5 0 T Avanti verrast in Europa Cup Karpov en Kasparov breken partij weer af Gantwarg behoudt 3-1 voorsprong Blanchard verdedigt titel in Engeland 'Beslissing aan Mexico' Portugal strijdt voor laatste kans WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 DORDRECHT (ANP) - Rob Clerc heeft in de tweede partij van de match om de wereldtitel dammen geen kans gezien zijn achterstand weg te werken. Na ruim drie en een half uur spelen zag de uitdager het nutteloze van zijn pogingen om tot winst te komen in en bood hij titel verdediger Anatoli Gantwarg remi se aan. De wereldkampioen gaat daardoor de eerste rustdag van de ze tweekamp in met een voor sprong van 3-1. Ook in het tweede duel schuwde Clerc de strijd niet. Zijn antwoord De Nederlandse uitdager inves teerde in zijn 29e zet evenveel be denktijd als in zijn vorige 28 teza men (26 minuten), maar dat was niet voldoende om Gantwarg te misleiden. Terwijl na ruim drie uur spelen oud-wereldkampioen Ton Sijbrands tegenover de toeschou wers al liet doorschemeren, dat er in deze ontmoeting vermoedelijk geen echt schokkende gebeurte nissen meer mochten worden ver wacht, kwamen de beide WK-kan- didaten in de op enkele tientallen meters van de oud-wereldkam- op de openingszet van Gantwarg pioen verwijderde „glazen zaal" tot bood in elk geval interessante per- dezelfde conclusie. Na drie uur en spectieven, al kwam de Nederland- 36 minuten spelen, liet Clerc zijn se uitdager al spoedig iets op zijn 43e zet vergezeld gaan i uitgangspunt terug door een drie dubbele vereenvoudiging uit te •aanbod, dat zonder nadenken door de titelhouder werd geaccep- lokken. „Het valt natuurlijk niet teerd. De Sowjet-secondanten wa- mee om na twintig jaar opeens speelstijl te veranderen", merkte Clerc al eens eerder op. De invloed van zijn op veel spec taculairder spel uit zijnde secon dant Van der Wal was in de eerste ontmoeting al merkbaar en hoewel bepaalde varianten zeer diep zijn uitgedokterd en bestudeerd, Clerc blijkt achter het bord toch nog zijn twijfels over de door Van der Wal aanbevolen spelsystemen te heb ben behouden. Hij wil dan wel wat agressiever spelen, maar gebruikt voor de realisering dikwijls nog veel tijd, waarin hij een gevecht te gen zichzelf voert om zijn onzeker heid te overwinnen. „Ik wil natuurlijk niet altijd de op één na beste blijven. Alleen als je de wereldtitel eens hebt ver overd, tel je volwaardig mee. Nog afgezien van het financiële voor deel, dat zo'n titel je in de jaren daarna oplevert", meende de Hage naar, die er weinig voor voelt om de „Joop Zoetemelk van de dam- wereld" te worden. Clerc, die voor de openingsfase nauwelijks enige bedenktijd nodig had, heeft in elk geval in het Sow- jet-kamp de nodige verwarring ge sticht. Gantwarg speelde de begin fase van het tweede duel ook wel vrij snel, maar moest toch terdege rekening houden niet al in een heel vroeg stadium in een soort omsin geling terecht te komen. Nadat de zwarte voorpost op veld 27 ttoee keer tevergeefs was aangevallen, besloot de wereldkampioen rond de 25e zet tot een definitieve liqui datie van deze post. Gelijkertijd probeerde hij het positionele even wicht te herstellen door zijn schij ven op de lange vleugel te active- DEN HAAG (ANP) - Alex Blan chard zal zijn Europese bokstitel in het halfzwaargewicht in Londen moeten verdedigen tegen zijn offi ciële