Ingrijpende plannen NS-station en plein Aantal woningzoekenden in één jaar flink gestegen 'Meer flats per kamer verhuren' Veranderingen op lange termijn Aanranding Dief 'inspecteert' renovatie Lezers Schrijven PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1985 LEIDEN - De gemeente Leiden heeft een aantal spectaculaire plan nen gemaakt voor de toekomstige ontwikkeling van het gebied rond om het NS-station en Stations plein. Plannen die, als ze worden uitgevoerd, het silhouet van het noord-westelijk deel van de bin nenstad ingrijpend zal wijzigen. Een overbouwing van het sta tion, met winkels en,kantoren, een parkeergarage en een tweede plein achter het huidige NS-station, een verbinding tussen de Leidse bin nenstad en het nieuwe Acade misch Ziekenhuis, onder de spoor lijn door, een tunnel onder het Sta tionsplein en de realisatie van circa 60.000 vierkante meter extra kan toorruimte naast de bebouwing van het Schuttersveld. Dat zijn maar enkele van de 'Hoog Catharij- ne-achtige toestanden' die het Sta tionsplein en omgeving mogelijk te wachten staan in de loop van de jaren negentig. Eén en ander blijkt uit neven staande foto van een maquette die de afdeling stedebouw van de ge meente heeft gemaakt. Het was ei genlijk niet de bedoeling van de af deling die maquette nu reeds aan de openbaarheid prijs te geven. Daarvoor is de planontwikkeling in te pril stadium. Bovendien wordt binnenkort een project groep in het leven geroepen om te onderzoeken wat precies de moge lijkheden en onmogelijkheden zijn om op en rond het station kantoren en een parkeergarage te bouwen. Met de plannen, zoals nu reeds vorm gegeven door de gemeentelij ke stedebouwkundigen, wordt fei telijk vooruitgelopen op de ge dachte-ontwikkeling in de project groep. De gemeente, het Academisch Ziekenhuis en de Nederlandse Spoorwegen beschikken elk over de nodige grond rond het Leidse i station om de plannen iri de toe- komst tot uitvoer te kunnen bren- Winkels gen. bouwing in de pen zit. Aan de bouw van een geheel nieuw station wil de NS ook niet denken. De. gedachten gaan voor alsnog uit naar een verbouwing van het huidige stationsgebouw waarbij met name een vergroting van de voorhal wordt.voorgestaan. AZL De belangrijkste zaken die vol gens de gemeente een rol zullen spelen bij de toekomstige ontwik keling van het Stationsplein en omgeving zijn: de vraag wat er moet gebeuren met de vrijkomen de oude gebouwen van het Acade misch Ziekenhuis, de behoefte aan een verbeterde verbinding tussen het nieuwe AZL en de Leidse bin nenstad, de toenemende vraag naar parkeergelegenheid in het ge bied, de verwerking van het ver keer rondom het station, en een be tere afronding van de bebouwing rond het Stationsplein. Van de zijde van het AZL is al de suggestie gekomen om het vrijko mende terrein achter het station te bestemmen voor de bouw van een parkeergarage. Het VVD-raadslid Bakker vroeg de wethouder van ruimtelijke ordening vorig jaar om de mogelijkheid te onderzoeken het station te overbouwen. Vol gens de Nederlandse Spoorwegen is zo'n overbouwing een buitenge woon kostbare zaak en eigenlijk het oflderzoeken niet waard. De ge meente wijst er evenwel op dat in Dordrecht een soortgelijke over- De gemeente gaat in haar toe komstverwachtingen uit van een overbouwing van het spoorweg emplacement met kantoren en achter het station een parkeergara