Verkiezingswinst PvdA valt tegen De zachtheid zelf. Verbod geëist op LOI-uittreksel 'Onze liefde is niet veranderd' Abortus in kliniek via AWBZ vergoed 'Van Mierlo-effect' in Flevoland Burgemeestersvrouw weigert onderzoeken DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 (Vervolg van pagina 1) LELYSTAD (GPD/ANP) - De gisteren gehouden verkiezingen voor de Provinciale Staten in de nieuwe polderprovincie Flevoland zijn geëindigd in een overwinning voor de PvdA. De winst van de sociaal-democraten was echter geringer dan de opiniepeilin gen in de afgelopen weken hadden voorspeld. De WD leed een gevoelig verlies. Het CDA wist zich te handhaven. De PvdA behaalde 14 van de in to- Volgens PvdA-voorzitter Max taal 39 beschikbare zetels (een van den Berg betekent deze uitslag winst van 4,5 procent). Het CDA dat de regeringscoalitie WD/CDA wordt tweede partij in de Staten en de PvdA in een nek-aan-nek ra- van Flevoland met 11 zetels, ge- ce om de gunst van de kiezer zijn volgd door de WD met zeven ze- gewikkeld. „Er moet nog zeer veel tels. De uitslag laat een verrassend gebeuren als de PvdA in de rege- herstel zien van D'66. De Democra- ring wil komen. Wij zijn er bepaald ten en de combinatie SGP/RPF nog lang niet", zei hij. veroverden elk twee zetels. GPV, PPR en Centrumpartij behaalden elk een zetel. PSP en CPN zijn niet in de Staten vertegenwoordigd. CDA-voorzitter Bukman ziet de verkiezingen van volgènd jaar na de uitslag in Flevoland met ver- trouwen tegemoet. Bukman ver klaart de relatief goede uitslag van het CDA ten opzichte van de WD uit het feit dat 'het CDA-beeld be palend is geworden voor het kabi netsbeleid'. D'66-fractieleider Engwirda noemde de verkiezingsuitslag 'een fantastisch resultaat' en toonde zich 'zeer tevreden'. Hij zei, dat D'66 profiteert van het 'Van Mier lo-effect'. Miljoenennota WD-voorzitter Kamminga z ROTTERDAM (ANP) - De Mercedes die autohandelaar Rens Dubbelt gisteravond had verkocht, explodeerde kort na de verkoop en ging in vlammen op. Het dak van de wagen werd over een rij woningen geslingerd en kwam in een van de achtertuinen terecht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. De politie vermoedt dat er explosieven zijn gebruikt. De auto brandde geheel uit. Over het waarom wordt nog volledig in het duister getast. Ook de eigenaar van de auto kon geen opheldering eindje verder rustig thuis. (fotoANP) DEN HAAG (ANP) - Het rege ringsplan om abortus in klinieken te vergoeden via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten wordt ge steund door een meerderheid van de Kamer, bestaande uit CDA en WD. Abortus in erkende zieken huizen zal door het ziekenfonds gratis abortus, zo hield Schutte de regering voor. CDA-woordvoerster mevrouw Cornelisse liet doorschemeren dat enkele CDA'ers met de gekozen oplossing geen vrede hebben. Het merendeel stemt echter in met AWBZ-financiering van abortus i worden vergoed. Dat bleek giste- klinieken, als de klinieken zich ren tijdens een debat over de abor- houden aan de abortusnormen die tusvergoeding in de Tweede Ka- de politiek heeft gesteld. Zij voeg- mer. de daaraan toe dat instellingen die D'66 teken- de ongewenst zwangere vrouw wil len bijstaan om het kind te baren Met name PvdA den principieel bezwaar tegen de gekozen oplossing. De regering ook financiële steun verdienen. alle vertrouwen in te hebben, dat verschaffm^die 'zatophét TZmentvandè êxptasie zyn party by de kamerverkiezin- gen van volgend jaar de nu verlo ren gegane stemmen terugwint. Hij baseerde zich daarbij op de Mil joenennota 1986 waaruit zou blij ken dat het economisch nu weer wat beter gaat. "Tot nu toe heeft het kabinet eigenlijk alleen impo