Tijdelijk Sky Channel in plaats van Anglia 0,/4 /o Greep in de kassa kost verkoopster V en D baan nutsspaarbank s WD-raadsIeden zijn allemaal herkiesbaar DE DICHT Bli HUIS BANK Voorstel bestuur kabeltelevisie: Bouw parkeergarage vordert 'Huurachterstand rechtvaardigt dagvaarding' DINSDAG 24 SEPTEMBER 1985 LEIDEN PAGINA 3 Ontslag in kort geding aangevochten Commissie buigt zich over lijst DEN HAAG/LEIDEN/ALKEMA- DE - Gaat de greep in de kassalade die 85 gulden opbracht een ver koopster van V en D in Leiden haar baan kosten of beslist de vice- president van de Haagse recht bank dat die straf voor het vergrijp te zwaar is? Of was er helemaal geen sprake van diefstal, zoals de verkoopster beweert, en probeerde zij slechts een kassa-aanslag die ze had vergeten te verbeteren? Vice president mr. Brinkhof van de Haagse rechtbank buigt zich nu op verzoek van de voormalige V en D-verkoopster over de zaak in een kort geding dat zij heeft aange spannen om haar ontslag onge daan te maken. Over het uit de kas salade wegnemen van het geld be staat overigens geen twijfel. Een video-opname door middel van de erboven gemonteerde camera had die feilloos geregistreerd. Zo zagen mr. Brinkhof en de andere aanwe zigen gisteren de handen van part time verkoopster, die in Alkemade woont, de 85 gulden eruit halen, de biljetten zorgvuldig opvouwen en in haar rokzak wegstoppen. "Maar het was niet de bedoeling om mij dat geld toe te eigenen", zo legde de verkoopster, die al twintig jaar bij V en D werkt, uit. "Ik meende een verkochte tas niet te Dat althans stelt het dagelijks be stuur voor van de organisatie die de ontvangstmast voor kabeltelevi sie in Oegstgeest beheert. Het be stuur vraagt de bij de organisatie aangesloten gemeenten hierover voor 31 oktober een standpunt in te nemen. De maatregel is nodig totdat het programma-pakket van de organi satie (officieel: de gemeenschappe lijke regeling antenne-energievoor* ziening Leiden en omgeving) kan worden herschikt. Die herschik king is nodig omdat de gemeen schappelijke regeling rond half ok tober een schotelantenne in ge bruik neemt waarmee satellietzen ders kunnen worden ontvangen. De organisatie kan daardoor een groter aantal programma's aanbie den aan de verschillende gemeen ten. Tevens is de gemeenschappelij ke regeling waarschijnlijk op korte termijn verplicht, alle Nederlands talige programma's door te geven. Die verplichting vloeit voort uit de nieuwe Mediawet, die binnenkort wordt behandeld door de Tweede Verdubbeling spoor in 1993 VOORSCHOTEN - De spoorver- dubbeling tussen Leiden en Den Haag Mariahoeve, en de verhoging van de Vinkbrug over de Oude Rijn zullen omstreeks 1993 worden uitgevoerd. Dat heeft minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gisteravond bekendgemaakt op een bijeenkomst van haar partij, de WD, in Voorschoten. In de begro ting van haar departement staat dat er over dit spoorproject vol gend jaar een beslissing zal worden genomen. De verdubbeling van het spoor tot vier sporen is een al jaren oude wens van de Nederlandse Spoor wegen en hangt samen met het grote aanbod van treinreizigers tussen Leiden en Den Haag. In mei van dit jaar werd bij de grens tus sen Voorschoten en Leiden het voorlopige stationnetje De Vink of ficieel in gebruik genomen om de bewoners van omliggende, voorna melijk nieuwe wijken tegemoet te komen. Maar de NS gaat ervan uit, dat deze noodoplossing in de jaren negentig zal worden vervangen hebben aangeslagen (ook dat had de videocamera gezien) en wilde het geld aan mijn collega geven zo dat die dat kon nagaan". Maar zij was het met mr. Brinkhof eens dat het daarvoor helemaal niet nodig was geweest dat zij het geld uit de lade haalde. Zij had eenvoudig de kassarol kunnen terugdraaien en zien of de aanslag van de verkochte tas er op voorkwam. Dat had de verkoopster echter niet gedaan