Steeds Zijloever komt er, maar niet in 1986 Alphen en Leiden pleiten voor fusie tot één nutsbedrijf Honderdjarige in Elisabeth Gasthuis Nader overleg gemeente en provincie Pony's, vissen, bijen, honden, vogels, enz. kortom: Beestenspul VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1985 LEIDEN - Het verzorgingshuis 'Zijloever' is niet van de baan, maar dat er al in 1986 kan worden gebouwd, zoals de bewoners van Noorderkwartier, de Kooi en Groenoord willen, staat allerminst vast. Tijdens een hoorzitting van de vaste commissie van sociale zaken van de provincie stelde wethouder Tesselaar (huisvesting) gisteren voor dat gemeente en provincie met elkaar om de tafel gaan zitten. Nauw overleg over financiële bronnen om de bouw te bekostigen, zou de totstandkoming van Zijloever kunnen bespoedigen. Provinciaal gedeputeerde^drs. J.H. Boone had bij een eerdere"gelegen- heid al geopperd dat wanneer de gemeente Leiden financieel haar nek zou uitsteken de mogelijkheid op realisering van een verzorgings huis in de Kooi zou stijgen. De kansen op een spoedige reali sering van Zijloever leken een paar maanden geleden verkeken, toen de provincie in het voorontwerp plan Wet op de Bejaardenoorden schreef dat de verzorgingscapaci teit in Leiden geen aanleiding geeft om het nieuwbouwproject voor rang te geven. B en W van Leiden ondertreepten toen in een reactie dat het in dit gebied gaat om meer dan 3500 ouderen boven de 65 jaar. "Deze verzorgingsregio, waarvan de kern wordt gevormd door de oude stadswijken Groenoord, Noord en de Kooi, heeft een ver zorgingscapaciteit van 0,0. Was u aanvankelijk in 1982 overtuigd door de argumenten die pleiten voor het realiseren van het verzor gingshuis, nu meent u deze onder druk van bezuinigingen weer te moeten wegpoetsen". Tijdens een hoorzitting voor ge meenten over het toekomstig be jaardenbeleid liet gedeputeerde Boone vervolgens weten dat hij in elk geval zou proberen om het ver zorgingstehuis in het meeijaren- programma voor de bouw van ver zorgingstehuizen opgenomen te ADVERTENTIE Keiler-dealers vindt u in de Gouden Gids krijgen. En later stegen de kansen voor de bouw van Zijloever nog meer door een aantal voorgestelde wijzigingen voor het conceptont werp voor verzorgingstehuizen. Die wijzigingen hielden de toevoe ging in dat aandacht moet worden geschonken aan de specifieke pro blematiek van de grotere steden en dat die problematiek moet worden betrokken bij de beoordeling van prioriteiten. Bedenkingen Gisteren tijdens de hoorzitting bleken statenleden van WD, CDA en PPR nog wel bedenkingen te hebben tegen de wijzigingen in het conceptontwerp. Tilanus (PSP/ CPN/PPR) betoogde dat de verzor gingscapaciteit in Leiden ruim bo ven de norm ligt. "Andere regio's halen die norm niet en moeten dus een hogere prioriteit krijgen. We moeten streven naar een spreiding binnen de regio". Mevrouw Slob- Minkema (WD) pleitte eveneens voor een evenredige verdeling. "Niet alleen in een stad, maar ook op het platteland worden mensen genoodzaakt naar een heel andere omgeving te verhuizen, omdat in hun gebied geen verzorgingshuis is". Mevrouw Offringa (CDA) stelde voor bij het vaststellen van een volgorde niet alleen te kijken naar een overschot of een tekort, maar ook de mogelijkheid van flanke rend beleid (de verzorging buiten het verzorgingshuis om) te bekij ken. Vóór een snelle realisering van Zijloever pleitte de D'66'er Pieters: "De regio-indeling is niet zo bruik baar. We moeten kijken naar witte plekken binnen een gemeente. In Leiden-noord bestaat een grote be hoefte aan een verzorgingshuis. Het is duidelijk, dat Zijloever er moet komen". Ook statenlid De Jongh RPF/GPV pleitte voor de bouw van Zijloever, evenals de SGP'er Coster, die akkoord ging met opneming van de grote-ste- denproblematiek in het concept ontwerp. Hij achtte het een goede zaak, dat de gemeente Leiden fi nancieel wil bijdragen aan de bouw van Zijloever, maar