Belgen hebben meer recht' 5^ Q J Miles blijft ook tegen 'loper' weer overeind Streekderby graadmeter voor RB en Noordwij k Karpov op licht voordeel Aacl Koudijzer over derby der lage landen: In Brussel of Brugge De Sleutels-Koudekerk Duizenden aanvragen voor entreekaartjes VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 RIJNSBURG/NOORDWIJK Noordwijk en Rijnsburgse Boys hebben inmiddels twee competi tiewedstrijden achter de rug, maar hoe de krachtsverschillen in de eerste klasse van het zaterdagvoet bal werkelijk liggen, zal morgen pas blijken. Dan treden Noordwijk en RB tegen elkaar aan op 'Middel- mors', de thuishaven van de Rijns burgers, die uit de eerste twee duels drie punten overhielden. "En die punten zijn erg belang rijk voor het zelfvertrouwen", vindt RB-oefenmeester Arie La gendijk. "Van tevoren hoopte ik dat we uit de wedstrijden tegen Marken en Nunspeet drie punten zouden halen en dat is gelukt. We De positie van Miles is nog steeds liggendmaar zeker niet onderliggend in het schaaktoernooi in Tilburg. Hij kunnen van een redelijke start heeft voor de verandering dan ook maar even een andere houding aangenomen. (fotoAnefot Hübner tijdelijk koploper in Tilburg spreken, maar we mogen ons geen zand in de ogen laten strooien. Na de wedstrijd tegen Noordwijk en het duel daarna tegen IJsselmeer- vogels weten we pas hoe we er werkelijk voorstaan". In de confrontatie van vorige week tegen Nunspeet acteerden de Rijnsburgers één helft op niveau, maar de tweede helft lieten de geel zwarten het afweten. "Waar dat aan ligt is moeilijk te zeggen", aldus Lagendijk. "Na de rust speelden we een stuk minder. Het was alle maal een beetje verkrampt". Rijns burgse Boys treedt morgen aan zonder puntspeler Rob Gillissen, die nog steeds is geblesseerd. Noordwijk moet het waarschijn lijk stellen zonder René van Hens- bergen, die in de wedstrijd tegen een VVOG een blessure opliep. Verder bestaan er, om uiteenlopen de redenen, twijfels over het spe len van Robert Knauff, Simon van Beveren en Jan Siem Klinkenberg. De ploeg moet het in elk geval doen zonder de door de KNVB ge strafte Jos Smits. Daar staat tegen over dat Andries Wendt na een schorsing zaterdag weer speelge rechtigd is. "Er moet wat gescho ven worden", weet Noordwijk-trai- ner John Eelman, "maar het spel hoeft daar niet onder te lijden". MOSKOU (ANP/Reuter) - Ana toli Karpov heeft de vierde par tij in de schaaktweekamp tegen zijn uitdager Gary Kasparov met licht voordeel afgebroken. De regerend wereldkampioen leverde gisteren zijn 41ste zet onder couvert af, nadat hij de partij had geopend met het da me-gambiet. In de beginfase hanteerde de met de witte stuk ken spelende Karpov nagenoeg de zelfde opzet als Kasparov in de derde ontmoeting, die dins dag in remise eindigde. De waarnemers in de Tsjai- kovski Muziekzaal van Hotel Peking rekenden op een herha ling van de vorige partij. Tot ve ler verrassing bleek zowel Kar pov als Kasparov geen genoe gen te nemen met deling van het punt. Voor Karpov gold, dat het da me-gambiet hem in de eerder dit jaar gestopte sessie, twee snelles zeges had opgeleverd. Op de achtste zet antwoordde Karpov met Pa6, karakteristiek voor het nimzo-indisch. Daarna zette Karpov zwart sterk onder druk, echter niet krachtig ge- h6, 6. Lg5xf6 Le7xf6, 7. e2-e3 0-0, 8. Ddl-c2 Pb8-a6,9. Tal-dl c7-c5,10. d4x- c5 Dd8-a5, 11. c4xd5 Pa6xc5, 12. Dc2- Pe4xc3, 17. Dc2xc3 Lc8-e6, 18. Dc3-c2 Ta8-c8, 19. Dc2-bl Tc8-c7, 20 Tdl-d2 Td8-c8, 21. Pd4xe6 f7xe6, 22. Le2-g4 Tc7-c4, 23. h2-h3 Db6-c6, 24. Dbl-d3 Kg8-h8. 