Pandora's Music Box heeft programma rond 'La Divina' Garbo tachtig jaar Tweedaags (pop)festival al uitverkocht 'Flesh and Blood' toch op Filmdagen Opera 'Der Zwerg' in groteske enscènering Mink Deville wordt steeds wat leuker Delftse Komedie verdient met 'Mistero Buffo' meer publiek WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 25 NEW YORK - Greta Garbo is van daag tachtig jaar geworden. De legendarische filmster, die sinds ze in 1941 afscheid nam van Hollywood een teruggetrokken le ven leidt, zal deze dag echter onop gemerkt voorbij laten gaan, wars als ze is van ook maar enige publi citeit. De in Zweden geboren godin van het witte doek woont nu al vele ja ren in een appartement aan de East - Side van het -Newyorkse Manhat- ten. Een enkele keer slechts gaat ze naar buiten om boodschappen te doen, nooit zonder hoofddoek en zonnebril. Haar laatste interview gaf ze bijna een halve eeuw gele den. 'In de krant staan is goed voor belangrijke mensen en tot die cate gorie behoor ik niet', luidt haar simpele verklaring. Hoewel van Garbo's uiterlijke schoonheid weinig meer is overge bleven spreekt de ster uit films als 'Koningin Christina' (1933), 'Anna Karenina' (1935) en 'Ninotschka' (1959) nog tot de verbeelding van velen. Garbo-kijken is daarom een sport in de sjieke buurt van Man- hatten, waar 'La Divina' woont. dagelyks langs het appartementen gebouw. dat uitzicht biedt op de East River. Een enkeling slechts slaagt er in om haar op straat tegen het lijf te lopen. Wie 'per ongeluk' tegen haar opbotst krijgt steevast te horen dat het 'helemaal niet geeft' omdat het 'miin fout is'. De eigenaar van een gerenom meerde antiqiteitenwinkel in New York ontmoette Greta Gustafsson ruim een maand geleden in een de licatessenzaak op First Avenue. 'Ze had iemand bij zich, waar schijnlijk een verpleegster, en ze droeg een bril en een hoofddoek. Toch bleef haar verschijning niet onopgemerkt, want iedereen in de winkel begon hoorbaar te fluiste ren. Ik wist niet hoe te kijken maar ze leek me in elk geval nu toch wel oud te zijn geworden', aldus de an tiquair. De Garbo-biograaf John Bain- bridge legt die belangstelling als volgt uit: 'Haar schoonheid heeft altijd als tijdloos gegolden. Haar le gende ook. Ze rijpt met elk jaar dat voorbij gaat. Ze doet niets om haar in stand te houden, behalve dan dat ze de ongrijpbare blijft die ze is'. En in een New York Times van 1934: 'Ze is de droomprinses van alle tijden, het 'stuk' van alle tij den. Ze is de wonderbaarlijkste mengeling van persoonlijkheid die het witte doek ooit te zien heeft ge geven'. La Garbo was de dochter van een kappershulp. die tot taak had man- nengezichten in te zepen. Ze be zocht de Koninklijke Toneelacada- mie van Stockholm en ze speelde in 1924 haar eerste grote filmrol in 'De boetedoening van Goesta Ber- ling'. Louis B. Mayer van Metro- Goldwyn-Mayer merkte haar een jaar later in Berlijn op en haalde haar naar Amerika, waar haar mooie, koele gezicht met de indrin gende blauwe ogen, haar zwane- hals, haar donker gekleurde om floerste stem en bovanal haar ac teertalent haar het ene succes na het andere opleverden. Ze stapte zonder enige moeite van de stom me film over op de sprekende en ze kreeg vrijwel iedere topacteur uit die tijd als tegenspeler. Greta Gar bo werd drie keer voorgedragen voor een Oscar-onderscheiding van de Amerikaanse filmindustrie, maar ze kreeg er nooit één. Ze zette een punt achter haar carrière na 'Two-Faced Woman', een film uit 1941, die een mislukking werd. Geen regisseur heeft haar daarna kunnen overhalen om nog eens te gaan staan. Een aanbod enkele jaren geleden om te worden geëerd op een film gala zoals ooit Charlie Chaplin en Fred Astaire die huldiging accep teerden wees ze telefonisch van de hand. 