:37s EG neemt zwakke strafmaatregelen Pinochet 12 jaar dictator in Chili Onlusten in Birmingham gaan door Verdeeldheid om Zuid-Afrika Kleurrijke Ed Koch wil in New York aanblijven KAARSENPER SFEERKAARSEN ïOOS 1,99 1,59 1,59 1,49 1,49 1,49 2,29 DEVLEESCHMEESTERS WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON - Te New York speelt zich deze dagen wederom een vermakelijk politiek schouw spel af: burgemeester Ed Koch, een spectaculair politicus zonder twijfel, strevend naar herverkie zing. Met het oog daarop trekt hij vrijwel dagelijks langs de straten om met het liefkozen van baby's en behoedzaam schudden aan in rol stoelen opgestelde oudjes blijk te geven van warme belangstelling voor het wel en wee van zijn plaats genoten. Onveranderlijk echter wordt de burgemeester op de voet gevolgd, door een welbespraakte, zij het nogal magere dame met bril en door Henk Kolb LUXEMBURG (GPD) - De Europese Gemeenschap ziet voorlopig af van scherpe econo- vooruitstekende tanden, die zich mische strafmaatregelen tegen het apartheidsregime in Zuid-Afrika. De ministers van wat schril soms te weer stelt tegen buitenlandse zaken van de EG-landen werden het gisteren in Luxemburg slechts eens Kochs luidruchtige verzekering over een pakket sancties met een zeer beperkte draagwijdte. Groot-Brittannië, de grootste in vesteerder in Zuid-Afrika, wees zelfs den tot eventuele eigen Nederland se sancties, wilde hij nog niet zeg- belangrijk deel van de gen. Het resultaat van dergelijke voorgestelde maatregelen geheel van de hand. De Britse regering wil zich eerst diepgaand op die maat regelen beraden. De andere negen EG-landen (ook West-Duitsland) plus de nieuwkomers Spanje en Portugal waren het eens en zullen een pakket maatregelen uitvoeren. Geen van de voorstellen heeft echter directe invloed op de econo mische verhoudingen tussen de Europese Gemeenschap en Zuid- Afrika. In feite besloten de EG-lan den slechts tot het 'harmoniseren' van reeds bestaande maatregelen, die al door afzonderlijke landen zijn uitgevaardigd. De EG heeft bovendien een aan tal andere maatregelen 'in porte feuille', zoals het verbieden van de verkoop van de Krugerrand. het verbieden van nieuwe investerin gen in Zuid-Afrika en het niet lan ger verlenen van exportsubsidies naar dat land. Met dergelijke maat regelen, waartoe de Amerikaanse regering deze week wel besloot, wil men pas komen als er 'binnen redelijke termijn' geen veranderin gen in het Zuidafrikaanse apart- heidsbeleid plaatsvinden. Hoe lang 'redelijk' is, heeft men niet vastge legd. Minister Van den Broek zei dat de druk op Zuid-Afrika nu moet worden gehandhaafd. Hij zei 'niet echt tevreden' te kunnen zijn over de uitkomst van het EG-beraad, maatregelen staat voorop. Hij her haalde niet bereid te zijn tot een in vesteringsstop voor het Neder landse bedrijfsleven in Zuid-Afri ka 'tenzij een aantal andere rele vante landen meedoet'. Olie Afgesproken werd: het stopzet ten van alle olie-uitvoer vanuit de EG naar Zuid-Afrika; een strikt ge controleerd embargo op de invoer uit en de uitvoer naar Zuid-Afrika van wapens en para-militaire uit rusting, een weigering van elke vorm van militaire samenwerking; het terugroepen van de in Zuid- Arika geaccrediteerde militaire at tachés en het niet-toelaten van Zuidafrikaanse militaire attachés in de EG-lidstaten; het ontmoedi gen van culturele en wetenschap pelijke overeenkomsten, behalve waar die de zwarte bevolking of het einde van de apartheid ten goe de komen; ook worden officiële contacten op