pulaire maatregelen genomen. Pas in deze Miljoenennota konden we voor het eerst verbeteringen laten zien", aldus Kamminga. Hij ver wacht dat de gunstige ontvangst van de begroting voor 1986 in de komende tijd zijn uitwerking niet zal missen. In totaal gingen ruim 76.000 kies gerechtigden naar de stembus. Zij kozen 39 afgevaardigden die op 1 januari de eerste Provinciale Sta ten van de Flevopolder zullen vor- Universiteiten in conflict met Deetman over atv LEIDEN (ANP) - Minister Deet man (onderwijs en wetenschap pen) is met de colleges van bestuur van de universiteiten en hogescho len in conflict gekomen over de richtlijnen die hij wil vaststellen voor arbeidstijdverkorting van het universitaire personeel. De colleges vinden dat Deetman de richtlijnen moet intrekken of zodanig wijzigen dat zij overeen stemmen met de algemene opvat tingen van het personeelsbeleid binnen de overheid en met de ver antwoordelijkheden van de colle ges van bestuur. Dit hebben de col leges gisteren de Tweede Kamer laten weten. Zij vragen de Kamer de minister te bewegen aan hun ei sen tegemoet te komen, anders zul len zij haar de rechter stappen. De richtlijnen geven ieder perso neelslid het recht zijn werktijd vast te stellen zonder daarbij rekening te houden met het belang van het bedrijf. Zo kan een medewerker na een aantal jaren naar eigen keuze „opfrisverlof' opnemen. Deetman wil deze mogelijkheid zelfs vergro ten door medewerkers de vrije keus te laten 42 uur per week te werken. DEN HAAG/LEIDERDORP - steld dat van auterursrecht geen "Het schriftelijk onderwijs zou ten dode zijn opgeschreven" en "een belangrijk deel van de volwassene neducatie zou op de tocht komen denkt met de gesplitste financie ring (ziekenfonds en AWBZ) tege moet te komen aan gewetensbe zwaarden onder ziekenfondsverze kerden die niet willen dat hun zie kenfondspremies worden bestemd voor de vergoeding van abortus in De WD stemde in met de geko zen oplossing. Discriminatie van de vrouw dan wel het opwerpen van barrières tegen abortus blijft achterwege, aldus WD-woord- voerder Dees. Overigens acht Dees het argument dat gewetensbe- kliniek. De oppositie beriep zwaarden worden gespaard door zich op eerdere adviezen van de abortus gedeeltelijk via de AWBZ Ziekenfondsraad om zowel zieken- te financieren "gekunsteld", huis- als klinieksabortus door het ziekenfonds te laten vergoeden. SGP, RPF en GPV herhaalden hun principiële bezwaren tegen verzekeringN van en financiering goed als het politieke tij keert. Mi' van abortus uit algemene midde len. Schutte (GPV) vond dat het Minister Brinkman nam de vrees weg dat de abortus in klinieken Het PvdA-kamerlid Marcel van Dam, specialist in het ontleden van verkiezingscijfers, verklaarde des gevraagd dat het resultaat onge veer overeenkomt met het landelij ke beeld. Wel wees hij erop dat het relatief gunstige resultaat van het CDA meer dan teniet wordt ge daan door de klap die de WD ont ving. Volgens hem wordt vooral de WD geïdentificeerd met het inko- te staan en grote groepen mensen zoveel in de zouden worden uitgesloten een kans op het volgen wijs". Met deze krachtige taal probeer de LOI-raadsman mr. C.H. van Leeuwen gisteren voor vice-presi dent mr. R.R. Portheine Haagse rechtbank de eis Amerikaanse uitgever te bestrij den dat de onderwijsinstelling au- CDA/WD-compromis over finan ciering van abortus te uiteindelijk financieel via de mensbeleid van dit kabinet, dat op AWBZ niet langer zou worden ver- nogal veel weerstanden stuit. Maar volgens hem is deze kritiek niet te- nister Ruding (financiën) heeft er- recht. Hij wees erop dat het CDA mee ingestemd dat de werkelijke een meerderheid in het kabinet kosten mogen