lBon Toerisme houdt boer op de been Skiën in Kopaonik kost (nog) niets INSTORT] R Bulgarije lonkt naar Olympische Spelen '92 Er is veel veranderd in Kirchberg LEZERS LEIDSCH DAGBLAD EN ALPHENS DAGBLAD LETOPÜ! *S.B.S,N.o duinrell 22,50 SKI-CAMPING HAMMER-MAUTERNDORF SPORT Joegoslavisch ski-oord ideaal voor beginners Tegen inlevering van onderstaande bon geldt voor u de volgende aanbieding: Wintersport v 6 ski-lessen voor de prijs van 5 bij de S.B.S.N.-skischool in attraktie-park Duinrell. Dat is korting. Er worden lessen gegeven op zaterdag en zondag en op dinsdag-, woensdag en donderdagavond. Alle lessen zijn inklusief gratis toegang tot het attraktie-park en gebruik van ski's. U dient echter voor 1 november a.s. te boeken om van deze aanbieding gebruik te kunnen maken. De aanbieding geldt natuurlijk ook voor cursussen tijdens de kerstperiode en voorjaar 1986. k 1985:1986' J yf V Bel voor informatie naar S.B.S.N.-Skischool Attraktie-park Duinrell 2242 JP Wassenaar Tel.: 01751-13366 (b.g.g. 01711-10508 of 01891 -2183) Voor boekingen BON inzenden naar bovenstaand adres Naam: Adres: Plaats:Tel:. Abonnee Leidsch/Alphens Dagblad Het olijk ogende olifantje op ski's kom je veel tegen op de pistes van Kirchberg. Het dikkertje met witte ijsmuts en blauwe sjaal zie je vooral bij de liften. Het toch wel wat sneeuwvreemde symbool staat voor 'ski-safari,,, een schakeling van tientallen liften en ruim 35 kilometer afdaling. Inclusief de wereldberoemde Hahnenkamm. De Hahnenkamm, dat is toch Kitzbühel zal de attente skiër opmerken. „Dat klopt", zegt Hans Hammerle gniffelend, „wij kunnen werven op de slogan naar Kirchberg te komen om in Kitzbühel te skiën. Onze gebieden zijn met elkaar verbonden. Ook met de skigebieden van Jochberg, Pass Thurn en Mittersill". Vanuit Kirchberg zelf trekt de 4040 meter lange en comfor tabel vierpersoons cabinelift de skiërs naar de Ehrenbachhöle. Van daaruit treft hij doorver bindingen naar de Steinberg- kogl en Pengelstein. Dat zijn dan de drie centrale punten, waarop een hele serie liften is aangesloten. Ze bieden de skiërs enkele dagen handen vol werk om alle afdalingen eens uit te proberen. Die afdalingen variëren van makkelijk en licht tot pittige stukjes 'steilhang' en bieden zowel beginners als gevorderden voldoende varia tie. Wie echter uitgekeken ge raakt zou zyn op deze drie ster- gebieden kan dan het olifantje gaan volgen. De skisafari van ruim 35 kilometer afdaling en 15 kilometer liften, die hem door de skigebieden van Kitz bühel, Aurach, Jochberg en Pass Thurn voert. De safari kan natuurlijk in één keer worden gedaan, maar kan ook onder broken worden op verschillen de punten. Al was het alleen maar om meer te genieten van de prachtige bergpanorama's of de gezellige berghutjes, die onderweg worden gepasseerd. De lange route heeft slechts één onderbreking; bij Joch berg. Daar staat de skièr voor de keuze de ski bus te pakken of de ski's op de nek te nemen om na een wandeling van zeven door Wim Breedveld minuten over het Trampelpfad de eerstvolgende vervolglift te bereiken. De skibus biedt ook uitkomst voor de skiër, die het wat rustiger aan zou willen doen. Hij kan de safari in twee etappes afleggen. Zoiets was vijftien jaar gele den nog ondenkbaar. Er waren wel dorpen, waar je voor bijna elke lift een eigen kaart moest kopen, die weer niet geldig was op de volgende lift. Vijftien jaar is een hele skigeneratie, die het skiën ook in een andere sfeer beleefd heeft. „Wat daar van over is?" Hans Zwerger, de nu 70-jarige ere voorzitter