'Nooit meer baan voor 200.000 man' 'Meer belastingen naar gemeente en provincie' Philips-topman bepleit 'realisme' Vendex stopt verkoop produkten Zuid-Afrika 'Omroepen vrijlaten in belonen van personeel' Bedrijf moet tv-camera's weghalen uit de werkplaats Hogere winst Van Berkel ondanks reorganisaties 'Wie helpt me van 4000 kussentjes af?' Benzine 2 cent duurder Uitvoer in juli sterker gestegen dan de invoer VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 GRONINGEN (ANP/GPD) - Van de huidige werklozen zal een kwart, ongeveer 200.000 mensen, nooit (meer) aan het werk komen, omdat ze te oud zijn of een ontoereikende opleiding hebben. Er moet gezocht worden naar andere bezigheden voor deze grote groep. AMSTERDAM (GPD) - De direc tie van het grootwinkelbedrijf Ven- dex heeft besloten nog deze week alle Zuidafrikaanse produkten uit haar winkels te halen. Verdere in koop of verwerking wordt nagela ten totdat "wezenlijke veranderin gen in Zuid-Afrika tot stand zijn gekomen". Dit deelde de voorzitter van het Komité Zuidelijk Afrika (KZA), Sietse Bosgra, gisteren mee bij het begin van een grote interna tionale conferentie over sancties tegen Zuid-Afrika in het stadhuis van Amsterdam. Tot de keten van Vendex beho ren onder meer Vroom en Drees- mann, Edah en Toro. Tot nu toe werd in deze winkels volop vers en ingeblikt fruit uit Zuid-Afrika ver kocht. Eerder deze maand liet Al- bert Heijn al weten de verkoop van Zuidafrikaanse produkten te sta ken. Morgen start het KZA een lan delijke fruitboycotactie. Tijdens het congres in het stad huis van Amsterdam zal in ver schillende werkgroepen, bestaan de uit Europese parlementariërs, deskundigen en vertegenwoordi gers van Afrikaanse regeringen en het ANC naar mogelijkheden wor den gezocht om de regering van Zuid-Afrika economisch en poli tiek onder druk te zetten. Morgen eindigt de bijeenkomst met een serie aanbevelingen. PvdA-leider Den Uyl zei tijdens een openingsrede tegen de deelne mers dat hij het een schande vindt dat de Europese Gemeenschap niet tot scherpe sancties heeft kun nen besluiten. Hij laakte vooral de houding van de Engelse premier Thatcher. "Een boycot tegen Ar gentinië toen Engeland om de Falklands streed, werd door de EG op een achternamiddag afgekon digd. Ook met Polen had men geen moeite. Hij wees erop dat Zuidafri kaanse oppositieleiders als bis schop Tutu en Mandela herhaalde lijk op een boycot hebben aange drongen. "Weten wij beter wat goed is voor de mensen dan zij zelf?" Burgemeester Ed van Thijn, die als gastheer optreedt, liet weten dat Amsterdam zich in het nsyaar officieel tot anti-apartheidsstad zal laten dopen. De vertegenwoordi ger van het Afrikaanse Nationale Congres (ANC) in het buitenland. J. Makatini, zei dat "de klok naar een explosie toe tikt". Hij verge leek de 'racistische houding' van de blanke minderheid in zijn land met het nazisme. "Dat zei Philips-topman dr.ir.J. Muntendam gisteren tijdens een symposium in Groningen over de voor- en nadelen van de markteco nomie. „Natuurlijk kunnen we illu sies blijven koesteren, maar ik ben van mening dat het zowel voor de betreffende individuen als voor de maatschappij beter is om de reali teit onder ogen te zien en voor de betreffende groep te zoeken naar andere oplossingen dan inschake ling in het arbeidsproces". Aldus Muntendam, die zich voor het overige wel optimistisch toon de over de mogelijkheden voor toe komstige werkgelegenheid, onder 'Vergiftiging van bier uit Oostenrijk geen opzet WENEN (AP) - Sporen van een gif tige chemische stof die bij labora toriumonderzoeken zijn gevonden