worden vergoed aan heeft en als zodanig de hoofdve- de klinieken, zo meldde Brinkman, rantwoordelijke voor het beleid is. zwangerschapsafbreking. De ver goeding via de AWBZ komt neer op een wettelijke invoering een kosteloze Hij verwacht dat ook vrouwen die Hij acht het mogelijk dat de coali- particulier verzekerd zijn de kli- tie volgend jaar geen meerderheid niek-abortus vergoed zullen krij- zal behalen indien deze trend zich gen. voortzet. sprake was. Toen betrof het de 'nabootsing' van een deel van een boek van de Heertje. Daarin werden algemeen gebruikte termen, formuleringen, onder- diagrammen en grafische voorstel lingen behandeld dat volgens het Hof geen sprake was van originali teit. „Ook het boek van Shepherd behandelt onderwerpen die in de de economie gemeengoed zijn en in talrijke economieboeken worden behandeld op vaak identieke wij ze", aldus mr. Van Leeuwen. Hij teursrechten moet betalen. De vond dan ook dat evenals destijds Leidse Onderwijs Instellingen hebben namelijk voor de curcus economie MO een samenvatting gemaakt van het boek The Econo mics of Industrial Organization van de auteur William G. Shepherd en die lijkt zoveel op het oorspron kelijke studieboek dat volgens de uitgever het auteursrecht wordt geschonden. Maar volgens de LOI is van schending van de auteursrechten geen sprake omdat alleen deskun digen kunnen bepalen of She pherds boek auteursrechtelijke be scherming toekomt. Mr. Van Leeu wen haalde hiervoor een arrest van het hof in Leeuwarden uit de kast dat in een soortgelijk geval had ge- het boek van Heertje Shepherds werk geen auteursrechtelijke be scherming toekomt. Bovendien vindt de LOI dat de lessen waarin het economieboek worden toegelicht zelf een nieuw oorspronkelijk werk zijn waardoor beroep kan worden gedaan op een eigen auteursrecht. "Maar de les sen zijn geen boek, laat staan het boek van Shepherd, maar slechts een toelichting hierop. Naast de lessen is aanschaf van het boek noodzakelijk", aldus mr. Van Leeuwen. Mevrouw mr. E.A. Mout-Bouw- man stelde namens de uitgever dat Bedreiging Bhagwan schokt Amsterdamse commune,maar.. AMSTERDAM - „Een verschrik kelijke schok", noemt een lid van de Bhagwan-beweging in de Amsterdamse commune het nieuws, dat in de Verenigde Sta ten een aantal leidinggevende sa- nyassins (volgelingen) van Bhag wan van corruptie en en zelfs vergiftigingen worden verdacht. Over de gebeurtenissen in de Amerikaanse staat Oregon wordt door Runa Hellinga niet geheimzinnig gedaan. De sannyassins in Nederland krij gen steeds de laatste berichten te horen en ook de pers krijgt de feiten grif op tafel gelegd, en die liegen er niet om. De beschuldigingen treren zich vooral op de persoon lijke secretaresse van Bhagwan, Ma Anand Sheena. Zij wordt er van beschuldigd met 55 miljoen dollar naar Zwitserland te zijn vertrokken en anderen tot hun wandaden te hebben aangezet. Met haar heeft de hele zakelijke leiding van Rzgneeshpuram in de Amerikaanse staat Oregon de commune verlaten. Ze zouden volgens een verklaring die Bhag wan heeft gegeven', geprobeerd hebben van de commune een fascistisch concentratiekamp te maken. Er zou afluisterappara tuur in zijn huis zijn geplaatst. De lijfarts, de tandarts en de lijfwacht van de meester zouden langzaam zijn vergiftigd (waar geen van drieën overigens aan overleden is). En in een naburig dorp, waarmee de commune al langer overhoop ligt, zou het drinkwater vergiftigd zijn. Ook de meester zelf hebben ze zo ge probeerd om het leven te bren gen. Dat het mis is gegaan in de Bhagwan-beweging, zal de bui tenwereld misschien minder ver bazen als de communeleden zelf. Er is altijd veel kritiek geweest op de beweging, die