Tony Miles deelt prijs 'Ajax: een sterk collectief Rel rond selectie mannenhockeyploeg 5 T Porto-trainer vol lof over Amsterdammers BELGEWOON 06-0543 DE BELASTING TELEFOON WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 Met Hübner en Kortsjnoi TILBURG (GPD) - Tussen de na men van de drie winnaars van het negende Interpolis-schaaktoernooi had moeten afmelden of had moe ten gaan zitten en Dzindzichasjvili noemde de Brit een simulant. „Ik valt die van Tony Miles op. De Brit, begrijp echt niet wat het probleem is geweest. Als ik nu gek was dan hadden ze niet tegen mij hoeven spelen. Schaken is en blijft een spel waarbij je je hersens moet ge bruiken en met die van mij was de hand", aldus Mi- zijn die de prijzenpot (zo'n kleine 48.000 gulden) moet delen met Kortsjnoi en de Westduitser Hüb ner, noemt het zelf een mirakel dat hij het toernooi in Tilburg zo goed heeft overleefd. De langharige En- echt niks j gelsman prolongeerde zijn titel die les, die dinsdag ook nog hij vorig jaar eveneens bij verras- duim kneusde toen hij wat c sing verwierf en noemde zich „de zichtig zijn inmiddels beruchte morele winnaar". Want het is niet mals wat Miles de afgelopen weken over zich heen moest laten gaan. De uit Birming- uc |R||Beweesl. zuzeer MïïïïïSJB! ÏEfSSLÏT door toedoen San zijn concurren- massagetafel beklom. De slordig geklede vechtschaker is tijdens het toernooi één keer in de problemen geweest. Niet z dank zij een dokter die pijnstillers voor- wierf als liggende schaker mondia le faam, maar erg veel plezier heeft u"' I1I_l.w_ UII1IstIIIt.rs hjj toch niet beleefd aan het evene- schreef vertelt Miles: „Het ment. „Ik kan het ze niet eens echt kwalijk nemen", zegt Miles, doe lend op het protest dat vier collega- schakers tijdens het toernooi tegen hem aanspanden. „Om met een lig gende tegenstander geconfron teerd te worden, dat kan vervelend MOSKOU (AP) - Uitdager Kaspa- nspanden. „Om met een lig- rov heeft gisteren uitstel ge vraagd en gekregen -ai- zijn. Maar ik had echt vreseljke het de zesde latchpartij in zijn tweekamp om et wereldkampioenschap scha ken tegen titelhouder Anatoli Karpov. Van 't Hek zegt af na terugkeer Kruize rugpijn. En dat mijn collega's, mensen die ik respecteer en van wie ik ook het omgekeerde ver wacht, mij min of meer voor leuge naar uitmaken, dat heeft leNumoèt'ook worden gezegd dat «SS Miles nauwelijks de indruk wekte m dat deed fk oXvoor mnn rugklachten A ufSLn °H df» h ZH? ontmoeting met Romanisjin. Na een uur laf ik echter te tol en ach- Dankzij een overwinning op Jan Timman nestelde Kortsjnoi zich naast een andere dokter dan degene die wel te* ik eerder om een middeltje had ge- rücffi» ?nmtere1d.enllujd" ter het bord. Ik dacht, oh boy, het Al" Uikt wel of ik dronken ben. Ik wist Sg^atd1cna^bePaald 3lS ee" f niet hoe ik hethad e Kortejnoi lilt doorschemeren kunneTZmanS"1^^8 niet tegen hem te willen spelen. „"nnSTiT® Hübner vond dat Miles zich maar teerpde hjj/wann«r hh «hter n0Pg even had doorgespeeld dan had ik Geen winnaars DEN HAAG (ANP) - Voor lotto 37 heeft zich deze week geen .deelne mer gemeld die in aanmerking kwam voor de eerste prijs. Toto 37 daarentegen kent achttien win naars van de eerste prijs. Lotto 37: Eerste prijs: geen Hübner en Miles. opgegeven". Navraag leerde Miles dat hij in zijn onwetendheid een forse dosis morfine had ingeslikt. „Als ik die dokter te pakken krijg, is hij nog niet van my af', dreigde dè Brit. Die gelegenheid krijgt Miles mis schien volgend jaar. Want toer- nooisecretaris Martin Vael heeft al min of meer beloofd dat de drie winnaars mogen terugkomen. Dat zelfde geldt ook voor Jan Timman. En als de organisatoren hun zin krijgen, zyn volgend jaar ook Kar pov en Kasparov in Tilburg te be wonderen. „Dat wilden we eigen lijk dit keer al, maar vanwege die tweede wereldkampioenschaps- (fotoANP) match is dat feest