Veel premières op filmdagen NCRV winter in met Disney en Cosby KRO pakt uit met Hollands drama Joris Ivens krijgt eerherstel VARA voort op oude voet in 'Ik, Jan Cremer' ook loeiden Hans Liberg: lawine met weinig diepgang WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 25 Gouden Kalf voor 86-jarige regisseur UTRECHT (GPD) - De 86-jarige Nederlandse cineast Joris Ivens zal vanavond in zijn Parijse woning een Gouden Kalf ontvangen uit handen van WVC.-minister Brink man. Het betreft de zogenaamde Cultuurprijs, die voor algemene verdiensten ten aanzien van de Ne derlandse cinema beschikbaar wordt gesteld door de Nederlandse Filmdagen. Het ministerie van WVC heeft aan die onderscheiding een bedrag van 100.000 gulden toe gevoegd. Het bestuur van het Fonds voor de Nederlandse Film heeft bovendien gisteren bekend gemaakt Ivens drie ton te geven voor het maken van zijn film 'De Wind'. De opnamen zullen in okto ber in China beginnen 'De Wind' is de 65ste film van Ivens. Bij de plechtigheid in Parijs zal waar schijnlijk ook Jack Lang, de Fran se cultuurminister, aanwezig zijn. Het gebaar, waarvoor minister Brinkman afgelopen vrijdag in het kabinetsberaad het groene licht heeft gekregen, betekent een spec taculaire verzoening met Joris Ivens, die door de Nederlandse overheid verketterd werd sinds hij in 1946 met zijn film 'Indonesia Calling' partij gekozen had voor de Indonesische onafhankelijkheids strijders. Ten onrechte werd de ci neast ervan beschuldigd dat hij die als 'landsverraderlijk' beschouwde film gemaakt had als Nederlands ambtenaar en met Nederlandse ge meenschapsgelden. Zeven jaar lang is Ivens zijn paspoort kwijt ge weest. Bij de overhandiging van het Gouden Kalf zal minister Brinkman namens de regering daarvoor zijn excuses aanbieden. In de jaren '60 heeft de toenmali ge CRM-minister Klompé zich al ingespannen voor eerherstel van Joris Ivens, maar de tijd was er kennelijk nog niet rijp voor. Ter wijl de Nederlander voor zijn le gendarische geëngageerde docu mentaires eredoctoraten ontving in Londen en Leipzig en hoge on derscheidingen in Spanje, Rusland en Italië, en vorig jaar in Frankrijk zelfs het Légion d'Honneur, had het eigen vaderland heel lang niets anders te bieden dan de Pim Wim-Prijs, tijdens een cinemani- festatie van elf jaar geleden in Utrecht toegekend door de filmers Joris Ivens tussen Pim de la Parra en Wim Verstappen, de enigen die hem tot de dag van vandaag in eigen land onderscheiding gaven. (archieffoto) Pim de la Parra en Wim Verstap- NOS een filmverslag gemaakt dat pen. 18 september zal worden uitgezon- Van de Gouden-Kalfuitreiking, den op de openingsavond van de vanavond in Parijs, wordt door de Nederlandse Filmdagen. 1(2) Into the Groove -Madon- 2(1) Tarzan Boy - Baltimora 3 5) I got you Babe - UB 40- Chrissie Hyunde 4(4) There must be an Angel - Eurytmics 5(6) Cherish - Kool The Gang 6 (13) Dancing in the Street - David Bowie Mick Jagger 7 (11) Running up that Hill - Kate Bush 8(3) Waarom fluister ik je naam nog - Benny Ney> 10 (10) Buona Sera/Oh Mariel2 Weken- André Hazes 11 (16) Heaven must be missing an Angel - Tavares 12 (14) Machinery - Propagan da 13 (20) Een boutje/Daar ben ik niet blij mee - André van Duin 14 8) Blackstar - Georgie Da- 15 9) Axel F - Harold Falter- meyer 16 (12) All fall down-Five Star 17 (28) Glow - Rick James 18 (23) Glory Days - Bruce Springsteen 19 (24) Ik zal je nooit vergeten - Koos Alberts 20 (17) 21 (35) 22 (25) 23 (15) 24 (27) 25 (32) 26 (21) 27 (34) 28 (38) 29 (29) George Baker I Love is the Seventh Wave Sting What's your