DAGBLAD SOT Koers dollar al gekelderd •isggss. Minima eten te weinig: gezondheid in gevaar? 'Fransen moeten schade betalen' Sédeltabach SPORTSCHOOL AAD VAN P0LANEN Top marine lapt Kamer aan laars Reactie op afspraken van vijf grote industrielanden REDDERS EN PLUNDERAARS ACTIEF gr drukkerij - Beestachtig Greenpeace en N.-Zeeland: GREENPEACE PREI EN GELDERSESCHIJVEN MAANDAG 23 SEPTEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37814 Kritiek Rekenkamer op Walrusproject DEN HAAG (ANP/GPD) - De top van de Nederlandse marine, de Ad- miraliteitsraad, heeft informatie over de enorme kostenoverschrij- dingen bij de bouw van de Walrus- onderzeeërs binnenskamers ge houden of slechts gedeeltelijk doorgegeven aan de politieke lei ding. Daarmee heeft de marinetop 'herhaaldelijk laten blijken geen begrip te hebben van zyn verant woordelijkheid ten aanzien van de politiek'. Die zeer scherpe kritiek uit de Algemene Rekenkamer in zijn rapport over het Walruspro ject, dat vandaag aan Eerste en Tweede Kamer en aan minister De Ruiter (defensie) is aangeboden. In 1978 is aan de Tweede Kamer gemeld dat de bouw van de twee Walrusduikboten een bedrag van 425 mihoen gulden zou vergen. Vo rig jaar september meldde staatse cretaris Van Houwelingen (mate- rieelzaken) aan de Kamer dat de kosten in de loop van de jaren meer dan verdubbeld waren tot bo ven de 900 miljoen gulden. De in flatie meegerekend hadden de bei de duikboten ten hoogste 577 mil joen mogen kosten. De overige honderden miljoenen guldens zijn besteed aan allerlei extra voorzie ningen en overschrijdingen van kostenramingen. Het was veelal de Admiraliteitsraad zelf die, aldus het rapport, steeds deze beslissin gen nam. (Zie verder pagina 5) Ajax heeft de bittere nasmaak van Porto gisteren wegge spoeld tegen Roda JC. Na de nederlaag in de strijd om de Europa Cup 'speelden' de Amsterdammers met de ploeg uit Limburg, die in een wervelende voetbalshow met zes schitterende treffers om de oren werd geslagen. Feyenoord nam bij Den Bosch geen enkel risico: 1-1. Drie wereldrecords van drie atleten uit één land, op één middag. Dat is op zichzelf al een wereldrecord. LEIDSCH DAGBLAD 20 PAGINA'S 400 meter hordenloopster Sa bine Busch en verspringster Heike Drechsler kwamen daarop tot nieuwe toppresta ties. PAGINA 9 Marco van Basten .(hier omhelsd door een Roda-speler waarbij scheidsrechter Van der Niet niet ingreep) scoorde gisteren wéér driemaal. Totale competitiescore tot nu toe twaalf treffers, (foto anp> Oost-Duitsland zorgde tijdens nationale selectiewed strijden voor de wereldspelen. Kogelstoter Ulf Timmermann, met Lugdunum. De botsing van de stadgenoten in de zon dag tweede klasse werd door de ploeg uit de Kikkerpolder gewonnen met 2-1. Dit vooral dankzij de inbreng van Daan Kooimans en Wim Oppelaar. PAGINA 11 Tot een paar minuten voor tijd hield BS Leiden zaterdag avond in de Maaspoort gelijke tred met landskampioen Den Bosch. Een onverwachte ont wikkeling omdat de sponsor- loze basketbalploeg uit de Sleutelstad in kwalitatief op zicht veruit de mindere leek. De praktijk wees anders uit, Roodenburg is op e routine afgetroefd i 071-899241 Energieweg 25 Zoeterwoude-Rijndijk NEW YORK (Rtr/AFP-UPI-DPA) - De koers van de Ameri kaanse dollar is vanochtend op de internationale valuta markten gekelderd. Rond het middaguur was de prijs voor de dollar bij de handel in Amsterdam al gedaald tot 3,07 gulden. Vrijdag bedroeg de officiële middenkoers nog ruim 3,24 gulden. DEN HAAG (GPD) - Veel huis- als minimum, houdens met niet meer dan een mi- Daarom vinden zijn dat onder- nimuminkomen besteden zo wei- zocht moet worden wat op langere nig geld aan voeding, dat meer on- termijn de gevolgen daarvan zijn. derzoek naar de gezondheidstoe- In één huishouden troffen de on- irivoering van een vak 'consumen ten-onderwijs' in de eerste jaren van alle scholen voor voortgezet onderwijs. Daarbij zou aan de nieu- generaties in elk geval inzicht stand in