Hoogovens wijst privatisering af Bespaar 21.000,- Laura Ashleysromantiek Nederland gaat EG-kas streng bewaken Werkgroep: verkoop staatsaandeel Dreesmann: opwaarderen gulden is riskante zaak 'Consument wapenen tegen op defensie-materiaal gerichte be- erillen van reisbureau's worden verkocht vanwege het ver- Perspectief tankvaart 'zeer somber' Dienstauto's na misbruik de deur uit 7,90 2,98 DEVLEESCHMEESTERS WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - Prof. Anton Dreesmann, voorzitter van de hoofddirectie van Vendex Interna tional. vreest dat het beleid van het huidige kabinet nog gaat leiden tot deflatie, dalende prijzen dus. Daar mee heeft het bedrijfsleven geen nog de gulden opwaarderen. Dat nd ik een buitengewoon gevaar- t lijke flirt", aldus Dreesmann giste- ma"n ren tijdens een forumbijeenkomst die het bankiershuis Van Lanschot „Pf jaarlijks op Prinsjesdag organi seert. Hij vindt dat de Miljoenenota een misleidend beeld schetst van de komende jaren en gelooft niet dat de jaarlijkse economische groei slechts twee procent zal bedragen. Het kabinet zou ook moeten stre- IJMUIDEN (ANP/GPD) - Hoogovens wil dat de staat voorlopig zijn belang in het be- ven naar een hoger groeicijfer, drijf houdt. De top van het staalconcern heeft dat gisteren laten weten. Hoogovens meent Dreesmann. ..Daardoor zou reageert hiermee op de conclusies van een ambtelijke commissie die de mogelijkheden bijna dramatisch heeft onderzocht tot het afstoten van staatsdeelnemingen in bedrijven. kunnen dalen," De suggestie gekomen dat argumenten meer zijn tot de conclusie Ook is in de staalindustrieën i geen principiële andere landen in West Europa is i belangrijke mate sprake neming van de staat in onder meer staatsdeelnemingen. Sommige Hoogovens te handhaven. De staat staalconcerns zijn bijna volledig in bezit op het moment 28,4 procent handen van de staat, zoals British de aandelen van het staalcon- Steel Corporation, Cockerill-Sam- port presenteerde noemt behalve de aandelen van Hoogovens ook die van de Nederlandse Midden stands Bank, de Stoomvaartmaat schappij Zeeland, Hoogovens, Ge- ro en Vredestein. de hand gewezen. Onze staat daarvoor veel te invloeden van buitenaf. Hij geloofde ook niet dat de inflatie volgend jaar inderdaad beperkt blijft tot 1,5 procent. De veronderstelling van de be windsman dat een daling van het overheidstekort bijna automatisch leidt tot een daling van de rente, werd door Dreesmann afgewezen. Dat betekent volgens hem dat de vier scenario's die Ruding in de Miljoenennota schetst voor de pe riode 1987-1990, een vertekend beeld geven. Deze scenario's geven de mogelijke ontwikkeling van de overheidsfinanciën weer bij een jaarlijkse daling van het tekort tus sen nul en twee procent. De rentelasten, die volgens Ru- ding fors uiteen zullen gaan lopen, komen door de invloed uit het bui tenland veel dichter bij elkaar te liggen. „Hier worden conclusies getrokken uit gestoken kaarten," zei hij. Grecon De Groningse econometristen (Grecon) voorspellen in hun jaar lijkse variant op de Macro-econo mische verkenning van het Cen traal Planbureau, dat het bedrijfs- w»n "nlaend jaar fors zal investe ren, vermoedelijk ruim elf procent meer dan dit jaar. Een van de ple zierige gevolgen daarvan is dat de werkloosheid (verder) daalt met 35.000 manjaren. Het CPB raamt de toename van de bedrijfsinveste ringen niet groter dan slechts zes procent, ruwweg de helft minder dan in de Groninger prognoses, en ziet geen verdere daling van de werkloosheid. De onderzoekers van de Gronin ger universiteit, onder leiding van professor dr. M. A. Kooyman