Duitse staat mag stakingen breken ZOLANG DE TIMMERMAN NIET KLAAR IS, SCHROEVEN WE DE KORTINGEN OE TOT60%. o Zwaardere milieu-eis Shell Bonden verliezen juridische strijd Nieuwe acties omroep tegen trendvolgerswet HAL verwacht dit jaar een flink hogere winst WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 BONN (GPD) - Bij een stakingsconflict bij overheidsbedrijven mag de Westduitse staat andere ambtenaren, ook tegen hun wil, inzetten op de plaats van stakers. Ambtenaren hebben volgens de Duitse wetgeving geen stakingsrecht. DEN HAAG (GPD)- Ons land telt op dit moment meer varkens dan ooit: 12 miljoen. Sinds vorig jaar is hun aantal met 800.000 toegeno men. Het aantal varkensfokbedrij- ven nam echter af met 2.8 procent tot 35.000. Ook het aantal kippen in Nederland nam vorig jaar toe. Na melijk met 4.6 miljoen tot 88 mil joen. Ondanks deze toename nam het aantal bedrijven af met 2,8 pro cent tot 7000. De rundveestapel is vorig jaar af genomen met 7.5 procent tot 5.1 miljoen stuks. Volgens het minis terie van landbouw lijkt de pro- duktiebeperking van melk de oor zaak te zijn van deze inkrimping van de melkveestapel. De ministers Braks (landbouw) en Winsemius (milieuhygiëne) zijn niet verbaasd over de explosieve groei van het aantal varkens en Aantal varkens in Nederland dit jaar op recordhoogte kippen na de invoering van de In- terimwet die beoogt de mestpro- duktie terug te dringen. Volgens hen is de uitbreiding een gevolg van de overgangsbepalingen en uitzonderingsmogelijkheden die de Interimwet biedt. Voordat de Interimwet van kracht werd hadden veel varkens- en kippenfokkers bouwplannen gereed liggen. Toen bekend werd dat er in de toekomst geen r bedrijven meer gebouwd zouden mogen worden, kregen de aanne mers direct de opdracht over te gaan tot de bouw. Deze verhoogde bouwactivitei ten is voor de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van land bouw aanleiding geweest intensie ve controle uit te oefenen. Resul taat daarvan is geweest dat 500 tot 600 boeren zijn genoteerd. Zodra de stallen zijn bevolkt met kippen of varkens kunnen deze boeren een controle van de AID verwach ten omdat het verboden is de nieuw gebouwde of uitgebreide bedrijven te "bevolken". Door de uitbreiding van het aantal kippen en varkens is het mestoverschot in een jaar tijd toegenomen met 1.5 miljoen ton tot naar schatting in to taal 36 miljoen ton. Dit besluit van het Westduitse Bundesanstalt für Arbeit, de recht bank voor arbeidsgeschillen, heeft voor opwinding gezorgd in het kamp van de werknemersorganisa ties. De uitspraak betekent de ver rassende ontknoping van een al vijf jaar durende juridische strijd en komt er op neer dat de overheid mag optreden als stakingsbreker 'n staatsbedrijven, waar de werk nemers wel stakingsrecht hebben. De vakbonden stelden naar aan leiding van een arbeidsconflict in 1980 bij de posterijen, dat de over heid, indien zij een staking pro beert te breken, de rol als neutrale, boven de partijen staande macht verliest en daarmee het grondwet telijke recht van vrije cao-onder handelingen geweld aandoet. De rechters in Kassei hebben nu be paald dat de staat in zo'n geval als werkgever optreedt en dus ge machtigd is de nadelige gevolgen van een staking door het inzetten van andere ambtenaren te beper ken. Daarmee verliest de staat vol gens hen zijn rol als neutrale partij niet. De vakbond van overheidsperso neel reageerde verbitterd: „Een zware tegenslag, die de mogelijk heid om tot een cao te komen aan zienlijk bemoeilijkt". Dit vonnis ondersteunt politieke ontwikkelin gen die erop zijn gericht het werk van de vakbonden te bemoeilij ken", aldus een woordvoerder Hij Staatslening brengt rijk 1,2 miljard op DEN HAAG (ANP) - De 6,75 procent staatslening per 1991- 1995, waarop gisteren kon wor den ingeschreven, heeft het rijk 1,2 miljard gulden opgebracht. De uitgiftekoers is vastgesteld op 98,5 procent. Het effectieve rendement komt daarmee op 7 procent, aldus het ministerie van financiën. Op de vastgestelde koers van 98,5 procent is 90 