Name - Zin- no Himalaya Josephine - Chris Rea Money's too Tight - Sim ply Red More than I can bear - Matt Bianco Save your Love - René Angela Oerend hard (live) - Nor maal Don't mess with dr. Dream - Thompson Twins Rock me Tonight - Fred die Jackson 30 31 (31) Cheri Cheri Lady - Mo dern Talking Inbetween Days - The Cure 5 Minutes - Mainframe Out in the Fields - Gary Moore Phil Lynott Endicott - Kid Creole The Coconuts Let's talk - One way Part time Lover - Stevie Wonder Power of Love - Huey Lewis The News Baila - Ivan You're a Woman - Bad Boys-Blue Ticket to the Tropics - Gerard Joling AMSTERDAM (ANP) - Tijdens de Nederlandse Filmdagen, van 18 tot 28 september op zeven lo- katies in Utrecht, gaat een record aantal nieuwe Nederlandse films in première. Van de ruim hon derd festivalfilms beleeft meer dan de helft zijn première in Utrecht. Als topper geldt de film 'Pervola, sporen in sneeuw' van Orlow Seunke, die tijdens de openingsavond in de Jaarbeurs congreszaal wordt vertoond. Tijdens het filmfestival zullen ook de premières van 'A strange love affair' van Eric de Kuyper. 'De droom' van Pieter Verhoeff, 'Red desert penitentiary' van George Sluizer, 'De ultieme hal lucinatie' van Pim de la Parra en 'Population One' van René Daal der te zien zijn. Ook de liefhebbers van oudere films komen tijdens de Neder landse Filmdagen aan hun trek ken, onder meer met een retros pectief van alle films van het duo Wim Verstappen en Pim de la Parra, een selectie van lange en korte speelfilms die tussen 1977 en 1983 hebben gedraaid en een terugblik op de films waarin Rijk de Gooyer een rol speelt. De film 'Dubbelbeeld' behandelt het werk van Helen van Dongen, edi tor bij Joris Ivens en bekend als „one of the giants of the cutting room". Het aloude Polygoon-journaal is ook elke dag present op de filmdagen. De herontdekte Ne derlandse 'Carmen' uit 1919 met de 'wulpse' Annie Bos in de hoofdrol, wordt op 22 september vertoond met live begeleiding van een twaalf man sterk orkest. Vlaamse films komen 21 sep tember aan bod tijdens de Vlaamse Dag. Na vertoning van lange Vlaamse speelfilms, korte films en kunstfilms en een forum onder de titel „Het verdriet van Vlaanderen", is er vanaf 21 uur in de grote zaal van het Muziekcen trum Vredenburg „Vlaams ver tier" met onder anderen Bart Peeters, Kamagurka en Herr Seele, Arbeid Adelt! en Romeo Spinelle en Beri Beri. Voor films uit de Derde Wereld is een aparte dag ingeruimd: donderdag 19 september in 't Hoogt. De organisatoren bren gen een hommage aan de on langs overleden acteur Siem Vroom met het draaien van ver scheidene films en videobanden van televisieprogramma's waar in Vroom een rol speelde. Van een geheel ander genre is de grote reeks animatiefilms die tijdens de filmdagen wordt ver toond. Wie de bioscoop even wil ontvluchten kan terecht bij talrij ke fora, de filmmarkt, zogenoem de koffiediscussies en seminars over „hoe komt een film tot stand". HILVERSUM (GPD) - De krenten uit de pap in het komende NCRV- televisieseizoen zijn de drama-se ries 'Het wassende water' en 'Tho mas en Senior', een aantal nieuwe jeugdprogramma's 'Los Vast' en de aankoop uit Amerika van The Cosby Show en - exclusief - het Disney Magazine. Een nieuwe radioprogramme ring heeft de NCRV nog niet rond door de besluiteloosheid van mi nister Brinkman betreffende de promotie van Veronica. Hierover kan slechts worden gemeld dat Henk Molenberg naar de AVRO is vertrokken, dat Janny van der Lee die in deze krant dagelijks menu suggesties doet, zijn culinaire ru briek overneemt en dat het ama teursportprogramma 