ver wachten ook een grotere binnen landse produktie (4,5 procent groeit - het CPB zegt 2 procent). Bovendien komen er volgend jaar 55.000 volle dagtaken bij (het Cen traal Planbureau houdt het op 20.000). De Grecon-groep meent voorts dat de stijging van de koop kracht volgend jaar meer zal toene men, doordat de prijzen nog een procent minder zullen stijgen dan de toch al lage 1,5 procent die het CPB voorspelt. plus 50 van de in totaal 175 geplaatste prioriteitsaandelen. Hoogovens wijst er echter op dat Het verkopen De vier staatsbedrijven (PTT, Staatsdrukkerij, Rijksmunt en het staatsaande- vissershavenbedrijf) zijn buiten de Europese staalindustrie een len is één van de manieren waarop beschouwing gelaten. Verkoop proces van herstructurering onder- de rijksoverheid kan trachten een van de andere 35 staatsdeelnemin- gaat, waarbij concurrerende onder- deel van de staatschuld kan weg- gen stuit op aanzienlijke proble- nemingen nog altijd een beroep werken zonder fors te bezuinigen. men of is zeifs in het geheel niet doen op (omvangrijke) overheids- specialist van de wenselijk, aldus de werkgroep.- steun. De internationale staalpro- VVD. Rudolf de Korte, rekende gen aantal van de staatsdeelne- de komende jaren onlangs voor dat de staat op die nüngen kunnen absoluut niet van manier vier miljard gulden kan in- de hand worden gedaan. In enkele casseren. De ambtelijke werk- gevallen is een grote mate van zeg- groep die gisteren haar eerste rap- genschap voor het Rijk van enorm belang, bijvoorbeeld bij De Neder- landsche Bank, de Nederlandse O lies dat gemaakt wordt, zoals bij voorbeeld bij de regionale luchtha- Een speciale positie hebben blematiëk zal i daarom nog een belangrijke heidsbemoeienis met zich n brengen, zo meent Hoogovens. BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil de vakantiegangers in Europa beter wapenen tegen de grillen van reisbureaus. Op Euro pees niveau wordt gewerkt aan re gels die de consument beter be schermen. Volgens Europees commissaris Clinton Davis kan het niet langer door de beugel dat touroperators hun reisschemaé onbeperkt om gooien zonder hun klanten schade loos te stellen. Hij wil verder het opmaken van schriftelijke en be grijpelijke contracten tussen tour operators en hun klanten vellicht stellen. KLM annuleert vluchten Parijs SCHIPHOL (ANP) - In verband met een acties van de Franse lucht verkeersleiders heeft de KLM van ochtend twee vlchten Amsterdam- Parijs geannuleerd. Hetzelfde geldt voor de diensten Amster dam-Nice en Eindhoven-Rotter dam-Parijs, zo heeft een woord voerder van de KLM dinsdag laten weten. Reizigers moeten er verder rekening mee houden dat alle vluchten die via het Franse lucht ruim gaan met vertraging te kam pen kunnen krijgen, omdat er moet worden omgevlogen. Kort Zakelijk Davis zei dit gisteren in Brussel, volgens het onderzoek enkele be waar hij een tien jaar Europees drijven die enerzijds een soort na- consumentenbeleid de revue liet tionaal karakter moeten behouden passeren. Hy toonde zich niet te- (bijvoorbeeld de KLM) of speciale vredenover wat er in die tijd is be- overheidstaken uitvoeren (zoals reikt. Ten onrechte heerst de op- DSM en financieringsmaatschap- vatting dat de Europese consu- pijen als dé Bank voor Nederland- ment het best op nationaal niveau se Gemeenten of de Nationale In- wordt beschermd aldus Davis vesteringsbank). Voor de komende jaren heeft de De werkgroep plaatst overigens commissie vier prioriteiten: de al wei enkele kanttekeningen bij de genoemde bescherming van de rei- wens van de regering het aantal ziger, de veiligheid van