procent van de inschrijvingen toegewezen. Degenen, die tegen een hogere koers hebben ingeschreven, krijgen alles. doelde hiermee onder meer op de discussie binnen de regeringspar tijen CDU/CSU en FDP over de verandering van het stakingsrecht. Daarbij gaat het om de vraag of een werkwillige werknemer die door een staking van anderen uit gesloten wordt, recht heeft op een door de overheid betaalde uitke ring. De regering staat met de werkgevers op het standpunt dat in zo'n geval geen geld werktijd verkorting hoeft te worden be taald. De vakbonden zien hierin een regelrechte aantasting van het recht op vrije loononderhandelin gen. Een dergelijke wetswijziging zou het organiseren van stakingen, zoals vorig jaar in de staalindustrie, ernstig bemoeilijken. Voordat minister Blüm (sociale zaken) een en ander in een wet wil regelen, wil hij eerst werknemers en werkgevers de kans geven tot een compromis te komen. Bij het driepartijenoverleg, vorige week in Bonn, had bondskanselier Kohl daarom de vraag rond de neutrali teit van het Bundesanstalt für Ar beit in een stakingsconflict in het midden gelaten. De FDP wil ectfter niet wachten en eist direct een wetsverandering. De liberalen achten het wettelijk fout indien de rol van de overheid bij arbeidsconflicten wordt be paald door werkgevers en werkne mers en ziet de houding van Kohl als een politieke strategie, waarbij hij om de hete brij heen draait. UTRECHT (ANP) - De bonden voor personeel bij de omroep, de sociale verzekeringen en de zie kenfondsen zullen volgende week opnieuw actie voeren tegen het plan van minister De Koning om deze groepen werknemers tot trendvolger te bombarderen. De haast waarmee de minister dit plan door de Tweede Kamer wil lood sen heeft de bonden echter verrast. Namens de Unie BLHP kondig de C.A.M. Michielse van de Unie BLHP gisteren in een radio-uitzen ding aan, dat de bonden hun werk nemers zullen oproepen om vol gende week een dag te staken en massaal in Den Haag te gaan de monstreren, als de Tweede Kamer zich over de plannen moet uitspre ken. Bestuurder H. Hofstee van de Dienstenbond FNV noemt die uit spraken echter zeer voorbarig, om dat veel bonden en leden nog niet eens zijn geraadpleegd. Gisteren is er spoedberaad ge weest tussen de bonden die leden hebben in de sociale verzekerings sector, de Dienstenbonden FNV en CNV en de Unie BLHP. Zij voelen zich overvallen doordat het wets ontwerp op onverwacht korte ter mijn in het parlement wordt be handeld. Het plan voor de actie kwam op tafel, waarop Michielse volgens Hofstee liet weten, nog twee dagen nodig te hebben voor intern beraad in zijn bond. Ook de andere omroepbonden (kunstenaars, journalisten) weten nog van niets. „Er is nog geen defi nitief besluit, de leden zijn nog niet tot een staking opgeroepen en ze zijn ook nog niet geraadpleegd", al dus Hofstee. Intussen is wel, tij dens een ledenvergadering van de Kunstenbond-FNV, opnieuw een actiecomité opgericht bestaande uit leden van de Kunstenbond FNV, de NVJ (journalisten) en het CNV. Dat gebeurde vorige week don derdag, nadat bekend werd dat De .Koning zijn wetsvoorstel inzake het trendvolgerschap gereed had, is Maar toen was nog niet bekend dat „er door De Koning een over- valtaktiek gehanteerd zou wor den", aldus FNV-woordvoerder B. van Zweden. Morgen komt het ac tiecomité opnieuw bijeen en dan zal worden nagegaan welke koers gevolgd zal worden. In ieder geval de leden van de NVJ en het CNV zullen daarna nog geraadpleegd moeten worden voordat tot daadwerkelijke actie kan worden overgegaan, aldus Van Zweden. Hij voegde daar aan toe dat de bonden voor wat betreft het trendvolgerschap, evenals destijds bij de omroep-cao, weer gezame- lijk zullen optreden. Mi-Lock De rechtbank in Middelburg heeft de sokkenfabriek Mi-Lock in Hulst failliet verklaard. De ruim 60 werknemers zullen nog deze week op straat komen te staan. Het be drijf verkeerde al lange tijd in fi nanciële problemen. De sokkenfa briek is onder meer ten onder ge gaan in de strijd tegen bedrijven uit de lage-lonen-landen. Volgens