Wijziging hoek steen apartheid Privé gaat op tourneej Overgelopen KGB'er 'grote vangst' Mitterrands gang naar Mururoa Advies: vervang pasjeswetten Kapitein die zwarten dumpte 10 jaar cel in VS blijven weg bij proces Hof Dorp in Peru verdwenen Doe mee ases&z0 met Privé VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG (AP) - De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren laten weten dat de pasjeswetten, waardoor zwarten in blanke gebieden beperkt worden in hun bewegings vrijheid, mogelijk worden afgeschaft. De pasjeswetten worden met de thuislandenpoli- tiek als twee belangrijke pijlers van ap&rtheid gezien. De mededeling van de regering volgt op een advies van de com missie voor grondwetszaken van de presidentiële raad. In een rap port van de commissie wérd ge zegd dat de wetten 'zoals ze nu worden toegepast worden, discri minerend zijn en in strijd met de elementaire rechten van de mens.' De leden van de commissie zijn door president Botha zelf be noemd. In het advies van de presidentië le commissie wordt gezegd dat de pasjeswetten moeten worden ver vangen door een urbanisatieplan om de stroom van mensen naar de grote steden tegen te gaan. Zuid- Afrika's oplossing hiervoor was om blanken toe te staan zich te ves tigen waar ze wilden terwijl zwar ten aan zware beperkingen werden onderworpen. Volgens de commissie moet ook meer geld worden besteed aan de ontwikkeling van de zwarte woon wijken en toestemming worden ge geven voor officieuze zwarte ne derzettingen aan de rand van grote steden. De zwarten zouden zelf betrok ken moeten worden bij de ontwik keling van hun woonwijken, aldus het rapport. De regering heeft ech ter nog steeds moeite om zwarte leiders over te halen mee te werken aan dergelijke plannen. De regeringen van de Verenigde ATHENE (AFP/DPA) - De recht bank in Athene heeft gisteren de kapitein Antonis Plytzanopoulos veroordeeld tot 10 jaar en 10 maan den gevangenisstraf. Hij werd schuldig bevonden aan het over boord zetten van 11 Afrikaanse verstekelingen voor de kust van Somalië. De blinde verstekelingen werden overboord gezet in een ge bied waar veel haaien voorkomen. In zijn verdediging had de kapitein aangevoerd dat "haaien toch geen zwarten eten". Het is niet bekend wat het lot is geweest van de verstekelingen. Een onderzoek van het internatio nale Rode Kruis heeft niets opgele verd. Dat gegeven vormde tfbor de rechtbank de reden om de kapitein tot een lagere straf te veroordelen dan het openbaar ministerie had geëist. De andere bemanningsle den werden veroordeeld tot gevan genisstraffen die varieerden van 6 tot 44 maanden. Staten en Groot-Brittannië hebben onmiddellijk positief gereageerd op de aankondiging van de Zuid afrikaanse president Botha dat de pasjeswetten misschien in de toe komst zullen worden afgeschaft. Rellen De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren drie zwarten doodgescho ten in de buurt van Kaapstad en 10 zwarte scholieren en een blanke onderwijzeres verwond bij Johan nesburg. De politie deelde mee dat drie zwarten om het leven kwamen in de zwarte woonwijk Guguletu bij Kaapstad, toen de politie scho ten afvuurde op een menigte van ongeveer 100 zwarten, die een weg gebarricadeerd hadden met bran dende autobanden. In Soweto, het grootste zwarte ghetto van Zuid-Afrika bij Johan nesburg, schoot de politie op een groep betogende scholieren. Drie meisjes, zeven jongens en een blanke onderwijzeres liepen schot wonden op. Het was volgens een politiewoordvoerder onduidelijk hoe de lerares in de