Trui en skibroek zijn favoriet De ene vondst na de andere Langlaufmateriaal in beweging MODE Wintermode '85-'86 De veranderingen die zich de laatste jaren in het materiaal voor de langlaufer hebben voltrokken, zijn zo talrijk dat de leek door de bomen het bos niet meer kan zien. Wie vandaag het modernste van het modernste aanschaft, loopt gerede kans er volgende winter alweer als een antiquiteit bij te lopen. Niet alleen op het gebied van de ski's komen de fabrikanten met de ene na de andere vondst, ook de bindingen en de schoenen zijn de laatste jaren aan stevige veranderingen onderhevig geweest. door Rob van den Dobbelsteen Om met de schoenen te be ginnen. De tijd dat de lang laufer er als een soort Pipo bijliep is voorgoed voorbij. De "flappers" hebben plaats moeten maken voor gelikte modellen die niet al leen zeer comfortabel zijn, maar die zelfs de technisch minder bekwame skiër in staat stellen zich met een gerede snelheid door de loi pe te reppen. Voorbeelden van uitstekende schoenen zijn onder meer de model len van Salomon die in ver gelijking met vorig jaar ove rigens nauwelijks wijzigin gen hebben ondergaan. Natte voeten Nieuw op de Nederlandse markt is Artex dat zich er voor al op heeft toegelegd de schoe nen zo licht mogelijk te maken. Ook is een systeem uitgedok terd dat voorkomt dat de dra ger natte voeten krijgt, hetgeen voorheen, speciaal bij smelten de sneeuw, nogal eens placht voor te komen. Artex is overi gens lang niet de enige die zich met het natte voeten-probleem heeft bezig gehouden. Verre Het van oudsher bekende Karhu-Titan heeft niet minder dan elf nieuwe modellen in de strijd gegooid. De opmerkelijk ste daarvan is zonder twijfel de Rear Entry, een schoen die een achterinstap heeft en daardoor niet alleen makkelijk aan te trekken is, maar (alweer) de skiër droge voeten garandeert. Overigens zijn de schoenen van Karhu afgestemd op het zoge naamde Contact-bindingsys teem waarmee dan meteen maar weer eens een heikel on derwerp wordt aangesneden. Razernij In de langlaufwereld i werkt men met verschillende binding-systemen en zelfs de breedte van de bindingen is niet gelijk. Vooral de beginnen de langlaufer moet daarom van tevoren goed weten wat hy wil. Een te smalle binding bijvoor beeld kan de debutant tijdens zyn eerste tochtjes tot razernij brengen, maar een te brede zal hem waarschijnlijk later -als hij wat meer bedreven is in de sport- weinig bevallen. Ook met betrekking tot de ski's krioelt het van de moge lijkheden. De ware langlaufer zal een ski willen hebben die gewachst moet worden. Maar omdat de meeste Nederlandse De niewue techniek bij het langlaufen vraagt ook een ander soort ski. wintersporters dat geklieder met al die verschillende soor ten was voor al die verschillen de sneeuwtemperaturen maar vinden, wordt dus dik wijls voor het no wax-systeem gekozen. r Wachsen of niet wachsen? dat is de vraag. Wachsen of niet Maar welk no wax-systeem? Ook hier kom je om in de mo gelijkheden. Mogelijkheden waarin zich ook weer tal van ontwikkelingen voordoen. Het loopvlak van de no wax-ski be staat uit een afzetzone (onder de voet) en twee glijzones: de voor- en de achterkant. Die af zetzone -voorzien van bijvoor beeld een soort schubben- was aanvankelijk vrij lang, maar is in de loop der jaren steeds kor ter geworden. Vooral Karhu heeft met dat systeem steeds veel succes ge had, maar zie dit Finse merk is nu met een ski-combinatie op de markt gekomen: de Ultra Mix. Deze combinatie bestaat uit een no wax-ski voor klister (kleffe sneeuw) en een wax-ski voor pulver (droge sneeuw). De eerste ski is uiteraard voorzien van het bekende Karhu Multi- grade-loopvlak en de tweede is speciaal geprepareerd voor koude, rulle sneeuw. Iets voor de echte liefhebbers dus. Schaatsski Had Karhu, samen met nog wat Scandinavische fabrikanten en het Franse Track tot voor een jaar of tien de hele langlauf- markt in handen; van lieverle de zijn ook de Oostenrijkse ski- fabrikanten zich met het feno meen langlauf gaan bezighou den. Met als gevolg dat vooral Fischer en Blizzard zich een flinke marktpositie hebben verworven. Fischer heeft zijn modellen, waarmee vorig jaar zeer goed