Hazerswoude zamelt schadelijk afval in Raad Valkenburg steunt sloop van ambtswoning Voorschoten krijgt waarschijnlijk 'af en toe dorpsplein' Eerste gemeente met ecotainer Knolcyperus leidt tot teeltverbod tuinders in Lisse en Rijnsburg WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 21 Nieuwbouw voor burgemeester VALKENBURG - De burgemeesterswoning aan de Hoofdstraat 39 in Valkenburg wordt afgebroken. Op de plaats van dat huis zal een nieuwe ambteswoning voor de burgemees ter van het Rijndorp worden neergezet. De gemeenteraad van Valkenburg is gisteravond met een voorstel daartoe van burgemeester en wethouders akkoord gegaan. Alleen GPV- raadslid A. de Vries Dzn. was tegen. Hij vindt nieuwbouw aan de Hoofdstraat te duur. e woning voor de onlangs geïstalleerde burgemeester C. Sin- ke zal ongeveer een kwart miljoen gulden kosten. GPV'er De Vries is van mening dat de bouw van een nieuwe ambtswoning aan de Le- gioendreef op den duur goedkoper zal zijn. De huidige ambtswoning aan de Hoofdstraat verkeert al enige tijd in slechte staat. Vorig jaar heeft het college van burgemeester en wet houders de gemeenteraad er al op gewezen dat de woning als deze leeg zou komen, dringend zou moeten worden gerenoveerd. De vorige bewoner, oud-burge meester N. van 't Wout, heeft daar volgens het huidige college her haaldelijk op gewezen. De woning ziet er van buiten weliswaar rede lijk goed onderhouden uit, maar is er volgens het college slecht aan toe en bovendien onpraktisch van indeling. De ambtswoning is aan het begin van de jaren vijftig gebouwd. "De woning is niet van de beste kwali teit", zo menen B en W. "Aan de woning heeft regelmatig veel on derhoud gepleegd moeten worden en dit zal in de toekomst niet ver anderen", aldus het college. Bouwval Uit de woorden van B en W blijkt dat de vorige burgemeester met zijn gezin zelfs geruime tijd min of meer in een bouwval heeft moeten leven. "De woning vertoont duide lijk tekenen van achterstallig on derhoud. Sommige onderdelen, zo als de bijkeuken, voldoen zelfs niet aan de bouwverordening", aldus het college in het voorstel aan de raad. CDA-raadslid H. Dijkhuizen merkte gisteravond onder meer op dat het huis aan de Hoofdstraat kwalitatief het slechtste is van het gehele gemeentelijke woningbezit. "Er zal ongeveer 200.000 gulden nodig zijn om het pand op te knap pen", aldus Dijkhuizen. "Wie dat weet zal zich gaan afvragen of het niet beter is om op dezelfde plaats nieuwbouw te plegen". De CDA-voorman gaf duidelijk de voorkeur aan nieuwbouw aan de Hoofdstraat. "We moeten de ambtswoning houden waar deze De burgemeesterswoning aan de Hoofdstraat in Valkenburg is volgens burgmeester en wethouders eigenlijk niet meer bewoonbaar. Nieuwbouw is dé beste oplossing, zo vindt de raad. nu staat: in het centrum dorp". Pijn "Als wij als gemeente een mooie ambtswoning voor de burgemees ter willen hebben, dan zullen wij daarvoor ook financiële pijn moe ten lijden", aldus wethouder Vos. De kosten van een uitgebreide opknapbeurt van het pand worden door de afdeling gemeentewerken geschat op 167.00 gulden. Ambte naren van provinciale waterstaat, die door de gemeente daarover zijn gehoord, menen zelfs dat dit be drag bij lange na niet hoog genoeg is. Er zal volgens hen eerder reke ning moeten worden gehouden met een bedrag van 200.000 gul den. Pas voor zo'n bedrag dan zou het pand grondig kunnen worden gerenoveerd en aan de eisen van deze tijd kunnen worden aange past. B en W hebben ook nog gedacht aan de bouw van de ambtswoning op een andere plek in het dorp. Ze hadden daarbij een kavel bouw grond in 't Joght (één van de kavels daar is nog niet verkocht) op het oog. Bovendien zou de huidige wo ning aan de Hoofdstraat voor onge veer 190.000 gulden kunnen wor den verkocht. Een meerderheid van de raad gaf gistrravond echter duidelijk de voorkeur aan nieuwbouw op de plek van de huidige ambteswoning aan de.Hoofdstraat. 