uitdager, de Engelsman Den nis Andries. Gistermiddag werden op het kantoor van de Europese Boks Unie (EBU) in Rome de enve loppen met de beursbiedingen voor het titelgevecht geopend. De Engelse promotor Greg Steene bleek met 127.500 Zwitserse fran ken (177.225 gulden) de hoogste in schrijver. Van dat bedrag is zestig procent voor de titelhouder. Het betekent, dat Blanchard een gage van ruim 106.000 gulden ontvangt voor het verdedigen van de titel, die hij in het voorjaar in zijn bezit hield door in Rotterdam onbeslist te boksen tegen de Fransman Richard Cara- manolis. Een jaar daarvoor had Blanchard in Amsterdam de Fransman onttroond als Europees kampioen. Vorig jaar september verdedigde Blanchard zijn titel in Dortmund al een keer met succes tegen de Westduitser Manfred Jassmann. Het gevecht wordt in november in Londen gehouden. De datum is nog niet vastgesteld. Henk Rüh- ling, de manager van Blanchard, had ook op het gevecht geboden. De Zandvoorter schreef echter niet hoog genoeg in. Pedro van Raamsdonk heeft in Amsterdam-Noord bij zijn debuut in het middengewicht een over winning op punten behaald op de kampioen van Engeland Mike Ed wards. De Amsterdammer, die bij het wereldkampioenschap nog in het halfzwaargewicht uitkwam, bracht alle drie ronden op zijn De partijen in het stampvolle Zonnehuis waren aanleiding tot een conflict tussen Ruud van der Linden van de boksvereniging Al- bert Cuyp en de Nederlandse boks- bond. Van der Linden had de bond gevraagd de reiskosten van de En gelse boksers te vergoeden, het geen door de N.B.B. werd gewei gerd. Van der Linden: Daar laat ik het niet bij zitten. De bond krijgt uit de toto-lotto geld voor training en voorbereiding van boksers. Ik zie niet in, waarom wij altijd naar Stockholm of Kopenhagen moeten om daarvan te profiteren". ren echter zichtbaar opgelucht dat „hun" meester ook deze Neder landse variant met goed gevolg had verwerkt. Drie zeges Lukov HAMBURG - Het mannenteam van Dextro/Avanti heeft een uitste kend Europa Cup-debuut achter de rug. De tafeltennisploeg van trainer/coach Gerard Bakker be- kampioen Colun Slevin. In eerste instantie kreeg Robert de Groot met deze 21-jarige kopman van de, voor tweede bundesliga begrip pen, sterke opponent te maken. De reikte gisteravond in Hamburg de Groot was kansloos tegen de goed De Bulgaar Lukov bewees drie overwinningen. de eerste ronde van de Europa Cup-strijd zijn waarde i MOSKOU (AFP/Reuter) - De afge broken stelling van de achtste par- lichte voordeel van zijn tegenstan der te neutraliseren. Hij beëindig- tij in de schaaktweekamp om de de de zitting van gisteravond met 5"^1%Je™TS?,t35Ï?5.T£' 3£,h4,KS' wereldtitel in Moskou kostte de be- een pion minder. gebroken: e5'40 Het prijzenoverzicht van de lotto en toto van het afgelopen weekeinde is: Toto 38: le prys: 1 winnaar 32.076,70 bruto; 2e prijs: 9 winnaars, 2.376,00 bruto; 3e prijs: 357 winnaars, 149,70. Toto-gelijk 38 le prijs: 2 winnaars, elk 1.980,80 bruto; 2e prijs: 5 winnaars, elk 106,80; 3e prijs: 51 winnaars, elk 52,30; 4e prijs: 964 win naars, elk 4,40. Lotto 38: langstellende grootmeesters Tsjaikovski-concerthal vele hoofd brekens. Hoewel aanvankelijk werd gerept over een voor de hand liggend remise, bleken er tal van complicaties in de analyse te zit ten. Veel van de kenners gaven daarom de voorkeur aan een uitge breid onderzoek