in een bepaald merk Oostenrijks bier, zijn daaraan niet opzettelijk toegevoegd, maar het gevolg van een 'onfortuinlijke' gang van za ken. Dit is bekendgemaakt door het Oostenrijkse ministerie van ge zondheidszorg. Het ministerie meldde eerder dat in bier dat wordt gebrouwen door een plaatselijke brouvVèrij in Pies- ting, in Neder-Oostenrijk, per liter 10 milligram broomzuur was aan getroffen. Volgens een woordvoer der van het ministerie, Georg Lind ner, zou langdurige consumptie kunnen leiden tot letsel aan spie ren, de lever en de nieren. Lindner verklaarde echter dat een hoeveelheid van ruim 6.000 li ter bier, die vorige week vrijdag bij de bewuste brouwerij in beslag was genomen, geen chemicaliën bleek te bevatten. Het nieuws over de vervuiling van het bier volgde op een interna tionaal wijnschandaal. Oostenrijk se en ander wijnen bleken daarbij diethyleen glycol te bevatten, het geen kan leiden tot ernstige ge zondheidsproblemen. Kort Zakelijk Vruchtesappen Het verbruik van vruchtesappen in ons land is in de eerste helft van dit jaar gedaald met veertien mil joen liter in vergelijking met de eerste helft van 1984 toen in totaal 114 miljoen liter werd gedronken. Het sterkst daalde het verbruik van sinaasappelsap: van bijna 56 naar ruim 36 miljoen liter. Daaren tegen is het verbruik van appelsap met vijf miljoen liter gestegen tot 47 miljoen liter. Jaguar Jaguar, de Britse fabrikant van luxe automobielen, heeft in de eer ste helft van dit jaar een winst vóór belastingen behaald van 63 miljoen pond sterling, ongeveer 273 mil joen gulden. Dat is 54 procent meer dan de 41 miljoen pond sterling, 178 miljoen gulden, in de eerste helft van vorig jaar, zo heeft Jaguar laten weten. Volgens Jaguar-top man John Egan is de vraag naar Ja guars op alle grote exportmarkten groter dan het aanbod. Op de be langrijkste exportmarkt, de Ver enigde Staten, nam de verkoop toe met dertien procent tot 13.481 wa gens. Reischeque Sinds gisteren kunnen reizigers in en naar Europa gebruik maken van een nieuwe reischeque in ecus. De cheque is verkrijgbaar bij alle grote banken in onder meer Neder land en is door de banken geïntro duceerd in samenwerking met Thomas Cook. De ecu is de reken eenheid binnen de EG en wordt beschouwd als de eerste stap op weg naar een enkel monetair sys teem in Europa, aldus Cook. Groenten Het areaal met groenten geteeld onder glas is het afgelopen jaar voor het eerst sinds 1976 afgeno men en wel met 150 hectare (3,4 procent) tot 4.436 hectare. Daaren tegen is het areaal bloemen ge kweekt onder glas met 4.116 hecta re vrijwel gelijk gebleven. Dit blijkt uit de voorlopige uitkomsten van de landbouwtelling 1985 van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Daarin is de situatie van mei 1985 vergeleken met die van een jaar eerder. voorwaarde dat in het onderwijs de knappe koppen, de hoogbegaaf den, in de watten worden leggen. Die zijn nodig om de nieuwe pro dukten en processen bedenken. Dr. L. Emmerij, straks topman bij de OESO maar nu nog directeur van het Institute of Social Studies in Den Haag, achtte het berusten in blijvende werkloosheid van 200.000 mensen niet aanvaardbaar. Hij vindt dat de overheid in Euro pees verband de komende zeven tot tien jaar veel geld moet steken in een programma om mensen te scholen of te herscholen voor be roepen waar vraag naar is. Hij noemt dat een investering in men selijk kapitaal, die de werkloos heid aanzienlijk terugbrengen. Staatssecretaris drs. F. Bolken- stein, die het symposium opende, hield een pleidooi voor multinatio nale ondernemingen. Naar zijn me