LEIDSCH DAGBLAD Minder niertransplantaties 98.- Reagan zet Star Wars door Opnieuw zes Britten Rusland uitgewezen wordt warm, co Anwhuretu 769313 Hernu blijft rol bij aanslag ontkennen paanakker ik- Nu 441 Russische raketten Wachtlijst van patiënten groeit gestaag SPIONNEN Onze collectie najaar 1985 is gearriveerd. 8CO LEIDEN ffk WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37810 Nederlandse plaatsing waarschijnlijk BRUSSEL (GPD) - Het wordt steeds waarschijnlijker dat het Ne derlandse kabinet op 1 november tot de plaatsing van kruisraket ten zal besluiten. Gisteren werd op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel bekendgemaakt dat er in de Sowjet-Unie nu 441 SS-20- raketten staan opgesteld. Dat is 63 (oftewel zeven bases van elk negen raketten) meer dan de 378 die door het kabinet-Lubbers als uitgangspunt zijn geno- men bij het 1-junibesluit van vorig jaar. Nederland zal alleen niet plaatsen als op 1 november niet meer dan 378 SS-20's staan opge steld. De NAVO-landen hebben tot nu toe 134 van de in totaal 572 atoomraketten voor de middellange afstand opgesteld. Gisteren vergaderde in Brussel de speciale overleggroep van de NAVO, die zich bezighoudt met de ontwikkelingen op het gebied van de middellange-afstandsraketten. De voorzitter van die groep, de Amerikaanse ambassadeur H. Allen Holmes, zei dat de Russen zijn blijven plaatsen 'ondanks het moratorium ('bevriezing' red x dat in april door secretaris-generaal Gorbatsjov is afgekondigd". WASHINGTON (GPD) - President Reagan is niet bereid onderzoek naar defensieve wapens in de ruimte op te geven in ruil voor be langrijke vermindering van offen sieve strategische kernwapens. Hij zei dit gisteravond op een perscon ferentie. Volgens Reagan is onderzoek, in het raam van wat officieel Strate gisch Defensie Intitiatief (SDI) heet, toelaatbaar en behoren proe ven met wapens op dat gebied tot de research. „Research", aldus Reagan, „mag en gaat door. Maar ik stop wanneer zo'n wapen kan worden opgesteld. Dan gaan wij praten met de bondgenoten en met de Russen." Reagan zei dat de topontmoeting met Gorbatsjov meer moet zijn dan een kennismakingsbijeenkomst. „Ik wil best zeggen dat wij deze top ernstig nemen. Niet dat we zullen proberen elkaar lief te hebben. Dat komt er niet van. Maar we moeten in de wereld samen leven. In vrede. Dat moeten we heel ernstig nemen. Het is de hoogste tijd dat we niet over maar met elkaar praten." Hij verzekerde dat bij de top moet worden gekeken naar een mengsel van kernbewapening met meer nadruk op defensieve wa pens: „Wij zoeken niet naar offen sieve wapens. De VS liggen nog ruimschoots achter bij de Sowjet- Unie in bijna alle soorten offensie ve wapens." De proef met een anti-satelliet wapen verdedigde hij weer met de vaststelling dat de VS slechts pro beren de Sowjet-Unie in te halen, die al satellieten hebben neerge haald. Het Russische persbureau Tass noemde de uitspraken van Reagan vanochtend een lasterlijke en bru tale aanval op de Sowjet-Unie. "Reagan is niet van plan eerlijk te praten om te voorkomen dat de ruimte wordt gemilitariseerd". (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het aantal niertransplantaties is dit jaar sterk gedaald. Ondergingen in de eerste acht maanden van 1984 nog 228 mensen een niertransplantatie, dit jaar waren het er in dezelfde periode maar 188. Het aantal patiënten dat in Nederland op de wachtlijst staat, steeg daarentegen aan zienlijk: van 683 (in oktober 1984) tot 952. Verontrustende cijfers van de Bruikbare organen gaan daardoor Leidse Stichting Eurotransplant verloren", aldus Persijn. Uit de cijfers mag volgens Per sijn overigens niet worden gecon cludeerd dat het aantal nierpatiën ten is toegenomen. "Door verbeter de transplantatietechnieken en door de ontdekkking van cyclos- porine, een middel tegen lichame lijke afweerreacties, zijn de gren zen verruimd en komen meer pa tiënten in aanmerking voor een transplantaties". Verder bemiddelde Eurotrans plant bij een toegenomen aantal le ver- en harttransplantaties. In de eerste acht maanden van 1985 wer den er in Nederland zes