niet doorge gaan", aldus Vael die verder erg te vreden is over het verloop van de negende editie. „Er is zeer sterk ge speeld. De deelnemers zijn nog nooit zo vlak op elkaar geëindigd. En we hadden de zaak-Miles die uit publicitair oogpunt het toernooi geen kwaad heeft gedaan. Uitslagen van de veertiende en laatste ronde: Romanisjin (Sov) - Hübner (BrD) 0-1, Dzindzichasjvili (VSt) Poloegajevski (Sov) Vfe-Vi, Mi" 0, Timman (N De eindstand: 1. Hübner, Miles en Kortsjnoi allen 8'/> punt, 4. Ljubojevic 7, 5. Romanisjin. Tim man en Poloegajevski 6 pnt, 8. Dzindzi- AMSTELVEEN/UTRECHT - Tom van 't Hek heeft bondscoach Wim van Heumen laten weten dat hij zich terugtrekt uit de selectie van het Nederlands mannenhockey team. De spelbepaler van Kam pong, die zich na lang aarzelen een paar maanden geleden weer be schikbaar stelde voor de nationale ploeg, is het niet eens met het be sluit van de technische leiding om de 32-jarige Ties Kruize opnieuw op te nemen in de groep. De 171- voudige international werd giste ren gekozen in de drastisch gewij zigde selectie, die zich de komende maanden gaat voorbereiden op het vierlandentoernooi in Londen (18- 20 oktober) en de Champions Trop hy in Perth (16-24 november). Van 't Hek vindt de keuze van Kruize allesbehalve gerechtvaar digd en heeft daaruit zijn conclu sies getrokken. „Een plaats in het Nederlands elftal dwing je af door prestaties en niet door te lobbyen", zo benadrukt hy. „De laatste jaren heeft Kruize geen enkel toernooi meer aan de verwachtingen vol daan. Laat hij eerst maar eens bij zijn club bewijzen dat hij interna tionaal nog meekan". Bondscoach van Heumen toon de zich verrast en teleurgesteld door het besluit van de Kampong speler. „Ik betreur het in hoge ma te. Van 't Hek is tenslotte een van de beste hockeyers van Nederland. Het is natuurlijk een heel vervelen de affaire. Temeer ook, omdat het Ties Kruize nu ook in een moeilijk parket heeft gebracht". De Bossche hockeydocent wacht op de uitslag van een gesprek tus sen Kruize en Van 't Hek alvorens een nieuwe man op te roepen. „Want", zo weet Van Heumen, „ik weet niet zo zeker of Ties Kruize het op deze manier nog zo leuk vind om by het Nederlands elftal verder te gaan". Voor Van 't Hek maakt dat overi gens weinig uit. Zelfs wanneer Kruize zich zou terugtrekken, dan blijft de Kampong-middenvelder by zijn besluit. De opmerkelijke stap van Van 't Hek komt overigens niet helemaal onverwacht. In een eerder stadium liet de toekomstige arts al door schemeren dat hij zijn consequen ties zou trekken uit een eventuele terugkeer van de KZ-speler. De Amsterdammer liet gisteren door schemeren dat ook andere interna tionals zijn beslissing mogelijk zul len volgen. „Het is jammer dat het zo moet, maar het is niet anders". Navraag by een paar krachten wees gisteren uit, dat zij vooralsnog een afwachtende hou ding aannemen. „Ik wil eerst de ar gumenten van Van Heumen wel eens horen", zo vertolkte Bloemen daler Cees Jan Diepeveen zo onge veer de algemene mening. In de optiek van de bondscoa- ches had Ties Kruize - samen met Van 't Hek - de ontspoorde Neder landse formatie weer op de rails elk f42.857,10 bruto ontvangen. Derde prijs: 120 deelnemers, die elk f 1.695,20 bruto ontvangen. Vierde prijs: 6.231 deelnemers, die elk f32,60 ontvangen. Vyfde prys: 86.167 deelnemers, die elk f5,00 ontvangen. Toto PORTO (GPD) - Er is Artur Jorge alles aan gelegen om Eerste prijs: 18 winnaars, die elk met FC Porto ten koste van Ajax de volgende ronde van f 1.737,20 bruto ontvangen. Twee- het Europa Cup I-toernooi te bereiken. De 39-jarige oud- de prijs: 295 deelnemers, die elk speler van onder meer Benfica en Porto stuitte vorig jaar o'noe".. ontvangen. Derde prijs: met zjjn pioeg jn de eerste ronde op het onbeduidende ontvangen"6"105' Wrexham uit Wales. De uitwedstrijd werd met 1-0 verloren en in Porto