van de VVV, die de hele opkomst van Kirchberg als toeristenoord heeft meege maakt, haalt de schouders op. Hij legt daarin de verzuchting „ieder zijn meug" en „ik kan het niet meer volgen". Handslag De hele ski-organisatie is ver anderd. Oud-VW-voorzitter Hans Zwerger herinnert zich nog, hoe hij vroeger met de rug zak en een fles jenever dè boe ren langs trok om over de 'Ab- fahrt-entschadigung' te praten. Een vergoeding over het verlies aan hooi door het gebruik van de almen door skiërs werd met een handslag beklonken. Te genwoordig krijgen de boeren standaard-contracten voorge legd van de VW, die hen 1 tot 1,5 shilling per m2 voor het voor skiën gebruikte alm ople vert. Johann Schipflinger vindt die vergoeding reëel, al ver goedt die niet de pijn, die ook de boeren wel ondervinden van de verandering van hun cul tuurgoed: „Het skiën heeft fors ingegrepen in het natuurbeeld in ons dorp. Ik moet er echter wel bijvertellen, dat we anders niet meer zouden kunnen rond komen. De grootste klacht, die mijn collega's hebben is dat de boeren te weinig meeprofiteren van het aandeel in de gestegen economische ontwikkeling". Johann Schipflinger is voor zitter van de plaatselijke boere- bond, die een uit 1428 stam mende erfboerderij bewoont. Daar staan zijn koeien, varkens en kippen. Het werk op de boe renhof is voor de vrouw, zelf* staat hij de drie wintermaan den aan de stoeltjeslift. „Door het toerisme kunnen we onze produkten kwijt. Er wordt aan zienlijk meer geconsumeerd dan vroeger en dat houdt ons als boer op de been". Johann's collega Joseph Aufschnaiter bewoont de in 1654 gebouwde familieboerde rij Petershof en heeft op zijn manier ook geprofiteerd van het toerisme, dat eigenlijk pas aan het einde van de jaren zes tig is opgekomen: „Toen, en ei genlijk nu nog, waren de boe ren blij als ze een klein stukje grond konden verkopen om geld te hebben voor een tractor of auto. De grond is de rijkdom van de boer, zijn inkomen is mager. Door het verhuren van tien toeristenbedden kan ik wat bijverdienen". De vergoeding van de VW voor de pistes vindt hij redelijk. Daarvan kan de bemesting (veel kalk) betaald worden om de almen weer op peil te bren gen. „Zoveel schade lijden die overigens niet. Het is alleen de vertraging van de groei in het voorjaar met drie weken. De bodem is door het skiën en door de machines meer samen geperst, de ontluchting is niet wat het moet zijn en dat levert een groeivertraging op van een drie weken". De welvaart heeft de prijzen van de grond opgedreven; van af 1968 met bijna 300 procent. Allemaal door de stukjes die voor veel geld aan Duitsers en Hollanders werden verkocht. Voor de appartementen en ei gen huisjes. Daaraan is per 1 ja nuari 1985 een einde gekomen. Nu mag er alleen nog maar ge bouwd worden voor eigen be hoefte, zoals dat heet; de eigen inwoners van het dorp. De verkoop van grond aan Hollanders was nog gebaseerd op een uit 1920 stammend han delsverdrag tussen Nederland en Oostenrijk. Oostenrijk ver kreeg rechten in de haven van Rotterdam, Nederland mocht grond kopen in onder meer Kirchberg. Voor de 130 boeren bracht het ook welvaart en werk voor hun kinderen. Van die boeren bezitten er 100 tien of minder koeien; geen vetpot dus. Door het toerisme komen ze toch aan een behoorlijk inkomen. Heeft Joseph spijt van die ontwikke ling? „Nee. Het kon ook niet an ders, hoe zou je dat hebben moeten tegenhouden. En wij boeren zijn toch wel in staat om de oude volkstradities levens te houden. Ik rij nog steeds ëlke tweede donderdag in