ge voor circa 300 auto's. Naast het station is een tunnel voorzien, on der de spoorlijn door, waardoor een verbeterde verbinding onstaat tussen het nieuwe AZL en de bin nenstad. In stationsoverbouwing en de tunnel zouden winkels moe ten komen om de aanloop naar de binnenstad aantrekkelijk te ma ken. Met het oog op de toekomstige verkeersafwikkeling heeft de ge meente het ingenieursbureau Arti- con onlangs opdracht gegeven om onderzoek te doen naar de moge lijkheden van ondertunneling van het Stationsplein, bedoeld voor het doorgaande verkeer. Deze tunnel zou moeten beginnen halverwege het westelijk deel van het Stations plein en eindigen voor of voorbij het Rijnburgerviaduct. Achter het NS-station moet een vergroot Terweeplein komen, ei genlijk een tweede stationsplein, waar ook het busstation is gesi tueerd. Het huidige busstation aan het Stationsplein zal volgens die plannen verdwijnen. Op deze plaats zijn drie kantoortorens gesi tueerd en een gropt kantoorge bouw naast; het Plesmanviaduct die samen een betere, afrondende bebouwing van het Stationsplein bewerkstelligen. Met de bouw van een kantoor naast het viaduct is al rekening gehouden in het bestem mingsplan voor de Stationsbuurt. Langs de Plesmanlaan, naast het bestaande kantoorgebouw van Heerema, is de bouw van nog een kantorencomplex voorzien. Aan de Rijnsburgerweg, ter hoogte van het bloemènstalletje naast het Rijnsburgerviaduct, wordt ter af ronding van het vergrootte Ter weeplein ook aan een kantoor ge dacht. De gemeente streeft er naar Links van het midden in de foto: het huidige NS-station (1), daarboven de overbouwing (2) van het spoorweg emplacement met een tunnelverbinding tussen het nieuwe AZL (3) en de binnenstad. Achter het station het vergrote Terweeplein (4) met een afrondende kantoorbebouwing (5) naast het Rijnsburgerviaduct. Op de plek van het huidige busstation zijn drie kantoortorens (6) gesitueerd. Naast het Plesmanviaduct (7) en naast het kantoorgebouw van Heerema aan de Plesmanlaan (8) is voorzjen in de bouw van nog twee kantoorcomplexen. Onder in de foto is ook de toekomstige bebouwing op het Schuttersveld te zien: het hotel (9), de drie kantoortorens (10) naast de spoorlijn en de overbouwing van de Schipholweg (11). Lange termijn De ontwikkeling is uiteraard be doeld voor de lange termijn waar bij alle mogelijkheden nog niet zijn uitgebuit. Zo tekent de gemeente onder meer aan dat de NZH-remise aan de Rijnsburgerweg een buiten proportionele hoeveelheid ruimte in beslag neemt in een 'duur' stuk binnenstad. Verplaatsing van de remise zou ruimte laten voor een verdere kantoorontwikkeling. In totaal kan rond het Stations plein tenminste 60.000 vierkante meter kantoorruimte worden ge realiseerd, bovenop de al kantoren op het Schuttersveld. Over de architectonische kwaliteit Vah de gebouwen maakt men zich vooralsnog weinig illusies. Een ste- debouwkundige van de gemeente kwalificeert de gang van zaken in het huidige economisch klimaat als "pakken wat jé pakken kunt" waarbij de kwaliteit van de archi tectuur het meestal moet afleggen. LEIDEN Het aantal geregi streerde woningzoekenden is in Leiden tussen juni 1984 en juli van dit jaar met meer dan de helft toe genomen. Per 30 juni staan 6291 huishoudens ingeschreven bij de gemeente. Gedurende deze perio de kwamen er 1101 woningzoeken den bij die al huisvesting hebben en 