'Ik doe dat soort dingen niet', zei ze gedecideerd voordat men aan de andere kant van de lijn de klik van de teruggelegde hoorn hoorde. Garbo's teruggetrokken leven GrÉta Garbo toen. (archieffotoi Greta Garbo zou kunnen zijn ingegeven door de zin die ze in de film 'Grand Hotel' (1932) uitspraak: 'I vont to be left alone' (Ik wil met rust worden gela ten). De zin is dikwijls verkeerd ge citeerd, zoals 'I vont to be alone' (Ik wil alleen zijn). Maar het was Greta Garbo zelf die eens tegen een vriend zei dat tussen die twee zin nen een wereld van verschil ligt. ROTTERDAM (GPD) - Einstürzende Neubau- ten uit West-Berlijn, Tex The Horseheads uit Los Angeles, Echo The Bunnymen uit Liver pool en Nick Cave uit Australië zijn de grote publiekstrekkers tijdens de derde editie van Pandora's Music Box. Dit belangrijkste Neder landse festival op het gebied van de eigentijdse (pop)muziek heeft zijn programma rond. In to taal 34 acts zullen op vrijdag 11 en zaterdag 12 oktober in vier zalen van De Doelen in Rotter dam optreden. Het tweedaagse evenement is nu al volledig uitverkocht. Op de eerste dag treden tussen 21.00 en 04.00 uur 's nachts op: Einstürzende Neubauten, John Martyn, Tex The Horseheads, Defunkt, Green on Red, Jef frey Lee Pierce, Crime and City Solution, The Screa ming Blue Messiahs, The Shockheaded Peters, Jesus and the Mary Chain, Paleis van Boem, The Legendary Op de tweede festivaldag musiceren tussen 21.00 uur en 04.00 uur 's nachts: Nico Band, Anne Clark Band, Echo The Bunnymen, Nick Cave The Bad Seeds, L'Attentat met The Fatal Flowers, The Long Ryders, The Cult, The Butthole Surfers, Sonic Youth, Hula, The Fur Bible, Alex Chilton Band, Chris ■Isaak, The Rain Parade, Mona Mur en The Very Things. Pandora's Music Box wordt gedragen door De Doe len en twee concertpromoters, die in een niet-winstge- vende stichting samenwerken. Samen met de stad Rotterdam, de Rotterdamse Kunststichting, Rijn mond en het ministerie van WVC zorgen zij voor de benodigde fondsen. Het ministerie van WVC heeft in de krachtige pro grammering van de eerste twee ediües van Pandora's Music Box aanleiding gezien om de subsidie op te trekken naar een bedrag van 125.000 gulden. Het tota le budget van het tweedaagse evenement beloopt on geveer vier ton. Daarvan wordt een fors deel besteed aan de zogeheten 'verschijnselen': kunstuitingen en visueel-auditieve aankleding die er mede voor hebben gezorgd dat het festival tot ver buiten de grenzen een grote reputatie heeft. De 'verschijnselen', die tot het laatste moment ge heim worden gehouden, worden dit jaar vastgelegd door een uitgebreid Britse tv-team. Bekend is al ge worden dat één van de verschijnselen het fotograferen van alle bezoekers inhoudt. De organisatoren laten, weten dat deze handeling „een prettige ontknoping zal hebben". VARA-radio en VPRO-radio zullen Pan dora's Music Box uitgebreid volgen. Onderhandelin gen met het Amerikaanse kabel-tv-net MTV zijn lo pende. UTRECHT (GPD) - Paul Verhoevens film 'Flesh and Blood' is op de valreep alsnog ingeschreven voor de competitie van de Nederlandse Filmdagen. Het