WK blijft in Mexico WIEL cf1 ik SD Stunt van Glasbergen contactlenzen, das pas fijn. van der Eerste paal voor sporthal Hockeyteam start tegen Australië Meer inspraak valt tegen bij de Kinderbescherming Speelschema bekend Een uitgelezen prijs voor al uw boeken. Schapers in Antwerpen Databank voor honden Omvangrijke autozwendel voor ruim 400.000 gulden 'Etnische minderheden financieel onder druk' DINSDAG 24 SEPTEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 ZURICH (ANP) - Het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal zal het volgend jaar normaal in Mexico wor den gehouden ondanks de aardbevingsramp, die het land vorige week heeft getroffen. In Zurich hebben Joseph Blatter, de secretaris-generaal van de FIFA en Guillermo Canedo, de voorzitter van het organisatiecomité, dat giste ren bekend gemaakt. groep A: 1-2, Mexico (Azte- Canedo verklaarde in Zürich dat de stadions, waar het wereldkam- ken-stadion) 20.00 pioenschap zal worden afgewerkt, 1 juni: groep C: 9-10, Leon 20.00 uur; de hotels voor de deelnemende groep D: 13-14, Guadalajara (Jalisco) landen en de toeristen alsmede het 24 00 uur- perscentrum door de aardbevin gen niet zijn beschadigd. Blatter voegde er aan toe, dat de FIFA de organisatie niet aan Mexico kon ontnemen. "Dit zou alleen maar beschouwd kunnen worden als een straf'. 2 juni: groep A: 3-4, Mexico (Universi- tario) 20.00 uur: groep C: 11-12, Irapua to, 20.00 uur; groep F: 21-23, Monterrey (Nuevo I 3 juni: groep B: 5-6, Mexico (Azteken) 20.00 uur; groep D: 15-16, Guadalajara (3 de Marzo) 20.00 uur; groep F: 23-24, Na bevestiging door de voorzit- Monterrey (Tecnologico) 24.00 l .v, vc. het organisatie comité, 4iu"i: 7-8, Toluca 20 00 uur; Guillermo Canedo dat de eindron- de van het wereldkampioenschap 20 00 uur voetbal, volgend jaar in Mexico, 5juni: groep A: 2-4, Mexico (Universi- gewoon kan doorgaan, is in Zürich tario) 24.00 uur; groep A: 1-3, Puebla maandag ook het speelschema be- 20.00 uur; groep C: 9-11, Leon 20.00 kend gemaakt. De openingswed strijd, waarin wereldkampioen Ita lië in actie zal komen, vindt plaats op 31 mei in het Azteken-stadion. Het duel begint om 20.00 uur Ne- derlandse tijd. De titelhouders zijn de Marzóf 20.00 uur; groep met het organiserende land als eni- Monterrey (Tecnologico) 24.0< gen nu al zeker van hun groep en plaats van handeling. Het gastland speelt zijn wedstrijden in groep B. De finale wordt op 29 juni gehou den, eveneens in het Azteken-sta dion. Het grootste deel van de wed strijden, 34, vindt plaats om 12.00 Mexicaanse tijd, 20.00 uur Neder landse tijd. De organisatie heeft 6 juni: groep C: 10-12, Irapuato 20.00 uur; groep D: 13-15, Guadalajara (Jalis co) 20.00 uur; groep F: 22-24, Monterrey (Nuevo Leon) 24.00 uur. 7 juni: groep B: 5-7, Mexico (Azteken) 20.00 uur; groep D: 14-16, Guadalajara (3 F: 21-23, 8 juni: groep B: 6-8, Toluca 20.00 uur; groep E: 18-20, Mexico (Nezahualcoyotl) 24.00 uur; groep E: 17-19, Queretaro 20.00 uur. 9 juni: groep C: 9-12, Leon 20.00 uur; groep C: 10-11, Irapuato 20.00 uur. 10 juni: groep A: 2-3, Mexico (Univer- sitario) 20.00 uur; groep A: 1-4, Pueblé 20.00 uur. 11 juni: groep B: 5-8, Mexico (Azte- die streeks uitgezonden wat financieel Mexicanen zeer aantrekkelijk is. Voor de eerste ronde worden de 24 deelnemende landen verspreid over vier groepen. De teams wor den genummerd van 1 tot en met 24, te beginnen by groep A. Italië krijgt dus nummer 1, Mexico wordt voorzien van nummer 5. Na de eerste