'NCRV Za terdag Sport' definitief blijft, met als nieuwe eindredacteur Eddy Jansen. De radioprogrammering houdt overigens een voortzetting in van het bestaande NCRV-pro- gramma. Maar ook op de televisie blijft het NCRV-avondje (dinsdag), hier en daar gestroomlijnd, wat het ge weest is: de al wat oudere achter ban tevreden stellen met godsdien stige en onschuldig-amuserende programma's en aan de andere kant braafheid ademende jeugd programma's en dramaprodukties met een daarbij afstekend inkoop- beleid, dat vaak een veel breder dan typisch NCRV-publiek zal be reiken. Presentatrice Leontien Ceule- mans verdwijnt naar het zich laat aanzien van de NCRV-buis. In de nieuwe formule van de 'Helemaal- in-je-eentje-show' was geen plaats meer voor haar en ook haar pro gramma 'Bokkesprongen' komt te vervallen. Frank Masmeijer echter, is het NCRV-gezicht van de toekomst. Hij gaat de 'In-je-eentje-show' hele maal presenteren en hij is ook sa men met Dick Passchier te zien in de come back van het sinterklazen race- en zeephellingenprogramma 'Zeskamp Cup 1986' dat een aantal jaren van de tv verdwenen was. De tv-actualiteiten bij de NCRV zijn gestroomlijnd. Tweemaal in de maand verschijnt het nieuwe pro gramma 'Welles Nietes' op tv, als onderdeel van de middagprogram mering (15.40 uur), een 'speels con fronterend' programma waarin wordt gepraat over actuele onder werpen. Presentatrice is Legien Kromkamp. De luchtige helft van het middagprogramma blijft in handen van Dick Passchier. In de informatieve hoek is ook het ouderenprogramma 'Wijzer' nieuw. Dit programma zal maande lijks onderwerpen uit de omgeving van bejaarden aankaarten. Godsdienstige muziek wordt op de televisie aangekondigd door de nieuwe presentatrice Brede Kris- tensen en over de raakpunten van religie en samenleving wordt eens in de vijf weken op tv gepraat met Niek Heizenberg. TV-DRAMA De Nederlandse dramaproduktie in acht delen van Peter van Gestel, 'Het wassende water', is al eerder door de NCRV in de publiciteit ge bracht en niet voor niets. Dergelij ke grote Nederlandse produkties blijken een belangrijke attentie- waarde te hebben en krijgen meestal ook goede kijk- en waarde ringscijfers van het publiek. Dit Hollandse verhaal, vrij bewerkt naar de gelijknamige roman van Herman de Man, speelt zich af ach ter dijken en tussen sloten met in de hoofdrollen onder anderen: Kit ty Courbois, Thorn Hoffman, Sjoerd Pleysier, Hans Dagelet en Lia Bolte. De jonge Leidenaar Theo Pet is in de eerste afleverin gen te zien. Een tweede Nederlands drama project is 'Thomas en Senior' dat 'dubbel verfilmd' is, dat wil zeggen dat eep gelijksoortige film met de zelfde hoofdpersonen maar een an der verhaal op dezelfde locaties is gemaakt, voor vertoning in de bio scopen na afloop van deze tv-serie in zeven delen. De serie is gemaakt door Kast van der Meulen en Piet Geelhoed en draait om humor, avontuur en spanning. In de hoofd rollen: Bart Steenbeek, Lex Goud smid, Joost Prinsen, Jan Simon Minkema, Henk van Ulsen en an deren. Ook heeft de NCRV enkele in de studio geproduceerde eenmalige tv-drama's klaarliggen. Naast de bijdrage aan de Fabel tjeskrant, heeft de NCRV voor de jeugd een nieuw informatief maga zine, 'Snelbinder' en een reeks kor te films, opgeleverd door een kin derscenario wedstrijd onder de titel 'Mijn idee' op stapel staan. Verder is 'Toneelkijker' de werktitel van een programma over jeugdtheater groepen. Vrouwtje 'Theelepel' voor de hele kleintjes wordt gecon tinueerd, maar de bekende pro- Buitenland Natuurlijk gaat de NCRV weke lijks door