 2300 AB Leiden. Een postzegel plakken is niet nodig. IJsland is een land voor natuur- en visliefhebbers. Grote stukken ongerepte natuur en geisers die heet water huizenhoog de lucht in spuiten hebben dit eiland bij de poolcircel wereldberoemd ge maakt. Maar IJsland is ook het land van discotheken. In de hoofdstad Reykjavik van dit 230.000 inwoners tellende eiland staat de grootste discotheek van heel Europa. Maar liefst 6000 mensen kun nen zich op één avond in de dis co met de naam Broadway ver maken. Iets verderop in de stad staat nog een immense disco theek. Deze heet Hollywood. Hoewel iets kleiner dan Broad way, kunnen er toch ook enige duizenden mensen op één avond terecht. Van heinde en verre ko men de IJslanders in het week einde naar deze twee discothe ken. Sommige jongelui zitten daarvoor soms meer dan twee uur in de bus. Jong zijn op IJsland is wat dat betreft niet altijd een pretje. Het land is dun bevolkt en de afstan den zijn groot. Ook naar school. Er wonen in IJsland opvallend veel jongeren. In 1984 waren dit er in de leeftijd van nul tot 18 jaar ruim 80.000. Dat is een derde van de totale bevolking van het land. Aardig is ook om te weten dat de inwoners van het land gemid deld het oudste worden in de we reld: 77 jaar. In Nederland leven we gemiddeld een jaar korter. De uitgaansavonden in IJsland zijn net zoals bij ons op vrijdag en za- terdag.Het verschil in uitgaan tussen Nederlandse jongeren en de IJslandse is dat de IJslanders net zo lang doorgaan met drin ken tot ze er letterlijk bij neerval len. Wie dit nooit met eigen ogen heeft gezien, zal het niet geloven. In golvende bewegingen lopen de duizenden stappers drinkend door de discotheken. Zitten is er niet bij. Buiten op straat zetten de jongere IJslanders, die nog niet in de discotheken worden toegelaten flessen met sterke drank aan de mond. Het zijn soms kinderen van 13 jaar. Maar naast de alcohol worden er op IJsland zo goed als geen drugs gebruikt. Geen druppel Het leven van de IJslandse jon geren bestaat echter niet alleen uit het drinken van alcohol. Door de week wordt er bijna geen druppel gedronken. Het zou ove rigens te duur worden, want een liter genever kost al snel 100 gul den. Alles in IJsland is duur. Dat is dan ook de reden dat het meren deel van de bevolking twee ba nen heeft. Veel kinderen zien hun vader dan ook maar heel weinig. Een groot aantal vaders zit bovendien op zee. Het meren deel van de beroepsbevolking werkt in de visserij of visverwer- kingsbedrijven. De winters in IJsland zijn lang en nat. Lezen is daarom een enorm geliefde bezigheid om de eenzaamheid te verdrijven. Tele visie-uitzendingen zijn er niet veel in IJsland. Op donderdag avond is er zelfs in het geheel geen uitzending en ook in de zo mermaanden ligt het werk bij de omroep stil. De IJslander moet zijn vertier dus ergens anders zoeken. 's Zomers is dat voor de jeugd op de Westmaneilanden geen probleem. Ruim tien jaar gele den was daar een vulkaanuitbar sting. Er is toen een terrein van vijf bij vijf kilometer uit zee om hoog gekomen. Daar is nu een crosscircuit uitgezet, waar de plaatselijke(jeugd met brommers gebruik van maakt. In het ongeveer 2000 inwoners tellende Stykkishólmur aan de westkust van IJsland valt er voor de plaatselijke jongeren hele maal niets te beleven. Hun enige uitje is spelen bij een Nederland se priester, die daar met een paar Nederlandse nonnen een hospi taal runt. In ruil daarvoor moeten de kin