Springer, roddelpers en politiek 4 FLITSENDE MODEWEKEN BU P8C Arjierikanen ontmoeten oud-S S'ers Drie Idnderen dood door bom in Punjab ST. AVOLD - „Na Bitburg is alles mogelyk". Dat verzuchte Ludwig Spindler van de Westduitse anti- fascistenorganistie gistermiddag op de Amerikaanse erebegraaf plaats in het Franse stadje St. Avoid, dertig kilometer over de Westduitse grens. Ongeveer dui zend demonstranten, onder wie en kele honderden joden, wilden pro testeren tegen een kranslegging op de begraafplaats door oud-solda ten van de Amerikaanse 70e-Infan- teriedivisie en oud-SS'ers van Zes de Bergdivisie. door Hans Hoogendijk De Amerikanen legden hun kransen. Op verzoek van de Ameri- kaanse beheerder van de begraaf plaats niet om drie uur, maar om half twaalf. De eerste, meest oude re, demonstranten zagen de bus nog net wegrijden. De Duitsers hadden op Amerikaans verzoek maar afgezien van deelname aan dit onderdeel van het programma. Op de begraafplaats bidden jo den, voorafgegaan door hun rabbij nen. Zij kunnen niet begrijpen dat hun bevrijders nu samen met hun moordenaars kransen zouden wil len leggen. De Franse oud-verzets strijders, medailles op en vaandels bij zich, zijn verbitterd: „Die lui (de Amerikanen - red.) hadden niet eens van het vliegveld van Frank furt af mogen komen toen ze daar zondag aankwamen". „Bitburg was geen vergissing", stelt de Duitse bond van anti-fas cisten. „Het bezoek van Kohl en Reagan in mei aan Bitburg en de nu voorgenomen ontmoeting tus sen de SS-vriendenclub 6-SS-divi- sie Nord en de 70e Amerikaanse in fanteriedivisie moet ertoe bijdra gen de geest en de ideologie van de SS-elite weer salon-rijp te maken, aldus de anti-fascisten. Delyle Omholt, vroeger officier bij de 70e divisie, ontkent niet dat er bij kransleggingen door de Ame rikanen in vorige jaren oud-SS'ers aanwezig zijn geweest. „Maar dat is niet de praktijk van onze vereni ging. En als iemand zegt dat we een reünie houden is dat fout. Onze leden zijn vrij contacten te onder houden met wie ze willen. Wij zijn vrije burgers. Daarvoor hebben we ook gevochten". Toch zijn de Amerikanen enigs zins onder de indruk geraakt van de golf van emoties die hun reis heeft losgemaakt. De oud-SS'ers zullen voorlopig dan ook geen be-, stuursfuncties of erebanen binnen de Amerikaanse club krijgen. En| dat terwijl hun baas, kolonel Wallaj ce Robert Cheves in 1976 tot erelid van de SS-kameraadschapsclub i§ benoemd. In dat jaar brachten de oud-SS'ers hun eerste bezoek aan de mannen van de 70e infanteriedi- Bezoeken in Duitsland worden al sinds jaren bij gemeenschappe lijke herdenkingen van beide groe pen bijgewoond door Westduitse officiële personen. Volgens de Amerikanen moet dat sinds Rea- gans bezoek ook eigenlijk geen en kel probleem meer zijn. Delyle Omholt: „Wij volgden onze opper bevelhebber in oorlogstijd en ge hoorzaamden aan zijn orders. Onze opperbevelhebber reisde in mei naar Duitsland en ging samen met kanselier Kohl naar een begraaf plaats voor een herdenking. Wij volgden hem in oorlogstijd, wij volgen hem in vredestijd". PEEK CLOPPENBURG. BONN - Axel Casar Springer, de man die West-Duitsland zijn 'Bild' gaf is dood. Zondagavond overleed ae Krantenmagnaat in zijn geliefde Berlijn. Op de grens van beide Duitslanden stierf op 73-jarige leef tijd de man die nooit zijn geloof in hereniging van Duitsland had op gegeven. De voorzitter van de jood se gemeente Berlijn, Galinski, noemde de dood van Springer een onvervangbaar verlies voor Israël en de joodse wereld. „We hebben onze beste vriend verloren". door Hans Hoogendijk President Von Weiszacker loofde in een reactie Springers inzet voor Berlijn en zijn aandeel in de ver zoening tussen Duitsers en joden. Springers bladen hebben het nieuws gisteren niet meer kunnen brengen. De ironie van het lot, want juist op zondag heeft Axel Springer met zijn Welt am Sonntag en Bild am Sonntag het persmono polie. Alles en iedereen die in dit land iets te betekenen heeft, heeft al rouwtelegrammen gestuurd. Voor of tegen Springer, niemand kon om hem en zijn bladen heen. Springer werd in 1912 geboren in Altona waar zijn vader de Altonaer Nachrichten uitgaf. Halverwege het gymnasium hield hij de studie voor gezien, werd leerling-zetter en kwam na een leerperiode bij een aantal kran ten terug in