mèt de vele malen onder scheiden kwaliteitspolitieserie 'Hill Street Blues' en ook de come- dy-reeks 'Cheers' wordt voortge zet. Een derde Amerikaans pro gramma dat wekelijks (op dinsdag) terugkomt, is de familieserie fond Bill Cosby, die eerder in België al goed werd ontvangen. Het eerder genoemde Disney- magazine bevat tekenfilms, serie en speelfilms uit de studio's van Walt Disney die nog niet op tv te zien zijn geweest. De NCRV brengt in het komen de seizoen meer popmuziek op te levisie: de bekende radioshow van Jan Rietman, 'Los Vast', zal in de zelfde formule op tv komen: met veel Nederlandse artiesten en een maal in de maand ook recht streeks. Ook is Los Vast eenmaal in de maand in ingeblikte vorm te zien en daarnaast komt nog twee maal in de maand het popmagazi ne Popsjop op tv, zodat de NCRV een wekelijkse populaire muzie krubriek kan uitzenden. DEN BOSCH (GPD) - Nederland stalig drama vormt een in het oog springend bestanddeel van-de win- terprogrammering bij de KRO-te- levisie. Tijdens de presentatie van het pakket kondigde tv-directeur Ad Langebent trots aan dat maar liefst 25 avonden met eigen drama gevuld zullen worden en dat dit een „record" betekent. Het feit dat de KRO op dit terrein zo opmerkelijk uitpakt heeft te ma ken met het 60-jarig bestaan van deze omroep. Mede dank zij een extraatje van de KRO-stichting van twee miljoen gulden kon dit verrijkte programma-aanbod tot stand komen. Langebent noemde bij de presentatie het Nederland stalig drama „een programmasoort waar de binnenlandse omroep ook in het tijdperk van satelliettelevisie vanwege het eigene van de Neder landse cultuur mee kan concurre ren". De omvangrijkste dramaproduk tie van eigen bodem is ,De Appel gaard' van Willy van Hemert. De KRO brengt de serie in twaalf de len op het scherm. Vier afleverin- 'Berg Berg', een soloprogramma van Hans Liberg. Gezien op 10 septem ber in Sociëteit De Burcht. Je hebt spreken kan worden geken merkt als het omvallen van een boekenkast. Bij een optreden van Hans Liberg krijgt het pu bliek niet' alleen de inhoud van een goed gevulde boekenkast over zich heen, maar ook de hele muziekgeschiedenis. Liberg speelt in zijn programma van iets meer dan een uur bijna onafge broken piano, maar er zit - zoals hij zelf ook toegeeft - nauwelijks een stukje muziek van eigen ma kelij bij. Hij zou moeiteloos een heel seizoen 'Herkent u deze me lodie?' kunnen vullen. 'Berg Berg' is een vervolg op zijn eer steling 'Dada'. Met een deel van dat eerste programma sleepte hij twee jaar terug prijzen weg op het Delftse Cameretten Festival. Samen met. Brigitte Kaandorp is hij intussen gebombardeerd tot één van de beloften van het Ne derlandse cabaret. Anderhalve week terug was hij nog te zien bij de VPRO in een uitzending van af de Boulevard of Broken Dreams. Nu staat hij aan het be- sentatie ontbreekt het juiste* rit- nostudie, zijn eenzame jeugd, zijn contacten met de groten der aarde. Een rode draad die ruimte te over biedt om de meest wilde verbale en vooral ook muzikale zijsprongen te maken. We ont moeten Strindberg en Socrates, Liszt, Wagner en Rachmaninov, Rudolf Steiner en Thérèse Stein- metz, Miles Davis en Dave Bru- beck. Ik geloof zelfs dat ik even een fragment uit Philip Glass' 'Einstein on the Beach' herken de. Iedereen krijgt een even snel le als ook vluchtige behandeling. "Als ik te snel ga, dan moet u het maar zeggen. Dan doe ik het wat sneller". Liberg moet het hebben van deze absurde lawine van namen en muziekjes en van zijn snel heid. Slechts een enkele keer neemt hij even wat gas terug. Die