deren, die Luthers van geloof zijn, wel eens een jurk aantrek ken om bij een rooms katholieke ere-dienst als koorknaap te fun geren. Maar daar maken de kin deren in Stykkishólmur geen punt van. De priester heeft im mers een gigantische hoeveel heid speelgoed. THIJS JANSEN Vandaag de eerste Clip Top 5 van een KITS-lezer. De lijstjes stromen binnen, maar niet heus. Aan gierigheid kan het niet liggen, want postzegels zijn voortaan overbodig. Misschien word je van het kijken naar clips wel zó lui dat zelfs een kleine krabbel en een wandeling naar de brievenbus al teveel is. Top Vijven kunnen gestuurd worden naar Leidsch Dagblad, t.a.v. KITS, antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. De Videoclip Top 5 werd deze week gemaakt door Ruud R., leer ling van 5 Havo van de Vlietschans in Leiden. Volledige naam en adres zijn bij de redactie bekend. 1. Sunday Bloody Sunday - U2 2.1 Spy - The Untouchables 3. Grinly Fiendish - The Damned 4. Red Guitar - David Sylvian 5. Blue Jean - David Bowie Zijn motivering om de clip van U2, gezien in Club Veronica Clips, de beste te vinden: "De live-versie van de plaat is goed en de clip is mooi. Vooral de locatie, Red Rocks in de Verenigde Staten, maakt de clip wat mij betreft tot de beste die ik de afgelopen week heb gezien". Bij een bezoekje aan de schoolwc's zien twee vriendin nen, Annet en Lilian, hakenkrui zen, rijmregels uit naziliederen en leuzen als 'Turken rot op' op de tegels staan. De conrector van het lyceum vraagt of ze hun mond willen houden en pa ziet het niet al te somber in ("mis schien hebben een paar jongens gewoon een weddenschap afge sloten"). De oudste zus van An net, Jolanda, reageert anders. Zij is journaliste in de dop en wil voor de krant een verhaal schrijven over de leuzen. Eerst is ze van plan om er de verrecht- sing van de jeugd maar weer een bij te halen. Later kiest ze voor een stuk over de strijd tegen fascisme en racisme. Wat opbou- wender dus. Jolanda interviewt Annet en Lilian, maar ook Jeroen en Bob, leden van actiegroepen. Uitge breid praten ze over fascisme, discriminatie en de strijd van de actiegroepen. En samen beslui ten ze iets te doen tegen de leu zen op de meidenwc's. Creatief Dit zijn de grote lijnen van het boek 'Op iedere tegel een haken kruis'. Michi Almer, Beate Matz- netter en Hetty Vlug hebben het geschreven om de "vele creatie ve acties tegen racisme en fascis me" wat meer aandacht te geven. De vele artikelen over de ver- rechtsing van de jeugd (8% van 5000 havo en vwo-scholieren denkt extreem-rechts) zouden een verkeerde indruk kunnen wekken. Voordat ze het boek schreven hebben de drie schrijfsters "het denken en handelen" van anti fascistische jongeren tussen de 15 en 18 jaar uitgebreid onder zocht. Vrijwel alle uitspraken van de vier, hoofdpersonen zijn in dat onderzoek naar voren ge komen. Het mooie daarvan is dat zeer veel kanten van de zaak worden belicht, met sprekende voorbeel den. De gediscrimineerden (Li lian en Jeroen) praten over de lotgevallen op straat, bij disco's en op school. Bob en Annet ver tellen over de onbewuste voor oordelen ("pas toen ik een Turk se vriend had merkte ik dat de meeste moppen over buitenlan ders gingen") en de actievoer ders hebben het over acties en twijfels ("is de miljoenennota fascistisch?") (foto E. Kuhlmann) Nadeel van de opzet is dat de gesprekken vaak wat onnatuur lijk over komen. Ook de zinnen zijn niet altijd treffend te noe men ("we stopten