Rol van Hernu twijfelachtig SPD eist ontslag minister BLJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF Sojoez T-14 gelanceerd Nieuwe onthulling Greenpeace-zaak Vergadering VN ldest Spaanse voorzitter Spion krijgt boekenprijs VS blijven contra's steunen WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 Als u nu de stap zet en deze hoge leren laars koopt, met platte hak en met keuze uit liefst 8 modekleuren en uit de maten 36 t/m 42, dan betaalt u daarvoor maar.129.-^\ Moord De Syrische hoofdredacteur van een Arabischtalig weekblad is van morgen in Athene vermoord. De 37-jarige Michel Nomari was op slag dood nadat een onbekend ge bleven man drie schoten op hem had afgevuurd. Zijn blad, An- Nashra, legt zich toe op het publi ceren van documenten van organi saties van oppositionele Arabieren. Vorige maand had An-Nashra gemeld dat in juli 21 luitenants van de Syrische luchtmacht ter dood waren veroordeeld nadat een kom- plot tegen president Hafez al-As- sad was opgerold. Aanslag De Italiaanse justitie heeft een in Libanon geboren Palestijn in staat van beschuldiging gesteld na de bomaanslag op café de Paris in Ro me, waarbij maandag 38 gewonden vielen. De politie arresteerde de man bij een achtervolging kort na de aanslag. Hij toonde eerst een Marokkaans paspoort, maar gaf la ter toe dat dit vals was en zei dat hij afkomstig was uit een Palestijns vluchtelingenkamp bij Beiroet en dat hij voor de Palestijnse zaak streed. De man ontkende echter dat hij iets met de aanslag uitstaan de had. Vluchtelingen De Zwitserse regering heeft gis teren een serie maatregelen aange nomen om asielzoekers makkelij ker te kunnen weren. Er zijn meer gronden vastgesteld voor het afwij zen van politiek asiel en de asiel procedures zullen worden ver sneld. Op grond van de nieuwe richtlij nen zal Zwitserland asielaanvra gen snel kunnen afhandelen en de asielzoekers wegsturen. Het minis terie van justitie heeft een achter stand van 22.800 gevallen en voor het eind van het jaar worden daar nog 10.000 aanvragen bij verwacht. Hondurese militairen graven schuttersputjes nabij de grens met Nicaragua. Charles Hernu: op de hoogte? (foto ANP) MOSKOU (AP) - In de Sowjet-Unie is gisteren de Sojoez T-14 gelan ceerd, met aan boord drie kosmo nauten. Het ruimteschip zal wor den gekoppeld aan het ruimtesta tion Saljoet 7, dat al drie maanden twee mannen aan boord heeft. Het normale programma op de Russische televisie werd onderbro ken om de lancering van de Sojoez bekend te maken. Het ruimteschip werd om 16.39 uur plaatselijke tijd gelanceerd. De drie kosmonauten zijn com mandant Vladimir Viyoeting, boordwerktuigkundige Georgi Gretsjko en wetenschapper Ale xander Volkov. Sinds 8 juni zitten in de Saljoet 7 de kosmonauten Vladimir Djanibekov an Viktor Sa- vinich. De 54-jarige Gretsjko is de enige ruimteveteraan in het gezelschap. Hij maakte zijn eerste vlucht in 1975. VS nemen duik boot uit vaart wegens SALT-2 WASHINGTON (AFP) - President Reagan heeft de ontmanteling van een onderzeeër met kernraketten gelast om niet boven de plafonds te komen die de zogeheten Salt-ak- koorden stellen aan de kernarsena len van de beide supermogendhe- den. Het gaat om de „Sam Rayburn", een onderzeeër van de Poseidon- klasse, die zo plaats moet maken voor een nieuwe onderzeeër met ballistische raketten, de „Alaska". De sloop van de „Sam Rayburn" is al begonnen, zo maakte het Ame rikaanse ministerie van defensie gisteren bekend. De „Alaska" wordt de zevende onderzeeër van de Ohio-klasse van de Amerikaanse vloot. Het schip kan 24 intercontinentale ballisti sche raketten meevoeren, die elk acht, afzonderlijk te richten kern koppen kunnen dragen. Weer spionage-echtpaar naar DDR gevlucht PARIJS - Het gezaghebbende Franse dagblad Le Monde heeft gemeld dat de aanslag op het Greenpeace-schip Rainbow Warrior is gepleegd door twee duikers van het Franse leger die in dienst waren van de Franse geheime dienst. Deze twee duikers zouden deel hebben uitgemaakt van een derde groep van Franse militairen die de opdracht hadden gekregen er in Nieuw-Zeeland voor te zorgen dat de Rainbow Warrior niet in staat zou zijn uit te varen naar het Mururoa-atol om daar de Franse atoomproeven te hinderen. MEXICO-STAD - De ontvoering van de oudste dochter van de Sal vadoraanse president Jose Napo leon