vuurlinie te recht was gekomen. Bewoners van de wijk Pimville zeiden dat de poli tie op een gegeven moment in het wilde weg om zich heen schoot. De Zuidafrikaanse regering heeft de verkoop van het Ameri kaanse blad Newsweek van deze week verboden. Verslaggever Ray Wilkinson van Newsweek kreeg het bevel om het land te verlaten. Het verhaal dat hij had geschreven zou volgens de regering 'het ge weld op straat' bevorderen. Acht leden van de Groenenfrac- tie van de Westduitse Bondsdag hebben gisteren een tweedaagse protestactie in de Westduitse am bassade in Pretoria beëindigd. Aanleiding tot hun actie was de weigering van de Westduitse rege ring om harde economische sanc ties af te kondigen tegen Zuid-Afri- PARIJS - In Frankrijk lopen 58 kinderen met het Aids-virus rond en daarvan zijn er 'enige tientallen' gewoon op school of in een crèche. Deze mededeling van het hoofd van de afdeling immunologie van het beroemde Paryse kinderzie kenhuis Necker zaaide aanvanke lijk enige paniek. Ze leidde echter door Rudolph Bakker niet tot angstpsychoses en mani festaties zoals die zich deze dagen op Amerikaanse scholen hebben voorgedaan. Professor Griscelli verklaarde te genover de pers en in TV-inter- views dat kinderen met het Aids- virus geen enkel gevaar voor ande re kinderen opleveren. Tenslotte wordt het alleen overgebracht door DEN HAAG (AP) - Nicaragua heeft gisteren tegenover het inter nationale gerechtshof in Den Haag verklaard dat de Verenigde Staten een verbod van het hof op verdere hulp aan de anti-Sandinistische re bellen 'op flagrante wijze heeft ge negeerd.' De door Nicaragua aangespan- nen rechtszaak tegen de Ameri kaanse regering op beschuldiging van betrokkenheid bij sabotage-ac- ties in Nicaragua, werd gisteren na een reces van tien maanden voort gezet met een reeks hoorzittingen. De Amerikaanse regering boycot het proces, en heeft aangekondigd de uitspraken van het hof naast zich neer te zullen leggen. Het Amerikaanse argument daarbij is dat de Sandinisten het proces slechts willen misbruiken als een 'propaganda-forum.' De Sandinis ten hebben echter aangekondigd met bewijsmateriaal en getuigen te zullen komen om hun beweringen te staven dat de VS de tegen hen gerichte agressie daadwerkelijk steunt. Voorafgaand aan het proces gaf Nicaragua een getuigenverklaring vrij, waarin een voormalige contra leider verklaart dat de CIA direct betrokken is bij de oorlog tegen de Sandinistische regering. In een getuigenverklaring van de voormalige rebellenleider Edgar Chamorro zegt deze dat hij in 1981 een ontmoeting heeft gehad met CIA-agenten, die hem vertelden dat zij spraken uit naam van de president van de Verenigde Staten die 'de Sandinisten weg wilde heb ben'. In Frankrijk 50 kinderen met Aids-virus seksueel contact en bloedtransfu sie. Sinds 1 augustus wordt in Frankrijk het bloed van donors voor de transfusie op het virus ge controleerd. Bij ouders opgeko men angst dat de ziekte via speek sel zou kunnen worden overge bracht, wordt door de experts met klem bestreden. Kinderen kunnen een Aids-virus alleen oplopen in de baarmoeder en - tot voor kort en nu niet meer - door bloedtransfusie. We kennen geen enkel kind, aldus professor Griscelli, dat het virus op een ande re manier zou hebben gekregen. Deze constatering stelt Franse va ders en moeders wellicht gerust. Wat niet wegneemt dat ze achteraf tot de conclusie komen dat hun kinderen min of meer als proefko nijnen zijn gebruikt om te zien wat er zou gebeuren als ze met kinde ren met het Aids-virus samen zijn. Bij