is gescoord, nauwe lijks veranderd; Blizzard komt met onder meer twee modellen die zijn aangepast aan de nieuwe schaatsski-tech- niek waarmee de Fin Pauli Sii- tonen bij het langlaufen voor hetzelfde effect zorgde als Dick Fosbury in 1968 bij het hoog springen (introductie van de Fosbury-flop). Stijghulp De Siitonen Carbon/Carbon is speciaal voor die nieuwe techniek ontwikkeld en heeft onder meer een versterkte bin nenkant waardoor bij het afzet ten meer rendement wordt ver kregen. Ook brengt Blizzard een Siitonen Carbon Worldcup op de markt die geschikt is voor zowel de taditionele als de nieuwe techniek. Een voor de recreatieve skiër belangrijk nieuwtje is de nieuw ontwik kelde stijghulp: de Chemical. De afzetzone is bij dit systeem voorzien van een chemische stijghulp en biedt onder meer het voordeel dat hy niet het schraperige geluid voortbrengt dat bij het gebruik van "schub ben" wel eens hoort. Overigens is Blizzard niet de enige die met een nieuw belag komt. Ook Track heeft iets nieuws, Speedax geheten. Hier bevinden zich in de afzetzone honderdduizenden zogenaam de Flexo-vezels die bij het af zetten rechtop gaan staan en by het glyden plat gaan liggen. De Flexo-vezels hebben Track in staat gesteld de afzetzone zeer kort te houden wat de glij-ei- genschappen van de ski verbe tert. Er zyn drie Track-ski's met dit nieuwe systeem uitgerust: de Marathon, de Racing en de Top Comp. De opmars van het 'androgy- ne-verschijnsel' in de mode is onstuitbaar. Androgyne, volgens de dikke Van Dale een mooi woord voor twee slachtig, lijkt de toverformu le te zijn die in de jaren '80 de laatste barrières tussen het specifiek mannelijke en vrouwelijke uiterlijk moet slechten. In de praktijk bete kent het niet veel meer dan dat mannen en vrouwen bij elkaar leentje-buur mogen spelen. Voor de vrouw van de ja ren '80 geldt dat zij zich vol ledig gelijk gesteld acht aan de man en dit in haar kleding laat merken. Stropdas, man chetknopen of een vlinder strikje zijn geen typische mannen-accessoires meer. En ook draagt zij breedge schouderde colberts en smo- kingpakken. Voor de man geldt het om gekeerde. Het kleurengam ma waaruit hij zijn kleding kan kiezen groeit gestaag. Een rose of lichtgele trui is niets bijzonders meer. En de ze winter komen daar ook he le zachte 'vrouwelijke stof fen bij. Wat de androgyne-stijl ons oplevert, is een grotere vrij heid voor ieder individu om zich te kleden zoals het hem of haar bet best bevalt. Dat deze stijl zich kan manifeste ren bondt o.m. verband met de het feit dat de massa-pro- duktie het heeft moeten af leggen tegen de kleinere pro- dukties. En deze ontwikke ling heeft weer alles te ma ken met de invoering van computers in de kledingin dustrie. Was het vroeger on rendabel kleine hoeveelhe den te maken, met de chip kan het wel. Dit gepaard gaande met de hang naar in dividuele vrijheid als gevolg van de emancipatie en naar individuele prestaties in de hand gewerkt door dc reces sie, vormt een vruchtbare voedingsbodem voor het androgyne verschijnsel. «Een iange rechte jas, voorbeeld van de androgy- ne-lijn in de nieuwe win termode. Lange, gebreide truien worden gedragen op kuit lange plooi-jrokken. Wie èr deze winter modieus bij wil lopen kan niet om ge breide kleding heen. Niet alleen truien maar ook ge breide broeken met lange vesten en pakjes vormen een belangrijk onderdeel van de wintergarderobe. Een warme mode, met vaak een knipoog naar de Scan dinavische landen wat de dessins betreft. Het lange sluike silhouet hand haaft zich deze winter nog, waarbij de rokzoom de kuiten bedekt. Deze 'slanke belijning' wordt nog eens extra geaccen tueerd door de sterk verbrede, ronde schouders. Ook de laag ingezette raglan- en vleermuis mouwen moeten de aandacht vestigen op het bovenlichaam, evenals de verschillende kraag modellen en grote cols. Maar ook de taille keert terug in strak langs het lichaam gene den pakjes en jassen. Kleuren Een belangrijke plaats in het kleurenschema wordt ingeno men door het paars. Dit vinden wij terug in alle schakeringen van fucsia en cyclaam naar vio let en purper. Verder zien we zwart, grijstinten, bruinen, oker, geel flessegroen en