Volwasseneneducatie steeds belangrijker 'Ontwikkeling in wereld is hoopvol' Brinkman schrapt korting op de hulp dicht bij huis Suriname en Antillen zorgenkind kabinet 'Stuwmeer' verdwijnt bij ontwikkelingshulp Van den Broek optimistisch DE MILJOENENNOTA Kabinet vaag over meedoen Star Wars Ook verdere vermindering vissersvloot Braks: grens landbouw bereikt Brinkman wil gaan praten met de jeugd 'Belangstelling voor cultuur moet groter' Vergrijzing slaat toe Klachtenbureau voor in landbouw ongewenste intimiteit DINSDAG 17 SEPTEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De toestand in Suriname is nog niet wezenlijk verbeterd. Minister Van den Broek en staatssecretaris van Eekelen blijven daarom aandringen op con crete stappen ter herstel van de de mocratie. Essentieel is daarbij meer rechtszekerheid en 'althans enige vorm van volksraadpleging op korte termijn'. In hun streven naar normalise ring van betrekkingen voelen de bewindslieden zich gesteund door de contacten met landen als Brazi lië, Colombia en Venezuela, die be reid zijn om bij het Surinaamse be wind aan te dringen op herstel van de rechtsstaat. Minister De Koning (Antilliaanse zaken) stelt in de Miljoenennota dat financiële zelfstandigheid uit- gangspunt blijft voor het beleid ten aanzien van de Nederlandse Antil len. Daarom wil hij de Nederlandse bijdrage aan het solidariteitsfonds zo klein mogelijk houden. Neder land is dan ook niet bereid de zoge naamde 'overige kosten' (voor de Landsdiensten op de eilanden) te betalen. Slechts in de overgangssi tuatie, die is ontstaan door het uit treden van Aruba, is ons land be reid tijdelijk in deze kosten een bij drage te geven voor twee of drie jaar. Voor de hulp aan de Antillen en Aruba is volgend jaar een bedrag beschikbaar van 268,6 miljoen gul den. Daarvan krijgen de Antillen driekwart, Aruba een kwart. Lago De sluiting van de Lago- raffinaderij op Aruba betekent vol gens De Koning een abrupte ver andering in de economische struc tuur en een ernstige aantasting van het levenspeil van dè bevolking. Op Curasao dreigt hetzelfde te ge beuren en 'ook in andere sectoren op dit eiland is de situatie zorge lijk'. De bewindsman wil een te grote alhankelijkheid van het toe risme vermijden. Hij acht kosten verlaging noodzakelijk voor een betere concurrentiepositie, hoewel dit een 'pijnlijk proces van sane ring' betekent. DEN HAAG (GPD) Het onderwijs aan volwassenen wordt in de toekomst een van de belangrijkste beleidsterreinen van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Door de ontwikkeling van de technologie en de grote veranderingen in vrijwel alle beroepen, veroudert het onderwijs snel. Bijscholing van volwassenen is daarom meer dan ooit nodig. Dat schrijven minister Deetman en zijn staatssecretarissen Van Leïj- enhorst en Ginjaar-Maas in de be groting voor 1986. Die bedraagt met een bedrag van ruim 26,5 mil jard gulden een half miljard meer dan vorig jaar. Volgens Deetman her leeft in het bedrijfsleven de ten- derwijsbegroting is de aandacht Onderwijs en Wetenschappen dens om grote bedragen i bijscholing van werknemers te de kwaliteit van hét onder wijs. Er moet weer rust komen besteden. Het onderwijs moet zich de 'pedagogische provincie', zodat daarop instellen: het middelbaar er, na de jaren waarin opeenvol- en hoger beroepsonderwijs en de gende ministers het hele onderwijs universiteiten zullen in overleg op z'n kop zetten, weer gewerkt met het bedrijfsleven cursussen kan worden. In plaats van eindelo- gaan verzorgen. Allerlei regelingen ze plannenmakerij zal het ministe- die dat moeilijk of onmogelijk r ken worden op de helling gezet. Een tweede rode draad in de oi rie zich de komende tien, vijftien jaar vooral met kwaliteitsbewa king bezighouden: de opleidingen moeten mensen afleveren waar naar op de arbeidsmarkt vraag is. Peiling Daarom zal het periodieke pei- lingsonderzoek naar het onder wijsniveau, dat nu al op de basis scholen wordt uitgevoerd, moge lijk ook in het voortgezet onder wijs een plaats krijgen. Volgend jaar hoopt de minister een nota uit te brengen over de wijze waarop scholen voortdurend hun