een opinie-onderzoek is ko men vast te staan dat 35 procent van de ouders ervoor zouden zor gen dat hun kind geen contact zou hebben met een Aids-dragend kind. Van de ondervraagden meent 26 procent dat er voor hun kinderen geen gevaar voor besmet ting zou bestaan. Professor Gris celli goot nog wat olie op de golven door erop te wijzen dat voor kinde ren op school het gevaar veel gro ter is om met het hepatitus-virus te worden besmet dan met Aids. Een argument even weinig doeltref fend als dat waarbij wordt gecon stateerd dat de automobiel gevaar lijker is dan het vliegtuig. Het internationale Hof van Justitie is gisteren in het Haagse vredespa leis begonnen met de behandeling van de strafklacht van Nicaragua te gen de VS. De Amerikaan tafel bleef leeg. (foto anp> Omstreden reis moet Franse autoriteit bevestigen PARIJS - Het bliksembezoek van president Mitterrand aan de Muru- roa-atol is door de politieke vrien den van het socialistische staats hoofd evengoed als door zijn te genstanders met instemming be groet. Andere geluiden komen uit Australië en Nieuw-Zeeland. De premiers van die landen hebben de aanwezigheid van het Franse staatshoofd in het eilandenrijk van de Stille Zuidzee als provocatie af geschilderd. door Rudolph Bakker Niemand twijfelt over de aard van de politieke manoeuvre van de president. Hij komt duidelijk ma ken dat Frankrijk in de Stille Zuid zee territoriale rechten heeft. En dat zijn land rustig zal doorgaan met het doen van atoomproeven op de Mururoa-atol, alle protesten uit omringende gebieden ten spijt. Deze reis per Concorde over een afstand van 20.000 kilometer was niet nodig geweest als de Franse geheime dienst niet betrokken was geweest bij de aanslag op de Rain bow Warrior in de haven van het Nieuwzeelandse Auckland in juli van dit jaar. De Franse regering heeft gepro beerd te verhinderen dat de Rain bow Warrior van de internationale milieu-organisatie Greenpeace als middelpunt van een protestvloot naar Mururoa zou opstomen om de bevolking op de omringende eilan den tegen de atoomproeven in het geweer te roepen. Met deze actie zouden de proeven niet alleen wor den gehinderd, maar de Franse re gering zou er zelfs toe gedwongen kunnen worden ze te beëindigen. De Gaulle De aanwezigheid van de Franse president op Mururoa is nu juist bedoeld als een onderstreping van de rol die Frankrijk zich in dit Oost-West-conflict al sinds presi dent De Gaulle had toebedacht: die van een onafhankelijke, met een eigen atoomwapen' uitgeruste bemiddelaar. President De Gaulle was voor Mitterrand het eerste en laatste Franse staatshoofd dat voet op de Mururoa-atol zette. De Gaul le volgde er het ontploffen van een atoombom, proeven die sindsdien al lang niet meer in de lucht, maar onder de grond worden gedaan. Een provocatie in de ogen van de Australiërs en de Nieuwzeelanders is ongetwijfeld ook Mitterrands initiatief tot het oprichten van een 'comité voor de coördinatie van de Zuidelijke Pacific', waarin Franse ambassadeurs en gezaghebbers van overzeese gebieden in dit deel van de wereld zitting hebben. Dit 'comité' is onder meer het ant woord op het 'Forum van de Zuidelijke Pacific', waaraan der tien landen deelnemen onder lei ding van Australië en Nieuw-Zee- land. Pogingen van het bestuur van de Franse Polynesische Archi pel, en van de onafhankelijkheids beweging FLNKS op Nieuw-Cale- donië, om als toeschouwers aan dit forum deel te nemen, zijn afge ketst. Een aantal deelnemende on afhankelijke regeringen zou achter de schermen het niet helemaal