1103, hoofdzakelijk jongeren, die nog niet over zelfstandige woonruimte beschikken. Deze gegevens zijn afkomstig uit een analyse die de gemeentelijke directie woonruimteverdeling heeft gemaakt van de lijst van wo ningzoekenden. Hoewel de toene ming van het aantal woningzoe kenden zich op alle fronten en in alle categorieën voordoet, zijn er opvallende stijgingen te constate ren in de groep jonge een- en twee persoonshuishoudens. Van de 6291 woningzoekenden wonen er 3741 niet op zichzelf, 1103 meer dan een jaar geleden. Het gaat vooral om mensen die al lange tijd in Leiden woonachtig zijn, werkende jongeren, benard wo nenden of huurders met extreem hoge huurlasten in verhouding tot hun inkomen. Het aantal ingeschreven zelfstan dig wonende, naar verhuizing stre vende huishoudens ('doorstro mers'), bedroeg eind. juni 2550, 1101 meer dan een jaar geleden. Het gaat hier om hoofdbewoners van een woning van een Leidse woningbouwvereniging, die willen verhuizen. Ruim de helft van deze groep wil een duurder (lees: groter) huis, 16 procent wil kleiner wonen, terwijl 11 procent van de groep hoofdbewoner is van een woning van de stichting huisvesting werkende jongeren, maar inmid dels 27 jaar of ouder is. dat bijna tweederde van de inge schreven woningzoekenden maan delijks (bruto) tot 2450 gulden in de knip krijgt. Bijna een zesde ver dient tussen de 2451 en 2975 gul den. In beide inkomensgroepen is het aantal woningzoekenden in een jaar tijd met ongeveer de helft toegenomen. Echter, ook in de an dere inkomenscategorieën is het aantal woningzoeken navenant of zelfs sterker gestegen. Bijna 11 procent (681 huishou dens) van de woningzoekenden komt op medische gronden in aan merking voor een andere woning. Vorig jaar waren dat er nog 492. Beschutte woningen zijn kennelijk erg aantrekkelijk. Bijna 260 huis houdens staan hiervoor ingeschre- Voor de ingeschreven woning zoekenden blijkt Leiden Zuid- West het meest begeerde stadsdeel te zijn om te wonen. Bij 18,6 pro cent van hen gaat de voorkeur naar dit gedeelte uit. Op geringe achter stand volgen echter de binnenstad noord (16,7 procent), de Professo- renwijk (15,3 procent), de binnen stad-zuid (13,1), de Kooi (11,1) en de Mors (10,2). In deze populariteitspoll scoren de Merenwijk (6,6 procent), de Ste venshof (6,4) en de Boerhaavelaan en omgeving (1,3 procent) duide lijk slechter. Uitgesproken onaan trekkelijk lijkt men het Stations district te' vinden. Slechts 0,7 pro cent 'van de woningzoekenden geeft er de voorkeur aan om daar voor een woning in aanmerking te komen. Duivensport Wedvluchten uit Peronne. De Reisduif. 1, 2, 5, 6 N. de Groot en zn.; 3. 7 W. Kop; 4 P. Mooten; 8,10 W. Fokker; 9 F. Pen seel. Het Oosten. 1, 2. 4, 5, 6, 7 R. v.d. Nieuwendijk; 3, 9 P. van Duyl; 8 T. van As en zn.; 10 J. Smit. LPC. 2, 7, 10 comb. Schouten- Verhagen; 2, 5, 8 J. Stafféleu; 3 C.J. van der Horst; 4 J.H. Pen en zn.; 6, 9 K. v.d. Broek. De Rijnklievers. 1, 2, 6, 7 J. Kok; 3 J. Zevenhoven; 4, 8 A. de Vries; 5 W. Pielanen, 9 J. v.d. Vel den; 10 P. v.d. Wal. De Vriendenclub. 1, 4, 5 Th. Dongelmans; 2 comb. Bodyn-Vin- kestein; 3 F.J. Compier; 6 comb. Kooy-Werkhoven; 7, 9 L. Koop man; 8. J. Boelee; 10 W. Siera jr. P.V. Leiderdorp. 