alvorens hun visie te uiten. Anderen bleven bij de oor spronkelijke gedachte van een dui delijke remise-stelling. Karpov had in de zestiende zet een nieuwigheid geproduceerd in de tussen beiden veelbeproefde damegambiet. De wereldkam pioen gebruikte daarvoor veel be denktijd. Uiteindelijk gaf hij toch de voorkeur aan zijn gewoonlijke, onbarmhartige manier van het be- RENNES (AFP) Gaigne winnaar proloog 'Ster' Dominique elk/ 60.000,00 bruto; elk 1.976,80 bruto; 4e prijs: 5.205 naars, elk 44,40; 5e prys: 73.005 elk 5,00. Cijferspel 38: Voor de meer dan 2.100 winnaars het totaal aan (vaste) prijzen 161.190,00. In elk geval was duidelijk, dat Anatoli Karpov, de regerend we reldkampioen, in de zetten vlak voor het einde van de zitting enig voordeel bemachtigde. Kasparov bedraagt deed, aldus de aanwezige gioot- 11onnn meesters, te weinig pogingen het waken van de stelling. Karpov gaat Gaigne heeft gisteren de proloog - de tweekamp, met een maxi- geWonnen van de Ster der Belof- 'm van 24 partyen, met 4-3 aan ten. De Franse beroepswielrenner IeiainS' uit de ploeg van Cyrille Guimard was na 2900 meter door Rennes twee seconden sneller dan de Belg |Jean-Luc Vandenbroucke. Cristophe Lavainne werd derde. 16. Dd3 Tfd8,17. Tfdl Tab8,18. Lxc6 Dxc6, 19. Txb8 Txb8, 20. dxc5 Lxc3, 21. dxc3 Dxc5. 22. Dxc5 Pxc5. 23. h3 Pe4, 24. Txd5 Tbl sch, 25. Kh2 Pxf2,26. Td8 sch Kh7, 27. (Fra) op 6; 5. Garcia (Fra) zelfde tijd. tweede ronde door het niet kinder achtige TUS Germania Schnelsen met 2-5 te verslaan. Mariano Lukov was de grote man aan Hazerswoud- se zijde. De Bulgaar kwam drie keer winnend achter de tafel van daan. Avanti werd door de Duitse gast heer nu niet bepaald op een pretti ge ontvangst getracteerd. De speel zaal was koud en bezat een zeer slechte verlichting. Op het geplan de aanvangstijdstip van 19.00 uur bleek er geen officiële scheidsrech ter aanwezig. Die kwam pas veel later, evenals de bestuursleden van TUS Germania, dat er kennelijk niet veel aan gelegen was om de Nederlandse ploeg enige vorm van comfort aan te bieden. Immers, de gebruikelijk stoelen voor de spe lers langs de tafeltennisarena ont braken eveneens. De begeleiders van Avanti won den zich daar mateloos over op. Voorzitter Aartjan van der Poel sprak zelfs schande van de manier waarop zijn club door de Duitsers ontvangen was. "De organisatie hier is natuurlijk helemaal puin. Dat pikken we ook niet. We zullen aan de organisatie melden wat hier allemaal is voorgevallen. Nu hoe ven wij nog maar vijfhonderd kilo meter rijden voor deze ongein. Je zal maar uit Griekenland komen met een duur betaald vliegtuigtic ket. En als je dan ziet hoe wij altijd onze best doen om het onze tegen standers naar de zin te maken. Nee, de organisatie is puur slecht, ik heb er geen woorden voor". Eenmaal achter de tafel - de wed strijd begon een half uur te laat - zinde Avanti op sportieve wraak. Het begon al meteen goed. Rob Turk opende met twee keer 14-21 winst tegen de 20-jarige Frank Best, die van de serve van de Ha- zerswoudenaar nog het een en an der kon leren. De grootste troef van TUS Germania was de Ierse ARNHEM (GPD) - Vergeefs wrong Leo Beenhakker zich gisteravond na het hernieuwde gezichtsverlies van Oranje in allerlei bochten. Met de opmerking vooraf dat hij de beschamende vertoning tegen Vitesse, die maar ternau wernood met 2-1 werd gewonnen, niet