produkten, staatsdeelnemingen te verminde- vooral voor kinderen, het recht van ren< Met name wanneer aandelen de Europese burger om goederen op de effectenbeurs zijn genoteerd, of diensten te kopen in de hele ge- kan dat ongewenste gevolgen heb- meenschap en tenslotte de opne- ben voor het bedrijf zelf. In West- ming van de rechten van de consu- Duitsland is hier in de jaren zestig ment in een nieuw of aan te passen bijvoorbeeld onaangename erva- verdrag. mee opgedaan. De voorzitter van de Europese De werkgroep waarschuwt bo- Commissie Jacques Delors, heeft vendien dat het verkopen van aan- vonge week tijdens de intergou- delen in vennootschappen maar vernementele conferentie van de één keer kan. De overheid heeft - huidige en toekomstige lidstaten ln nominaie bedragen - voor bijna van de EG m Luxemburg al gepleit drie miljard aan aandelen in Ne- voor een verdragstekst waarin de derlandse bedrijven. Dat leverde bescherming van de consument als de staat in 1984 aan winstuitkerin- een van de gemeenschappelijke gen ruim 2,1 miljard gulden op. Dit doelstellingen wordt genoemd. De bedrag komt echter voor het over- commissie denkt dat er op die ma- grote deel van de Nederlandsche r meer voor de consument valt Bank (ruim 1,9 miljard), die zeker kjfH fSjé1 eigendom van de Staat zal blij ven. AMSTERDAM (ANP) - Directeur M. Busker van Shell Tankers BV is zeer somber over de vooruitzichten voor de wereldtankvaart. Neder land heeft „als hoog-ontwikkeld land" het extra nadeel van „zeer hoge directe kosten en vooral indi recte bemanningskosten". aldus Busker. te bereiken dan in de afgelopen tien jaar is gebeurd. ADVERTENTIE Rij voor minder geld topklasse tot Investeringen De invoer van investeringsgoe deren stijgt fors. De omvang van deze invoer lag in de eerste vijf maanden van dit jaar vijftien pro cent boven het volume van de eer ste vijf maanden in 1984. Dat per centage ligt fors boven de gemid delde stijging (exclusief energie) van acht procent. Dat meldt minis ter Ruding (financiën) in een over zicht van de betalingsbalans. Cessna Het Amerikaanse wapenconcern General Dynamics heeft een begin gemaakt met de overneming van Cessna Aircraft Company, de grootste fabrikant ter wereld van kleine vliegtuigen voor zakelijk ge bruik. General Dynamics heeft een bod uitgebracht van dertig dollar per aandeel en moet in totaal om streeks 2,15 miljard gulden voor Cessna neertellen. Het wapencon cern wil door de overneming min der afhankelijk worden van defen sie-orders. Cessna boekte vorig jaar een omzet van 693 miljoen dol lar. UPI De vakbond waarbij ongeveer de helft van de journalisten van het Amerikaanse persbureau UPI is aangesloten heeft een bod gedaan op net persbureau, dat sinds april dit jaar door de Amerikaanse fail lissementswetgeving wordt be schermd tegen zijn schuldeisers. UPI heeft een schuld van 40 mil joen dollar en zoekt op het moment naar kopers. De vakbond heeft geen financiële details bekend ge maakt over het bod. Haagse Post Het in grote financiële moeilijk heden verkerende opinieweekblad Haagse Post heeft gisteren van de rechtbank in Amsterdam definitief meenschap moeten afdragen. Nu is uitstel van betaling gekregen voor dat 1 procent, een half jaar. Dit heeft de bewind- Audi 80 GLE - 80 Quattro Coupé 100 CC - CS - CD Avant CC KamtlMQ Zuid B.V. Hofwag 39 Voorachoten (Lo. Ovartabitofc) Tal. 071-769307 Wij hebben regelmatig aanbiedingen in o.a. Saab, Volvo, Ford Granada, Opel Commodore/Senator Mercedes Benz, BMW 3-, 5-, en 7 serie. Laura Ashley, die gisteren op 60- jarige leeftijd overleed na ander halve week in coma te