omdat zij even de kassa van een collega waarnam en zij dat niet kies vond. Achteraf gezien stom, zo gaf ze ook toe. Kamer. De gemeenschappelijke regeling wil in de naaste toekomst een 'mi nimum-pakket' samenstellen met alle verplichte programma's en een pakket met alle buitenlandse zen ders, waaruit de aangesloten ge meenten naar eigen inzicht kun nen kiezen. De herschikking van zenders kan echter pas worden doorgevoerd als de Mediawet defi-' nitief is vastgesteld, omdat dan pas duidelijkheid is over een en ander. Ruimte Tot zolang moet de gemeen schappelijke regeling wel ruimte maken voor een aantal nieuwe pro gramma's. Het dagelijks bestuur van deze organisatie stelt nu voor Anglia te schrappen voor Sky Channel omdat daardoor een En gels programma van een betrekke lijk slechte beeldkwaliteit kan wor den omgewisseld voor een Engels programma van goede technische kwaliteit. Daar komt nog bij dat Anglia een nieuwe auteursrechten regeling niet heeft ondertekend. Daardoor bestaat het gevaar dat, als gemeenten dit programma blij ven doorgeven op hun kabelnet, zij hiervoor later een rekening krijgen gepresenteerd. Ook voor Europe TV zal een plaatsje moeten worden gevonden op het kabelnet. Het dagelijks be stuur van 'de mast' stelt voor dat deze zender voorlopig samen met BBC 2 een kanaal deelt. BBC 2 is volgens het bestuur technisch ge zien een van de minst goede En gelstalige programma's. De televisie-programma's van de streekomroep Rijnland zouden vooralsnog kunnen worden uitge zonden op het kanaal van BRT 1 of BRT 2 op het moment dat deze twee zenders hetzelfde programma bieden. 'Rijnland' zal bij de plan ning van zijn programma's hier mee rekening moeten houden. Fietser Idem LEIDEN - Een 67-jarige Leidenaar is gistermiddag aan de achterwie len van een vrachtwagen ontsnapt. Zijn fiets kwam daar wel onder te recht en werd vermorzeld. De Lei denaar komende van de Sumatra- brug wilde rechtdoor de Sumatra- straat in. Hij kreeg hiervoor niet de ruimte van een vrachtwagenchauf feur uit Roosendaal, die rechtsaf de Lage Rijndijk wilde op rijden. De gebeurtenis had plaats op 14 augustus jongstleden, maar vol gens het warenhuis had de vrouw twee dagen ervoor ook al een greep in de kassalade gedaan. Hoewel dat op het televisiescherm door de bedrijfsveiligheidsdienst was waargenomen, was die diefstal gis teren niet op het scherm te zien, omdat de video-recorder destijds niet aanstond en het dus niet was opgenomen. Het bedrijf was over gegaan tot de installatie van de ca mera boven de kassa, omdat er te gen de kassagroep waarvan de vrouw deel uitmaakte al langer een Op het gebied van kabeltelevisie staan nog tal van andere ontwikke lingen te wachten. Een daarvan is de kabelkrant. De gemeenschap pelijke regeling onderhandelt op dit moment hierover met enkele instanties. De bedoeling is dat deze 'krant' wordt uitgezonden op een zogenoemd informatiekanaal. Een dergelijk kanaal is op dit moment echter nog niet bij alle kabelnetten in gereedheid. Het informatieka naal kan later, zo is het plan, wor den benut door de Omroep Rijn land, door de kabelkrant en even tueel nog andere gegadigden. ADVERTENTIE Marepoort In de horeca spelen zich soms hartverscheurende taferelen af. De toevallige bezoeker van café de Marepoort aan de Lange Mare zal het misschien niet direct mer ken, maar twee honden vechten daar om een been. Of er een der de mee heen zal lopen, moet nog worden uitgemaakt, maar vast staat wel dat het beslist niet bo tert tussen de twee compagnons, K. van Ingen en P. Bergman. Die laatste had gisteren zelfs een kort geding aangespannen tegen zijn compagnon, omdat hij wil dat deze zich uit de zaak te rugtrekt. Voor de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. R. Portheine, zaten de kemphanen elkaar overduidelijk te negeren. De heren spreken al maanden niet meer met