Patiënten oogarts waren proefkonijn 'Klagen over rechter werkt' 'Klaas de Jonge Komitee' wekt onrust ECHT ZFÜIWRT EUCEli5 FiÉ^faMIDAT!£5/ Klachten maken eind aan praktijk Eis drie jaar en tbr voor moord in Alphen Procureur-generaal Berger neemt klachten serieus Stichting verzorgt ww voor vrouw na scheiding Steungroep in verlegenheid na Vage' advertentie voor actie WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1985 ZEIST (ANP) - Een oogarts in Zeist heeft zijn praktijk in het Zeister Ziekenhuis beëin digd vanwege tientallen klachten van patiënten, huisartsen en opticiëns over zijn behan delmethode. De arts heeft het bestuur van het ziekenhuis meegedeeld dat hij lichamelijk niet meer in staat is zijn praktijk uit te oefenen. De oogarts heeft honderden pa tiënten te zware brilleglazen in combinatie met pupilverwijdende oogdruppels voorgeschreven. Sommige patiënten hebben daar door schade aan hun ogen opgelo pen en zijn op hoge kosten ge jaagd. Ook is er sprake van een schoonheidsoperatie die de oog arts onder zeer primitieve omstan digheden in een kelder heeft uitge voerd. Veel patiënten hebben zich bovendien beklaagd 'over de 'onbe schofte' manier van optreden van de oogarts, die er soms niet voor terugdeinsde patiënten letterlijk zijn behandelruimte uit te gooien. Het bestuur van het ziekenhuis voert nog besprekingen met de oogarts over de voorwaarden waar op het contract wordt verbroken, zo heeft mr. W.Fransen, de secreta ris van het ziekenhuisbestuur, gis teren desgevraagd meegedeeld. De klachten tegen de oogarts zijn binnengekomen na een oproep van C.van der Zeeuw-Schoppen uit Zeist in plaatselijke kranten. Van der ZeeuW had zelf slechte ervarin gen met de oogarts. Zij overlegt nog met het Openbaar Ministerie of het mogelijk is strafvervolging tegen de arts in te stellen wegens het toebrengen van lichamelijk let sel. Ook de mogelijkheid om via een civiele vordering de financiële schade van de gedupeerde patiën ten - in totaal zo'n 30.000 gulden - op de oogarts te verhalen, wordt nog onderzocht. (Van een ónzer verslaggevers) DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Drie jaar onvoorwaardelij ke gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering. Dat eiste de officier vap justitie mr. Dek gisteren bij de Haagse recht bank tegen een 27-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn wegens moord op diens vrouw. Mr. Dek zei verbijsterd te zijn geweest toen hij van de zaak hoorde en noemde de werkelijkheid vaak curieuzer dan de fantasie. Hij achtte moord on dubbelzinnig bewezen; het toe brengen van de messteken was naar zijn mening na kalm beraad en rustig overleg gebeurd. Al om zeven uur zondagochtend op de 31ste maart van dit jaar had de man na een slapeloze nacht zijn 27-jarige vrouw aangekondigd haar te zullen doden. Zij wist hem toen nog te kalmeren en hij volgde haar raad op om met behulp van een slaaptablet nog wat slaap in te halen. Maar toen hij om half twaalf wakker werd, herhaalde hij zijn lu gubere voornemen, wat het echt paar echter niet verhinderde nog samen hét ontbijt te nuttigen, 's Middags om half drie voerde hij uiteindelijk zijn plan uit nadat hij zijn vrouw had gevraagd of zij er. nu klaar voor was. Hij heeft haar nog wel de gelegenheid gegeven om haar familie te bellen met de mededeling dat hij haar wilde ver moorden. Daarna stak hij haar vier of vijf keer met een keukenmes in borst en hals. Hij verliet de woning en liet zijn vrouw ernstig gewond achter. De vrouw wist nog wel de voordeur te openen om haar gea larmeerde familie binnen te laten. Maar