late moment van de aanmelding hield verband met de twijfel over de nationaliteit van deze superproduktie, die met 90 procent Amerikaans geld tot stand is ge bracht. Het feit dat de voornaamste leden van de film ploeg (uitvoerend producent, regisseur, scenario schrijver, montage, camera, geluid) allemaal de Ne derlandse nationaliteit hebben, heeft de doorslag ge geven. Overigens had eerder het Festival van Venetië op die gronden geoordeeld dat Flesh and Blood een Nederlandse film is. Ook de door Sander Francken vervaardigde docu mentaire „Een geval apart" is te elfder ure aan de com petitie toegevoegd. In deze film had Francken onder zocht hoe het staat met de vrouwenemancipatie bij de PTT. En de directie (tevens opdrachtgever van de film) was geschrokken van de weinig opwekkende conclusies die in „Een geval apart" getrokken werden. Om die reden had men aanvankelijk bezwaar tegen openbare vertoning. Op hoog PTT-niveau is alsnog besloten Franckens werkstuk voor Utrecht vrij te ge- Definitief afwezig uit de competitie om de Gouden Kalveren blijven de films „Voronova" (regisseur Rij- neke vindt het festival ouderwetse onzin, alleen de „filmmarkt" is voor hem interessant), „Wildschut" (producent Bos is kwaad omdat vorig jaar „Moord in extase" 's middags om vier uur gedraaid werd) en „Het bittere kruid" (producent Houwer wil even al zijn aandacht exclusief kunnen richten op de kabel). 'II Prigioniero' van Luigi Dallapic- cola, en 'Der Zwerg' van Alexander Zemlinsky, uitgevoerd door de Ned. Operastichting m.m.v. het Ned. Phil- harmonisch Orkest. Dirigent: Edo de Waart. Regie: David Alden. Decors en kostuums: Frank Raven en Hilde- gard van der Heijden. Gezien in het Circustheater op 17 september. Voorstellingen in Amsterdam op 20, 22,25,29 september, 8 en 11 oktober. SCHEVENINGEN - Vergeten meesterwerken bestaan en 'Der Zwerg' van Alexander Zemlins ky is er waarschijnlijk één van. Het verhaal over de dwerg die verliefd wordt op een verwend prinsesje, maar van verdriet sterft als hij zich realiseert hoe le lijk hij is, bevat precies die hoe veelheid pathetiek waaruit goed operalibretto gesneden kan worden en de muziek van Zem linsky, die een middenpositie in neemt tussen Mahler en Schön- berg, lijkt geschapen voor de iro nie en de navrante atmosfeer van het gegeven. De vraag is alleen, waarom de Ned. Operastichting besloten heeft tot de oorspronkelijke ver sie met het libretto van Georg C. Klaren en niet voor de recente tekstbewerking van Dolf Dresen, die veel dichter bij de sfeer in het sprookje 'De verjaardag van de infante' van Oscar Wilde blijft en die bovendien van de dwerg de zoon van een arme kolenbrander maakt. Bij Klaren is de dwerg echter een tot zanger opgeleide dandy, waardoor het enerzijds onwaar schijnlijk is dat hij nooit eerder een spiegel gezien heeft en wat anderzijds de tegenstelling op heft tussen de eerlijke eenvoud van de dwerg en het gekunstelde levenspatroon van het prinsesje, dat bij het lijk van de dwerg ijs koud constateert, dat ze voortaan liever geen speelgoed met een hart meer heeft. Het taalgebruik van Klaren doet bovendien ta melijk gezwollen aan naast de veel directer formulerende Dre sen, die constant een schrijnen der effect bereikt. In dit geval bleek echter het nut van een voorstelling, want wat in het libretto ontbrak, werd ruimschoots aangevuld door de groteske enscenering in een soort kinderkamer die ieder mo ment kon veranderen