'We moeten hoe dan ook winnen' Sportverdrag kan een boycot niet voorkomen VNG houdt vast aan meldingsplicht Inspectiebezoek van FIFA komt Belgische voetbalbond slecht uit Volleybaljeugd verrast op WK Voor wedstrijden in profvoetbal IJshockeybond: 'Schweers moet blijven' Doelman Uli Stein van verjongd HSY Twente koopt Gordon Hill Voller daalt in waarde Vanaf f 9,- per maand hebt u al een complete uitvaartkostenpolis voor uw hele gezin. ^\fedden dat u elders veelal duurder uit bent? WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1985 SPORT PAGINA 15 INDIANAPOLIS (Reuter/AFP/ Tass) - Het sportverdrag, dat de na tionale olympische comités (NOC's) van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zondag in India napolis hebben ondertekend, kan een boycot van de Spelen niet voorkomen. Wel kan het de samen werking op sportgebied tussen bei de grootmachten verbeteren en de internationale olympische bewe ging stimuleren. Dat zeiden be stuurders van beide NOC's na de ondertekening door sportminister en NOC-voorzitter Mart Gramov uit de Sowjet-Unie en voorzitter Robert Helmick van het Ameri kaanse NOC. De Verenigde Staten meed in 1980 Moskou, de Sowjet-Unie deed dat in 1984 op haar beurt met Los Angeles. Gramov weigerde in te gaan op de Spelen van Seoel in 1988. Op de vraag of de Sovjets zul len komen .antwoordde de minis ter: „Daarover zullen we binnen kort een besluit nemen". Bestuur- ders van de NOC's zeiden evenwel, dat de overeenkomst, de eerste in zijn soort tussen de twee naties, een positieve sfeer heeft gecreëerd. Voorzitter Juan Antonio Sama ranch van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC), aanwezig als getuige, noemde het document - officieel genaamd het Memoran dum voor wederzijds begrip en sportieve samenwerking - een be langrijk voorbeeld voor de toe komstige relatie tussen de twee lei dende landen van de wereld: „De kans op een boycot is kleiner ge worden". Het contract gaat uit van meer sportevenementen, stages en uit wisselingen tussen de VS en de Sowjet-Unie. Daarmee zou in de loop van volgend jaar een begin moeten worden gemaakt. De con tacten betreffen niet alleen spor ters, maar ook direct betrokkenen als trainers en, in verband met on der meer studie naar dopingcon troles, medici. Ook zouden de twee landen tijdens bijvoorbeeld toer nooien gebruik mogen maken van eikaars trainingscentra. De onder tekenaars hebben zich verplicht te zorgen voor continuïteit in het be leid. Daarbij hoort ook de promotie van de olympische gedachte. „Ik hoop, dat dit verdrag een stap is in de richting van geregelde ontmoe tingen in vriendschappelijke sfeer tussen atleten van de gehele we reld", zei de Amerikaanse onderte kenaar Helmick. Gramov deed met het akkoord een 'beroep op alle mensen: „Laten we vriendschap en vrede met elkaar hebben". NIEUWEGEIN (ANP) - Fred Schweers moet lid blijven van het bestuur van de Nederlandse IJshockey Bond (NIJB). Dat standpunt hebben de bestuursle den van de NIJB gisteravond in genomen tijdens een spoedver gadering in Nieuwegein over het pas verschenen rapport van de goede diensten. In dit verslag wordt geconclu deerd, dat voorzitter Schweers, die overigens op non-actief is ge steld, en het dagelijks bestuur beter kunnen aftreden. Met na me Schweers zou zich in de afge- loDen seizoenen schuldig heb ben gemaakt aan onregelmatige financiële handelingen. Over de functie, die Schweers in de toe komst zou moeten bekleden, kon het bestuur nog geen duidelijk heid geven. „Wij zijn het met veel conclu sies uit het rapport oneens", ver telde waarnemend voorzitter Van 't Wout. „We hebben nooit ontkend, dat onze administratie amateuristisch is gevoerd. Maar daar is nu een einde aan geko men, het huidige bestuur werkt daar hard aan". Van 't Wout en zijn bestuur ontkenden, dat de NIJB door de handel en wandel van Schweers is benadeeld. Ook zou de bond nooit bewust te veel overheidsgeld hebben opgestre ken. „De juistheid van deze twee meningen zullen we de komende dagen trachten te bewijzen", zei Van 't Wout. „We doen dat met de hulp van een