Duarte lijkt een pünlijke zaak te gaan worde/i voor de Salvado raanse oppositie. Ondanks alle ont kenningen begint het er steeds meer op te lijken dat een van de guerrilla-organisaties Ines Duarte sinds vorige week dinsdag in haar macht heeft. Voorlopig berusten alle aanwij zingen nog op geruchten, maar de meeste waarnemers zijn ervan overtuigd dat er de afgelopen da gen contact is geweest tussen Duarte en de ontvoerders van zijn dochter. De Washington Post meldde gisteren zelfs dat de Salva doraanse president via de telefoon met Ines zou hebben gesproken. Volgens het Amerikaanse dag blad zou Duarte's dochter zijn ont voerd door een tot nu toe vrijwel onbekend commando, het Frente Pedro Pablo Castillo. Dat com mando zou in juli van dit jaar zijn gevolgen hebben voor de positie van minister van defensie Hernu en voor de hoge officieren rond president Mitterrand op het Ely- sée. De onthulling die Le Monde heeft gedaan, is in strijd met de of ficiële versie volgens regeringsrap porteur Bernard Tricot. Tricot had in opdracht van premier Fabius een rapport opgesteld over de ach tergronden van de aanslag op het ecologenschip. De door Bernard Tricot ondervraagde officieren en ambtenaren hadden met klem be weerd dat er geen andere personen in het geding waren geweest dan die waarover de kranten tot nu toe hadden bericht. Dat waren met na me de bemanning van de gehuurde zeilboot 'Oevea' en het vermeende echtpaar Turenge, dat op het ogen blik in de Nieuwzeelandse gevan genis wacht op z(jn berechting waarvan de openbare verhoren op 2 november zullen beginnen. door Rudolph Bakker Volgens de onthullingen van Le Monde zou de actie van de twee niet met name genoemde officie ren van de Franse buitenlandse ge heime dienst zijn ondernomen in opdracht van een hooggeplaatste officier van de geheime dienst. Na dat het tweetal zijn aanslag met succes had volbracht-zou het Auckland per vliegtuig verlaten hebben; de ene in de richting van Noumea, de hoofdstad van Nieuw- Caledonië, de andere in de richting van Sydney, in Australië. Le Monde stelt dat het i schijnlijk is dat een dergelijke op dracht, die grote uitgaven met zich meebrengt, niet zouden zijn uitge broed binnen het hoofdkwartier van de Franse buitenlandse gehei me dienst, de DGSE. Ook wordt het onwaarschijnlijk geacht dat ze niet zouden zijn bevolen door een van de hogere officieren die direct verantwoording verschuldigd zijn aan de Franse minister van defen sie, Charles Hernu. Of van zijn chef van de generale staf, de toenmalige generaal Lacaze. Maar zoals Le Monde gister avond stelde, is het waarschijnlijk dat als deze waarheid aan het dag licht treedt en de bewijzen daarvan niet kunnen worden tegengespro ken, dat zowel de positie van pre mier Fabius als die van minister van defensie Hernu opnieuw in het geding worden gebracht. Deze ont wikkeling loopt in de ogen van de commentator van Le Monde voor uit op de onthullingen die in no vember zullen worden gedaan in Auckland, als het zogenaamde echtpaar Turenge voor de rechters wordt gebracht. NEW YORK (AP) - De 40ste zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is gisteren ge opend door de scheidende voorzit ter, de Zambiaan Paul Lusaka. door Rob Sprenkels Lusaka is opgevolgd door de Spaanse diplomaat Jaime de Pi- nies. Het voorzitterschap van de Algemene Vergadering rouleert langs vijf geografische gebieden: Azië, Oost-Europa, Latijns-Ameri- ka, West-Europa en Afrika. Vijf jaar geleden is al besloten dat Spanje de voorzitter zou leveren, als West-Europa aan de beurt was. West-Duitsland was destijds ook in de race voor het voorzitterschap, en aanvankelijk was de Westduitse kandidaat verkozen, maar volgens goedingelichte kringen is uiteinde lijk besloten dat Spanje de voorzit ter zou leveren. De keuze van de Pinies is overi gens onomstreden. Hij is een erva ren diplomaat, die al vanaf 1956 deel uitmaakt van de Spaanse af vaardiging bij de Verenigde Na ties. Hij heeft ook korte tijd de post van ambassadeur in Groot-Brittan- nië vervuld. Het eerste onderwerp waar de vergadering zich over zal moeten buigen is het Amerikaanse dreige ment om de steun aan de Verenig de Naties te verminderen. De Ame rikanen willen dat bij de stemming over financiële onderwerpen lan den met een groot aantal inwoners meer stemmen mogen uitbrengen