AUTO Samengesteld door Koos Post punten Japan wint op 90 Turbo Diesel toch een echte Alfa Wereld wijde belang stelling voor de autoshow Frankfort Een kleine Ford vol elektronica Honda trekt de lijn door WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1985 PAGINA 17 krachtbron, die zowel in de lagere als in de hogere toerentallen vol doende prestaties kan leveren. Na tuurlijk is er duidelijk verschil met de benzineversies, maar de presta ties mogen er zijn. Deze 2,4 liter turbodieselmotor is uitgerust met een intercooler. Een warmtewisse laar, die de lucht afkoelt die in de cilinders wordt geperst. Daardoor wordt het vermogen opgeschroefd tot 110 paardekrachten. En zoveel gebundelde kracht kan de 1250 kg wegende wagen naar een topsnel heid van tegen de 180 km/uur ja gen. Het is bijna niet eerlijk te ver wachten dat een dieselmotor zulke prestaties zonder geluid kan leve ren. De dieselbrom is dan ook na drukkelijk van het begin tot het einde aanwezig. Men moet de radio beslist harder afstellen dan in een benzineversie, temeer ook omdat het windgeruis van de vrij hoekige carrosserie niet is weg te cijferen. Maar het is allemaal niet echt hin derlijk. Men kan ook bij hogere snelheden rustig met elkaar con- De koude start van de turbodie selmotor vraagt niet overdreven veel tijd. Ik ken diesels die sneller starten. Die nauwelijks voorgloei- tijd nodig hebben. Zover is Alfa 'nog niet. Het duurt nog even voor het lichtje op het dashboard dooft en men de contactsleutel kan om draaien. Maar door de injectie pomp met automatische verrij king, de hogere compréssievcrhou- ding en de gloeibougies die nog even blijven nagloeien, gaat de rest van de koude start heel glad. Alle maatregelen zijn genomen om te voorkomen, dat overbelasting de koude motor schade zou kunnen berokkenen. De dieselmotoren van Alfa Ro meo zijn ook helemaal aangepast aan het gebruik van de turbocom pressoren. waardoor ze - volgens de fabriek - bijzonder betrouwbaar zijn. Ik heb in elk geval ook op de langere afstanden geen enkel pro bleem gehad met de aangenaam en solide draaiende diesel. En of ik nu veel of weinig van de motor vroeg, het verbruik bleef meer dan ge woon gunstig. Ik bleef tussen de 1 °P !2V2 en 1 op 14'/2 schommelen. Ik heb - zelfs op de Westduitse autowegen - niet steeds het onder ste uit de kan gehaald. Dat rijdt nooit rustig. Ongetwijfeld zou hij dan duurder zijn geweest. Maar hoevelen rijden voortdurend plank-gas? Als men gewoon stevig doorrijdt neemt deze Turbo Diesel met niet al te veel genoegen Dat laatste kan men nu weer niet zeggen van de autoverkopers, want bij de laatste golf van prijsverho gingen is deze Alfa 2,4 Turbo Die sel anderhalf mille duurder gewor den en terecht gekomen op een (basis)prijs van 46.170 gulden Of het duur is voor zo'n toch indruk wekkende diesel is een kwestie van waardering, maar in elk geval is dat voor de meeste mensen veel geld. Technische gegevens Alf» 90 2.4 Tur bo Diesel. Vier cilinder 2,4 liter diescl- motor met turbocompressor en inter cooler. Maximum vermogen 110 pk. Compressieverhouding 22:1. Vijf \cr- snellingen. Schijfremmen voor en ach ter. Tandheugclbesturing. Inhoud brandstoftank 49 liter 8 liter reserve. Lengte 4391 mm. Gewicht 1250 kg. Aanhanger 1300 kg geremd. Topsnel heid 178 knvuur Prijs 46.170.