bewindvoerder mr. C. Kager uit Helmond zal nog geprobeerd wor den voor een deql van de activitei ten van Mi-Lock andere gegadig den of financiers te vinden. Ingenieurs Bij het Haagse ingenieursbureau Lummus Crest bv verdwijnen 150 van de achthonderd arbeidsplaat sen. Het bureau heeft collectief ontslag aangevraagd voor 130 men sen en wil twintig banen door na tuurlijk verloop laten verdwijnen. Dit heeft de directie gisteren mee gedeeld. Volgens de directie is de inkrimping noodzakelijk door het dalend aantal orders voor de bouw van gas- en olie-installaties. Bier De wereldbierproduktie heeft vorig jaar 969,7 miljoen hectoliter bedragen, 0,2 procent minder dan in 1983, zo heeft de brouwerij Ki- rin, de grootste bierbrouwer van Japan, gisteren laten weten. Het is de eerste maal dat er sprake is van een vermindering van de bierpro- duktie. De VS brouwden in 1984 226,5 miljoen hectoliter, 1,7 pro cent minder dan in 1983. Ze had den een marktaandeel van 23,3 procent. West-Duitsland produ ceerde met 92,6 miljoen hectoliter 2,5 procent minder. Kinderpostzegels "Kind en Verkeer" is het thema van een serie van vier Kinderpost zegels die de PTT op 13 november gaat uitgeven. Het zinnetje "Denk aan mij" op de postzegel van 50 (plus 25) cent van de serie geldt te vens als thema van de Kinderpost zegelactie 1985. De afbeeldingen in kleur op de postzegels tonen het verkeer, bekeken door kinderogen als een vaak riskant spel, dat niet temin geleerd moet worden. ROTTERDAM - Het hoogste punt van het nieuwe Beursgebouw. World Trade Center in het hartje van de Maasstad, zal over enkele dagen worden bereikt. Het gebouw wordt opgericht door de Hollandse Beton Maat schappij. Het gebouw zal de Rotterdamse 'sky-line' ingrijpend verande ren. (foto ANP» ROTTERDAM - Lenie 't Hart van de zeehondencrèche Pieterburen werd gisteren gekust door staatssecretaris Scherpenhuizen verkeer en waterstaat) nadat zij hem twee series postzegels had aangeboden. De postzegels zijn gewijd aan de bedreigde diersoorten, zoals de zeehond en de bruinvis. (foto anpi Faillissement voor grote offshore-werf in Zweden STOCKHOLM (Rtr) - Het Zweedse offshore-bedrijf Consafe, 's we relds grootste leverancier van plat forms voor de buitengaatse olie-in dustrie, heeft gisteren faillisse ment aangevraagd. De directie var Consafe nam deze beslissing nadal de grootste schuldeiser van de on derneming, de staatsscheepswerl Svenska Varv, had geweigerd zijn reddingsplan te wijzigen. Svenska Varv wilde dat Consafe nieuwe aandelen uitgaf om kapi taal aan te trekken en ging niet in op het voorstel vóór een alternatie! reddingsplan van de Consafe-di- rectie en zes banken. Consafe be gon in juli te onderhandelen mei zijn schuldeisers, nadat het bedrijl in een ernstige financiële crisis was geraakt als gevolg van overcapaci teit. Het is de tweede keer binnen een jaar dat in de Zweedse scheeps bouw en offshore-industrie een groot bedrijf gedwongen is faillis sement aan te vragen. In december 1984 ging Salenvest, de grootste re der van koelschepen ter wereld, failliet, nadat zijn schuldeisers, waaronder de Zweedse staat, had den geweigerd het concern te steu nen. De huidige regering van Zwe den, die bestaat uit sociaal-demo craten, weigert consequent om scheepswerven, staalfabrieken en andere verouderde industrieën fi nancieel te helpen. Deskundigen zeggen dat het een grote fout is geweest van de op richter van Consafe, Christer Erics son, dat hij een minderheidsbelang heeft genomen in de Westduitse autofabrikant Daimler-Benz (Mer cedes), toen de Zweedse autopro ducent Volvo een belang van 25 procent in Consafe had. Volvo-top- man Gyllenhammer is daar ontzet tend kwaad over geworden en heeft toen direct de opdracht gege ven het Volvo-belang in Consafe af te stoten. Draadloze telefoon in de ban DEN HAAG (ANP) - Vanaf vol gende week maandag mogen winkeliers geen draadloze tele foons meer in hun etalage te koop aanbieden. In feite is dan alle handel in zendapparatuur, die niet is goedgekeurd door de PTT en waarvoor geen