levertrans plantaties en vier hartransplanta ties verricht. PEKING - In Peking is vandaag de belangrijke conferentie van de Chinese communistische partij begonnen. Partijleider Hu Yaobang en premier Zhao Ziyang openden de bijeenkomst die in het teken staat van een ingrijpende reorganisatie van de partijtop. In de Grote Hal van het Volk waar de bijeenkomst wordt gehouden werd vanochtend gearresteerd door veiligheidsbeambten. Waarom dat gebeurde is niet bekend. MOSKOU (Rtr/AFP) - De Sowjet- ministerie van buitenlandse zaken. Unie heeft vandaag vijf stafmede- Vladimir Soeslov, de zes zich werkers van de Britse ambassade schuldig hebben gemaakt aan acti ën een journalist van het Britse viteiten die in strijd zijn met hun persbureau Reuter het land uitge- status. Volgens Cartledge zijn de wezen. De Britse ambassadeur in beschuldigingen evenwel „onge- Moskou, sir Bryan Cartledge, heeft grond en volledig ongerechtvaar- dit meegedeeld. De maatregel is digd". het antwoord van de Russen op de vaïfzes Van varkensfokker Cartledge werd vanochtend bij 19 het Russische ministerie van bui- tot geneesheer tenlandse zaken ontboden dat hem de namen van de betrokkenen ver- ARNHEM (GPD) - Bij de inspectie strekte. Het gaat om een eerste-se- VOOr de volksgezondheid in Gel- cretans voor culturele zaken Ian derland zijn ernstige klachten bin- Sloane, een adjunct-luchtmachtat- nengekomen over een zich homeo- taché, twee medewerkers van de paat noemende Arnhemmer. De attaché en een communicatieme- man exploiteert sinds vorig jaar als dewerker. De uitgewezen Reuter- directeur zijn 'Vrije Universiteit correspondent is Martin Nesirky. Voor Progressieve Geneeskunde' Eerder werden al 25 Britten door. jn Arnhem. Volgens klachten van Moskou tot ongewenst persoon zijn ex-patiënten en voormalige verklaard nadat Londen 25 Russen 'studenten' en medewerkers praat gelastte het land te verlaten op be- de man zijn patiënten bij voorkeur sehuldiging van spionage. Maan- kanker aan en schrijft hij peperdu- dag werden nog eens zes Russen re, door hem zelf gemaakte 'medi- op dezelfde gronden uitgewezen. cijnen' voor Ambassadeur Cartledge zei dat uit een onderzoek bleek, dat de volgens het hoofd van de afdeling man behalve als seksclubbaas ook Europese zaken van het Russische actief was als varkensfokker, uit- bener en dierentemmer in een cir cus. FIFA ziet Heizel-duel niet zitten BRUSSEL (GPD) - De FIFA heeft ernstige bedenkingen te gen het spelen van de voetba linterland België-Nederland op 16 oktober in het Brusselse Heizelstadion. De wereldvoet- balorganisatie komt eind deze week eerst het stadion inspec teren alvorens toestemming kan worden verleend. Secretaris-generaal Roosens van de Belgische voetbalbond zei vanmorgen door de plotse linge mededeling van de FIFA te zijn overvallen. De bond was het gisteren namelijk bijna eens geworden met de gemeen te Brussel - eigenaresse van het stadion - over de voorwaarden waaronder de interland ver speeld zou kunnen worden. Gistermorgen werd het stadion samen met de politie uitvoerig geinspecteerd. Vanavond had de bond de definitieve beslis sing bekend willen maken, maar het FIFA-standpunt heeft nu roet in het eten gegooid. De FIFA-delegatie zal vrijdag ook een bezoek brengen aan het Astridpark in Brussel en het Olympiastadion in Brussel, die in aanmerking komen om het Heizelstadion te vervangen. aan de vooravond van de jaarlijkse internationale "Eurotransplant Meeting" die zaterdag in het Gor- laeus-laboratorium in Leiden wordt gehouden. "Deze daling - voor het eerst sinds 1977 - is in alle landen vanr Europa te zien", zegt dr. G.G. Per sijn, adjunct-directeur van Euro transplant. "Ondanks alle inspan ningen en bemiddelingen van onze coördinatoren daalde het aantal aangemelde nierdonoren van 196 tot 161. Als oorzaken worden ge noemd: afname aantal dodelijke ongelukken en te weinig mensen die een donorcodiciel dragen. Bo vendien zijn artsen en verpleeg kundigen niet erg alert op mogelij ke (nier)donoren. Zij vinden het nog steeds zeer moeilijk om na het overlijden van een patiënt de nabe staanden om toestemming te vra gen