sportief gebied be vroren; het stopzetten van de uit voer van 'gevoelige uitrusting' be stemd voor leger en politie in Zuid- Afrika; een verbod op elke samen werking op nucleair gebied. Vrijwel al deze maatregelen wa ren al van kracht in de diverse EG- landen, zij het op vrijwillige basis. Hét olie-verbod treft niet het trans port van olie met schepen uit EG- landen naar Zuid-Afrika, wat een compleet olie-embargo zou beteke nen. Of het zover zal komen, is nog maar hij noemde het een hele stap onzeker, 'omdat eerst de landspoli- vooruit dat men nu tot e^p ge meenschappelijk standpunt is ge komen. 'Dit is een effectief begin punt'. Hij zei dat na de moeizame discussie beseft moet worden dat 'alle EG-landen zich in een afzon derlijke positie bevinden'. Groot-Brittannië, Denemarken, West-Duitsland, Frankrijk, Grie kenland en Italië hadden al vrijwil lig elke nucleaire samenwerking stopgezet, Frankrijk en Groot-Brit- Voor Nederland verandert er tannië voerden al geen gevoelig voorlopig weinig, aldus Van den Broek. Of die erkenning moet lei- J uristen-beraad over De Jonge GENÈVE (AP) - Zuidafrikaanse en Nederlandse juristen hebben gisteren in het Zwitserse Genève hun besprekingen afgerond over de situatie rond Klaas de Jonge, de man die al sinds 21 juli in de Ne derlandse ambassade in Pretoria zit en wiens uitlevering door Zuid- Afrika is geëist. De Zuidafrikaanse jurist Pieter Bezuidenhout zei dat de geschillen met de Nederlanders waren bijge legd en dat alle haken en ogen aan de zaak zijn besproken. 'De politie ke bazen moeten nu beslissen,' zei hij. 'Ik geloof niet dat er nog juridi sche misverstanden kunnen be staan.' Buitenland kort materiaal voor leger en politie uit. Ook wapenexporten naar Zuid- Afrika vanuit EG-landen vinden sinds het VN-wapenembargo al niet meer plaats, en diverse landen hebben hun culturele en weten schappelijke contacten al stopge zet. Alleen de levering van paramili tair materieel (dat ook voor civiele doeleinden kan worden gebruikt) schijnt nog wel plaats te vinden. De betekenis van de nu afgekon digde maatregelen is dus beperkt. De ministers besloten voorts tot een aantal 'positieve' maatregelen, die vooral de zwarte bevolking in Zuid-Afrika ten goede moeten ko men. Dat zijn: Handhaving van de gedragscode voor Europese bedrijven in Zuid- Afrika; een steunprogramma voor hulp aan niet-gewelddadige anti- apartheidsorganisaties, in het bij zonder de kerken; bijstand voor onderwijsprogramma's voor de niet-blanke bevolking, inclusief het verlenen van beurzen aan Eu ropese universiteiten; vergroting van de contacten met de niet-blan ke gemeenschap op politiek, vak- bonds-, zakelijk, cultureel, weten schappelijk en sportief gebied; steun aan de zogenaamde 'front- lijnstaten' om hen economisch minder afhankelijk te maken van Zuid-Afrika; het vergroten van het 'bewustzijn' van de meer dan een miljoen Europese ingezetenen van Zuid-Afrika. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz stuurde gisteren een brief aan de EG-ministers, waarin hij hen op riep zoveel mogelijk maatregelen te nemen die in één lijn liggen met de maandag door president Rea gan afgekondigde. Nederland Minister Van den Broek zal mor gen in de Tweede Kamer verslag doen van de besluitvorming in EG- verband over sancties tegen Zuid- Afrika. Nu al is duidelijk dat de meerderheid van de Tweede Ka mer zich bij het EG-beleid zal aan sluiten. CDA en WD hebben zich reeds achter de minister ge schaard, door zich uit te spreken tegen afzonderlijke acties van Ne derland tegen het apartheidsbe wind in Zuid-Afrika. CDA-woord- voerder Joep de Boer noemde het positief, dat de EG-landen voor eerst min of meer gezamenlijk tot strafmaatregelen tegen Zuid-Afri ka hebben besloten. Hij vindt wel dat samen met de EG-partners moet worden bezien of de maatre gelen tegen Zuid-Afrika nog kun nen worden verscherpt. