Badgastein: Alleen voor happy few Schoenenrevolutie woedt nog voort SPORT SPORT Het Grand Hotel de l'Europe in Badgastein doet zijn naam volledig eer aan. Niet alleen de argeloos voor de ingang geparkeerde Rolls Royce bevestigt de status van het vijfsterrenhotel, maar zeker ook de aanblik die het uit 1909 stammende monument ons biedt. Nu ook pas begrijpen we waarom Badgastein, centrum van het ski- en langlaufgebied in het Gasteinertal, het 'Monte Carlo van de Oostenrijkse Alpen' wordt genoemd. De chique druipt werkelijk van de gevels af. Monumentenzorg moet de handen vol hebben aan Badgastein, waar de meeste herenhuizen, villa's en hotels tegen de bergen op zijn gebouwd. door Karei Jansen Badgastein staat lijk bekend om zijn warmwa terbronnen, die jaarlijks dui zenden reuma- en astmapatiën ten om andere redenen dan de sneeuw naar Oostenrijk doet afreizen. Met in totaal 18 van deze zogenoemde 'Heilstollen' kan Badgastein zichzelf het predikaat van de grootste kuurplaats van Oostenrijk op spelden. Sinds mensenheugenis maakt men daar ook gretig ge bruik van. Talloze staatshoof den, politici, filmsterren en top sporters werden op die manier al verleid de geneeskrachtige werking van de brondampen en de behandelingen in een van de vele fitnessclubs te beproe ven. Het doel heiligt nu een maal de middelen, dus zijn be kende namen in Badgastein van harte welkom. Het management van het Grand Hotel de l'Europe heeft daar handig op ingespeeld door alle bezittingen in Badgastein - ondermeer het iets minder be kende, maar minstens zo mon daine hotel Kaiserhof - samen te brengen onder de noemer 'Epikur-hotels'. Vernoemd naar de Griekse filosoof Epicu rus, die als lijfspreuk predikte dat 'de som van het geluk wordt bepaald door een gezond lichaam en een gezonde geest'. Beschaamd De entree in het Grand Hotel doet je ietwat beschaamd naar je moon-boots kijken. De lom pe laarzen misstaan volledig op de marmeren vloer. We voelen ons overigens toch al niet op ons gemak. Alles lijkt van mar mer te zijn, de vloeren, de Ro meinse zuilen, zelfs de balie is uit het koele gesteente opge trokken. Links in de hal is de ingang van het onlangs geopen de casino. Een feest dat werd opgeluisterd met een concert van Gilbert Becaud. Verder expositie van diamanten en de aankondiging dat er vanavond een modeshow te bewonderen zal zyn. Van bontjassen. In het hoogseizoen betaal je voor een eenpersoonskamer in het Grand Hotel de l'Europe (categorie A) ruim 270 gulden. Gaat dat het budget te boven, dan kan ook genoegengeno men worden met een kamer in categorie C. die 188 gulden per overnachting kost. Te weinig comfort*' Dan is er altijd nog de Koninklijke Suite, kosten: 738 gulden voor maximaal 24 uur. Een appartement varieert van 410 tot 984 gulden per nacht, maar daar zit dan wel een eigen keuken bij inbegrepen. In zijn totaliteit beschikt het hotel over 60 kamers en 25 suites. El ke kamer is voorzien van een kleurentelevisie die is aange sloten op een intern video-net, telefoon, radio, huisbar en een zeer ruime badkamer die, net als in alle andere hotels in Bad gastein. de gelegenheid biedt een geneeskrachtig bad te ne- Te kil Hoewel alles in het hotel tot in de puntjes is verzorgd en er meer dan voldoende mogelijk heden zijn om zich squashend of tafeltennissend in te span nen of door middel van bijvoor beeld een sauna of een modder bad te relaxen, ademt het ge heel nauwelijks de sfeer uit die de meeste Nederlanders zoe ken wanneer ze van een onbe zorgde wintersportvakantie willen genieten. Daarvoor is al les weer net te kil, te duur en te overdreven. In de winkels, ca fe's en dancings die Badgastein rijk is, is het al niet veel anders. Overal glamour wat de klok slaat. Badgastein is er voor de happy few. Voor winterspor ters die luxe prefereren boven de eenvoudige warmte van een après-ski in een berghut. Of voor degenen die zich tijdens hun wintersportvakantie wil len oriënteren op wat er zoal in de wereld te koop is aan dia manten en bontjassen. In Bad gastein komt men wat dat laat ste betreft in ieder geval wel volledig aan zijn trekken. Het skigebied van het Gastei nertal mag er evenwel zijn. Sa- Het centrum van Badgastein wordt in