LEIDSCH DAGBLAD Steeds meer gevallen van voedselvergiftiging Al 3500 doden geborgen vafidaa£f Alphi Zwendel bij Afcent Werkloosheid beter in kaart >r en 3 iaar voor enaar Dollarkoers laat licht herstel zien DOLLAK INSDAG 24 SEPTEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37815 Jongetje (9) wil holbewoner zijn APELDOORN (GPD/ANP) - Een 9-jarig jongetje dat zondag uit een Apéldoorns kinderte huis was weggelopen, heeft ge probeerd een nieuw leven op te bouwen als holbewoner. In een park in het centrum van Apel doorn groef hij een gat waar hij in ging zitten. Daar werd hij gisteren halfnaakt en ver kleumd aangetroffen door een vrouw die haar hond uitliet. De politie had enige overre dingskracht nodig om het kind te bewegen terug te gaan naar het kindertehuis. Het jongetje was 's ochtends weggelopen na onenigheid en was vastbesloten de rest van zijn leven als holbe woner te slijten. Hij verklaarde tegenover de politie, dat de we reld helemaal opnieuw moest beginnen, omdat de mens te in gewikkeld leeft. Hij was daar alvast mee begonnen. Nog steeds overlevenden uit puinhopen in Mexico MEXICO-STAD/DEN HAAG (GPD/ANP) - Uit de puinhopen in Mexico-stad zijn volgens de laatste ramingen 3.500 doden geborgen en 2.000 mensen gered. Bij de ramp zijn voorzover nu bekend 11.000 personen gewond geraakt. Zeker 6.000 anderen worden vermist. Naar schatting 300.000 mensen zijn hun huis kwijtgeraakt. Vijf dagen na de eèrste aardbe ving worden nog steeds r temationale hulp. Op het vliegveld van Mexico-Stad waren zondag nacht al 26 vliegtuigen en twee he- Volgens de officiële cijfers zijn er in totaal 760 gebouwen door de aardschok aangetast: 411 liggen sters en verplegers gearriveerd. Minister Schoo (ontwikkelings samenwerking) heeft een miljoen vend gered uit de puinhopen. Het gulden beschikbaar gesteld voor Mexicaanse leger, de brandweer, hulp. Het bedrag wordt verdeeld het Rode Kruis en speciale teams tussen het Rode Kruis en de orga- uit de Verenigde Staten, Frankrijk nisatie artsen zonder grenzen. De likopters geland, afgeladen met meer of mindere mate in puin; bij medicijnen, medische apparatuur, reddingsmateriaal, voertuigen, he likopters, voedsel en kleding. Ook terende 200 zullen er minstens 50 zijn er honderden artsen, verpleeg- met de grond gelijk gemaakt en Zwitserland gaan onvermoei baar door met hun zoek- en gra; acties, geholpen door speciaal vo dit doel afgerichte honden. Mexico is overstroomd door i echtgenote van president Reagan heeft gisteren tijdens een bliksem bezoek aan het rampgebied een miljoen dollar voor hulp overge ten worden. De schade in de Mexi caanse provincie lijkt zich te be perken tot de kleine steden Guz man en Lazaro Cardenas. Aan de kust, nabij het epicentrum van de bevingen, heeft de natuur ook maar amper gevolgen gehad. Het toeristenparadijs Acapulco is ge heel intact. Daar is het uitgaansle ven in de vermaakcentra weer vol ledig op gang gekomen. (Zie ook pagina 7) Een 'kunstwerk' voltooid: de Pont Neuf in Parijs is nu helemaal ingepakt. PAGINA 19 PvdA eist hoofd van staatssecretaris Van Eeke- len voor zijn aandeel in de Walrus-affaire. PAGINA 5 1 Frankrijk geeft schadever goeding aan Greenpeace en de familie Perreira. PAGINA 7 OESO zegt dat de werk loosheid in Europa een na oorlogs record zal berei ken. PAGINA 9 In het tafeltenniswereldje heerst weer gewapende vrede. PAGINA 11 Echtgenote met ïes doodgestoken UTRECHT (ANP) - Het aantal voedselvergiftigingen in ons land stijgt alarmerend. Jaarlijks doen zich honderd duizenden gevallen voor. De