wilde goedpraten, toverde de bondscoach vervolgens tal van excuses uit de hoge hoed als verklaring voor de droefenis op Monniken huizen. "Het probleem van oefenwedstrij- "Toch", blikte hij terug op de vroe- den tegen dit soort tegenstanders ge generale in de operatie-België, kennen we zo langzamerhand. Ik "hebben deze twee dagen voor mij hoef maar te herinneren aan de wel degelijk zin gehad. Vooral om ontmoetingen tegen RKC, Quick hetgeen ik niet gezien heb. Er zijn Boys en VW". Wedstrijden die bij mij bepaalde twijfels weggeno- eveneens op een flop uitdraaiden, men, en dingen bevestigd. De Je zou je daarom moeten afvragen praktijk is nu alleen dat ik tot 11 of dit soort oefenpartijtjes nog nut oktober in de wachtkamer kan hebben, zeker als je bedenkt dat gaan zitten", het publiek een redelijk bedrag moet neertellen. Ook Beenhakker kwelde die vraag, maar hij moest het ant woord andermaal schuldig blijven op het chronisch gemis aan bezie ling en concentratie bij Oranje. TERESINA (AFP) - Joao Have lange, de voorzitter van de inter nationale voetbalfederatie (FI FA), heeft verklaard, dat de be slissing over het doorgaan van de eindronde van de wereldtitel strijd in Mexico in handen is van de autoriteiten van het door een zware aardbeving getroffen land. „Alleen een officieel verzoek van de Mexicaanse president kan de FIFA doen besluiten het evene ment uit te stellen of te verplaat sen. Op dit moment is daartoe voor ons geen noodzaak", aldus Havelange, die refereerde aan het toernooi van 1962, dat des tijds ondanks een aardbeving in Chili toch doorging. De Braziliaanse FIFA-voorzit- ter zal op 9 oktober een ontmoe ting hebben met Miguel de la Madrid, de Mexicaanse presi dent. De voor eind september vastgestelde reis, in het kader van een toernooi met Caraibi- sche landen, is afgezegd. Behal ve Havelange hebben ook Jo seph Blatter, de Zwitserse secre taris-generaal van de FIFA, en Guillermo Canedo, de voorzitter van het organisatiecomité, posi tieve geluiden laten horen over het doorgaan van het eindtoer nooi in Mexico. Voor zichzelf is Beenhakker er met het oog op de eerste confronta tie met België (16 oktober) wel zo'n beetje uit. Hardnekkig weigerde hij gisteravond echter in details te treden. Het tijdstip daarvoor achtte hij te vroeg. Daarom ontweek de bondscoach ook de vragen die be trekking hadden op de linkerkant van de ploeg, waar voor de rust Van de Kerkhof redelijk aan de op dracht kon voldoen, en Van Tigge- len het in het tweede part in die positie mocht proberen. Een ver betering was dat zeker niet. Be wust had hij Valke buiten het veld gelaten. "Van hem weten we hoe hij speelt. Daarom heb ik van avond een verdedigende midden velder in die positie uitgeprobeerd en na de rust een linksback". Als geen ander weet Beenhakker im mers dat de problemen van Oranje aan de linkerkant liggen. Om de simpele reden dat het vaderlandse voetbal momenteel erg schaars in zijn linker-middenvelders zit. Maar vanaf die kant dreigt wel het gevaar Ceulemans, zoals Oran je aan de andere kant wordt opge scheept met de hindernis Vercau- teren. Die taak lijkt weggelegd voor Wijnstekers, die met Van Tig- gelen en Spelbos vrijwel zeker de achterste linie gaat vormen, met Van de Korput daarachter. On danks de wetenschap dat noch Spelbos, noch Van de Korput gis teravond konden overtuigen. Aan dit