Billiton opnieuw in gifschandaal Onderzoek naar wasresultaat. Psychiatrisch onderzoek slachtoffer verkrachting Actiegroep stopt treinen op Prinsjesdag Na fraude nu illegale stort Burgemeestersvrouw naar psychiater na wurgpoging bij man ONAFHANKELIJK TNO-ONDERZOEK TOONT AAN: VEEL VUIL EN VLEKKEN GAAN ER OP LAGERE TEMPERATUREN BETER UIT ALS U EERST VOORWAST OF INWEEKT WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 ARNHEM (GPD) - Het metallurgisch bedrijf Billiton BV in Arnhem is verwikkeld in mogelijk een nieuw gifschandaal. De fabriek zou gedurende zeker zeven maanden mini maal 200 ton, en misschien zelfs 700 ton, chemisch afval op de provinciale stortplaats in Westervoort hebben gestort zonder enige vergunning daarvoor. Billiton was eerder al door de provincie aangeklaagd vanwege valsheid in geschrifte over ander-op de stort in Westervoort gedumpt chemisch afval. Minister Ruding (financiën) baande zich met zijn koffertje een weg c het publiek op het Binnenhof om zijn begroting aan de Tweede Ka aan te bieden (toto i Ondanks het druilerige weer was er veel publiek op de been rondom het Paleis Noordeinde in Den Haag, waar het koninklijke gezelschap vertrok met de gouden koets naar de Ridderzaal do to gpdi Het afval waarover nu commotie is ontstaan, is afkomstig van de accu kraker van Billiton, een in principe milieuvriendelijke fabriek die ka potte accu's kraakt en delen ervan opnieuw gebruikt. Het gaat om de niet hergebruikte bakelieten om hulsels waaraan nog loodresten zit ten. De fabriek geeft op 700 ton met lood verontreinigde accu-omhul sels te hebben gestort in Wester voort. De beheerder van de stort zegt dat waarschijnlijk slechts 200 ton is gedumpt. Over het verschil in tonnage, dat bepaald opmerke lijk mag worden genoemd, wordt nog druk gedebatteerd, aldus de Gelderse gedeputeerde mr. J. Fok- kens. De boeken van zowel Billiton als de beheerder van de stortplaats worden nagekeken en vergeleken. De zaak is aan het licht gekomen, aldus Fokkens, toen hij zelf en en kele ambtenaren een gesprek met de inmiddels vernieuwde directie van Billiton hadden over de vorige dumping van verontreinigd afval. Aan het eind van dat gesprek deel de de nieuwe directeur Van Oost aan Fokkens mee dat de fabriek er in mei van dit jaar achter is geko- Ook elders demonstraties; rijtoer verloopt rustig HARDEGARIJP/HOOGEVEEN (GPD) - De echtgenote van bur gemeester dr. S. Faber van Hoo- geveen ontkent dat ze een welbe wuste poging heeft willen doen haar man van het leven te bero ven. Volgens mevrouw Faber (47) is er een derde persoon in het spel geweest. Dit zegt haar raads» man, mr. J. Anker uit Akkrum. Mevrouw Faber wordt ervan verdacht haar man door wurging te hebben willen doden. Ze zit vast op het politiebureau in Ber- gum. De poging tot wurging voltrok zich in de nacht van zaterdag op zondag. Er kwam een broekriem by te pas. Volgens de verklaring van mevrouw Faber was er op dat moment een derde persoon, een man, in de slaapkamer die haar onder bedreiging tot de wurgpoging zou hebben aange zet. Volgens mr. Anker was ze zelfs in staat een signalement van de man te geven. De raads man onthoudt zich in dit ver band van details. Het echtpaar Faber deed sa men aangifte van het gebeurde. De politie nam de verklaring van mevrouw Faber - een onderzoek naar de 'derde persoon' zou niets hebben opgeleverd - niet voet stoots aan en besloot zondag tot haar aanhouding. Er werd onder meer veronder steld dat het drama zich in de meest letterlijke van het woord zou