1. P. Sloos; 2 3; 5; 9 J. v. Alphen; 4, 8, 10 D. v. Seggélen; 6. comb. Reijka; 7 H. v. Laar. Torah Het genootschap Nederland-ls- raël afdeling Leiden organiseert vanavond een lezing in het Inter national Centre, Rapenburg 6. Prof. dr. J. van Goudoever spreekt over 'de betekenis van To rah in de moderne samenleving'. Aanvang acht uur. Hengelsport Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in de Ring vaart. Uitslag 1 N. Verhoef 10 stuks-3500 gram, 2 E. van Houten 5-2360, 3 P. Verhoef 4-2360, 4 W. Verhoef 8-2060, 5 A. Beij 4-1410, 6 C. v.d. Berg 6-11107 H. Boelee 5-1050, 8 T. Blansjaar 4-950. VVL 85 hield een wedstrijd in de Vliet en in de stadswateren. Uitslag: 1 F. Slagwein 34 stuks- 2400 gram2 J. Wijling 29-1900,3 C. Kaffa 17-1400, 4 J. Sloot 13- 1575, 5 G. v.d. Blom 17-950, 6 N. v.d. Blom sr. 11-1225, 7 J. Siebert 10-1150, 8 F. Noordermeer 9-800, 9 J. Deegen 9-750, 10 J. Pardon 7-975. Overleg tussen gemeente en Leidse Woningstichting LEIDEN De mogelijkheid om duurdere flats per kamer te verhu ren of misschien te splitsen kan wellicht beter worden benut. Over leg tussen de gemeente en vooral de Leidse Woningstichting (LWS) hierover zal op korte termijn plaats hebben. Vooral mensen die zich pas als woningzoekende hebben laten inschrijven en niet over een zelfstandige woonruimte beschik ken zouden hiervan kunnen profi teren. Hun aantal is de afgelopen tijd fors. gestegen. Deze mededelingen doet P.N. Lek, chef van algemene zaken van de gemeentelijke directie volks huisvesting, desgevraagd. Lek be vestigt dat staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting_tegen de 'ka- mergewijze' verhuür van duurdere flats geen bezwaar heeft, hoewel het in strijd is met de woonruimte verordening. Overigens pleit het Non-Profit Kamerburo STIK in reactie op de wijzigingsvoorstellen van B en W.voor de woonruimte verordening ook voor het stimule ren van deze zogenaamde 'sociale verhuur'. Veel mogelijkheden voor de ver huur van woonruimte per kamer laat de woonruimteverordening momenteel niet. Eisen worden ge steld aan gezinsgrootte en urgen tie. Waar er wel mogelijkheden zijn wordt, gekozen voor één hoofd huurder met één of meer onderver huurders. In de meeste gevallen is deze regeling overigens pas moge lijk met toestemming van de ver huurder. Verhuur aan in een rechtspersoon (vereniging of stich ting) verenigde groep huurders biedt ook enige speling. Mochten de gemeente en de LWS tot overeenstemming kunnen komen dan is dit vooral interessant voor de jongeren, die bij de ouders inwonen,'de zogenaamde 'starters', en op zichzelf willen gaan wonen. Vorig jaar juli waren bij gemeente 2366 beginnende woningzoeken den geregistreerd, een jaarlater 3287. Hun aantal is hiermee gekomen op het niveau van 1981, meldt Lek. Opvallend is het feit dat ook veel ouderen zich voor het eerst hebben laten inschrijven. Lek vermoedt dat de voordeurdelersregeling mo gelijk invloed heeft gehad op deze toename. De sociale verhuur mogelijk ook de splitsing van flats zal vooral kunnen gelden voor de LWS-flats in de Merenwijk, hoewel op dit moment niet overdreven veel flats onbewoond zijn. Daarbij moet overigens niet uit het oog worden verloren dat de gemeente de toewijzingsnormen voor deze flats enige tijd geleden danig heeft versoepeld. Voor de volledigheid zij tevens vermeld dat de stimule ring van de sociale verhuur in 1982 al werd opgenomen in het gemeen telijke volkhuisvestingsplan. en L.J. van den Eijkel; Giel Jacobus Pe trus, zv. M.P. van Eeden en