medisch ingrijpen gedurende enkele dagen mocht uiteindelijk niet baten: op 2 april overleed de vrouw. Dezelfde dag hield de poli tie haar man aan. De raadsman van de verdachte, mr. Imkamp, wees ih zijn pleidooi op de sterke 'depersonalisatie' van zijn cliënt, waarover het psychia trisch rapport spreekt. Volgens hem werd daardoor de werkelijk heid door de verdachte niet meer als zodanig; ervaren. Hij hield ten slotte heel veel van zijn vrouw en zou haar dat tijdens de woorden wisseling die aan de fatale steek partij vooraf ging, ook verschillen de malen hebben gezegd. Het ont roerendst werd dat volgens mr. Im kamp nog geïllustreerd door de kus die de verdachte zijn vrouw zou hebben gegeven voordat hij haar de messteken toebracht. De verdachte is volgens hem ten prooi geweest aan de opperste ver warring, veroorzaakt door de drie werelden waarin hij volgens Im kamp leeft: de westerse wereld, de adat (oosterse gebruiken en tradi tie) en de aan de voorouders toege kende macht op zijn leven. De ver dachte zou in een klempositie zijn geraakt doordat zijn vrouw de fa milietraditie (adat) van haar echt genoot onvoldoende zou hebben gerespecteerd en te sterk zou heb ben vastgehouden aan haar eigen familie. Imkamp zei een eis voor vrijspraak lpgisch te vinden, maar voegde er aan tóe de verantwoor delijkheid daarvoor niet te kunnen dragen. De 27-jarige Alphenaar zei grote - spijt te hebben van het gebeuren. Hij zei dat hij het altijd als een litte ken zou moeten meedragen. „Ik begrijp niet hoe het zover heeft kunnen komen. Het was niet mijn bedoeling". De rechtbank doet 24 september uitspraak. DODELIJKE VAL (ANP) - De 61- jarige P. Boels uit Heerlen is giste ren in een ziekenhuis in Maastricht overleden aan de verwondingen die hij enkele uren eerder had op gelopen door een val van vijftien meter hoogte. Het ongeluk gebeur de bij herstelwerkzaamheden die Boels samen met een collega ver richte aan het dak van de Sint Ni- colaas Kerk in Valkenburg. ADVERTENTIE De geneeskundig inspecteur in de regio Utrecht, dr. J.Remmen, heeft inzage gekregen in de klach ten. Hij zei 'onder de indruk te zijn van het aantal', maar weet nog niet of de klachten aanleiding zijn om het Medisch Tuchtcollege in te schakelen. In zo'n geval moet er sprake zijn van 'het ondermijnen van het vertrouwen in de medische stand' of 'grpve onkunde en nala tigheid'. De oogarts houdt staande dat zijn methode juist is. Zijn theorie komt er kort gezegd op neer dat zeer veel lichamelijke en geestelij ke klachten hun oorzaak zouden vinden in oogafwijkingen. Door patiënten een veel sterkere bril te laten dragen dan zij feitelijk nodig hebben, zouden de klachten op den duur verdwijnen. Om de pa tiënten aan de te sterke bril te laten wennen, schreef de arts pupilver wijdende oogdruppels voor. Uit de klachten blijkt dat sommige pa tiënten door bril en druppels zo slecht gingen zien, dat ze van de trap vielen of geen auto meer kon den besturen. Volgens klaagster Van der Zeeuw heeft de oogarts zijn patiënten jarenlang als proef konijn gebruikt om zijn theorie be vestigd te zien. Volgens geneeskundig inspec teur Remmen is de theorie van de oogarts niet per se onjuist, maar heeft hij vooral de fout gemaakt zijn patiënten niet te informeren over zijn 'therapeutisch experi ment'. Remmen heeft al eerder een onderzoek ingesteld naar aanlei ding van klachten van huisartsen en opticiëns. De oogarts kreeg na het onderzoek een waarschuwing om zijn ongebruikelijke behande ling alleen toe te passen als een pa tiënt daarin zou toestemmen. Na door het ziekenhuis vijf