machti ging is gegeven, verboden. De Radiocontroledienst (RCD) is echter niet van plan om ter gélegenheid van het in werking treden van de nieuwe bepalingen in de telegraaf- en telefoonwet „de bezem te halen door Nederland", zo zei de hoofddirecteur technische za ken van de PTT, ir. C. de Jong, gisteren in een persconferentie in Den Haag. Hij gaat er van uit dat de win keliers tegen het eind van dit jaar hun voorraden draadloze telefoons kunnen hebben weg gewerkt, bij voorbeeld de grens Op het bezit van illegale zendapparatuur, een misdrijf, staat vanaf 16 september een straf van ten hoogste een half jaar gevangenis of 50.000 gul den boete. De boete is vertien voudigd, vooral om de handel en zendpiraten af te schrikken. De Radiocontroledienst ver wacht dat het aantal zendpira ten nog niet meteen drastisch zal verminderen. „Ik denk dat zij nog wel een voorraad zen ders op de plank hebben staan", aldus ing. J. ter Horst van de RCD. Rijnmond overtroeft Winsemius ROTTERDAM (ANP) - Het Open baar Lichaam Rijnmond heeft de eisen voor de nieuwe Hycon-instal- latie van de Shell-raffinaderij in Pernis (investering van 2,5 miljard) op het gebied van de luchtveront reiniging verzwaard. Het dagelijks bestuur van Rijnmond stelde giste ren een concept-vergunning vast waarin de uitworp van zwaveldio xide wordt gelimiteerd tot 5.300 ki lo per uur. Shell had toestemming gevraagd voor een maximale uit stoot van 6.000 kilo per uur. Met de scherpere voorwaarde loopt Rijnmond minister Winse mius (milieubeheer) voor de voe ten. De minister wil het terugbren gen van de zwaveldioxide-uitworp van de raffinaderijen vanwege de kwetsbare economische positie de komende jaren faseren. Dat bete kent dat geen absolute limieten meer gesteld worden, maar slechts gemiddelden als plafond gelden. Bovendien zouden de voorgestelde normen van Winsemius er voor Shell in de praktijk op neerkomen dat het bedrijf na ingebruikneming van de Hycon (1988) gemiddeld 6.900 kilo zwaveldioxide zou mo gen uitstoten, aanzienlijk meer dan Rijnmond wenselijk acht. Rijnmond meent daarentegen dat de Shell-raffinaderij als enige in het Rijnmond-gebied nog voor aanzienlijke milieu-problemen zorgt met de uitstoot van zwavel dioxide. De andere - veelal moder nere - raffinaderijen dragen veel minder bij aan dit milieu-pro bleem. Bovendien meent Rijn mond dat juist de grootscheepse moderniserings-investeringen in de Hycon de mogelijkheid bieden om tijdig scherpe milieu-eisen te stellen. De competentie van Rijnmond om regionaal afwijkende voor waarden te stellen ten opzichte van het landelijk beleid wordt door mi nister Winsemius betwist. In de concept-algemene maatregel van bestuur, waarin het Rijksbeleid voor de zogenoemde grote vuur haarden (centrales, raffinaderijen) wordt ontwikkeld is de vergun ningplicht voor de raffinaderijen afgeschaft en worden de voorwaar den rechtstreeks door de minister opgelegd. Bestuurlijk overleg hier over heeft tot op heden niets opge leverd. In de concept-algemene maatregel van bestuur zijn voor de centrales wel zwaardere eisen op genomen op het gebied van lucht verontreiniging. Rijnmond weet zich gesteund door de centrale Raad voor de Mi lieuhygiëne, die in een concept-ad vies over deze zaak pleit voor handhaving van de vergunning- plicht voor de raffinaderijen en verscherping van de voorwaarden. Shell toonde zich, gezien voor overleg, niet verrast door de beslis sing van Rijnmond, maar geeft er nog geen commentaar op omdat de vergunningsvoorwaarden nog niet zijn ontvangen, aldus een Shell- woordvoerder in Rotterdam. Het bedrijf heeft overigens twee weken de tijd om bezwaar aan te tekenen. ROTTERDAM (ANP) - De Hol- land-Amerika-Lijn heeft de omzet in de eerste helft van dit jaar ver groot en wist het verlies bovendien flink terug te brengen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. HAL verwacht dat over geheel dit jaar een winst zal worden geboekt die groter zal zijn dan die van vorig jaar en stelt een "passend divi dend" in het vooruitzicht. De omzet steeg van 96 miljoen