tweeën gedeeld door de waterval van de Gasteiner Ache. men met de omringende dor pen Badhofgastein, Sportga- stein en Dorfgastein beschikt deze regio van het Salzburger- land over een imposant sneeuwgebied. Toppers zijn de Stubnerkogel (2246 meter hoog), Graukogel (2492) en de Kreuzkogel (2686 meter) waar middels 55 liften maar liefst 250 kilometer piste 'genomen' kan worden. Dorfgastein Het is overigens opvallend dat het kleinste dorp in het Ga steinertal, Dorfgastein, ook het gezelligste aandoet. Het op een hoogte van 2100 meter gelegen plaatsje beschikt over 70 kilo meter piste, die zowel geschikt is voor de beginner als voor de vergevorderde skiër. Dorfga stein gaat er nogal prat op dat men momenteel gebruik kan maken van de modernste dub bele stoeltjeslift van Oosten- Badgastein wordt het Monte Carlo van de Oostenrijkse Alpen genoemd. rijk. In een tijdbestek van zes maanden werd alles opge bouwd. De kosten (vijf miljoen gulden) hoopt men er binnen afzienbare tijd uit te hebben met de verwachte toeloop van wintersporters. Het unieke aan deze stoeltjeslift is dat 30 van de 140 duo-zitjes in een hand omdraai omgebouwd kunnen worden tot volledig afge schermde cabines. Dus zelfs in geval van een sneeuwstorm kan men probleemloos naar de piste opstijgen. Goud Het Gasteinertal grenst in het oosten aan een heel wat minder bekend skigebied, het Rauri- schertal. Ondanks het feit dat het Raurischertal over een vol wassen sneeuwgebied beschikt (het enige nadeel zijn de langza me liften) trekt men niet al te veel skiérs van buitenaf aan. Overigens niet zo verwonder lijk, omdat Rauris wereldfaam heeft verworven als goudgra versdorp. Al in 1460 stak de goudkoorts de kop op in het ge hucht (2800 inwoners) en hoe wel alle aders inmiddels vrijwel zijn uitgeput trekken er nog jaarlijks gelukszoekers de ber gen in. Vaak tot ergernis van de plaatselijke bevolking, die de goudgravers menigmaal onher stelbare schade ziet aanrichten i de fauna en flora. Zo moest men de afgelopen zomermaan den massaal de handen uit de mouwen steken om de brok stukken op te ruimen die een Amerikaanse expeditie had achtergelaten. De Amerikanen maakten gebruik van spring stof om nieuwe aders bloot te leggen. Op de vraag of hen dat ook is gelukt kan of wil de be volking geen antwoord geven. Bang als men is om volgend jaar weer geconfronteerd te worden met een nieuwe expe ditie. Anna Wie iets van de geschiedenis van het goudgraven in Rau- risch wil opsteken moet een be zoek brengen aan het plaatselij ke museum. Wat volgt is een pakkende en ontroerende voor stelling van een 71-jarige vrouw. In onvervalst dialect geeft 'Museum-Anna', zoals ze liefkozend wordt genoemd, tekst en uitleg bij de verschil lende tentoongestelde hamers, bijlen, sleetjes, gevonden stuk ken goud en bergkristal en wassen beelden. Anna doet overigens wel een aanslag op de conditie omdat ze de bezoe kers in rodelvaart door de ver trekken sleept. Aan de andere kant is ze niet te beroerd om na de toer uitgebreid antwoord te geven op wat voor vragen er dan ook over het museum wor den gesteld. Als je maar ner gens aankomt, want dan gaan haar grijze haren recht over eind staan. Iets wat een argelo ze Duitser tijdens onze rond gang aan den lijve moet onder vinden. Badgastein en Raurisch, het zijn twee tegenovergestelde werelden. De ene plaats baadt in de luxe, de andere is trots op zijn 'Museum-Anna'. Rolls Royce tegen arreslee. Grand Hotel en Gasthof. Het Salzbur- gerland is van alle markten thuis. door Rob van den Dobbelsteen Lijkt er in de technische ontwikkeling van ski's en bindingen een windstilte te zijn ingetreden; op het gebied van skischoen struikelt men bijna over de noviteiten. De revolutie die omstreeks 1980 met de introductie van de SX90-schoen van Sal omon begon, woedt nu -vijf jaar later- nog steeds voort. Schoenen met vier of vijf schnallen zijn nog altijd te koop, maar het gemak van één centrale sluiting, sprak de consument blijkbaar zo aan, dat onderhand alle schoenfabrikanten een dergelijk model in hun repertoire hebben opgenomen. Comfort. Dat is het tover woord tegenwoordig. Ski schoenen moeten warm zijn van een Zentralver- schlus en als het even kan dienen