eigen kwaliteit kunnen toetsen. In 1986 wordt opnieuw gestreefd naar vergroting van het aantal leer lingenplaatsen tot 50.000. De groei daarvan in het afgelopen jaar was twintig procent en volgens minis ter Deetman 'licht teleurstellend'. Volgend jaar nemen overheidsin stellingen 5700 leerlingen in dienst en afgelopen maand is de korte en sterk praktijkgerichte computer cursus voor schoolverlaters begon nen, waaraan jaarlijks 5000 jonge ren kunnen meedoen. De werkgelegenheid in het on derwijs neemt door de daling van het aantal leerlingen verder af. Deetman wil de gevolgen van die daling zoveel mogelijk beperken. Het werkgelegenheidsproject in het onderwijs wordt gestaakt en het geld dat tot nu toe in dat pro ject is gestoken, zal worden be steed aan arbeidstijdverkorting. De mogelijkheid om met 59 jaar vervroegd uit te treden, blijft be staan. Daardoor kan het aantal ar beidsplaatsen in het onderwijs met bijna 6000 toenemen. Schoo krijgt half miljoen meer Ontwikkelings samenwerking DEN HAAG (GPD/ANP) Het ka binet-Lübbers geeft in 1986 voor het eerst in de geschiedenis werkelijk 1,5 procent van het netto nationaal inkomen aan ontwikke lingssamenwerking, volgens mi nister Schoo. In het verleden werd die 1,5 procent alleen op papier ge haald. Veel geld werd wel gereser veerd, maar kon door verschillen de oorzaken niet worden uitgege ven. In de afgelopen jaren ont stond daardoor een 'stuwmeer' van 2,3 miljard gulden. Dit stuwmeer is de afgelopen ja ren een bron van onenigheid ge weest tussen Ontwikkelingssa menwerking en Financiën. Dit jaar is een oplossing gevonden: het stuwmeer verdwijnt in ruil voor een tien jaar durende 'extra' dona tie van Financiën aan Ontwikke lingssamenwerking van 255 mil joen. Schoo krijgt, inclusief dat extra kwart miljard, het komende jaar 5132,3 miljoen gulden te besteden, een half miljard meer dan vorig jaar. Dat andere kwart miljard vloeit voort uit de nieuwe, hogere inschatting van het nationaal inko men door het Centraal Planbureau. Schoo gaf zichzelf en het kabinet op voorhand een schouderklopje. "Ik mag eraan herinneren dat on danks de moeilijke economische omstandigheden, het kabinet de afgelopen vier jaar liefst 800 mil joen extra heeft uitgegeven aan ontwikkelingshulp". Programmalanden Voor de tien programmalanden, Buitenlandse Zaken DEN HAAG (ANP - Minister Van den Broek en staatssecreta ris Van Eekelen zijn optimisti scher gestemd over de interna tionale ontwikkelingen dan ze in lange tijd zijn geweest. Ze signa leren 'hoopgevende ontwikkelin gen' als een hervatting van een 'reële Oost-Westdialoog', de Eu ropese samenwerking komt na een impasse weer op gang, de aandacht voor mensenrechten neemt in steeds meer landen toe, en in het Midden-Oosten zoeken gematigde krachten naar wegen om het vredesproces een nieuwe impuls te geven. Anderzijds worden de r rechten nog altijd grootscheeps geschonden, is het op verschei dene plaatsen in de wereld oor log en zijn de economische pro blemen van de armste landen, met name in Afrika, nog groter geworden. Juist omdat Nederlands moge lijkheden beperkt zijn, is Euro pese en Westerse samenwerking geboden. Daarbij moet Neder land 'zijn stem duidelijk laten klinken, wil het gehoord wor den'. "Maar de nadruk zal meer moeten liggen op het overtuigen dan het getuigen", aldus de bei de bewindslieden. EG Nederland bekleedt het eerste halljaar van 1986 het voorzitter schap van de Europese Gemeen schap, waarmee 'het niet zo slecht gaat als soms wel eens wordt verondersteld', aldus Van Eekelen en Van den Broek. Ne derland zal straks voorrang ge ven aan zaken die rechtstreeks de Europese burger ten goede komen, zoals het gemakkelijker passeren van landsgrenzen, on derlinge erkenning van diplo ma's, consumentenbescherming en samenwerking bij de bestrij ding van milieuverontreiniging. De bewindslieden willen zich ook sterk maken voor een inter nationaal verbod op proeven met kernwapens. Het KNMI heeft Van den Broek: kritiek op beleid in Nicaragua (foto anp» deelgenomen aan een experi ment waarbij 79 seismische sta tions in 38 landen samenwerkten bij het ontdekken van kernwa