liefde preekt, maar zijn commune laat verdedigen door een met mitrail leurs F geklede) eigen poli tiemacht. En buiten de commu ne zullen mensen er niet echt van opkijken dat de secretaresse haar vingers niet van het geld kon houden, terwijl haar meester bezig was 365 Rolls Royces te verzamelen omdat die zo goed zijn voor zijn rug. Hijzelf heeft zijn volgelingen altijd verteld dat ze zich van de armoede van de rest van de wereld niets aan moesten trekken en moesten le ven zoals ze dat leuk vonden. Nu, achteraf, vindt Ma Prem Dassana, coördinatrice van de Amsterdamse commune, dat ze wat makkelijk heeft gedacht over de gewapende macht die er in Rajneeshpuram was opge bouwd: „Toen ik twee jaar gele den op het festival kwam, waren de wapens en de hele sfeer een ontzettende schok voor mij. Er zijn toen ook vragen gesteld. Er werd toen gezegd dat het nodig was om Bhagwan te bescher men. Ik vond dat toen pijnlijk, maar zag het als noodzakelijk. Er waren ook al dingen gebeurd wa ren, zoals een bomaanslag op een hotel buiten de commune". „Maar nu is aan het licht geko men dat die enorme organisatie op het gebied van de veiligheid bedoeld was om angst en ver deeldheid in de commune te zaaien. Ze hadden ook grote hek ken om het huis van Bhagwan gebouwd, om het vrije entrée naar hem te belemmeren". Ook de problemen met het naburige dorp (dat door de commune dreigde te worden opgeslokt) zijn volgens haar veroorzaakt door de vijftien verdachten. Ondanks de schok gaat het le ven in de Nederlandse commune gewoon door. Er zijn geen men sen geweest, die in de gebeurte nissen aanleiding hebben gezien om weg te gaan. Ook Dassana's vertrouwen in de meester is to taal niet geschokt: „In mijn rela tie met Bhagwan is niets veran derd. Ik ervaar de gebeurtenis sen hier, in deze commune. Zelfs onder deze omstandigheden is er zoveel liefde en steun. Het gaat om vijftien mensen die het ver trouwen dat de sanyassins in hen stelden, hebben misbruikt, maar De Amsterdamse Bhagwan-commune tijdens het aardappelschillen: "zoveel liefde e het is ook een experiment. Zoiets gebeurt een keer, maar daar le- Gebeurtenissen als in Amerika zijn volgens haar in Nederland niet mogelijk. De communele den zijn lid van een vereniging die het geld beheert en er zijn meerdere handtekeningen nodig om geld op te halen. De finan ciën controlleren zou volgens haar niet juist zijn: „Alles is ge baseerd op vertrouwen. Controle is wantrouwen. De basis van de commune, ook in Amerika, blijft hetzelfde". Zij denkt dat de problemen veroorzaakt zijn door wrok. Drie jaar lang heeft Bhagwan niet met zijn volgelingen gesproken, en heeft Sheela als enige contact met hem gehad. Daardoor heeft ze in het brandpunt van de be langstelling gestaan. Sinds de meester vorig jaar januari zijn mond weer opendeed, is dat ver anderd: „Onze liefde gold im mers niet direct haar, het gold haar als zijn vertegenwoordiger. Wij zijn de lovers van Bhagwan". Dat heeft Sheela niet kunnen verkroppen. Toch verbaast Dassana zich erover, dat ze tot zulke daden in staat was: „Ik heb (foto GPD) haar leren kennen en vond haar erg aardig, ik hield van haar". Sheela en de anderen hebben zondagavond de commune verla ten. Pas daarna is een onderzoek begonnen, waarbij de huidige feiten aan het licht kwamen. Hoe kijkt Dassana zelf tegen de be schuldigingen aan? „Ze zijn bij na belachelijk, ik heb op het mo ment overal mijn twijfels over. Soms denk ik ook dat het een grote grap is. Maar als je dan belt met Oregon dan blijkt het bittere ernst te zijn. En Bhagwan zegt dat ze een fascistisch concentra tiekamp hebben willen maken, dan zal hij dat zeker niet voor niets hebben gezegd". In Oregon zijn mensen