Situatie van sociale woningbouw nijpend 'Bouw in Weteringpark noodzaak' Leiderdorp: weer meer woningzoekenden Moet Dorpshuis straks wijken? 'Raad, geef a.u.b. suggesties' Aantal Leiderdorpse werklozen stabiliseert Nieuwe naam voor oude school PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 24 SEPTEMBER 1985 I Maar dan duurt het weer tot eind 1986 voordat er voor de minst draagkrachtigen kan worden ge bouwd. En het aantal probleem gevallen, waarvoor goede en goedkope huisvesting moet wor den gevonden, is zo groot dat er vpor de 'gewone' zoekers nauwe lijks meer mogelijkheden zijn. Schier tegenover de sombere woorden over de sociale woning bouw in de begroting staat de op merking dat in 'Holtlant' en 'Wil genpark' vrije sector-woningen komen te staan, die waarschijn lijk ook aan niet-Leiderdorper: LEIDERDORP - De situatie rond de sociale woningbouw in Leiderdorp is ronduit zorgelijk. De woningbouwvereniging telt met zo'n 1000 ingeschrevenen nu alweer ruim 100 zoekenden meer dan een jaar geleden. Conclusie van burgemeester en wethou ders: "onze inspanningen ten gunste van de sociale woning bouw dienen onverkort te wor den voortgezet". De woningbouwvereniging heeft echter weinig armslag. Het nieuwbouwproject Gaarmeester- straat, dat binnenkort wordt op geleverd, zal voor wat doorstro ming op de wachtlijst zorgen. Leiderdorp houdt geld over LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp heeft berekend vol gend jaar precies 2451,38 over te houden. De begroting voor 1986 sluit dus niet alleen, er is zelfs een 'batig saldo'. Toch wordt niet eens meer apart vermeld dat de gemeente prak tisch net zoveel hoopt uit te geven als er binnenkomt. Dat de be groting sluit is een vanzelfsprekende zaak, aldus wethouder Beze- mer. "Er zijn tijden geweest datje een zucht van verlichting slaak te als de begroting sluitend is. Datje de hele zomervakantie zat te zwoegen, te zuchten en te wenen om via allerlei bezuinigingen de cijfers kloppend te krijgen. Ooit is zelfs in een paar weken tijd anderhalf miljoen op die manier uit de rode cijfers gehaald. Maar dit jaar, en in 1984 ook al, is dat niet meer nodig. Daarbij komt: je hoeft tegenwoordig bij Gedeputeerde Staten (het provinciebe stuur) niet meer aan te komen met een begroting die niet sluitend den", schrijven burgemeester en wethouders. Meerburg daarover: "In die plannen past, gezien de grond prijs, geen sociale woningbouw. Bovendien heeft Leiderdorp de officiële doelstelling om een in wonertal van 25.000 te bereiken. Dus moet je tamelijk veel bou wen, wil je echt wat groeien. Maar als we stukjes grond heb ben waar sociale woningbouw kan worden neergezet, dan zou den we dat doen". Overigens baart niet alleen de huisvesting van de minst draag krachtigen zorgen. B en W signa leren dat mensen die in Leider dorp een eigen huis kopen ook voor 'moeilijkheden' kunnen zorgen, doordat de gemeente ga rant staat voor eventuele verlie zen bij gedwongen verkoop. In een paar jaar tijd is Leiderdorp ruim 500.000 gulden kwijtge raakt doordat in moeilijkheden geraakte Leiderdorpers hun huis moesten verkopen. Van terugbe taling is niet altijd sprake en de renteverliezen, die daarbij optre den, worden zeer tot ongenoegen van de gemeente niet vergoed door het rijk. Gevolg van een en ander is dat de gemeente strengere regels gaat hanteren bij het aanvragen van gemeentegarantie. Het Dorpshuis, gelegen op de hoek Hoofdstraat/ Kerklaan. Moet het straks wijken voor de 'Hollandsche Tuyn'? (foto Holvast) LEIDERDORP - Moet het Dorpshuis, gelegen aan de Lei derdorpse Hoofdstraat, nog wel worden opgeknapt of dient deze voormalige school te worden 'leeggehaald', ten gunste van de nabijgelegen 'Hollandsche Tuyn'? Die vraag werpen burge meester en wethouders op in de begroting. Ze kondigen aan zeer binnenkort met een voorstel te komen over de beide panden. Onderzocht wordt in hoeverre de aktiviteiten