'Gaswachters' praten zich woning binnen NOORDWIJK - Twee mannen zijn gisteren een huis in Noordwijk binnengedrongen door zich uit te geven als gemeentelijke gaswach ters. Na zogenaamd naar de gasme ter te hebben gekeken verdwenen zij weer maar bleken een huissleu tel te hebben meegenomen. Enkele uren later gaven twee mannen zich elders in Noordwijk uit als schoorvegers die namens de gemeente kwamen kijken of de schoorsteen goed geveegd was. Na een 'deskundige' blik op de schoorsteen maakten zij zich weer uit de voeten. De Noord wij kse politie waar schuwt iedereen niet zo maar men- binnen te laten. Videorecorders buit bij inbraak DIEFSTAL - Bij een inbraak in een radio-tv-zaak aan de Prins Ber- nardstraat in Noordwijk zijn giste ren enkele videorecorders en ande re apparaten ontvreemd. De waar de van de buit is nog niet bekend. De dieven kwamen binnen door een raam uit de sponning te lich ten. De politie van Noordwjk heeft de diefstal in onderzoek. HAZERSWOUDE - Oude verf, medicijnen, spuitbus sen, batterijen en ander schadelijk huishoudelijk af val kan sinds gisteren ver antwoord worden wegge gooid door de inwoners van Hazerswoude. Op de gemeentewerf aan de Ge- meneweg staat nu een zogenaamde ecotainer klaar, waarin de stoffen gescheiden worden verzameld. Ha zerswoude is één van de eerste ge meenten die met dit initiatief voor komt dat die chemische stoffen in de vuiliszak terechtkomen en dus de natuur verontreinigen. Wethou der P.A.T. van der Werf van open bare werken en milieu hoopt dat meer gemeenten het Hazerswoud- se voorbeeld volgen. "Het milieu zal merkbaar schoner worcfën zo dra een goed afvalverwerkingssys teem in elke gemeente aanwezig is. De bewoners zijn zich van het mi lieuprobleem bewust en als deze methode eenmaal ingeburgerd is zal ze haar vruchten afwerpen", sprak de wethouder gistermiddag tijdens de officiële ingebruikname. "De container is niet voor ieder een toegankelijk", verklaarde H. Stok van de afdeling bestuursza ken, "dat zou veel te gevaarlijk zijn". "De container telt zes com partimenten en elk heeft zijn eigen slot. De stoffen kunnen niet alle maal bijelkaar worden gestopt, dat kan reacties veroorzaken. Daarom heeft het hoofd van de plantsoen en buitendienst, die de stoffen in de container stopt eerst ook een cursus gevolgd. Een telefoontje naar de gemeentewerf is voldoen de, dan kan iedereen zijn afval brengen. De olie-container is overi gens wel voor iedereen toeganke lijk". Een container voor afval-olie staat al sinds twee weken op de ge- De ecotainer met vakken voor oude verf, medicijnen, spuitbussen, batterijen e de gemeentewerf aan de Gemeneweg. dergelijke wordt geplaatst op meentewerf. Autobezitters kunnen hun verversingsolie hierin weg gooien, evenals de overgebleven bus. Wethouder Van der Werf: "Één liter olie vervuilt een miljoen liter water, maar veel mensen gooi en oude olie door de gootsteen en dan komt het via het riool in het grondwater terecht. Tegen grote hoeveelheden olie zijn waterzuive ringsinstallaties niet bestand". Landbou wbestrij dingsmiddelen werden voorheen één keer per jaar ingezameld en 'provisorisch' opge slagen, maar voor die schadelijke chemicaliën bestaat nu een com partiment in de ecotainer. Voorlo pig gaan alle stoffen, als de contai ner vol is, naar de Afval Verwer king Rijnmond (AVR) in Rotter dam. Maar hetzelfde bedrijf dat de ecotainer