25. Tfl-dl a7-a5,26. b2-b3 Tc4- c3, 27. Dd3-e2 Tc8fB,28. Lg4-h5 b7-b5, 29. Lh5-g6 Lf6-d8,30. Lg6-d3 b5-b4,31. De2-g4 Dc6-e8, 32. e3-e4 Ld8-g5, 33. Td2-c2 Tc4xc2, 34. Ld3xc2 De8-c6, 35. Dg4-e2 Dc6-c5, 36. Tdl-fl Dc5-c3, 37. e4xd5 e6xd5, 38. Lc2-bl Dc3-d2, 39. Dc2-e5 Tf8-d8, 40. De5-f5 Kh8-g8. Wit geeft 41e zet onder couvert af. Afgebroken stelling: Wit: Kgl, Dfij, Lbl, Tfl, a2, b3, f2, g2, h3. Zwart: Kg8, Dd2, Lg5. Td8, a5. b6, d5. g7. h6. Voor John van der Wiel is woensdagavond een einde ge komen aan zijn hoop op een re serveplaats bij het kandidaten toernooi in Montpellier. De grootmeester verloor in Lon den zijn laatste partij in de schaak-driekamp met de Brit Speelman en de Sovjet Gavri- kov. De Nederlander, die Speel man op 2-2 had gehouden, leed een nederlaag van 11/2-2 1/2 tegen Gavrikov. Op de 36ste zet was het gebeurd met Van der Wiels aspiraties. Speelman en Gavrikov maken de komende dagen de driekamp vol voor de reserveplaats in Montpellier. Het half oktober beginnende toernooi in de Zuidfranse stad, met onder anderen Jan Tim man, is de volgende stap in de kwalificatiereeks, die de uitda ger van de wereldkampioen op levert. TILBURG (ANP) - De positie van Tony Miles in het Interpolis-toer nooi is nog steeds liggend, maar ze ker niet onderliggend. De Brit raakte weliswaar de leiding in de twee-rondige achtkamp kwijt aan de met Timman remiserende Ro bert Hübner, maar dat is een tijde lijke zaak. Uit de twee hangpartij- en, die Miles heeft gekweekt, haalt hij zeker anderhalf punt. Timmans positie in het woens dag voor de tweede keer afgebro ken duel met Miles is ronduit ho peloos. Zwart kan met toren en pion - het enige wat hem is overge bleven - onmogelijk de op twee vleugels oprukkende witte pion nen van promotie afhouden. Giste ren bleef Miles tegen Dzindzichasj- vili gemakkelijk overeind, hoewel hij er bij lag en „Dzin" stond. Dat alleszins merkwaardige schouw spel maakte deel uit van de gehei me akkoorden, die enkele dagen geleden in Tilburg tot stand zijn gekomen. De via Israel naar de Verenigde Staten geëmigreerde Rus leek het wel een ludiek ide'e Miles op zijn beurt met iets ongewoons te con fronteren en liet demonstratief zijn stoel wegzetten. Alleen als de Brit de klok indrukte, verscheen Dzin als de geest uit de fles aan het schaakbord. Hij voerde dan vrijwel zonder nadenken een zet uit en verdween met een verongelijkt ge zicht naar de wedstrijdtafel of naar de perszaal. Deze en gene aanklam pend met de mededeling, dat dit ei genlijk niet kon, maar dat hem op de bewuste vergadering niets beter was ingevallen. De enige, die er niet vreemd van op keek, was Kortsjnoi. Toen hij destijds tijdens de match in Bel grado met een zonneklep op in de zaal verscheen, voerde Spasski zijn zetten ook in staande positie uit. Met een dergelijke mentale oorlog voering had Dzindzichasjvili's op treden niets te maken. Hij zag er meer uit als een simultaan-gever, die alleen de laatste tegenstander nog onder de knie moet krijgen. Miles nam ruim de tijd voor het bedenken van tegenmaatregelen en dat was nodig ook. Met een tij delijk pion-offer creeerde Dzin druk en het witte voordeel werd tastbaar na de manoeuvre, waarbij de zwarte dame op d6 terecht kwam. Op dat moment had Dzind- zichasjvili er wellicht beter aan ge daan wat extra bedenktijd te ne men. In plaats daarvan speelde hij vrijwel a tempo de c-pion op, waar na de stelling snel verzandde. Na op de dertigste zet een remise-aan bod te hebben geweigerd, speelde de Amerikaan nog vijftien zetten door zonder iets tastbaars te berei ken. De deelnemers aan de achtkamp gaven - voor het eerst eigenlijk - te kenen van vermoeidheid. Hübner en Timman volgden in de Scheve- ninger opstelling van het Siciliaans twaalf zetten lang de tweede matchpartij Karpov - Kasparov. Het Pa5, waarmee de met zwart spelende Timman afweek, bleek geen geweldige vondst. Het ongun stig gesitueerde paard bleef buiten spel en als Hübner wat meer initia tief had ontplooid, zou hij wellicht kansen hebben gecreeerd. In