hebben gelegen, was ongetwijfeld een van de succesvolste ontwerp sters die het naoorlogse Enge land heeft voortgebracht. Haar naam is over de hele we reld bekend en een synoniem ge worden voor romantische bloe metjesjurken met veel ruches en kant, nostalgisch behang en aan verwante textiele artikelen. De waarde van haar imperium is on langs op bijna een miljard gul den gesteld. En jjat terwijl ze aanvankelijk helemaal geen plannen had om in zaken te gaan. Geboren in Wa les in een streng baptistisch ge zin, hing ze de idealen aan die bij haar opvoeding pasten. "Vier kinderen krijgen, koken, naaien en het huis schoonhouden", was (in haar eigen woorden) haar le vensplan toen ze in 1949 trouwde met de zakenman Bernard Ash ley. De vier kinderen kwamen, maar al gauw zag Laura Ashley's leven er heel anders uit dan ze zich had voorgesteld. Dat begon in 1953, toen ze op een zolderver dieping in de Londense wijk Pimlico met behulp van eenvou dige zeefdruktechnieken tafelk leden en theedoeken maakte, die ze aan winkels en warenhuizen verkocht. Bernard Ashley gaf zijn baan in de City, het financiële hart van Londen, op toen er te veel orders binnenkwamen. Hij ontwierp voor zijn vrouw een machine waarmee het mogelijk was 180 meter textiel per dag te bedruk ken, en vanaf dat moment ging het crescendo met de Ashleys. door Henk Dam Laura Ashley werkte in die be ginjaren alleen als haar kinderen al in bed lagen. Geleidelijk voeg de ze behang en kleding aan haar assortiment toe. Tot 1967 werkte ze uitsluitend voor anderen, maar in dat jaar besloten zij en haar man zelf een winkel in Lon den te openen. Het eerste half jaar was dat geen succes, totdat Bernard Ashley bedacht om via posters in de Londense metro re clame voor zijn (toen nog) goed kope jurken te maken, en dat werkte. Steeds meer winkels opende het echtpaar (waarbij Bernard, zoals Laura altijd gevraagd en ongevraagd heeft laten weten, het zakelijke brein was), en in 1973 moest ook het Europese vasteland eraan geloven: vesti gingen in Genève, Amsterdam en Brussel werden toen ge opend. Nu is Laura Ashley een wereldomspannend concern met een kleine 200 vestigingen, niet meer alleen in Europa, maar ook in de Verenigde Staten, Canada, Australië en Japan, die samen werk bieden aan meer dan vier duizend mensen. De meeste vestigingen zijn in Engeland te vinden (75), gevolgd door de Verenigde Staten. Ber nard Ashley heeft, als het even kon, steeds geprobeerd histori sche gebouwen voor de winkels te vinden, om in de sfeer van de door hem en zijn vrouw verkoch te kleding en woning-textiel te blijven. De stoffen worden vervaardigd in fabrieken in Wales en Hel mond. Laura Ashley heeft daar bij, tot haar tragische val van een trapje anderhalve week geleden die haar in het coma deden be landen waaruit zij nooit meer zou ontwaken, steeds zelf de leiding over de ontwerpen gehad. AMSTERDAM (ANP) - Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) gaat zijn dienstauto's wegdoen omdat werknemers van het SFB op flinke schaal misbruik maken van deze faciliteit. Dit staat in het perso neelsblad „Cement", dat de twee duizend werknemers deze maand in de bus hebben gekregen. De top van het SFB heeft sterk de indruk dat veel medewerkers hun dienstreizen bewust op maan dag en op vrijdag ondernemen. Zo doende krijgen ze in het weekein de de beschikking over één van de zes dienstauto. „Er zijn voorbeelden bekend van collega's die naar een plaats in Ne derland moesten, en daarvoor dui zend kilometer meer dan een ander nodig hadden", schrijft de redac teur in het personeelsblad. Hon derd tot tweehonderd kilometer