-. ln Frankfort zijn weer flink wat experimentele au to's te zien. Blauwdrukken voor de toekomst. Veel al voor de verre toekomst, in een enkel geval wat dichterbij. Zoals bij Ford. waar de 'Eltec' (ELectro- nic TEChnology) staat. Een wagen in de grootte van de Fiesta met onder de kap een 1,3 liter motor. De wagen is in anderhalfjaar gebouwd door Brit se en Duitse Ford-mensen. Normaal kost de ont wikkeling van een auto vier tot vijf jaar. Er zijn vele nieuwe ideeën in verwerkt. De wagen zit van onder tot boven vol met elektronica. Haast alles in de au to wordt per computer geregeld. Alle motor- en transmissiefuncties worden per computer gestuurd. Dat levert grote zuinigheid en schone uitlaatgassen op. De Eltec is uitgerust met de bij Van Doorne ontwikkelde continu-variabele transmissie, natuurlijk computer-gestuurd. Het gaspedaal is niet mechanisch met de motor verbonden, maar geeft signalen aan... inderdaad de computer, die voor verdere verzending zorgt. Het verbrandingsproces in de motor wordt per compu ter bewaakt. De Eltec bevat een elektronisch gere geld anti-wielspinsysteem, dat tevens functioneert als anti-blokkeersysteem. En dat op zo'n toch klei ne wagen. De vering wordt automatisch aangepast aan snelheid en belasting. Een nieuw bandtype zorgt er voor dat men ook met een lekke band vei lig kan doorrijden. Elektronica zelfs in het uit vijf delen bestaande zonnedak. De bestuurder kan de wagen rustig met open dak parkeren: bij de eerste druppel regen sluit het automatisch. Veel elektronica in de wa gen, maar niet op het dashboard. Daar heeft men het oude vertrouwde gehandhaafd en niet gekozen voor de altijd onrustige elektronische displays. Ford zegt dat de kans groot is dat de praktische en uitvoerbare systemen, die in de auto verwerkt zitten in de komende decennia in de gewone pro- duktiewagens zullen worden toegepast. Merken als BMW en Alfa Romeo - om er maar een paar te noemen - hebben het moeilijk met de die sels. Het publiek vraagt er naar, ze kunnen dus niet achterblijven. Maar eigenlijk passen zulke moto ren niet in hun straatje. Ze hebben zich in de loop der tijd een faam van snelheid of zo men wil 'sporti viteit' opgebouwd en hoe moeten ze dat imago met zulke motoren overeind houden? Gelukkig is inmiddels de turbo- lader gemeengoed geworden. 'Ver mogen-op-afroep'. Het ding doet niets zolang men zijn hulp niet in roept. Maar op het moment dat wat meer vermogen geëist of wat meer snelheid gewenst wordt is hij na drukkelijk aanwezig en kan de vrouw of man achter het stuur een beroep op hem doen. Het duurt in de meeste gevallen een fractie van een seconde voor hij reageert, maar dan lijkt het of men een stevige extra duw in de rug krijgt. Men wordt als het ware met de rug in de kussens van de stoelleuningen gedrukt. Het was bijzonder goed te voelen in de Alfa Romeo 90 Turbo Diesel, die ik nu een tijdje ter beschikking heb kun nen hebben. 'Ondanks de turbo toch een we reld van verschil tussen deze diesel en het top-benzinemodel, de Alfa 90 Quadrifoglio Oro (gouden kla vertje vier), dat ik begin van dit jaar reed. De diesel blijft toch heel wat bezadigder dan die luxueuze uitnodiging tot heel hard rijden. Natuurlijk zijn er ook overeen komsten. Zo heb ik de kritiek, die ik toen had op de kracht die nodig bleek om het koppelingspedaal te kunnen indrukken en op de hoge stand van het gaspedaal, bevestigd gezien in deze turbo diesel. Ook blijft het opvallend dat het stuur duidelijk naar rechts is geplaatst. In nagenoeg alle auto's staat het stuur immers recht voor de be stuurdersstoel. Niet in deze Alfa's. Het gevolg is dat men steeds de neiging heeft lekker naar links op de 'vensterbank' te leunen. Ik moet er niet aan denken zo met een goe de rij-instructeur op stap te gaan, de man zou zich bont en blauw er geren. Maar ja, de stand van het stuur noodt ertoe. Eigenlijk is alleen de 2,4 liter die selmotor (met turbo) nieuw in Al fa's 90-programma. Het is al eerder gezegd, Alfa Romeo moest (en wil de ook