levert, zal het afval bin nenkort ook zelf inzamelen en le gen in een regionaal depót. Wan neer dat depót in gebruik genomen wordt is nog niet bekend. Het is de bedoeling dat daar dan de her bruikbare stoffen worden geselec teerd. "Kwik kan bijvoorbeeld nog herbruikt worden", zegt H. Stok, "daar is een markt voor en waarom zou je het dan weggooien? Dat is alléén maar slecht voor de natuur". Bij het AVR worden de stoffen niet geselecteerd op herbruikbaarheid, maar allemaal verbrand. De gemeente Hazerswoude kreeg het idee voor een goed afval verwerkingssysteem aan het begin van 1984. De ecotainer kon ook al in 1984 worden geleverd, maar daaf wachtte de gemeente toen nog even mee. Want de provincie kwam iets later met hetzelfde plan voor verschillende gemeenten en zo kon de ecotainer met een subsi die van een jaar gratis huur in ge bruik worden genomen. Over het hele land zijn nu al verschillende gemeenten met dezelfde plannen bezig. Wethouder Van der Werf: "Hazerswoude mag dan met ande zaken langzamer zijn, wat het (foto Nanno Bioupot) milieu betreft liggen we voorop" Samenstelling nieuw SOB- bestuur nog onduidelijk DUIN- EN BOLLENSTREEK - Het zal vermoedelijk nog geruime tijd duren alvorens er duidelijk heid bestaat over een eventuele an dere samenstelling van het bestuur van het samenwerkinsgorgaan bol lenstreek (SOB). Er ligt op dit mo ment althans nog geen kant-en- Jongen (12) mishandeld ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 12-jarige jongen is maandagavond om half negen door twee onbeken de jongens tot bloedens toe in zijn gezicht geslagen. Op de kruising Kennedylaan en de Diamantlaan in Alphen werd de jongen gedwon gen van zijn fiets te stappen en werd vervolgens zonder aanleiding mishandeld. Er is nog geen aan houding gedaan. Bodegraafs bedrijf uitgebrand BODEGRAVEN - Een uitslaande brand, vanmorgen rond zes uur, heeft het pand van verwarmingsin stallatiebedrijf Rijnwarinte aan de Overtocht in Bodegraven geheel in de as gelegd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Over de oorzaak is nog niets bekend, evenmin als over de schade. De brand werd ontdekt door omwo nenden, die wakker waren gewor den door grote knallen. Het bedrijf stond toen echter al gedeeltelijk in brand. klaar voorstel daartoe op tafel. Het dagelijks bestuur heeft gemeend slechts enkele handreikingen te moeten doen om de discussie op gang te brengen. Het gemeentebestuur van Lisse heeft uiteindelijk hét SOB-bestuur op dit spoor gezet. Het college is van mening dat er 'een handzamer apparaat' in het leven moet worden geroepen. Het algemeen bestuur bestaat thans uit 40 leden. De deel- nemenden gemeenten hebben hierin elk vier afgevaardigden. Het dagelijks bestuur van de SOB heeft een nota samengesteld waarin verschillende varianten worden opgevoerd, zoals de groot te van de vertegenwoordiging van de gemeenten laten afhangen van het inwonertal van die plaats. Ook zou het dagelijks bestuur volgens de SOB-nota veelvuldiger kunnen vergaderen om de ontwikkelingen op de voet te volgen. Een meerderheid van het SOB- bestuur voelt er echter voor eerst de discussies af te wachten die mo menteel worden gevoerd over het doel de taken van samenwerkings organen en de daarmee verband houdende bundeling van gemeen schappelijke regelingen. Die dis cussie is actueel geworden vanwe ge de Wet op de gemeenschappelij ke regelingen die spoedig van kracht wordt en waarin gemeenten uit een bepaalde regio worden op gedragen op verschillende terrei nen met elkaar samen te werken. Een minderheid van het bestuur kiest voorlopig eerst voor het voe ren van een discussie over een nieuwe structuur van het