elkaar. Zelfs over het ontstaan van hun compag nonschap zijn zij het niet eens. Volgens Van Ingen heeft hij in 1982 Bergman, die elke avond in het café een biertje kwam halen, als compagnon in de zaak be trokken. Van Ingen werkte er in middels al een aantal jaren, maar de toenmalige eigenaar, een ze kere mijnheer Ramond, wilde de zaak van de hand doen, omdat de klandizie terugliep. Van Ingen voelde daar wel voor, maar had geen geld genoeg en vroeg of Bergman er zin in had. Die hapte toe, aldus de lezing van Van In- gens advocaat, mr. C. van Leeu- Mr. Dorsman, de advocaat van Bergman, weet te vertellen dat het precies andersom ging: Berg man merkte dat het slecht ging met de zaak en had in 1982 tot Van Ingen gezegd: "Zullen wij dat met zijn tweetjes eens zien te klaren?" Van Ingen, niet in het bezit van horeca-papieren, had toegehapt en zo waren de twee een mondelinge overeenkomst aangegaan. Schriftelijk was een en ander nooit vastgelegd, maar verdenking van verduistering be stond. Zo had de uit drie kassa's bestaande groep op de bijouterie-, tricotage- en tassenafdeling in juli een tekort van 1015 gulden. Mr. G. Nieuwenhuis vond echter dat zijn cliënte met het ontslag alle tekorten in de schoenen geschoven krijgt, alleen omdat zij nu iets vreemds heeft gedaan. "V en D had vermoedens en mevrouw is nu de zondebok", zo hield hij mr. Brink hof voor. Hij vond dat je als werk gever iemand die al 20 jaar voor je werkt op die wijze niet kunt behan delen en noemde de gebeurtenis dat kwam er niet zo op aan. Het café liep goed en de compagnons konden het best met elkaar vin den. Tot een paar maanden geleden. Opeens boterde het niet meer tussen de twee. Kleine ergernis sen liepen hoog op en het is in middels al een half jaar geleden dat tussen de twee zakenvrien den de laatste woorden gewis seld zijn. Marepoort (2) Bergman beticht Van Ingen er van dat hij grote voorschotten uit de zaak heeft gehaald, dat hij uit de voorraadkast heeft gesnoept en dat hij nare verhalen over hem rondstrooit. "Daardoor blij ven de klanten weg. De omzet over het afgelopen boekjaar is flink gedaald en de winst over de eerste helft van 1985 bedraagt nog geen 5.000 gulden", aldus mr. Dorsman namens Bergman. De Marepoort zou volgens hem sterk aftakelen. En omdat het toch al niet botert tussen Berg man en Van Ingen moet deze laatste zich uit de tent terugtrek ken. Nou wil Van Ingen wel tot scheiding en deling van de boe del overgaan, maar daarvoor wil hij wel 50.000 gulden krijgen. Bergman is echter niét bereid hoger dan 42.000 gulden te gaan. Bovendien eiste hij gisteren in kort geding dat Van Ingen het pand niet meer mag betreden als hij praatjes over Bergman blijft rondstrooien. "Mijn cliënt heeft ook nog een watersportbedrijf en hij is bang dat dat in de malaise wordt meegesleurd", aldus mr. Dorsman. Maar Van Ingen toonde zich gisteren nog altijd bereid om de zaak voort te zetten en Bergman 'uit te kopen'. Mr. Van Leeuwen zei dat Bergman er ten onrechte van uitgaat het bedrijf te kunnen zeker geen reden voor ontslag. Er had volgens mr. Nieuwenhuis al met de vrouw moeten worden ge- spoken toen twee dagen ervoor verdenking tegen haar was gere zen, maar zeker nadat zij na een vrije dag op de bewuste veertiende augustus haar werk weer hervatte. Mr. L.E. Tazelaar meende na mens het warenhuis dat de verkla ring van de vrouw uit de duim kan zijn gezogen, maar ook al was die waar, voor het bedrijf toch onaan vaardbaar is. "Controle van zulke handelwijzen is niet mogelijk en cassières moet je kunnen vertrou wen, daarom is terugplaatsing on mogelijk", aldus de raadsvrouw. Zij legde overigens uit dat het ge bruik van video-camera's met de regionale ondernemingsraad van V en D al eerder was overeengeko men om hardnekkige gevallen van kastekorten te kunnen opsporen. De ontslagen verkoopster heeft inmiddels ook bij