die huishoudens broodno- derzoekers aan het eind van de 'moeten worden verschaft dig lijkt. Dat zeggen de budgetad- maand alleen nog wat ingrediënten huishoudboekje. Tijdens het viseuse mevrouw R. A. Schorting- voor pannekoeken aan of werd er huis en prof.dr. W.F. van Raay, een week lang droge spaghetti ge- hoogleraar in de economische psy- geten. chologie aan de Erasmus-universi- Schortinghuis en Van Raay me- teit in Rotterdam. nen, dat onderzoek naar de geeste- Zij hebben het uitgavenpatroon lijke gezondheid van de mensen in honderd huishoudens met een 'misschien'nog wel noodzakelijker minimuminkomen onderzocht. In is dan controle op hun lichamelijke hun vandaag verschenen rapport gesteldheid. „Het is namelijk opge komen zij tot de 'verontrustende vallen dat bij zeer veel geïnterview- constatering', dat in de helft van de den sprake was van pessimisme, huishoudens de dagelijkse uitga- gefrustreerdheid, onverschillig ven aan voeding lager waren dan heid en toename van verbittering de bedragen die door instellingen en van het gevoel dat men geïso- als het Voorlichtingsbureau voor leerd raakt. Als bijvoorbeeld kin- de Voeding worden aangegeven deren uit deze huishoudens niet meer voldoende mee kunnen doen aan sport en in clubs, dan kan dat vérstrekkende gevolgen hebben", aldus het rapport. Een enkele maal werd zelfs onverholen agressie aangetroffen. In het rapport wordt gepleit voor het derzoek bleek namelijk, dat velen niet de flauwste notie hadden waar hun geld telkens zo snel aan was opgegaan. Bovendien bleek dat mensen die een extraatje het hardst nodig hebben, vaak het minst op de hoogte zijn van datge ne waar ze recht op hebben. Zelfs het begrip huursubsidie bleek lang niet overal bekend. Volgens de onderzoekers moe ten hulpverleners op dit gebied ac tiever worden. Zij denken bijvoor beeld aan een of andere vorm van standaardinformatie voor mensen die bij de sociale dienst aanklop pen voor een uitkering. Van Raay en Schortinghuis staan afwijzend tegenover het kwijtschelden van schulden van met een minimuminko- „Dat zou een beloning zijn verkeerd gedrag MEXICO-STAD - Reddingsploe gen hebben tot vanochtend meer dan 3500 doden geborgen uit de puinhopen na de aardbeving in Mexico. Gevreesd wordt dat het do dental zal oplopen tot boven de 10.000. Ook ruim drie dagen na de eerste aardschokken worden nog le venden uit ingestorte huizen en ge bouwen gehaald. Gisteren waren dat er ruim 100. Duizenden mensen brengen de dag nog steeds op straat door. Van de chaotische toestanden maken ge wapende bendes gebruik door, als hulpverleners vermomd, aan het plunderen te slaan. Op de foto links het volledig in elkaar geklapte nieuwe grote zie kenhuis in Mexico-Stad waar - tus sen de betonnen vloeren - nog hon derden doden moeten liggen. Rechts een hulpverlener die zich ge reed maakt om weer aan de slag te gaan bij het zoeken naar slachtof fers. (foto's AP» De forse daling is een directe reac tie op de afspraken die de minis ters van financiën en de presiden ten van de centrale banken van de vijf belangrijkste westerse indus trielanden gisteren hebben ge maakt. Zij besloten waar mogelijk geza menlijk maatregelen te zullen ne men om de koers van de Ameri kaanse dollar te drukken en die van de Japanse yen en de belang rijke Europese valuta te verster ken. De 'vijf beloofden de toene mende druk tot het nemen van maatregelen om de economie van het eigen land te beschermen te zullen weerstaan. De Verenigde Staten, Japan, West-Duitsland, Groot-Brittannië en Frankrijk verklaarden gisteren in New York dat "een ordelijke waardering van de belangrijkste valuta ten opzichte van de dollar wenselijk is om het handelstekort tussen de VS en hun handelspart ners te verminderen". Welke maat regelen ze precies bedoelen is niet duidelijk, maar de mogelijkheid van interventie - het aan- of verko pen van valuta om een koers van een munt te steunen of te drukken - wordt niet uitgesloten. Aangenomen