ning zorgen die bedrijven voor een grote stabiliteit, ook in de ontwik kelingslanden. Hij vindt dat de on dernemingen niet te veel met ethi sche principes opgezadeld mogen worden die elders niet leven. Ze moeten marktgericht kunnen ope reren. aldus de staatssecretaris. Muntendam voegde daar na mens Philips aan toe dat de over heid het bedrijfsleven zoveel mo gelijk kansen geven om goed te in vesteren. Bovendien moet de Eu ropese markt zo snel mogelijk tot één thuismarkt voor de grote con cerns worden gemaakt. Voor het op termijn voortbestaan van een industrieel zelfstandig Europa acht hij een dergelijke markt noodzake lijk. Volgens Emmerij moeten niet alleen de ondernemingen in nieu we ontdekkingen investeren, maar ook de overheid. Hjj stelde vast dat angst voor nieuwe technieken ave rechts werkt. HILVERSUM (ANP) - De omroep- werkgevers blijven zich verzetten tegen de plannen van minister De Koning (sociale zaken) om het om- roeppersoneel tot trendvolgers te maken. In een gisteren verstuurde brief aan de Tweede Kamer bena drukken zij dat de omroepen zich in het personeelsbeleid moet kun nen meten met de vrije marktsec tor. Dat geldt volgens werkgevers voorzitter H. Spaan niet alleen voor de facilitaire sector (camera bediening en dergelijke), maar ook op programmatisch vlak. In de huidige situatie heeft het kabinet voldoende mogelijkheden om het arbeidsvoorwaardenbeleid binnen de omroep bij te sturen. Daarvoor hoeft geen indruk ge maakt te worden op de onderhan- delingsvrijheid, aldus Spaan. Werkgevers en werknemers zitten wat betreft hun bezwaren op één lijn. Alleen als de bonden besluiten het stakingswapen te hanteren, ko men zij tegenover elkaar te staan, zo meent hij. Een andere potentiële hobbel in de relatie tussen werkgevers en werknemers binnen de omroep, de afronding van het cao-overleg voor 1985, is volgens Spaan inmiddels uit de weg geruimd. Er is een prin cipe-akkoord bereikt met de bon den, met als belangrijkste resultaat dat de uitbetaling in geval van ziekte op honderd procent blijft ge- handhaafd.Minder zonnig ziet Spaan de toekomst voor de cao-on derhandelingen voor het volgend jaar. Gezien de toenemende druk op de financiering van de omroep - de minister zal geen middel onge bruikt laten om het budget te druk ken en het kabinet weigert voorals nog de omroepbijdrage te verho gen - en de uitwerking van eerder opgelegde bezuinigingen, zullen deze heel wat meer problemen gaan opleveren, zo meende Spaan. Naar verwachting zal het wets voorstel inzake trendvolgers over ongeveer twee weken in de Kamer worden behandeld. De Koning stelt dat ondanks het kabinet de hoogte van omroepbijdrage vast stelt, het omroeppersoneel tot de door de overheid gesubsidieerde sector behoort en derhalve als trendvolger dient te worden aange merkt. NAALDWIJK - Bij bloemenveiling Westland in Naaldwijk is gisteren de 'Aircofleur' geopend, een reusachtige koelruimte. De koelcel, gebouwd in twee lagen, beslaat een oppervlakte van 24.000 vierkante meter. Ongeveer 7000 met snijbloemen beladen stapelwagentjes kunnen hierin terecht. Met de bouw was een investering van 27 miljoen gulden gemoeid. (f0t0 anpi Druppels van Bolfo volgens Bayer niet gevaarlijk UTRECHT (ANP) - De anti-vlooi endruppels voor huisdieren die Bayer onder het merk Bolfo sinds begin dit jaar op de Nederlandse markt brengt zijn niet gevaarlijk. Alleen bij herhaalde overdosering kan het middel, op basis van het insecticide Fenthion. bij honden of katten leiden tot „een lichte veran dering in hun gesteldheid", zonder dat daarbij hun gezondheid wordt geschaad. Dat