dollar naar 122 miljoen dollar. In het toerisme was de omzetstijging ENSCHEDE (ANP) - Stimulering van deeltijdarbeid als werkgele- genheidsinstrument door middel van subsidies voldoet niet. Geme ten naar belangstelling, werkgele genheidseffecten en de gevolgen voor de emancipatie van de vrouw kan zelfs van een complete misluk king worden gesproken. Dat stelt het PvdA-Kamerlid drs F Leijnse, die vrijdag in Enschede promoveert tot doctor in de techni sche wetenschappen op zijn proef schrift „Bevordering van deeltijd arbeid". Leijnse meent dat stimu lering van deeltijdarbeid alleen ef fect lijkt te hebben in de sectoren openbaar bestuur en gezondheids zorg. 'Stimulering deeltijdwerk helpt niets' Elders, vooral in de industrie, moet de vakbeweging volgens Leijnse per bedrijf of bedrijfstak deeltijdarbeid afdwingen om zo meer banen te scheppen. Slechts negen procent van de deeltijdba nen bevindt zich in de industrie, te gen 55 procent in de niet-< ciële en 36 procent in de ciële dienstensector (zoals ban ken). Hij merkt verder op dat hij de kans op uitbreiding van deeltijdar beid tot hogere functies op voor hand niet hoog inschat en dat slechts 20 procent van de deeltijd banen op initiatief van de werkne mers tot stand komt. Tachtig pro cent ontstaat omdat het de werkge vers goed uitkomt. Deeltijdwer kers zijn door de bank genomen dus geen mensen die zich de luxe van een vrijwillig gekozen lager in komen kunnen permitteren, aldus Leijnse. Verbetering van de rechts positie van deeltijdwerkers, ook fi nancieel, acht hij noodzakelijk. ADVERTENTIE De vertimmering aan de woon- etage van de Haagse Bijenkorf is in volle gang. Dat betekent extra voordeel voor u: 35 tot 60% korting op Wolmerk- tapijten van de gerenommeerde Nederlandse tapijtfabrikant K.VT. Hier en daar een klein schoonheidsfoutje, altijd grote keus uit laag-enhoogpoolkwaliteiL, di\ erse dessins en maten. Bijvoorbeeld: ea 200 x 300cm, normaal 1150.- Nu 445.- Ca 170 x 230 cm, normaal 765.- BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF SSr' 17,1 procent en in de handel 15,9 procent. Doordat meer toeristen werden vervoerd bij nagenoeg ge lijke kosten, steeg de bedrijfs winst. In de divisie handel steeg de winst niet alleen door de stijgende omzet, maar ook door het afstoten van marginale activiteiten. Al met al daalde het netto verlies van 9,1 miljoen dollar over de eerste helft van 1984 tot 0,4 'miljoen over de zelfde periode dit jaar. In deze vergelijking is het afsto ten van een aantal bedrijven door HAL verwerkt. In de sector consu- mentenprodukten werd het Belgi sche Resta met haar dochteronder neming Eurobrokers afgestoten, terwijl in ons land Barends (levens middelen). Unicura (cosmetica) en Hans K. Madsen (scheepsleveran- ties) los gemaakt werden van de HAL. Op de verkoop van de bedrij ven uit de sector consumentenpro- dukten in ons land werd een boek- >vinst gemaakt van 0,9 miljoen dol lar. Pie Medical Pie Medical in Maastricht, een bedrijf dat elektronische appara tuur maakt voor de gezondheids zorg. heeft over de eerste helft van dit jaar een omzetstijging geboekt van 68 procent ten opzichte van de dezelfde periode vorig jaar Dit komt vooral doordat Pie inmiddels het belang in de Amerikaanse ves tiging heeft opgevoerd tot van 51 tot 95 procent. De omzetstijging ging gepaard met een stijging van het resultaat voor belastingen met 30 procent tot 1,7 miljoen gulden. De nettowinst steeg met 15 procent tot 1 miljoen gulden. De winstgroei in de voor Pie zeer belangrijke Verenigde Staten bleef achter bij de ramingen en dat was aanleiding om het belang in het Amerikaanse Pie Data Inc. te ver groten tot 95 procent, nadat eerder dit jaar dat belang van 50 op 51 pro cent werd gebracht. De directie van Pie Data Ine heeft inmiddels plaats moeten maken voor nieuw management De groei van de ex port aan de VS was beduidend minder dan die naar andere lan den. Bij Pie Medical werken in ons land ruim tachtig mensen en vijf tien in het buitenland

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9