ronden gaan de nummers een en twee van elke groep over naar de volgende ronde. De twaalf ploegen worden voor de tweede ronde aangevuld met de vier beste nummers drie. Na de eerste ronde vallen slechts zes teams af. De eerste schifting wordt beëin digd op 13 juni. De dag daarna heb ben alle ploegen rust. Na de acht ste-finales, van 15 tot en met 20 ju ni, volgen twee rustdagen. De kwartfinales worden gehouden op 21 en 22 juni. Daarna volgen weer twee vrije dagen. De halve finales worden op 25 juni gehouden in Me xico (Azteken) en Guadalajara (Ja lisco). De stryd om de derde plaats vindt drie dagen later plaats in Puebla. De eindstrijd weer een dag later, 29 juni, in het 100.000 plaat sen tellende Azteken-stadion in Mexico-Stad. Bij de loting op 15 december in het theater van de schone kunsten zal pas bekend worden hoe de indeling van de poules zal zijn. Schema Eerste ronde: Kwartfinales: 15 juni: nummer 1 groep B tegen nimmer drie van groep A, C of D, Mexi- :o (Azteken) 20.00 uur; Cl tegen num- ner drie A, B of F, Leon 24.00 uur. 16 juni: Al tegen nummer drie C, D of LEIDEN - Knetterend vuur werk signaleerde gistermiddag dat wethouder Tesselaar (foto Holvast) de eerste paal voor Leidens nieuwe sporthal de grond ingeslagen had. Het heeft lang geduurd, maar als het weer tijdens de winter maanden meezit, kan Tesselaar in maart of april opnieuw aan de slag in het Morskwartier om de sporthal te openen. Het bouwwerk, dat inclusief infra structuur een slordige 2,8 mil joen gaat kosten, meet 37 x 44 meter en moet onder andere het vaste onderkomen worden voor de Leidse badmintonners. Het is de bedoeling dat ook de directie Sport en Rekreatie van de gemeente, die nu nog geves tigd is aan de Groenesteeg, een onderkomen krijgt aan de Sma ragdlaan. PERTH (ANP) - Het Nederlandse herenhockeyteam begint het toer nooi om de Champions Trophy in Perth zaterdag 16 november met een wedstrijd tegen bekerhouder Australië. Twee dagen later, op maandag 18 november, volgt de ontmoeting met Groot-Brittannië. De andere wedstrijden van Oranje zijn achtereenvolgens dinsdag 19 november tegen wereld- en Olym pisch kampioen Pakistan, donder dag 21 november tegen India en za terdag 23 november tegen het Westduitse team. Het programma van het toernooi ziet er als volgt uit: zaterdag 16 november: Pakistan - India. BR Duitsland - Groot-Brittanniè en Austra lië - Nederland. ndag 17 november: BR Duitsland - Pa- donderdag 21 november: Australië - Groot- Brittannië en Nederland - India, vrijdag 22 november: Australië - BR Duits land. zaterdag 23 november. Groot-Brittannie - uit van het wereldelftal, dat 3 oktober 1 Klaas Kossen hebben de invitatie kunnen aannemen. Ties Kruize en Maarten van Grimbergen moesten afzeggen wegens de r 20.00 uur; groep D: 14-15, Guadalajara (3 veel wedstrijden recht- de Marao) 24 0o uur; groep F: 22-23, Europa kunnen worden Monterrey (Tecnologico) 24.00 uur. 12 juni: groep D: 13-16, Guadalajara (Jalisco) 20.00 uur; groep F: 21-24, Mon terrey (Nuevo Leon) 24.00 uur. 13 juni: groep E: 18-19, Mexico (Neza hualcoyotl) 20.00 uur; groep E: 17-20, Queretaro 20.00 uur. 14 juni: rustdag. E, Puebla 24.00 uur; Dl tegen i drie B, E of F, Guadalajara (Jalisco) 20.00 uur. 17 juni: A2 - C2, Mexico (Universita- rio) 20.00 uur; F1 - E2, Monterrey (Nue vo Leon) 24.00 uur. 18 juni: F2 - B2, Mexico (Azteken) 20.00 uur; El - D2, Queretaro 24.00 uur. 19 juni: rustdag. 