de kantonrech ter in Leiden haar ontslag aange vochten. V en D heeft van de ver meende diefstal bij de politie aan gifte gedaan. Het onderzoek is nog gaande. De officier van justitie moet daarna beslissen of hij tot vervolging zal overgaan. Mr. Brinkhof doet 1 oktober uit spraak. R üHiSiV' if - '9 at my,' voortzetten. Over het ontbreken van horeca-papieren hoeft Van Ingen zich volgens zijn advocaat geen zorgen te maken, want - en hu komt de derde op de proppen - de vroegere eigenaar, Ramond, is bereid in zijn dienst te treden en zijn papieren ter beschikking te stellen. Van Leeuwen wees gisteren ook de beschuldigingen over on regelmatigheden door Van Ingen gepleegd, van de hand: "De boekhouding van het café wordt verzorgd door een goede vriend van de heer Bergman. Van Ingen wordt daar helemaal buiten ge houden", aldus Van Leeuwen. De advocaat droeg overigens ook een ander opmerkelijk punt aan: Bergman wilde per 1 september het compagnonschap verbreken. "Dat is dus vlak voor de viering van 3 oktober. De winst o 'er de eerste helft van dit jaar is inder daad wat lager uitgevallen dan die van vorig jaar. Maar de tegen partij vergelijkt verkeerd, name lijk het boekjaar 1984 met de eer ste helft van dit jaar. Als hij eer lijk is, betrekt hij er ook de in komsten van 3 oktober bij". Wat blijkt? Met 3 oktober worden 60 vaten bier aangeslagen, terwijl LEIDEN - De twee Leidse WD- wethouders en alle zittende raads leden van deze partij hebben zich beschikbaar gesteld voor een vol gende raadstermijn van vier jaar, na de verkiezingen van 1986. Een partijcommissie zal zich thans buigen over de volgorde van de kandidatenlijst en de afdelings vergadering van de liberalen een voorstel doen dat medio november wordt besproken in de ledenverga dering. Het is lang niet zeker dat alle huidige WD-raadsleden op een verkiesbare plaats zullen ko men. Tot vorige week konden na melijk ook partijleden, die nog geen zitting hebben in de raad, zich melden voor een plaats op de kan didatenlijst. normaal gesproken 8, hooguit 9 vaten bier per weck worden op geslokt. In twee dagen tijd wordt dan dus de omzet van 7 weken gemaakt. Marepoort (3) Dat de bedrijfsresultaten slech ter zijn dan vorig jaar, betwist Van Ingen. En hij kan het vol gens zijn advocaat weten. Want Van Ingen staat zelf twee of drie dagen per week achter de tap. Bergman nooit. Wegens een ge- hoorstoornis kan hij de bestellin gen in het geroezemoes niet no teren. Bergmans echtgenote staat wél achter de bar, maar niet op de avonden dat Van Ingen er staat. Mr. Portheine schudde na dit gebekvecht maar eens het wijze hoofd: "Ik begrijp dat de ver standhouding danig is verstoord. Als de partijen het niet eens wor den kan het via gerechtelijke procedures wel zes jaar duren eer er een scheiding en deling van de boedel kan plaats hebben. Hoe moet het in die tijd dan ver der?" verzuchtte hij. In 1982, bij de samenstelling van de huidige lijst, streefde het afde lingsbestuur van de WD er naar om de verjonging en vernieuwing in de fractie te bevorderen. Het raadslid Langerak leek toen uit de boot te zullen vallen, maar de le denvergadering stak daar een stok je voor en zette Langerak toch op een verkiesbare plaats. De partijcommissie die de leden vergadering een voordracht zal doen, voert dezer dagen gesprek ken met alle kandidaten. Op 23 ok tober krijgen die kandidaten de ge legenheid zich te presenteren in een ledenvergadering waarna op 18 november de lijstvolgorde defi nitief zal worden vastgesteld. f "Het bedrijf lijdt er niet onder. Het gaat goed, ondanks de slech te verstandhouding", betoogde mr. Van Leeuwen opgewekt. "Is het niet een goed idee dat de partijen om de tafel gaan zit ten? Op den duur kan samen gaan toch niet meer. Praat er eerst eens rustig over. Op korte termijn. Vanmiddag of in elk ge val deze week nog", suggereerde de