wordt dat de over eenkomst vooruitloopt op de nieu we Amerikaanse handelspolitiek waarover president Reagan van daag een boekje open zou doen. Hij komt waarschijnlijk met maatrege len tegen de wat wordt beschouwd als oneerlijke handelspraktijken van de handelspartners van de VS. Reagan wil namelij óók tegen wicht bieden aan de groeiende druk tot protectionistische maatre gelen vanuit het Congres. De VS kampen met een recordtekort van 150 miljard dollar op de handelsba lans. De maatregelen waar sommi ge Congresleden om vragen staan in verband met het feit dat veel Amerikanen als gevolg van de sterk gegroeide import en de slech te exportpositie van Amerikaanse bedrijven, hun baan hebben verlo- NIEUW-VENNEP - Een vyf weken oud poesje is dit week einde door onbekenden op beestachtige wijze om het le ven gebracht in Nieuw-Ven- nep. In een tuin aan de Jonk heer Van de Pollstraat werd het beestje gisteren gevonden met een spijker in de kop. Volgens de politie van Haarlemmer meer was de spijker er met een hard voorwerp ingeslagen. (voorheen Luiten) Rapenburg 48, Stevenshofpolder en Katwijk Leiden tel. 071-123728 b.g.g. 763435 - Judo (vanaf 4 jaar) - Jiu-Jitsu (zelfverdediging) vanaf 6 jaar - Karate (vanaf 6 jaar) - Yoga •- Dames- en Herenconditietraining Na weken van ontkennin- 9en door de Pranse re9e- ring, maar aanhoudende beschudigingen in de pers, is het ho ge woord er dan eindelijk uit. De ge heime dienst (DGSE) is schuldig aan de aanslag op de Rainbow Warior. het schip van Greenpeace. De Fran se premier Fabius bevestigde deze weinig verrassende, maar niettemin onthutsende conclusie gisteren voor de televisie. De nu afgetreden minister Hernu (defensie) moet zich een tijd lang vei lig hebben gewaand. Het regerings- onderzoek van Bernard Tricot, hoe omstreden ook, sloot de betrokken heid van officiële instanties uit Ach terdochtige journalisten en de Nieuw- zeelandse premier Lange wisten tot voor kort niet meer te melden dan dat twee Franse teams op de plaats van de aanslag aanwezig waren geweest. Toen het dagblad Le Monde echter de activiteiten van een tot dusver on opgemerkt gebleven derde team van veiligheidsagenten onthulde, was er voor Hernu geen redden meer aan. De Franse premier Fabius zei het gis teravond kort en krachtig: de aanslag is uitgevoerd door leden van de ge heime dienst; zij handelden op bevel van hogerhand. Toch is de onderste steen met de verklaring van Fabius nog niet boven gekomen. Over het "waarom" staat voldoende vast. Greenpeace, die de Franse kemproeven rond Mururoa wilde verhinderen, was in de ogen van de geheime dienst een stoorzen der die tot zwijgen moest worden ge bracht. Over het 'hoe' hebben Le Monde en het weekblad L' Expresse uitvoerig bericht, maar over het 'wie is nog veel onduidelijk. Generaal Lacoste, hoofd van de DGSE en minister Hernu politiek ver antwoordelijk voor de geheime dienst, zijn verdwenen, maar de vraag is of dat gebeurde omdat zij bun ondergeschikten niet in de hand hadden of omdat zij de aanslag zelf beraamden. Is dat laatste het geval, dan moet worden uitgezocht of nog andere militairen en/of politici bij het plan betrokken waren. Fabius heeft met het gedwongen ontslag van Hemu en Lacoste en met zijn verklaring van gisteravond de aandacht van hemzelf en van presi dent Mitterrand afgeleid. De toekomst moet leren of dat terecht is gebeurd. Frankrijk heeft zich met deze weer zinwekkende actie diep in de nesten gewerkt. In eigen land brokkelt de po pulariteit van Mitterrand al jaren af. In het buitenland, en zeker in Europa, genoot hij veel prestige. 