20 juni: rustdag. Kwartfinales: 21 juni: 5-6, Guadalajara (Jalisco) 20.00 uur; 7-8, Monterrey (Nuevo Leon) 24.00 uur. 22 juni: 3-4, Puebla, 24.00 uur; 1-2, Me xico (Azteken) 20.00 uur. 23 juni: rustdag. 24 juni: rustdag. Halve finale 25 juni: A - B, Mexico (Azteken) 24.00 uur; C - D, Guadalajara (Jalisco) 20.00 26 juni: rustdag. 27 juni: rustdag. Finale 28 juni: strijd om de derde plaats, Puebla 20.00 uur. 29 juni: finale, Mexico (Azteken) 20.00 ADVERTENTIE Of het nu gaat om een paar boeken, of een uitgebreide bibliotheek, De Slegte neemt uw boeken over Na een zorgvuldige taxatie, krijgt u ervoor wat ze waard zijn. Tegen kontante betaling. Bel ons of kom langs. De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. Boekhandel J. de Slegte b.v., Breestraat 73,2311CJ Leiden, Tel.: 071-122007. Grovo verslaat Iisse KATWIJK - Glasbergen heeft gis teravond voor een daverende stunt gezorgd in de interregionale zaal voetbalcompetitie. De Rijnsburgse debutant vloerde in Katwijk lands kampioen FV Snoekie (4-2), waar door Glasbergen nu ongeslagen de ranglijst aanvoert. Grovo ver schalkte FC Lisse met 5-3, terwijl in de hoofdklasse het Leidse Van Duuren zegevierde over Cleijn Duijn: 2-5. De overige resultaten zijn De Maas-Spartaan'20 1-2 en Ceverbo-Datarex 3-5. Glasbergen - FV Snoekie 4-2 De Hagenaars hadden verleerd wat verliezen was en verlieten diep ontgoocheld het speelveld in sport hal Cleijn Duijn. De overwinning van het onbevangen spelende Glasbergen had nog veel groter kunnen zijn als Jan Hogewoning en Hugo Aandewiel niet in de tweede helft een paar maal lat en paal op hun weg hadden gevon- Polen helpt slachtoffers WARSCHAU (DPA) - De Poolse voetbalbond wil de opbrengst van de vriendschappelijke interland wedstrijd in december tegen Italië bestemmen voor hulp aan de slachtoffers van de aardbevingen in Mexico. De Poolse bond heef! zusterorganisaties in het buiten land opgeroepen ook iets derge lijks te doen. den. De Rijnsburgers rust door treffers van Martin 1 der Plas en Hogewoning (2) al in het bezit van een comfortabele 3-0 voorsprong, waarop Snoekie het antwoord schuldig moest blijven. I bij de beren: 5-3. Voor de 'Waddinxveen- formatie scoorden Bonefaas (2), Cock van Weerlee, Richard Klein en Ron Bekooy. Cleijn Duijn - Van Duuren 2-5 De Leidenaars wisten pas De titelhouder kwam terug tot 3-1, gat te slaan toen de thuisploeg met maar Wim Driebergen gaf de thuis ploeg direct weer meer ruimte. Dat Snoekie daarna opnieuw scoorde was alleen voor het uitslagenbord interessant: 4-2. FC Grovo - FC Lisse 5-3 Een wedstrijd met een spannend score-verloop, maar met Grovo vanaf het begin aan de leiding. Lis se, met treffers van Bouckaert (2) en Leon van der Zwet verkreeg tot driemaal toe aansluiting (2-1,3-2,4- 3), doch moest de gelijkmaker ont man minder verder moest. Tot op dat moment kregen de toe schouwers in de Katwijkse sport hal een gelijkopgaande strijd te zien tussen de twee hoofdklassers. Wim Guyt opende de score voor Cleijn Duijn, maar Van Duuren sloeg snel terug: 1-2. Peter Boom bracht de Kat wij kers langszij, alvo rens de ploeg van coach Jan van Duin naar een 2-5 zege kon uitlo pen. Doelpuntenmakers voor Van 'Duuren waren John van Berkel (2), Ted van Berkel en Hans Braat (2). ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 interlandwedstrijd Nederland - Nieuw- Zeeland, die 2 oktober in Amstelveen wordt gespeeld. Tom van 't Hek had na de ontwikkelingen rond de nationale Van het wereldelftal maken verder onder meer deel uit de Westduitsers Blócher, Schmidt en Dopp en de Engelsen Taylor (doelman) en Hughes. Paul Litjens gaat mee als coach, Japik Riemersma is een van de arbiters. De al jaren in Den Haag v toeschouwers zal trekken, komt ten goede de nabestaanden van de slachtoffers de overstromingsramp in Bangladesh ANTWERPEN (ANP) - Michiel Schapers heeft van de Nederland se tennisbond de wild-card toege wezen gekregen voor het toernooi der kampioenen in Antwerpen. De Nederlander is een van de vier deelnemers in het European Champion's Championship, die in het afgelopen jaar geen toernooi heeft gewonnen. Twee plaatsen zyn gereserveerd voor Belgische spelers. De vierde wild-card is ge geven aan de Amerikaan Kevin Curren. Over een vijfde beraadt de organisatie zich nog nader. Van de tien sterkste spelers ter wereld, ontbreken van 28 oktober tot en met 3 november in Antwerpen slechts Jimmy Connors (4) en Ste fan Edberg (9). De strijd in het sportpaleis zal in het teken staan van de poging van Ivan Lendl voor de derde maal in vijf jaar het toer nooi op zijn naam te schrijven. Slaagt de winnaar van de open Amerikaanse titel op Flushing Meadow in die opzet, dan mag hij zch eigenaar noemen van het met diamanten ingelegde racket dat ruim 2.5 miljoen gulden waard is. Het deelnemersveld in Antwerpen is: Ivan Lendl (T^j-l), winnaar in Monte Carlo en New York, John McEnroe (VSt-2), Stockholm en Milaan. Mats Wilander(Zwe- 3), Roland Garros, Barcelona en Bastaad, Kevin Curren (VSt-5). wild-card, Yannick Noah (Fra-6), Rome, Anders Jarryd (Zwe-7) Brussel, Boris Becker (BRD-8), Wimble don en Queens Joakim Nystróm (Zwe-10), Bazel, Keulen, Munchen en Gstaad, Milos- lav Mecir (Tsj-12), Rotterdam en Hamburg, Henri Leconte (Fra-25). Nice, Tim Wilkison (VSt), Wenen en Nancy, Andreas Maurer (BRD), Madrid, Vitas Gerulaitis (VS). Tre- vise, Sergio Casal (Spa), Florence Horacio de la Pena (Arg), Marbella, Mark Dickson (VSt), Toulouse, Pavel Slozil (Tsj), Kitzbü- ta (Ita), Bari, Michiel Schapers (Ned), wild card Wild-cards voor twee Belgische spe lers en een nog door de organisatie aan te wijzen speler. Kamer akkoord met nieuwe opzet DEN HAAG (ANP) - Ondanks vele kanttekeningen gaat Tweede Ka mer toch akkoord met het nieuwe, menselijke gezicht van de Kinder- béscherming. Dat bleek gisteren tijdens overleg van de kamercom missie voor het jeugdwelzijn met staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie). Diverse aangekondigde verbete ringen blijken overigens minder in te houden dan werd verwacht. Dat geldt het inzagerecht van het kind, het correctierecht op de rapporten van de Kinderbescherming en de mogelijkheid dat een onafhankelij ke deskundige bij geschillen een eigen rapport opstelt. Inzage zal vanaf het twaalfde jaar mogelijk zijn, maar niet automa tisch worden verleend. Het correc tierecht geldt uitsluitend onbe twiste feiten in het rapport van de maatschappelijk werker van de Kinderbescherming. Maar meestal zal het neerkomen op een aan het rapport toegevoegde kanttekening van ouder of kind. Het recht op contra-expertise zal niet in de wet worden vastgelegd. De staatssecretaris sluit niet uit dat al vóór de kinderrechter er aan te pas komt ouders, kind en Kinder bescherming het eens worden over een wenselijk tweede rapport. Maar een wettelijk recht zou kun nen leiden tot een stormvloed van contra-expertises en het geld daar voor ontbreekt. Bovendien leert de praktijk dat er weinig behoefte is aan een te- genrapport, zo houdt staatssecreta ris Korte-Van Hemel staande. Een