waar schuwde ervoor om de door de rijksoverheid opgelegde bezuini gingen op de gemeenten af te wen telen. Statenlid De Boer (PvdA): "Het betreft daar een zeer herkenbare groep voor wie een bejaardenhuis heel belangrijk is. Hun wens spreekt ons zeer aan". Overigens maakte hij de kanttekening dat je komt te zitten met een capaciteits vraag. Omdat Leiden al een flink aantal verzorgingshuizen heeft, zou het aanbod groter kunnen zijn dan de vraag. "Is het misschien mogelijk door inkrimping of func tie-verandering van bestaande hui zen ruimte te kweken voor het ini tiatiefvan de Kooi?", vroeg hij zich af. Gedeputeerde Boone pleitte in zijn antwoord voor plaatsing van Zijloever op het meeijarenpro- gramma, dat overigens pas in maart volgend jaar na een nieuwe inspraakronde zal worden opge steld. Dat vólgens de wens van de bewoners met de bouw van Zijloe ver in 1986 al zal worden begon nen, is dus zeer twijfelachtig. Ove rigens lijkt dat ook onmogelijk, omdat de grond waar het zal wor den gebouwd, het terrein van de voormalige scheepswerf Boot aan de Zijl, danig is vervuild. De pro vincie heeft tot taak die grond, via een versnelde procedure, te reini gen. Dat gebeurt volgend jaar. Praktisch gezien zou dan pas eind 1986 de eerste paal voor Zijloever de grond in kunnen. Maar dat hangt nu af van de plaats die het krijgt op de meerjarenplanning van de provincie. ADVERTENTIE Ie/ mu/Tde Cartier iRIS-modebrillen Haarlemmerstraat brillen 12 LeidenJ LEIDEN - De Leidenaar N.F. Del- sasso kreeg gistermorgen uit han den van burgemeester Goekoop het boek 'Gezicht op Leiden' in ver band met zijn honderdste verjaar dag, die hij een dag eerder had ge vierd. Delsasso woont sinds februari dit jaar in het Elisabeth Gasthuis in Leiden. Behalve in Leiden, heeft hij ook in Oegstgeest en in Den Haag gewoond. Hij is bij zijn vader in de zaak begonnen als schoorsteenveger en metselaar. Later heeft hij diverse groente- en fruitzaken gehad, on der meer in Leiden op de Mare. Muziek is altijd een hobby van Delsasso geweest. Hij is jaren lid geweest van de Leidse harmonie vereniging 'Orpheus'. Twaalf jaar geleden is Delsasso weduwnaar geworden. Hij heeft acht kinderen, waarvan de oudste 69 jaar is. (foto Hoivasti Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Zijloever De stemming is opperbest: in dienstencentrum de Kooi wacht een groep bejaarden op de bus. Er wordt koffie gedronken, snoep voor onderweg ingekocht, een sigaartje gerookt. Wethouder Kuijers (maatschappelijke aan gelegenheden) wacht met een megafoon op het vertrek van de ouderen. Even later stalt wethou der Tesselaar zijn fiets onder groot gejuich voor de deur: hij zal de protesterende ouderen vergezellen. Bij de commissie voor sociale zaken van Provin ciale Staten zal hij de wens van de gemeente en van de bewoners van Leiden noord, de Kooi en Groenoord verwoorden: "Zijloe ver moet er komen". Het vertrek nadert nu snel. Nog even een foto van de hele groep en wethouder Kuijers die namens het Ouderenberaad - enigszins voorbarig want het Ou derenberaad zal pas die middag bijeenkomen - een verklaring voorleest. "Het Ouderenberaad dringt er bij de commissie met klem op aan om - gezien de nood zaak van een verzorgingshuis in Leiden Noord/de Kooi - de plan nen van de stichting Zijloever grote prioriteit te verlenen en hoog op de lijst van het meerja renplan op te nemen". Gejuich, geklap. Intussen is 'peetvader' Joop Vervoorn ook gearriveerd met een aantal niets aan duidelijk heid te wensen overlatende spandoeken: 'Geef ons in Leiden noord een bejaardenhuis zoals het hoort' en '1990 nee, 1986 ja', 'Regering wat maak je me nou, zet Leiden noord niet in de kou'. Even later vertrekken twee bussen, richting Provinciehuis. Zijloever (2) De stemming over de uitkomst van de komende hoorzitting is optimistisch. "Eerst werd Zijloe ver helemaal afgewezen, nu wordt er tenminste weer ge praat", is de mening van velen. "En als de