tweetal dankte Vitesse het kort voor de rust in feite ook dat Granlund de middenmoter uit de eerste divisie zowaar uitzicht op een gelijk spel bood. In het cen trum tastte het koppel volledig mis, en kon de getructe Deen onge hinderd raak schieten. Het was de afsluiting van een speelhelft waar in Oranje via Gullit en Van Basten simpel afstand had genomen in een periode dat het veldspel er niet eens zo onaantrekkelijk uitzag. i kopduel met Bos (linies) e serverende Slevin: 21-10,21-11. "Ik was helemaal niet zenuwachtig voor die partij. Dat kan eigenlijk niet als je je eerste Europa Cup wedstrijd speelt. Dus het was lo gisch dat het slecht ging", merkte De Groot later met spijt op. Mariano Lukov, de door de geld schieter aan Avanti gekoppelde Bulgaar, zette Avanti weer op voor sprong. De 17-jarige Noordduitse jeugdkampioen Jens Stolte, die vaak met de bekende Pool Andrzej Grubba traint, kon Lukov in een matige eerst game nog bijbenen (17-21), maar moest er in de tweede dik aan geloven: 8-21. De 1-2 voorsprong van Avanti werd door de Ier Slevin weer onge daan gemaakt. Hij trof in de vierde partij weliswaar een uitstekend spelende Rob Turk, maar was in de ralleys de gelukkigste. Turk, die de eerste game met 16-21 won, sloeg een aantal mooie ballen net mis en dat nekte hem. Slevin eiste met 21- 19 en 21-13 alsnog de winst voor zich op. Lukov hielp Avanti toen andermaal aan een voorsprong. De hoog op de Europese ranglijst prij kende Bulgaar schoof in een partij tje 'ballen rapen' Frank Best met 10-21 en 17-21 aan de kant. Robert de Groot herstelde zich daarna van zijn mislukte opening. Tegen Jens Stolte stond hij als her boren achter de tafel. Goed fel spe lend droeg de Hazerswoudenaar ook een steentje bij in het Avanti- succes. Stolte ging er met 15-21 en 18-21 aan. Daarna volgde de mooiste partij van de avond. De twee matadoren Colun Slevin en Mariano Lukov streden op het scherp van de snede om hun ongeslagen status te be houden. Beide buitenlanders in vreemde dienst vochten hun pres- tigestrijd uit met mooie ralleys, die het honderkoppige publiek wisten te boeien. De onverzettelijke Sle vin won royaal de eerste game: 21- 13. Ook in de tweede was hij op weg de achterstand voor TUS Ger mania te verkleinen. Maar na 10-8 liet Lukov zijn speciale klasse zien. Slevin kwam nauwelijks meer aan de bak tegen het akelige precisie- spel van Avanti's kopman. Met 15- 21 haalde hij de tweede game bin nen. In de slotgame bleef hij ook nadrukkelijk overheersen: 12-21. Lukov bezegelde daarmee het lot TUS Germania, dat er niet op gerekend had van dit 'onbekende' Avanti te verliezen. Vooral de eind cijfers (2-5) kwamen in Hamburg hard aan. Van Bettine Vriesekoop hadden ze wel gehoord, natuurlijk. Maar dat ook de mannenploeg van Avanti in het Europese bekeravon- tuur potten zou kunnen breken, nee, dat wist men eigenlijk nog niet. En zo heeft de Hazerswoudse clüb twee troeven in de tweede ronde van de Europa Cup 2. Want naast de mannen plaatsten ook de vrouwen zich. Dat kostte geen en kele moeite omdat Panellinios SC Athene zich 'om economische re denen' terugtrok. Avanti hoefde daardoor niet op en neer te reizen naar Griekenland - men had im mers een uitwedstrijd geloot - en dat werkte niet alleen kostenbe sparend. In sportief opzicht zou het sterke team daar ook niets te zoeken hebben gehad. WIM VAN WANROOY