juni met mijn paard voorop in de Ent- lassrit. Daarmee wordt her dacht hoe de boeren hier in de Dertigjarige Oorlog tegen on der andere Zweden (1711-1741) de Zweden versloegen. Met on ze hooivorken en knuppels. Dat is een traditionele rit, waar in iedere boerenfamilie een ei gen plaats heeft in de optocht. En in de tweede week van fe bruari rijden we mee met onze paarden in de sleedraverijen; voor de traditie, de paardesport en om wat geld te verdienen". En blijkens de oorkonden en bekers in zijn huis komt de fa milie Aufschnaiter zelden met lege handen thuis. Ze overleven wel in Kirch berg, dat de jaren zeventig in ging met drie kleine privélif- tjes. Nu zijn alle liften - op één na - in handen van de Kitzbüh- ler maatschappij, waarin ge meenteen Landesregierung Ti- rol de meeste aandelen hebben. Het aantal toeristische over nachting is in ae laatste vijftien jaar omhoog gegaan van 400.000 tot 1.000.000. Kassa voor velen. Het einde van de ontwikkeling is nabij. Er mo gen nog drie liften worden bij gebouwd om de ski-safari ook in omgekeerde richting moge lijk te maken en zodoende de toeristen nog meer te spreiden over het grote gebied. Alle comfort, afdaling en loipe tot uw caravan, gratis bus naar liften, skipaskorting, in straal van 15 km 56 liften; 200 km langlaufloipe, slechts enkele km van de auto bahn Salzburg-Villach, goed restaurant, pension, vakan tiewoningen. ZEER REDELIJKE CAMPINGPRIJZEN vb: fam. 2 kinderen22,50 p.n. Bezoek ons op de SKI-HA PP Inlichtingen, folder en boekingen AZALEADUIN 17 2318 XL LEIDEN 071-210666 tg Bulgarije lonkt naar de organi satie van de Olympische Spelen in 1992. Het land speelt dan wel geen rol van grote betekenis in de wintersporten, zijn vertegen woordigers en vertegenwoor digsters zijn er wel altijd bij in de meeste disciplines. Alleen, Sofia is nog niet zover. De stad, met op de ach tergrond de besneeuwde top pen van de Vitosha, is alleen nog maar kandidaat. Ivan Slav- kov, de president van het Bul gaarse Olympisch Comité, is echter een groot optimist. En met enige trots toont hij de ma quettes en tekeningen van de olympische gebouwen, pistes en ijsstadions. Bulgarije heeft voldoende bergen met sneeuwzekere pis tes. De Vitosha wordt de be langrijkste plaats van ontmoe ting, want daar gaat het skige- beuren zich afspelen. Dit berg gebied ligt op ongeveer 8 kilo meter van de hoofdstad Sofia, maar de toegangswegen naar deze berg zijn smal. De meeste deelnemers zullen daar overi- door Wim Breedveld gens geen last van hebben, want die worden onderge bracht in speciaal te bouwen appartementsgebouwen aan de voet van de Vitosha. De skipistes van Aléko liggen wat verder op in het brede Vi- tosha-berggebied, dat als een mooi winters decor de hoofd stad Sofia omsluit. Daar komen ook jaarlijks de paar duizend Nederlandse toeristen, die hun skivakantie willen aanvullen met de totaal andere sfeer van een Balkan-land. Toerisme Duidelijk is wel, dat de Bul garen er alles aan willen doen om meer geld uit het wintertoe- risme te halen. De infra-struc- tuur aan liften en hotels is de laatste jaren gemoderniseerd en daar steekt ook wel wat bui tenlands geld in. Fransen mochten er de liften aanleggen en de Japanners bleken bereid te investeren in hotel-accom modatie. De Fransen, dezelfden die het ski-oord Les Arcs uit de grond stampten, verzorgden de warme cabinelift, die de skiërs van 1670 naar 2190 meter hoog te brengt. Het Vitoshagebied telt zeven liften, die samen een capaciteit hebben van 4500 personen per uur. Dat is in elk