gemeente nu ook be reid is wat financiële risico's te nemen, zullen ze misschien toch voorrang geven". Het gesprek gaat verder over koetjes en kalf jes. Een krasse mijnheer, bijna 96 jaar oud, haalt herinneringen op aan vroeger en vertelt mopjes. Een mijnheer steekt een siga retje op. "Zie je dat bordje daar, je mag niet roken", is het com mentaar. "Nou er zit hier toch een asbak, die hebben ze niet voor niks gemaakt". "Ja, maar ik ben allergisch voor dat gerook". Een schermutseling die zich in talloze bussen al talloze keren heeft afgespeeld. De roker wint overigens. Bij het Provinciehuis aangeko men - "voorzichtig daar komt een brommert" - is het commen taar niet van de lucht: "Wat een mooi gebouw hè. Kijk eens die gepoetste vloeren. Dan zie je waar je centen blijven'. "Nou, ik weet toch wel waar die blijven hoor", grinnikt een mevrouw. Er wordt goed voor het gezelschap gezorgd: thee is er en stroopwa fels. Iedereen zoekt zo langzamer hand een plaatsje. Een heen-en- weer-geloop van jewelste. "Moe ten we nou op de publieke tribu ne, of mogen we in die grote zaal gaan zitten?" Sommigen trekken de stoute schoenen aan en neste len zich in de Statenzaal zelf, an deren gaan naar boven, de mees ten met de lift. Zijloever (3) Voorzitter Boone opent de verga dering en prijst de betrokken heid van de Leidse ouderen. Twee insprekers zullen vijf mi nuten de tijd krijgen: wethouder Tesselaar en Joop Vervoorn. Tes selaar: "Twee maanden geleden was er teleurstelling bij B en W van Leiden. De belangen van Leiden noord kwamen in de stukken niet voor. Maar nu zegt de heer Boone dat de belangen van Leiden noord niet zullen worden weggepoetst. Zijloever moet er komen". Applaus uit de zaal. En Joop Vervoorn: "Leiden noord is de grootste witte of lie ver gezegd zwarte vlek in de pro vincie. Drieëneenhalf duizend ouderen wonen daar met nul moeter komen". procent verzorging. Daarom: bouwen in 1986; 1990 is onver teerbaar". Applaus. Na deze woorden was het de bedoeling dat de hele goe gemeente het lied 'Bouw de Zij loever' zou aanheffen, maar door een regiefoutje komt het er niet van. De tekst, op de wijze van 'Nederland let op uw zaak': "Heel Leiden-noord let op zijn zaak Ten eind is het geduld Beloften kwamen er wel vaak Nooit werden die vervuld Wij willen in de wijk een huis Voor onze senioren Elders voelen ze zich helemaal niet thuis, alleen en gans verloren". En dan volgen nog twee cou pletten wa'arin de noodzaak van Zijloever wordt uitgelegd. Zijloever (4) De hoorzitting duurt lang. Zeven statenleden zullen een kwartier lang hun zegje over de wet op de bejaardenoorden doen. Halver wege is er een korte pauze. Na de vaak moeilijke en ingewikkelde woorden van de statenleden zal voorzitter Boone een half uur de tijd krijgen om te antwoorden. Voor sommigen duurt het echt te lang. Die gaan in de hal zitten, maken een praatje met de por tier: "Gezellig hè, portier, dat we effe bij je komen zitten?" De por tier lacht, de bussen voor de te rugreis staan allang klaar. Wet houder Tesselaar begint onrustig te worden. Tot vyf uur slechts staan de bussen ter beschikking. Boone: "Het is een openbare hoorzitting. Iedereen mag gaan en staan waar hij wil". Ja, maar de mensen zijn gekomen om een uitspraak. Boone laat doorsche meren dat hij zal pleiten voor een plaats voor Zyloever op de meer jarenplanning. De bus vertrekt. De stemming is gelaten. Krijgen ze Zijloever nu of niet? "Ik ben hier twee jaar geleden ook ge weest. Toen ging het precies het zelfde. Je wordt er toch niets wij zer van". Terug in de Driftstraat vluch ten de meeste mensen naar huis. De piepers moeten nog worden opgezet en het is al half zes. Be vredigend is zo'n hoorzitting niet echt, "Maar toch hebben we er geen spijt van". Joop Vervoorn haalt zijn spandoeken binnen. Die kunnen een volgende keer wéér worden gebruikt. Het eind (of het begin) van Zijloever is nog niet in zicht. Beestenspul (5) Gisteren verliep