accountant. We denken er zelfs aan om, als we door onze leden niet worden weggestemd, ons bestuur te ver sterken met enkele financiële ex perts". De clubvoorzitters gaan in de loop van deze week met het be stuur rond de tafel zitten om het rapport van de commissie van goede diensten te bespreken. De commissieleden, onder wie het Tweede-Kamerlid Voor de VVD Jaap Metz, hebben aangeraden het verslag in het öpenbaar, dat wil zeggen in de algemene leden vergadering, te behapdelen. Vol gens Van 't Wout is de voorzit tersvergadering echter bepalend voor de toekomst van het be stuur: „Als de voorzitters ons naar huis sturen, is het met ons gedaan. De ledenvergadering, waarvoor het nu te kort dag is, zal in een later stadium hoogst waarschijnlijk hetzelfde stand punt innemen als de voorzit ters". ZEIST (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is maandag tijdens het overleg met de Koninklijke Nederlandse Voet bal Bond (KNVB) in Zeist bij het standpunt gebleven, dat voor wed strijden in het betaald voetbal een meldingsplicht moet gelden. Be halve vaststelling van de speeldata en tijdstippen kunnen ook andere voorwaarden worden gesteld aan het doorgaan, zoals bijvoorbeeld het verbod alcoholhoudende dran ken te verkopen. Door een bepa ling in de algemene politie veror dening kan de burgemeester van de betreffende plaats maatregelen nemen als hij dat nodig acht. Het idee van een vergunningenstelsel werd voorlopig afgewezen wegens de bureaucratische rompslomp, die dat zou meebrengen, ook Voor voetbalwedstrijden, die geen ver hoogd risico meebrengen. De voorzitter van het sectiebe- stuur betaald voetbal Van der Louw was van oordeel, dat de doel stelling het voetbalvandalisme te verminderen ook bereikt zou kun nen worden door goede afspraken tussen de bond en clubs aan de ene zijde en de betrokken gemeenten aan de andere zijde. Maar hij zei de autonomie van de gemeenten te ROTTERDAM (GPD>- Jarenlang vormde de Hamburger SV in de Bundesliga een ko ningskoppel met Bayern München. Samen maakten zij de dienst uit en werden zes van de laatste zeven titels keurig door de twee clubs verdeeld. Maar ook de tegenstander van Sparta vanavond in het Feyenoord-stadion ontkwam niet aan het verval dat elke Europe se topclub meemaakt. Doordat de Europa Cup-i van 1983 te lang bleef teren op de verzadigde vedetten, en de concur rentie ontbrak om daadwerkelijk in te grijpen, resulteerde de schom melende prestatiecurve vorig sei zoen in een voor HSV-begrippen ontluisterende vijfde plaats en een toeschouwersgemiddelde dat ruim (5000) onder het begrote totaal van 28.000. Die twee factoren waren voor manager Günter Netzer en co het keerpunt om het roer drastisch om te gooien. Er werden meer ama teurs (zes) aangetrokken dan ooit, in de breedte werd de ploeg ver sterkt met Peter Lux en Heinz Gründel, die overkwam van Stan dard Luik. Het sein was gegeven om een nieuwe ploeg op te bou wen, het zoeken was naar een trai ner die dat karwei ter hand wilde nemen. Maar waar in Hamburg, niemand op had gerekend, loste Ernst Happel zelf op. Hij tekende voor twee jaar bij, en sloeg daar mee interessante aanbiedingen uit Italië, Frankrijk en Oostenrijk af. De internationaal gelouterde coach, bijna zestig inmiddels, be vindt zich daarmee in een soortge lijke positie als Theo Vonk bij Sparta. Zij het met dat kardinale verschil dat het aankomende talent op Spangen ten alle tijde te koop ENSCHEDE (GPD/ANP) - De koortsachtige speurtocht van FC Twente naar spitsspelers heeft zijn beslag gekregen in de komst van de 31-jarige Gordon Hill. Gister middag tekende de 16-voudig En gels international een contract voor een jaar, met een optie voor nog een jaar. Gordon Hill maakt zondag zijn debuut als vleugelspits, voor de Enschedese formatie in de derby tegen Heracles. FC'Twente heeft enige tijd ge- dubt voor het definitief besloot met Hill in zee te gaan. De afgelo pen vier jaar voetbalde Twentes nieuwe aanwinst namelijk in Ame rika en dat stemde de technische staf enigszins tot nadenken. Vóór die periode was Hill een van de topvoetballers in