graag) vernieuwen, maar de middelen ontbraken om een ge heel nieuw auto te ontwerpen. Dan is men dus veroordeeld tot het compromis. Wat in de autowereld overigens niet slecht behoeft te zijn. Er zijn genoeg voorbeelden van geslaagd gewijzigde modellen. Van binnen en van buiten werd er door Alfa Romeo van alles ver anderd, maar motorisch werd het betrouwbaar gebleken oude ver trouwde gehandhaafd. Behalve dan die turbodieselmotor met in tercooler. Het streven van de Alfa constructeurs om onder de kap een motor te zetten, die past in het beeld dat de fabriek in de loop der jaren van zichzelf heeft gecreëerd, wordt door de praktijk bekroond. Er zit daar in deze Turbo Diesel een uiterst elastisch reagerende Sportwagen van Subaru Subaru heeft vóór het einde van het jaar ook een echte sportauto in de showroom staan. De bijna vierenhalve meter lange Subaru XT, die zijn Euro pese debuut maakte in Genève en nu ook in Frankfort is te zien, zal in ons land tussen de vijftig en zestig mille worden geprijsd. Het is een zeer snelle jongen. Dankzij de elektronisch gestuur de benzine-injectiemotor met turbocompressor (136 pk) kan hij gemakkelijk een snelheid van meer dan 200 km/uur halen. De wagen wordt geleverd met een vijf-versnellingsbak of een automaat, in beide gevallen met een automatisch inschakelende vier-wielaandrijving. Het stuur is in twee richtingen verstelbaar. De achterbank kan worden neergeklapt om plaats te maken voor grote stukken bagage. Stuurbekrachtiging is standaard, evenals vier schijfremmen (de voorste geventileerd). Ingenieu ze wielophanging en elektro- pneumatische vering zorgen voor comfort en houden het ni veau van de wagen constant. Volgens de importeur gebruikt de auto niet meer dan gemiddeld 1 op 10,7. Celica: pronkstuk van Toyota Het pronkstuk van Toyota in Frankfort was de nieuwe Celica 2,0 GT, een sportieve voorwielaandrijver met een zestien-kleppenmotor van 150 pk. Uit stilstand in 8,7 seconden naar 100 kmluur en een topsnelheid van 210 kmluur. Binnenkort ook in Nederland. Prijs nog onbekend. hal (met Austin Rover, Seat en La- da als merkwaardige uitzonderin gen). Wordt in de 'Europese' hal met nieuwe versies van al beken de modellen in hoofdzaak voort geborduurd op bestaande stra- mienen (op zichzelf overigens in teressant genoeg), op nagenoeg el ke Japanse stand staat wel een nieuw model. Ik noem de Toyota Celica GT, de Daihatsu Cuore, de Mazda 323, de Honda Accord en de fraaie sportwagens van Subaru en Nissan. Maar dat alles kan de Westduit se giganten Mercedes, BMW en Volkswagen nauwelijks veront rusten. Ze gaan rustig hun eigen weg. Ontwikkelen wagens met hoogstaande technieken. Turbo's, vier-wielaandrijvingen, compu ters, anti-blokkeersysteem en nog veel meer geavanceerde zaken worden meer en meer toegepast. Jammer alleen, dat zulke ont wikkelingen, die zoveel kunnen bijdragen tot grotere veiligheid in het verkeer, veelal zo duur zijn. Zeker in ons land. Want een auto, die in Duitsland nog geen 20.000 mark kost gaat door de belastin gen in ons land al snel de 30.000 gulden te boven. Mercedes en BMW kunnen niet voor niets hun dure auto's niet snel genoeg bouwen. Voor de Duitsers zijn die machtige Merce- dessen kennelijk niet te duur. Of, zoals een Westduitse BMW-func- tionaris kortgeleden tegen mij zei: 'Onze klanten hebben geld ge noeg...' Net als twee jaar geleden zorgde Honda voor een primeur in Frankfort: de Europese première van de derde generatie van de Accord. En een nieuw topmodel van de Prelude met een tweeliter zestien-kleppenmotor van 137 pk, waardoor deze 'Prelude 2,0 EXi' een topsnelheid van 205 km/uur kan halen. De nieuwe Accord-serie kent drie