Jong zijn in Zweden m Predikant gekritiseerd over opvatting jodenvervolging Jongerenkrant slaat aan 'In één zin negen keer verdomme' Wat betekent politiek voor jou? WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1985 PAGINA 11 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941toestel 242 Degenen die een reactie willen sturen naar KITS kunnen dit in het vervolg gratis doen. Je moet je inzending dan sturen naar Leidsch Dagblad, t.a.v. KITS, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Je hoett dus geen postzegel op de envelop te plakken. Natuurlijk kun je ook altijd telefonisch reageren, dan moet je bovengenoemd nummer draaien. In Frankrijk bestaat een echte kinderkrant (je zou ook kunnen spreken van een jongerenkrant) die al bijna een jaar lang met veel succes wordt uitgegeven. Eigen lijk is het een weekblad want hij verschijnt alleen op zaterdag. De belangstelling voor de krant is erg groot want in korte tijd wa ren er al 40.000 abonnees terwijl de losse verkoop ook goed loopt. In het buitenland wordt met interesse gekeken naar het Fran se experiment en dat zou er bin nenkort wel eens toe kunnen lei den dat er ook buitenlandse edi ties van de krant gemaakt gaan worden. Er wordt in elk geval met die gedachte gespeeld, dus wie weet verschijnt er in Neder land over een tijdje ook een apar te jongerenkrant. Mevrouw Beatrice d'Irube is de oprichter van het blad en zij heeft de formule uitgedacht. In de krant wordt vooral ingespeeld op wat de televisie brengt. "Kin deren en jongeren brengen te genwoordig immers een groot deel van hun vrije tijd door voor het televisietoestel. Wij leveren een gedrukte versie van wat zij reeds gezien en gehoord heb ben". Het taalgebruik in de krant ligt op een zo eenvoudig mogelijk ni veau. Moeilijke woorden worden vermeden of uitgelegd. Een be richt over belastingverlaging gaat bijvoorbeeld gepaard met de verklaring dat 'belasting wordt betaald door mensen die geld verdienen. Met de belasting betaalt de staat wegen en scho len'. Over de handel in verdovende middelen wordt bericht: 'De meeste verslaafden zijn jongeren en zij aarzelen niet om voor een gram heroïne te stelen, andere mensen te overvallen of zich te prostitueren, dat wil zeggen hun lichaam te verkopen'. De krant telt doorgaans vier pagina's en kost ongeveer 80 cent. Ezelsoor Geheel nieuw is het deze maand voor de eerste maal verschenen blad Ezelsoor, een tijdschrift voor jongens en meisjes vanaf 10 jaar. In Ezelsoor staan korte arti keltjes, strips en vervolgverha len. Bekende kinderboeken schrijvers en tekenaars werken mee aan het blad. Ook bevat het blad de nodige informatie. In de ken. Verder zijn in Ezelsoor thea tertips opgenomen en gaat de ru briek 'Achter de schermen' dit keer over het maken van een tijd schrift. Voor jongeren die graag zelf iets doen bevat het blad puzzels en spelletjes en daarnaast wor den in elk nummer enkele ge schreven en getekende bijdragen van kinderen opgenomen onder de kop 'Werk in uitvoering'. Ezel soor verschijnt tien keer per jaar en een abonnement kost 35 gul den. De abonnees krijgen het blad rechtstreeks thuisgestuurd. Als je interesse hebt en je wilt meer informatie dan moet je bel len naar uitgeverij Zwijsen, tele foonnummer 013 - 353635. Zweden, verzorgingsstaat num mer 1. Van de wieg tot het graf loopt vadertje staat aan ie zij. Voor de jongeren sems prettig, soms minder prettig. Het onder wijs staat vanzelfsprekend op zeer hoog niveau, met de medi sche verzorging is het niet an ders gesteld en wat misschien wel een zeer prettige bijkomstig heid is: er zijn uitstekende sport accommodaties. /.oals in alle westerse landen besteedt ook de Zweedse jeugd een belangrijk deel van de vrije tijd aan sport. Zwembaden en tennisbanen in overvloed. En in elke plaats is wel een ijshal te vinden. Niet vreemd want de po pulairste sport in Zweden is en blijft voorlopig ijshockey. En wie niet van ijshockey houdt (veel meisjes natuurlijk) kan in de wintermaanden altijd nog de ski's uit de kast halen. Overal zijn in het onmetelijke land wel hellingen vrijgehouden om Inge- mar ütenmark - het grote idool - te kunnen imiteren. Maar diezelfde staat waakt ook trouw over het grootste gevaar dat de jeugd kan treffen: alcohol misbruik. Openbare dronken schap is een dagelijks ver