LEIDSCH DAGBLAD 5 0 T Top China drastisch verjongd Palme kan ondanks licht verlies blijven regeren Mogelijk regen jn nacht 35 auto's beschadigd ZWEDEN ANDIJVIE EN RUNDERTARTAAR MAANDAG 16 SEPTEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37808 Na hartaanval Spoedoperatie Van Kemenade in AZ Leiden EINDHOVEN - Trainer Rob Jacobs van Ex celsior werd na aanmerkingen op de leiding door scheids rechter Mulder van het veld ge stuurd. Vanaf een stoel achter de afzetting be geleidde Jacobs daarna zijn ploeg in de strijd tegen PSV. Die overi gens kansloos werd verloren (4-0). (foto ANP) Met de eerste ronde van de strijd om de Europa Cup (woensdag) in het vooruitzicht konden Ajax, Sparta en Utrecht gisteren terugkijken op een geslaagde generale re petitie. Dat gold zeker niet voor Feyenoord. Weliswaar won de Kuipploeg met 2-0 van Haar lem, maar veel overtuiging zat er niet in het spel van de Rot terdammers. PAGINA 13 De streekderby tussen Rijns- burgse Boys en Noordwijk kende ditmaal een lauw ver loop. Noordwijk verdedigde een LEIDSCH DAGBLAD 22 PAGINA'S snel verkregen 0-2 voorsprong met verve, de onmachtige Rijnsburgers slaagden er niet in om in die stand nog veran dering aan te brengen. PAGINA 17 BS Leiden moet het in de basketbalcompetitie dit jaar zonder Amerikanen doen. Tegen Amsterdam sleepte de ploeg van Harrewijn een verlenging uit het vuur. Meer zat er niet in, mede omdat de arbiters de Leidenaars nu niet bepaald gunstig waren gezind. PAGINA 19 Alain Prost kan de wereldti tel in de Formule I racerij bij na niet meer ontgaan. Op het circuit van Francor- champs in Belgie eindigde de Fransman als derde. Zijn grootste concurrent Michele Alboreto viel uit met pech. PAGINA 21 verliet hij de kamerfractie van de PvdA om voorzitter van het Coiie- PEKING (AP/Rtr.) - De politieke top van China wordt op !LvaAn^^rJfo drastische wijze verjongd, zo is gisteravond bekend ge- functie wordt hij nu tijdens zijn maakt. Vierenzestig oudgediende leden van het centrale ziekte vervangen door vice-voorzit- comité van de Chinese communistische partij hebben van ter drs. B. de Hon. Het is nog onbe- daag collectief ontslag aangevraagd. (foto ANP) LEIDEN (GPD) - Oud-minister dr. J.A. van Kemenade (48) is, zaterdag na een hartaanval met spoed ge opereerd in het Academisch Zie kenhuis in Leiden. De operatie is goed verlopen (er werden enkele by-passes aangelegd) en de toe stand van de oud-minister is bevre digend. Van Kemenade was minister van Onderwijs in het kabinet Den Uyl (1973-1977). Daarna zat hij in dè Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. In 1981 kwam hij als mi nister van onderwijs terug in het kortstondig kabinet Van Agt-Den Uyl. In 1982 trad hij op als kabi netsinformateur. Zijn poging om weer een kabinet van CDA en PvdA te vormen mislukte. In 1984 kend hoelang Van Kemenade het ziekenhuis moet blijven. Binnen de Partij van de Arbeid heeft Van Kemenade lange tijd ge golden als een van de meest kans rijke opvolgers van partijleider Den Uyl. Artsen in VS willen Nelson Mandela helpen De veranderingen zijn de meest vergaande sinds de partij 36 jaar geleden aan de macht kwam. Ze zijn volgens waarnemers bedoeld om de voortgang van de ingezette hervormingen in China te garande ren. De bejaarde politici treden af, om plaats te maken voor 'capabele en politiek integere jongere kame raden', aldus het officiële persbu reau Xinhua. Het ontslagverzoek was vervat in een gezamenlijke brief aan de voltallige vergadering van het centraal comité, dat van morgen onder partijsecretaris Hu Yaobang en leider Deng Xiaoping bijeen kwam in Peking. Tot de oudgedienden die ver dwijnen behoren volgens het p AMSTERDAM (GPD) - Ameri kaanse artsen van de zwarte Ho- ward Universiteit in Washington Eüreau*dr8^iarigV'maaVschXYe hebben aangeboden de gevangen Jianying van het permanente co- leider van het ANC, Nelson Man- mité van het politburo en het 81- de a medtsch te behandelen. Man- jarige poiitburo.iid Deng Ying- vergrote prostaat chao, de hoogste vrouwelijke poli- lever^waal- Dit ticus