plaats daarvan bood hij op de twin tigste zet remise aan. Ljubojevic deed hetzelfde vier zetten later te gen Romanisjin. De Joegoslavi sche grootmeester had er - zoals ge bruikelijk - onmiddellijk spijt van en probeerde uren lang belangstel lenden ervan te overtuigen, dat hij de winst had laten liggen. Het vreemdst ging het toe bij Po- loeg^jevski - Kortsjnoi. Sinds Kortsjnoi via Nederland naar Zwit serland uitweek, heeft hij bij diver se gelegenheden zijn vroegere landgenoot uitgemaakt voor een angsthaas en een man zonder ka rakter tegen wie het gemakkelijk ANTWERPEN (GPD) - Tien jaar terug plaatste het Nederlands voetbalteam zich voor de eindronde van het Europees kampioenschap door in de Rotterdamse Kuip met 5-0 te winnen van de Belgen. Zoveel treffers worden in de confrontaties op 16 oktober en 20 november niet verwacht. „De ploeg die in 180 minuten een doelpunt maakt komt ver", is de zuinige voorspelling van Willy van de Kerkhof, de meest ervaren Oranje-international. Aad Koudij zer, twaalf seizoenen voetballend in de hoogste afdeling bij de zuiderburen en sinds twee jaar trai ner van het Antwerpse Beerschot is het met die prognose eens. „De herleving van de derby der lage landen zou eigenlijk een voetbal happening moeten worden. Twee keer 5-3 of zo en een verlenging die de beslissing brengt. Maar zo zal het niet gaan, de belangen zijn te groot, het rotte resultaat staat voor op. Het zal wel beslist worden door een vrije trap of een strafschop". Als dat in het voordeel van de Belgen uit zou vallen, zou Koudij zer dat gerechtigheid vinden. „Op het vertoonde spel had Nederland er niet meer mogen staan. Ze be ginnen in de thuiswedstrijd goed tegen de Hongaren en zijn dan ner gens meer. Verlies tegen Oosten rijk, tegen Cyprus moet een speler van een Italiaanse tweede divisie club binnengehaald worden alsof hij de Lieve Heer is. Bekijk ik de uitslagen van de laatste jaren dan hebben de Belgen meer recht van spreken, ze zijn stabieler geweest in hun prestaties". Halve De voormalige aanvalsleider van het Schiedamse SW, het Rotter damse Sparta en de Belgische eer ste klassers Waregem en Gent mag gerust een kenner van het voetbal in het frietland genoemd worden. Een halve Belg. Zegt hij: „We heb ben meer kwaliteit dan de Engel sen en de Duitsers", dan moet wel even nagevraagd worden of hij doelt op de mannen van Beenhak ker of die van Thijs. Hij heeft het over Neerlands voetbaltalent, Van Basten, Vanenburg, Koeman, Rij kaard, Gullit. „Kwaliteit, maar wanneer staat er een ploeg?", vraagt hij zich af. Koudijzer weet het zeker. Zo'n terugval als het jonge Nederlands elftal kende in de thuiswedstrijd tegen Hongarije is bij de Belgische voetbalélite onmogelijk, zoals het in zijn ogen ook ondenkbaar is dat voetbal bij onze zuiderburen een even grote duikeling maakt als in Nederland na het wereldkam pioenschap van '78. „De discipline binnen de ploeg is zo groot, ieder een weet wat er van hem verwacht wordt. Het is een vaste kern die moeilijk te ontwrichten is, die be wezen heeft ook onder grote druk rustig te blijven. Ze kunnen nog ja ren mee, een nieuwe ploeg opbou wen is niet nodig, het is een kwes tie van een oudere eruit en een jon gere in de formatie. Het concept blyft hetzelfde". „Het is een logisch gevolg van de manier waarop gewerkt wordt en het grote verschil met Nederland. Noem mij eens de Belgische bondscoaches op van de laatste ja ren, Goethals, Thijs, verder kom je niet. Vergelijk dat met Nederland, dan heb je twee handen vol nodig. Hoe wil je in vredesnaam lijn in het spel brengen. Met het aantal spe lers is het precies hetzelfde, jullie hebben er wel vijftig gebruikt, Bel gië nog niet de helft". De opstelling van de Belgen staat vrijwel vast. Frank Vercaute- ren, Rene Vandereyken, Enzo