weken op non-actief te zijn gesteld, is echter uit de vele klachten gebleken dat de oogarts de afgelopen weken op de oude voet is doorgegaan. Rotterdam voert ook 'enkeltje' in op nachtbus ROTTERDAM (ANP) - Het Rotter- damse vervoersbedrijf RET wil in navolging van dc Amsterdamse zustermaatschappij het 'enkeltje' invoeren op de nachtbussen in het weekeinde. Het kopen van een kaartje bij de chauffeur wordt be schouwd als middel in de strijd te gen agressie en vandalisme. Amsterdam voerde het enkeltje .half mei in. Aanleiding vormde een aaneenschakeling van geweldda digheden begin dit jaar op nacht bussen. Volgens een woordvoerder van het vervoersbedrijf in de hoofdstad zijn de ervaringen met deze vorm van 'gecontroleerde kaartverkoop' goed. Het kaartje kost in Amsterdam een rijksdaal der, ongeacht de afstand. Overigens zien de RET-chauf- feurs, evenals trouwens hun Am sterdamse collega's, liever dat het nachtbusnet wordt opgeheven. Vanuit de medezeggenschapscom missie van de RET is naar voren gebracht dat de chauffeurs op nachtbussen onder een te grote psychische druk staan door de agressie en het vandalisme van het nachtelijk reizigerspubliek. Maar zowel de RET-directie als B en W zijn van mening dat een stad als Rotterdam het niet zonder nacht busnet kan stellen. V-:,. JS* Voorzitter van Makmur: ik ben geen crimineel ROTTERDAM (GPDt - De in ons land gevestigde Surinaamse ver zetsbeweging Makmur heeft niets te maken met de omvangrijke wapen vondst begin vorige maand in een woning van een Surinamer in Rot terdam-Zuid. Dat stelde gisteren Paul Somohardjo. de pas vrijgela ten voorzitter van de stichtmg Makmur. Op verdenking van illegaal wa penbezit werd hij tezamen met nog twee bestuursleden van de stich ting 36 dagen in voorarrest gehou den. Afgelopen vrijdag kwamen de drie voorlopig vrij. Somohardjo zei geen crimineel te zijn en geen behoefte te hebben aan wapens in Nederland om daarmee het bewind-Bouterse omver te wer pen. Volgens Somohardjo zijn wa pens gemakkelijker te koop in de buurlanden van Suriname. "En eenmaal in Suriname ben ik in staat het volk in een uur te active ren en te mobiliseren". Volgens Somohardjo worden de telefoongesprekken van de bevrij- dingsraad regelmatig afgetapt door de binnenlandse veiligheids dienst. AMSTERDAM (ANP) - Wanneer meer burgers gebruik zouden maken van de mogelijkheid een klacht in te dienen over het op treden van rechters, dan zou dat preventief werken op onfatsoen lijk optreden misdragingen van rechters. Aldus procureur-gene raal bij de Hoge Raad Berger. Volgens Berger stijgt het aan tal klachten over rechters de laat ste tijd weliswaar, maar toch is nog te weinig bekend dat ieder een die zich door een rechter on fatsoenlijk behandeld voelt, daarover kan klagen bij de pro cureur-generaal van de Hoge Raad. Deze laat dan de klacht on derzoeken door een speciale ka- ,mer van de Hoge Raad. "Voor de klager heeft een door de Hoge Raad gegrond verklaar de klacht niet veel nut. Er wor den geen sancties ondernomen tegen de rechter. Maar wel is zo'n uitspraak voor de rechter een waarschuwing. Hij zal in de toe komst beter op zijn tellen pas sen. Wanneer over een rechter veel klachten worden ingediend kan hij wel door de Hoge Raad ontslagen worden", aldus de pro cureur-generaal. Sinds 1982 wer den tot nu t toe precies honderd klachten, veelal over rechters en betrekkelijk vaak over alleen sprekende rechters (de kanton rechter bijvoorbeeld) ingediend. In 1982 waren dat er 25, in 1983 28, in 1984 22 en dit jaar zijn er al 25 klachten binnen. Terp Bij een groot aantal klachten