scoorde Wrexham in de 88e minuut 4-3, waar door de Portugezen uit het Europa Cup li-toernooi lagen. „We hebben in die wedstrijd verschrikkelijke fouten ge maakt. Dat zal nu niet meer gebeuren", aldus Jorge, die aan zijn tweede seizoen bezig is als trainer van FC Porto. ontvangen Toto-gelijk 37: Eerste prijs: geen Tweede prijs: geen winnaar. Derde prijs: 28 deelnemers, die elk f 139,50 ontvangen. Vierde prijs: 646 deelnemers, die elk f 8,30 ont vangen. Het landskampioenschap beteken de voor FC Porto uiteindelijk een pleister op de wonde, hoewel de vroegtijdige Europa-Cupuitscha keling is bijgeschreven op een zwarte bladzijde van de clubhisto- rie. Het debacle tegen Wrexham ZURICH (ANP/SIP/AFP) - De Eu- werd met de mantel der liefde be- UEFA roept op tot 'fair play' ropese voetbalunie (UEFA) heeft dekt de deelnemers aan de Europese be- deerd als kertoernooien opgeroepen tot „fair Artur Jorge, alom gewaar- s een van de beste Portuge- trainers, kreeg het voordeel van play De organisatie richt de op- de twijfel. Hij verkeerde roep aan spelers, scheidsrechters, nog jn een inwerkperiode. „Ik zat officials, vertegenwoordigers van hier nog maar een maand. We de media en de toeschouwers. „Na moesten elkaar nog leren kennen het tragische slot van het vorig s wordt het appèl dringender klinkt het verontschuldigend. De duels met Ajax zijn voor Jor- gedaan dan ooitzegt woordvoer- ge en FC Porto dit keer heel wat der Rothenbühler. In de zomer- beladen. 'Ajax' heeft in Por- maanden heeft de UEFA enige tugal nog aitijd een magische maatregelen genomen, waardoor klank. En de Portugezen weten als gebeurtenissen als die zeistadion op 29 i het Hei- geen ander dat voetbal, behalve °e toe- oorlog, ook magie is. Jorge wekt komst worden voorkomen. Een be- echter niet de indruk gebukt te tere samenwerking tussen voetbal en plaatselijke autoriteiten alsme de renovaties van een aantal sta dions zou de veiligheid voor voet baltoeschouwer moeten vergroten. De Zwitserse voetbalclub Ve- vey heeft Pierre-Albert Chapuisat ontslagen, nadat de verdediger in de competitiewedstrijd tegen Ser- vette een ernstige overtreding had begaan. Daarbij geraakte Lucien Favre zodanig geblesseerd, dat hy lange tijd uit de roulatie zal zijn. Chapuisat, de 38-jarige oud-inter national, beweert, dat het vrijdag gebeurde incident een ongeluk FC Valur heeft voorlopig voor de grootste verrassing gezorgd in de Europese voetbaltoernooien. De IJslandse amateurs, uitkomend in de strijd om de UEFA-Cup, ver sloegen gisteren de gerenommeer de profs van Nantes met 2-1. Uerdingen is zo goed als zeker van een plaats in de tweede ronde van het Europese voetbaltoernooi voor bekerwinnaars. De Westduit- se ploeg won de eerste wedstrijd van de eerste ronde, uit tegen FC Zurrieq op Malta, met 3-0. De doel punten werden gemaakt door Friedhelm Funkel (in de 8e en 37e minuut) en Gudmunsson (88e). Het was een matige ontmoeting. Er wa ren zo'n 4500 bezoekers. Het sta dion in de La Valetta heeft een toe schouwerscapaciteit van bijna het tienvoudige. Slavia Praag is het voetbaltoer nooi om de UEFA-beker begonnen met een overwinning van 1-0 op ei gen veld tegen Saint Mirren. Kou- ril was de maker van het doelpunt in de 77e minuut. Belgische betaalde clubs met muziek mee BRUSSEL (GPD) - Bij alle clubs uit de twee hoogste Bel gische klassen van het betaal de voetbal zullen de spelers voortaan bij hun opkomst op het veld worden begeleid door de tonen van de Radetzky- mars. Dat beeft de betaald- voetbalsectie van de Belgi sche voetbalbond besloten. De clubs zullen dus niet meer naar believen een mu ziekje voor de opkomst van de voetbalgladiatoren kunnen uitkiezen. Doel van dit opmer kelijke initiatief is volgens de bond het scheppen van een vriendelijke sfeer onder sup porters en spelers". De keuze van de bond is vol gens de krant Het Laatste Nieuws gevallen