SOB-be stuur binnen de deelnemende ge meenten. Volgende week woens dag komt het algemeen bestuur van het SOB in vergadering bijeen in Katwijk. Dan zal ook de te vol gen procedure voor wat betreft het eventueel doorvoeren van be stuurswijzigingen ter sprake wor den gebracht. DIEFSTAL DEKBEDDEN - Elf dekbedden zijn de buit van een on bekende man, die gisteravond op het dak van een winkel aan de Prinses Marijkestraat in Alphen een deur forceerde. De man werd lopend op het dak van een garage gesignaleerd. Via de garage wist hij de achterzijde van de winkel te be reiken. RIJNSBURG - De gemeen te Rijnsburg en de gemeen te Lisse hebben voor een aantal plaatsen binnen deze gemeenten een teeltverbod uitgevaardigd. Het verbod geldt in Rijnsburg voor twee stukken land van een paar hectare ten noordoos ten van het tuinbouwgebied Kloosterschuur/Trappen- berg. In Lisse is het verbod van kracht geworden voor een terrein ter grootte van 1,7 hectare bij de Essenlaan. De grond is besmet met de knolcy perus, een hardnekkig soort on kruid. Op de genoemde gronden mogen met ingang van deze maand geen producten meer worden ver bouwd waarvan de wortels (even eens) worden verhandeld of van het terrein worden gehaald. Wel mogen er snijbloemen groeien en worden geplukt. Volgens een woordvoerder van de plantenziektekundige dienst in Lisse is de knolcyperus al enige tijd geleden in de twee plaatsen op gedoken. "Maar nu is er de gele genheid om de teelt op die grond wettelijk te verbieden. Dat was eer der niet mogelijk omdat er nog geen regeling voor was", aldus de woordvoerder van de dienst. Volgens deze dienst is de knolcy perus een bijzonder schadelijk on kruid. "Het zal nog wel enige jaren duren eer het knolvormige plantje is verdwenen. Bovendien is het een zeer besmettelijke plant, die zich uitermate snel verspreidt ".al dus de woordvoerder. Remedie Een teeltverbod enige remedie om v af te komen. Een afdoende bestrij dingsmiddel is er nog niet tegen de knol. Het gaat om een klein knol letje dat veel gelijkenis vertoont met gladiolenkralen. Plantgoed en onkruid zijn nauwelijks van elkaar le onderscheiden. De knolcyperus komt vooral voor in Brabant en Limburg. Een van de redenen dat de knol goed kan aarden in die twee pro vincies, is de intensieve veehoude rij. Doordat dieren op betrekkelijk kleine stukken grond kunnen wor den gehouden, wordt de grond die overblijft aan onder anderen gla- diolenkwekers verhuurd. Een le zing luidt dat deze kwekers het bij de controle van deze gehuurde grond minder nauw nemen omdat ze een jaar later makkelijk weer op een ander stuk grond terecht kun- Volgens de woordvoerder van de plantenziektenkundige dienst valt WOUBRUGGE/HOOGMADE - De Vlaamse zanger/cabare tier Miel Cools komt vrijdag avond in de hervormde kerk te Hoogmade theater maken. Cools is twaalf jaar geleden vanuit Vlaanderen naar Neder land getrokken om te zien of hij het Nederlandse publiek net zo goed kan vermaken als zyn landgenoten. Voor Vlaamse artiesten is ons land een uitdaging. Zo ook voor Cools die zijn voorstelling begint met te zeggen dat ook de Nederlanders recht op cultuur hebben. De mmeste Nederlanders kunnen daarom lachen maar de Vlaming knikt dan in diepe ernst. Cools componeert zijn eigen mu ziek. Voor zijn teksten maakt hij gebruik van de diensten van 'zijn' vaste auteurs. In zijn theaterpro gramma 'Met gemeengde gevoe lens' zet hij een aantal zaken duide lijk op een rijtje en maakt hij voor zichzelf de balans op. Door zijn langdurig verblijf in ons land is het moeilijk uit te maken of hij nu een Vlaamse Hoolander is geworden of een Hollandse Vlaming. Het opmerkelijkste verschil dat