LEIDSCH DAGBLAD Succesvolle test nieuw YS-wapen EXTRA Sleepboot Smit door een raket getroffen .Belasting te laat: rente vergoed Drukkerij Demmenie Fikse prijs op ouderschap VS maken kernwapens uit splijtstof van Petten Zwavelzuur ontdekt in Italiaanse Chianti-wijn Schadereparatiesaan alle merken De Leidse Beat Nacht ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37807 MÜNCHEN (AP) - De autoritei ten van de Westduitse deelstaat Beieren hebben gisteren een openbare waarschuwing uitge geven, nadat in twee flessen Ita liaanse Chianti-wijn gevaarlijke hoeveelheden zwavelzuur waren aangetroffen. Het Beierse ministerie van bin nenlandse zaken maakte bekend dat het zwavelzuur ontdekt was in twee anderhalve literflessen met het etiket 'Mondial Chianti D.O.C. confezionato da GFA- SNC-Borgo San Lorenzo.' Een koper bracht een van de flessen naar het officiële Beierse laboratorium, omdat hij vond dat de wijn een merkwaardige smaak had. Het laboratorium testte deze fles en een willekeu rig gekozen tweede fles van de zelfde wijn en trof in beide zwa velzuur aan. De hoeveelheid va- riëerde van 4,7 milligram per li ter tot 6,5 milligram, een concen tratie die gevaarlijk is voor de ge zondheid. Westduitse regering geeft vrouwen 6 mille BONN (GPD) - Westduitse vrou wen die een kind krijgen, hebben met ingang van 1 januari volgend jaar recht op een extra kinderbij slag van 600 mark per maand gedu rende tien maanden. Daarnaast krijgen werkende vrouwen tien maanden verlof met behoud van baan. De 600 mark ondersteuning kan ook aan de vader worden uit gekeerd als hij zich met de opvoe ding belast. Minister Geissler (volksgezond heid), die met de indiening van dit wetsontwerp zijn laatste daad als minister vervulde, sprak van een "totaal nieuw hoofdstuk in de ge- zins- en vrouwenpolitiek". Geissler wordt opgevolgd door de hoogle raar Rita Süssmuth. De oppositiepartijen SPD en Groenen kritiseerden het wetsont werp. De oppositie stelde dat er van een gelijkberechtiging van man en vrouw geen sprake kan zijn. Rolwisseling tussen man en vrouw is volgens de Groenen een illusie, omdat de 600 marken nooit voldoende zijn om het inkomens verlies van de over het algemeen beter betaalde man te compense- De SPD eiste onder meer dat de hoogte van de bijdrage afhankelijk wordt gesteld van het inkomen. De SPD verlangt verder na het betaal de verlof nog een onbetaald verlof met arbeidsplaatsgarantie van een jaar. Alleenstaande opvoeders zou den drie maanden langer betaald verlof moeten krijgen, waarbij per maand 750 mark extra hulp wordt betaald, aldus de SPD. Geissler wees deze wensen van de hand en zei: "Wie geen begrip heeft voor deze wetsvoorstellen, die een einde maken aan de discri minatie van de'vrouw, leeft in de vorige eeuw en niet in deze". De regeringspartijen CDU/CSU en FDP s'teunen het wetsontwerp. Anti-satelliet raket WASHINGTON, 14 sep (AP) - De Verenigde Staten heb ben met succes een test uitgevoerd waarbij met een raket een satelliet werd vernietigd. In een korte verklaring van het Pentagon werd gisteren gezegd dat de satelliet die op 555 kilometer boven de At lantische Oceaan hing door een Asat-raket werd vernie tigd. De raket werd gelanceerd vanuit een F-15 straaljager. Vliegen is veilig, ondanks alles 'Op ronde' met de Reinigingscontrole Pont, een man van weinig omhaal Tegen de test werd van verschil lende kanten geprotesteerd. Enige Democratische politici in de VS hadden zelfs, tevergeefs, een rech ter ingeschakeld om de test uit te stellen, omdat het de komende on derhandelingen tussen Reagan en Gorbatsjov zou kunnen schaden. "De nutteloze Asat-proef vormt de inleiding tot een wapenwedloop in de ruimte", aldus de Democraat George Brown. Hij beschuldigde president Reagan ervan geen ernst PARIJS (Rtr/AFP) - Filmster Elizabeth Taylor heeft haar publiek gisteren bijna twee uur in spanning gehou- te maken met het bereiken van een den alvorens op te dagen om de hoogste artistieke onderscheiding van Frankrijk in ontvangst te nemen. Toen akkoord over wapenbeheersing. "Liz" uiteindelijk arriveerde kon de Franse minister Jack Lang (cultuur) slechts zeggen: "Dit bewijst dat u een Het Russische persbureau Tass ster bent, een echte, die zelfs weet hoe mensen te laten wachten". Tientallen fans