constatering die door zowel de op positie als de WD als veel te stel lig wordt beoordeeld. ALKMAAR (GPD) - De heer Sandé uit Alkmaar heeft een databank voor honden en katten opgericht. Via zijn Centrale Huisdierenregistratie moe ten gevonden honden en katten weer gemakkelijk by de eigenaars kun nen worden terugbezorgd. Sandé (65) heeft een wat omslachtig alternatief bedacht voor het een voudige kokertje met naam en adres om de nek van het dier. Eigenaars van een hond of een kat krijgen van hem een penning die ze ook aan een halsband moeten bevestigen. Op die penning staat Sande's telefoonnum mer en het registratienummer van het dier. Wie de hond of kat aantreft, wordt verzocht Sandé te bellen. Deze waar schuwt vervolgens de eigenaar. Volgens de Alkmaarder hebben in een paar weken tijd al bijna 1000 mensen op zijn dienst ingeschreven. Er is volop belangstelling. Omdat de voormalige horeca-employé, die ook op de dierenambulance heeft gewerkt, zich een computertje heeft aangeschaft, moet hij de eige naars registratiekosten in rekening brengen. Per huisdier vraagt hij vijf gulden per jaar en een eenmalig bedrag van vijf gulden voor de penning. Sandé zegt dat hem het niet om het geld te doen is. Als zijn databank veel winst gaat maken, zal hij een fonds stichten, waarvan de rente be stemd is voor diervriendelijke organisaties. Dat is vastgelegd, zo deelt hy mee. De voortgang is volgens hem gewaarborgd. „Daar moetje wel voor zorgen als je al in de aow zit". Het telefoonnummer van de Centrale Huisdierenregistratie is: 072- 610850. Hulp Een tweede ingrijpende nieuwe taak voor de Kinderbescherming is de bemoeienis met de vroeghulp: een jongere die in aanraking komt met de politie, zal met de maat schappelijk werker van de Kinder bescherming zo snel mogelijk een vragenlijst doorwerken om te be zien of, en welke hulp voor de hand ligt. De Kamer heeft daartegen prin- cipële en praktische bezwaren. Principieel omdat gevreesd wordt voor een dreigende identiteitsver vaging van de Kinderbescherming, en praktisch vanwege de vraag of de maatschappelijk werker die 'taak aankan. Reeds eerder door de Kamer uit gesproken twijfel over de deskun digheid van de maatschappelijk werker bij de signalering van psy chische- en opvoedingsproblemen werden door mevrouw Korte-Van Hemel erkend. Zo zullen geen groentjes beneden de 25 jaar met de vragenlijst op de jongere wor den afgestuurd, aldus de staatsse cretaris. UITHOORN (ANP) - Een groep van 21 (oud-)Uithoornaars heeft gisteren met een Oudhollandse heistelling de eerste paal geslagen voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis in Uithoorn. Onder hen v.l.n.rde oud-wielren- ner Piet van Heusden, pianist Louis van Dijk, de voormalige waterpolo- speler Harry Vriend, Eerste-Kamervoorzitter prof. P. Steenkamp en de president-directeur van de Nederlandsche Bank, dr. W. Duisenberg. foto ANP) NIJMEGEN (ANP) - Een recher cheteam van de rijkspolitie uit Roermond en Gennep en de ge meentepolitie van Nijmegen den ken klaarheid te hebben gebracht in een omvangrijke autozwendel. In totaal werden bijna zeventig misdrijven opgelost, waarmee aan buit en schade meer dan 400.000 gulden gemoeid was. Het ging vooral om echte en gefingeerde au todiefstallen, diefstallen van dure auto-accessoires, oplichting, vals heid in geschrifte, heling en het doen van valse aangifte. Dit heeft een woordvoerder van de Nijmeegse politie gifteren mee- Onderzoekers over minima: gedeeld. In verband met de mis