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is teleurgesteld over het ak koord dat de EG-ministers van bui tenlandse zaken in Luxemburg hebben bereikt over maatregelen tegen de apartheid in Zuid-Afrika. PvdA-woordvoerder Wallage noemde het resultaat uiterst ma ger. dat New York het met hem uitzon derlijk goed heeft getroffen. Die mevrouw is Carol Bellamy (43), voorzitter van wat je wel de ge meenteraad mag noemen. Zij is ook kandidaat voor het burge meestersambt en houdt eveneens kantoor in het stadhuis. Op ruime afstand van Kochs burelen welis waar, maar zij neemt hem toch voortdurend in zijn eigen pand nu al zeven jaar onder schot met me mo's vol ergernis en gramschap. Koch, ook niet mis, knalt onver vaard terug. Hij heeft tenslotte over zichzelf als burgemeester een boek 'Mayor' geschreven, dat een tijdlang de bestsellerslijst aanvoer de en zelfs tot een musical werd be werkt die nog steeds gaat. In dat werk rekent hij ook met mevrouw Bellamy af. Sterker nog, met een wat piepend stemmetje treedt deze opmerkelijke vrijgezel (60), op in een eigen roek-video. Koch en Bellamy zijn beiden De mocraat. Gegeven de politieke voorkeuren van de stad New York, is het zeker te noemen, dat de win naar van de voorverkiezingen ook zal winnen tegen een eventuele Re publikeinse opponent. Koch en Bellamy zijn niet de enige kandida ten, maar de anderen waren niet meer dan zetstukken in deze poli tieke komedie. Bellamy: 'Ed, jij bent vandaag de dag alleen maar woorden zonder daden. Sedert jij in 1982 van Mario Cuomo verloor in de strijd om het gouverneurschap, ben je een be drieger en een charlatan gewor den'. (Koch hoort het met een lich te glimlach aan.) Koch: 'Ze heeft zeven jaar haar mond gehouden. Zes maanden nu, sedert ambitie haar de lippen kus te, horen we elke dag van haar. Als ze denkt dat ik zo'n slechte burge meester was, waarom zei ze dan dat ik problemen oploste, een goe de manager ben en dat ik een goe de gouverneur zou zijn. Ze heeft me gesteund. Is dat misschien hy pocriet te noemen?' De burgemeester die optrad in de Muppetshow en in zijn video als taxi-chauffeur uitgedost zingt: 'In mijn hart ben ik een jongen van het platteland', is voor tegenstander Bellamy 'Mr. Entertainment'. 'Dat is wat hij het beste kan', gromt zij, 'New York verdient beter'. Maar de Koch-show, gevoed uit een krijgskas zesmaal groter dan die van Bellamy, davert voort. Ed neemt op straat Newyorkers de eed af dat zij voor hem zullen stem men: 'Zo waarlijk helpe mij God'. Carol Bellamy vertoont zich in haar tv-spots in New Yorks uiterst smerige ondergrondse treinen. Koch laat de gewone man zeggen dat het hem goed gaat, en vraagt een mooie meid om een 'kiss for good luck'. Democraten zijn in New York vijfmaal talrijker dan Republikei nen. In november zal Koch dus wel winnen. 