van het Dorpshuis kunnen worden verplaatst naar de overkant. Enerzijds blijkt de Holland sche Tuyn niet zonder gemeente lijke subsidie te kunnen draaien. Anderzijds heeft het Dorpshuis een opknapbeurt nodig. Of er al leen nieuwe kachels moeten ko men of dat er veel kostbaarder ingrepen nodig zijn, weet men nog niet. Burgemeester en wethouders hullen zich vooralsnog in een waas van geheimzinnigheid om trent de toekomst van het Dorps huis. Het woord sloop willen ze niet in de mond nemen. "Het gaat om de vraag in hoeverre een bundeling van aktiviteiten mo gelijk is", aldus wethouder Geh- ner in een mondelinge toelich ting op de begroting. "Wellicht kan het Dorpshuis worden aan gepast. Maar eerst gaan we kij ken of ht leeg te maken is. Dan of het het waard is om om te knap pen". LEIDERDORP - Moet Leider dorp doorgaan met het verkopen van industriegrond, zelfs ten koste van woningbouw? Die vraag stellen burgemeester en wethouders de raad in de begro ting voor volgend jaar. Leiderdorp is, nu het gebied naast het Elisabethziekenhuis en het grootste deel van industrie gebied 'De Baanderij' is ver kocht, een flinke hoeveelheid ge meentegrond kwijt. Het is nu aan de raad om te beoordelen of er eventueel bestemmingsplannen moeten worden aangepast om nog meer grond aan bedrijven af te staan. Kom maar met sugges ties, zo luidt de vraag richting ge meenteraad. Er worden in de begroting meer van dergelijke balletjes op geworpen om een reactie van de raadsleden los te krijgen. Wat wil het geval: burgemeester en wet houders beseffen dat hun ambts termijn halverwege volgend jaar afloopt. De begroting biedt der halve niet alleen een vooruitblik op 1986, maar ook een bestuurlij ke terugblik op de afgelopen vier jaar én op het programma van burgemeester en wethouders. Zelf constateren ze dat er za ken niet zijn gelopen zoals ze hadden moeten lopen, doordat de ambtenaren er niet of niet di rect bij betrokken werden. Enke le voorbeelden: de komst van de Meubelboulevard. De ontwikke lingen bij recreatiegebied De Does. "Dat er afvalstoffen onder zouden komen, hoewel al jaren bekend, leek vergeten", zo staat in de begroting. En: "Achterstal lig onderhoud is een grotere rol gaan spelen dan verwacht". Ander voorbeeld: de bouw van kantoren. "Een zaak die politiek is uitgevochten, maar waarin de ambtelijke inbreng werd ge mist", constateert wethouder Meerburg nu. Burgemeester Bruggeman: "We constateren duidelijk man co's. Hoewel ik ook niet direct een oplossing kan aandragen hoe die ambtelijke inbreng bij ont wikkelingen is in te brengen". Weer geen belastingverhoging LEIDERDORP - Inwoners van Leiderdorp hoeven volgend jaar niet meer gemeentelijke belasting te betalen dan nu. Wederom zijn de tarieven niet verhoogd. Dat betekent in de praktijk een lichte bezuiniging, zo voert de gemeente in de begroting aan. Immers, de kosten van het levens onderhoud stijgen in den lande zo'n 2V2 procent. Overigens heeft de gemeente Leiderdorp er al in een vroeg sta dium voor gezorgd niet naar het middel van belastingverhogingen te moeten grijpen om de gemeentekas kloppend te maken. Uit de post 'onvoorziene uitgaven' voor 1985 werd een bedrag van ruim 300.000 gulden getild, bedoeld om de begroting voor 1986 een "hecht fundament" mee te geven. LEIDERDORP - De forse toena me van het aantal Leiderdorpers dat een beroep doet op sociale zaken is een halt toegeroepen. De laatste paar maanden is er een behoorlijke 'leegloop' van werklozen, met name bij de cate gorie schoolverlaters, zo melden burgemeester en wethouders in de ontwerp-begroting. Ter verge lijking: op 1 januari van dit jaar telde Leiderdorp nog 468 men sen die een beroep deden op de RWW of WWV. Op 1 juli van dit jaar waren dat er 403. Zonder meteen te willen jui chen, constateert de gemeente toch dat Leiderdorpse schoolver laters blijkbaar vrij snel aan het werk kunnen én er nogal wat doorstroming