uit de commune gegaan voordat Shee la vertrok. Mensen die volgens Dassana wisten dat er iets niet klopte, maar geen mogelijkhe den zagen daar iets aan te veran deren: „We zullen hen vragen of ze nu weer terug willen komen. Ik weet niet wat voor gevolgen dit gaat hebben, of we het eind al hebben gehad. Mijn hart is ont zettend in beroering. Het is een enorme testcase. Maar mijn lief de voor Bhagwan is niet veran derd". HARDEGARIJP (GPD) - Mevrouw Faber, de echtgenote van'de burge meester van Hoogeveen die wordt verdacht van een poging haar man te wurgen, weigert elk medisch onderzoek. Zo wil ze ook niet meewerken aan een psychiatrische observatie. Dit zei haar raadsman mr. J. Anker uit Akkrum gisteren voor de rechter-commissaris van het Leeuwarder ge recht. Mevrouw Faber blijft voorlopig in hechtenis. De weigering van mevrouw Faber sluit aan bij de verklaring die ze eerder al had afgegeven en waarin ze de oorzaak van het drama legt bij een mysterieuze man, die haar tot de wurgpoging zou hebben aangezet. Deze man zou de slaapkamer zijn binnengedrongen en mevrouw Faber opdracht hebben gegeven haar man met een riem te wurgen. Het echtpaar Faber meldde dit bij de politie, die echter geen bewijzen vond van een mogelijke insluiping. Wel bleef over het feit dat burgemees ter Faber midden in de nacht wakker werd met een riem om zijn hals - niet aangetrokken overigens volgens zijn eigen verklaring. De verden king kwam te rusten op mevrouw Faber zelf, aanvankelijk als getuige bij de politie gekomen, nu als verdachte in verzekerde bewaring gesteld. Burgemeester Faber gelooft er niets van dat zijn vrouw hem bewust naar het leven heeft willen staan. Onderzoek zou moeten uitwijzen of de zaak wellicht psychiatrische kanten heeft. Mevrouw Faber weigert dus medewerking daaraan. Mr. Anker: „Dat staat haar vrij. Ze is ervan overtuigd dat haar eigen lezing, waar die derde persoon in de slaapkamer zo'n belangrijke rol in speelt, de enig juiste is en acht medische hulp niet nodig". Uit de voort gang van het onderzoek moet blijken hoe de kwestie verder aangepakt wordt. Mr. Anker bevestigt dat tot op heden geen spoor van de eventuele insluiper is gevonden. KLEDINGZWENDEL (ANP) - De rijkpolitie van Cromstrijen heeft gis teren een inval gedaan in een loods in Klaaswaal, waar kleding van valse merken werd voorzien. Op het moment van de inval waren twee mensen bezig met het bedrijfsklaar maken van de drukpersen. De twee, een 28- jarige man uit Rozenburg en een 15-jarige inwoner van Rotterdam, zijn aangehouden en verhoord. De in de loods aangetroffen vijf drukpersen (waarde rond de 50.000 gulden), ongeveer 25 zeefdrukken en een paar honderd kledingstukken zijn in beslag genomen. Een 25-jarige man uit Rotterdam die zich later bij de politie meldde, heeft bekend de huurder en organisator van de merkvervalsing op de kleding te zijn. De kleding blijkt te zijn aangeleverd door verschillende personen. In hun opdracht werd de kleding - trainingspakken - van bekende namen als Nike, Vogue, Yves-St-Laurent, voorzien. er geen sprake van kan zijn dat de LOI-samenvatting een nieuw oor spronkelijk werk is. Dat erkent de LOI volgens haar ook zelf met de mededeling in les 1 dat „Het boek van W.G. Shepherd in vier lessen zal worden samengevat en toege licht". Verder is de gehele opzet, structuur, gedachtengang en ter minologie van de samenvatting die van het boek, aldus de raadsvrouw van de uitgever. Zij erkende wel dat er geen inbreuk van auterurs recht is als het overnemen gebeurt ten behoeve van het onderwijs, maar aan de hieraan gestelde voor waarden is volgens haar door LOI niet voldaan. Overname door bewerking van een lang gedeelte van een