in china e-n weduwe van pre- ro-leden die opstappen zijn de maarschalken Xu Xiangqian (84) en Nie Rongzhen (86) en Ulanhu, een 79-jarige Mongoliër en de enige vertegenwoordiger van een natio nale minderheid in het hoogste partij-orgaan. Ulanhu is tevens vi ce-president van China. Met" Ket' afïrecfën van Ye telt het permanente comité van het polit buro nog, maar vijf leden: Hu Yao bang (69)i Deng Xiaoping (81), pre mier Zhao Ziyang (66), president Li Xiannian wiens leeftijd als zo wel 76 als 80' werd opgegeven, en de 80-jarige econoom Chen Yun. De meeste aftredende leden van het centrale comité zijn veteranen van het Rode Leger die nog heb ben gevochten in de Chinese bur geroorlog, die STOCKHOLM (Rtr./DPA/ 1949 ten einde AP) - De Zweedse sociaal- kwam toen de nationalisten wer- democraat Olof Palme (58) dela lijdt s hij heeft heeft het Amerikaanse Democrati sche congreslid Walter Fauntroy zaterdag meegedeeld tijdens de conferentie in Amsterdam tegen de apartheid. Fauntroy hepft zaterdag een tele gram naar president Pieter W. Bo tha gestuurd met het verzoek om Mandela naar Amerika over te brengen voor behandeling. Hij heeft ook president Reagan ge vraagd zijn voorstel te ondersteu nen. De conferentie besloot een stemmig het plan van Fauntroy mede te ondertekenen. Fauntroy zei dat zonder de vrijlating van de politieke gevangenen een oplos sing in Zuid-Afrika niet in zicht zal komen. Zhou Enlai. Andere politbu Taiwan werden verdreven. De ontslagaanvrage kwam na vierdaags beraad, dat aan de teren gehouden parle mentsverkiezingen in Zwe- gemaakt. Maarschalk Ye Jianying (88) en Deng Yingchao (81), de hoog ste vrouwelijke politicus, (foto ap> ags ucxctctu, uai ami ut; j 1 i_i i j. i- zitting van vandaag voorafging. De den hebben de niet-SOCiallS- opvolgers worden naar verwach- tische oppositie slechts een ting komende woensdag bekend geringe vooruitgang, maar geen meerderheid in het parlement opgeleverd. Volgens de niet-officiële einduit slag die in de afgelopen nacht op de Zweedse televisie werd gegeven kregen de sociaal-democraten en communisten samen 178 zetels in de Riksdag (50,3 van de stemmen). Zij hadden samen 186 zetels of 51,2 procent in 1982. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, kilo Rundertartaar, QQ 5ö.yo 500 g albert heijn 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. Voor zoveelste keer uitgemest OLDEHOLTPADE (GPD) - De politie in het Friese Weststel lingwerf heeft het afgelopen weekeinde voor de zoveelste keer geholpen om een boerderij tje in Oldeholtpade uit te mes ten. Een man, die daar samen met zijn moeder en broer woont, heeft de gewoonte vuilniszak ken te verzamelen, de inhoud te sorteren en deze op te slaan in het boerderijtje en de aangren zende schuren. De reinigingsdienst moet de 'verschoning' twee keer per jaar uitvoeren om ondragelijke stankoverlast voor de omwo nenden te voorkomen. "Het is er onvoorstelbaar smerig, het stinkt er een uur in de wind en het wemelt er van de ratten en ander ongedierte. Ze leven er als dieren, anders kunnen we het niet zeggen", aldus de poli tie. De ruim 50-jarige zoon trekt er voor zijn inzamelingsactie 's avonds laat en 's nachts met fiets of kruiwagen op uit. De reinigingsactie gebeurt overi gens geheel tegen de wil van de vuilnisophaler. Wordt hij mee genomen naar het bureau dan is er groot verzet. Is de man weer thuis, dan begint het hele verhaal weer van voren af aan. Toch samenvattingen van cupwedstrijden HILVERSUM (GPD) - Het minis- terie van WVC is in principe bereid om de NOS-tv ontheffing te geven voor de reclameregels die de uit zending van de cupduels in Portu gal, woensdag, onmogelijk leken te maken. Hierdoor zullen hoogstwaar schijnlijk uitgebreide samenvattin gen van de wedstrijden Porto-Ajax en Sporting Lissabon-Feyenoord kunnen worden uitgezonden. De ontheffing is verleend op voorwaarde dat de reclame in de stadions te Lissabon en Oporto geen op Nederland gerichte recla me bevatten. De niet-socialisten kregen 171 ze tels (was 163) of 48,2 (was 45,0) pro cent van de