met de pacifistische koers van dit fo rum eens zijn. Vastberaden Zowel naar buiten toe als naar binnen dient de reis van de Franse president het bewijs te leveren van Frankrijks internationale kracht en vastberadenheid. In '83 was Mit terrand onverwacht in Beiroet na de terroristenaanslag waarbij een aantal Franse soldaten het leven liet. Het jaar daarop ontmoette Mit terrand op het eiland Kreta de Li bische machthebber Gaddafi, om een eind te maken aan de machts strijd in Tsjaad. En afgelopen ja nuari was hij in de Nieuwcaledoni- sche hoofdstad Noumea om er dui delijk te maken dat - ondanks een zekere mate van onafhankelijkheid voor dit Franse eilandenrijk over zee - Frankrijks aanwezigheid er niet in twijfel moest worden ge trokken. Deze onverwachte verto ningen van macht spraken de Fransen op korte termijn wel aan. Wat niet wegnam dat de Franse troepen zich later uit Beiroet terug trokken, Gaddafi ermee doorging zijn troepen in Tsjaad te infiltreren en de strategische positie van Nieuw-Caledonië niet volledig be wijsbaar is. Geen kritiek Op korte termijn zal de reis van de Franse president naar Mururoa in Frankrijk door niemand - behal ve door de snel in belang afnemen de communisten - worden bekriti seerd. Het enige werkelijke protest komt uit de ecologenhoek, die in Frankrijk echter elke politieke be tekenis verloren heeft. Het dagblad Le Monde noemde kortgeleden het meest zorgwekkend van de aan slag op de Rainbow Warrior het uitblijven van enige noemenswaar dige reactie vanuit de Franse be volking. Frankrijk is het enige land in West-Europa - aldus het blad - dat een autonome internationale rol wil blijven spelen op basis van zijn atoommacht. Bovendien wordt deze rol er door bijna alle po litieke stromingen gesteund. Hier door heeft de staat - aldus Le Mon de - een aanzienlijke autoriteit ver kregen, een autoriteit die ze in lan den als de Bondsrepubliek, Italië en Nederland verloren heeft. Zijn reis naar de Mururoa-atol zal de socialistische partij van de pre sident dan ook bij de komende par lementsverkiezingen in maart al leen te staan komen op het verlies van de ecologenstemmen. Pacifis ten en ecologen vormen in dit land echter een nietig groepje roepen den in de woestijn. LIMA (Rtr.) - Een afgelegen In diaans dorp in de Peruaanse An des waar in 1983 acht verslagge vers werden vermoord, is tot de grond afgebroken en de 500 in woners zijn verdwenen. De politie die op zoek was naar de oud-burgemeester van Uchu- ruccay, 50 km van Ayacucho, trof deze week nog slechts enke le muren aan waar de kerk, de school en het dorpskantoor ston den, zo verluidde. Er was geen teken van de veelal ongeletterde inwoners, die zijn beschuldigd van het stenigen, neersteken en doden van acht journalisten in januari 1983. Ze hadden de ver slaggevers aangezien voor guer rillastrijders van de maoïstische beweging Sendero Luminoso (Lichtend Pad). De Indianen hebben zich kennelijk elders ge vestigd. 'Afrika doet te weinig aan Aids' LOESAKA (IPS) - De Wereld Ge zondheids Organisatie (WHO) is verontrust over de houding van Afrikaanse regeringen ten aanzien van Aids. Dat heeft Gottlieb Mone- kosso, directeur van de WHO voor Afrika, gezegd ter gelegenheid van een regionale conferentie van de organisatie, die woensdag in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka is begonnen. Afrikaanse regeringen hebben tot nu toe gevallen van de besmet telijke ziekte, waarvoor nog geen geneesmiddelen zijn ontdekt, niet gerapporteerd. De gezondheidsor ganisatie had de regeringen om