snelheid verdoezelt het feit dat er in zijn teksten nog heel wat kaf van het koren valt te scheiden. Sommige woordgrappen liggen er te dik bovenop of worden te lang uitgesponnen. De gejaagd heid komt ook de muziek niet al tijd ten goede. Inhoudelijk is zijn programma nog te oppervlakkig, ig diepgaand en in de pre- liefst negentig optredens in heel Ne derland. Een jongen die van doorstoten houdt, maar enige voorzichtigheid zou, zo lijkt mij na het zien van z'n programma, ook wel op z'n plaats zijn. In 'Berg Berg' vertelt Liberg zijn 'eigen' levensverhaal. Zijn Zweedse voorgeslacht, zijn pia- nog. Hij zou veel bruik kunnen maken van stil spel, van zijn 'laat-romantische touché' of zijn 'nonchalante rec tale benadering van het klavier'. Want ook zonder te praten of te spelen heeft Liberg iets aparts, iets origineels, iets waar je naar blijft kijken. MARC VAN DER VELDEN gen tellen de produkties ,Fien' over het leven van Fien de la Mar en een tv-bewerking van de speel film ,Ciske de Rat'. Voorts staan op het lijstje ,De Leeuw van Vlaande ren' op basis van het boek van Hendrik Conscience (twee delen) en ,De Smokkelaar', een eveneens speciaal voor tv bewerkte versie van de speelfilm ,De Zwarte Rui ter'. In het nieuwe zendschema heeft de KRO de zondag als vaste uit zenddag toegewezen gekregen. Nieuw op die dag zijn een vierwe- kelijks middagprogramma voor mensen van boven de vijftig en een programma rond KRO-coryfee Aad van den Heuvel. Het enige wat men op dit moment over dat laat ste plan kan zeggen is dat de werktitel ,Aud Laat' is. In de amuserende sector conti nueert de KRO succesrijke pro gramma's als de Een-twee-drie show' en de ,Play-Back Show', ter wijl in het serieuzere genre ,De Ver van m'n bed Show' en ,Er is meer tussen hemel en aarde' worden ge prolongeerd. Brandpunt verzorgt elke zondag, in samenwerking met het team van KRO's Middageditie, een lang actualiteitenprogramma van 17.35 uur tot 18.55 uur. Op het zelfde tijdstip, maar met een vier- wekelijkse frequentie wordt Brandpunt in de Markt' op de zen der gebracht. Onder de titel ,60 jaar lief en leed' blikt de KRO-televisie in haar jubi leumjaar terug in zes afleveringen. De thema's zijn: moeders van een groot gezin, Bekkers, bisschop van alle mensen, de binnenkant van het verzet,'ongetrouwde vrouwen, de Werknemers en hun naoorlogse vakbeweging en missie en thuis front. Radio Bij de radio verandert er pro grammatisch betrekkelijk weinig bij de KRO. Ook daar is ruime aan dacht voor het jubileum. Maar liefst honderd uur staat op stapel. Programmaleider Gerard Huls hof vertelde tijdens de presentatie dat de KRO bewust kiest voor doelgroepen uit de samenleving. Voor de bediening van de ouderen wordt nauw samengewerkt met de tv-sector en er komt een nieuw programma voor zieken en allen die met zieken te maken hebben. Dat gebeurt onder de aloude titel ,De Zonnebloem'. Een ander nieuw programma De KRO had ter gelegenheid van de presentatie van het winlerprogram- ma een kleine historische tentoonstelling ingericht. Ad Langebent, Ri- chard Schoonhoven en Gerard Hulshof (v.l.n.r.) maken zich vrolijk over het verleden van hun omroep. (foto anp) gaat over missie, ontwikkelingssa menwerking en vrede. De slogan voor het nieuwe seizoen van de programmering op Hilversum III luidt: KRO's zalige zondag'. Nieuw is de presentatie van .Pop nieuws' door Kenneth Keyzer, het spelletje .Radioroulette', waarin luisteraars vragen óver popmuziek krijgen te beantwoorden en het programma .Poptima Forma', waarin Rick Velthuysen zijn de buut als disk-jockey maakt. Als