het bedrijf van zyn va der. In 1941 moest het blad van de nazi's stoppen. Axel was toen ad junct-hoofdredacteur. De oorlog kwam de jonge Sprin ger letterlijk en figuurlijk zonder kleerscheuren door. Hij was nazi, noch verzetsheld. Voor de dienst werd hij afgekeurd. Na de oorlog kroop het krantenbloed waar het niet gaan kon. Springer kocht in de buurt van Hamburg wat kleinere kranten op en toen kwam Bild, het meest ordinaire pulpblad van het hele land. Oplaag 4,7 miljoen. Elke dag met kopletters van 7 cm groot, politieke interviews van tien re gels, blote meiden, verhalen over kanker, zielige hondjes en gene zende kwakzalvers. Leugen De uitgekookte zakenman ver telde keer op keer over de geboorte van Bild: „Ik heb gezegd: laat me zes dagen met rust. Geef me plak band en een schaar, laat me naden ken en ik kom met iets nieuws". Dat nieuws was Bild, hoewel er voor de oorlog een qua formaat en inhoud soortgelijk blad was ge weest, maar niemand waagde het Springer daaraan te herinneren. Springer en Bild, meestal identiek, soms verschillend. Ophitsend, schreeuwend en liegend kwam Bild tot zijn gigantische oplage. Springer en zijn personeel werden gehaat. In de jaren zeventig waren er bomaanslagen en branden aan de orde van de dag. Het Berlijnse hoofdkantoor was een belegerde veste. Maar Axel Springer had ook een andere kant. In 1959 toen bijna nie mand nog een stuiver voor Berlijn gaf, liet Springer in de verkrotte wijk Kreuzberg op de grens van Oost- en West-Berlijn zijn hoofd- Springer: leugen en rechtse propaganda. (foto ap> kantoor neerzetten. Tot ver in Oost-Berlijn zijn de gigantische neonletters Springer te zien. Bo venin het matglanzende complex ontving Springer zijn gasten: „Hier in Berlijn, in deze uitgeverij aan de Muur is één blik uit het raam vol doende om te begrijpen. Hier blij ven we, ik en mijn uitgeverij". En hij meende het nog ook. Net zo goed als hij vast overtuigd was van de hereniging van Duitsland. Eind jairen '50 reisde hij zelfs met een compleet herenigingsplan op zak naar Chroestsjov. Geloof in de hereniging was een van de voor waarden waaraan zijn personeel moest voldoen. Verzoening met de joden een tweede. Springer was er ook absoluut van overtuigd dat de Wiedergutmachung met de joden een kans voor Duitsland was om een plaats in de wereldsamenle ving te heroveren. Vele miljoenen gaf hij er voor uit. Israël dankte hem. Axel Springer kon zich ook wel het een en ander veroorloven met het gouden trekpaard Bild en het grootste rtv-blad in Europa HörZu (oplaag 4,8 miljoen). Als vlag op de pulplading kocht Springer in 1953 het vermaarde liberale dagblad Die Welt, maar doordat de redacteuren alleen volgens de Springer-princi pes mochten schrijven, verloor het blad enorm veel abonnees. Ook nu lijdt het tientallen miljoenen ver lies per jaar, maar het zou Sprin gers eer te na zijn geweest Die Welt op te doeken. DDR Springer-uitgaven zijn overigens nog altijd direct te herkennen van wege het feit dat DDR nog steeds tussen aanhalingstekens geschre ven staat. De Duitse Democrati sche Republiek bestond niet voor Springer én zijn 12.000 medewer kers. Zij maken dat ook elke dag duidelijk. Maar Bild maakt zo'n 25 miljoen Duitsers elke dag vooral duidelijk wat ze met seks, gezond heid en misdaad aanmoeten. Nieuwsthema's van de laatste tijd: natuurgeneeswijze en aids. Daarbij wordt geen leugen of grofheid uit de weg gegaan. Bild heeft niet meer de invloed van vroeger sinds de schrijver Günther Wallraff de smerigheid en bedrog in de kolommen van Sprin ger blootlegde. Dat heeft Springer pijn gedaan. Eens verzuchtte hij dat hü soms leed als een hond door sommige stukken in zijn kranten. Hij speelde de eenzame man aan de absolute top. Bewierookt door het rechste politieke deel van het land en door de honderden journa listen die dagelijks zijn blad vul den. Springer was alleen. Vooral sinds 3 januari 1980, de dag waarop zijn oudste zoon en zekere opvol ger Axel jr., beter bekend onder zijn fotografennaam Sven Simon, zich doodschoot. Axel Springer lijkt niet over deze klap te zijn heengekomen. Het vroegere pa thos was verdwenen en in zijn laat ste interview, enkele weken voor zijn dood, mijmerde hij over God, de mensen en over zijn heid. De belangen van zijn had* hij inmiddels via een uiterst gecompliceerde