juichten toen Liz haar auto heeft laten weten dat de proefne- uitstapte, in het gezelschap van de beroemde Parijse kapper Alexandre. La.eg maakte de 53-jarige Liz comman- ming "direct leidt tot de statione deur in de kunsten en letteren en roemde haar acteerprestaties. (foto afp> rjng van een nieuwe categorie wa- ROTTERDAM (ANP) - Militaire de de woordvoerder mee. vliegtuigen hebben in de Perzische Het schip is half eigendom van golf een sleepboot van het Neder- Smit en half van het Griekse be- landse bedrijf Smit Internationale aangevallen en met een raket i machinekamer getroffen. De aan val werd waarschijnlijk uitgevoerd door de Iraakse luchtmacht. Van de 18 bemanningsleden raakte nie mand gewond. Het schip, de Smit- Matsas 1, staat in brand, maar die is _T,T TTT vrijwel onder controle. Dit heeft NEW DELHI (Rtr) - In de Indiase Weer gifgas in India ontsnapt pens: aanvalssystemen in de r te". De Amerikaanse minister van defensie Weinberger noemde de geslaagde test een „grote stap vooruit" bij de ontwikkeling van een wapen dat een tegenwicht moet vormen tegen soortgelijke wapens van de Russen. Volgens Washington werkt de Sowjet-Unie al sinds 1977 aan een eigen anti-sa tellietwapen. Het Asat-systeem van de Russen zou bestaan uit SS-9-draagraketten met een explosieve kop. Het sys- lfl j j teem van de Russen wordt in Ame- dnjf Matsas Het vaart onder rikaanse defensiekringen echter Gnekse vlag Onder de bemanning beschouwd als primjtief en onfle- zijn geen Nederlanders. xlbd De raketten, die vanaf de Een woordvoerder van de Irakse grond worden gelanceerd, komen luchtmacht deelde in Bagdad wikkelde technologie: acht kleine teleskopen, die reageren op infra- roodstralen, en uiterst gevoelige warmtesensoren leveren gegevens aan een eigen „boordcomputer" die het wapen op zijn doel afstuurt. De draagraket kan een snelheid van 800 kilometer per minuut be reiken. WAPENHANDEL - De Sowjet- Unie heeft in 1984 de eerste plaats weer ingenomen op de top tien van 's werelds grootste wapenhandela ren. Maar voor het eerst zakte het gezamenlijke aandeel van de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten op de internationale wapenmarkt on der de 50 procent. Volgens een rapport van het Amerikaanse regeringsbureau voor Wapenbeheersing en Ontwa pening verkocht de USSR in 1984 voor 9,4 miljard dollar wapens en de VS voor 7,7 miljard. Het aandeel op de wereldwapenmarkt van de twee supermachten lag in 1984 op respectievelijk 26,9 procent en 22 procent. Volkspetitionnement tegen plaatsing van kruisraketten. Vandaag (detweede landelijke ophaaldagjwordt in veel steden en dorpen het Volkspetitionnement opgehaald. Vrijwilligers bellen bij u aan en vragen de door u ingevulde en onder tekende kaart terug. Bijdrage storten? Help de organisatie uit de (hoge) kosten. Bij elke Volkspetitionnement-kaart vindt u ook een machti gingskaart om geld te storten op postgiro 77555. Geef steun aan de strijd tegen plaatsing van kruisraketten. dat "een groot maritiem doel was aangevallen" in de golf. woordvoerder van Smit Inter nationale vannacht bevestigd. De aanval gebeurde om twee stad Cochin zijn zeker 200 mensen in een ziekenhuis opgenomen met ademproblemen nadat zij i Nederlandse tijd. De bemanning king waren gekomen met een gif- verliet het schip, maar keerde later tig gas. Het gas, een chloorverbin- terug om de brand te blussen. De din8» was ontsnapt uit lekkende Smit- Matsas lag ongeveer 100 kilo- vaten. SleSSTvS De vaten met de chemische stof een plaatselijke rederij verleende werden door vrachtwagens assistentie. De sleepboot wordt te- Bombay vervoerd ruggesleept naar Bahrein, zo deel- niet bijzonder hoog en bereiken een snelheid van „slechts" 21 kilo meter per minuut. De voorberei dingen voor de start kunnen vol gens Amerikaanse deskundigen oplopen tot 24 uur. Het Amerikaanse Asat-systeem wordt door deskundigen in Was hington beschreven als een „wa- pentechnisch juweel". Het onge veer dertig centimeter lange pro jectiel zit boordevol hoogst ont- MANEGE LIETHORP OPEN DAG Zondag 15 sept. L'dorp, tel. 411078 Wisselvallig Vandaag perioden met zon. In de loop van de dag toenemende bewolking en in de avond mogelijk regen. Middag- temperatuur 19 graden, vrij krachtige wind. Morgen veel bewolking met in de