Frankrijk geeft schadevergoeding SPAREN IN ECU'S! Mexico: ondraaglijke stank Shultz: Moskou ongeloofwaardig Polisario toch schuldig aan beschieten schepen Aan Greenpeace en familie slachtoffer Moebarak maant Reagan tevergeefs tot spoed Geen tijd voor identificatie slachtoffers DINSDAG 24 SEPTEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 '>otre PARIJS - De familie Pereira en de organisatie Greenpeace zullen door de Franse staat schadeloos worden gesteld voor de aanslag op de Rainbow Warrior in de haven van Auckland op 10 juli. Daarbij kwam de Nederlands-Portugese fotograaf Pereira om het leven. Het ministerie van buitenlandse zaken verzond gisteren rond het middaguur brieven aan de betrok kenen, waarin van het aanbod van de staat melding werd gemaakt. door Rudolph Bakker Over de preciese inhoud van de brief wilde het ministerie geen me dedelingen doen. Het initiatief van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken is een logisch gevolg van de verkla ring die premier Fabius zondag avond onverwacht voor de televi sie aflegde en waarin hij bekende dat de aanslag op het ecologen- schip de Rainbow Warrior heel of ficieel was gepleegd döor leden van de Franse buitenlandse gehei me dienst en in opdracht van supe- WASHINGTON/JERUZALEM (Rtr./UPI/AFP) - President Moeba rak van Egypte heeft er vergeefs bij Washington op aangedrongen haast te maken bij het vinden van een oplossing voor het conflict in het Midden Oosten. Dit zei een ho ge Amerikaanse anonieme rege ringsfunctionaris gisteren na af loop van een onderhoud dat Moe barak had met president Reagan. Moebarak vindt dat er tijd wordt verspild en hoopt op initiatieven. Hij wil graag dat er meer schot komt in het vredesproces maar de VS willen over het tijdstip nog geen uitspraken doen, zo zei de zegsman. Moebarak wil dat Was hington een Jordaans-Palestijnse delegatie ontvangt als eerste stap naar rechtstreekse Israëlisch-Ara- bische vredesbesprekingen. Die delegatie is nog niet in Was hington verschenen aangezien de VS geen PLO'ers acceptéren zo lang de PLO het bestaansrecht van Israël niet erkent en niet afziet van het gebruik van geweld. Volgens de functionaris heeft president Reagan dat standpunt tegenover Moebarak herhaald. Moebarak stelde dat de PLO de Amerikaanse voorwaarden „impliciet heeft aan vaard" en de organisatie haar standpunt naar voren zal brengen als eenmaal de besprekingen met de VS beginnen. Maar Washington wil dat de PLO daarvóór al zich uit spreekt over dat punt, zo zei de functionaris. Tot nu toe heeft Washington drie van een lijst van zeven Palestijnen aanvaard terwijl koning Hoessein van Jordanië vindt dat vier het mi- Hussein spreekt volgen de week met Reagan, terwijl de Is raëlische premier en minister van buitenlandse zaken volgende maand in het Witte Huis worden ontvangen. De VS wachten de be sprekingen af en hogen dat voor het eind van 1985 het Israëlische- Arabische overleg kan beginnen, aldus de zegsman. Israël/Engeland De betrekkingen tussen Israël en Groot-Brittannië zijn de laatste da gen onder grote spanning komen te staan. Jeruzalem is woedend over de verkoop van wapens aan Saoedi-Arabië en Jordanië door Groot-Brittannië. Bovendien zijn de Britse plannen om met een Jor daans/Palestijnse delegatie te pra ten geheel in het verkeerde keelgat geschoten. De Israëlische waarnemend mi nister van buitenlandse zaken, Mosje Arens, riep de Britse ambas sadeur William Squire gisteren bij zich om te protesteren tegen de Britse wapenleveranties en het contact met de delegatie. Arens heeft „de diepe ontstemming van Israël" over de Britse stappen overgebracht. „De ernstige Israëli sche bezorgheid over de ontwikke ling van de Brits-Israëlische be trekkingen moet niet worden on derschat", zo werd gezegd na af loop van het onderhoud. Londen liet eerder deze maand weten dat het wapens gaat leveren aan Jorda nië en Saoecli-Arabië voor een be drag van ruim veertien miljard gul- den. Wie die superieuren waren is alsnog een geheim. Terwijl het ministerie van bui tenlandse zaken de brieven al had verstuurd verscheen een woord voerder