vennootschaps formule veilig gesteld. Het oude vuur mocht er dan wat af zijn, de enorme neonletters Springers zul len als een vurig gedenkteken over heel Berlijn blijven stralen. Dat heeft Axel Cesar Springër nog net voor zijn dood geregeld. AMRITSAR (AP) - Bij een bomaanslag in het stadje Batala in de Indiase deelstaat Punjab zijn gisteren drie kinderen om het leven gekomen. De bom was verborgen in de auto van het parlementslid Dikshit van de regerende Congrespartij, die met metgezellen aan het eten was toen de bom afging. Op nog vijf andere plaatsen in Punjab explodeerden gisteren bommen. In de heilige stad Amritsar ging een bom af onder de auto van de vroegere voorzitter van het deelstaatsparlement, Brij Bhushan Mehra, die op een nabijgelegen markt een verkiezingsrede hield en eveneens ongedeerd bleef. Het persbureau United News of India meldde dat hier één verdach te was aangehouden. Het was gisteren de laatste dag dat in Punjab cam pagne wordt gevoerd voor de verkiezingen voor een nieuw deelstaatpar lement. Morgen gaat de bevolking naar de stembus, maar de radicale sikh-beweging doet daar niet aan mee. Behalve in Batala werden op nog twee andere plaatsen in die omgeving aanslagen met autobommen gepleegd. Daarbij vielen geen slachtoffers. Ook bij de aanslagen in Amritsar en de twee andere plaatsen waarvan melding is gemaakt waren geen doden of gewonden. Het stadje Batala ligt in het district Gurdaspur. Vooral Gurdaspur is een bolwerk van sikh-extremisme en er zijn alleen daar al 17.000 man schappen van leger en politie paraat om nieuw geweld aan de vooravond van en tijdens de verkiezingen te voorkomen. Gurdaspur geldt als het meest militante van de 12 bestuurlijke districten van Punjab. Militante sikhs hebben opgeroepen tot een totale verkiezingsboycot. De autoriteiten hebben totaal 115.000 man paramilitaire troepen ingezet om toe te zien op een ordelijk verloop van de verkiezingen. Ook elders in India zijn de veiligheidsmaatregelen verscherpt, omdat de politie vreest dqftextremisten zullen proberen toe te slaan op plaatsen waar minder scherp toezicht wordt gehouden. Tot op heden was de verkiezingscam pagne betrekkelijk rustig verlopen. Dat was voor de gouverneur van Pun jab, Aijun Singh, reden om gisteren (vóór de nieuwe reeks aanslagen) zijn tevredenheid te tonen en te verklaren dat veel bewoners van de sikh-staat het niet eens zijn met de beweging van radicalen die 'het democratische proces willen ondermijnen.' Een politiewoordvoerder in New Delhi deelde gisteren mee dat drie mannen verhoord worden in verband met de explosie van een transistor- radio op zondag, die in de hoofdstad aan drie mensen het leven kostte. In de buurt werden nog twee andere transistoren met een explosieve lading aangetroffen. Volgens de politie waren de apparaten van hetzelfde type als die in mei gebruikt werden door sikh-terroristen in een reeks bomaan slagen die aan 85 mensen het leven kostten. Nylon crincle jack In zwart/kobalt en kobalt/zwart Mt 104 (89.-) t/m 182 Ü25.-). Vanaf g^ Prachtigetrui in strepen en ruiten. In zwart/ oker, zwa'rt/rood en lichtgrijs/zwart Mt 104 (29.-) t/m 188 (45.-).Vanaf 29 Bandplooibroek in breedrib. In oa. zwart en grijs. Mt 104 (45.-) t/m 182 (69.-). Vanaf 45.- Prin^ack met asymmetrische klittenbandslui ting. In oa. cyclaam. Mt 104179.901 t/m 176 (99-901. Vanaf 79>9o Katoenen ruitbloes irro.a. fuchsia/zwart Mt 104 (35.90) t/m 176 (45.90). Vanaf 35.90 Erbij natuurlijk een skibroek In o.a. kobalt Mt 104 (25.90) t/m 176 (35.90). Vanaf 25.90 mm Felgekleurd jasje van imitatiebont Mt 146 t/m 176. 79.-mm Lekkere wijde damastbloes. In o.a. zwart en smaragd. Mt 152 t/m 176. 59.90 Ribskibroek In diverse kleuren. Mt 104 (29.90) t/m 176 (49.901. Vanaf '29.90 Katoenen twill jack In zwart/grijs en grijs zwart Mt 104 (75.-) t/m 140 (85.-). Vanaf 75.- mm Sweatshirt met katoenen inzet Mt 104 (45.-) t/m 188 (55.-). Vanaf 45.- Katoenen bandplooibroek In zwarten grijs. Mt 104 (29.-) t/m 182 (49.-). Vanaf 29.- Vier flitsende mode- weken lang bepalen de meest aktuele trends tiet gezicht van P&C. Meteen speciale plaats in onze winkels voor de nieuwste mode voor een voordelige aktie- prijs. Alle reden om snel even bij ons binnen te lopen, nietwaar?

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10