schijnsel en het gebruik wordt dan ook op alle mogelijke wijzen (vooral door hoge prijzen te reke nen in de staatswinkels waar de sterke drank slechts kan worden gekocht) aan banden gelegd. Zweedse jongeren die in Neder land op vakantie zijn voelen rich als God in Frankrijk: kroegen in overvloed en biertjes voor een onvoorstelbaar lage prijs. Het ge ven van 'een rondje' is voor de Zweden een vreemd begrip. De jongeren blijven 's avonds vooral hangen rond de konditori (koffieshop). Het wachten is veelal op het weekeinde, wan neer de plaatselijke discotheek de deuren ontsluit. De muziek die dan uit de boxen knalt is ove rigens niet veel anders dan bij ons. Na een aanvankelijk lichte 'achterstand' zien de verschillen de hitparades er nauwelijks an ders uit dan bij ons. Maar wat wil je, ook in Zweden wint Music Box steeds meer terrein. Opvallend verschil is wel dat de Zweedse jeugd, zeker in het midden en noorden van het land. nog hecht aan de traditionele volksdansen. De dansen worden er dan ook min of meer met de paplepel ingegooid en op mooie zomeravonden willen zelfs de meest doorgewinterde rockers - die by voorkeur in grote oude Amerikaanse auto's rondrijden - het podium nog wel eens beklim men om de hambo te dansen. En dan de seksualiteit in Zwe den. Boeken vol zijn erover ge schreven. De een noemt het min- der-neurotisch dan in andere lan den, de ander beschrijft het als een niet goed te keuren losban digheid. Feit is wel, de Zweden gaan makkelijk met elkaar om. Seks voor het huwelijk, topless- zonnen, gemengde sauna's: het is in Zweden volledig geaccep teerd. Jong zyn in Zweden is kortom net even anders dan jong zyn in Nederland. ADRIAAN BRANDENBURG Politiek is lang niet altijd opwindend of leuk, maar we kunnen er nou eenmaal niet omheen. Politiek hoort bij het leven. M50 is een organisa tie die zich bezighoudt met jongeren en politiek. Via projecten en folders wordt geprobeerd duidelijk te maken wat politiek eigenlijk inhoudt. Op het ogenblik organiseert M50 een wedstrijd waarbij het de be doeling is dat jongeren op één of andere wijze uitbeelden wat politiek voor hen betekent. Op bijgaande tekening van de beroepstekenaar Frits Muller kun je zien hoe hij tegen het onderwerp aankijkt. Maar deelname aan de wedstrijd hoeft niet per se te bestaan uit het maken van een tekening. Je kunt het ook zoeken in foto's, verhalen, (videojfilm, toneel, caba ret, muziek enzovoorts. Individuele deelname is mogelijk zowel als deelname in groeps- ofklasseverband. De hoofdprijs van de wedstrijd is een home-computer. Daarnaast zijn er nog andere prijzen als een fotocamera. Als er voldoende inzendingen zijn wordt er een tentoon stelling georganiseerd. In de jury die de inzendingen beoordeelt zitten onder anderen de voorzitter van de Tweede Kamer, Dolman, en de eerder genoemde politieke tekenaar Frits Muller. De uiterste datum van inzending is 31 januari 1986 en deelname staat open voor jongeren tot en met 25 jaar. Als je nog wat meer wilt weten moet je bellen met M50 in Utrecht, telefoon 030-333494. De kranten stonden er de laatste tijd vol van: zeven procent van de zesdeklassers kan vrijwel niet lezen, veertien procent leest slecht en ruim de helft schrijft slecht tot twijfelachtig. Spreken gaat wat beter: 87 procent van de leerlingen weet meestal wel de belangrijkste boodschap over te brengen. Aldus onderzoekers. Als het klopt is het een ramp, vindt Huib Hasselbach, brugklasmentor van scholenge meenschap De Nieuwe Vaart (LAVO, LEAO, LHNO, IHNO en LTS). "Wat mis je allemaal niet als je niet kunt lezen en schrij ven? Hoe kun je dan bijvoor beeld nog hobby's hebben? Het heeft te maken met gelukkig of ongelukkig ziin". Hij denkt dat de onderzoekers vooral hebben gekeken in 'taal arme milieus', "waar alleen wordt gesproken op het niveau van machokreten en waar in een zin met acht woorden negen keer verdomme voorkomt". Zijn erva ring: dat verander je nooit meer. Het praten met pa, ma, vrienden en vriendinnen is veel "bestem- mender dan de paar uur Neder lands per week". En wat moet je als de ouders de kinderen hele maal niet stimuleren, zelfs thuis houden? Onderwijzers zijn dan ook ze ker niet de hoofdschuldigen. "Ik bewonder juist wat er op lagere scholen gebeurt. Onderwijzers zijn vaak erg begaan met het lot van de kinderen", heeft