op de inder daad vrolijke mars van Jo- hann Strauss, in plaats van op een eigentijdser muziekje, om dat de Radetzky-mars 'gratis' ten gehore kan worden ge bracht. Voor de werken van Strauss hoeft immers geen au teursrecht te worden be taald... gaan onder de toenemende druk. „Daar heb je iedere dag mee te ma ken. De druk is hier misschien wat 'heter' dan elders, maar dat heeft ook z'n charme". Vooralsnog heeft FC Porto een blind vertrouwen in de vloeiend Engels sprekende Artur Jorge, die de Noordportugese ploeg het vorig seizoen vlekkeloos naar de landsti tel leidde. Even dreigde vervolgens een ramp omdat een partijtje touw trekken rond de 19-jarige publiek slieveling Paolo Futre een over winning leek op te leveren voor At- letico Madrid. Angel Castillo, de technisch secretaris van Atletico, gaf de pijp echter aan Maarten toen hij in Porto moest rennen voor zijn leven omdat hij achterna werd ge zeten door woedende Porto-sup porters. Castillo raakte daarbij ove rigens gewond door een messteek. Met Paolo Futre is gelijk een van de grootste vedetten van FC Porto genoemd. De jeugdige linkerspits, afgesnoept van aartsrivaal Spor ting Lissabon, was bij zyn debuut in de nationale ploeg amper 17 jaar. Daarmee werd hij de jongste inter national uit de Portugese geschie denis. Zijn jaarinkomen wordt ge schat op 650.000 gulden. Het salaris van de andere vedette, topscorer Fernando Gomes, zal daar niet ver vandaan liggen. De 28-jarige spits- speler, tweemaal Europees topsco rer, illustreert overigens het le vensgrote verschil tussen rijk en arm in Portugal door zich in een uiterst luxueuze Mercedes door de armoedige stad te verplaatsen. „Als Futre in vorm is, behoort hij tot de besten in Europa en Gomes is voor ons goud waard. Hij heeft de zeldzame eigenschappen die spitsspelers kenmerken. Hij ruikt doelpunten", verklaart Artur Jor ge. Behalve Futre en Gomes heeft Porto nog drie spelers die zich tot de basis van de Portugese selectie mogen rekenen: Semedo, Andre en Joao Pinto. Zij zijn volgende week vermoedelijk van de partij in de belangrijke WK-kwalificatie- wedstrijd van Portugal tegen Tsje- choslowakije. Portugal heeft de kans op plaatsing momenteel nog in eigen hand. Op dit moment concentreert heel Porto (800.000 inwoners) zich ech ter op het duel van vanavond in het Estadio dos Antes waar de plaatse lijke FC zich gesteund weet door 80.000 uitzinnige toeschouwers. „We verwachten dat Ajax ons niet zal kunnen verrassen", aldus Artur Jorge, die in Amsterdam aanwezig Strandgangers genieten van de Ajax-training. Menzo, Gasselich, Vanenburg t hoog. was bij Ajax-PSV en zijn assisten ten die spioneerden tijdens het Juan Camper-toernooi in Barcelo na. „Ajax is een sterk collectief, vol agressie en fantasie. Ze spelen het voetbal van de toekomst", meent Jorge. „Ajax verkeert in een opbouwfa se en dat geldt voor ons in zekere mate ook", aldus Jorge die in dienst trad bij FC Porto, luttele maanden nadat de ploeg in Bazel met 2-1 verloor van Juventus in de finale van het Europa-Cuptoernooi voor bekerwinnaars. Behalve de opbouw zijn er meer overeenkom sten tussen Porto en Ajax. Zowel Porto (Sporting Lissabon en Benfi ca) als Ajax behoort in eigen land tot de top drie, die met kop en schouders boven de rest uitsteekt. „Het totale niveau zou omhoog moeten", vindt Jorge. „Het gat tus sen de nummer drie en vier is te groot, hoewel het verschil momen teel terugloopt". FC Porto moet het in elk geval stellen zonder verdediger Eurico, die enkele weken geleden in het duel met Benfica een scheenbeen brak. Zijn vervanger is de gerouti neerde 33-jarige Lima Pereira, die in zijn glorietijd 20 kepr voor het nationale elftal speelde. Verder kent Artur Jorge geen problemen. De enige vraagtekens zijn de ko mende wedstrijden tegen Ajax. „Het enige wat ik weet is dat het goede wedstrijden worden. Het is alleen