is onder 'gewone' werklozen. Degenen die minder gelukkig zijn kunnen in Leiderdorp te recht by stichting 'De Werkwij zer', die allerlei aktiviteiten ont plooid voor werklozen. In de be groting melden burgemeester en wethouders te willen onderzoe ken of'De Werkwijzer' de leegge komen Marijkeschool in gebruik kan nemen. Overigens hoopt de gemeente binnenkort op papier te zetten hoe ze Leiderdorpers die in grote financiële problemen zijn ge raakt denkt te kunnen helpen. Mogelijkheden zijn: schuldsane ring, garantiestelling bij lenin gen bij de Kredietbank en het in stellen van een steunfonds. Leiden Oud Katholieke kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed, 19. 19.30 uur. K&O-gebouw - Oude Vest. film 'Metro- polis' van Fritz Lang. 20.15 uur. Lak-cinema - Cleveringaplaats, 'Wozzeck', 20 uur; 'E la nave va', 22 Gulden Vlies - Breestraat, fractiekamer WD, spreekuur, 19.15-20 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, PvdA leden vergadering, 20 uur. Hal Scheppingskerk - Van Poelgeest- laan, kledingbeurs UW, 19-21 uur. Warmond Gemeentehuis - Herenweg, raadscom missie ruimtelijke ordening, 20 uur. Oegstgecst Gemeentecentrum - Lijtweg, gespreks- avond IKV over bewapeningswedloop, 20 uur. WOENSDAG Leiden Hooglandse kerk - lunchorgelconcerti door Ann Page, 12.30 uur. Leiderdorp Park De Houtkamp - dierenkeuring kinderen, 14-16 uur, plus tentoonstel ling in milieucentrum bij kinderboerde- rij, 14-17 uur. Hal Scheppingskerk - Van Poelgeest laan, kledingbeurs UW, verkoop van 9- 11 uur. Voorschoten Poppentheater Wellus Nietus - Pr. Ma- rijkelaan 4, try-out kindervoorstelling De Tentkarromobiel, 14.30 uur. Architect overleden OEGSTGEEST - De Oegstgees- ter architect A.C. Gathier is giste ren op 70-jarige leeftijd overleden. Gathier heeft enkele flats ont worpen voor woningbouwvereni ging Buitenhorst. Zij staan onder andere in de nieuwbouwwijk Haaswijk. Ook villa's aan de Karei Doormanlaan waren van zijn hand Voor Leiden heeft hij eveneens veel gewerkt. Gathier is jarenlang lid geweest van de Rotterdamse schoonheids commissie stad- en landschap. In die hoedanigheid bekeek hij veel plannen en objecten in deze regio. Ambtenaren kennen hem als een "goed architect met een vrij tradi tionele stijl". VERGISSING GROFVUIL - Een pauze tijdens de jaarlijkse auto wasbeurt is een Oegstgeester fami lie bijna fataal geworden. Terwijl pa en ma lekker uitrust ten in de woning aan de Cornelis. Dobberlaan, laadde een onbeken de man twee kinderzitjes in, die de wassers naast de auto hadden ge plaatst. Gelukkig noteerde een buur vrouw het kenteken van de auto. Een telefoontje met de onbekende loste alles op. Hij dacht dat het om grofvuil ging en bracht de zitjes on middellijk terug. Bezwaren omwonenden door alle fracties terzijde geschoven WASSENAAR - In krap anderhalf uur tijd werden gisteravond de in totaal 172 reacties op het vooront werp-bestemmingsplan Wetering- park door de Wassenaarse raads commissie ruimtelijke ordening en openbare werken besproken. Meer tijd was er ook niet nodig want, al dus wethouder Cocheret de la Mo- rinière (VVD): het bestemmings plan, dat voorziet in de bouw van WARMOND - De 75-jarige Warmondse School met de Bijbel gaat voortaan door het leven als 'christelijke basisschool Oostergeest'. De nieuwe naam, aange bracht op de gevel van de school, werd gistermiddag onthuld door de vier leerlingen die 'Oostergeest' had den verzonnen: Gerard, Marieke, Inger en Paul. Ze kwamen alle vier op deze naam door de ligging van de school, aan de gelijknamige Laan van Ooster geest. Vooraf wérd gistermiddag een speciale boom ge plant en zette het schoolbestuur bankjes neer. Ook gingen honderden ballonnen de lucht in. Waarmee de feestweek ter gelegenheid van de 75-jarige school én het honderdjarig bestaan van de schoolvereniging een feit was. De leerlingen (en de onderwijzers) kwamen al snel in de