stelt geneesmidde lenfabrikant Bayer in een reactie op berichten, als zou Fenthion voor mensen en dieren gevaarlijk zijn. Het Amerikaanse onderzoek waaruit deze schadelijkheid zou blijken heeft volgens Bayer slechts aangetoond dat medewerkers van een dierenhospitaal, die met een reeks insecticiden in aanmerking kwamen, neurologische klachten kregen. Het staat niet vast of Fen thion deze klachten heeft veroor zaakt. Bolfo-druppels zouden bij normaal gebruik, door middel van het bijgeleverde pipet, geen enkel risico vormen, ook niet voor kleine kinderen. Zelfs wanneer dezen be handelde dieren zouden aaien, ko men zij in aanraking met een zeer kleine en daardoor ongevaarlijke hoeveelheid Fenthion. T1EL - Voor het 25ste oogst- en fruitcorso, dat morgen in Tiel wordt gehouden, is men op dit moment druk bezig met het aanbrengen van het fruit en de andere oogstprodukten op de praalwagens. ROERMOND (ANP) - De presi dent van de rechtbank in Roer mond mr H. Paulussen heeft de directie van het koeltechnische bedrijf Koma BV uit Melick gisteren gelast binnen 24 uur de in de produktieruimte van het bedrijf opgestelde 18 tv-ca mera's te verwijderen. Veertien dagen geleden had de FNV namens de werkne mers van Koma in kort geding geëist het omstreden tv-circuit te verbieden. Dit zou namelijk een ernstige inbreuk beteke nen op de privacy van de mede werkers. Volgens de vakbond zouden die zich voortdurend bespied voelen, zodat ze niet meer spontaan kunnen reage ren met als gevolg allerlei psy chische effecten die wel eens zouden kunnen ontaarden in agrëssiviteit. De verwijdering van het tv- circuit dient in ieder geval te duren tot aan het moment dat tussen partijen overeenstem ming is bereikt, of dat door middel van een bodemproce dure een eindvonnis zal zijn verkregen over de toelaatbaar heid van het tv-circuit. het ge bruik ervan en de controle er op. Mr Paulussen wees het von nis op straffe van een dwang som van 50.000 gulden per dag. de gemeente volgens de hoogleraar belasting. veel eerder worden aanvaard dan Prof. Boorsma zei dat hem uit een algemene belastingverhoging, onderzoek is gebleken dat onder Verzwaring van gemeentelijke be- het kabinet-Lubbers in twee jaar lastingen moet dan bij voorbeeld ongeveer net zoveel rijkstarieven ook niet worden gezocht in een zijn veranderd als in de 20 jaar verhoging van de onroerend-goed- daarvoor. UTRECHT (ANP) - Belastingont duiking wordt veel minder aan trekkelijk wanneer er meer ge meentelijke en provinciale belas tingen komen en de loon- en in komstenbelasting sterk worden verlaagd. Dat betoogde prof. dr. P.B. Boorsma, hoogleraar openba re financiën aan de TH Twente, gis teren in Utrecht tijdens een sym posium over het belastingstelsel. Volgens Boorsma wordt belas tingontduiking veel moeilijker wanneer de belasting vooral door de lagere overheden wordt geïnd. Bovendien zullen .gemeente en provincie op die manier veel meer mogelijkheden krijgen, aldus Boorsma. De hoogleraar is ervoor dat ook milieuheffingen (de vervuiler be taalt) en het profijtbeginsel (beta len in verhouding tot de mate waarin een dienst wordt gebruikt) meer worden gehanteerd door la gere overheden. Hij vatte zijn plei dooi samen met zijn opvatting dat de lasten dichter bij de bron moe ten komen te liggen. "Overheve ling van belastingen van rijk naar lagere overheden zorgen voor een betere spreiding van lasten en uit voeringskosten". Boorsma pleitte ervoor de op brengsten van bepaalde belastin gen of belastingverhogingen te "oormerken" voor een bepaalde bestemming. Een extra belasting voor het opruimen van