penproeven. Overwogen wordt een seismisch station in een der de-wereldland te financieren, om het probleem van het tekort aan stations rond of ten zuiden van r te verminderen. Nicaragua Voor het beleid van de VS in Centraal Amerika hebben de be windslieden geen goed woord over. Ook Nederland maakt zich steeds meer zorgen over het de mocratisch gehalte van de Sandi- nistische regering in Nicaragua, maar 'begrip voor de Amerikaan se veiligheidsbelangen laat zich niet zonder meer vertalen in het onderschrijven van het Ameri kaanse beleid'. De teleurstelling over de richting van de Sandinis ten 'mag geen vrijbrief vormen voor een beleid dat in laatste in stantie dreigt neer te komen op een aantasting van het recht op zelfbeschikking'. De wetenschap dat de EG zich interesseert voor het lot van La- tijns-Amerika. kan 'een positieve invloed uitoefenen in een we relddeel waar in het verleden de Verenigde Staten hun belangen te vaak en te lichtvaardig aan mi litaire regimes hebben toever trouwd'. DEN HAAG (GPD) - Het ant woord op de vraag in hoeverre Ne derlandse bedrijven kunnen profi teren van technologische samen werking met de VS, is doorslagge vend voor Nederlandse deelname aan het omstreden Star-Warspro- ject. De Tweede Kamer krijgt bin nenkort een brief over de kabinets plannen ten aanzien van SDI. Eind maart nodigden de VS de NAVO-partners uit om mee te doen. Een aantal van hen, Canada, Noorwegen en Frankrijk, heeft af wijzend gereageerd. Nederland moet de Amerikanen nog antwoor den. De SDI-paragrafen in de begro tingen van Defensie en Buiten landse Zaken geven niet aan hoe dat antwoord concreet zal luiden. Volgens minister De Ruiter (defen sie) hebben de VS geen 'vastom lijnde ideeën' over de Nederlandse deelneming. De Ruiter conclu deert dat er maar een geringe kans is dat Nederlandse bedrijven een groot SDI-project in de wacht sle pen. Zeer goed ingelichte Haagse bronnen voorspellen dat het kabi net de Amerikanen niet voor het hoofd zal stoten met een bruuske afwijzing. Gepoogd zal worden met de landen van de Westeurope- se Unie tot een gecoördineerd ant woord te komen. Overigens meent zowel De Ruiter als Van den Broek (buitenlandse zaken) dat te gen onderzoek op zichzelf geen be- Opvallend is de geringe aan dacht die wordt gegeven aan het Europese 'alternatief voor SDI: het Franse Eureka-plan. In de de fensiebegroting wordt het niet ge noemd. Buitenlandse Zaken meldt slechts, dat aan Eureka groot be lang wordt gehecht en projectvoor stellen worden voorbereid. iwmeer 'ingeleverd' voor extra geld waarop de hulp zich in het bijzon der concentreert, wordt in 1986 152 miljoen gulden extra uitgetrokken. Voor de regioprogramma's Sahel en Zuidelijk Afrika is dat elk 13 mihoen gulden. Bij haar toelich ting stelde Schoo dat zij tijdens het Nederlandse EG-voorzitterschap in de eerste helft van 1986 de struc tuur van de voedselproduktie en Het streven van de minister de ontwikkelingssamenwerking een zo breed mogelijk maatschappelijk draagvlak te verschaffen heeft zij vertaald in extra geld voor onder meer de vrijwilligers (7 miljoen) en voor de medefinancieringsorgani saties. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse landbouw en visserij heb ben hun grenzen van de groei be reikt. In een aantal sectoren is er zelfs sprake van overschrijding daarvan, hetgeen grote risico's met zich meebrengt. Oplossingen op korte termijn zijn 'dwingend gebo den', oordeelt minister Braks in zijn begroting voor 1986. De over- produktie in de landbouw kan niet langer meer met overheidsgeld worden gesubsidieerd, vindt Braks. Ook de belasting van milieu en natuur heeft zijn grens bereikt. Bij noodzakelijke wijzigingen in het landbouwbeleid van de EG wil Braks als uitgangspunten hanteren Landbouw en Visserij dat de produktie zich meer op de markt moet richten, het produktie- proces bij de tijd moet blijven en de productiekosten lager worden. Voor de visserij geldt hetzelfde als voor de landbouw. De komende jaren moet de vloot verder inkrim pen om een 'structureel gezonde' visserij mogelijk te maken. Ook de instandhouding en verbetering DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman en zijn staatssecretaris Van der Reijden willen bij de be zuiniging van ruim honderd mil joen gulden het komende jaar de eerste-lijnszorg (huisartsen, maat schappelijk werk, gezinszorg) niet aantasten. De bewindslieden van WVC hebben bereikt dat de voor ziene ombuiging van 145 miljoen op de gezinszorg niet doorgaat. Daar staat tegenover dat het kruiswerk en de RIAGG's (regio nale instituten voor ambulante DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman wil het komende jaar ontmoetingen organiseren met groepen jongeren en met hen napraten over het interna tionale jongerenjaar 1985. De jeugd van nu vormt het maat schappelijk en economisch draagvlak van de toekomst en Brinkman wil dit draagvlak versterken. Zeker ook gezien de voorspelde vergrijzing. Volgens Brinkman moet het jeugdbeleid zich ook richten op de ouders en op voorzieningen die dichtbij de ouders staan, zo als consultatiebureaus, scholen en buurthuizen die problemen in een vroeg stadium kunnen onderkennen en verhelpen. De minister wil bijzondere aandacht voor de positie van meisjes. Zowel in het onderwijs als op de arbeidsmarkt hebben ze minder kansen, vindt hij. geestelijke gezondheidszorg) niet met de beoogde vier, maar slechts met twee procent zullen groeien. De kosten voor de bejaardenoor den tonen vanaf 1987 een financië le meevaller van circa negentig miljoen gulden, omdat volgens een financieringsopzet de be- DEN HAAG (GPD) - Niet alleen musea, toneelgroep en orkesten, maar ook de omroepen moeten ac tief de belangstelling van het pu bliek voor kunst en cultuur aan wakkeren. De omroepen kunnen de nieuwsgierigheid prikkelen door de aandacht op het 'kunstaan bod' te vestigen, zegt minister Brinkman. De Raad van Beheer van de NOS heeft inmiddels geïrriteerd gerea geerd op die aanbeveling. NOS- commissaris Beugels heeft ver klaard dat radio en televisie best willen bijdragen aan spreiding van kunst en cultuur, maar daar moet dan wel een financiële vergoeding tegenover staan. Nu bezuinigt Brinkman op de omroepen maar vraagt ze tegelijkertijd om meer cultuur te brengen. De bewindsman heeft overigens opnieuw kans gezien de kunst te vrijwaren van bezuinigingen. Wel iswaar wordt er in 1986 een bedrag van 24,5 miljoen gulden minder aan kunst uitgegeven, maar die vermindering is gevonden in de personele sfeer (doorwerking 4- procentsoperatie ambtenarensala rissen). Voor incidentele toneelproduk- ties is de komende jaren minder geld, omdat een deel van dat geld gebruikt zal moeten worden voor wachtgeldregelingen van afge vloeide werknemers bij het opge heven toneelgezelschap Proloog Zorgwekkend noemt de be windsman het nog steeds da lende bioscoopbezoek en de gevol gen daarvan voor de financiering van Nederlandse films. Ook in dit verband wijst de minister erop dat de omroep meer aan de produktie van films zou moeten bijdragen. Wel signaleert hij een 'verheugen de toename' van het artistieke peil van de film. De overheid zal ter sti mulering aanzienlijk meer geld voor films vrijmaken. Er zal een speciaal exportbureau komen dat de Nederlandse film in het buiten land extra onder de aandacht zal brengen. jaardenoorden moeten uitkomen met een gegeven budget en niet langer de werkelijke kosten kun nen declareren. Voor knelpunten in de kinderop vang wordt eenmalig 8,8 miljoen gulden gereserveerd en voor vrij willigerswerk drie miljoen. Vijf miljoen komt beschikbaar voor in voering van het leenrecht bij de openbare bibliotheken. Voortzet- ting van lopende projecten voor werkloze jongeren (tien miljoen) bleek niet mogelijk. Anderhalf miljoen gulden komt beschikbaar voor het alcoholmati- gingsbeleid. Projecten en experi menten van 'gemeenten om de (kleine) criminaliteit tegen te gaan vergen 45. De boekenmarkt blijft kwetsbaar. De minister overweegt daarom een wettelijke vaste boe kenprijs en intensivering van sa menwerking tussen bibliothèken en de boekenbranche om de lees cultuur te bevorderen. Staatssecretaris Van der Reijden gaat het komende jaar bekijken of de btw-heffing in sportkantines en de afspraken over vergoedingen aan vrijwilligers