Sci- fo, Jan Ceulemans op het midden veld. Pfaff in het doel. Door het be houdende concept kunnen verde digers voldoende opgehoest wor den. „Het schoentje wringt voor in", zegt Koudijzer., „Erwin Van- denbergh pikt zijn doelpuntje mee, hij is zeker van zijn stek, een twee de spits hebben ze niet" Schlemielig België mist eigenlijk een type Koudijzer, een spits waarmee je de oorlog kunt winnen. „Met Erwin Vandenbergh en Eddy Voordec- kers kun je dat natuurlijk niet", blikt de 38-jarige Nederlander te- rug op de kwalificatiewedstrijd waarin zo weinig te genieten viel. „De eerste minuten ging Voordec- kers al een meter de lucht in. Er win Vandenbergh is individueel niet zo sterk dat hij het alleen kan. Ik geloof niet dat hij ooit een gele kaart gehad heeft, dat kan niet voor een spits. De valpartij van Ge- rets was de enige kans op een suc cesje, een beetje schlemielig voor een partij die gewonnen moet wor den". Het excuus dat de Belgen kun nen aanvoeren is het wegvallen van Frank Vercauteren, de Ander- lecht-middenvelder is van kapitaal belang. Koudijzer: „In de Belgi sche competitie is het een gegeven. Speel je Frank Vercauteren uit de wedstrijd dan heb je Vandenbergh ook uitgeschakeld. Die twee voe len elkaar blindelings aan. Is Van denbergh op zichzelf aangewezen dan komt hij niet aan de bak. Het is een nadeel van het werken met een vaste groep, valt een Vercauteren weg dan behoort een zelfde type speler niet tot de selectie. Thijs houdt vast aan zijn kern. Speelt Gerald Vanenburg twee wedstrij den slecht dan wordt hij opgehan gen, behoor je tot de groep van Thijs en je bent fit dan sta je erin. Grun is aan de kant gezet omdat Gerets terugkeerde, maar Grun heeft in de nationale ploeg nog nooit gefaald". Het Belgische voetbal kan een succes in oktober en november even hard gebruiken als Neder land. „De clubs hebben het vreselijk moeilijk, mede een gevolg van het voetbalschandaal. Ze hebben na- heffingen gekregen en worden scherp gecontroleerd". Met als ge volg dat steeds meer Belgen hun geld over de grens verdienen. Vijf buitenlanders telde de nationale ploeg gisteren. Koudijzer: „Dat is ook een ge volg van de successen in de laatste jaren. Is in Nederland ook ge beurd. De lichting Cruijff, of an ders gezegd de lichting die van Cruijff geprofiteerd heeft. Hij nam BRUSSEL (ANP) - De Koninklijke Belgische Voetbalbond beslist vol gende week over de plaats handelen van de interland België - Nederland op 16 oktober. Volgens secretaris Albert Roosens is de keuze tussen het Heizelstadion in Brussel en het Olympiastadion in Brugge. De accommodatie in Brugge is de thuishaven van zowel Club als Cerkle. Het stadion, met een capa citeit van ongeveer dertigduizend toeschouwers, behoort met het Astrid-park van Anderlecht in Brussel tot de modernere accom modaties in België. alles op sleeptouw. Wat heeft Rep niet aan transfergeld binnenge haald, alleen omdat hij in dezelfde ploeg en op dezelfde foto stond als Johan Cruijff'. Een gevolg van de goede resulta ten is ook dat de Belgen geen schrik meer hebben voor de noor derbuur. „Thijs roept vandaag in de kranten dat Nederland sterker is dan de Belgen, maar dat is tac tiek", gelooft Koudijzer. „De rol van underdog ligt hem wel en we hopen dat de Nederlanders erin trappen. De kat uit de boom kij ken, de tegenstander het spel laten maken, dat komt de Belgen het beste uit. Belgen hebben altijd te gen de Hollanders opgekeken, dat was in het verleden zo en dat is nü nog zo. Hou vandaag tien mensen aan en ze zullen zeggen dat 'den 01- lander' gaat winnen. Maar de spe lers weten beter, die hebben Ar gentinië met Maradona een les ge leerd, ze hebben in Schotland ge wonnen, ze hebben in de finale van het Europees kampioenschap ge staan, die hebben zelfvertrouwen voldoende". Geen