stemmen. Van dit blok van drie partijen boekten alleen de liberalen forse, zetelwinst. Zij kre gen er 51 vergelekenmet 21 in 1982. De Centrumpartij daalde van 56 tot 44 zetels en de grootste oppo sitiepartij, de conservatieven, ver loren tien zetels: van 86 tot 76 ze tels. Voor de sociaal-democraten van Palme werd een zetelaantal voor zien van 159, een daling van zeven vergeleken met de verkiezingen in 1982. Dit komt overeen met 44,9 (45,6) procent van de stemmen. De communisten zouden één zetel verliezen en daarmee op 19 zetels komen of 5,4 (5,6) procent van de stemmen. De communisten steu nen traditioneel sociaal-democrati sche regeringen zonder er in deel te nemen. Over het perspectief met AbvaKabo zegt vertrouwen op in directie van het AZL (Vant r verslaggevers) Veel bewolking en af en toe regen of O Veel bewolking en af en toe regen of motregen, in het zuiden ook af en toe zon. Minimumtemperatuur omstreeks ,v nn7Pr vprslatr- 14 graden, maximumtemperatuur on- lv<m ccn geveer 19 graden. gevers) Wind uit zuidwest, boven land ma tig, langs de kust en op het ijsselmeer LEIDEN - Vandalen heb- af en toe krachtig. De vooruitzichten ben in de nacht van za- woensdag tot en met zaterdag: terdag op zondag een spoor van vernielingen getrokken door een deel van de Leidse binnen- stad. In totaal werden 85 2oMaanur°P: 10 43 uur» maan onder: auto's beschadigd. Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.36 en 17.59 uur, laagwater 01.40 en speeltuin aan de Witte Singel twee Leidenaren, van zeventien en acht tien jaar oud, aangehou den die na verhoor be kenden verantwoorde lijk te zijn voor de be schadiging van 16 au to's. De auto's, die ston den geparkeerd aan de Schelpenkade en omge ving, zaten vol krassen en deuken. In veel geval- straat, len waren de spiegels ruitewissers afgebro- penburg, Kaiserstraat ken. en aan de Witte Singel werden in totaal 69 au- Diezelfde nacht was to's beschadigd. Bij deze het nog een keer raak acüc hadden de vanda- (het eerder genoemde 'en h"t vooral gemunt tweetal zat toen al in de °P spiegels en ruitewis- cel). Aan de Zonneveld- sers. De politie speurt straat (waar ook enkele n°S naar de daders van politiewagens werden deze vernielingen. Voor- beschadigd), Langebrug, alsnog wordt niet ge- Steenschuur, Doeza- dacht aan een samen hang tussen de beide reeks vernielingen. LEIDEN - De vakbord AbvaKabo heeft het vertrouwen opgezegd in de directie van het Academisch Ziekenhuis Leiden. De vakbond verwijt de directie dat zij geen overleg heeft gepleegd over de ar beidstijdverkorting en herbezet ting in het ziekenhuis. "Ondanks herhaaldelijk verzoek van de vak centrales om over de regeling te praten is dit niet gebeurd", aldus de voorzitter E. van Seggelen. De vakbond eist onder meer een gezamenlijk plan voor faculteit en ziekenhuis en bescherming van de deeltijdbanen. De AbvaKabo heeft daarvoor een eigen plan uitge werkt. Van Seggelen: "Met met be hulp van de herbezettingsgelden kunnen er tot 1990 bijna 1000 nieu we banen worden gecreëerd". Het botert al geruime tijd niet tussen de directie en de vakcentra les. Zo werd er recent ook al geen overeenstemming bereikt over de honoreringsregeling voor medi sche specialisten en de gevolgen van de bezuinigingen. Het 'vertrouwen opzeggen' bete kent dat alle organisatorische ver anderingen waarbij personele be langen zijn betrokken, worden op geschort. De vakbond heeft het be stuur van het AZL verzocht om op korte termijn stappen te onderne men om het geschonden vertrou wen te herstellen. een minderheidsregering aan het werk te moeten zei de socialisten leider, die al tien jaar premier is ge weest: "Dat is een situatie waar we eerder mee heben geleefd. Tijdens 41 van de 47 jaar dat we aan de re gering zijn hadden we een minder heidsregering." Communistenleider Lars Werner had voor de verkiezingen al aange kondigd, dat zelfs wanneer zijn partij zou winnen, geen minister sposten in een nieuwe regering- Palme zouden worden bedongen. Maar de communistische partij zal een nieuwe sociaal-democratische