Engeland. Nico Claesen Nico Claesen keert huiswaarts. De Belgische voetballer is aange kocht door Standard Luik. De 22- jarige aanvaller stond onder con tract bij VfB Stuttgart. Met de transfer zou een bedrag zijn ge moeid van 1,3 miljoen gulden. Bij de Westduiste club beleefde hij, gekocht als topscorer van zijn land, ook al door blessures een slechte tijd. Claesen, kandidaat voor het Belgische elftal, werd voor het afgelopen seizoen door de toenmalige kampioen van de Bondsrepubliek Duitsland ge kocht van FC Seraing, dat evenals zijn nieuwe werkgever afkomstig is uit Luik. is, waar de Hamburger SV er op uit is te behouden wat goed is. Dat geldt bijvoorbeeld voor Bernd Bressem, net twintig, die nu al wordt beschouwd als de opvolger van Felix Magath, die aan het ein de van dit seizoen Netzer opvolgt als manager. „Maar de verjonging", stelt doel man Uli Stein (30) op voorhand, „lukt alleen met de volle medewer king van de oudere spelers. Wan neer die het laten afweten lukt het nooit". Volgens Stein zal het veel tijd vergen om weer een kam- pioensploeg op te bouwen. „Ons publiek mag daarom zeker dit sei zoen geen wonderen van de ploeg verwachten. Het zou al heel mooi zijn wanneer we bij de eerste vijf eindigen, en ook het volgend sei zoen weer Europees voetbal kun nen spelen'. De kans die de jongere spelers nu krijgen om internationa le ervaring op te doen is verschrik kelijk belangrijk. Daarom moeten we hoe dan ook van Sparta win nen". In Rotterdam denkt Theo Vonk daar vanzelfsprekend eender over. Terecht beschouwt hij Sparta ook niet als kansloos tegen een ploeg die pieken en dalen kent. Veel zal echter worden gevraagd aan inzet en concentratie. Maar volgens Happel geldt datzelfde voor de Hamburger SV, dat vanavond niet kan beschikken over de wispelturi ge Wolfram Wuttke. „Het is onte recht", hield Happel maandag de spelersgroep voor, ,;om te denken dat alleen Ajax, PSV en Feyenoord niveau hebben". De Oostenrijker zag de tegenstander twee keer aan het werk, en hield daaraan de con clusie over „dat Sparta een goed elftal heeft, dat zeker niet onder schat mag worden". WEST-HERLIJN (DPA) - Op Westduitse bodem heeft het Neder landse vrouwenvolleybalteam de eerste van twee oefenwedstrijden tegen het gastland verloren. Het werd 0-3, via de setstanden 13-15, 7-15 en 8-15. Slechts in de eerste set kon het door Peter Murphy getrainde team tegenstand van niveau bieden. In eigen land had Jiet nationale zestal in het afgelopen weekeinde nog twee van de drie wedstrijden tegen de Duitse vrouwen gewonnen. Op de foto (DPA) slaat Gudrun Witte (links) via de handen van Ingrid Piers- ma tegen de vloer van de Berlijnse sporthal Schöneberg. (archieffoto AP) BREMEN (SID) - Het gaat Bundes- liga-club Werder Bremen momen teel sportief gezien voor de wind, maar het is niet alles koek en ei bij de Westduitse lijstaanvoerder. Rolf Wiedenmann, de arts van de voet balclub, kreeg gisteren een golf van kritiek te verwerken, nadat hij een diagnose had gesteld over in ternational en topscorer Rudi Vól ler. Volgens de arts zijn de klach ten van Vóller terug te voeren op een aangeboren bekkenafwijking. Het bekken van de schutter staat scheef, waardoor het ene been iets korter is dan het andere. Manager Willi Lemke maakte zich aan de vooravond van de Europa-Cup wedstrijd tegen Tsjernomorets Odessa bijzonder boos over de openhartigheid van de clubdokter. „Het is een grote vergissing van Wiedenmann, die gevolgen zal hebben". Volgens Lemke en vice- voorzitter Fischer is de martkwaar- de van troetelkind Vóller, wiens contract in 1987 afloopt, ernstig in gevaar gebracht door de onthul ling. Volgens secretaris-generaal Roossens van de Belgische voetbalbond kan de organisatie ■voor de interland tegen Nederland in grote problemen komen als de FIFA vrijdag het Heizelstadion 'afkeurt'. "Wil de bond nog voldoende tijd hebben om de organisatie van de interland rond te krijgen dan moet uiterlijk maandag de beslissing zijn gevallen over de plaats waar de interland wordt gespeeld, zo zei Roosens vanmorgen. In bondskringen is zelfs de sugges