boek mag naar haar mening niet en bo vendien heeft de LOI voor de over name niets betaald, hetgeen even min volgens de regels is die over name in het kader van onderwijs toestaan. Mr. Portheine doet 25 september uitspraak. Gehandicapte kinderen uit buurthuis GRONINGEN (GPD) - Twee ge handicapte kinderen van een my- tylinternaat in de stad Groningen mogen niet langer op de handenar- beidclub van een buurthuis komen omdat zij volgens de clubleider "afstotend zouden zijn voor andere kinderen van de club". De twee jongens kwamen al ja renlang iedere donderdagmiddag naar het buurthuis. Toen de kin derverzorgster van het internaat begin september het buurthuis vroeg of het geen bezwaar was dat een van de jongens nu in een elek trische rolstoel kwam, begonnen de problemen. De clubleider vertelde dat met het bestuur moest worden over legd of de twee jongens nog wel konden meedoen met de club, om dat het toch wel erg lastig zou wor den. Toen de kinderverzorgster af gelopen maandag weer belde, kreeg ze te horen dat de jongens niet meer terug hoefden te komen. Iemand in een elektrische rolstoel zou te belastend zijn voor de lei ding van de club en bovendien zou het hele schema dan veranderd moeten worden. DEN HAAG (ANP) - De vier woon torens aan de Dedemsvaartweg en Melis Stokelaan in Den Haag wor den gesloopt als de regering zich eind dit jaar niet bereid heeft ge toond om minstens twintig miljoen gulden subsidie te steken in her stel en renovatie van de fiats. Dit heeft het bestuur van de Woning bouwvereniging ,,'s-Gravenhage", eigenares van de flatgebouwen, gisteren bekend gemaakt. De woningbouwvereniging kan deze operatie zelf niet betalen. *"s- Gravenhage" heeft tienduizend huurwoningen. Het beheer en on derhoud daarvan zou in gevaar ko men, zo verklaarde directeur H.J. Werkhoven. Het gaat om woning wetwoningen, de renovatie kan dus ook niet- worden terugver diend door verhoging van de hu ren. Gelet op de kwaliteit van de woningen geeft hij de voorkeur aan slopen en het bouwen van 150 Haagse flats gered met 20 miljoen nieuwe en betere woningen op de zelfde plaats. Dat is de goedkoop ste oplossing. Vorig jaar oktober begon de wo ningbouwvereniging de 284 wo ningen in de torens te ontruimen, omdat de betonconstructie van de gebouwen onveilig zou zijn. Mo menteel worden nog zestien wo ningen bewoond door mensen die de hun aangeboden alternatieven niet hebben geaccepteerd. De torens zijn rond 1962 opge trokken uit gewapend beton zon der afdeklaag. De wrijving tussen de gevelelementen en de dragende muren door weersinvloeden moest volgens de architect worden opge vangen door buffers van tempex. Op veel plaatsen zijn veel te dunne of helemaal geen buffers zyn aan gebracht, zo is uit het bouwkundig onderzoek gebleken. De woningbouwvereniging zoekt nu in de archieven van de ge meente naar alle contracten van aan- en onderaannemers om te zien of er nog iemand aansprakelijk kan worden gesteld voor die construc tiefouten. De torens werden ge bouwd door de N.V. Habo, eigen dom van de gemeente Den Haag. Volgens Werkhoven zal het erg moeilijk zijn na 23 jaar nog een eventuele schuldige voor de scha de op te laten draaien. Formeel ju ridisch is de woningbouwvereni ging, als opdrachtgever tot de bouw van de torens, zelf aanspra kelijk. ADVERTENTIE Tbnnema Caramels zijn zachte caramels, per stuk ver- KTïT^PnTT^T^ pakt in een gedecoreerd rolletje. Er zijn twee soorten: vanille en Ml JklklillLl drop. Vanille is romig; drop is wat pittiger. Tbnnema Caramels W Yf Ti 1WFTÏT zijn de zachtheid zelf. Een fijn trekje is ook nogdat ze elk moment V van de dag lekker zijn en blijven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5