een gifbelt of voor andere urgente zaken zal door de inwoners van de betreffen- Restantenbeurs uniek in Europa ROTTERDAM (GPD) - De zes tien afgedankte Starfighters waarmee de Luchtmacht om hoog zit, zijn er niet te koop. Maar wie voor een koopje vijf miljoen flesjes parfum, twee mil joen ballpointvullingen, een mil joen aanstekers of 650 ski-jacks op de kop wil tikken, kan vanaf zondag 10 uur terecht in de Mer- wedehal van de Utrechtse Jaar beurs. door Bas Happel Daar vindt tot en met dinsdag de restantpartijenbeurs Stock Lots plaats. Het gaat om spullen die via de gangbare afzetkanalen niet of moeilijk zijn te verkopen en zijn ontstaan door overpro- duktie, te enthousiast inkopen of het onverwacht schrappen van orders. Dat laatste is bijvoor beeld het geval met de vijf mil joen flesjes parfum. Althans dat heeft mevrouw Molenaar van het Rotterdamse organisatiebureau Intraservice, de initiatiefnemer van de beurs, te horen gekregen van de Engelse inzender. Broodtrommels „Kyk, als het om 125 houten broodtrommels of 600 fietstassen gaat, vraag je je niet af waar het vandaan komt", zegt ze. „Ik weet niet of het om vervalste parfum gaat. Die Engelsman zegt er wel een prijs of onderscheiding mee te hebben gewonnen in België en dat ook de oorspronkelijke afne mer de order onverwacht heeft geannuleerd", aldus mevr. Mole- De beurs is uniek in Europa. Alleen New York kent iets soort gelijks, the Merchant and Varie ty Show. Pas vorig jaar april werd dit 'Waterlooplein in het groot' als gokje voor de eerste keer gehouden. Het bleek aan te slaan. Het aantal deelnemers groeit, de beurs is in het land doorgedrongen en ook vanuit het buitenland groeit de belang stelling. Op de beurs wordt al leen maar grote handelswaar aangeboden. Behalve het al ge noemde, liggen er 40.000 voet balshirtjes op een of meer kopers te wachten, drie miijoen meter vitrage, 80.000 plastic kettinkjes en armbanden, 100.000 autozeke ringen, 20.000 paar joggingschoe- nen en nog vele honderden ande re partijen. Genoeg voor bijvoor beeld een startende ondernemer om een winkeltje te beginnen, maar te groot voor de particulier die tegen betaling van een-tientje zijn voordeel dacht te kunnen halen. Het is overigens niet zo dat de 800 boormachines en 400.000 wenskaarten, om nog maar even een greep te doen, keurig voor de potentiële koper zijn uitgestald. Om de koper de huur van een vrachtwagentje te besparen, wordt er alleen met monsters ge werkt. Explosie Iedere verhaal. bedrijf Swétex 4000 leren zitjes, in het vak beter bekend als ka- meelzadelkussens, tegen een voordeelprijsje te koop aan. Swa- tex, zo vertelt directeur Poot, had de keus tussen het ontslaan van enkele tientallen stiksters en het bewust kweken van een overcapaciteit. Poot: „Het ver koopseizoen in de meubelbran che loopt ongeveer van septem ber tot april. In de den ligt die verkuup nagenoeg stil. Er zit echter een explosie in de verkoop van die kussentjes. In 1974 lag dat nog op zo'n 6000 stuks, dit jaar onder invloed van veranderde woongewoontes op 400.000. Omdat de produktie in de zomermaanden gewoon door gaat, zitten we nu met een teveel. Het is een afweging. De andere keuze is het ontslaan en nooit meer terugkrijgen van goede stiksters. Het gaat in dit geval dus om een goed lopend produkt en niet om oveijarige modellen, die we alleen aan een buitenland se afnemer proberen te verko pen. Wil iemand er in eigen land een verkoopstuntje mee uitha len, dan zouden we ons eigen gla zen ingooien. Lukt het op die manier om de overproduktie af te romen, dan gaan we er vol gend jaar mee door. Deze