hij ge merkt. Ook het systeem is zo slecht nog niet. "Toen ik op de lagere school zat, was het stam pen en opdreunen. Nu wordt ie dereen meer apart genomen", al dus Hasselbach. die zelf ook voor de klas staat. "We weten nu eenmaal dat veel van onze leerlingen geen over matig taalgevoel hebben en be ginnen vanuit de basis. Van daar uit gaan we schaven, werken aan het taalgevoel, een grotere woordkeus. Als het niet schrifte lijk kan, dan maar mondeling. In korte zinnen". op spreken, vindt hij. "Alles wordt gedicteerd. Alleen in ho gere sferen moet je een mooie brief kunnen schrijven". Opti mistisch stelt hy dat van de minst gemotiveerde leerling nog» wel wat valt te maken. Jammer blyft het dat "de Nederlandse taal zo moeilijk is. zowel qua con structie. als qua woordkeus". PAUL VAN DER KOOY Stam plus t Videoclip Top 5 Vorige week is KITS begonnen met een Videoclip Top 5. Het is de bedoeling dat de lezers van deze jongerenpagina de Top 5 samenstel len. Kijk en luister dus en stel je eigen lijstje favoriete clips op. Stuur dat lijstje vervolgens aan de redacüe van KITS en maak daartoe ge bruik van het speciale antwoordnummer. Dat kan gratis; een postze gel is niet nodig. De Videoclip Top 5 werd deze week gemaakt door Esther Wienese. 1. Love is the seventh wave - Sting 2. Dancing in the street - Mick JaggerDavid Bowie 3. Drive - The Cars 4. Second Wind - Billy Joel 5. Running up that hill - Kate Bush Zijn conclusie: het onderwijs is niet slechter. Er zijn alleen meer onderzoeken. Dat kan nut tig zijn als de onderzoekers ver der spitten en met ideeën ko men. Al gelooft de mentor niet in een volmaakte situatie. ("Er blij ven altijd kinderen aan de strijk- •stok hangen"). Nogal eens komen die dan te recht op De Nieuwe Vaart, waar het vak Nederlands vaak op der de, vierde klasniveau wordt ge geven. Stam plus t, bijvoeglijke en bijwoordelijke bepalingen. Dat soort dingen. Eenlettergrepi ge woorden komen er meestal goed uit. Woorden met twee en drie lettergrepen wat minder. De commissie 'Kerk en Israël' van de Gereformeerde Kerken in Nederland heeft de Haagse gere formeerde predikant dr. B. Went- sel (56) gevraagd, zijn opvatting te herzien als zou de dood van miljoenen joden in de Tweede Wereldoorlog een straf van God zijn. Met zijn uitlatingen heeft deze predikant de joods-christe lijke betrekkingen grote schade berokkend, zegt 'Kerk en Israël' in een verklaring. Ds. E. D. J. de Jongh, predi kant voor het werk onder stude renden te Wageningen en lid van de commissie 'Kerk en Israël', en ds. S. Schoon te Mijdrecht, pre dikant voor het werk van 'Kerk en Israël', hebben onlangs in een 'pastoraal gesprek' met dr. Went- sel de diepe bezorgdheid en het grote misnoegen van de commis sie tot uitdrukking gebracht. De kerkeraad van de gerefor meerde kerk in Den Haag-West (waar dr. Wentsel sinds 1973 pre dikant is) distantieert zich van de opvattingen van zijn predikant. In een verklaring wordt "ten diepste betreurd, dat de uitlatin gen van dr. Wentsel de gedachte kunnen wekken, dat de God van Israël tegenover het joodse volk zou hebben gestaan in de diepste ellende die dit volk door barba risme en onmenselijkheid werd aangedaan". Wel is de kerkeraad ervan overtuigd, dat de predi kant "in zijn systematische be handeling van lijden, straf en oordeel niet de bedoeling heeft gehad, zijn joodse medemensen en het volk Israël te kwetsen of te discrimineren". (Dr. Wentsel zei in juli in een toespraak voor studenten, dat de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog een straf van God was voor de zonden die de joden hadden begaan. Daarbij is hun belangrijkste zonde, dat zij zich van God hebben afgekeerd). Uitgesteld. De gecombineer de vergadering van de hervorm de en gereformeerde synodes die op 1 en 2 november zou worden gehouden is uitgesteld tot het vooijaar van 1986. De stukken voor deze vergadering vragen een diepgaander bespreking en dat kost meer tijd, zo laten de beide synodebesturen en een vertegenwoordiging van de ge meenschappelijke raad voor 'Sa men op weg' weten in een brief de synodeleden. "Alle be trokkenen zyn daarbij gebaat". Op de agenda voor de gecom bineerde synodevergadering van november stonden kerkordelijke regelingen voor hervormde ge meenten en gereformeerde ker ken die in federatief verband