kunnen hebben afgespeeld in een boze droom: mevrouw Fa ber zou een zware nachtmerrie of een waanvoorstelling kunnen hebben gehad. Burgemeester Fa ber liet gisteren al weten dat de kwestie zijns inziens niet bij de politie, maar bij de dokter thuis hoort. De hoofdofficier van justi tie heeft inmiddels een psychia trisch onderzoek gelast. Volgens mr. Anker blijft de verdachte by haar visie op de gebeurtenis en vindt ze medische hulp niet no dig. Thuis in het Friese Hardega- rijp, waar ze in afwachting van hun verhuizing naar het Drentse Hoogeveen nog steeds wonen, maken de zeer aangeslagen bur gemeester Faber en zijn gezin zware tijden door. Dr. Faber heeft een officiële verklaring af gelegd waarin hij zegt dat er geen sprake is van doodslag en dat hem geen haar is gekrenkt. Voor het overige verwijst hij naar de raadsman van zijn echtgenote. men dat het bakelietafval dat in Westervoort werd gestort, moge lijk chemisch afval was. Tot die tijd was volgens de fabriek in zeven maanden tijd 700 ton gestort. Na mei heeft de fabriek alle afval, on geveer 500 ton, op het eigen terrein opgeslagen. Finland DEN haag/utrecht (anp) - Op verschillende plaatsen in het Het is in elk geval zeker dat Billi- land is de derde dinsdag van sep- ton nooit een ontheffing heeft aan- tember gisteren aangegrepen om gevraagd voor zelfs maar het naar een protest te laten horen tegen het de stort in Westervoort vervoeren huidige regeringsbeleid. Zo trok- van het afval. Die was nodig, zelfs ken leden van het Actiefront Nood- al zou het om onschadelijk bakeliet rem gisterochtend tussen elf uur gaan, zo was in eerdere onderhan- en half twaalf in dertien treinen delingen tussen provincie en fa- aan de noodrem, waardoor hier en briek overeengekomen. Er is veel- daar enige vertraging ontstond die vuldig contact geweest over het af- volgens NS in het algemeen nogal val vóór de ingebruikname van de meeviel. Het grootste oponthoud accukraker (september 1984). De was veertien minuten. In enkele plaatsvervangend inspecteur voor gevallen wist NS volgens een de volksgezondheid in Gelderland woordvoerder de daders aan de po- is zelfs naar Finland geweest om ntie over te leveren, een daar in gebruik zijnde accukra- in een verklaring liet het Actie- ker te bekijken. Volgens deze amb- front Noodrem weten, dat de actie tenaar was het bakelietafval daar een protest was tegen het beleid absoluut gifvrij. Blijkbaar echter van de regering, die de massale werkt de accukraker in Arnhem werkloosheid ongemoeid zou la- niet zo goed als die in Finland. ten, een begin zou maken met de, Op het ogenblik heerst er nog on- afbraak van de sociale zekerheid, zekerheid over de hoeveelheid van plan zou zijn kruisraketten te lood die precies in Westervoort plaatsen en het aantal kerncentra- ligt. Direct gevaar voor het opper- les uit te breiden, de repressie te- vlakte- of drinkwater bestaat er genover buitenlanders zou opvoe- het apartheidssysteem schatting van de politie, 200 be langstellenden. Iets soortgelijks gebeurde in Nijmegen waar een als koningin Beatrix verklede demon- strante een alternatieve troonrede voorlas tijdens een demonstratie waaraan zo'n 250 tot 300 mensen deelnamen. Geen incidenten De rijtoer van de echte koningin door de Haagse binnenstad verliep gisteren zonder noemenswaardige incidenten. Een staljongen viel van zyn paard, nog voordat de stoet was vertrokken van paleis Noord einde. Hij werd voor observatie naar een ziekenhuis overgebracht. Op het Binnenhof rinkelde glas, toen de stoet