dan kleine landen. President Rea gan heeft al een wet ondertekend, die inhoudt dat de Amerikaanse bijdrage zal worden verminderd tot 20 procent van de VN-begroting als het stelsel niet wordt gewijzigd. De afgetreden voorzitter Lusaka heeft zich fel verzet tegen een der gelijke wijziging. Volgens hem is het niet verstandig 'nog meer veto recht in de vergadering te introdu ceren'. Dochter Duarte in handen van links verzet opgericht om de bijna 500 politieke gevangen in El Salvador te helpen. Betrouwbare bronnen van de Salvadoraanse oppositie in El Sal vador zelf hebben echter bevestigd dat Ines Duarte is ontvoerd door de Gewapende Bevrijdings Krach ten (FAL), de gewapende arm van de Communistische Partij, een van de leden van het oppositiefront FMNL-FDR. De FAL zouden met de ontvoering de vrijlating willen bewerkstelligen van hun tweede man, Americo Araujo Martinez, be ter bekend als Commandant Hugo. Hugo werd op 9 augustus gevan gen genomen. Ook zou men de vrij lating willen van de belangrijke guerrillaleidster Nidia Diaz. Afgelopen zondag reisde Julio Rey Prendes, de Salvadoraanse minister van cultuur en informatie, naar Mexico-Stad om daar contact te zoeken met vertegenwoordigers van de Salvadoraanse oppositie. Het FMNL-FDR ontkent nu dat er een ontmoeting met Rey Prendes zou hebben plaatsgevonden, maar er zijn berichten dat Hector Oqueli, de hoogste vertegenwoordiger van de Salvadoraanse oppositie in Me xico-Stad, wel degelijk een ge sprek met Rey Prendes heeft ge had, zij het op persoonlijk niveau. Oqueli weigert die berichten te bevestigen, maar ontkent ze even min. Toch houdt ook Oqueli vol dat de Salvadoraanse guerrilla niets met de onvoering van Ines Duarte heeft te maken. OSLO (AFP) - De Noorse ex-di plomaat Arne Treholt, die in ju ni is veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf wegens spionage voor de Sowjet-Unie, heeft een literaire prijs gekregen van 10.000 gulden. De prijs is een initiatief van de grootste Noor se uitgever, Cappelen. Het manuscript van een boek dat in de herfst verschijnt en waarin Treholt vertelt over de vele verhoren die volgden op zijn aanhouding in januari van dit jaar, is de gevangenis uitge smokkeld door zijn advocaat, Ulf Underland, die daarmee volgens de rechter in de zaak buiten zijn boekje is gegaan. Het bedrag dat aan de prijs is verbonden, is niets in vergelij king met dat wat Treholt kan verdienen aan de verkoop van zijn boek: 420.000 gulden als hij 40.000 exemplaren verkoopt. WASHINGTON/DEN HAAG (AP/ ANP) - De Amerikaanse regering is na het verbod van het Congres om direct of indirect militiaire steun te verlenen aan de Nicara guaanse opstandelingen doorge gaan met het geven van politiek advies aan de contra's. Dit blijkt uit een brief van de na tionale veiligheidsadviseur Robert McFarlane aan de voorzitter van de commissie voor de inlichtingen diensten van het Huis van Af gevaardigden. McFarlane zegt in de brief ervan overtuigd te zijn dat de activiteiten van het Witte Huis geen schending opleveren van de wet. In de Amerikaanse pers waren berichten verschenen dat leden van de Nationale Veiligheidsraad de contra's hadden uitgelegd hoe ze geld van particulieren konden krijgen, en ook militaire adviezen hadden gegeven. Volgens de brief van McFarlane heeft het Witte Huis de contra's al leen geadviseerd over het belang van het winnen van steun bij het Congres en het Amerikaanse pu bliek, en heeft men bij de contra's gepleit voor het vormen van een breder politiek front. Hof De economische schade als ge volg van de tegen Nicaragua ge richte (para-) militaire acties heeft invloed op alles, variërend van mensenlevens tot scholen en van materiële schade door sabotage tot de koffieproduktie. Naast de eco nomische sector heeft ook de hele sociale orde in Nicaragua van de oorlog te lijden. Dit heeft de Nicaraguaanse mi nister van financiën, William Hup- per, gistermiddag gezegd tijdens de voortzetting van de zaak van Ni caragua tegen de Verenigde Staten bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Door de contra's te steunen in hun strijd tegen de sandinistische regering in Managua zijn de Ver enigde Staten volgens Hupper ver antwoordelijk voor een directe economische schade van 300 mil joen dollar. Nicaragua vraagt het internationale college van rechters de VS te