motoren: 1,6 liter carbura teur (top 175 km/uur), 2 liter car burateur (186 km/uur) en 2 liter injectiemotor (195 km/uur). De serie kent twee modellen. Allereerst de gewone vierdeurs sedan, waarbij ten opzichte van het oude model de neus is ver laagd en de achterkant ver hoogd. Geheel in de lijn van de tijd dus een verscherping van het wigmodel om minder luchtweer- stand te hebben. Het is een impo sante auto geworden. Maar de grootste aandacht trekker is ongetwijfeld de drie- deurs versie. Er is binnenska mers heel wat discussie geweest voor bij Honda werd besloten de lijn, waarmee twee jaar geleden met de jongste Civic werd be gonnen, ook naar de driedeurs Accord door te trekken. De over weging van duidelijke herken baarheid die het verleden heeft bijgedragen tot het explosieve succes van dit Japanse merk, heeft ook ditmaal de doorslag ge geven. Een bijna verticaal ge plaatste derde deur, die over loopt in de ver naar achteren ge deeltelijk glazen daklijn geeft de ze 'Aerodeck' genoemde wagen een echt eigen gezichV, speels van vorm en heel ruim ogend. Honda meent dat bij het 'spor tieve' karakter een passende wielophanging hoort. Daarom is gekozen voor zowel voor als ach ter onafhankelijke wielophan ging met dubbele draagarmen, een systeem dat alleen in de race- rij en bij enkele exclusieve ach terwielaandrijvers wordt ge bruikt. Voor een auto met voor wielaandrijving is het uniek. De verwachting is dat de prijs lijst van de Accord van 28 tot 40 mille zal lopen. De sedan komt gelijk met de Prelude 2,0 EXi in de tweede helft van november naar Nederland. De driedeurs Aerodeck wordt pas half januari verwacht. Frankfort is deze week de hoofd stad van Autoland. Niet alleen trekken een miljoen Duitsers naar de twee-jaarlijkse autotentoon stelling in de stad aan de Main, de aandacht van de gehele autowe reld richt zich op de immense show waarop alles dat op vier of meer wielen rijdt is verzameld. De drukte op de zogenaamde 'persdag' - de dag voor de opening vorige week donderdag - was overweldigend. Talloze nationali teiten en talen waren in de Messe te zien en te horen. De kolossale zalen waarin de grote Duitse mer ken hun persconferenties gaven waren mudvol. Met de Westduitse auto-indus trie gaat het voortreffelijk. Zitten de Italiaanse en Franse autojon gens nogal in de zorgen, de Duit sers zagen produktie en omzet ten opzichte van vorig jaar met bijna een kwart stijgen. Weliswaar worden deze cijfers gunstig beïn vloed door de staking van vorig jaar, maar Merecedes trekt niet voor niets duizenden nieuwe werkkrachten aan. Deed men twee jaar geleden nog moeilijk over de noodzaak milieu vriendelijke auto's te moeten le veren, vandaag de dag kan men daar al heel wat luchtiger over praten. Katalysatoren en andere systemen zijn in recordtijd ont wikkeld, de auto-industrie is klaar voor alle mogelijke maatre gelen. Men betreurt het alleen dat de voorschriften vaak vaag en de kosten veelal hoog zijn. Maar er zijn alweer andere pro blemen voor de Duitsers. Bijvoor beeld de toenemende druk uit bin nen- en buitenland om tot een ma ximum-snelheid op de Autobah nen te komen. Wat uiteraard een enorme dreun zou betekenen voor de industrieën die het moeten hebben van zware, sterke en su persnelle auto's. Maar dat is nu juist de bedoeling, suggereerde Mercedes-topman Breitschwerdt. Ook de toenemende Europese overproduktie baart zorgen. Jaar lijks worden er miljoenen auto's teveel in Europa gebouwd. En met de actieve Japanners en snel opkomende landen als Zuid-Ko- rea en achter het ijzeren gordijn op de loer is het voor de Europea nen moeilijk zo niet onmogelijk tot uitbreiding van export