met praten toen een landelijke popgroep zijn live-optreden begon"). Bedoelingen De opduikende liefdesaffaires maken het er niet beter op. De goede bedoelingen druipen eraf. Lilian gaat naar bed met een 'wit man' en Jeroen wordt verliefd op Bob. Maar van Lilians partner weet de lezer niet meer dan dat hij soms arrogant wordt ge noemd en Bobs twijfels over zijn seksuele voorkeur worden haas tig aangestipt en niet verder uit gewerkt. Al is het natuurlijk mooi dat hij niet bang is homo te zijn, maar zegt: "Ik zal wel zien". De ideeën van de schrijfsters zijn schoon en hun kennis groot, de uitwerking is wat minder. Toch blijft het een goed, belang rijk boek. PAUL VAN DER KOOIJ 'Op iedere tegel een hakenkruis'. Auteurs: Michi Almer, Beate Matz- netter, Hetty Vlug. 80 pagina's, geïl lustreerd, 5 gulden. Uitgeverij SUA Amsterdam. wordt vervolgd Het Emmer advocatenkantoor heeft namens de Stichting Evan gelieprediking Lucas en Jenny Goeree (Zwolle) enkele zalenver- huurders gesommeerd hun over eenkomst met de evangelisten voor het huren van zalen verder na te komen en de door annule ring ontstane schade te vergoe den. Het betreft 'Ons Centrum', vormingscentrum van de Indus trie- .en Voedingsbond CNV in Driebergen, en het gebouw van Christelijk Sociale Belangen in Utrecht. Eind april zegden de besturen van de stichtingen die deze zalen exploiteren de huur op nadat het echtpaar Goeree in opspraak was gekomen door de 'antisemiti sche' strekking van zijn evangeli satieblad 'Evan'. De Goeree's ei sen nu van de CNV-bond en het bestuur van 'Ons Centrum' een schadevergoeding van f 4000. De evangelisten hadden met pink steren in Driebergen bijeenkom sten willen houden. Daarvoor waren al folders gedrukt, maar die waren door het vervallen van de zaal waardeloos geworden. De schade door het wegvallen van de zaal in Utrecht schatten zij op f1000. Het advocatenkantoor heeft de zalenverhuurders uitgenodigd, de schade vóór 1 respectievelijk 15 oktober te vergoeden. In Driebergen willen de Goe ree's nog in november dit jaar en in maart, mei, augustus en no vember volgend jaar weekendsa menkomsten houden in de (op gezegde) zaal. De zaal in Utrecht wensen zij van 30 september tot half december elke dinsdag avond te gebruiken. Een woordvoerder van de In dustrie- en Voedingsbond CNV bevestigde, dat de zaal in Drie bergen is opgezegd toen de be heerder alarm had geslagen over de uitlatingen van het evangelis- tenpaar. (De Goeree's zien een rechtstreeks verband tussen de jodenvervolgingen en de joodse verwerping van Jezus als de messias). "Wij willen absoluut niet, dat in onze zalen zó over de joden wordt gesproken. Daarom hebben wij in april met onmid dellijke ingang de huur ingetrok ken". Kerk dicht. Om de ingrijpen de restauratie te kunnen voort zetten is de Sint Servaaskerk in Maastricht voor vijf jaar geslo ten. De diensten worden nu ge houden in de dichtbij gelegen Kruisherenkerk, die sinds de Franse revolutie niet meer als kerk is gebruikt. Secretaris. Het bestuur van de Sint Willibrordvereniging (rooms-katholieke vereniging voor de oecumene) heeft dr. T. Brattinga (56) benoemd tot alge meen secretaris. Hij is de opvol ger van de heer H. J. van Hout, die medewerker voor kerkelijk opbouwwerk wordt in het bis dom Rotterdam. Brattinga, sinds 1983 deeltijd werker bij de Willibrordvereni ging, is elf jaar godsdienstleraar geweest. Hij promoveerde in 1980 bij professor Schillebeeckx tot doctor in de