voorzitter van de Stichting Informatiecentrum op Voedingsgebied, drs. J.M.P. Wens- veen, zei dit vandaag in Utrecht op een studiedag over keukenhygiëne. "Ons voedsel is steeds vaker be- drongen smet met bacteriën", aldus Wens- middelen vrij veen. „Varkensvlees en kip zou je in sommige gevallen al niet meer durven eten. Ook groenten •auwe voedings- schadelijke mi- i-organismen zouden worden geproduceerd. Omdat dat nu meestal niet mogelijk is bepleit hij vruchten zijn vaak besmet". Daar- bestraling van produkten naast wordt volgens Wensveen i opleidingen blijkbaar te weinig aandacht geschonken aan hygii besmettingskans te verminderen. De Wereldgezondheidsorganisa tie voorspelt zelfs, dat voedselver- "By het lagere, vaak ongeschoolde giftigingen in Europa nog voor bejaar- 1990 - na infecties van de ademha lingswegen - op de tweede plaats personeel in keukens denhuizen, ziekenhuizen taurants ontbreekt kennis daar- zuilen komen in de rangorde over praktisch helemaal". De staat de meest voorkomende ziekten, waarin veel - vooral oudere - instel- moordopajn echtge- t)EN HAAG/ALPHEN AAN DEN ftlJN - Overeenkomstig de eis ieeft de Haagse rechtbank norgen 27-jarige inwoner gens Wensveen de nodige zorg. GumwEïSSSd tAt drie iaar Z' Tientallen zouden er voorgoed of •hen veroordeeld tot drie jaar ge- opaintpn mnPtP„ wnrden langemsstraf en onvoorwaardelij ke ter beschikking stelling van de gering (tbr). De man heeft be- tijdelijk gesloten moeten worden. Steeds meer voedselvergiftigin gen hebben daardoor ook een fata- kend 31 maart van dit aar zïin le aflo°P- »Er vallen doden'met r cena ól maan van au jaar zijn arnPnPn a litie. Red.) ichtgenoot te weining' repecteerde. vreesde de toorn van zijn lieraan geen einde zou maken. De advocaat van de Alphenaar vaaa moemja eenleit omdat sloten .aldus Wensveen. vrijspraak gepleit omdat ijn cliënt door de psychische toe- >tand waarin hij verkeerde de Ook dr. W. Edel, veterinair in specteur van de volksgezondheid, "iet kon"wordenTaangere": den van door voedsel overgebrach te ziekten. Het aantal gevallen dat bekend wordt is volgens hem maar het topje van de ijsberg. uVoedselvergiftiging zou volgens TEL AVIV (AP) - In het centrale hem flink kunnen WOrden terugge j._, noord-Israël zijn Raketten op Israël gen raketten neergekomen die in .jibanon waren afgevuurd. De ra cetten richtten beperkte schade in; niemand raakte gewond. Zaterdag voerde het Israëlische eger acties uit in Libanese dorpen, werd vermoed dat er guerrillastrijders verborgen zaten. De dorpen lagen binnen de zogehe- 'Lekken' Franse geheime dienst zijn opgespoord PARIJS (AFP/DPA/UPI) - De ten Israëlische 'veiligheidszone' Franse geheime dienst (DGSE) langs de grens. Sinds de terugtrek- houdt op het ogenblik twee officie- king uit Libanon, in juni, zijn stens 12 raketaanvallen gemeld. Geen daarvan richtte schade aan. AMSTERDAM (ANP) - De Ameri kaanse dollar heeft vandaag op de Amsterdamse wisselmarkt een klein herstel te zien gegeven. Gis teren in de namiddag daalde de koers nog tot van f 3,05 en later in New York werd zelfs f3,02 geno- verleden*Tooroudere^indien üii wing van de keuken of de aanschaf teerd. Vanochtend werd geopend iveneaen voorouaers inaien nij orl i,poi4,, finiRn Kolf me in de kwetsbare groepen, die men - vrij ondoordacht - riskante voedingsmiddelen als garnalensa- ^met—ain voorzet", ol- fevenoude vrouw vier of vijf Iteken in borst en hals te hebben toegebracht. Twee dagen daarna Tussen de man en de dus Wensveen. "In de gezondheids- en bejaar- 'enspanningengerezcnomdatzij le