stemming, doordat ze in Ot en Sien-kleding wa ren gestoken. Kleding waarvan het hele dorp gister avond kon genieten, toen de kinderen in optocht door de straten van Warmond gingen. Luid zingend en 'ou de figuren' uitbeeldend. Ook nostalgische spelletjes als steltlopen en hoepelen ontbraken niet. Vandaag zouden de kinderen een museum bezoe ken. Morgen staat een sponsorloop op het program ma, terwijl donderdag van half drie tot half acht een fancy-fair veel aktiviteiten voor en door kinderen met zich mee zal brengen. Vrijdag is een wandeltocht door Warmond gepland en ten slotte wordt de feestweek besloten met een reünie van oud-leerlngen en leer krachten. In het huidige schoolgebouw zullen vele herinneringen worden opgehaald. Zelfgekweekte bessen niet zo gezond OEGSTGEEST - Een meisje uit Oegstgeest is gisteren ziek ge worden na het eten van zelfge kweekte bessen. Ze dacht dat het ging om bos bessen. Dat werd haar ook voor gehouden toen ze een zakje zaad jes kreeg bij aanschaf van een pak joghurt. De zaadjes groeiden echter uit tot giftige nachtscha debessen. Bij welke supermarkt de zaad jes zijn gekocht weet de Oegst- geestse niet meer. Het merk jog hurt is wel bekend. De politie weigert dat echter aan de open baarheid prijs te geven omdat ze niet weet of de fabrikant zelf de zaadjes erbij heeft gedaan of dat de supermarkt dat op het gewe ten heeft. Ze houdt het dan ook bij de waarschuwing voorzichtig te zijn met toegestopte zaadjes. 350 woningen, weerspiegelt een "opvatting waar de hele raad ach ter staat". En: "de bezwaren ko men neer op een beperkt aantal hoofdpunten". Eén van die hoofdpunten vorm de het uitzicht van een aantal be woners van het Van Polanehpark dat door de bouwplannen zou gaan verdwijnen. In een brief, onderte kend door 102 Polanenparkers, werd gesproken van "een uniek leefklimaat' dat sterk wordt be paald door het uitzicht over de wei landen die "een oase van rust vor men". Alle fracties gingen gisteravond op dit punt in. VVD-woordvoerder Pruijs liet weten: "het te betreuren dat we daar moeten bouwen", maar de noodzaak om dat te doen is er nu eenmaal. Hij wees er op dat de 350 te bouwen woningen in feite een alternatief vormen voor het ge bied aan de Hoge Klei dat, zoals be kend, inmiddels definitief een agrarische bestemming heeft ge kregen. De suggestie van de Pola nenparkers om alle woningen ten oosten van de Zijlwatering neer te zetten noemde Pruijs "structureel moeilijk". American School Hartmg (Partij Wassenaar) zei het iets harder. Volgens hem rede neren de bezwaarmakers zo'n beetje als "wij hebben daar geen boodschap aan". Harting vond de aantasting van het landschap wel meevallen. Immers, er komt een groenstrook tussen het Van Pola- nenpark en de nieuwe woonwijk die alleen een "verandering in aan blik" inhoudt. Een ander belangrijk punt gister avond vormde de American School of the Hague die 4 tot 5 ha grond langs de Deijlerweg krijgt voor eventuele nieuwbouw". De heer Van Wij liet tijdens het spreekrecht namens de American School weten "verheugd" te zijn. De school, met 800 tot 1000 leerlin gen, kampt met een ouderwetse behuizing en is reeds lang op zoek naar vervangende ruimte voor nieuwbouw. Wassenaar is één van de mogelijke locaties omdat onge veer de helft van de leerlingen uit deze gemeente afkomstig is. De lo catie Deijlerweg vormt echter de enige mogelijkheid. De WD staat volgens Pruijs "sympathiek tegenover het huis vesten van deze school" terwijl mevr. Graafland liet weten "er po sitief tegenover te staan". De voorzitter van de stichting jongerenhuisvesting Wassenaar, A.J.F. de Vries, toonde zich hier over gisteravond heel wat minder positief. De stichting, die zich sterk maakt voor de belangen van de Wassenaarse woningzoekenden, vindt het jammer dat de reserve bouwlocatie Deijlerweg/Rijks- straatweg voor het overgrote deel is komen te vervallen. Het is "hele maal wrang" dat de