blijkt meteen al dat de procu reur-generaal niet bevoegd is de klacht te behandelen (klachten over advocaten en griffiers) of dat de klacht niet aan de vereiste voorwaarden voldoet om te wor den onderzocht. Klagen over rechterlijke beslissingen bijvoor beeld komt veel voor, maar heeft geen nut. Daarvoor zijn andere procedures als het hoger beroep mogelijk. Ook werd een aantal na indiening ingetrokken. Ruim 40 klachten van de 75 in totaal waren gericht tegen rech ters of rechterlijke colleges. Een kleine twintig daarvan gingen over het optreden (de gedragin gen) van een rechter tijdens bijna altijd civiele zaken. Een greep uit de klachten: vooringenomen heid van rechters, twijfelachtige integriteit, misleiding, ongeluk kige uitlatingen, beledigingen, ongelukkige opmerkingen of on gelijkwaardige behandeling van de partijen. Van deze 20 werden slechts vier klachten' gegrond verklaard. Een zaak werd afge daan door de president van de rechtbank waar de betrokken kantonrechter werkte, in de drie andere gevallen werd de zaak door partijen zelf, al dan niet met behulp van de procureur-gene raal, in der minne geschikt. De rest van de klachten over het op treden van rechters vond de pro cureur-generaal te vaag of ondui delijk, te lang geleden gebeurd of De discussie over misdragin gen van rechters is actueel. De Haagse rechter die de Terp-zaak (de euthanasiezaak) behandelde kreeg forse kritiek over zijn ma nier van optreden tegenover de verdachte arts. De rechter had al tijdens de behandeling van de zaak zijn mening hierover doen blijken en daardoor de verdachte in een moeilijk parket gebracht. De tweede in opspraak geko men rechter is de Haagse kinder rechter. die in 1982 ontslag moest nemen wegens aan het licht ge komen ontucht met minderjari gen. In beide gevallen deed de pro cureur-generaal - de wettelijk aangewezen man hiervoor - geen voordracht aan de Hoge Raad tot ontslag. Berger: "De Terp-zaak dient nog in hoger beroep en dus is voor eventuele stappen tegen de betrokken rechter (nog) geen plaats. Maar wy kennen de zaak wel en houden de vinger aan de pols". Een klacht over het optre den van deze rechter is nog niet ingediend. In de zaak van de Haagse kinderrechter werd de 62-jarige rechter voor de keus ge steld: zelf ontslag aanvragen of ontslag krijgen. "Hij koos wijse lijk voor het eerste", aldus Ber ger. DEN HAAG (ANP) - De Federatieve Groenen rekenen er steevast op bij de komende kamerverkiezingen twee of meer zetels in de wacht te slepen. De partijdie in mei voor het eerst deelneemt aan de verkiezingen, baseert die verwachting op de uitkomst van de Europese verkiezingen pan juni vorig jaar, toen zij 1,27 procent van de stemmen behaalde. Omgerekend zou dat twee kamerzetels hebben opgeleverd. Voorzitter Eppink van de nieuwe partij stelde gisteren bij de presenta tie dat zijn partij geen stelling wil nemen binnen links of rechts in het politieke spectrum van dit moment: "Wij willen niet links of rechts maar vooraan". De partij, die nog geen lijsttrekker of kandidatenlijst heeft, denkt mogelijk een wip- dan wel brugfunctie te kunnen krijgen als de politieke verhoudingen blijven zoals de opiniecijfers voorspellen. "Het kan wellicht zo zijn dat men ons nodig kan hebben om te kunnen regeren aldus het dagelijks bestuur. Volgens de hoofdelijnen van het verkiezingsprogramma willen de Fede ratieve Groenen een nieuw concept brengen in de politiek, uitgaande van het ecologisch beginsel, dat wil zeggen in alle opzichten milieubewust. Op de ANP-foto een aantal bestuursleden: Bart Kuiper, Martin Bier