adat (oosterse gebmiken^n^tea- ^^plfs^De^nstlllio- Onderofficieren handelden in belastingvrije goederen gescheiden gevangen die ervan worden verdacht geheime infor matie over het tot zinken brengen van de Rainbow Warrior na pers te hebben doorgespeeld op f3,0360 en rond half twaalf werd op circa f 3,05 gehandeld. Volgens valutahandelaren is de schrikreactie van korte duur ge weest. „De handel is nu stukken rustiger dan gisteren en de prijzen trekken langzaam maar gestadig aan", aldus een handelaar. Een klein herstel is er ook in To kio te zien geweest. Daar werd ge opend op 229,70 yen. Weliswaar het laagste peil sinds vijftien maanden BRUNSSUM (GPD) - Vijf Neder- en een stuk lager dan een voor- landse onderofficieren van Afcent, gaand slot van 242 yen, maar hoger ^et NAVO-hoofdkwartier in dan het slot van New York van Brunssum, worden verdacht van 225,63. Later steeg de dollar verder, zwendel. Ze zouden grote hoeveel- maar toen greep de centrale bank heden goederen belastingvnj heb- van Tokio in met naar schatting ben gekocht en zwart hebben door- bijna een miljard dollar. Daardoor verkocht. Daarmee ontdoken ze zakte de koers van 232,60 tot 231 v00r een nog onbekend bedrag, yerif mogelijk enige tonnen, aan invoer- Overigens heeft president Rea- rechten en accijnzen, gan zijn goedkeuring gehecht aan Volgens Defensie is inmiddels de besluiten van de ministers van een onderzoek ingesteld naar de financiën van het afgelopen week- hajidel en wandel van het vijftal, einde nog voordat de bewindslie- An,e ln h<* buitenland werkzame den bijeen waren. Woordvoerder militairen kunnen als doekje voor Speakes wilde niet zeggen tot hoe- bet bloeden zegt een woordvoer- ver de dollarkoers Defensie, met bonkaarten ZELFVERBRANDING - Een 57- arige man heeft zichzelf vandaag n het Indiase Madras in brand ge- itoken, tijdens een algemene sta ting uit solidariteit met de tamils Dp Sri Lanka. De man overleefde vens op zijn beurt doorgaf zjjn zelfmoordactie en werd met Franse media. :ware brandwonden in het zieken- luis opgenomen. Een van de twee officieren, kapi tein Borras, zou de feiten vandaag hebben toegegeven. Hij zou de in formatie hebben doorgespeeld aan „tussenpersoon", die de gege- de VÜPmogen da- deiV de len. De Westduitse minister van fi- rantsoenen drank en sigaretten ko- nanciën, Steltenberg, verklaarde pen in de belastingvrije winkels op dat er geen marges voor de dollar hun legerbasis, waren vastgesteld. Afcent in Brunssum wordt, dat het een NAVO-basis is, als bui tenland gezien. De onderofficieren hebben in de afgelopen vijf jaar niet-gebruikte bonkaarten van col lega's vervalst, gestolen of ge kocht. De belastingvrije goederen die ze met die kaarten kregen, heb ben ze weer doorverkocht en de winst in eigen zak gestoken. De prijzen liggen bij Afcent iets onder die van de tax-free shop van Schip hol. Het vijftal was tot voor kort gele gen in Brunssum. Enkelen van hen zijn onlangs afgezwaaid. De rest is elders geplaatst. Hoewel nog niet precies bekend is welke bedragen de onderofficieren met hun mal versaties hebben verdiend, heeft de fiscus wel reeds enkele navor deringen ingediend. Die zijn overi gens vlot betaald. WENEN (AP/DPA) - Bij een Hon gaarse bank in het centrum van Wenen is vanochtend een bom ont ploft. Elf mensen zijn gewond ge raakt, van wie één ernstig. Alle ge wonden waren voorbijgangers. Zij liepen letsel op door glasscherven die door de explosie in het rond werden geslingerd. Van een van de voorbijgangers werd een hand afgerukt. In een Weetis ziekenhuis werd