sa menwerken, waaronder een ont werp voor het beheer van geld en goederen. Dat is in de twee ker ken verschillend geregeld. Wel zal, als alles goed gaat, op 14 en 15 november een 'combi synode' worden gehouden over de raadpleging van classes (re gionale vergaderingen) en plaat selijke gemeenten over het 'Sa men op weg'-proces. Die raad pleging is nog volop aan de gang. Afscheid. Wegens pensioen neemt dr. P. C. Roodenburg, lu thers predikant in Doetinchem- Enschede, de komende zonda gen afscheid, aanstaande zondag in Enschede en de week daarop in Doetinchem. Dr. Roodenburg is tweede se cretaris van de lutherse synode geweest. Hij is nog bestuurslid van het evangelisch-luthers se minarium en docent aan de lu therse lekenopleiding. Tachtig. Komende zondag wordt prof. dr. S. van der Linde (Utrecht) 80 jaar. Van 1956 tot aan zijn pensioen in 1976 onder wees hij aan de Utrechtse univer siteit in de geschiedenis van het gereformeerd protestantisme en de vaderlandse kerkgeschiede nis. Hervormde Kerk: bedankt voor Bruinisse Z. de Graaf Ha- zerswoude, voor Vinkeveen G. S. A. de Knegt Huizen. Gereformeerde Kerken: be roepen te Leeuwarden-Huizum J. Ritsema Beilen, te Spijkenisse A. Verheul Koudekerke (Z.). Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Langerak- Gorinchem G. Gunnink Mussel. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Vlaardin- gen R. van Beek Veenendaal. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Barneveld J. Mol Elspeet. Evangelisch-Lutherse Kerk: ds. P. Oussoren te Utrecht, die zijn ambt daar heeft neergelegd, is opnieuw beroepbaar. Geen uitspraak. De synodale commissie van de Evangelisch- Lutherse Kerk heeft er geen be hoefte aan, een uitspraak te doen over het volkspetitionnement over de kruisraketten. Zij brengt haar besluit van 1981 in herinnering: dat zij het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) beschouwt als haar vredes beweging en het IKV verzoekt om door te gaan met zyn cam pagne tegen de kernbewapening. Bovendien bracht de synodale commissie in 1983 aan de rege ring de grote ongerustheid over die ook binnen de lutherse kerk leeft over elke uitbreiding van het kernwapenarsenaal in Euro pa en zeker op Nederlands grondgebied. Die uitspraken zijn duidelijk, zegt de synodale commissie nu. Wel wyst ze erop, dat het peti tionnement berust op een in de grondwet vastgelegd recht. Onderweg. In de 'Paters kerk' aan de Tramstraat-Kanaal straat in Eindhoven is gisteren voor het eerst een wekelijkse korte gebedsdienst gehouden voor mensen-onderweg. Dat is voortaan elke dinsdag om half 1. Volgens initiatiefnemer pater Dolf van der Linden bestaat er behoefte aan verruiming van het liturgische aanbod buiten de eu charistieviering om. "Een mo ment van bezinning en gebed voor de voorbijgangerDe litur gie bevat een lied, bijbellezing, een kort preekje en gebed. Godsdienst. De officiële ra-, dipzender van Albanië heeft hef tige kritiek geuit op de 'herleving van de godsdiensten' in de Sov jet-Unie. "De ideologen van de Sovjet-Unie dringen aan op ver breiding van het religieuze opium in het hele land, waarbij zij zelfs een samengaan van so cialisme en godsdienst voor mo gelijk houden". Radio Tirana ziet dat als een poging van Moskou om de defi nitieve zege van het socialisme te verhinderen. Graham. Kerkelijk Honga rije is niet zo bly met de evangeli satiecampagne van Billy Gra ham komende zaterdag in het grootste stadion van Budapest. Velen vinden het allemaal te groots opgezet en te Amerikaans. De publiciteit rond de campag ne valt erg tegen. In de stad ziet men geen affiches en ook de me dia zwijgen. Toch verwachten de organisatoren 12.000 r Een hoogleraar van het protes tantse seminarie in de Hongaarse hoofdstad zei: "Volgens my is het te veel show. Ik denk dat dit niet de manier is om over de Heer te vertellen". Zondag. De Evangelische Kerk en de Rooms-Katholieke Kerk in West-Duitsland staan af- wyzend tegenover verruiming van de mogelijkheden tot werken op zon- en feestdagen. Mens en samenleving - zo zeg gen zy in een gemeenschappelij ke verklaring - hebben de zon dag nodig om tot het inzicht te komen dat produktie en op brengst niet dé zin van het leven zijn. De economie moet de mens dienen en niet andersom.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11