G. J. Freeke; Marleen, dv. C.M. Albers en C.J.M. Steenvoorden; Charlotte Maria, dv. J. Hooijmans en I.J. Bouwman; Rolf Pie- ter, zv. G. Spaargaren en E.P. Mosse laar; Koen Willem, zv. M.W. van der Meij en M.M.C. Heijmans; Sandjai Anil, zv. S. Lalé en S. Sewdien; Isaac Johannes, zv. Ir.R. Kruit en J.J. Bavelaar; Bertils Pie- ter, zv. I.R. Kruit en J.J. Bavelaar; Ghali, zv.'L. Oulgout en A.Iyoubi; Kaj Arne, zv. B.M. Nieuwenhuizen en H. Pieterse; Helen, dv. J.P.M. Straatman en A.H. Kaag; Florence Maria, dv; G.C.M. Koe- voets en M.E.A. Hartmans; Francine. Anna, dv. J.D. Splinter en E.H.G. Wet ting; Nicolaas Franciscus Hubertus, zv. R. van der Schalie en P.J. Rewijk; Si mon Arthur, zv. A. Speksnijder en C.J.M.A. Smeets; Arjan Arres, zv. D.L. van der Plas en M.H.A. van der Bent; Wendy Elisabeth Maria, dv. P.C. van Kampen en C.E. Theunissen; José Ida, dv. P. Oudshoorn en J.R. Barnhoorp; Simone Neeltje Johanna, dv. J.P. van den Berg en A. Duindam. Thomas Jan Adriaan, zv. C.J. van Golen en Y.T.M. Ammerlaan; Leendert, zv. M.L. Rovers en J.T. den Haas; Meryem, dv. E. Akbu- lak en J.L. Disseveld; Britta Evelijn, dv. R.G. Laman en C.E. Bianchi; Maria Mar- garetha, dv. N.C. van Hese en S.F. van Heüsden; Michael, zv. J.J.I. de Tys- sonsk en B.H. Aarts; Benno, zv. L.A. den Hertog en P.M. van Delzen; Maayke Catherina, dv. C.A. van "Maris, en M.D. Pronk; Dieuwertje, dv. J.C. van Diest en E.M. Jamet; Phemmy, dv. J.C. van Diest en E.M. Jamet; Marjolein, dv. K. Guijt en W. van der Plas; Eva Christina, dv. R.E. da Costa en M.P. Soeteman. 29-7-1921, man; A.C. Houwer, geb. 5-3- 1938, man; J. van der Meij, geb. 21-6- 1962, vrl.; C. Heemskerk, geb. 28-2-1966, man; A. Ie Febre, geb. 14-5-1901, man; J.H. de Haas, geb. 20-6-1902, man; A.M. Tijsen, geb. 9-12-1959, vrl.; J.J. van der Bliek, geb. 11-12-1907, vrl.; G.C. van der Niet, geb. 16-12-1911, man; J. Zaalberg, geb. 15-8-1905, man; A. Aardoom, geb. 12-4-1906, man; A. van Keulen, geb. 25- 9-1915, man; W. van Egmond, geb. 24-11- 1901, man; J. Rijnders, geb. 3-3-1943, man; L. Goddon, geb. 16-5-1902, man; S.P. de Roode, geb. 10-12-1903, vrl.; P. Sonneveld, geb. 5-10-1895, man; L.A. Nieuwenhuis, geb. 23-7-1909, vrl., echtg. van G. Ravensbergen. Zichzelf met hamer geslagen LEIDEN - Een 24-jarige Rotter dammer moest gisterochtend om streeks half negen met een gebro ken rechterjukbeen naar het AZL worden vervoerd nadat hij zichzelf met een hamer tegen zijn hoofd had geslagen. De man was samen met een collega bezig met het bou wen van een steiger op het terrein van Energiebedrijf Rijnland aan de Maresing'el. LEIDEN - Een 21-jarige Leidse vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan van aanranding. Vrijdag nacht liep ze omstreeks één uur op het Flanorpad toen ze werd lastig gevallen door een jongeman. Hij greep haar vast en sloeg een hand voor haar mond; de vróuw wist zich te ontworstelen eri begon om hulp te roepen, waarna de aanran der zich uit de voeten maakte. LEIDEN - De politie heeft gisteravond een 25-jarige Leidenaar aange houden die samen met een andere man in de weer was op het dak van een renovatiewoning aan de Van der Tasstraat. De 25-jarige probeerde zich nog te verdedigen door te zeggen dat hij wilde zien hoe ver men was gevorderd met de renovatie, maar in zijn wagen werd gestolen gereed schap gevonden. Zijn 'collega' wist te ontkomen: deze man sprong in het Galgewater. Roomburgh