aantallen van bekende Aids-pa- tiënten gevraagd. Afrika, met na me Zaire, wordt door deskundigen een belangrijke brandhaard van de ziekte genoemd. Volgens Mone- kosso kan de negatieve houding van Afrikaanse regeringen de po gingen van de WHO om de epide mie onder controle te krijgen on dermijnen. De WHO ontwikkelt op het ogen blik apparatuur waarmee onder zoekers kunnen vaststellen of pa tiënten drager van Aids zijn, aldus Monekosso. Voorts komt er een programma dat moet voorkomen dat mensen na een bloedtransfusie besmet raken. Dodencijfer van treinramp nu 49 VISEU (AP) - Uitgeputte brand weerlieden hebben gisteren uit de verwrongen en gesmolten wrak stukken van twee personentreinen nog meer lijken geborgen, waar door het officiële dodencijfer van de botsing van woensdag is geste gen tot zeker 49. Het was de ergste treinramp in Portugal sinds in 1965 80 mensen omkwamen bij een der gelijk ongeluk in Custoias bij Op orto. Volgens functionarissen belast met de reddingswerkzaamheden zijn tot nog toe 17 lijken geïdentifi ceerd, allen Portugezen, en kan het dodental nog stijgen, omdat een aantal gewonden in levensgevaar verkeert. Zeker 81 gewonden zijn naar ziekenhuizen in grote steden als Oporto en Lissabon vervoerd, van wie de meesten met ernstige brandwonden. Functionarissen wisten nog steeds niet zeker hoeveel passa giers aan boord waren van de twee treinen - de ene een sneltrein met honderden gastarbeiders op weg naar Frankrijk, en de andere een lokale trein. De sneltrein, bestaande uit ge wone wagons, zeven slaapwagons, een restauratiewagen en een goe derenwagon, was op weg van de kustplaats Oporto naar Hendaye in Frankrijk. De trein had vertraging opgelopen en volgens eerdere be richten zou de machinist niet heb ben gewacht tot de lokale trein op een zijspoor was gereden. Maar een onderzoeksteam van de Portugese spoorwegen zei nog niet zeker te weten wat de oorzaak van het on geluk was. ADVERTENTIE „n;„L„ PR1VP.1X Winston's unieke PRIVE- collectie in ons mode- theater. En de mooiste bruidsjurken ter wereld. Presentatie Mariette Bruggeman. TV-PRIVE nu in hel theater. De altijd verrassende PRIVÉ TALKSHOW met HENK VAN DER MEYDEN en PHILIP SCHELTENS. Win die prachtige Ford Cabriolet! Nederlands meest succesvolle hitster George Baker 1 tj in ons Privé- Jp theater! Leer de trucs van de Hollywoodsterren! Make- up-demonstraties. Laat u zelf behandelen! De Privé Idee Show komt ook bij u in de buurt: maandag 16 september. Leiden: Stadsgehoorzaal, Breestraal 60. Ontdek uw talent tijdens een professionele screentest en win een tv- of filmrol! Tal van nieuwe ideeën die elke vrouw interesseren. Kijk! Proef! Geniet! en Bewonder! LONDEN - Met het overlopen van Oleg Gordievsky, hoofd van de Russische geheime dienst KGB in Londen, gisteren gevolgd door de uitwijzing van 25 personeelsleden van de Russische ambassade in Londen, heeft de Britse veilig heidsdienst een grote vangst ge daan. Nu al wordt gesproken over Britse Alliantie De alliantie van de Britse sociaal democraten SDP en Liberalen doen het goed in de enquêtes te genover hun concurrenten in de Britse politiek, de Conservatieven en Labour. Uit een enquête in op dracht van het Engelse dagblad The Guardian blijkt dat 35 procent van de kiezers op de Alliantie zou stemmen. Labour kreeg 34 procent en de Conservatieven 30 procent. De kleinere partijen zouden 1 pro cent van de stemmen krijgen. het belangrijkste succes van enige westerse geheime dienst sinds ja ren. Dat is niet voor niets. Een woord voerder van de Russische