van óreenpeace op de Franse televisie en eiste daar scha devergoeding voor de gevolgen van de aanslag, kennelijk onwe tend van het initiatief van het mi nisterie. Ook de premier van Nieuw-Zeeland, Lange, heeft forse schadevergoeding geëist voor de berging van de Rainbow Warrior, waarmee de autoriteiten zich heb ben belast. Het is in Frankrijk ui terst slecht gevallen dat de Britse premier Margaret Thatcher de Nieuwzeelandse premier is bijge vallen en in de bres is gesprongen voor Greenpeace. Enige hilariteit is ontstaan rond de nieuwe minister van defensie Paul Quilès, die na twee dagen en nachten van documentenonder zoek al tot de conclusie kwam dat de aanslag op het ecologenschip heel officieel door de Franse bui tenlandse geheime dienst was ge pleegd, terwijl zijn voorganger Hermu daar na drie maanden zoge naamd nog niet achter was geko- Het is ook duidelijk geworden dat het belangrijkste deel van de Greenpeace-documenten door de Franse geheime dienst is vernie tigd. Quilès, heeft echter laten ver klaren dat daarmee zijn onderzoek niet in gevaar is gebracht. Hij heeft kennelijk de opdracht gegeven het dossier weer aan te vullen. Nu de grote vraag in Frankrijk is wie dan wel de hoogste verant woordelijkheid draagt voor de op dracht tot de vernietiging van de Rainbow Warrior, hebben opperof- ficieren officieus laten weten dat het leger op geen enkele manier bij de kwestie was betrokken. Door het innemen van dit standpunt ge ven ze aan dat de verantwoordelij ke onder de topambtenaren of de regerende politici moet worden ge zocht. Het publiek eist een snelle oplos sing van het raadsel en is kennelijk niet van zins te wachten op de uit slag van het werk van de door pre mier Fabius voorgestelde parle mentaire enquêtecommissie, die volende maand geinstalleerd zou kunnen worden en gemiddeld een half jaar met zijn werk bezig zal zijn. 'lEDGNMNBI DE FABIUS Wie gaf de opdracht de Rainbow Warrior te laten zinken? Die vraag prijkt in grote kopletters op de voorpagina's van vrijwel alle Franse kranten. Het antwoord daarop laat nog op zich wachten, al vindt premier Fabius dat de harde waarheid op tafel moet komen. (foto afp) Buitenland kort Spion Een Westduitse arts is overgelo pen naar Oost-Duitsland. Hij wordt verdacht van spionage voor dit land. Er is inmiddels een onder zoek geopend naar de activiteiten van de arts. Een woordvoerder ver klaarde dat de 35-jarige arts begin deze maand met zijn 13-jarige dochter naar de DDR is gevlucht. De arts werkte in het farmacolo gisch laboratorium van het univer siteitsziekenhuis van Mainz. Hij heeft in een brief aan het zieken huis meegedeeld dat hij naar de DDR is vertrokken. Piraten Piraten hebben gisteren de stad Lahad Datu in Oost-Maleisië aan gevallen. Zij doodden daarbij ne gen mensen. Gewapend met auto matische geweren kwamen 15 pira ten aan land. Zij beroofden een bank van omgerekend circa 80.000 gulden en schoten op voorbijgan gers. Voor ze de vlucht namen, bliezen de piraten een politieboot op. Twee overvallers werden ge dood. NAVO-aanslag In de Bondsrepubliek is gisteren een brandstofpijplijn van de NA VO opgeblazen, zo deelde de poli tie mee. De explosie deed zich voor in de buurt van de stad Limburg, ongeveer 100 kilometer ten noord westen van Frankfurt. Volgens de woordvoerder werd de toevoer van brandstof „tijdelijk onderbroken" door de ontploffing die een twee meter groot gat sloeg in de grond. Niemand werd gewond bij de aan slag, voor wie zich tot dusverre nog niemand verantwoordelijk heeft gesteld. Tunesië/Libië Jagers van de Tunesische lucht macht hebben gisteren Libische gevechtsvliegtuigen verdreven die het Tunesische luchtruim schon den. Dit is gemeld door het Tunesi sche persbureau TAP. Volgens het persbureau vlogen vier Libische Mirages de grens over en vlogen twee maal over de stad Ramada, ongeveer 30 kilometer van de grens. De verhoudingen tussen beide Noordafrikaanse landen zijn de laatste weken zeer gespannen naar aanleiding van de uitwijzing door Libië van meer dan 30.000 gastarbeiders. NEW YORK - "De Sowjet-Unie heeft nooit ingestemd met beteke