Mag ik even terugkomen op het ar tikel In het LD van woensdag j.l. Uit reacties in mijn omgeving merk ik dat men bezorgd is over de consequenties. Dit varieert van be woners en medewerkers tot ge bruikers van Tafeltje dek je. Het omschreven probleem stond in een brief van 8 juli aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. In de goedgekeurde begroting was al een bezuiniging opgenomen (5% personeelsbezetting, 3% op uitga ven). Dan wordt volgens de wet op de bejaardenoorden de eigen bij drage vastgesteld, die de bewoners van hun inkomen via de gemeente betalen, de rest wordt door Zuid- Holland als subsidie betaald. Op 1 juli was dit bekend en werkte met terugwerkende kracht vanaf 1 ja- Schat men de eigen bijdrage te hoog, dan ontvangt men te weinig eigen bijdrage en te weinig subsi die en gaat er iets fout. Bij verschil lende huizen in Leiden was dit zo. Er komt dan een bezwaarschrift. Dit heb ik dezer dagen verdedigd en toegelicht in dé AROB commis sie in Den Haag. Tijdens deze be spreking bleek zowel het ministe rie als de provincie de zaak ver keerd te hebben berekend, op grond van wellicht verkeerde gege vens. Leiden is een "arme" stad. Hier is de eigen bijdrage circa 23% landelijk 38%, terwijl er streken zijn waar dit wel 80% kan zijn. Oor zaak: de zeer snelle invoering van de wet op de bejaardenoorden 1 jan., met de verandering van de fi nanciering, deels via de gemeente deels via en onder verantwoorde lijkheid van de provincie. Zuid- Holland zal geld van andere pro vincies moeten ontvangen om rond te komen. Onze problemen worden echter wel opgelost, ook al vergroot dit de problemen van de heer Boone (GS). De gang van zaken in de be staande huizen zal'prioriteit moe ten hebben. Wij zullen zelfs meer medewerkers moeten hebben om aan de verzorgingsbehoefte te kun nen voldoen. Op de huizen wordt veel druk uitgeoefend vanuit de verpleeghuizen, terwijl wij bewo ners, die wellicht beter verzorgd kunnen worden in een psycho-ge- riatrisch verpleeghuis, toch moe ten blijven helpen. Maar tot slot, geen zorgen over het wel en wee van onze bewoners, medewerkers en leveranciers, door genoemde fi nanciële problematiek. H. W. Pullens, directeur Zaanstraat 151, Leiden K en G Nadat mijn eerste verontwaardi- ging iets was gezakt n.a.v. het arti keltje over het PvdA-raadslid, wil ik toch nog even reageren. Hoe heeft K en G bereikt wat ze nu zijn? Zou het peil van deze ver eniging ook zo zijn als het een ge mengde vereniging betrof? Als een meisje/vrouw naar een muziekvereniging wil, is er toch keus genoeg. Er zijn toch o.a. ook mannen- en vrouwenkoren. Krij gen die soms ook geen subsidie? Als de gemeente Leiden zich zo nodig druk moet maken, laten ze dan andere zaken ter hand nemen. Laat K en G op dit peil blijven werken, zodat iedereen trots op ze kan blijven. M.A. Vis-Boelee Hoofdstraat 146 Leiderdorp Grasveldje Naar aanleiding van het door mij geschreven stukje in de krant van vorige week over het grasveldje aan de Ijsbaan (Stevenshof) wil ik nog het volgende zeggen. Door een hoop mensen is gerea geerd op de kop van het stukje ('vandalisme'). Dit heb ik echter niet geschreven, maar het Leidsch Dagblad heeft hét er boven ver meld. Het was namelijk bedoeld als aanklacht tegen de gemeente, over het niet goed onderhouden van de groenvoorziening. Er wordt name lijk alleen maar wat geschoffeld en