vice-president. "U begint met elkaar te praten en wordt het eens. Of u komt tot de conclusie dat u verder niet wilt praten en dan moet er toch vonnis worden gewezen", aldus mr. Portheine, enigszins vermoeid. "Zodra u hier de deur uitbent gaat u over leggen. Ik wacht in elk geval een bericht af hoe het nu verder moet. Dan acht ik de behande ling voorlopig gesloten en wacht met het uitspreken van een von nis". Mokkend gingen Bergman en Van Ingen uiteen. Deze week nog vinden onderhandelingen plaats. Mr. Van Leeuwen zal de tegenpartij voorstellen om uit te treden en de zaak aan Van Ingen over te doen. De rollen lijken dus omgekeerd. Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2'/2% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000, Het rentepercentage r\ r voor de maand /I U/ oktober is: LEIDEN/DUIN- EN BOLLENSTREEK - Het Engelse televisie-programma Anglia TV wordt mogelijk tijdelijk geschrapt om plaats te maken voor de satellietzender Sky Chan nel. Tevens zal BBC 2 waarschijnlijk het kanaal waarop zij nu nog uitzendt moeten delen met de satellietzender Europe TV (de nieuwe naam voor Olympus). LEIDEN - De bouw van de Sah- ders-parkeergarage, aan het Le vendaal, vordert gestaag. Ook al is van het complex nog niet veel meer te zien dat een reeks betonnen ko lommen die uit de fundamenten omhoog rijzen, de contouren van garage beginnen zich duidelijk af te tekenen. Het gebouw, dat behalve aan zo'n 350 auto's ook ruimte zal bie- den aan kantoren en een super markt, is wat hoogte betreft onge veer halverwege. Een enorme kraan manoeuvreert alle kanten uit om de laatste van de dertien meter, die het gebouw hoog wordt, op te trekken. Medio maart moet de eerste auto de parkeergarage binnenrijden. Dat is later dan aanvankelijk de bedoeling was. Bij het begin van de bouw ging aannemer Noorlander er nog vanuit dat de garage vóór de kerstdagen in gebruik zou wor den genomen. De strenge winter en de bouwstaking hebben evenwel voor een maandenlange vertra ging gezorgd. De begane grond van het com plex wordt verhuurd aan Hoog vliet BV uit Zoeterwoude die er een supermarkt en een aantal dagwin kels zal vestigen. De eerste verdie ping is bestemd voor kantoren, ge combineerd met parkeren. De twee de, derde en vierde verdieping zijn geheel bestemd voor het parkeren. LAMMV MODE gdr. van fer ótefb Lid Stichting Bontwaarborg Haarlem, Wagenweg 11 bij het Houtplein Tel. 023-312086 Bergen, Hertenlaan 8 Kantonrechter steunt beleid De Goede Woning LEIDEN - De woningbouwvereniging De Goede Woning heeft haar huurder P.N. Koo ien niet lichtvaardig gedagvaard. Het feit dat een huurder geregeld één of twee maanden huurachterstand heeft en geregeld wordt ge maand tot betaling is, volgens het Leidse kan tongerecht voldoende aanleiding om de be trokkene voor de rechter te slepen. Op het moment van dagvaarding was de be trokkene nog geen twee maanden achter met de huur. Deze achterstanden zijn voldaan, voordat de behandeling van de zaak door de rechter rond was. De Goede Woning heeft toen haar eis verlaagd tot vergoeding van de invor deringskosten, 39,81 gulden. De rechter heeft echter geconstateerd dat voor de huurachter stand van februari geen invorderingskosten zijn gemaakt en de eis afgewezen. Hoewel de veroordeelde niet is gemaand voor de huurachterstand van februari, is de rechter niet van mening dat van lichtvaardig dagvaarden sprake is. Het gerecht vindt juist dat de veroordeelde voldoende aanleiding tot dagvaarding heeft gegeven, door geregeld een huurachterstand van een of twee maanden apen te laten staan. De huurder is derhalve veroordeeld tot vergoeding van 160 gulden van de proceskosten van de woningbouwver- 2niging. Café In den oude.ti Marenpoort (kortweg Marepoort genoemd/: "Het gaat goed, ondanks de slechte verstandhouding" (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3