nisvolle vermindering van offen sieve kernwapens. Ze heeft daar entegen een ongeëvenaarde mili- door Henk Kolb taire opbouw voortgezet die de ba sis aanvreet waarop afschrikking tientallen jaren heeft berust. De strategie die vertrouwt op offensie ve vergelding teneinde afschrik king te handhaven en op die ma nier oorlog te voorkomen, wordt zodoende van Sowjet-zijde in twij fel getrokken". Met deze klacht heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz de debatten tijdens de veertigste en jubileum- vergadering van de Verenigde Na ties geopend. Hij beklemtoonde gisteren echter dat president Rea gan uitkijkt naar zijn topconferen tie met de Russische leider Gor- batsjov (in november). "De VS en de Sowjet-Unie hebben", aldus Suikeroom dood: 150 'rouwenden' MADRID (GPD) - Suikerooms blijken niet alleen in fabeltjes, maar ook in werkelijkheid nog te bestaan. In het Spaanse dorpje Dolores in de provincie Alicante heerst sinds enkele weken een ware goudkoorts. Vorige maand werd bekend, dat een oude ingezetene van Dolores, Manuel Juan, begin van dit jaar in de Verenigde Staten was overleden, zonder kinderen maar wel met een bankrekening van 5 miljoen dollar (bijna 17 miljoen gul den). Manuel Juan, avonturier en correspondent van een Ameri kaans persbureau, had in de ja ren '30 afscheid genomen van zijn familieleden in Dolores en had zoals zoveel emigranten in de crisisperiode zijn geluk ge zocht in Cuba. Met redelijk suc ces, afgaande op zijn banksaldo bij zijn overlijden. Het bericht van de onbestem de erfenis heeft een ware psy chose in Dolores teweeg ge bracht. Een honderd vijftigtal neven, nichten, achterneven en -nichten haastte zich naar het gemeentehuis om een afschrift uit het geboorteregister te be machtigen om hun verwant schap met de overleden suike room (die zich nooit meer in Dolores had laten zien) te be wijzen. MEXICO-STAD - Elk stoffelijk overschot betekent een drama op zichzelf. „38, net geboren, dochter van Maria de Jesus Padilla, 39, overblijfselen van onbekende vrouw...". Een man in witte dok- tersjas leest een lijst voor van de laatste lading stoffelijke overschot ten die is gearriveerd. Het meren deel is niet geidentificeerd. Van de meer dan 3500 geborgen lichamen zou men nog geen tien procent hebben weten thuis te brengen. door Rob Sprenkels We bevinden ons in het honkbal park van de Mexicaanse zieken- fondsvemiging. Dit stadion is het afgelopen weekeinde aangewezen als de belangrijkste verzamelplaats van de slachtoffers van de twee aardbevingen die eind vorige week grote" delen van Mexico-Stad over woekerde met stof en puin. Het le ger heeft op het speelveld drie gro te tenten opgezet. Onder het can vas liggen de stoffelijke overschot ten. Zo'n negentig bij elkaar, be dekt met lakens en ijs. BREDA (GPD) - Honderden zen damateurs in Nederland proberen dezer dagen contact te krijgen met hun collega's in Mexico. Vrijwel al le normale verbindingen met het door aardbevingen getroffen land zijn verbroken. Er is nagenoeg geen telexverkeer en de telefoon is geheel onbruikbaar. Het enige snelle contact wordt tot stand ge bracht door zendamateurs. HJans Weijers uit Breda (roep naam PA0HWB) is waarschijnlijk een van de weinigen in Nederland die via de ether een verbinding tot stand hebben gebracht dank zij MADRID - De Saharaanse bevrij dingsbeweging Frente Polisario heeft gisteravond in Algiers de ver- antoordelijkheid opgeëist voor de beschieting van het Spaanse mari nevaartuig Tago Mago afgelopen zaterdag en van de onder Spaanse vlag varende vissersboot Junquito. door Gerrit-Jan Hoek Volgens het uitgegeven commu niqué is bij de beschieting van de vissersboot met anti-tankgranaten een van de zeven opvarenden om het leven gekomen. De andere zes vissers, van wie er drie verwondin gen opliepen, werden door eenhe den van het Polisario door de woestijn naar de thuisbasis Tin- douf in Algerije vervoerd, waar ze gisteravond aankamen. De gekidnapte vissers zullen op korte termijn via Algiers in vrij heid worden gesteld. De eerdere ontkenningen van de verantwoor delijkheid voor de aanslag, waarbij