man, voorzitter Frans Eppink en Hein van Meeteren (vlnr). DEN HAAG (GPD) - De stichting 'betaald werk voor gescheiden vrouwen' heeft een juridisch ken- I nelijk waterdicht systeem bedacht om vrouwen die in een echtschei dingsprocedure zijn verwikkeld, te verzekeren van een ww- en later van een wwv-uitkering. Dat kan door de vrouw op papier tijdelijk bij de stichting in dienst te nemen. De Nederlandse orde van advo caten heeft een document heeft on derschept dat de volgens de advo caten 'kwalijke werkwijze' van de stichting duidelijk illustreert. Secretaris Stuyling de Lange van de orde: "De vrouw moet om te be ginnen afzien van haar eventuele recht op alimentatie, het zogeheten nihilbeding dus. De man betaalt vooruit een bedrag van vele dui zenden guldens - in een bepaald geval zelfs 23.000 gulden - aan de stichting. Als het geld binnen is. gaat de stichting met de vrouw een tijdelijke arbeidsovereenkomst aan. Zij wordt voor zes maanden of 130 werkelijke werkdagen aange- noman als administratief mede werkster. Zij moet 30 uur per week werken tegen een bruto maand loon van 2600 gulden". Daarnaast ontvangt zij 7,5 pro cent vakantietoeslag en een maan delijkse reiskostenvergoeding van 210 gulden. Geld dat, aldus Stu- ling, duidelijk wordt betaald uit de som die de man vooraf heeft be taald. Na een halfjaar of 130 werkelijke werkdagen, dus precies de wette lijke termijn om recht op ww te hebben, eindigt het dienstverband en krijgt de vrouw inderdaad ww en daarna wwv. Juridisch is hel een waterdichte constructie. Over het ontslag, dat immers van te vo ren is vastgelegd, zal geen van de partijen moeilijk doen zodat het ar beidsbureau altijd toestemming zal geven. "Ethisch gezien is hier sprake van oplichting en in elk geval van een oneigenlijk gebruik van de so ciale voorzieningen", zegt Stuyling de Lange. Tijdens een ontmoeting met de vaste kamercommissie voor justitie heeft cfe orde onlangs haar nood geklaagd over de prak tijken van de stichting, die ertoe zouden leiden dat steeds minder mensen een advocaat inschakelen bij een echtscheiding. LEIDEN - De steungroep van fa milieleden, oud-collega's en vrien den die zich bekommeren om het lot van Klaas de Jonge en Helene Passtoors in Zuid-Afrika, is in gro te verlegenheid gebracht door een plotselinge actie voor financiële steun ten bate van De Jonge. De initiatiefnemers van deze 'bliksem actie', onder wie de Leidse student Jan van Herwaarden, plaatsten za terdag een opvallende advertentie in de Volkskrant, onder het kopje 'Steun Klaas de Jonge', met ver- door Wim Wirtz melding van een niet bestaand gi ronummer en als afzender het 'Klaas de Jonge Komitee. Noord- wijk'. In de steungroep is verontrust gereageerd op de actie van Van Herwaarden c.s., omdat zij de plan nen van de groep zou kunnen door kruisen. De steungroep is al gerui me tijd bezig met de oprichting van een stichting, die onder meer het beheer moet krijgen over een steunfonds voor Klaas de Jonge en Helene Passtoors. Uit dat steun fonds zou bijvoorbeeld de repatrië ring van de zes kinderen van het tweetal uit Zuid-Afrika kunnen worden betaald en/of mogelijke proceskosten. De antropoloog Klaas de Jonge houdt zich sinds juli j.l. schuil op de Nederlandse ambassade in Pre toria en zijn ex-vrouw Helene Pas stoors zit nu twee maanden in een Zuidafrikaanse cel. Beiden worden door de Zuidafrikaanse Justitie verdacht van het aanleggen en transporteren van wapenvoorra- den voor de verboden bevrijdings beweging African National Con gress (ANC). Het tweetal onderhield goede contacten met wetenschappelijke collega's