regering wel zoals in het verleden blijven steunen, (zie ook pagina 7) Jacht open: 4 doden en 20 gewonden ROME (DPA) - Bij de opening van het jachtseizoen in Italië hebben jagers gisteren in veel ge vallen mensen voor loslopend wild aangezien. Vier personen I werden doodgeschoten terwijl meer dan 20 mensen verwondin gen opliepen. Jagen is in Italië een populaire aangelegenheid. De officiële jachtclubs hebben in totaal 1,4 miljoen leden. De Zweden stonden voor de keuze: verzorging door de overheid van de wieg tot het graf of de botte bijl van bezuini gingen in de collectieve sector en de zegeningen van het vrije marktme chanisme. De Zweden hebben gesproken: lie ver geen van beide. De regerende sociaal-democraten leden verlies. De grootste conservatieve oppositiepartij leed nog meer verlies. De winnaar is op het oog de libera le Volkspartij, een soort D'66. De par tij heeft zich onder nieuw, fris ogend leiderschap, meer dan verdubbeld. De Zweden kozen voor hun redelijk alternatief: geen socialisme, geen botte bijl. Het resultaat is echter dat de so ciaal-democraten blijven regeren. Zij hebben niets beloofd, zij hebben al leen maar geroepen welk een ramp het zou zijn als de conservatieven het roer zouden overnemen. Niettemin zouden de sociaal-democraten, ge dwongen door een voor Scandinavi sche begrippen torenhoge inflatie, enkele bezuinigingen moeten door voeren. Maar of het daar van komt valt nog te bezien. De werkelijke ovenwinnaar bij de verkiezingen is de communisti sche VPK. De kleinste partij in het parlement zakte naar 5.4 procent van de stemmen. Voldoende om de kies drempel van vier procent te overle ven. Hun winst zit hem niet in het ze teltal, maar in de sleutelpositie in het parlement. Door een polarisatie tussen links en rechts, die de sociaal-democraten voor een belangrijk deel aan zichzelf te wijten hebben, en door hun zetel verlies, is Palme overgeleverd aan de communisten. Hun actieve steun is nu onontbeerlijk, terwijl in het verle den Palme nog over een meerder heid beschikte, als de communisten blanco stemden. Het subtiele verschil tussen actieve en passieve steun lijkt academisch. Palme roept dan ook doodgemoede reerd dat hij bijna niet anders dan minderheidsregeringen gewend is. Maar dat is bluf. Het valt niet te ont kennen, dat de VPK in de afgelopen periode al meer invloed kreeg dan ooit tevoren. Door het subtiele, ge talsmatige verschil in het nieuwe par lement, zal Palme steeds meer het compromis met de communisten moeten zoeken. Uit democratisch oogpunt is het geen goede zaak, dat de kleinste par tij zoveel invloed krijgt. Uit praktisch oogpunt evenmin. Het zal Palme snel duidelijk worden dat de verschillen tussen de sociaal-democratie en het communisme, ook al is het Euro- communisme, zo wezenlijk zijn. dat ze in de praktijk moeten botsen. De vraag is nog slechts wanneer. Geen speciaal dieet voor maagpatiënten in Veenhuizen VEENHUIZEN (GPD) - Maagpa tiënten in de strafinrichting Groot Bankenbosch te Veenhuizen krij gen niet langer een speciaal dieet. Medisch gezien is dat namelijk niet nodig, stelt adjunct-directeur Oc- keloen. Nieuwe medicijnen maken volgens hem speciale voeding overbodig en ze kunnen dus ge woon met de pot mee eten. Het mi nisterie van justitie onderschrijft de maatregel. Volgens een departe mentale woordvoerder is overi gens niet in alle gevangenissen het dieet vervallen. De maatregel heeft onder de ge detineerden in Veenhuizen nogal wat beroering gewekt. Volgens een van hen bestaat bij de vijftien ge detineerde maagpatiënten angst om officieel te protesteren. NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! per maand 22,10 per halt jaar 131,40 (alléén mogelijk met automatische betaling) per jaar 250.90 per kwartaal 65,70 (uw voorkeur aankruisen) De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat Postcode/Plaats Telefoon: controle bezorging) kunt deze bon opsturen naar het Leidsch/Alphens Oagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB L

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1