ambas sade sprak weliswaar van een "on gerechtvaardigde uitwijzing", maar aangenomen wordt dat Gor dievsky over een zeer uitgebreide kennis beschikt, niet alleen over het werk van de KGB in Engeland alleen, maar in nog een groot aan tal andere landen. Illegaal Gordievsky werd in 1938 gebo ren, en sloot zich in 1962 aan by de KGB. Na een opleiding die een jaar duurde, was hij de volgende tien jaar actief als geheim agent, zowel in als buiten de Sowjet-Unie. Hij was in het bijzonder belast met de zorg voor door de KBG illegaal in het buitenland gestationeerde agenten. Vanaf 1973 had hij bij de KGB een bureaubaan, en hij moet, zo menen Britse specialisten op het gebied van spionage, vooral in die tyd een zeer omvangrijke kennis de wereldwijde activiteiten de Russische geheime dienst hebben opgedaan. Vanaf het eind van de jaren '70 was Gordievsky in Scandinavië werkzaam, tot hij in 1982 in Lon den werd geplaatst. Net voor zyn overlopen werd Gordievsky, de nummer zes van de Russische am bassade in de Britse hoofdstad, ge promoveerd tot hoofd van de KGB in Londen. Gordievsky zal de komende maanden uitgebreid en tot in alle details worden uitgevraagd. Het is wel zeker dat dat niet alleen een Yri Vasilyevich Jezhov, de 25 uitgewezen spionnen, (foto api kwestie zal zyn van de Britse ge heime diensten, maar ook van de CIA en mogelyk ook de Zweedse vergelijkbare dienst. Nieuw bestaan Gordievsky zal de komende tijd wonen in een zogenaamd „safe house", waarvan de Britse contras pionagedienst, MI6, er her en der door het land verspreid een aantal heeft. Hij zal een salaris krijgen overeenkomstig zijn rang: als hij in de KGB kolonel was, krijgt hy het salaris (en de pensioenrechten) van een Britse kolonel. Als hy dat zou willen, zou MI6 hem een nieuwe identiteit kunnen geven om hem in staat te stellen een heel nieuw be staan op te bouwen. Met het overlopen van Gordievs ky is nu het Russische geheime netwerk in Engeland in elk geval voor het moment kapot. Dat het om een uitgebreid netwerk gaat, werd enkele maanden geleden dui delijk toen een andere Russische overloper, een majoor in de militai re inlichtingendienst van de Sow- jets, de GRU, tijdens een radio-in terview een tipje van de sluier op lichtte. Volgens hem zyn er op elk gege ven moment minstens veertig Rus sische spionnen in Engeland werk zaam. Die zyn niet alleen op de Russische ambassade te vinden, maar ook op de handelsmissie van de Sowjets in het Noordlondense Highgate, bij de nationale lucht vaartmaatschappij Aeroflot, de Russische toeristendienst Intou- rist en onder journalisten. De overloper, die de schuilnaam Victor Suvarov gebruikte, zei dat met name de handelsmissie als „één enorm bolwerk" van de GRU moet worden gezien. In elke Euro pese hoofdstad, aldus Suvarov, zyn wel 12 tot 15 GRU-agenten te vinden. Bladluizen Soms worden de agenten van GRU of KGB in Engeland ontdekt Vanaf 1981 werden als gevolg daar van in totaal tien Russen uitgewe zen. Maar de spectaculairste uitwij zing vond plaats in 1971, toen de toenmalige minister van buiten landse zaken Lord Home 105 Rus sen op het vliegtuig liet zetten. Dat kon hy doen na informatie van Oleg Lyalin, een majoor van de KGB, die, net als Gordievsky nu, overliep. Lord Home is altijd nogal filpsofisch geweest over dit soort uitwijzingen. In een interview zei de nu 81-jarige politicus begin dit jaar: „Russische spionnen uitwij zen is zoiets als bladluizen bestrij den. Van tijd tot tijd moet de spuit bus erop".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7