'Hij had dan ook zeven miljoen dollar uit te geven', scham pert Bellamy, die tot haar grote er gernis vrijwel nergens kan ontko men aan het deuntje met de tekst 'I love New York', dat het thema is van de publiciteit voor de stad niet alleen maar ook van Ed Koch. Bel lamy intussen komt in de laatste fase van haar bescheiden campag ne geld te kort. Is deze Koch inderdaad 'de ge wone man' die een failliet New York uit enorme financieringspro blemen heeft getild en veel voor de stad heeft gedaan? Of is hij voorna melijk een vent met een op zeldza me arrogantie steunende grote smoel? Het is duidelijk dat in New York onder Koch veel is verbeterd, maar even duidelijk dat in de kost bare verkiezingsstrijd meer over Koch is gepraat dan over zulke klemmende vraagstukken als openbaar vervoer, huisvesting, vei ligheid, gezondheidszorg, onder wijs en daklozen. Voor de Chileense ambassade in Buenos Aires hebben vie vlag geprotesteerd tegen de militaire dictatuur in hun land. Eén op tien Israëliërs in armoede TEL AVIV (AP) - Meer dan 10 procent van de Israëlische be volking leeft onder de armoe degrens, blijkt uit een gisteren gepubliceerd rapport van het sociale verzekeringswezen. Volgens het rapport is het aan tal mensen dat het hoofd nau welijks nog boven water kan houden het afgelopen jaar met een kwart gestegen, terwijl de voorgaande vier jaar sprake was van een constante daling van de armoede. SANTIAGO (AFP) - De Chileense dictator Pinochet is vandaag pre cies twaalf jaar aan de macht in zijn land. „Met zijn hardnekkigheid leidt generaal Pinochet ons recht streeks naar de burgeroorlog", zo verklaarde de oppositieleider en voorzitter van de christen-demo cratische internationale Anders Zaldivar gisteren over de toekomst die Chili dreigt tegemoet te gaan. Minister met stenen bekogeld Sji'iten Israël heeft gisteren de laatste groep Libanese gevangenen op vrije voeten gesteld van wie de vrij lating was geeist door sji'itische kapers van een Amerikaans vlieg tuig in juni in Beiroet. De 119 ge vangenen stapten in de militaire gevangenis Atlit in noord-Israël in enkele bussen en begaven zich op weg naar Libanon. Suriname Suriname heeft met ingang van 6 september diplomatieke betrek kingen aangeknoopt met Angola. Het protocol is vorige week in de Angolese hoofdstad Luanda on dertekend door de Surinaamse mi nister van buitenlandse zaken, Eric Tjon Kie Sim. Dat is van officiële zijde in Paramaribo bekendge maakt. Minister Tjon Kie Sim brengt een bezoek aan het Afrikaanse land in verband met de conferentie van niet-gebonden landen, die in Luanda werd gehouden en inmid dels is afgesloten. Beide landen hebben besloten faciliteiten te ver schaffen voor de vestiging van am bassades in eikaars hoofdsteden. Indonesië De Indonesische president Su harto heeft gisteren een besluit uit gevaardigd om het kiesrecht terug te geven aan burgers die gevangen hebben gezeten wegens de misluk te communistische staatsgreep in 1965. Volgens directeur-generaal Sugiman van het ministerie van so ciale en politieke zaken vallen on der de maatregel 1,46 miljoen men sen die te boek stonden als com munisten die betrokken waren bij of sympathiseerden met de verij delde coup. LONDEN (GPD/Rtr./UPI) - Ook gisteren was het nog de gehele dag onrustig in de Britse stad Birming ham nadat rellen de avond daar voor voor miljoenen guldens scha de zorgden, en zeker twee, maar mogelijk vier mensen het leven kostten. De oude stadswijk Handsworth, het toneel van de ergste ongere geldheden die er in Engeland sinds 1981 zijn geweest, leek gisteren op een oorlogsgebied. Meer dan 50 ge bouwen, waaronder vooral veel winkels, waren in de as gelegd, en overal op straat lagen uitgebrande autowrakken. Douglas Hurd, sinds enkele we ken minister van binnenlandse za ken, kreeg gistermiddag een proef je van de sfeer in de wijk toen hij een bezoek aan Handsworth ijlings moest