jammer, dat we nu al tegen elkaar spelen. Ik had die wedstrij den liever over een maand of drie gezien". moeten zien te krygen. „Kruize", zo licht assistent Joost Bellaart toe, „is beslist niet de reddende engel, maar hy heeft wel een aantal speci fieke eigenschappen dat hem tot een van de beste hockeyers ter we reld maakt. Hij kan een extra im puls geven aan het elftal". Met de terugkeer van Kruize was tot voor kort geen rekening meer gehouden. De spelverdeler en strafcornerspecialist stelde zich na de teleurstellend verlopen Olympi sche Spelen in Los Angeles niet meer beschikbaar voor het Neder lands elftal. Een hoge graad van hockeymoeheid en een slepende rugblessure vormden toen de ach tergrond van de beslissing waarop hii alsnog terugkwam. Naast Van 't Hek vielen Hendrik Jan Kooiman, Ron Steens, Rick Volkers, Hugo Jonkman, Mark Benninga en Remco Vogelzang én Arno den Hartog af. Die vacante plaatsen worden ingenomen door onder meer de debutanten Bart van Kersbergen (Kampong) en Flo- ris Jan Bovelander (Bloemendaal). Minstens even opvallend als de rentree van Kruize en het bedankje van Tom van 't Hek is het wegval len van Arno den Hartog, die sinds de leegloop na de Spelen in LA aanvoerder was van het nieuwe na tionale elftal. „Ik wil met een ander team verder en daarin is geen plaats meer voor Den Hartog", zo verklaart bondscoach Wim van Heumen zijn beslissing om de voormalige captain van de ploeg niet meer ter kiezen. „Ik betreur dat", zo weet het lij dend voorwerp zelf. „Ik had graag het WK in Londen volgend jaar meegemaakt. Dat zou internatio naal een mooi eindpunt zijn ge weest". Fafié rekent op Molenaar en Mario Been LISSABON (GPD) - Feyenoord kampt in Lissabon nog met een paar kleine problemen. Ook na de looptraining van gisteravond kon trainer Ab Fafié zyn opstelling voor het eerste UEFA Cup-treffen met Sporting niet prijsgeven. Hy wilde minimaal wachten tot van daag omdat hij eerst de reacties op de training wilde afwachten by de geblesseerde Mario Been („maar ik speel zeker") en vooral bij Keje Molenaar, „die het grootste twijfel geval is". Vooralsnog gaat de oefenmees- ter ervan uit dat zijn aan de enkel en knie gekwetste rechtermidden velder gewoon kan spelen. In elk geval zal Feyenoord in het treffen met Sporting bezuinigen op de aanval. Eriksen wordt vanavond opgeofferd, Stanley Brard is zeer waarschijnlijk de verdedigende voetballer die het middenveld tot vier man komt versterken en voor Jan Sörensen zal dan een vrije rol zijn weggelegd. In de verdediging fungeren Henk Duut en Sjaak Troost als mandekkers, nu ver wacht wordt dat Sporting het duel met twee spitsen (Jordao en Fer- nandes) zal beginnen. „Zo starten ze altyd", aldus Fafié, die met zyn selectie gisteren videobeelden be keek van het duel Braga-Sporting. „Pas na 25 minuten zetten ze meestal een derde spits in". Hoewel zijn elftal afgelopen zon dag ver beneden de maat presteer de, ziet Fafié het treffen in het tro pisch warme Lissabon vol vertrou wen tegemoet. „Na de wedstrijd te gen Haarlem zat er een elftal dooie vogeltjes", aldus de coach, „maar hier in Portugal is de stemming zo opgefleurd dat ik het volste ver trouwen heb in een goed resultaat. Dat kunnen we ook bereiken. Sporting is vooral achterin kwets baar en als het niet loopt in die ploeg, willen ze nogal eens onbe zonnen mensen naar voren gaan sturen. Daar ligt onze kans. Niet al leen hier, maar ook in de thuiswed strijd". ADVERTENTIE NOG VRAGEN OVER HET FISCAAL NUMMER? dagen heeft u, net als alle andere mensen van 15 jaar en ouder in uw omgeving, een brief ontvangen van de belastingdienst. Daarin werd u een belostmgnummer, het fiscaal nummer, gegeven. Is het u niet duidelijk of hebt u nog vragen? Bel dan (gratis) 06-0543. De medewerkers von de BelostmgTelefoon helpen u groag.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13