drijven zijn 28 verdachten, afkom stig uit Nijmegen en omgeving, ge hoord. Het onderzoek kwam begin augustus op gang na de arrestatie van een 23-jarige inwoner van Gen nep, die werd verdacht van enkele autokraken. Gaandeweg bleek het te gaan om criminele activiteiten op grote schaal, waarbij onder meer op grond van valse aangiftes en valse rekeningen van accessoires, die zo genaamd waren gestolen, diverse verzekeringsmaatschappijen wer den opgelicht voor in totaal 170.000 gulden. ROTTERDAM (GPD) - De finan ciële positie van minima die tot de etnische minderheden behoren, staat extra onder druk. De band met achtergebleven familieleden en hun door de islamitische cul tuur ingegeven levenswijze bete kenen een extra belasting voor het toch al minimale budget. Dat con cluderen prof. W.F. van Raay en mevrouw Schortinghuis-Spran- gers van de Erasmus-universiteit in Rotterdam uit een onderzoek onder honderd huishoudens, waar van de resultaten gisteren zijn ge publiceerd in hun rapport 'Rond komen of tekort komen'. De meeste Turkse en Marok kaanse huishoudens zijn moreel verplicht geld over te maken naar familie in het vaderland. Dat be drag varieert, aldus het onderzoek, van 50 tot 200 gulden per maand. Er was zelfs een alleenstaande man die maandelijks 500 gulden over maakte van zijn uitkering. Bovendien moeten veel Turkse jongemannen in ons land een le ning afsluiten om hun dienstplicht in het vaderland te kunnen afko pen. Die afkoopsom bedraagt 2000 gulden. Daarmee kan hij in Neder land blijven zonder tussentijds de dienstplicht te vervullen in zijn land van herkomst. Om in aanmerking te komen voor kinderbijslag voor kinderen die nog in het vaderland wonen, moeten mensen van etnische min derheden ten minste 56 gulden per week naar het kind overmaken. Voor één kind betekent dit een be drag van 230 gulden per maand, dat van het minimuminkomen moet worden betaald. Mensen uit etnische minderhe den betalen vaak meer voor een be grafenispolis, omdat zij in hun va derland begraven willen worden. Andere lastenverzwarende facto ren zyn volgens de onderzoekers de extra onderwijskosten voor kin deren om de eigen taal, cultuur en religie te ontwikkelen, de vakantie kosten (men keert dan terug voor familiebezoek naar het vaderland) en de voeding. Turkse huishou dens bijvoorbeeld zyn vanuit hun islamitische achtergrond gewoon elke dag vlees te eten, anders stelt het eten niets voor. Mishandeling van leraar bestraft met 2 jaar cel DEN BOSCH (ANP) - De recht- bank in Den Bosch heeft gisteren een 18-jarige Bosschenaar overeen komstig de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Hy mishandelde in maart samen met een 16-jarige plaatsgenoot een 22- jarige leraar uit Eindhoven. De 16- jarige was bang dat hy wegens zijn slechte kerstrapport van de scho lengemeenschap in Eindhoven zou worden gestuurd. Hij gaf daarvan de leraar de schuld. De twee jongens poogden de le raar in diens flat te bedwelmen met een zakdoek met chloroform. De 18-jarige Bosschenaar sloeg het slachtoffer tegen de grond, waarna de jongste, naar hy later zelf ver klaarde, zijn zelfbeheersing ver loor. Hij takelde zyn leraar toe met een mes, een priem en een ijzer zaagje. De leraar, die na tien weken weer voor de klas stond, verklaar de tegenover de politie dat zyn be lager geen opvallende probleem leerling was. Hy kon zich van het gebeurde niet meer herinneren dan dat de twee binnengekomen waren.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13