overschrijding komt echter vaker voor, zo voegt hij eraan toe. De directie is van plan de auto's niet te vervangen op het moment dat ze zjjn versleten. Dat moment lijkt snel te naderen. Hoewel de zes auto's (Volkswagen en Opel) ge middeld pas twee jaar en negen maanden oud zijn, hebben de repa- ratiekosten hebben een fabelachti ge hoogte bereikt. Begin dit jaar bijvoorbeeld moest gemiddeld per maand ruim 1.100 gulden alleen aan reparaties worden betaald. De veiligheid van de auto's laat ook te wensen over. „Remmen, koppeling en versnelling van de meeste auto's moeten te vaak wor den bijgesteld en gerepareerd", al dus Cement. Eén van de auto's is overigens al de deur uit. Het SFB overweegt nu om de ki lometervergoeding voor het ge bruik van de eigen auto te verho gen. Daarby zal worden gekeken naar wat rijksambtenaren krijgen: 58 cent per kilometer. SFB'ers die met eigen auto rijden, krijgen nu 44 cent. Hij zei dit gisteren in de RAI in Amsterdam tijdens een persconfe rentie in verband met de maritie me tentoonstelling Europort '85 in november van dit jaar. Wil de Ne derlandse tankvaart overleven, dan dient volgens Busker het hui dige subsidiebeleid „minstens op het huidige niveau te worden ge handhaafd". Hij pleit verder voor het „ratio naliseren" van de bemannings sterkte. Andere landen, met name de nieuwkomers in het verre oos ten, betalen lagere lonen en werken bovendien met kleinere bemanningen, aldus Busker. De directeur van Shell Tankers verklaarde dat het overschot aan tankerruimte ongeveer zestig pro cent bedraagt. Het effect op de vrachtprijzen is „desastreus". De reis van een mammoettanker bij voorbeeld van de Arabische Golf naar onze omgeving en terug levert gemiddeld een verlies op van enke le miljoenen guldens. Zo'n reis duurt vier maanden, dus reken het verlies per schip op jaarbasis maar uit, aldus Busker. De vooruitzich ten voor de tank vaart zijn al met al zeer somber, meent hy. Scheepsbouw Ook niet best gaat het in de scheepsbouw. In het tweede kwar taal van dit jaar zijn in ons land slechts zes nieuwe opdrachten voor zeeschepen geplaatst met een totale waarde van 115 miljoen gul den. Dit zei voorzitter Joh. Boele van de Cebosine, de vereniging van scheepsbouwers. Hij zei overigens dat deze cijfers weinig zeggen over de toekomst en merkte op dat het praktisch overal slecht gaat, ook in Japan, waar het aantal exportopdrachten voor schepen het afgelopen jaar terug liep met zestig procent. Hij sprak van een „zeker niet zonnig, maar toch ook een niet geheel zwart per spectief' voor de Nederlandse scheepsbouw. Met name in de categorie kleine re scheepsbouw en scheepsrepara- tie gaat het „in zijn algemeenheid goed", aldus Boele. In het eerste half jaar van 1985 werden in deze categorie voor vijftig procent meer opdrachten geboekt dan in de eer ste zes maanden van 1984. Somberder daarentegen is Boele over de reparateurs van zeesche pen. De Cebosine is vanwege de ook hier aanwezige overcapaciteit tegenstander van een nieuwe ADM-werf in de hoofdstad, aldus Boele. Aan de opzet van deze werf wordt nog gesleuteld. ADVERTENTIE 'Landbouwuitgaven moeten binnen perken blijven' DEN HAAG/BRUSSEL (GPD) - Bij de onderhandelingen over de nieuwe landbouwprijzen, volgend voorjaar, zal Nederland - dat dan een half jaar lang voorzitter is van de Europese Gemeenschap - niet toestaan dat de landbouwuitgaven sterker stijgen dan de EG-inkom- sten. Achtergrond is de toenemende hoeveelheid btw die de Gemeen schap voor zich opeist ën die mi nister Ruding (financiën) volgend jaar met nieuwe tegenvallers opza delt. Vanaf 1 januari gaan