deze bij het 41-jarige slachtoffer weer aange naaid. Winkels in de omgeving van de bank werden beschadigd. Ook ruiten van het befaamde Sacher- hotel bij de Opera sneuvelden. De directeur van de bank, gele gen aan de drukke winkelstraat Kartnerstrasse, zei geen idee te hebben van de reden voor de aan slag. Hij zei dat geen bedreigingen ontvangen waren. De bank ging gewoon voor het publiek open. Het motief voor de aanslag is ook de po litie niet bekend. Nog niemand heeft de verantwoordelijkheid op geëist. (foto AP) «aAa. Op de eigen thuismarkt ge- confronteerd met de stroom van kapitaal en goederen vanuit het buitenland, is het Ameri kaanse congres bevangen geraakt door de aanvechting om de eigen economie te beschermen met zeer drastische en nogal on-Amerikaanse middelen. De roep om protectionisti sche maatregelen dreigt zelfs ver taald te worden in echte wetten. De sterk stijgende importen, o.a. van tex tiel. juwelen, auto's en zelfs van com puters. leiden tot grote verontrusting. In sommige staten verdwijnen hele bedrijfstakken, zoals de schoenenin dustrie. De goedkope importen uit Azie, Europa en Latijns Amerika lei den tot fabriekssluitingen, die de werknemers niet over hun kant laten gaan. Ook de Amerikaanse boeren zitten in de grootste financiële proble men. omdat zij op de wereldmarkt niet kunnen concurreren tegen bij voorbeeld de zwaar gesubsidieerde boeren uit de Europese Gemeen schap. De politieke druk in de richting van het protectionisme neemt derhal ve hand over hand toe. Op het eerste gezicht lijken protec tionistische maatregelen wel verstan dig en zelfs vaderlandslievend. De zelfde teneur had destijds de Neder landse hartekreet: Koopt Nederland se waar. dan helpen wij elkaar. Maar geen enkele open economie, die zozeer afhankelijk is van een ma ximale vrijheid om te exporten en te importeren, is gebaat bij protectionis me. Het probleem met het afgrende len van de eigen markt, bijvoorbeeld met extreem hoge tariefmuren, is, dat een dergelijk beleid besmettelijk is. Andere landen volgen onmiddellijk het slechte voorbeeld en het einde van het verhaal is het inklappen van de wereldhandel en een diepe terug val van de economische bedrijvig heid. De afbraak van werkgelegen heid neemt dan vormen aan waarbij de huidige problemen in het niet zin ken. De Amerikaanse president Reagan heeft dan ook gelijk als hij zich verzet tegen de protectionische koorts in het Congres. Volgens Reagan is dat een voudigweg een enkele reis naar eco nomische rampspoed. Eerdere erva ringen, met de Smoot-Hawley-wet van 1930, enkele maanden na de beurskrach van 1929, middenin in de economische crisis, leveren voldoen de overtuigend bewijsmateriaal voor deze stelling. De verstandige afkeer van protec tionisme en het aanwijzen van het grote buitenland als grote boosdoe ner, verduistert echter ook het zicht op het feit dat Amerika deze proble men over zichzelf heeft afgeroepen. Het astronomische tekort op de Ame rikaanse federale begroting van circa 200 miljard dollar heeft mede geleid tot de extreem hoge koers van de dol lar. waardoor juist die stroom van bui tenlands kapitaal en vreemde goede ren is vergemakkelijkt. In een spoedberaad van de vijf be langrijkste kapitalistische landen, de Verenigde Staten. Japan. West- Duitsland. Frankrijk en Engeland, wordt nu geprobeerd om de gevaren af te wenden, door de dolllar minder sterk te maken en de andere valuta juist sterker. De deelnemers aan de conferentie willen elkaar nu kennelijk meer ruimte op de eigen markten gunnen, en de Amerikaanse regering