godgeleerdheid met een proefschrift over het re ligieus socialisme bij Paul Til- lich. Afscheid. Mevrouw dr. M. A. M. Klompé zal op 17 december in Den Haag afscheid nemen als voorzitter van de commissie 'Justitia et Pax Nederland', het adviesorgaan van de rooms-ka- tholieke bisschoppenconferentie inzake vraagstukken van vrede en gerechtigheid, vooral op het gebied van de mensenrechten. In 1972 werd mevrouw Klom pé in deze functie gekozen. Van 1978 tot 1981 was zij ook voorzit ter van de Westeuropese confe rentie van Justitia et Pax-com- Opvolger van mevrouw Klom pé wordt mevrouw mr. Ph- Weij- enborg-Pot (56). Deze was acht jaar lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant, vier jaar lid van de Emancipatieraad en voor zitter van de landelijke werk groep 'Gezin en maatschappij' van het CDA-vrouwenberaad. Ds. Sterringa. De ledenver gadering van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Leiden- Oegstgeest heeft afscheid geno men van ds. H. E. Sterringa, die gebruik maakt van de vut-rege- ling voor predikanten en Leiden gaat verlaten. De heer H. Tibben overhandigde hem namens de le den een enveloppe met inhoud en een staalgravure van de Hoog landse kerk. Ds. Sterringa gaat in Winters wijk wonen. Daar zal hij voorlo pig invallen voor een zieke colle ga. Overigens zal de band met Leiden-Oegstgeest niet worden verbroken; ook voor volgend jaar staat zijn naam nog een aan tal keren op de kerkdienstenlijst. Jongerendag. Komende zon dag, 29 september, houdt de be geleidingsgroep 'jongerenpasto raat' van het rooms-katholieke dekenaat Leiden een 'dekenale jongerendag' in het parochiehuis 'Leonardus' aan de Haagweg 14 in Leiden, van 1 uur 's middags tot 6 uur. Thema van deze 'marktachti- ge' activiteit is: 'Hé, luister eens naar ons'. Er komen vragen aan de orde als: hoe gaan jongeren en ouderen binnen de geloofsge meenschap met elkaar om, wat is de plaats van jongeren in de kerk, durven jongeren ervoor uit te komen dat ze geloven, kunnen we naar elkaar luisteren en sa men naar nieuwe wegen zoeken? De dag is bedoeld voor de pa rochieraden, parochianen "die jongeren een warm hart toedra gen" en natuurlijk de jongeren zelf. Paus. De paus heeft door zijn bezoek in mei veel gewonnen aan sympathie bij de Nederland se rooms-katholieken, zo blijkt uit een onderzoek van de KRO en het bureau 'Intomart'. Dat percentage steeg van 73 procent in april tot 92 na het bezoek. Vrouw. Het is de anglicanen in Australië nog niet gelukt, het priesterschap voor de vrouw open te stellen. De afdeling 'leken' van de sy node in Sydney ging met twee derde meerderheid akkoord, de afdeling 'bisschoppen' evenzo, maar bij de afdeling 'geestelijk heid' kwam men net twee stem men tekort. In 1987 komt de wijding van vrouwen terug op de agenda van een 'bijzondere nationale syno de'. Op z'n vroegst kan in februa ri 1988 de eerste vrouwelijke priester haar intrede doen. Brief. Aartsbisschop Arns van Sao Paulo (Brazilië) heeft het bericht tegengesproken dat de paus een brief over het vraagstuk van de gehuwde priesters zonder te lezen heeft verscheurd. Wel heeft hij nooit antwoord gekre gen op een brief daarover aan paus Paulus VI. "Met de huidige paus heb ik de kwestie nooit schriftelijk behan deld", verklaarde Arns. Hij heeft tijdens de bewuste audiëntie wel een goed woordje gedaan voor de in ongenade gevallen progres sieve Braziliaanse theoloog Leo nardo Boff.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19