geval in dé weekeinden onvoldoende, wanneer heel Sofia lijken uit te lopen om een dagje te gaan skiën. Vooral de pistes omslo ten door grote dennebossen zijn aantrekkelijk voor begin nende skiërs. Gemiddeld valt er in de Bul gaarse winter in het Vitoshage- bergte 3,5 meter sneeuw. De temperaturen liggen doorgaans ongeveer acht graden onder nul. In het berggebied liggen drie hotels direct aan de skipistes. Interessanter is het wellicht om acht kilometer verder in Sofia te logeren, om tegelijk te profi teren van het moois dat de Bul gaarse hoofdstad te bieden heeft. Borovez Verder van Sofia, op 70 kilo- De hellingen van de Vitosha, waar het Olympisch gebeu ren zich zou moeten gaan voltrekken. (foto gpd> meter, ligt de wintersportplaats Borovez. Het is de thuispiste van de Bulgaarse top-skiër Pé- tar Popanghélov. Zijn vader was Bulgarije's eerste topskiër in de jaren tussen 1950 en 1960. Een cabinelift met een capa citeit van 1200 personen per uur brengt de skiërs hier naar een hoogte van bijna 2400 me ter. Deze zes-persoons cabine lift is ook modern en comforta bel, wat niet van alle oude slee pliften in het gebied gezegd kan worden. Met vijf verschillende slee pliften kan de skiër nog hoger komen om dan aan 3 tot 4 kilo meter, voornamelijk door het bos lopende, afdalingen te be ginnen. In totaal beschikt Bo rovez over 14 liften. De hotels liggen aan of vlak bij de pistes. Niet alle Nederlandse tourope rators organiseren reizen naar Bulgarije. Veelal zijn de minder goede organisatie van de trans fers en de kwaliteit van de huurski's ter plekke er de oor zaak van dat Bulgarije ge schrapt werd uit de reisgidsen. Wie er heen gaat zal zich erop moeten instellen en deze erva ringen moeten afwegen tegen de toch wel aparte bekoring van een land als Bulgarije met zijn heel eigen cultuur. Geen twijfel mogelijk. De man is kwaad. „Moras da uzhes sledecu stolicu", schreeuwt hij een gebalde vuist heffend. Als ik hem had verstaan had ik best gehoorzaam willen zijn, maar nu weet ik niet veel beters te doen dan mijn schouders op te halen en hem te beduiden dat het Servo-Kroatisch een van die talen is die ik niet machtig ben. Dat maakt hem weliswaar nog bozer, maar zwevend in een stoeltjeslift, op weg naar de top van de Slivo Rudiste, ben ik al lang buiten bereik van zijn woest zwaaiende vuist. Het is een van de problemen waar Joegoslaviës nieuwste skigebied Kopaonik mee kampt. Niemand spreekt er een woord over de grens. Drie jaar geleden was hier nog niets. Of beter gezegd: bijna niets. Een verwaarloosd hotel en een om de haverklap stok kende sleeplift. Dat was alles. Maar toen bedacht iemand dat hier Joegoslavië's grootste ski centrum moest komen. Ach tenveertig liften dienden bijna tweehonderd kilometer aan pisten te ontsluiten en daarvan is nu al een vijfde deel klaar. Kopaonik breidt zich in razend snel tempo uit en ze zijn in Joe goslavië niet zo'n klein beetje trots op dit in de beste Franse tradities gebouwde ski-oord. Niet eerst het dorp en dan het skigebied; nee, tracht eerst een skigebied op een zo gunstige mogelijke plek te vinden en bouw daarbij dan het dorp. Kopaonik ligt op 270 kilome ter van Belgrado. Met een per sonenauto is de afstand in vier uur te overbruggen; wie zich per bus laat vervoeren moet re kenen op een reistijd van zes Uitbundig Kopaonik moet koste wat het kost een plaats krijgen tussen de beroemde internationale Zelfs in het hoogseizoen kleine klasjes. wintersportoorden. Omdat, meent men in Joegoslavië, de mogelijkheden daarvoor aan wezig