beurs is voor ons een proef'. In tegenstelling tot 'gewone beurzen', geldt bij deze: wie het eerst komt het eerst maalt. Me vrouw Molenaar: „Sommige handelaren zijn al meteen hun spullen kwijt. Die hebben ze dan verkocht aan een collega, terwijl de deur van de Merwedehal nog niet eens open was". LEIDSCHENDAM (ANP) - De om zet van Van Berkel (electronische weegapparatuur, snijmachines en koelinstallaties) heeft in de eerste helft van dit jaar 301 miijoen gul den bedragen, 21 miljoen gulden meer dan in dezelfde periode van 1984. De groepswinst na belastin gen steeg van 0,8 miljoen naar 1,1 miljoen gulden. De resultaten van 1985 worden nadelig beinvloed door het beëin digen van de fabrikage en de reor ganisatie van de activiteiten in Bel gië en het sluiten van de fabriek en de verplaatsing van het bedrijf in Oostenrijk. De groepswinst na be lastingen zal voor heel 1985 hoger uitkomen dan in 1984 (1 miljoen gulden), maar de winststijging zal nog bescheiden zijn. Wegener De omzet van het uitgeverscon cern Wegener is in de eerste helft van dit jaar toegenomen met 3,8 procent van 127 miljoen gulden tot 132 miljoen gulden. De nettowinst kwam uit op 3.3 miljoen gulden. Bij gelijkblijvende ontwikkelingen verwacht Wegener voor heel 1984 een nettowinst die ongeveer gelijk zal zijn aan die van 1984 (4,6 mil joengulden). De omzetstijging heeft zich in het eerste halfjaar in alle sectoren voorgedaan, en werd in belangrij ke mate veroorzaakt door doorge voerde tariefsverhogingen. De be taalde oplage van de dagbladen daalde weer met 1,7 procent. Twijnstra Het bedrijfsadviesbureau Twijn stra Gudde heeft over de eerste helft van dit jaar hetzelfde bedrijfs resultaat behaald als over dezelfde periode vorige jaar: 1,6 miljoen gul den. ROTTERDAM (ANP) - De prijzen van super- en normale benzine gaan morgen met 2 cent omhoog ten gevolge van de stijging van de dollarkoers. De meest voorkomen de prijzen (zelftank) worden dan 1,87 gulden per liter voor super en 1,81 gulden per liter voor normale benzine, zo is gisteren in Rotter dam bekend gemaakt. Eerder deze week werden super- en normale benzine ook al 2 cent duurder. Ook LPG wordt duurder en gaat met 2,4 cent per liter omhoog. De meest voorkomende prijs wordt daarmee 73,9 cent per liter (be diend). De prijzen van dieselolie, huis brandolie, stookolie en petroleum blijven onveranderd. DEN HAAG (ANP) - De waarde van de uitvoer van goederen is in juli met achttien procent gestegen ten opzichte van juli 1984 en kwam daarmee op 18,3 miljard gulden. In de eerste zeven maanden van 1985 is voor 136,4 miljard gulden geëx porteerd, elf procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De invoer van goederen had in juli een waarde van 17,9 miljard gulden, vijftien procent meer dan in juli 1984. Over de eerste zeven maanden van 1985 werd voor 130,2 miljard gulden ingevoerd, veertien procent meer dan in dezelfde pe riode vorig jaar. Dit leverde over de eerste zeven maanden een positief uitvoersaldo van 6,1 miljard gul den op tegen eenzelfde saldo van 8,7 miljard in die periode vorig jaar. Bij de export groeiden in de eer ste zeven maanden van 1985 ten opzichte van dezelfde periode in 1984 vooral de sectoren machines (negentien procent), ijzer en staal (negentien procent), elektrische apparaten (achttien procent) en mi nerale brandstoffen (vijftien pro cent). Aan de invoerkant gold die groei vooral machines (dertig pro cent). elektrische apparaten (22 procent),organische chemische produkten (22 procent) en kunst matige plastische stoffen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9