met name heeft aangekondigd dat het enorme tekort op de begroting zal worden teruggedrongen. Dat zal dan een heilzaam effect moeten sorteren op de koers van de dollar en daarmee op de exportmogelijkheden van de ei gen industrie. Terwijl er eigenlijk alleen nog maar sprake is van goede voornemens, is intussen op de internationale geld markten de koers van de dollar al fors gedaald. Maar deze problemen kun nen en mogen niet worden overgela ten aan het loven en bieden op de beurs. Een eerste stap naar meer overleg en coördinatie van de we reldeconomie is gelukkig gezet, en hopelijk niet te laat. Het wachten is nu op verdergaande en meer concrete maatregelen, die een behoedzame sanering onder leiding van politiek verantwoordelijke regeringen moge lijk maken. Aanhoudend droog Zonnige perioden en droog. In de nacht en ochtend mistbanken en minimum- emperatuur ongeveer 10 graden. Mid- lagtemperatuur rond 20 graden. Wei nig wind. De vooruitzichten voor donderdag t en met zondag: droog en zonnig. In Ie ochtenduren kans op mist. Middag- emperatuur rond 20 graden. 25 september 1985 Waterstanden Katwijk: hoogwater •32 en 14.01 uur, laagwater 09.41 en f2.09 uur. Gasbel half leeg ASSEN (ANP) - De Nederland se Aardoliemaatschappij (NAM) heeft deze week de één biljoenste kubieke meter gas uit Slochteren aan de Gasunie geleverd. Dat betekent dat nu ongeveer de helft van de gasbel in Slochteren is gewonnen. De totale reserve van het gas- veld wordt geschat op 2.300 miljard kubieke meter. Vol gens de NAM kan daaruit bij het huidige produktieniveau nog tientallen jaren worden ge put. De gasbel in Slochteren werd in 1963 in produktie geno- CBS komt met zuiverder cijfers Arbeidskrachtentelling. Het nieu we systeem moet elke maand in zicht opleveren in de samenstel ling van de Nederlandse beroeps bevolking, zowel werkenden als mensen zonder (betaalde) baan. Vooral van werkgeverskant be staat ernstig bezwaar tegen de me thode van het ministerie, dat slechts een momentopname geeft van de werklozen die aan het eind van de maand bij de arbeidsbu- Het CBS zal voor het vergaren reaus staan ingeschreven. De on- van zijn gegevens elke maand tien- dernemers vinden het op zijn duizend huishoudens ondervra- minst nodig dat de gegevens wor gen. Tot dusver gebeurt dat eens den uitgebreid met de 'stroomcij- per twee jaar bij de zogenoemde fers', de aantallen mensen die zich DEN HAAG (GPD) - Het Centraal Bureau voor de Statistiek gaat zor gen voor zuiverder werkloosheids cijfers dan de statistieken die het ministerie van sociale zaken elke maand, aflevert. In de cijfers zullen ook mensen voorkomen die zich niet officieel als werkloos hebben laten inschrijven maar wel naar een baan uitkijken. in de betreffende maand als werk loos hebben laten inschrijven en het aantal ingeschrevenen dat in die maand een baan vond. Het CBS wil bereiken dat het de 'stroomcijfers' straks meteen be schikbaar heeft. Ook wordt met de methode van het CBS vermeden dat als werklozen' mensen worden meegeteld die niet meer werkloos zijn. Op het ogenblik komt het voor dat ingeschrevenen die een baan hebben gevonden, vergeten zich bij het arbeidsbureau af te melden. Het zou om zo'n 40.000 mensen gaan. NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! per maand 22.10 per hall jaar 131.40 (alleen mogeli|k met automatische betaling) per jaar 250.90 per kwartaal 65.70 (uw voorkeur aankruisen) De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat Postcode/Plaats Telefoon controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1