het 'ultimatum' van de Leidse Dierenbescher ming aan het stichtingsbestuur DLO, dat het dierenasiel aan de Besjeslaan bestuurt. Zoals be kend wil de DLO beheerder Tie- le ontslaan. En de Leidse Dieren bescherming heeft in een brief het stichtingsbestuur uitgeno digd om tijdens Beestenspul een verzoening tot stand te brengen. Gisteren was de uiterste datum, waarop het stichtingsbestuur al of niet op de verzoeningspoging kon ingaan. Gisterochtend arriveerde wèl een brief van het stichtingsbe stuur bij bestuurslid Schouten van de Leidse Direnbescher- DEN HAAG - "Het samengaan van de nutsbedrijven in Leiden, re gio, Alphen en bollenstreek in een bedrijf zal niet tot prijsverhogin gen leiden. Er zullen geen gedwon gen ontslagen vallen en het nieuwe bedrijf zal aan alle eisen voldoen die je eraan stellen kunt". Aldus de Leidse wethouder mevrouw J. G. Fase gisteren tijdens een hoorzit ting van de commissie waterhuis houding en waterschappen uit pro vinciale staten. De hoorzitting was georgani seerd om de gemeentelijke reacties te horen op het provinciale voor stel om de 29 waterleidingbedrij ven in de provincie tot drie terug te brengen: zuid, oost en west. Maar de gemeenten Leiden, Alphen, Katwijk, Wassenaar, Rijnsburg, Noordwijk, Hillegom, Lisse, Sas- senheim, Voorschoten en Boskoop kwamen onlangs met het plan om alle nutsbedrijven in die gemeen ten tot één bedrijf samen te sme den. Dus niet alleen die voor water. maar ook die de levering van gas en elektriciteit voor hun rekening nemen. De Leidse wethouder wees erop dat die plannen stroken met hoe erover op rijksniveau wordt gedacht en vroeg om de provincia le medewerking voor het Nutsbe drijf Zuid-Holland noord in oprich ting. Ook de Alphense wethouder K.H. Mollema uitte zich in die zin. Hij zei dat Alphen een indeling bij het nieuw te vormen waterleiding bedrijf Zuid-Holland oost ver werpt en noemde als voordelen van de oprichting van een energie- en waterbedrijf Zuid-Holland noord een zo laag mogelijke prijs voor een eerste levensbehoefte en een goed dienstbetoon aan de ver bruiker. Voorts roemde Mollema de vrijwilligheid waarin het regio nale plan tot stand komt. "Dit staat haaks op de opgelegde plannen van de provincie". Den Haag De Haagse wethouder N.M. Dijk huizen zei het daarentegen eens te zijn met het provinciale plan met name omdat daardoor door samen voeging van het Leidse en het Haagse een duinwaterleidingbe drijf ontstaat. In een twistgesprek met zijn Leidse collega benadrukte hij nog eens dat voorgenomen in vesteringen van het Leidse duin- waterbedrijf in een nieuwe voorfil- terinstallatie in de Katwijkse dui nen niet nodig zijn omdat het Haagse bedrijf voor precies het zelfde bedrag voorgefilterd water wil leveren. "Laat een objectieve instantie uitrekenen wat Leiden het voorfilteren kost. Voor hetzelf de bedrag leveren wij", aldus Dijk huizen. Maar Fase bleef op een al eerder ingenomen standpunt staan dat de eigen voorfilterinstallatie goedkoper kan werken dan de prijs die Den Haag wil berekenen. Den Haag neemt overigens de provinciale plannen ook niet zon der voorwaarden over. Dijkhuizen stelde de eis dat het Haagse Duin- waterbedrijf ook het Westland voortaan van water mag voorzien. Volgens hem was dat noodzakelijk om de huidige overcapaciteit van het Haagse bedrijf weg te werken. Die overcapaciteit was ontstaan omdat Den Haag Rotterdam had geholpen zijn overcapaciteit te ver minderen. Wethouder Fase zei echter dat het glazuur van haar tanden viel toen Dijkhuizen bovendien op merkte dat hij de Haagse consu menten niet kan verkopen dat zij in de toekomst meer moeten beta len als gevolg van de overcapaci teit die ontstaat als Leiden zelf toch een eigen voorfilterinstallatie bouwt. Dijkhuizen noemde dit maatschappelijke verspilling. (foto Hoivasti ming. Maar daarin staat dat het hoofdbestuur van de Dierenbe scherming de DLO heeft uitge nodigd voor een gesprek, waar bij ook een