beëindigen omdat hij en zijn gezelschap met flessen en stenen werden bekogeld. Het is de politie een raadsel waarom nu juist in Handsworth, een van de vele verloederde stads wijken in Engeland, het zo gruwe lijk uit de hand moest lopen. Niets, aldus de plaatselijke hoofdcom missaris Geoffrey Dear gisteren, wees op sterk toegenomen sociale spanningen. De rellen begonnen maandag avond nadat de verkeerspolitie een man aanhield die een kleine over treding zou hebben begaan. Dat was het sein voor enige honderden zwarte jongeren om tot ongere geldheden over te gaan en onder meer een in onbruik geraakte bin gohal in brand te steken. Toen brandweerlieden het vuur wilden doven, werden zij door de jongeren eerst met stenen, maar la ter ook met brandbommen aange vallen. Te hulp gesnelde agenten werden ook met brandbommen bestookt. Daarbij vielen aan de zij de van politie en brandweer 26 ge wonden. De rellen breidden zich snel uit, en een menigte jongeren plunder de de ene winkel na de andere, die vervolgens in brand werden gesto ken. Het ging daarbij met name om winkels van Aziatische wijkbewo ners. De doden vielen in het plaatselij ke postkantoor, dat werd geleid door een Aziatische familie. Een tiental jongeren viel volgens oog getuigen het postkantoor binnen, mishandelde de aanwezigen, en stak het gebouw vervolgens in brand. Brandweerlieden vonden gister ochtend de verkoolde lijken van twee broers. Twee andere leden van dezelfde familie waren gister avond nog vermist. De relatie tussen de politie en de multiraciale bevolking van Hands worth is tot dusver altijd redelijk goed geweest. In 1981 waren er Arrestaties De politie van Birmingham maakte vanochtend bekend 91 ar restaties te hebben verricht tijdens sporadische geweldplegingen op straat. Er hebben zich meer dan 150 incidenten voorgedaan en 23 personen liepen verwondingen op toen groepen jongelui met stenen en flessen gooiden naar de oproer politie. In twee andere wijken van Bir mingham en in Coventry deden zich ook ongeregeldheden, echter ge onlusten in het gebied, maar dat op kleinere schaal, voor. De nieu- was niets vergeleken bij wat zich toen in het Londense Brixton en het Liverpoolse Toxteth afspeelde. Dat maakt de dramatische rellen van maandagnacht en gisteren zo merkwaardig, maar dat is voor de we geweldplegingen in Birming ham haalden evenwel de onlusten in de voorgaande twee dagen in de overwegend zwarte wijk Hands worth niet bij benadering. De hoofdcommissaris van poli- De burgeroorlog vermijden en het communistische gevaar vernie- tingen, dat waren de doelstellingen die de op 11 september 1973 ge vormde militaire junta voor ogen had. De junta, die bestond uit de bevelhebbers van de verschillende strijdkrachtonderdelen - land macht, luchtmacht, marine en ca- rabineros (paramilitaire politie) - verklaarde toen dat het militaire bewind slechts zolang zou bestaan „als de omstandigheden dat verei sen". Maar Pinochet zal de Chilenen vandaag toespreken met de bood schap dat hij tot 1989 aanblijft als president, conform de grondwet die hij in 1980 van kracht deed wor den, zo verluidt in Santiago. Vol gens deze grondwet heeft de gene raal ook de mogelijkheid in 1989 te dingen naar een nieuw mandaat. De oppositie, die voortaan wordt bijgestaan door de Chileense RK- Kerk, lijkt echter vastberaden het voornemen van de generaal te tor pederen. De eerste stap die Pino chets tegenstanders in die richting namen was de recente onderteke ning van het „nationale akkoord voor overgang naar volledig her