hij kan aanwijzen tussen het Ne derlandse en het Vlaamse publiek is dat de Hollander graag aan het denken wordt gezet en de Vlaming diep in het hart wil worden ge raakt. Cools danst op het tussen deze uitersten gespannen koord. Cools steekt om 20.15 uur van wal. het m de duin- en de bollenstreek nog mee met de besmetting'door de knolcyperus. "Maar het is een gevaarlijk goedje dat zich snel kan uitbreiden. Een teeltverbod is in dergelijke gevallen de enige reme die". Kwekers die worden geplaagd door het onkruid hoeven niet reke nen op schadevergoeding van wel ke instantie dan ook. Er is geen en kel fonds dat de schade dekt, zo liet directeur ir. H. van Os van de Bloembollenkeuringsdienst in Lis se eerder dit jaar al weten. INBRAAK - Inbrekers hebben gis teren voor een bedrag van circa 300 gulden sterke drank, koffie en fris drank geroofd uit het Boskoopse jeugd- en jongerencentrum Caver- na. Zij kwamen binnen door een houten plaat naar binnen te du wen, waarna de deur eenvoudig van het slot kon worden gedraaid. Cabaretier Cools in Hoogmade VOORSCHOTEN - Zo nu en dan een dorpspleintje op het stukje tus sen Schoolstraat en Treubplein op de dagen dat daar iets wordt geor ganiseerd. Dat lijkt de hoogst haal bare verkeersmaatregel in het Voorschotense centrum. Wethou ders en fracties van CDA en WD waren gisteravond tijdens een ge combineerde commissievergade ring in ieder geval niet te vinden voor een permanent, gezellig inge richt dorpsplein. Hoezeer burge meester P. Cannegieter, wethou der J. van Leeuwen (PvdA/PPR) en middenstanders daar ook voor pleitten. Wethouder Van Dalen formu leerde de bezwaren het sterkst: op de parkeerplaats bij AH ontstaat een nauwe verkeersstroom omdat de auto's uit de Schoolstraat niet meer richting Treubplein kunnen en dus hier komen. Ook zou de Sir Winston Churchillweg zich ont wikkelen tot een gevaarlijke oprit. En bij de zogenaamde voordelen van de dorpsvariant kunnen vraag tekens worden gezet. De verkeers druk in het zuidelijk deel van de Schoolstraat zal niet opzienbarend afnemen ("van zinloos sluipen kan je automobilisten niet afbrengen") en in het noordelijk deel zelfs aan zienlijk toenemen. Het geplande dorpsplein is voorts te kleinschalig voor een "constante happeningfunctie". En dat het dorpsplein nodig is om een "visuele verbinding" te krijgen tussen het noorden en zuiden van de Schoolstraat, klinkt wethouder Van Dalen vreemd in de oren. "Daarvoor hoeven we alleen maar wat obstakels weg te halen, zoals die bloemenbak". Dorpsplein-proef Wethouder J. van Leeuwen had weinig goede woorden over voor de zo-nu-en-daneendorpsplein- variant van VVD-collega J.D. van Dalen. "Het is in strijd met de rap porten van het Centraal Instituut voor Midden en Kleinbedrijf (CIMK). En je krijgt een idiote si tuatie: partijen die altijd tegen af sluiten van de Schoolstraat waren, komen met dit voorstel om op dorpspleindagen het stuk School straat tussen Erasmusstraat en AH-parkeerplaats af te sluiten voor gemotoriseerd verkeer". Zijn door de WD opzijgespho- ven compromis: probeer een jaar lang de dorpsplein-variant uit. Dat zou helemaal niet veel hoeven te kosten wanneer dat met eenvoudi ge maatregelen gebeurt. Achter het afwijzen van de dorpsplein-variant zit angst en verdeeldheid, merkte- hij op. "Een slecht klimaat voor de middenstand" Hij hoopt dat B en W voor de raad van volgende week alsnog met een dorpsplein-voorstel kun nen komen. "In maart spraken we ons daarvoor uit", zei hij. "Advie zen en gesprekken hebben dat idee alleen maar ondersteund. En het is dan een gek verhaal naar de bui tenwacht om al die dingen 180 gra den terug te draaien" Ook