ook een marineluitenant om het le ven kwam, schreef het Polisario toe aan de moeilijke communicatie met het afgelegen woestijngebied waar de operatie werd uitgevoerd. In het communiqué betreurt Po lisario de dood van de twee Span jaarden, omgekomen in wat ge noemd wordt 'een gewapend con flict'. De beschieting van het mari neschip Taco Mago wordt verde digd als een oorlogsdaad, omdat het Spaanse patrouilleschip ver De bedorven lucht is bedwel mend. Op het moment van aan komst worden de lichamen volge spoten met formaline en elke drie, vier uur werpt een vrachtauto er een lading ijs over. Maar de meeste stoffelijke overschotten bevinden zich reeds voor aankomst in staat van ontbinding. Vandaar dat er haast gemaakt moet worden, tot ergernis van de lange rij mensen die op zoek zijn naar vermiste vrienden of familie leden. Tegenover de tenten staan grote stapels lijkkisten. Karton voor degenen die niets kunnen be talen, triplex voor de niet al te draagkrachtigen en hout voor de iets beter gesitueerden. Niet gei- dentificeerde lichamen worden in de namiddag weer op vrachtwa gens geladen om te worden gecre meerd of in een massagraf te wor den gedeponeerd. Op een kerkhof dat zich zo'n 20 kilometer van het centrum van Mexico-Stad bevindt, zyn gigantische gaten gegraven van 10 bij 3 meter. Intussen hebben de gierende si renes van ambulances plaats ge maakt voor het getoeter van het normale verkeer, dat als gevolg van wegafzettingen nu nog chaoti scher is dan ooit. Er zijn geen am bulances meer, omdat er bijna geen overlevenden meer onder het puin worden gevonden. Reddings ploegen spannen zich vooralsnog in om lichamen te bergen. Maar het gevaar voor epidemieën wordt steeds groter en het moment lijkt gekomen om de brokstukken met zwaar materieel te lijf te gaan. De beelden zijn sinister. Bijvoor beeld achter de Plaza Garibaldi, de verzamelplaats van de mariachi's, de folkloristische Mexicaanse mu zikanten. Van de wooneenheid van drie flats is alleen de middelste Zendamateurs in contact met Mexicanen een speciale antenne. Hem werd verteld dat de Mexicaanse hob byisten hun apparatuur aan de praat houden met fietsdynamo's, omdat de electriciteit is uitgeval len. Het lukte Weijers afgelopen vrij dag slechts eenmaal. Daarna heeft binnen de 12-mylszone van het door het Polisario opgeëiste gebied De vertegenwoordiger van Poli sario in Madrid, Ahmed Buhari, betreurde in een interview op de Spaanse radio eveneens het inci dent met de dodelijke afloop. Bu hari verweet evenwel de Spaanse vissers, die op een mijl uit de kust visten in een gebied dat als gevaar lijk bekend staat, mede-verant woordelijkheid omdat ze zich be wust aan risico's hadden blootge steld. Met de openbare schuldbekente nis van Polisario is een einde geko men aan de verwarring van de af gelopen drie dagen, waarin allerlei speculaties de ronde deden over wie de actie op zijn geweten had. De Spaanse minister van buiten landse zaken, Fernandez Ordonez, verklaarde gisteravond in New York te wachten met tegenmaatre gelen totdat de zes vissers vrijgela ten zijn. De conservatieve opposi tie eiste drastische maatregelen te gen de bevrijdingsbeweging zoals het verbreken van alle betrekkin gen en sluiting van het Polisario- kantoor in Madrid. De operatie zal Polisario diplo matiek duur komen te staan. Aan de vooravond van het debat in de VN over dekolonisatie en het refe rendum in de voormalige Spaanse kolonie zal tegenstander Marokko zonder twijfel het incident probe ren uit te buiten door Polisario (met de recente feiten in de hand) af te schilderen als een terreurorga nisatie. overeind gebleven. Soldaten bewa ken de voorwerpen die in min of meer acceptabele staat uit de puin hopen tevoorschijn zijn gekomen: een oude foto met drie kinderpor tretten, gitaren, violen, een trom pet, twee schuiftrompetten en een van de gigantische basgitaren. Ook is er een hele collectie van de typi sche mariachi-pakken met verzil verde kettingsluiters en de met goud- en zilverdraad geborduurde sombrero's. Van het forse gebouw is op de derde verdieping een hele buiten muur weggeslagen. Je