in die sector de concurrentievervalsing ten opzich te van de gevestigde horecasector teniet hebben gedaan. Ziekenfonds Van der Reijden gaat er voorals nog van uit dat zijn plannen om het vrijwillig ziekenfonds en de bejaar denverzekering op te heffen, op 1 januari kunnen doorgaan. De be windsman hoopt de politieke schermutselingen over deze over gang, waarbij 800.000 verzekerden betrokken zijn, nog ruim op tijd in zijn voordeel te kunnen beslissen. Volgens de plannen van Van der Reijden gaan de bejaarden naar het verplichte ziekenfonds en moeten de vrijwillig ziekenfondsverzeker den (kleine zelfstandigen e.d.) zich I bij particuliere maatschappijen verzekeren. van het milieu en de natuur stellen hun grenzen aan de produktie van land- en tuinbouw. Toch is er geen sprake van een tegengesteld be lang. Braks: "De kwaliteit van bo dem, water en lucht is immers een factor van betekenis voor de agari- sche produktie en daarom mede bepalend voor een rendabele be drijfsvoering, nu en later". Bos Net als dit jaar wordt ook in 1986 onderzoek gedaan naar de gezond heid van het Nederlandse bos. Voor de verwerving van gronden in het kader van natuur- en land schapsbescherming is op de begro ting twaalf miljoen gulden opgeno men. Daarnaast wordt ook volgend jaar uit de verkoop van Domein gronden negentien miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de aan koop van grond voor reservaten. Bovendien is er volgend jaar voor het eerst geld beschikbaar voor de uitbreiding van het bosareaal, waarbij de aanleg van nieuwe bos sen in de Randstad voorrang heeft. Uitgangspunt is dat de bossen zo wel een economische als recreatie ve functie moeten hebben. De instandhouding van natuur terreinen geeft volgens Braks steeds meer problemen. Vaak zijn het factoren van buiten die de ge bieden bedreigen met als gevolgen onder andere verdroging en ver- grassing. Braks noemt het ver heugend dat ook bij boeren zelf de belangstelling voor het instand houden van het specifieke zoals houtwallen en houtkades begint te herleven. DEN HAAG (GPD) - Er komt een bureau waar vrouwen kunnen klagen over ongewenste intimiteiten op het werk. De stichting 'handen thuis' tcrijgt hiervoor driejaar lang subsidie. Verder komt op het ministerie van WVC bij wijze van experiment een vertrouwenspersoon, waar vrouwen met klachten over ongewenste intimiteiten terecht kunnen. Staatssecre taris Kappeyne van de Coppello (emancipatie) wil dat in de toekomst op alle departementen zulke vertrouwenslieden komen. Dat zegt ze in de voortgangsnota over bestrijding van seksueel geweld tegen vrouwen en meisjes. De komende tijd krijgt een aantal nieuwe punten de aandacht, zoals de mogelijke verbanden tussen verschillende vormen van seksueel geweld zoals prostitutie en incest-ervaring op vroe gere leeftijd, de discussie over de wijze waarop het beste ingegrepen kan worden (hulpverlening, politie of strafrecht) en de positie van de daders. Ook krijgen de gemeenten een grotere rol bijvoorbeeld in het aanpakken van voor vrouwen onveilige plaatsen Dit jaar is samen met Binnenlandse Zaken een project gefinancierd voor de training van politiemensen in de opvang van slachtoffers van zedendelicten. Dit jaar zal er ook aandacht worden besteed aan de beeld vorming over homoseksualiteit binnen de politiekorpsen. DEN HAAG (GPD) - De gemiddel de leeftijd van boeren en tuinders neemt nog steeds toe. Over enige tijd kan dat gemakkelijk leiden tot een versnelde daling van het aantal bedrijven, aldus minister Braks bg zijn begroting. Het afgelopen jaar was dat nog niet zo. Toen daalde het aantal be drijven met 0,6 procent Dat wordt de komende jaren anders, ver wacht Braks. Heel wat melkvee houders zullen dan de pijp aan Maarten geven. De superheffing heeft daar volgens de bewindsman geen doorslaggevende invloed op. De bedrijfsopvolging bij de ge zondere kleine melkveebedrijven zal extra aandacht vragen. Ook de continuïteit van grotere bedrijven verdient extra aandacht omdat vooral hier de financierbaarheid en de kwaliteit van het management de knelpunten zijn.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9