recht__ ADVERTENTIE Sportpark "De Vliet" zaterdag a.s. aanvang 14.30 u. De advertentie is aangeboden door KOOREMAN MEUBELEN B.V. W. Barentszstraat 21/23, Leiden Kwaliteit heeft Nederland meer, collectief is België sterker, weet Koudijzer. „De vorm van de dag wordt beslissend. Als Nederland ten minste geen gekke dingen gaat doen. Ik vind Oranje een gebouw zonder fundering. Voetballen kun nen ze allemaal, maar dan speelt die, dan weer die. Ze hebben de brutaliteit, weten hun mondje te roeren, hebben de technische aan leg, maar het is een ploeg zonder gezicht. Of moet dat er uit gaan zien als tegen Bulgarije met vier spitsen. Daar zullen ze hier in Bel gië blij mee zijn, dat zien ze graag gebeuren". Guy Thijs: in trainingskamp met Belgen AMSTERDAM (GPD) Bondscoach Leo Beenhakker zal maan dag de namen van 21 spelers bekend maken die in aanmerking komen voor de twee WK-kwalificatieduels van het Nederlands elftal tegen België en de vriendschappelijke wedstrijd tegen Vites se. Na de Europese bekerontmoetingen van Ajax en Feyenoord in Portugal brengt hij donderdag de groep terug tot 16 a 18 spelers. Het duo Beenhakker-Michels rekent op 24 september in Arn hem ook op Michel van de Korput, die dit seizoen bij FC Koln speelt. Zaterdag reist Michels naar Keulen om bij zijn vroegere werkgever te pleiten voor de vrijgave van de centrale verdediger. In de aanloop naar de eerste wedstrijd tegen de Belgen wil Beenhakker, de internationals al op de vrijdag daarvoor in Zeist bijeen roepen en ze in het weekeinde geen vrijaf geven. „Die fout", erkent de bondscoach zonder blikken of blozen, „hebben we vorig najaar voor de kwalificatiewedstrijd tegen Oostenrijk gemaakt. Dat is ons zo slecht bevallen, dat we die fout niet nog eens zullen maken". Voor de uitwedstrijd rekent de KNVB nog altijd op 10.000 kaar ten. „Er bestaat een oude regel", aldus Jan Huybregts, „dat beide landen altijd 10.000 kaarten voor de ander reserveren. Zonder te genbericht ga ik er vanuit dat dit gentleman's-agreement nog steeds van kracht is. In kranten heb ik ook gelezen dat België ons niet meer dan 5.000 kaarten zou willen verkopen, maar officieel heb ik daarover nog niks gehoord". Voor de thuiswedstrijd in de Rotterdamse Kuip zal de KNVB geen normale voorverkoop uitschrijven en zal de bond de beschik bare kaarten alleen via de afdelingen distribueren. Op het sport centrum in Zeist kwamen de laatste weken duizenden aanvragen voor een kaartje binnen, maar alle schrijvers hebben inmiddels antwoord gekregen dat er aan hun verzoek niet wordt voldaan. Ook in België zijn inmiddels maatregelen genomen voor de be slissende tweekamp met Nederland. In de weekeinden voor de twee interlands wordt de competitie stilgelegd en worden de voor dit weekeinde geprogrammeerde wedstrijden op de woensdag daarvoor gespeeld. Evenals Beenhakker is ook Guy Thijs van plan de internationals op donderdag of vrijdag bijeen te brengen voor een trainingskamp. winnen was. Hij bewees dat laatste verschillende keren, waarbij bleek dat vooral in tijdnood Poloegajevs- ki kwetsbaar is. Hij draait dan met een rood hoofd op zijn stoel rond en kan zich nauwelijks in bedwang houden. Dit keer echter werd Kortsjnoi zelf min of meer het slachtoffer van de kunstmatig opgevoerde span- i ning. Bij het wederzijdse tiktak-ge weld raakte Kortsjnoi terloops zijn koning aan op weg naar het winnn- de Tc7. Poloeg^jevski eiste ter- stond dat de koning zou worden gespeeld en voorkwam daarmee dat hij onmiddellijk moest opge ven. Bij reconstructie van de zetten bleek Kortsjnoi zijn misgreep te hebben begaan op de 44ste set: vier zetten dus na de tijdcontrole. Jan Vlieg selecteert 'boosdoeners' DEN HAAG (ANP) - Jan Vlieg, de eerste bondscoach van de tafelten- nisbond heeft vier speelsters en ne gen