ochtend regen en 's middags opklarin gen. Temperatuur 18 graden en een af nemend krachtige wind. 15 september 1985 Zon op: 07.14 uur, zon onder: 19.55 uur. Maan op: 07.44 uur, maan onder: 20.29 Waterstanden Katwijk: hoogwater 04.17 en 16.36 uur, laagwater 00.21 en 13.04 uur. 16 september 1985 Zon op: 07.15 uur. zon onder: 19.53 uur. Maan op: 09.13 uur, maan onder: 20.42 Waterstanden Katwijk: hoogwater 04.54 en 17.18 uur, laagwater 01.01 en Cochin. Minstens twee van de vijf vaten vertoonden lekken. Volgens een plaatselijke functionaris was de chemische stof afkomstig uit Ne derland en bedoeld voor de aan maak van een insectenverdelgings- middel. Roosevettstraat 61, Leiden 071-764800 STRAATSBURG (GPD) De Verenigde Staten ge bruiken afgewerkte splijt stof van de kernreactor in Petten voor de vervaardi ging van kernwapens. Dat heeft de Europese Commis sie (het 'dagelijks bestuur' van de EG) geantwoord op vragen van het Europese- Parlementslid Metten (PvdA). Nederland werkt hierdoor indirect mee aan de vervaardiging van atoomwapens in de VS. DEN HAAG (GPD) Het kabinet wil met ingang van 1 april volgend jaar rente vergoeden of in rekening brengen op belastingen en sociale premies. Daartoe is gisteren een wetsvoorstel voor advies naar de Raad van State gestuurd. In het voorstel wordt rente ver goed, wanneer het geld waar men volgens de aanslag voor de inkom stenbelasting, de vennootschaps belasting of sociale premies recht op heeft, later dan 15 maanden na afloop van het desbetreffende be lastingjaar wordt teruggegeven. Ook als een reeds betaalde aanslag te hoog blijkt te zijn uitgevallen en belasting en premies moeten wor den teruggegeven, wordt de rente over het teveel betaalde vergoed. Daarentegen wordt rente in reke ning gebracht wanneer een aangif te voor de inkomsten- of vennoot schapsbelasting door de inspec teur wordt gecorrigeerd. De te ver rekenen rente heelt in dat geval al leen betrekking op de bedragen die voortvloeien uit deze correc ties. De regeling geldt indien de aanslag later dan 15 maanden na het belastingjaar wordt opgelegd. Ook wanneer de verschuldigde be lasting te laat wordt voldaan, zal rente moeten worden betaald. Volgens de EG-Commissie wordt uit Nederland verkregen splijtstof vermengd en verwerkt met splijt stof die voor defensiedoeleinden wordt gebruikt. De commissie vindt dit geen bezwaar, omdat de Verenigde Staten andere, opge werkte splijtstof naar Petten stuurt. Europarlementariër Metten is 'echter van mening dat het ge bruik van splijtstof uit civiele bron voor de produktie van kernwapens in strijd is met het zogenaamde non-proliferatieverdrag tegen ver spreiding van kernwapens. Dit verdrag wijst de lidstaten die geen kernwapens hebben, op hun verplichting om te voorkomen dat nucleair materiaal voor civiele doeleinden wordt aangewend voor militair gebruik. Critici van het verdrag zien het feit dat deze ver plichting niet geldt voor landen die al kernwapens hebben, als een ern stige discriminatie. Metten vraagt de Europese Com missie samen met de Nederlandse regering stappen te ondernemen bij de Verenigde Staten om een einde te maken aan het - volgens het verdrag - oneigenlijke gebruik van civiele splijtstof. La Pizzeria alia mode van Leiden! (uit een artikel van "L'ócho des pol- ders/Estec-krant) Ruim 15 jaar is de naam Pinocchio een begrip in Leiden! Bij ons worden de pizza's zoals in Ita- lifi, in een houtoven gebakken, het geen uniek is voor Leiden en omstre- Noordeinde 55 Tel. 071-149960 Vanavond in de Stadsgehoorzaal m.m.v. The Crazy Rockers, Shoes, Flavium, The Ram Jam Band, The Blues Bastard, Surprise. Tot 05.00 uur live music. Voorverkoop VVV 12,50 Aan de zaal 15,- HYPOTHEEK nieuwe stijl met de lage lasten van een annuïteitenhypotheek en de zekerheid van een levenhypotheek. RENTE 7,6%, 15 jaar vast Géén afsluitprovisie en adm.kosten. Vraag vhjblijvend offerte. Wij zijn een onafhankelijk hypotheekadviesburo en kunnen, zonder extra kosten uwerzijds, bemiddelen voor vrijwel alle grote geldgevers; zoals pen sioenfondsen. verzekerinosmaatschaooiien en banken Hypotheekadviesburo De Oroot Sandtlaan 2, Katwijk a d. Rijn 01718-74160 071-411141 'n goeie drukker RIETSCHANS 6812352 BB LEIDERDORP

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1