stel van de democratie". Met deze gezamenlijke actie zetten de lei ders van elf van gematigd socialis tische tot conservatieve oppositie partijen hun traditionele menings verschillen opzij. Gorbatsjov wil chemie- vrije zone MOSKOU (Rtr-DPA) - De Russi sche partijleider Michaïl Gorbats jov heeft gisteren in een onder houd met de Westduitse oppositie politicus Johannes Rau zich voor stander getoond van de vorming van een zone in Europa vrij van chemische wapens, als de Verenig de Staten het daarmee eens zijn. Het idee voor zo'n zone is afkom stig van de Westduitse sociaalde mocraten en de DDR. Het officiële Sowjet-persbureau Tass deelde mee dat Moskou „be reid is de status van de zone te ga randeren en te respecteren. De garantie zal ingaan als de VS van hun kant ook stappen daartoe ne men". Rau, de rijzende ster binnen de SPD, zei dat Gorbatsjov het idee, eerder dit jaar opgesteld door SPD-parlementariërs en Oostduit- se regeringsfunctionarissen, toe juichte. Rau arriveerde zondag in Mos kou voor een driedaags bezoek om Noordrijnland-Westfalen te „pro moten", de industriële deelstaat waarvan hij premier is. Maar Rau wordt gezien als de toekomstige SPD-kandidaat voor het bonds kanselierschap en met zijn bezoek aan Moskou maakt hij zijn interna tionale debuut. Rau zei dat Gor batsjov hem heel graag leek te wil len spreken. Hij sprak van „intensief en veel omvattend" onderhoud. De Sow- jetleider oefende kritiek op Bonn omdat de regering-Kohl zich te sterk zou richten op Washington. Hij verweet ook de regering-Rea- gan onvoldoende interesse te heb ben voor wezenlijke politieke ver anderingen in de aanloop naar de ontmoeting tussen hem en Reagan in Geneve op 19 en 20 november. Kort geding tegen ASAT- experiment WASHINGTON (Rtr/UPI) - Vier le den van het Amerikaanse Congres en een groep geleerden hebben dinsdag bij de federale rechtbank van het Dictrict of Columbia een proces aangespannen tegen de mi nister van defensie. Zij willen dat de rechter Caspar Weinberger ver biedt vrijdag een proef met een an ti-satellietwapen te laten houden. George Brown uit Cplifornië, één van de vier Democratische leden van het Huis van Afgevaardigden die de procedure hebben aange spannen, verklaarde dat de proef in strijd is met condities die het Congres daaraan heeft gesteld in de defensiebegroting. Hierin staat dat zo'n proef alleen mag worden gehouden als president Reagan kan bewijzen dat de nationale vei ligheid in gevaar is. ADVERTENTIE Britten nu niet de eerste zorg: de tie, Geoffrey Dear, zei tegen politie in andere steden met verval- slaggevers: „Ik ben ervan over- len wijken is bang, dat jeugdige tuigd dat het niveau van de onlus- vandalen in hun streek de komen- ten in de loop van de rest van de de dagen zullen proberen het ge- week ingrijpend zal dalen". ADVERTENTIE Ca. 20 cm lang. Doos van 20 stuks. Goed voor 120 uur sfeervol licht. In de aktuele kleuren: wit, zwart, grijs en rose. m/m EN NOG TIENTALLEN ANDERE SOORTEN KAARSENT Leiden, Breestraat 142-144. Tel. 071 -13 3511. 19 Vestigingen doqr geheel Nederland. Met Ham en Kaas Elke 4e Gratis Cordon Bleu100 gram Heerlijke Elke 4e Gratis Blinde Vink100 gram Fijn Gekruide Elke 4e Gratis Shoarmaburger 100 gram PROLFONZE BEKWAAMHEID. Leiden: 5 Meiplein, Korevaerstraat, Codi Levendaal. De echte Hamburger Fijn Gekruide Slavink Elke 4e Gratis 100 gram Elke 4e Gratis 100 gram Pittig Gekruide Elke 4e Gratis Roomschnitzel100 gram Originele Boeren- achterham100 gram

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7