spelers in zijn selectie opgeno men. Opvallend in de mannen- ploeg is de uitverkiezing van Bob Potton en Ron van Spanje. Beide spelers werden tijdens de WK in Gothenburg in april van dit jaar door de toenmalige bondscoach Bert van der Helm na onverkwik kelijke incidenten voortijdig naar huis gestuurd. Van der Helm werd in de Zweed se havenstad in de rug gedekt door bondsvoorzitter Roeten en voorzit ter topsport en chef d'equipe Eg- bert Welsink. Die steun ontbeerde hy, toen kopman Henk van Spanje na de strafmaatregelen zijn broer Ron te hulp schoot en de positie van Van der Helm onder druk zette door te weigeren in de toekomst nog onder Van der Helm te spelen. Welsink koos de zijde van de spe ler, liet Van der Helm vallen en werd voor die houding geconfron teerd met een leegloop van de com missie topsport. Jan Vlieg werd daarna door de bond ook de zorg toevertrouwd voor de vrouwencoach. Hij nam na overleg met Welsink Ron van Spapje en Bob Potton op in de mannenselectie. „De bond meent dat het wegsturen van beide spe lers voldoende is geweest. Verdere strafmaatregelen vindt de bond niet op zijn plaats. Ik zie dan geen reden beide spelers uit te sluiten. Een mes in de rug van Van der Helm? Nee, zo moet je dit niet op vatten. Het zal duidelijk zijn, dat beide spelers weinig krediet heb ben, maar wat in Gothenburg is ge beurd, is eenmalig". Dames: Bettine Vriesekoop (Avanti), Mirjam Kloppenburg (Odion), Patricia de Groot (Eindhoven), Gerdie Keen (Shot) Heren: Henk van Spanje (Schlosz Neuhaus), Paul Haldan (FTG Frank furt), Ron van Spanje (Eindhoven), Bob Potton (Valkenswaard), Anne Vlieg (De Veluwe), Rob Turk (Avanti), Edwin An- genent (De Veluwe), Frank Boute (De Veluwe) en Erik Noor (Eindhoven) Eervol verlies basketbalsters VICENZA (ANP) - De Nederland se vrouwenploeg heeft de laatste groepswedstrijd tijdens de Euro pese titelstrijd basketbal met 64-65 van Ijechoslowakije verloren. Bij de rust was het verschil eveneens een punt, maar toen nog het voor deel van Nederland: 35-34. Door deze eervolle nederlaag speelt Ne derland in de finaleronde in Trevi- so om de negende tot en met de twaalfde plaats, te beginnen zater dag met de wedstrijd tegen Spapje. Een dubieuze beslissing van de Poolse scheidsrechter Paszucha bracht gisteren de basketbalsters van bondscoach Vladimir Heger op de knieën. Zeventien seconden voor tijd verkleinde Annette Keur vanaf de vrije worplijn de achter stand van 63-65 tot een punt. Zij miste haar tweede poging, maar Anita Blangé veroverde de bal en ging, zwaar belaagd door een te genstandster, onmiddellijk weer omhoog. De arbiter besloot Blangé met een doordringfout te bestraf fen, waarna Nederland niet meer in balbezit kwam. Het gaat te ver de nederlaag aan het peil van de arbitrage toe te schrijven. In de eerste helft lieten de Nederlandse speelsters al wat steken vallen, waardoor de Oosteu- ropese dames een achterstand van negen punten (35-26) tot 35-34 te rugbrachten. Tot drie keer toe bood Nederland Zora Brziakova gelegenheid in vrije positie te schieten. Inzet en concentratie konden het lichte verschil aan kwaliteit uiteindelijk niet goedma ken. De Nederlandse verdediging had geen antwoord op de inbreng voQr de Tsjechoslowaakse dames van Hana Zarvucka, wier acties schijn baar moeiteloos het gehele veld be streken. Aan Nederlandse zijde kwam het gevaar opnieuw vooral van de cen ters, van wie Maija van Helvoirt zuiver schoot (twaalf punten, zes tig percent), Annette Keur veel scoorde (zestien punten, 46 pro cent) en Anita Blangé de meeste fouten uitlokte. Blangé scoorde uit vijftien mogelijkheden tien keer. Uitgerekend in de laatste seconden besloot arbiter Paszucha dat Blan gé in deze wedstrijd wel voldoende beloond was.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13