'Greenpea ce' zal hem de rest van zijn loopbaan achtervolgen en dat afgezien van de vraag of hij wel of niet tevoren van de aanslag op de hoogte was. Het zou in deze omstandigheden van staatsmanschap getuigen als de Franse president de aanstaande kernproef rond Mururoa afgelast. De problematiek van aanhoudende nieu we kernproeven is dit weekeinde an dermaal onoplosbaar gebleken tij dens de toetsingsconferentie van het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. Het is begrijpelijk dat de 'ongebonden' atoommacht Frankrijk niet bereid is een algehele teststop door te voeren, zolang daarover geen door alle atoommachten ondertekend akkoord bestaat. Uitstel van de aangekondigde proef zal natuurlijk worden uitgelegd als een knieval voor een actiegroep. Maar dat 'ongerief' heeft Frankrijk wel over zichzelf afgeroepen. Het gedraai van de autoriteiten, dat belachelijke rapport-Tricot en tenslotte de conclu sie van Fabius tonen ten overvloede aan dat landen voor niets terugdein zen als het gaat om 'veiligheidsbelan gen'. VIER JAAR CEL - Vier jaar gevan genisstraf en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de duur van tien jaar heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag vandaag geëist tegen een caféhou der. Hij reed vorig jaar op 15 no vember in Rilland-Bath met zijn auto drie fietsende jongens van tien en elf jaar aan en reed na het ongeval door. Twee jongens overleden ter plaatse, de derde raakte voor zyn leven invalide. A Haarlemmerstraat 37, Leiden 071-122050 Droog Droog weer en wolkenvelden, ook pe rioden met zon. Minimumtemperatuur ongeveer 10 graden, middagtempera- tuur rond 19 graden. Matige wind uit westelijke richtingen. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: droog en zonnig. In de ochtenduren kans op mist. Ver dere stijging van middagtemperatuur. 24 september 1985 Zon op: 07.29 uur, zon onder: 19.35 uur. Maan op: 18.37 uur, maan onder: 01.28 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 12.42 uur, laagwater 07.58 en 20.42 uur. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Prei, kilo Gelderse schijven, 100gW9ll9 JQQQ kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. WELLINGTON/LONDEN/PA RIJS (AP/GPD/Rtr.) - Nieuw-Zee- land en de milieuorganisatie Greenpeace eisen een officieel ex cuus en een schadevergoeding van miljoenen guldens van Frankrijk in verband met de aanslag op de Rainbow Warrior. Dat gebeurde nadat de Franse premier Fabius gisteravond bekend maakte, dat Franse geheime agenten 'op bevel van hogerhand' het schip op 10 juli in de haven van Auckland tot zin ken brachten. Ook Australië vraagt de Fransen om een officieel ex cuus. Greenpeace in Londen verklaar de gisteravond, dat de organisatie zich niet tevreden zal stellen met Franse excuses. Er zal schadever goeding worden gevraagd en er zullen juridische stappen tegen Frankrijk worden ondernomen. De Nieuwzeelandse premier Lange leverde vanmorgen felle kri tiek op Fabius, die gisteren ver klaarde dat daders van de aanslag niet worden vervolgd, omdat zij al leen maar opdrachten uitvoerden. Een Nieuwzeelandg-Canadese filmgroep heeft vandaag be kend gemaakt een speelfilm te zullen maken van de aanslag en de politieke conflicten die daarop volgden. De film, waarin ook Greenpeace een aandeel zal hebben, moet in november 1986 klaar zijn. „Als dat de gang van zaken wordt in internationale betrekkingen, be tekent dat pure anarchie", aldus Lange. „Het idee dat het uitvoeren van opdrachten van buitenlandse mogendheden iemand een vrij brief geeft om in een andere land straffeloos misdaden te begaan, is natuurlijk absurd". Frankrijk heeft van meet af aan gezegd dat de verantwoordelijken voor de rechter zullen worden ge bracht. „Nu is het aan Frankrijk om die beloften waar te maken", aldus de Nieuwzeelandse premier. (Zie ook pagina 7) NEEM NU EEN ABONNEMENT! Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! per maand 22,10 pe, hall ,aar I 131.40 (alléén mogelijk met automatische betaling) per jaar 250 90 pe' kwartaal I 65.70 lu„ „oorkeur aankruisen) De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus Naam: Straat Postcode/Plaats Telefoon it deze bon opsturen naar het Leid controle bezorging) 2300 VB Letden. In plaats van opsturen, kunt 7 bellen: (071 >-144941.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1