de burgemeester liet zich in die richting uit. Hij merkte op dat je alleen maar kunt afwijken van adviezen van de buitenwacht als je daarvoor hele goede argumenten hebt. Hij had die niet gezien en richtte zich op de portefeuillehou der Van Leeuwen. "Hij moet naar buiten toe het college vertegen woordigen en heeft recht op steun", is de redenering van de eer ste burger. "Als ik marginaal toet send vind dat hij een redelijk standpunt heeft, steun ik hem" Doorsudderen Belangrijkste vraag van de wet houder: blijven we doorsudderen en laten we koopkracht weglekken naar winkelcentra in omliggende gemeenten of proberen we de Voorschotenaren meer te binden aan ons hartje dorp? Het antwoord is simpel: hart voor het hart dorp, mét de dorpspleinvariant. Die zou namelijk het recreatieve winkelen bevorderen. Het CIMK vindt dat en ook de middenstanders zitten op die lijn. Over paaltjes en bakken worden we het later dan wel eens, aldus Van Leeuwen. "Het gaat er nu om dat we rust krijgen in het centrum. Pas dan kunnen we gaten gaan vul len. Als je verdeeld bent. verlies je de concurrentiestrijd". Aanwezige middenstanders ap- plaudiseerden. Maar het andere kamp reageerde afwijzend. En CDA-raadslid Valkenburg gaf een opvallende uitleg aan de CIMK rapporten. Eerst zou er wat aan de randvoorwaarden moeten worden gedaan zoals méér mogelijkheden voor uitstallingen en fietsenrek ken, een obstakelvrije looproute en enkele laad- en losplaatsen. Pas daarna kan Voorschoten denken aan verkeersmaatregelen. Het almaar praten over verkeers maatregelen zou hebben geleid tot een opgeblazen kikker. Zijn ad vies: schep eerst een recreatief winkelgebied in het centrum en kom dan met een verkeersdiscus- sie: "Het zou dan best kunnen ge beuren dat we dan eerder toe zijn aan afsluiten van de Schoolstraat dan het omdraaien van de rijrich ting". Die laatste opmerking zou vol gens H. Willemsen (WD) niet be paald rust scheppen in het een trum. Overigens is volgens hem het CIMK niet zo deskundig op verkeersgebied. "Het instituut heeft daarnaast te weinig duidelijk gemaakt welk verkeer nu door gaand is en welk verkeer de be stemming Schoolstraat heeft", sprak hij. "Ook had ze de nul-va riant eens naast de dorpsplein-va riant moeten leggen. Dan waren er precies dezelfde gegevens op tafel gekomen". Psychologie G. Both (PvdA/PPR) had weinig goede woorden over voor de op stelling van de college-partners. Ze zou in strijd zijn met conclusies van het CIMK en kwam neer op weglopen, zowel politiek gezien, als gezien de discussies. Wel gaf hij toe dat dat de dorpsplein-variant mogelijk nadelen heeft. De verkeersdruk in het noorden van de winkelstraat zou iets kun nen toenemen. Maar: "We moeten niet voorbij gaan aan de psycholo- gische waarde van de stap. We kunnen ons niet veroorloven niets te doen. We moeten een zichtbare impuls geven en als iets zichtbaar is zijn het wel verkeersmaatrege len". Ook wethouder Van Leeuwen ging nogmaals in de aanval. Vooral CDA-raadslid Valkenburg moest het ontgelden. "Hij vindt verkeers maatregelen bijzaak. Economisch welvaren is doel en de gemeente moet voorwaardenscheppend te werk gaan. Nou. dat laatste doen we al vanaf 1970, toen we de Schoolstraat bestemden tot win kelstraat. Waarom staat het een trum dan vanaf 1975 stil en waar om zijn er vanaf 1980 bijna geen kandidaten bijgekomen?" Zijn antwoord: de kandidaten die er waren, zijn gediend bij re creatief winkelen. En als besluit: "Wat nu dreigt te gebeuren is dat we na vier jaar praten niets doen je kunt achter de nul van nulvSnant een heleboel plussen zetten, het blijft een nul".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21