de rotzooi zoals stenen, plastic pij pen, enz. laten ze liggen. Ook ligt er al sinds het verwijderen van de bouwketen, nu ca. één jaar gele den, een ijzeren oprijplaat. De gemeente had zich goed moe ten realiseren wat yoor een narig heid appelboompjes kunnen ge ven. Zoals hangen en trekken aan deze bomen en het gooien van de appeltjes. Door deze rommel kun nen kinderen zo in hun spel op gaan dat ze hier o.a. mee gaan gooi en zonder te weten wat ze kunnen aanrichten. En dit alles door nala tigheid van de gemeente. Kinderen kunnen dus absoluut veilig en rustig spelen als deze rommel verwijderd wordt. Dit alles heb ik geschreven om dat onze auto nu al drie keer be hoorlijk beschadigd is door rond slingerende troep. Elly Kroon Ijsbaan 35 Leidén Leidato De Leidato is weer voorbij. Het was gezellig en mooi, maar er moet mij toch iets van het hart. Er zijn voor en tijdens de opening veel ad vertenties geplaatst met de ope ningstijden en de toegangsprijs, maar één ding is vergeten: de gra tis middag voor 65-plussers tijdig te vermelden. Ik ben maandagmorgen 9 sep tember even naar de hal gegaan, om daarover te praten. Er was ie mand aanwezig, die er niets van wist. Na navraag zei hij mij dat 's middags die gratis middag zou zijn. We zijn er met zes mensen naartoe gegaan, maar bij de contro le werd ons gezegd dat we de halve prijs moesten betalen. Op donderdagavond was er een advertentie dat die gratis middag vrijdag 13 september was. Voor de meesten was 'dat niet meer nodig, want die waren al geweest. Be stuur Leidato, maak voortaan die datum eerder bekend, dan kunnen wij ons daarop instellen. W. Bodrij Langegracht 176 Leiden Rembrandt "Beelden blijken goede oriëntatie punten in de stad", zegt 'cultuur- ambtenaar' Arnold van der Ree in Stadswerk. Waarom dan die hard nekkigheid het Rembrandtbeeld te willen verplaatsen? Dat verplaatsen is een merk waardige ziekte. Noordwijk heeft de, 'kop' van Verweij van binnen naar buiten op een paaltje gezet. Haarlem, 'de man voor het vuurpe loton' van Andriessen: van het grasveld aan de Dreef nu naar mid den op het voetpad. Dan geef je blijk er niets van te begrijpen. De schrijver in Stadswerk hoopt zonder eindeloze discussie het Rembrandtbeeld te verplaatsen (De Gijselaarsbank indachtig). Geen discussie? Laten staan! Hier zie ik een taak voor het Leidsch Dagblad en zijn lezers. Je laat je uitzicht toch niet amputeren voor een gril? Notabene hele 'feesten' met als kreet Rembrandt zijn er georgani seerd, maar het op invalswegen naar de binnenstad staande beeld moet en zal verplaatst worden, naar een parkje. Weggegooid geld, dat kun je beter gebruiken door op die plaats een 'speelfontein' te ma ken. Daar hebben de kinderen ten minste wat aan. Met water kun je zoveel doen (zie Fenomena). In datzelfde Stadswerk staat een komische fout. Dat Prins Hendrik de echtgenoot van Koningin Em ma was....het was haar schoon zoon. Haar echtgenoot was Willem III. Om het nog verwarrender te maken: de broer van Willem III was ook een Prins Hendrik, een jonggestorven marineman. De der de Hendrik, de zeevaarder, was een Portugèse prins (1394-1460). Hij stichtte de eerste zeevaartschool en maakte plannen voor het rond- zeilen van de westkust. Een fout kan nuttig zijn, het zet velen tot nadenken en opzoeken. M. Bosch-Gans Rapenburg 87 Leiden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4