in een ab surdistische of surrealistische nachtmerrie. Ook muzikaal bleek 'Der Zwerg' uit het goede hout gesneden met een onder Neil Rosenshein flinks) in Zemlinsky's operaDer Zwerg'. iiou, j.ap Pieper) Edo de Waart voortreffelijk de buterend Ned. Philharmonisch Orkest (wat een schitterende par tituur trouwens) en een paar op vallende solistische prestaties van Charlotte Margiono als het dienstmeisje Ghita en de tenor Neil Rosenshein als een fysiek en vocaal tot in de kleinste de tails uitgewerkte dwerg. Dallapiccola's eenakter 'II Pri gioniero', die vóór de pauze werd opgevoerd met de bariton Michel Devlin in de hoofdrol, bleek mu zikaal op hetzelfde niveau te staan, maar leed onder een inter pretatieve overdaad die afbreuk deed aan het dramatisch effect van dit wrange operaatje. De be klemmende tragiek van het indi vidu, dat ten dienste van het sys teem door een kerkelijke of we reldlijke inquisitie gebroken wordt, gaat verloren in een ens cenering die het toneel overlaadt met figuranten en effecten, en die bovendien bij de toeschou wer constant de vraag oproept, wat de regisseur allemaal laat ge beuren en wat hij ermee bedoelt. Een regie moet verduidelijken en niet verduisteren. PAUL KORENHOF 1(1) Into the Groove - Mado- 2 3) 1 got you babe - UB 40 Chrissie Hynde 3(2) Tarzan Boy - Baltimo- 4 5) Cherish - Kool The Gang 5(6) Dancing in the Street - David Bowie Mick Jagger 6(4There must be an angel Eurythmics 7 7) Running up that hill - Kate Bush 8 (11) Heaven must be mis sing an angel - Tavares 9 (10) Buona sera/Oh Maire/2 weken - André Hazes 10 9) We don't need another hero - Tina Turner 11 (13) Een boutje/Daar ben ik niet blij mee - André van Duin P Machinery - Propa ganda Waarom fluister ik je naam nog - Benny Ney- man Glow - Rick James Love is the seventh wa ve - Sling Ik zal je nooit vergeten - Kooc Alberts Glory Days - Bruce Springsteen Blackstar - Georg ie Da vis Ticket to the tropics - Gerard Joling Cheri cheri lady - Mo dern Talkina All fall down - Five Star More than I can bear - Matt Bianco Part time lover - Stevie Wonder Axel F - Harold Falter- meyer What's your name - Zinno Oerend hard - Normaal Don't mess with dr Dream - Thompson Twins Money's too tight Sim ply Red Run away home - BZN Power of love - Huey Lewis The News 31 (20) Santa Lucia by night - George Baker Selection 32 You're only human - Billy Joel 33 (39) You're a woman - Bad Boys Blue 34 Sunday bloody Sun day - U2 35 )Eaten alive - Diana Ross 36 (32) 5 Minutes - Mainframe 37 Don't stop the dance - Bryan Ferry 38 Say I'm your number one - Princess 39 Munich night - Albert West 40 (31) Inbetween days - The Cure (Stichting Ned. Top 40) 12 (12) 13 8) 16 (19) 17 (18) 18 (14) 19 (40) 20 (30) 21 (16) 22 (25) 23 (36) 24 (15) 25 (22) Op tournee door Nederland (drums). De Vereeniging Nijmegen, 16 sep tember. Herhalingen: Doelen Rotter dam (19/10), TH Twente Enschede (20/10), Evenementenhal Groningen NIJMEGEN Op de hoes van Sportin' Life, Mink DeVille's zes de en in Nederland afgemixte studioalbum, wordt de centrale persoonlijkheid van deze Ameri kaanse band raak getypeerd. Op de voorplaat zie je William Bor- say alias Willy DeVille zijn dasje strikken: vader gaat op stap. Wil ly zélf zie je nèt niet in de ogen, maar het fietsenrek dat er van zijn gebit is overgebleven, zie je nog juist wél. Mooie, charmante jongens die zó ver gaan in het bespotten van hun eigen edelheid, hebben een streepje