de in komsten van de EG omhoog; de lidstaten zullen dan 1,4 procent hun btw-inkomsten aan de Ge- voerder van het blad, mr E.W. Herz meegedeeld. De totale schulden last van Haagse Post bedraagt mo menteel 2,7 miljoen gulden. De grootste schuldeiser is het Be drijfsfonds voor de Pers met een totale vordering van 1,7 miljoen gulden. Door de verhoging van de btw- nu al gesproken wordt over een verdere verhoging van de btw-af- dracht naar 1,6 procent per 1988, vindt de regering dan ook dat de uitgaven strikt binnen de 1,4 pro- cents-norm moeten blijven. De ministers van financiën van de EG stelden de begroting voor 1986 vanochtend vast op ruim 80 miljard gulden. De Europese Com missie had voor volgend jaar een bedrag van 88 miljard gulden voor gesteld, waarvan ruim 51 miljard aan landbouwuitgaven. Italië, Griekenland en Ierland stemden tegen de begroting. Zij vinden dat er volgend jaar meer geld voor de EG op tafel moet komen. Ook Spanje en Portugal bleven ernstige bezwaren houden, bang als ze zyn dat toezeggingen aan hen binnen deze begroting niet nagekomen jaar voorzitter van de EG, en de be- Suiker windslieden Braks (landbouw). Van der Broek (buitenlandse za ken) en Ruding kondigen nu al aan dat onder dat voorzitterschap geen afdracht is Nederland volgend jaar kunnen worden al 360 miljoen gulden meer kwijt Maar omdat de landbouwuitga- aan de EG dan dit jaar. Samen met v^n tweederde van de EG-begro- enkele andere verhogingen moet tir,g uitmaken, zal vooral daar ui- ons land de EG volgend jaar 5,55 terst zuinig opgetreden moeten miljard gulden betalen, tegen 5,06 worden, vindt Nederland. Vanaf 1 miljard in 1985. Hoewel in Europa ianuari is ons land voor een half financiële ontsporingen landbouwbeleid zullen worden ge duld. Volgens Van den Broek bestaat niet bij iedereen voldoende het be sef dat op de landbouwuitgaven bezuinigd zal moeten worden, in het belang van het voortbestaan van het Gemeenschappelijk Land bouwbeleid zelf. De grote proble men bij de prijsonderhandelingen van het voorbije vooijaar hebben aangetoond dat de bezuinigingen 'het uiterste vergen van de bereid heid der lidstaten'. Tijdens het Nederlandse EG- voorzitterschap zullen de voltooi ing van de interne markt (het af schaffen van grensbelemmerin- gen) en de technologische samen werking in Europa prioriteit heb ben. Een eerste poging van Europees landbouwcommissaris Frans And- riessen om wat meer financiële or de op zaken te stellen in de Euro pese suikersector is begin deze week mislukt. De Europese land bouwministers hebben in Luxem burg besloten om de voorstellen van Andriessen in oktober op nieuw te bekijken. Andriessen wil de EG-producen- ten van suiker hogere heffingen la ten betalen. Met die heffingen wor den al jaar en dag de exportkosten van Europese suiker naar de we reldmarkt opgevangen. Het pro bleem is dat de suikerprijs op de wereldmarkt zo is ingezakt, dat er steeds meer geld nodig is om de betrekkelijk dure Europese suiker te voorzien van de subsidie die no dig is om het produkt nog op de wereldmarkt kwijt te raken. Eind volgend jaar, zo heeft de EG-Com- missie uitgerekend, zal de EG op die export zo'n miljard gulden te kortkomen. Blanke Magere q Varkenslappen kilo O51/U Fijn Gekruide q qa Magere Varkensrollade kilo Heerlijk Gekruide Verse Worst Originele Wienerschnitzel Botermalse Runderbiefstuk Magere kilo 500 gram 8,50 100 gram IViagere Elke 4c Gratis nA Rundertartaartjes 100 gram 1^ M Snijworst 200 gram 1,95 PROEF ONZE BEKWAAMHEID Leiden: 5 Meiplein, Korevaerstraat, Codi Levendaal

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9