mari neblauw. De vaak wat sombere basiskleuren worden opge fleurd met felle contrasttinten (rood, groen en geel) in de de tails. Stoffen Al lijkt de wintermode wat aan elegantie te hebben inge boet, aan de stoffen ligt dat ze ker niet. Die blijven luxueus: veel wollen tweeds, flanel, ga bardine, winterkatoen, zijde, fluweel, satijn en kant. De jaren vijftig komen tot le ven in satijnen mantelpakken met een brede ceintuur in de taille, een grote kraag en forse knopen en in de lange rechte neerd, zijn er veel plissérokken. De kokerrok met onder de knie enkele plooien of klokkend uit lopend is nog altijd populair. Strakke rokken zijn meestal voorzien van een split midden achter of aan de zijkant. Ook zien we veel modellen met een knoopsluiting. Wie niet van strakke rokken houdt heeft de keus uit aangerimpelde model len of cirkelrokken. Broeken Een must is de skibroek met strak naarbeneden toelopende pijpen en een bandje onder de voet. Een ideale broek om met grote truien en lange vesten met sjaalkragen te combineren. Blouses In blouses zijn twee lijnen: de wat mannelijk met een simpel kraagje, een klein zakje en een rondgesneden achterpand; en daarnaast de supervrouwelijke met draperiëen en grote strik ken onder de kraag. Deze mo dellen zijn dein ook uitgevoerd in zijde, satijn of crêpe. Jurken Bij de jurken voert de gebrei de japon de boventoon. Een ja pon ontdaan van elke franje en in een trapeziumvormig sil houet, breed in de schouders met vleermuismouwen en smal toelopend in de rok. Daarnaast zien we kaftanmodellen in fla nel en jurken met een blousend ly(je en een ruime rok. Accessoires Strass-sieraden moeten deze winter wat opvrolijken. Er is een ruime keus in armbanden, kettingen en oorbellen. Een tweede belangrijk artikel is de sjaal die ingenieus om het hoofd wordt gedrapeerd, ook een jaren vijftig verschijnsel. En wie bang is dan nog kou te vatten mag dan ook nog een ca puchon opzetten. door Kitty van Gerven jassen. Naast deze 'filmster- renkleding' is ook de skipanta lon, met daarop de dikke Noor se trui uit die tijd weer van stal gehaald. Retro-mode Wat poëtischer is de retro- mode. Een trend die zowel vrouwelijke (kanten blouses) als mannelijke satijnen gilets) elementen in zich draagt. Deze mode doet denken aan de tijd rond de eeuwwisseling toen de vrouwen op 'literaire avonden' verschenen in een getailleerde jas met fluwelen kraag over een rechte rok en een hooggesloten blouses met een opstaande boord. Een stijl waarin stoffen als kant en brokaat helemaal passen. Jassen Zo afwisselend als het mode beeld is, zoveel soorten jassen zijn er. Op de eerste plaats de volumineuze jas met grote ron de schouders en laag aangezet te wyde of raglanmouwen. De ze jas is er in diverse lengten, van net onder de heup tot byna op de enkels, maar de 7/8 varia tie heeft de voorkeur. In deze lengte zijn er ook bolvormige modellen, die aan de onderzij de uitlopen op een strakke boord en klokkend uitlopende jassen, die cape-achtig aan doen. De mantels hebben bre de kragen of capuchons. In het mannelijke modebeeld passen natuurlijk ook de trenchcoat en de reddingote, een volstrekt recht gesneden jas met een klein fluwelen kraagje en schuin ingezette zakken. Een variant daarop is de getailleerde jas met even eens een fluwelen kraagje. Wie niet van 'gekleed' houdt, heeft keus uit allerlei zevenachtste parka-jassen met touwtjesslui tingen en grote capuchons. Tailleurs De tailleur, zeg maar het mantelpak, is uit de damesmo de niet meer weg te branden. De belijning is sinds vorige winter niet veel veranderd: bre de schouders en een lage slui ting met een knoop of double- breasted, een lange rever- of sjaalkraag. Onder de jasjes wordt een rechte rok of panta lon gedragen en soms een gilet (herenvestje). Rokken De rokken blijven overwegend lang tot over de kuit. Naast veel geribbelde tricotrokken, die met truien worden gecombi- Tricotpakjes met royaal uitgevoerde mouwen. Brede schouders, een rugby- speler zou er jaloers op worden. De skibroek met sjaalkraagvest en daaron der een coltrui, een beeld dat herinneringen oproept aan de jaren vijftig.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 26