Nieuw aanbod op tv-rechten NEW YORK (SID) - De Ameri kaanse televisiemaatschappijen NBC en CBS hebben tien dagen na de vastgelopen onderhandelingen over het verkrijgen van de televi sierechten voor de Olympische Spelen van 1988 in Seoel nieuwe voorstellen gedaan aan het bestuur van het Internationale Olympische Comité. Een bedrag werd niet be kendgemaakt. De zenders wilden niet meer dan 320 miljoen dollar op tafel leggen, de Olympische officials rekenden op 500 miljoen dollar. "Maar na de rust", beaamde Been hakker volmondig, "stuiterde alles helemaal in elkaar". Noodgedwon gen en in overleg met Cruijff paste de bondscoach drie wissels toe, en werd het trio Van Basten-Vanen- burg-Van de Kerkhof vervangen door Koeman, Schoenaker en Been. Tot ergernis van het Arn hemse publiek geloofde Oranje het daarna wel, en was het bijna een mirakel dat het Nederlands elftal, met Been notabene in de spits, een afstraffing bespaard bleef. Want de kansen daartoe kreeg Vitesse wel degelijk. Die afgang bleef Leo Beenhakker en de zijnen Bulgarije plaatst zich vanavond in groep vier voor de eindronde in Mexico, tenzij het nietige Luxemburg voor de grootste voetbalverrassing van het jaar zorgt. Bij een overwinning zijn de Bulgaren, die onlangs in Heerenveen met 0-1 van Nederland verloren, zeker van kwalificatie. De drie overblijvende "honden" Joe goslavië, Frankrijk en de DDR mogen dan nog vech ten om één 'been', in casu het tweede groepsticket voor Mexico. Zelfs zonder de diensten van doelman Borislav Mik- hailov en verdediger Plamen Nikolov - twee van de vijf spelers, die levenslang geschorst zijn na.de ge beurtenissen in de bekerfinale tussen de opgeheven bespaard. In plaals daarvan bleef clubs Levski Spartak en CSKA - bezit Bulgarije kwali- de bondscoach echter wel met een teit genoeg om Luxemburg simpel te verslaan. De Lu xemburgers, nog zonder punt in zes wedstrijden en met de doelcijfers 1-18, spelen alleen om de eer en die uitdaging zal vermoedelijk niet groot genoeg zijn. Coach Ivan Voetsov van Bulgarije heeft zijn spelers één ding voorgehouden: "Ik zal alleen een overwin ning accepteren". echter wel met paar vraagtekens achter, die hem nog heel wat hoofdbrekens zal kos ten voor hij de ideale samenstel ling heeft gevonden om de twee ontmoetingen met Belgie tot een succesvol einde te brengen. Portugal Strijdt in Praag tegen Tsjechoslowakue vermoedelijk voor zijn laatste kans in groep twee. De Tsjechen, die al vrijwel uitgeschakeld zyn voor Mexi co, zyn er op uit om de nederlaag van 1-5, die vijf maanden geleden tegen de Westduitsers werd gele den, uit te wissen. Voor Spanje staat in de slotwedstrijd voor groep ze ven tegen IJsland veel op het spel. Alleen bij winst in Sevilla zijn de Spanjaarden verzekerd van een ticket voor Mexico, gelukspel en uiteraard verlies staat ge lijk met uitschakeling. Het Rode Plein in Moskou moet rekenen op een in vasie van Vikingen. Niet minder dan ruim 5.000 sup porters begeleiden de nationale ploeg van Denemar ken naar de hoofdstad van de Sowjet-Unie voor de belangrijke wedstrijd in groep zes. De Deense voetbal liefhebbers hebben hun optimisme over een goede af loop van het treffen met de Russen zeker niet verloren na de nederlaag met 0-3, die onlangs in een vriend schappelijke wedstrijd tegen Zweden werd geleden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13