ze ook nog over een achter-instap te beschik ken. Als ze de drager ook nog in staat stellen goed te skieën - hetgeen toch de be langrijkste eigenschap van een skischoen behoort te zijn - dan is dat mooi mee genomen. zijn- dan is dat mooi meege nomen. Nu kan direct worden vastge steld dat het daar bij de duur dere modellen bepaald niet aan ontbreekt. De beste wedstrijds kiërs mogen dan nog altijd ge bruik maken van schoenen met vaak vijf schnallen; de nieuwe topschoen van Salomon, de SX91 doet daar qua mogelijk heden nauwelijks voor onder. Met allerlei foefjes kun je de schoen tot in het oneindige aan je voet aanpassen, maar wat de gemiddelde skiër meer zal aan spreken: heb je de schoen een maal goed ingesteld, dan heb je voortaan aan een simpele hand omdraai voldoende om hem "vast" te zetten of weer in loop stand te zetten. De SX91 is het logische ge volg van de SX90 waarvan in vier jaar wereldwijd niet min der dan één miljoen paar is verkocht. Geen wonder dus dat Salomon navolgers kreeg. Als een van de laatste schoenfabri kanten is Dachstein overstag gegaan. Dit gerenommeerde Oostenrijkse merk had welis waar veel succes met zijn "schuimschoen", maar heeft aan dit -nogal prijzige- model dit jaar de zogenaamde DF-lijn toegevoegd. Sensatie In de vakpers werden de drie nieuwe DF-schoenen van Dachstein als een "sensatie" gekwalificeerd. Misschien wat overdreven. Aan de andere kant is het wel zo dat de ont werpers zo slim zijn geweest al le vindingen van de laatste vijf jaar in de nieuwe schoen te ver werken. Achterinstap, Vorlage- begrenzing, canting... je kunt het zo gek niet bedenken of het zit in de schoen verwerkt. En natuurlijk kan de schoen, als hij eenmaal aan de voet is aan gepast, met een enkele hand omdraai worden vergrendeld of in loopstand worden gezet. Duurste DF-schoen is de DF9 die 649 gulden gaat kosten. De DF5 daarentegen ligt straks in de winkels voor 499 gulden wat voor zo'n geavancheerde schoen een concurrerend prijs je is. De DF9 is in rood/wit uit gevoerd, net als de nieuwe CR99 van Caber die overigens ook in het grijs te verkrijgen is. Voor Caber geldt practisch het zelfde als voor de Dachstein- De Marker M46-binding met het draaibare glijplaatje. (foto GPDt schoenen. Comfort staat voor op, maar ook aan de ski-eigen schappen is grote aandacht be steed. Weinig Is er op het gebied van de schoenen dus nogal het een en ander aan de hand (Nordica liet net als enige andere fabrikan ten door middel van het zoge naamde CAD/CAM-systeem een schoen ontwikkelen door de computer en ook Lowa, Raichle, Koflach en Weinmann kwamen met nieuwe kek ogen de modellen), bij de deze win ter te introduceren ski's en bin dingen zijn de noviteiten met een lantaarntje te zoeken. Mis schien dat het meedraaiende glijplaatje van de M46-binding De nieuwe DF-9-schoen van van Marker tot die categorie moet worden gerekend (de werking van de binding is daar door minder afhankelijk van ongerechtigheden tussen schoenzool en binding), maar de in Mondriaan-dessin gehou den nieuwe Look-binding van fabrikant Bernard Tapie (de sponsor van Bernard Hinault) valt daar ongetwijfeld niet on der. Bij de skifabrikanten is Bliz zard natuurlijk blijven voort borduren op het Thermo- en Quattro-succes. We mogen de komende winter de Thermo-su- per begroeten een ski die nog betere draai-eigenschappen zou hebben dan het "oude" mo del. Fischer garandeert zijn nieuwe, met vacuum-techniek vervaardigde ski's drie jaar (wat heel wat is) en heeft zijn produkten van een opwinden de styling voorzien. Atomic tenslotte introduceert het FES- systeem die het de skiër moge lijk maakt op kortere ski's te skiën dan gebruikelijk is. Schuin Kleine waarschuwing nog: veel merken komen tegen woordig met schuin geslepen skikanten. Dat is prettig bij het skiën (lichter draaien) totdat je de ski's moet laten slijpen. Iets wat toch ongeveer om de week moet gebeuren. Niet alle sport- winkels -zeker in Nederland niet- hebben de apparatuur om die ski's opnieuw "schuin" te slijpen. Wat tot een ernstig kwaliteitsverlies van de ski's leidt. De vactlüm-ski's van Fischer, met een geheel daarop afgestemde out-fit.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27