voor het afstaan van diens or ganen. Daar komt nog bij dat in de wet daarover weinig is geregeld", aldus de medisch directeur. "Door nog meer intensieve voorlichting hoopt Eurotransplant daar de ko mende tyd iets aan te kunnen doen". Ook moet het publiek meer voor- onbekende man lichting krijgen over bijvoorbeeld (foto AP) hersendood, vindt Persijn. De Ge zondheidsraad, het wetenschappe lijk adviesorgaan van de regering, bracht twee jaar geleden nog een verdeeld advies uit over dit actuele onderwerp. "Als geleerden het er al niet over eens zijn wanneer de hersendood zeker is ingetreden, is het geen wonder dat er verwarring heerst by het publiek." Ander probleem dat Persyn sig naleert zijn de bezuinigingen. "Het is mij van een aantal kleinere zie kenhuizen bekend dat zij uit finan ciële overwegingen vooral 's nachts en in het weekeinde geen donororganen meer leveren. Dat kost volgens die ziekenhuizen te jveel aan personeel en materiaal. k\k 26 PAGINA'S (foto AP) Greta Garbo - al meer dan een halve eeuw een legen de - is vandaag tachtig jaar geworden. PAGINA 25 Burgemeestersvrouw, die poogde haar man te wur gen, naar de psychiater. PAGINA 5 SPD eist na nieuwste spio- nage-affaire ontslag van minister Zimmerman. PAGINA 7 1 Hoogovens wijst verkoop staatsaandelen af. PAGINA 9 Trainer van het Portugese Porto vol lof over Ajax: 'Een sterk collectief. PAGINA 13 Als u er tenminste snel bij bent, bij dit fantastische aanbod, waarvan u ook nog plezier hebt als u straks gaatskieën Jacks voor winter en ski Vele modellen en materialen. Voor dames ën heren. Nu extra voor delig Zolang de voorraad strekt vondellaan 80, Leiden. Universiteiten tegen atv-plan van Deetman PARIJS (GPD) - De Franse minis ter van defensie Charles Hernu heeft met klem ontkend dat de Franse geheime dienst de aanslag op de Rainbow Warrior in de Nieuwzeelandse haven Auckland heeft gepleegd. Het dagblad Le Monde onthulde gisteren dat dat het geval is. Volgens de krant was de aanslag niet gepleegd door het valse echt paar Turenge, dat in een Nieuwzee landse gevangenis op zyn berech ting wacht, noch door de beman ning van het 'verdwenen' zeilschip de Ouvea, dat intussen in het ge heim in Frankrijk is teruggekeerd. De Ouvea zou volgens Le Monde wel twee mijnen vervoerd hebben waarmee een onbekend tweetal het Greenpeace-schip later op blies. Vanochtend verscheen weer een de aanslag i grepen om van de regering nu ein delijk open kaart over de kwestie te vragen. Minister Hernu ver scheen gisteravond niet op een bij eenkomst van de socialistische partij, waar hij het woord zou voe- (zie ook pagina 7) De wederzijdse uitwijzing ëoot Londen en Moskou van vermeende spionnen heeft veel van een stoelendans, dat onverslijtbare hoogtepunt op kinder partijtjes Een KGB-topman liep defi nitief over. nadat hij 20 jaar in Dene marken en Engeland als dubbelspion een belangrijke informant voor het Westen was geweest. Daarna ging de bal rollen Enge land wees 25 Russen uit. Moskou sloeg hard terug en gelastte 25 Brit ten te vertrekken en Londen besloot verontwaardigd nog eens 6 Russen het land uit te zetten Zo kan het voorlopig doorgaan, tot dat alle 100 in Moskou gestationeer de Britse diplomaten huiswaarts zi|n gekeerd en ook de 170 in Londen ge plaatste Russische functionarissen de koffers hebben gepakt. En als dat allemaal nog met genoeg is, zijn er voldoende journalisten en zakenmen sen over om het spel nog enige lijd voort te zetten. Duidelijk is nu al dat in Moskou mensen zijn uitgewezen, die vermoedelijk niets met spionage van doen hebben Wat de Russen betreft is dat wat moeilijker na te gaan Er is nauweli|ks een land in de we reld dat niet aan spionage doet en tot op zekere hoogte is dat maar goed ook. Natuurlijke vqanden blijven zo officieus van eikaars doen en laten op de hoogte. Hoe meer landen van el kaar weten, des te minder kans op misverstanden en onbezonnen ac ties. Oost en West blijken hun mannetje in deze duistere sector goed te staan Strafmaatregelen van de een tegen de ander hebben daardoor altijd iets kinderachtigs Het lijkt al gauw op de pot die de ketel verwijt