zijn. Daar immers, op 1650 meter hoogte, ligt van be gin december tot eind april sneeuw; de plek ligt zo zuidelijk dat de zon er zeker in het voorjaar uitbundig schijnt; er is zoveel ruimte dat er naast de reeds bestaande drie hotels met gemak nog een stuk of ze ven kunnen worden gebouwd. Slobodan Stojkovic, directeur van Yugotours in Joegoslavië: „Geloof me, dit wordt een smashing hit." Wie zal het zeggen. Na drie dagen skiën kan in elk geval door Rob van den Dobbelsteen één ding worden vastgesteld: Kopaonik is een paradijs voor beginners. Nergens vallen de slim aan elkaar geweven pisten zo steil naar beneden dat ze de kwalifi catie 'zwart' verdienen en die ene die men wel met zwarte bordjes heeft gewaarmerkt, is er met de haren bijgesleept. Kopaonik moet worden gere kend tot de categorie 'makkelij ke gebieden'. Een gebied dat beginners overigens nog een tweede voordeel biedt: het is er zeker voor die groep spot- en spotgoedkoop. Hier kost skiën niets. Even denk je aan een ern stige rekenfout als je de prijs van een weekpas in dinars ver neemt. Maar hoe vaak je het sommetje ook herhaalt, steeds weer kom je uit op een prijs die nog beneden de vijftig gulden ligt, skischool inbegrepen. Wie dat vergelijkt met de op zijn minst tweehonderdvijflig gul den die je kwijt bent in het eer ste het beste Alpendorpje... Gevorderden moeten wel voor de skischool betalen, maar ook zij zullen zich verbaasd bij hun leraar melden. In Oosten rijk of Zwitserland in het hoog seizoen ooit klasjes van drie of vier leerlingen gezien? Aan schouw dat wonder in Kopao nik. En je krijgt er gratis voor niks en niemandal nog een beetje les bij in de taal van het land ook. Want alweer: de vaar digheid in het spreken van vreemde talen lijkt nauwelijks tot Kopaonik te zijn doorge drongen. Wenkbrauwen Men doet er ook weinig moei te voor. Aan de balie van het hotel wordt een aardig mondje Engels gesproken, maar wie in het restaurant aan tafel schuift om eens een lekker hapje te gaan eten, wordt geconfron teerd met een ober die zeer be dreven is in het optrekken van wenkbrauwen, maar daar dan ook zo trots op is dat hij dit kunstje steeds weer opvoert zo dra een buitenlander hem aan spreekt. En omdat de kaart ook nog eens ontbreekt, mag je je als eenzame Nederlander ge lukkig prijzen als je wordt be geleid door een gids. Een gids die zich bij tijd en wijle ook ergert aan het, laten we maar zeggen, 'ongepolijste' optreden van het bedienend personeel. Wie zich na het skiën nog eens wenst te ver meien in het van andere oorden zo bekende après-skisfeertje, zal in Kopaonik niet erg aan zijn trekken komen. Aan Oos tenrijkse 'Gemuutlichkeit' heeft men hier goed lak. Je gaat naar Kopaonik om te skiën. De rest is bijzaak. Akkoord, er is een discotheek. Maar als de be drijfsleider die avond toevallig zin heeft een operette op de midden in de zaal opgestelde video te draaien in plaats van een opzwepende raggea, dan heeft het publiek daar maar ge noegen mee te nemen. Want wie is hier de baas, niet waar? Verbaasd Als je Slobodan Stojkovic la ter in Belgrado met dergelijke feiten confronteert, heft hij be zwerend de handen. „We zijn volop in ontwikkeling. Kom over twee jaar terug en u zult verbaasd staan. Après-ski is be langrijk, dat weet ik. Maar daar voor moet je eerst een skige bied hebben. Nou, dat ligt er nu voor een deel, Vanaf dit mo ment gaan we ook aan de rest werken. Waarmee Slobodan maar wil zeggen dat wij nog na der van Kopaonik zullen horen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25