van het Afrika Studiecen trum van de Leidse universiteit, waar de steungroep min of meer tot stand is gekomen. Volgens Ger tie Hesseling, wetenschappelijk medewerkster van het studiecen trum, wil de steungroep de publie ke opinie mobiliseren om De Jon ge en Passtoors vrij te krijgen. Ook daarvoor is het steunfonds be doeld: mocht er geld overblijven, dan zou dat volgens Hesseling kunnen worden gebruikt voor mensen die in Zuid-Afrika in een soortgelijke positie verkeren als De Jonge en Passtoors. Vaag De steungroep had eigenlijk nog niet met haar plannen naar buiten willen treden, maar ziet zich daar toe nu wel gedwongen door de ad vertentie van'het 'Klaas de Jonge Komitee'. Paul Hassing, een ander lid van de steungroep, noemde gis teren de doelstellingen van het co mité en de advertentie in de Volks krant nogal vaag. In de eerste plaats heerst er onduidelijkheid over de bestemming van het in te zamelen geld; bovendien is contro le achteraf onmogelijk door het ontbreken van een adres in de ad vertentie. Hij zei dat hij in het weekeinde contact heeft gehad met de initia tiefnemers van het 'Klaas de Jonge Komitee', maar dat Van Herwaar den voorlopig niets van de steun groep wilde weten. Niettemin ging Hassing er van uil dat het een bo nafide actie betrof 'zolang het te gendeel niet is bewezen'. Toen hij gisteren vernam dat het in de ad vertentie vermelde gironummer niet bestond, begon hij te twijfelen. Hij legde een verband met 'allerlei anonieme brieven die in Den Haag over de zaak-De Jonge circuleren', r hij niet verder wil de uitweiden omdat dat de actie van zijn steungroep zou kunnen schaden. De afdeling Klantenservice van de Postgiro liet gisteren desge vraagd weten, dat het gironummer van de advertentie vijfjaar geleden is opgeheven en dus niet bestaat. Jan van Herwaarden van het 'Klaas de Jonge Komitee' toonde zich gisteren verontwaardigd over de suggestie die daarvan zou kun nen uitgaan, namelijk dat de actie van zijn comité niet helemaal zui ver is. Hij zei dat het vermelde giro nummer wel degelijk klopt, maar dat het pas morgen (donderdag) 'operationeel' zou zijn. "Dat heb ik vandaag te horen gekregen van de PTT in Leeuwarden", aldus Van Herwaarden. Blikseminitiatief Volgens de Leidse student inter nationaal recht moet de omstreden advertentie in de Volkskrant wor den gezien als een 'blikseminitia tief van een paar mensen die be gaan zijn met het lot van Klaas de Jonge. Van Herwaarden sprak van 'morele ondersteuning' en zei ook, dat de advertentie was bedoeld om blijvend de aandacht te vestigen op de kwestie-De Jonge. Hij liet weten, dat er vandaag ook in Vrij Nederland een advertentie zou worden geplaatst, ditmaal met een postbusnummer. Zijn comité wil daarna doorgaan met adverteren. Het ingezamelde geld zou moeten worden gebruikt voor het bekosti gen van dc advertenties en als er iets overblijft voor andere doelstel lingen, zoals het organiseren van een vrijgeleide voor De Jonge en desnoods een petitionnement om het ministerie van buitenlandse za ken onder druk te zetten, aldus met zoveel woorden - Van Her waarden. Van Herwaarden zei niet op de hoogte te zijn geweest van het be staan van de eerdergenoemde steungroep noch van enig initiatief van het in Leiden zetelende Neder lands Juridisch Comité voor de Mensenrechten. Hij heeft, zegt hij. derhalve ook geen contact gezocht met deze instanties. Volgens de student is de advertentie in de Volkskrant goed aangeslagen en hebben inmiddels 'tal van omroe pen' en landelijke bladen gerea geerd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5