daar was vertrokken. Volgens de bewakingsdienst van de Tweede Kamer werd het raam van de ministerskamer in dat ge bouw zo hard gesloten dat de ruit erin bezweek. In een oplage van 1270 exempla ren werd gisteren ter gelegenheid van Prinsjesdag een speciale brail- lekrant gemaakt voor doofblinden, blinden en slechtzienden in Neder land en Vlaanderen. In deze brail- lekrant, die normaal dagelijks ver schijnt in een oplage van 30 exem plaren en alleen bedoeld is voor doofblinden, werd de volledige tekst afgedrukt van de Troonrede. „Op deze manier krygen blinden de Troonrede nu-eens 'echt onder de vingers', zodat ook zy precies weten wat er in staat", vertelde ini tiatiefnemer Ad Lambeek, hoofd grafische afdeling van de Stichting Arbeidsvoorzieningen Sonne- heerdt in Ermelo, waar de krant wordt gedrukt. Hij zei, dat daags na het verschijnen van de Troonre de ook de reacties van politieke zy- de zouden worden verzameld en verstuurd naar dezelfde 1270 adressen van visueel gehandicap ten. De braillekrant wordt uitgege ven door de christelijke blindenbi bliotheek in Ermelo en is de enige in haar soort. waarschijnlijk niet omdat lood 'immobiele stof is die niet diep in de grond zakt. Het vertrouwen in Billiton is inmiddels bij de provin cie zo afgenomen, aldus Fokkens, dat vandaag twee provinciale amb- c tenaren poolshoogte zullen gaan front Noodrem Zuid-Afrika zou tolereren en het studeren alleen nog mogelijk zou maken voor de hogere inkomens. Tegen al die beleidsvoornemens ontwikkelingen komt het Actie verzet. Dat wil zelf c i op het terrein van Billiton zeggen: mensen uit de vakbewe- te kijken „welke afvalstro- ging, de vredesbeweging, de anti- nog meer zyn". kernbeweging, de vrouwenbewe- ging, buitenlandse arbeiders, de milieubeweging, de derde-wereld beweging, de studentenbeweging en de kraakbeweging, aldus de ver klaring. In Amsterdam organiseerden jongeren hun eigen alternatieve Prinsjesdag uit protest tegen de 'voor jongeren kwalijke maatrege len' die de regering de afgelopen 3Vfe jaar heeft genomen. Tijdens een demonstratieve fietstocht door de hoofdstad hield een 'alternatie koningin' een eigen troonrede, Molukkers verlaten steeds vaker hun 'eigen' woonwijk DEN HAAG (ANP) - Steeds meer Molukkers verlaten hun woonwijk en gaan zelfstandig leven tussen de andere Nederlanders. Dit is een van de uitkomsten van een onderzoek waarvan de resultaten gisteren door het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer zijn gepubliceerd. Van de 38.000 Molukkers in het land wonen er nog 15.000 geconcentreerd in één wijk. Wel blijft het merendeel van de verhuizende Molukkers in dezelfde gemeente, want 75 procent van de 38.000 mensen woont in een van de 61 plaatsen met een Molukkerswijk. De Molukkers die hun wijk verlaten, zyn tussen twintig en 35 jaar en gaan alleen of met z'n tweeën wonen. GS verwerpen locaties voor kerncentrales in Zuid-Holland DEN HAAG (GPD/ANP) - Een rui me meerderheid van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland is te- die werd aangehoord door, gen de vestiging van kernenergie centrales bij Moerdijk of op de Maasvlakte. Over de wenselijkheid van kerneneregie spreken zij zich echter niet uit. Het college van GS vindt dat rondom beide locaties te veel men sen wonen en spreekt in dit ver band van tegenstrijdig beleid van de rijksoverheid, omdat deze op grond van officiële milieunormen beide locaties eigenlijk zou moeten afwijzen. Wat Moerdijk betreft is het college vooral tegen de vesti ging van een centrale