kunt zo naar binnen kijken in de eenvoudige huis- en slaapkamer. Bij het ach terste gebouw, althans wat er nog van over is, proberen reddings ploegen stoffelijke overschotten te bergen. Behalve dekens, wasgoed en matrassen steekt er ook een mannen been tussen de puinhopen uit. Aan de andere kant zijn de red dingswerkers bezig het puin hand je voor handje te verwijderen. Na vijf keer kijken is er een zwarte, lange haardos te zien. Het publiek wordt met een touw op zo'n honderd meter afstand ge houden. Het zijn voornamelijk mensen die familie in het woon complex van de mariachi's hadden wonen. De hoop dat er nog overle venden worden aangetroffen, is verdwenen. Maar iedereen zou toch graag de laatste eer willen be wijzen aan het stoffelijk overschot. Het bergen van de lichamen gaat veel te langzaam. Van de naar schatting 300 stoffelijke overschot ten die zich in het mariachi-com- plex zouden bevinden, zijn er nog geen 50 geborgen. De stank wordt met de dag ondraaglijker. „Ik denk dat we morgen met dynamiet be ginnen", aldus een van de opzich ters bij de werkzaamheden. hij zich gemeld in het noodnet dat in de Verenigde Staten is opgezet. Via dit noodnet, dat bijna onafge broken met de Mexicaanse zenda mateurs contact heeft, hoopt hij in het buitenland informatie te krij gen over het welzijn van familiele den in de Middenamerikaansc puinhoop. Hij heeft inmiddels 205 aanvragen om inlichtingen binnen gekregen, waarvan hij er 25 heeft uitgekozen vanwege de urgentie. Hij heeft 15 adressen doorgegeven, waarop Mexicaanse zendamateurs in 12 gevallen positief hebben ge reageerd. Shultz „nu een historische gele genheid om het risico van oorlog te verminderen". De VS, zo zei hij, willen een produktieve bijeen komst die meèr vaart moet geven aan de breedschalige dialoog die reeds is begonnen. Hij beloofde dat Russische blijken van goed ver trouwen en bereidheid om eerlijke overeenkomsten te bereiken van Amerikaanse zijde ruimschoots zullen worden geëvenaard. Hoewel Shultz Russische propa ganda over Amerikaanse wapen- Nieuwe interessante spaarmogelijkheden European Currency Unit De ECU is als beleggings- en spaarvaluta in opkomst Credit Lyonnais Bank Nederland haakt er op in met een groot aantal nieuwe en interes sante spaarvormen: spaar- en depotrekening, spaar- en termijndeposito's, kas- en spaar- certificaten en obligaties. Kom 'ns langs of bel op om te horen wat wij voor u in ECUs kunnen doen! Credit Lyonnais Bank Nederland Coolsingel 63,3012 AB Rotterdam, Telefoon 010 - 694303/694399 programma's bestempelde als "schreeuwend eenzijdig en niet ernstig te nemen", was het duide lijk dat hij ter wille van het top- overleg de deuren open wilde hou den. Zijn Russische ambtgenoot, die morgen spreekt, brengt naar verluidt nieuwe plannen mee voor vermindering van de wederzijdse kernwapenarsenalen. Hoewel de civiele top van het Pentagon met instemming van mi nister van defensie Weinberger probeert het wapenoverleg te tor pederen, heeft Reagans veilig heidsadviseur Robert McFarlane gezegd dat er reële kansen zijn op een overeenkomst binnen een jaar. De rede van Shultz bevatte overi gens geen nieuwe gezichtspunten. Hij herhaalde de Amerikaanse overtuiging dat de regering in Zuid-Afrika met zwarte leiders moet onderhandelen in plaats van hen op te sluiten. Shultz beklemtoonde ook dat de Amerikaanse regering de inspan ningen van de zgn. Contadora- groep de beste bedding acht voor het nastreven van een vreedzame oplossing voor de conflicten in Midden-Amerika. Ten aanzien van het Midden- Oosten, waar de Amerikaanse di plomatie weer enigszins tot leven begint te komen, waarschuwde hij dat het najagen van illusies over gewapende strijd niets positiefs kan opleveren doch dat directe on derhandelingen tussen de betrok ken partijen nodig zijn. "Het ogen blik is daar - dit jaar - voor belang rijke vooruitgang en het begin van directe onderhandelingen". De Verenigde Naties zelf maande Shultz tot werkelijkheidszin in plaats van politieke oorlogvoering en een onrealistische opstelling.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7