vertegenwoordiger van de Centrale Asielraad aan wezig zal zijn. "De kwestie tus sen uw afdeling en onze stichting en de correspondentie dienaan gaande zijn aanleiding voor dit gesprek". Verder laat de voorzit ter van het stichtingsbestuur DLO, Heilbron, in de brief weten een gesprek tussen de DLO en de Dierenbescherming "niet op portuun" te achten. "Het lijkt ons niet zinvol hier nog in te gaan op de diverse detailpunten van uw brief. Wel willen wij u on der de aandacht brengen dat de inhoud en de wijze van versprei ding ons allerminst de overtui ging hebben geschonken dat daarmede een goede weg naar verbroedering is ingeslagen al dus de brief van de DLO. De bestuurders van het asiel willen dus niet praten tijdens Beestenspul. Wèl willen zij dat tijdens Beestenspul de dieren uit het asiel aan de Besjeslaan naar de tentoonstelling worden ge bracht Maar Wil Tiele, de be heerder van het asiel, mag dan weer niet op Beestenspul ver schijnen, omdat de DLO bang is voor een confrontatie, zo heeft de advocaat laten weten. Tiele wil dat juist wèl, omdat hij de bees ten kent en precies weet wat er met hen aan de hand is. De Leidse Dierenbescherming wacht alles nog maar even af. Volgende week gaat men weer praten met de advocaat. We zul len dus nog wel enige vervolg verhalen krijgen. LEIDEN - Voor de tiende keer zal op zaterdag 21 en zondag 22 sep tember 'Beestenspul' worden ge houden in de Leidse Groenoord- hallen. De Jong, directeur van de Groenoordhallen, verwacht even als vorig jaar meer dan twintigdui zend bezoekers. Er zijn in elk geval wel meer dieren te bezichtigen dan in '84. De Jong: "We hebben dui zenden dieren; en dan tel ik de bij en nog niet eens apart". De officië le opening van de jubileumten toonstelling zal worden verricht door de staatssecretaris voor land bouw en visserij, A. Ploeg. Honden, vissen, bijen, kleindie- ren, vogels, paarden en pony's, kat ten en asieldieren zullen evenals in voorgaande jaren het beeld van de show bepalen. Alleen is er dit jaar wel sprake van een grotere ver scheidenheid, met name bij de honden. Vanzelfsprekend zijn er speciale attracties. Zo zal er een veulentje aanwezig zijh met een stokmaat van veertig centimeter. Nieuw is de verschijning van het Rijksmuseum van Natuurlijke His torie. Dit museum verzorgt voor Beestenspul '85 een tentoonstel ling over de muskusratten. Via Faunabeheer wordt gezorgd voor een specialist die inlichtingen kan geven tijdens de manifestatie. Dierenpark Iedere bezoeker van Beestenspul ontvangt van de organisatie in het kader van het jubileum een reduc- tiekaart voor een bezoek aan het Wassenaarse Dierenpark. Verder zal tijdens de manifestatie een gro te adoptieactie op touw worden ge zet ter ondersteuning van de die rentuin. Bezoekers worden in de gelegenheid gesteld om bepaalde dieren voor een bedrag per jaar te adopteren. Nieuw dit jaar is ook de verkie zing van het huisdier van het jaar. Op zondagmorgen 22 september worden er drie rondes gehouden voor die verkiezing. Inschrijven kan door middel van een briefkaar tje aan: Beestenspul, p/a Willem de Zwijgerlaan 2, 2316 GB Leiden. Leerlingen van de basisscholen mogen overigens gratis naar bin nen als ze de speciaal gemaakte Deelnemers aan Beestenspul. Links op de foto J.J. Schellingerhout met zijn Brahma-haan, in het midden mevrouw Kesteloo met haar Samojeed, rechts G. Dobben met zijn Nederlandse Hangoordwerg. (foto Holvast) kleurplaten hebben ingekleurd. In Beestenspul te bezoeken. Beestenspul te komen. "Onze erva- totaal zijn er 30.000 platen ver- De organisator van het festijn, de ring is namelijk", aldus directeur spreid. Vorig jaar maakten 4100 directie van de Groenoordhallen, De Jong, "dat het op zondag zo 'kinderen gebruik van de mogelijk- adviseert de mensen overigens om druk is dat je over de hoofden heid om op deze manier gratis zoveel mogelijk op zaterdag naar heenloopt".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3