tie geopperd oni de interland dan maar in Parijs te spelen, het dichtstbijzijnde neutrale terrein waar zich een stadion bevindt dat groot genoeg is om minstens 50.000 voetbalsupporters te herbergen. Maar Roosens zei 'de wedstrijd in België te willen spelen omdat we een verplichting hebben tegenover het publiek'. Na het drama van 29 mei, waarbij in het Heizelstadion 39 voetbalsup porters om het leven kwamen en 450 werden gewond, zijn in het sta dion diverse verbeteringen aange bracht. De ramptribune is weer op geknapt, de muur die tientallen -mensen verpletterde is herbouwd en er zijn diverse voorzieningen ge maakt om de ordediensten hun werk beter te kunnen laten doen. De FIFA-delegatie zal vrijdag be palen of deze maatregelen afdoen de zijn. Tevens zullen de stadions worden geïnspecteerd, die eventu eel in aanmerking komen om het Heizelstadion te vervangen: het Olympiastadion in Brugge (het modernste van België) en het Astridpark in Brussel, het thuis- veld van Anderlecht. Beide stadions zijn echter een stuk kleiner (respectievelijk 30.000 en 40.000 plaatsen) dan het Heizel stadion (55.000). zodat minder mensen de interland in de voorron de van het wereldkampioenschap zullen kunnen volgen, indien de keuze op een van deze twee valt. Dat betekent een financieel pro bleem voor de bond, maar secreta ris-generaal Roosens noemde dat vanmorgen 'bijzaak'. Over het aantal Nederlandse supporters dat kaartjes voor de in terland zal kunnen krijgen valt door de FIFA-stap ook nog niets te zeggen. Valt de keuze op het Olym piastadion of het Astridpark, dan staat zo goed als vast dat de KNVB niet meer dan 5000 kaartjes zal krij gen. De Belgische voetbalbond en de gemeente Brussel maken zich grote zorgen over de komst van meer Nederlanders, in verband met de vrees voor vandalisme. De Nederlandse supporters hebben in België een slechte naam. v^m problemen op voorhand te verkleinen wil de KBVB de kaar tjes alleen via de voetbalclubs in België verkopen en niet eerder dan acht dagen voor de wedstrijd. Daarmee hoopt men te voorkomen dat Nederlandse supporters in Bel gië kaartjes gaan kopen. De kaar tjes zullen ook zodanig worden ge merkt dat het zo goed als onmoge lijk is in een verkeerd vak terecht te komen. De Belgische voetbalcompetitie zal overigens tien dagen voor de in terlands van 16 oktober en 20 no vember worden stilgelegd. Aan vankelijk was besloten het voetbal programma van de zondag voor de interlands te vervroegen naar de woensdag daarvoor, maar dat stuit te op problemen omdat op 9 okto ber de interland Denemarken- Zwitserland en op 13 november Ierland-Denemarken op het pro gramma staan. Alleen landskam pioen Anderlecht heeft momenteel al vijf Deense spelers in het eerste team staan en vond dat het door verschuiving van de competitie wedstrijden benadeeld werd. respecteren. Burgmeester Borrie van Eindhoven, tevens lid van de veiliheidscommissie van de KNVB, legde uit, dat de VNG in sommige situaties een stok achter de deur wil hebben en niet alleen wenst af te gaan op afspraken. De KNVB gaf onlangs een voor zet door het publiceren van een lijst voorschriften aan de clubs in het belang van de veiligheid en de orde in de stadions. Behalve aller lei eisen, die worden gesteld aan de accommodatie, is het mogelijk bij risico-wedstrijden te besluiten tot een algehele of gedeeltelijke drooglegging. Volgend jaar mei wordt bekeken of die maatregel zin heeft gehad of dat een verdergaan de stap noodzakelijk is. Gedacht kan daarbij worden aan een verbod alcoholhoudende drank te verko pen buiten het stadion, bijvoor beeld op de route van het station (de NS ging daarin al voor) naar het speelveld, of aan weigering van de toegang van aangeschoten suppor ters. Van der Louw en Borrie we zen er evenwel beiden op, dat dat moeilijk controleerbaar is, terwijl er ook op grond van de drank- en horecawet problemen liggen. Besloten werd door te gaan met de verkoop van zogenaamde NS- combikaarten, die recht geven op het vervoer naar en de toegang tot de wedstrijd. De KNVB heeft twij fels over dat fenomeen. Van der Louw: "Een voordeel is dat je de groep concentreert, wat gemakke lijker is voor de begeleiding. Een nadeel is de stigmatisering, cue er van uitgaat. Je drukt wel een be paald stempel op een supporters- groep". De Eindhovense burgemeester Borrie benadrukte nog eens de ver antwoordelijkheid van de suppor tersverenigingen. "Het zal het van dalisme niet direct oplossen, maar we hechten grote waarde aan het bestaan en de ontwikkeling van die clubs. Desnoods moeten er fi nanciën voor beschikbaar worden gesteld. Begeleiding uit eigen kring naar een uitwedstrijd, kan erg preventief werken", aldus Bor rie, die vraagtekens zette bij poli tiebegeleiding naar andere ge meenten, omdat die daar officieel geen bevoegdheid heeft. Dat pro bleem zal opnieuw aan de orde ko men, net als veel andere aspecten, in het Landelijk Overleg Voetbal vandalisme (LOV). "Dit is een eer ste stap. We hebben niet de preten tie even het voetbalvandalisme voorgoed een halt toe te roepen", zei Van der Louw, die vreest, dat het systeem van vrijwillige "ste wards" uit de supportersclub zelf aan slijtage onderhevig zal zijn. "Ik maak me daarover geen illusies. Het is sterk de vraag of je voldoen de mensen bereid vindt om de twee weken een groep te begelei den naar een uitwedstrijd. Ik denk dat de animo snel verdwijnt. Bo vendien hebben die begeleiders geen bevoegdheid in te grijpen, zo dat er toch ook weer politie nodig BOLOGNA (ANP) - Het Neder lands volleybalteam voor spelers onder 21 jaar heeft gisteren bij het wereldkampioenschap in Bologna voor een verrassing gezorgd door met 3-2 te winnen van Jong China, dat by de vorige titelstrijd nog vier de werd. Nederland schaarde zich door dit resultaat bij de landen, die gaan strijden om de vijfde tot en met achtste plaats. Jong Oranje begon erg zwak. De eerste twee sets waren waarschijn lijk de slechtste van het gehele toernooi, maar het herstel was op zienbarend. Terwijl de Chinezen zich bij een voorsprong van 13-11 in de derde set al zeker waanden van de overwinning, vocht het team van coach Abe Meininger knap terug en sleepte zowaar een verlenging uit het vuur. In de vijf de set leek China opnieuw opper machtig. Nederland wisselde van speelhelft bij een achterstand van 2-8. Na Na 3-10 kwam het nationale zestal echter andermaal sterk terug en via 7-11 en 10-13 werd zelfs een voorsprong bewerkstelligd. In de spannende slotfase had Nederland zeven matchpoints nodig voordat de zege kon worden begroet. Uit deze poule gaan Italië en Zuid-Korea over naar de finale- groep. Beide koplopers treffen el- kaar vandaag. Nederland, dat gis- teren in Ron Zwerver en Mark Go- sems zijn uitblinkers had, speelt dan tegen Argentinië. Het basisteam van Nederland was: Erik Noordjjk, Edwin Benne. Mark Gosems (allen Dinamo Apel doorn), Ronald Zoodsma (Animo Sneek), Erik Gras.(Brevok) en Ron Zwerver (Martinus). Moeizame start Zilveren Molentoernooi LEIDEN - Het Zilveren Molen- toernooi komt moeizaam op gang. Vorige week kon het duel tussen Lugdunum en RCL niet worden uitgespeeld omdat het licht uitviel en de wedstrijd tussen Alphense Boys en UVS, die gisteravond op het programma stond, werd afge last. Volgende week dinsdag treden LFC en Rijnsbiirgse Boys tegen el kaar aan, de week daarop wordt de wedstrijd Quick Boys-Rooden- burg gespeeld. Op 8 oktober wordt het duel Lugdunum-RCL oversge- speeld, waarna op 15 oktober Al phense Boys en UVS alsnog in het veld verschijnen. Van Zilveren Kruis VGCN mag u meer verwach ten. Bijvoorbeeld een uitvaartkostenpolis die een vast bedragvan I 5.000,-peroverlijdensgevaluitkeert, I I die geldt voor het hele gezin en die toch maar een I I gering bedrag per maand kost Vul de coupon in en stuur hem op. U ontvangt dan vrijblijvend meer informatie. I Naam: Postcode: Telefoon: Plaats Deze coupon in een gesloten envelop zonder I postzegel sturen naar: Zilveren Kruis VGCN, I Antwoordnummer 10066, 2200 VB NOORDW1JK. I U kunt ons op werkdagen ook even bellen. Het tele- foonnummer is 01719-70880. ZilverenKruisVGCN verzekeringen j

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15