vanwege het gevaar van radioactieve besmet ting by calamiteiten. Maar ook vanwege de negatieve landschap pelijke effecten van de koeltorens. De Maasvlakte is volgens GS min der geschikt vanwege de vitale economische belangen in de direc te omgeving ervan. Die zouden bij calamiteiten ernstig worden ver stoord. Provinciale Staten spreken zich eind oktober uit over de vraag of kerncentrales in beide of een van beide gebieden gewenst is. Met de afwijzing van de twee locaties vol gen GS een provinciale werkgroep die zich heeft gebogen over de plannen van de regering Op het balkon van Paleis Noordeinde zwaaiden koningin Beatrix, prins Claus en de geüniformeerde kroon prins Willem-Alexander naar het publiek nadat ze waren teruggekeerd van de Ridderzaal (foto anp» Staat van alle Nederlanders vijf procent bij de gemeente ingeschreven ¥CU4 w 1CBWU16 Ulll CC14 als woningzoekende, onder de Molukkers is dat 8,3 procent. Dit hogere aantal mogelijke vestigingsplaat percentage moet worden verklaard uit de grote groep jongeren die - ruimte zoekt. sen te betrekken bij de zogenoem de planologische kernbeslissing, waaraan een ruime inspraakproce dure is gebonden. 'Kamerleden moeten korter spreken' DEN HAAG (GPD) - Tweede- Kamervoorzitter Dolman heeft het beeld dat velen van het parle ment hebben, bevestigd door te zeggen dat Tweede-Kamerleden korter moeten spreken. Hij zal dan ook voorstellen doen om de spreektijd van de parlementa- ërs te beperken. Dolman zei gisteren bij de ope ning van het nieuwe vergader jaar van de Tweede Kamer dat de partijen zich wat meer tot de hoofdlijnen van de zaken zouden moeten beperken. De details zouden dan in commissieverga deringen moeten worden afge daan. Zijn praktische argument voor spreektijdverkorting is dat er volgend jaar door de gemeente- raads- en kamerverkiezingen minder tijd overblijft voor het behandelen van de kabinets voorstellen. Raadsvrouw reageert boos op uitspraak rechter TNOVOORWASRAPPORT NR. 20.2141982/TN0-INWEEKRAPP0RT NR. 20.4091984. ECHT SCHOON WORDT HET PAS NA VOORWASSEN OF INWEKEN MET BIOTEX. [JïföfóJggf AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse strafrechter mr. P.L. Mi- chels heeft bepaald dat een vrouw die zegt diverse malen door haar psychotherapeut te zijn verkracht, psychiatrisch zou moeten worden onderzocht. Uit dit onderzoek zou moeten blijken in hoeverre de vrouw haar wil kon bepalen toen zij in het kader van de therapie 'verkracht werd'. Volgens advocaat mr V. Kraal van de 47-jarige psychotherapeut is het nooit eerder voorgekomen dat een slachtoffer van een ver krachting en niet, zoals vaak voor komt, de mogelijke dader daarvan op advies van de rechter psychia trisch moet worden onderzocht. Mr. Michels, die gisteren niet zelf de uitspraak deed, zei desgevraagd dat het hem ook niet bekend is dat ooit een dergelijk psychiatrisch on derzoek van het slachtoffer door de rechter was geadviseerd. „Ik heb het echter nodig om een beslissing te kunnen nemen in de zaak", zei hij. Hij voegde er wel aan toe dat de vrouw niet verplicht is zich te laten onderzoeken, maar dat dit op vrij willige basis zou moeten gebeuren. Advocate mr. G. van Driem, raadsvrouw van veel slachtoffers van verkrachtingen en aanrandin gen. reageerde emotioneel en boos. „Dit bevestigt dat slachtoffers van verkrachtingen als een soort ver dachten worden beschouwd. Ken nelijk worden vraagtekens gezet bij de verklaringen van die vrouw. Het is helemaal niet belangrijk uit te vinden of de vrouw haar eigen wil kon bepalen. Verkrachting is gewoon strafbaar. En zeker een psychotherapeut heeft zich te hou den aan zijn beroepscode", aldus Van Driem. 