voor. Op het podium, maar ook in het dagelijks leven zet Willy DeVille het soort pooier neer, van wie we vroeger maar klakkeloos aannamen dat het op de Nieuwendijk in Amsterdam vertoefde. Stijlvol, maar te op zichtig gekleed. Opgedoft met een chiqueria die dicht tegen de kitsch aanligt: gouden tanden, te grote manchetknopen, een arm band zelfs... Willy DeVille is sinds zijn on stuimige opkomst in 1977 een doodgewone muzikale pooier ge bleven. Hij beseft maar al te goed dat hij gebruik maakt van tal van muzikale stijlen. DeVille respec teert genres zo gevarieerd als doowop, salsa, reggae, cajun en gospel niet, hij prostitueert ze, exploiteert ze schaamteloos. Voorbeelden van die werkwijze zijn er te over: Demasiado Cora- zon is een typisch stukje jatwerk, een luchtige flirt met de cgjun van Queen Ida staat ons ook nog voor de geest. Bruce Springsteen zou zoiets nóóit doen. Maar dat is ook een braverik die voor het verleden al le respect heeft. Als Bruce al uit de rijke geschiedenis van de pop muziek citeert dan heeft hij daar bedoelingen mee. DeVille, die voor een deel met een zelfde soort band werkt (sax, gitaar én toetsen), heeft iets van een goed kope charlatan. Maar omdat hij dat weet en met die beeldvor ming stoeit, wordt hij na verloop van jaren eigenlijk steeds leuker. De muziek van DeVille is dus een smeltkroes van stijlen, een markt waarop uw gulden voort durend een daalder waard is. Op zijn nieuwe album, Sportin' Life, zoekt hij het voorzichtig in een andere richting. De latin tradities klinken er minder op door en het geluid van de band is opgescho ven in de richting van het middle of the road-genre en een stuk ge woner geworden. Een toene mend gebruik van synthesizers en elektronische drums zorgen ervoor dat de band wat minder traditioneel klinkt. Mink Deville (fotopr) Tijdens het concert waarmee hij deze week zijn Europese tour nee is begonnen, wacht DeVille tot de finale van zijn concert voordat hij met songs van het nieuwe album komt. In één ge val, nota bene het laatste num mer van de set (I must be Drea- min"), zet Willy een halve toon te hoog in en laat hij de band even stoppen. Voor het overige werkt hij zich nauwgezet en met grote controle door de songs heen en wekt hij in tegenstelling tot vorig jaar geen moment de indruk dat hij zijn imago of muziek beu zou zijn. De set is zorgvuldig opge bouwd in een poging stijlen en tempi af te wisselen. Oud en snel werk in het begin als Cadillac Walk en Savoire Faire (met slide- gitaar), een enkele 'walker' als het mooie Mixed up Shook up Girl en natuurlijk de ballads waarmee DeVille de hardste kri- tici en de mooiste meisjes voor zich wint. Slechts detailkritiek is mogelijk. Savoir Faire kent bij voorbeeld een dood einde: Keep Holdin' On heeft als ballad een niet voltooide structuur. Via Lilly's Daddy's Cadillac, Teardrops must fall (zeer uitge- sponnenfen een cover van Ben E. King's oude Stand by Me be slist DeVille de wedstrijd in de opgeknapte Vereeniging in zijn voordeel. JOHN OOMKES De Delftse Komedie speelt 'Mistero Buffo' van Dario Fo. Regie: Arda Brokmann; muziek: Wannes v.d. Velde. Gezien op 17 september in De Waag, Leiden. Aldaar ook op 18, 19, 20 en 21 september. LEIDEN - De Delftse Komedie heeft niet voor niets de naam één van van de beste amateur gezelschappen van ons land te zijn. De 'Mistero Buffo' die zij deze week in de Waag aan de Aalmarkt brengen verdient vol le zalen, en niet het handjevol toeschouwers dat gisteravond kwam kijken. Nu hebben ze met dit stuk van Dario Fo ook goud in han den, en regisseuse Arda Brok mann is daér zorgvuldig en met stijlgevoel mee omgesprongen. 