onderdeel van de jubileum viering zal de KRO zich nadrukke lijk manifesteren in de regio. Me dia-directeur Richard Schoonho ven kondigde aan, dat rond het ra dioprogramma ,Van twaalf tot twee' in 14 steden rechtstreeks uit te zenden programma's zullen wor den verzorgd. Schoonhoven ver heelde tijdens de presentatie niet, dat de KRO bewust streeft naar „een balans tussen grote publiek- suitzendingen en programma's die soms voor sommigen interessant zijn". ROTTERDAM (GPD) - Zonder het element liefdadigheid, maar met minstens zoveel spektakel omge ven, continueert de VARA-televi- sie in het nieuwe winterseizoen de Willem Ruis Sterrenshow. Vanaf negen wisselende locaties komt het programma uit dezelfde circus tent met een frequentie van eens per drie weken op het scherm. Tij dens elke show zal enkele malen rechtstreeks worden overgescha keld naar de Hilversumse drafbaan voor een reportage van een drave rij. De volgorde waarin de paarden de finish passeren is bepalend voor de lettercombinatie op de loten. Het centrale thema van de show blijft het in vervulling laten gaan van wensen van kandidaten. Als locaties voor het programma zijn gekozen: Hilversum, Den Bosch, Zwijndrecht, Utrecht, Breda, Haar lem, Rijswijk, Eindhoven en Leeu warden. Echt spectaculaire wijzigingen heeft de VARA niet aangebracht i i Pipi Langkous. In de vroe ge avond, meteen na de Fabeltjes krant, hoopt de VARA goede siei te gaan maken met de Snorkels: curieuze, onder water levende we zentjes. Nieuw zijn in de middagpro- in enkele politici over een actueel onderwerp discussiëren. In de actualiteitenrubriek 'Ach ter het nieuws' verdwijnt commen tator Marcel van Dam vanaf 1 ja nuari van het scherm. Dat gebeurt met het oog op de naderende grammering twee filmseries. 'Zo kiezingen. Of Van Dam later, nog jong als je je voelt' is een Britse ko medie over een echtpaar van mid- terugkeert als commentator hankelijk van de dan ontstane pol af- delbare leeftijd en 'Op weg' gaat tieke situatie. Voor de sportlief- over de wederwaardigheden van twee beroepsvrachtwagenchauf feurs. Voor uitzending op de avond zijn de Franse thrillerserie 'Noir' hebbers wordt eens per maand c kwart voor zes een programma ge maakt, Men denkt nog aan een uit breiding in déze sector op woens- de Duitse misdaadserie 'Der dagmiddag rond half v Fahnder' aangekocht. In het speelfilmaanbod bevindt zich de door George Sluyzer ge maakte 'Twee vrouwen', naar het gelijknamige boek van Harry Mu- lisch. In de actuele sector blijft 'Bij Koos', waarin Koos Postema zich laat assisteren door Marjolein Uit- zinger, de presentatrice van het voormalige politieke programma 'Haagse bluf. 'Bij Koos' komt niet de winterpragrammering. Op de zoals vorig seizoen uit de studio, maar uit het Haags conservato- rium. Marjolein Uitzinger verleent in petto. Men hervat ook medewerking aan het pro- i tien jaar de avontu- gramma 'Den Haag morgen', waar- Drama VARA's drama-afdeling werkt aan een eigen serie over mensen in een moderne stadswijk, geschre ven door Hans Melissen. De opna men daarvoor beginnen overigens pas in het voorjaar. Voorts staan onder meer in het programmapak ket opgenomen zes produkties van het Werkteater, een drieluik over Rotterdam, de film 'De Mannetjes maker' van Hans Hylkema en de theaterproduktie 'Te laat geboren' met Pleunie Touw en Hugo Met sers. Ten slotte komen er twee nieuwe rubrieken: VARA's Film- nieuws en VARA's Videonieuws, beide korte agenda-achtige pro gramma's. In de amusementssector is voor 'Sonja op woensdag' een nieuwe locatie uitgekozen: het Hulstkamp