veroordelen tot het beta len van een herstelbedrag ter grootte van 370 mihoen dollar. Volgens Hupper is de totale di recte en indirecte economische schade die zijn land heeft geleden echter zeer moeilijk vast te stellen. Dit geldt vooral de gevolgen van de oorlog voor de burgerbevolking. In dit verband wees hij onder meer op het verliezen of gewond raken van mensen die een opleiding hebben genoten. Wat zij in de toekomst mogelijk voor hun land hadden kunnen betekenen, valt niet te be-, cijferen, aldus de minister. Hij werd ten overstaan van het Hof on dervraagd door Carlos Arguello Gomez, voormalig minister van justitie in het Middenamerikaanse land en tegenwoordig ambassa deur in Nederland. Een deel van de economische schade komt volgens de minister voort uit de hoge defensie-inspan ningen die zijn land zich moet ge troosten. Bedroegen deze in 1980 nog 12 procent van de totale begro ting, in 1984 was dit opgelopen tot bijna 40 procent. BONN - De Westduitse regering van kanselier Helmut Kohl is in grote problemen gekomen door twee nieuwe spfonagegevallen. Gistermiddag werd bekend dat de 45-jarige Herta-Astrid Willner, se cretaresse op het kantoor van Kohl, samen met haar man, de 59- jarige Herbert Willner, naar de DDR is gevlucht. De Westduitse oppositie SPD eiste onmiddellijk het ontslag van de verantwoorde lijke minister Zimmermann. door Hans Hoogendijk Uit Oost-Berlijn lieten de twee spionnen middels handgeschreven brieven weten ontslag te hebben genomen, mede uit „vrees voor ontdekking". De hoogste openbare aanklager van de Bondsrepubliek gaat ervan uit dat het vorige maand overgelopen hoofd van de West duitse contra-spionage, Hans-Joa- chim Tiedge, het echtpaar heeft ge waarschuwd. Tiedge zou voor zijn ■overlopen naar de DDR een onder- boek op verdenking van spionage [hebben geleid tegen de Willners. ;Op 28 augustus is Helmut Kohl 'over de verdenkingen tegen de se cretaresse gewaarschuwd. Kohl heeft daarop gevraagd de in zo'n 'geval normale onderzoeksproce dure af te wikkelen. Minister van binnenlandse zaken 'Zimmermann (CSU) heeft, zo wordt uit kringen van de Westduit se inlichtingendienst gemeld, een schriftelijk verzoek tot onderzoek van het geval-Willner afgewezen. Hij zou ook hebben verhinderd dat de telefoon van de van spionage verdachte secretaresse werd afge luisterd. De contra-spionage zou Herbert Willner, die werkte bij de met de liberale FDP verbonden Friedrich Naumanstichting, sinds 1976 ver dacht hebben van spionage-activi- De trouwfoto uit 1974 van Herbert teiten. Herta-Astrid Willner ver scheen maandag niet op haar werk. Direct daarop werd een onderzoek ingesteld. Dat wees uit dat de Will ners sinds tien dagen niet meer in hun opgegeven vakantieoord in Spanje verbleven. Zij zouden in Sparye al zijn gewaarschuwd. Oog getuigen meldden dat Herbert Willner enige dagen geleden met zware koffers zijn huis had verla ten. Herta-Astrid Willner werkte tot 1973 op het Westduitse ministerie van defensie. Daar had zij toegang tot geheime stukken. In juli 1973 werd zij overgeplaatst naar het se cretariaat van de bondskanselier. Na enige omzwervingen kwam zij terecht op de afdeling die zich on der meer bezighoudt met de Duits- Duitse betrekkingen en weten schappelijk onderzoek. Nadat Kohl aan de macht was gekomen, bleef zij op haar post. Het staat vast dat zij inzage heeft kunnen hebben illner en zijn vrouw Herta-Astrid. (foto AP» in geheime stukken. Ook gingen verslagen van kabinetszittingen over haar bureau. Een regeringswoordvoerder kon nog niet zeggen in hoeverre haar spionage de Bondsrepubliek scha de heeft berokkend. Wel deelde hij mee dat Herta-Astrid Willner heel veel kon weten. Haar man Herbert gold als een kenner van de liberale FDP. Will ner, die in 1961 na studies in de Oostduitse steden Leipzig en Dres den naar de Bondsrepubliek kwam, werkte enige tijd als journa list bü het gezaghebbende Ham- burgse weekblad Der Spiegel In 1965 kwam hij naar Bonn, waar hij binnen de liberale FDP snel carriè re maakte. Hy had toegang tot ge heim materiaal over de Duitsland- politiek en vraagstukken over vre de en veiligheid. In 1964 trouwde hij met Herta-Astrid Bruckman. Volgens kringen in Bonn was Her- bert Willner de drijvende kracht achter de spionage-activiteiten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7