'Seks was nodig' De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam mr. N. van der Werf eiste op 3 september 12 maanden gevangenisstraf waar van vier maanden voorwaardelijk tegen de psychotherapeut wegens het diverse malen verkrachten van de vrouw. Hoewel de verdachte be kende seksueel verkeer te hebben gehad met de vrouw, voelde hij zich hieraan niet schuldig omdat de vrouw daaraan, volgens hem, vrijwillig had meegewerkt. In het kader van de therapie was het sek sueel contact nodig, had de ver dachte gezegd. De rechtbank deed gisteren geen uitspraak. De zaak werd terugver wezen naar de rechter-commissa- ris in afwachting van het psychia- Dordtse wethouder aangeklaagd DORDRECHT (anp) - In Dordrecht is grote beroering ontstaan door de uitspraak van de Dordtse topambtenaar M. Franke (59) en diens advocaat mr. W.H.T. Jürgens, dat wethouder Hovius voor eigen gewin gemeentelij ke subsidies heeft gebruikt. Volgens Franke, chef van de afdeliffg verwer vingen van Dordrecht, zou wethouder Hovius in 1982 150.000 gulden sub sidie hebben gegeven aan Fransen bv. Hij wilde volgens Franke daarmee bereiken dat dit orthopedisch bedrijf zijn failliet verklaarde caravanbe- drijf zou kopen. Zowel de wethouder als het bedryf heeft een en ander ontkend. Tussen de topambtenaar en wethouder Hovius heerst al geruime tijd een vijandelijke stemming. De problemen stegen ten top in maart dit jaar, toen het college van B en W Franke op non-actief stelde en hem de toe gang tot het stadhuis ontzegde. Een onderzoek in opdracht van B en W naar de beschuldiging van Franke heeft niets laakbaars opgeleverd, zo zei een woordvoerder van de gemeente. Het college staat dan ook volledig achter wethouder Hovius. trisch rapport over de vrouw. Of zy hieraan wil meewerken is niet be kend. Zij was niet bij de uitspraak aanwezig. De Amsterdamse politie heeft eind vorige week een 17-jarige Am-' sterdammer aangehouden, die heeft bekend vijf verkrachtingen en drie aanrandingen te hebben ge pleegd. Daarbij beroofde hy zyn slachtoffers ook, aldus een politie woordvoerder gisteren. De jonge man pleegde zijn misdrijven van oktober 1984 tot september 1985. Hij is gisteren voorgeleid aan de of ficier van justitie. De Koning komt trendvolgers niet tegemoet DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken) zal eventu eel overeen te komen extra boven wettelijke uitkeringen, die een ge volg zyn van aanpassingen in de sociale zekerheid, in 1986 niet com penseren voor de trendvolgers. Dat zijn werknemers in onder meer zie kenhuizen, bejaardenhuizen en het welzynswerk, die worden betaald via premies of subsidies. Als werk gevers en werknemers dergelijke uitkeringen overeenkomen, moe ten de sociale partners elders in het pakket arbeidsvoorwaarden mati gen, zo blijkt uit een gisteren gepu bliceerde brief van De Koning aan de cao-partijen in de trendvolgers- sector. Daar mag binnen de door de minister vastgestelde ruimte min of meer vry worden onderhan deld over de arbeidsvoorwaarden. In de brief laat De Koning weten dat er geen extra financiële ruimte komt voor de trendvolgers. Dat be tekent een bevriezing van de bru- to-inkomens, net als bij ambtena ren. Samen met de ambtenaren (die 1,5 miljard moeten inleveren) moeten de trendvolgers (0,5 mil jard) twee miljoen bijdragen aan de bezuinigingen van het kabinet

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5