In dit geval mag gerust van een es calatie van wederzijdse verontwaar diging worden gesproken. Het doet immers wat vreemd aan dat een man die in feite al 20 jaar voor het Westen werkte, zijn asielaanvrage vergezeld deed gaan van zoveel nieuwe be langrijke gegevens dat een massale uitwijzing op zijn plaats was. Uithuilen en opnieuw beginnen; op kinderverjaardagen is dat wellicht een aardig medicijn maar in de grote- mensen-wereld werkt het anders. Niet alleen het spionnennetwerk is grote schade toegebracht, maar ook het diplomatencorps is uitgedund. Het kan maanden, zo niet jaren duren voor beide landen op dit niveau de schade hebben hersteld en weer tot 'een gezonde informatie-uitwisseling kunnen komen. Dat is zeker een han dicap voor Gorbatsjov en Thatcher, die nog kortgeleden tijdens hun ont moeting zulke hartstochtelijke plei dooien voor vriendschap afstaken Futuroloog prof. Polak overleden WASSENAAR (GPD/ANP) - Na een kortstondige ziekte is in Was senaar op 78-jarige leeftijd de futu roloog prof. dr. Fred L. Polak overleden. Prof. Polak heeft als econoom en socioloog aan de basis gestaan van de futurologie (toe- komstkunde) in ons land. Hij was onder meer hoogleraar aan de Economische Hogeschool in Rotterdam, hoogleraar in de be drijfseconomie aan de TH in Delft en directeur van het Centraal Plan bureau. Hij maakte voor de PvdA deel uit van de Eerste Kamer en werd later lid van DS '70. Als futuroloog liet prof. Polak talloze publicaties verschijnen die internationaal de aandacht trok ken en schreef hy enkele stan daardwerken over de toekomst als 'De toekomst is verleden tijd' en 'Prognostica'. Kans op onweer In de ochtend enkele mistbanken en een minimumtemperatuur van om streeks 13 graden. Overdag perioden temperatuur ongeveer 20 graden. Mati ge zuidelijke wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: koeler en mogelijk 19 september 1985 Zon op: 07.21 uur, zon onder: 19.47 uur. Maan op: 13.46 uur, maan onder: 21.42 Laat nu uw fotorolletje bij AH ontwikkelen en laat dan van uw negatief twéé kleurafdrukken maken (formaat 10x15 cm). U betaalt dan maar 98 et voor twéé foto's. Eén kleurafdruk (10 x 15 cm| 75 et Geldig van 12 september t/m 12 oktober 1985. [Niet voor nabestellingen en zwart/witl DEN HAAG (GPD) - De besturen van de Nederlandse universiteiten en hogescholen verzetten zich met andere versie0 alle geoorloofde middelen tegen de satirische weekblad Le Canard Ën- plannen van Deetman voor de in- chainé. Hierin wordt ook het twee vulling van de arbeidstydverkor- tal ten tonele gevoerd, maar de ting. Vanochtend begon men mei groep zou hebben gewerkt op ini- een dringend beroep op de Tweede tiatief van een op eigen houtje han- Kamer om de bewindsman terug te delende kolonel op de atol Muru- fluiten, maar aankondigd werd dat roa. de besturen zich eventueel tot de In Le Monde wordt minister Her- rechter zullen wenden. nu direct verantwoordelijk gehou- Het gaat om door de minister uit- den voor de aanslag via de com- gevaardigde richtlijnen waarin aan mandant van de DGSE, admiraal personeel een grote vrijheid wordt Lacoste. In kringen van de opposi- gelaten bij het vaststellen van tie worden de onthullingen aange- werktijden en perioden van „op frisverlof'. Deetman wil het aan de mensen zelf overlaten om des noods 42 uur in de week te werken om na een aantal jaren een ruime verlofperiode te kunnen opnemen. De besturen vinden dat zij be voegd zijn om de werktijden vast te stellen en dat zij bij uitstek kun nen vaststellen met welke regeling de zaken het best kunnen worden geregeld. en alle heren met Schoenmaat 36 t/m 54 BOZE BOEREN - De politie heeft gisteren in Wilnis een 57-jarige boer en zijn beide zoons (23 en 24 jaar) opgepakt omdat ze met twee tractoren waren ingereden op drie politiemensen, die toezicht hielden bij ruilverkavelingswerkzaamhe den. Er vielen geen gewonden. De politie schoot op de tractoren. Voor u allen, die eindelijk ook eens uit een modieus aanbod wilt kiezen: MAARSMANSTEEG12 - TEL. 071-120566 Maandag gesloten Donderdag koopavond

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1