gemeente de vrijkomende ruimte voor een flink deel wil bestemmen voor de Ame rican School. "Deze Amerikaantjes zijn maar voor de helft en dan nog tijdelijk inwoner van Wassenaar". Wethouder Cocheret vond echter niet dat Wassenaar ineens 1000 mensen binnenhaalt, "die mensen wonen hier al". Het ontwerp-bestemmingsplan Weteringpark zal in oktober ter vi sie worden gelegd waarna de raad het uiteindelijke bestemmingsplan naar verwachting in het eerste kwartaal van 1986 zal vaststellen. PvdA vergadert De afdeling Leiderdorp PvdA houdt vanavond een leden vergadering in de Sjelter. Op deze bijeenkomst zal het 'profiel' van de toekomstige PvdA-fractie wor den besproken. Voorts komt het thema 'De educatieve functie van stadsboerderij in relatie tot het milieu-educatief centrum' aan de orde. Spreker is Harry Wals. Alle geïnteresseerde Leiderdorpers kunnen vanavond vanaf acht uur terecht in het gebouw aan de Heemraadlaan 67. Vredesweek In samenwerking met de Raad van Kerken organiseert het IKV vanavond om acht uur in het Ge meentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest een gespreksavond met prof. dr. B. Goudzwaard. Het thema is 'Wij willen rijk en veilig zijn' en het gaat over de politieke en economische achtergronden van de bewapeningswedloop. De traditionele stille fakkel tocht voor de vrede begint aan staande vrijdag om half acht bij Taberna. Daarna treedt het caba ret 'Kernkoppig' op met het stuk 'Mevrouw De Boer is niet ziek'. De vredesweek wordt in Oegstgeest besloten met de gezamenlijke vre- desvesper op zondag 29 septem ber om zeven uur in het Gemeen tecentrum. Poppentheater Het Voorschotens poppenthea ter Wellus-Nietus brengt morgen middag de try-out van de kinder voorstelling 'De tentkarromobiel* in het onderkomen aan de Marij- kelaan 4. De voorstelling is be doeld voor kinderen van 4 tot II jaar en begint om half drie. Graag van tevoren reserveren via tele foonnummer 01717-8361. Eerste paal nieuwbouw RIO LEIDERDORP - De eerste paal voor het nieuwe gebouw van het Rijn lands Instituut voor Ondernemersonderwijs (RIO) is gistermiddag gesla gen. De burgemeester van Leiderdorp, A. Bruggeman, heeft deze hande ling verricht op het bouwterrein aan de Leidsedreef, naast het bestaande gebouw. De nieuwbouw voor de lagere- en middelbare detailhandelschool (Ids en mds) is hard nodig. Het leerlingenaantal is sinds 1977 met bijna dui zend gestegen. Dat komt doordat veel Ids- leerlingen doorstromen naar de middelbare sector van de school. Ook is het zo dat steeds meer mavo, havo en atheneum-leerlingen kiezen voor middelbaar beroepsonderwijs. Het nieuwe gebouw, dat vier bouwlagen krijgt, is niet groot genoeg om alle leerlingen onderdak te bieden. Het huidige gebouw aan de Leidse dreef blijft, na een kleine verbouwing, dan ook gewoon gehandhaafd en de beide scholen zullen straks één ingang delen aan de Rietschans. Daar naast blijft ook de Karei Doormanschool door aspirant-ondernemers in gebruik. In het nieuwe deel komen relatief veel vaklokalen en weinig theorielo kalen omdat er in de Leidse regio een overschot is aan theorielokalen. Het RIO wil de nieuwe gymnastiekzaal 's avonds onder bepaalde voor waarden verhuren aan Leiderdorpse clubs en sportverenigingen. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) n 18.30-17.00 uur Voor inlichtingen c (071)144941 s (uitge- 1 kantoortijden: C. Anceaux, Duyverman, tel. 071-893256. A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn, tel. 02522- 14192, D. Vink, tel. 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE f 65,70 89,30 131,40 ƒ250,90 345,20 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd l per maand, per post C (maandabonnement alleen mogelijk automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half iaar, aan huis bezorgd per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome. Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2