'Mistero Buffo' is het verhaal van het leven en sterven van Jezus Christus, maar dan niet verteld vanuit een christelijke optiek. Dario Fo toont Jezus zo als zijn tijdgenoten op hem rea geerden. Dat gebeurt in een groot aantal scènes, waarin in grote trekken het evangelie wordt gevolgd, door Fo met ei gen verhalen aangevuld. De kern van wat Fo wil ver tellen komt het best tot uiting in de parabel van de speelman, in feite een variant op het boek Job. De speelman vertelt zijn gehoor dat hij ooit keuterboer was, en door hard werken zich een vruchtbaar land en een ge lukkig gezin had verworven. Totdat een hoge heer kwam, die aan zijn welstand een einde maakte en zijn gezin uiteen joeg. Op het moment dat de wanhopige man zich wilde ver hangen, woedend op God die hij ervan beschuldigde op de hand van de bazen te zijn, kwam Jezus. Die vroeg hem: 'Heb je van je welstand met an deren gedeeld. Nee? Nou wat zeur je dan. Pas als je je voor spoed en je tegenspoed deelt met je lotgenoten kun je samen een vuist maken'. Jezus schonk hem daarop de gave van het woord om als speelman de mensen van die boodschap te doordringen. 'Mistero Buffo' laat de figuur van Jezus intact, maar valt de kerken aan om wat zij van hem hebben gemaakt en maakt hem in plaats daarvan tot een sym bool van solidariteit. Na de kruisiging zingt het volk een lied van strijd tegen de onder drukkers. Wanneer Jezus een rijk uitgedoste paus op zijn pad treft, geeft hij hem een trap on der het achterwerk. Maar ook de mensen worden niet ont zien. Ze begrijpen Jezus niet, sluiten weddenschappen af op zijn vermogen om wonderen te verrichten. En als een lamme wordt genezen vervloekt hij zijn weldoener; hij zal nu in het zweet des aanschijns de kost moeten verdienen. Het klinkt misschien wat zwaar allemaal, maar 'Mistero Buffo' is ook een vrolijk en volks stuk, met mooie vertellin gen, een rijke tekst en leuke muziek, de tijdsduur van twee ënhalf uur lijkt lang, maar door - het hoge tempo en de afwisse ling van zang en spel vliegt de tijd. Er wordt hecht geacteerd, en met de intensiteit die deze tekst nodig heeft. Regisseuse Brokmann is er in geslaagd de dramatische en burleske mo menten naadloos in elkaar te la ten overlopen. De voorstelling is nog tot en met zaterdag te zien. Wel kus senses meeenemen. want de houten banken zijn hard. ARIEJAN KORTEWEG OVERLEDEN - De sinds 1972 in West-Berlijn in ballingschap wo nende Poolse schrijver Witold Wirpsza is op 66-jarige leeftijd in een ziekenhuis in West-Berlijn overleden. De dichter, prozaschrijver en vertaler Wirpsza werkte de laatste jaren aan een geschiedenis van de Poolse literatuur. TELEAC - In het afgelopen sei zoen 1984/1985 hebben ruim 250.000 belangstellenden zich bij de Stichting Teleac laten inschrij ven voor een van de zeventien cur sussen. Dat betekende een toene ming van tachtig procent in verge lijking met het voorafgaande sei- REGELING - De Zuidafrikaanse radio heeft gisteren een punt gezet achter haar maandenlange boycot van de zwarte Amerikaanse pop zanger Stevie Wonder. De radio sprak zelf niet van een boycot maar van een .regeling' die was bedoeld als protest tegen het openlijk poli tiseren van muziek.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25