te ko men. Integendeel, Japan verlegt de strijd naar Europa zelf. Daar wordt op het scherp van de snede gestreden om de gunst van de Eu ropese automobilist. Het leek wel of een leger Japanners naar Frankfort was gekomen. Velen nog altijd gewapend met sublie me camera's, waarmee de concur rentie tot in de nietigste details op de plaat wordt gezet. Alsof dat nog nodig is, want wat nieuws be treft domineren de Japanners de show in Frankfort. Ze winnen daar - om het in sporttermen te zeggen - op punten. Er is in de Messe een scherpe scheidslijn getrokken tussen de Europese fabrikanten in de ene en de Japanse merken in een andere Daihatsu vernieuwt kleine Cuore De Japanse mini-auto's doen het niet alleen goed in het land van de Rijzende Zon, ook in Europa is de belangstelling snel groeien de. Daihatsu had in Frankfort een gloednieuwe Cuore op de stand. Door de langere wielbasis en de grotere hoogte is de ruimte bin nenin ten opzichte van het oude re model flink toegenomen. De drie-cilindermotor van 850 cc in houd en 44 pk vermogen is nieuw. Topsnelheid 135 km/uur. Het brandstofverbruik (ongelode 'Verschrikkelijke' Porsche Logisch, dat deze Porsche^QöQ een van de grote trekkers in Frank fort is. Hij zal in een serie van 200 stuks worden gemaakt om toegang tot de races te kunnen krijgen. Onder de kap een zes-cilindermotor, die dankzij twee turbo's 450 pk kan produceren. Uit stilstand naar 100 kmluur in vijf seconden. Topsnelheid onbekend, maar natuurlijk verschrikkelijk. Evenals de prijs voor particulieren: dik 450.000 gulden... benzine mogelijk) is volgens de fabriek erg laag. Ook het geluids niveau zou laag zijn. De verwachting is dat de ver vanger van de huidige Cuore in de tweede helft van november ook naar ons land komt. Dan pas zal de prijs bekend worden. Polo Coupé GT G40 Driftkikker van Volkswagen Volkswagen had (natuurlijk) wat nieuws op de stand in Frankfort. In de eerste plaats de Polo Coupé GT G40. Een kleine drift kikker door de 1,3 liter motor, die niet minder dan 115 pk op de wielen kan brengen. Goed voor een topsnelheid van maar even 195 km/uur. Verantwoordelijk voor die krachtpaserjj is een nieuwe type compressor, die door Volkswa gen 'G-compressor' is gedoopt. Dankzij deze compressor heeft de motor een gelijkmatig hoog koppel (ook bij lagere toerental len), waardoor er een grote mate van elasticiteit in het hele toeren- gebied ontstaat. Natuurlijk is het onderstel aangepast aan de krachten die in het kleine wagen tje worden ontwikkeld: stuggere veren en dito schokdempers. Overigens is er ook een Polo Coupé GT G40 met katalysator. Daarin wordt nog altijd 112 pk op de wielen gezet, dus nauwe lijks minder dan in de versie zon der katalysator. Nog een bijzondere verschijning op de VW-stand is de vier-wiel- aangedreven Golf Synchro. De eerste permanente vier-wielaan- drijving in een in grote series ge produceerde limousine. In het Volkswagenconcern ligt dankzij de pioniersarbeid van dochter Audi de kennis over vier-wiel aandrijving voor het grijpen, maar VW heeft het systeem nu aangepast aan de voor kleinere wagens geldende normen. Het gaat nu om een permanente vier- wielaandrijving met een slipaf- hankelijke krachtverdeling. Voor de prestaties zorgt in de Golf Synchro de bekende 1,8 li ter viercilinder, die als carbura teurmotor 90 pk levert. Deze Golf is ook verkrijgbaar met ka talysator, maar dan is de motor voorzien van een benzine-inspui- ting. De Golf met vier-wielaandrij ving accelereert vanwege zijn groter gewicht iets trager dan een 90 pk Golf met twee-wielaan- drijving, maar de topsnelheid is hetzelfde.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17