gebouw op het Noordereiland in Rotterdam. Uiteraard blijft ook het succesprogramma 'Zeg 'ns AAA' prominent aanwezig. Twintig afle veringen staan op stapel. Voor de" afwisseling is men voor de opna men naar Frankrijk getrokken. De nieuwe delen worden voorafge gaan door een over vier weken uit gesmeerde compilatie van eerder uitgezonden afleveringen. Nieuw in de amusementssfeer is het programma 'Superfan.', waarin fans vragen over hun idolen krij gen te beantwoorden. Voor het overige heeft de VARA een thea terregistratie van Martine Bijls programma gemaakt voor uitzen ding op Eerste Kerstdag. Ook de theatershow van Youp van 't Hek (Verloren en verlaten) komt onder VARA-vlag op het scherm. Voorts twee operettevoorstellingen, de musical 'De zoon van Louis Da vids', de rockopera 'Ik Jan Crcmer' en een show van het Vlaamse feno meen Urbanus. Het satirische pro gramma 'Pisa' wordt verlengd tot 25 minuten en het jongerenmagazi ne 'Je ziet maar' wordt een kwar tier langer. LEIDEN - De rockopera 'Ik, Jan Cre mer' komt naar Leiden. Onder de vlag van de Leidse Schouwburg zul len er op 19,20 en 21 februari van dit muzikale spektakel voorstellingen worden gegeven in de Groenoord- hallen. Schouwburgdirecteur Frans Boelen kondigde deze voorstel lingenreeks gistermiddag tijdens de presentatie van het Maand- journaal aan. Het Maandjournaal, waarvan het eerste exemplaar op een ken nismakingsbijeenkomst met de nieuwe medewerkers van het theater aan de Oude Vest aan wethouder F.J. Kuijers van cul tuur werd aangeboden, is een uitgave van de Leidse Schouw burg, die niet alleen de eigen ac tiviteiten aanprijst maar ook die welke in de Waag worden ont plooid. Zo maakt het eerste Maandjournaal, waarin de schouwburgagenda van septem ber en oktober is opgenomen, melding van enkele voorstellin gen van Dario Fo's 'Mistero Buf fo' door de Delftse Komedie van 17 tot en met 21 september in het Waaggebouw. De nieuwe schouwburgdirec teur sprak tijdens de bijeen komst, die werd opgeluisterd door een optreden van het komi sche duo Mini en Maxi. zijn ver trouwen uit in het succes van de straks wellicht huis aan huis te verspreiden maandfolder. 'Dit eerste boekje moet de aanzet zijn tot die culturele informatie die ïn Leiden zo hard nodig is', aldus Frans Boelen. Zonder in te gaan op de ver wikkelingen rond de Leidse Schouwburg in het recente verleden en zonder namen te noemen stelde de nieuwe direc teur er prijs cp met nadruk te verklaren dat hij het oudste thea ter van ons land op 1 augustus, de dag van zijn in dienst treden, in perfecte staat heeft aangetrof fen. Hij deed vervolgens medede ling niet alleen van de reeks voorstellingen van 'Ik. Jan Cre mer' in februari in de Groenoord- hallen maar ook van de landelij ke première van het theaterstuk 'De firma List en Bedrog' met o.a. Joost Prinsen. Het schouw burgseizoen begint met twee voorstellingen van Freek de Jon- ge's 'De Bedevaart' op 12 en 13 september. Toon Hermans stopt wegens liartldachten GRONINGEN (GPD) - Toon Her mans (68) treedt voorlopig niet meer op. Hij is vandaag opgeno men in het ziekenhuis in Nieuwe- gein. Een onderzoek moet uitwij zen of een hartoperatie noodzake lijk is. Toon Hermans manager Wout van Liempt heeft de tournee voor dit seizoen afgelast in verband met de onzekere situatie. „In de wacht kamer van de tandarts wordt meer pijn geleden dan op de stoel", al dus Van Liempt. ..Niemand in de hele wereld heeft de garantie dat-ie er morgen nog is. We hopen de tournee volgend jaar voort te kun nen zetten".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25