'Pinochet is het symbool van alle onderdrukking' Ruzies verlammen Westduitse SPD IMMM IIfl 2495,- 1995,- 1395,- 1899,- 1199,- 279.- 249.- 498,- 1498,- PAGINA 22 BUITENLAND WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1985 DEN HAAG - Vandaag, 11 september, is het twaalf jaar geleden dat generaal Pinochet in Chili een bloedig einde maakte aan de democratisch gekozen socialistische regering van Salvador Al- lende. Die gebeurtenis wordt niet alleen in Chili herdacht, maar ook in Nederland. Vanmiddag was er op het Leidseplein in Amsterdam een openluchtmanifestatie: vanavond begint rond zeven uur vanaf het Beursplein een tocht naar Paradiso, waar vanaf acht uur het woord wordt gevoerd door Ina Brou wer, fractieleider van de CPN in de Tweede Kamer en haar ondergrondse Chileense collega Maria Manuenda. De herdenking staat dit jaar in het teken van het verzet van vrouwen in Chili. Vandaar de komst van Maria Manuenda naar Nederland. Ze is G5 jaar en van huis uit actrice. In 1965 werd ze namens de communistische partij voor het district Santiago in het parlement gekozen. De rcgering-Allende vertegenwoordig de ze als ambassadeur in Hanoi, totdat ze vlak voor de septem berdagen van '73 "het gevoel kreeg dat het thuis mis ging" en ze naar Chili terugkeerde. Haar zoon José werd dit voorjaar dood aangetroffen bij het vliegveld van Santiago. Vermoord door de militaire politie, zoals onderzoek van rechter Canovos een paar maanden later leerde. Zijn moordenaars werden aangehouden en hoewel ze in de militaire gevangenis een voorkeursbehandeling genieten, is hun arrestatie voor Chileense begrippen al heel wal. Want met de leiding van Allende mocht dan niet iedere Chileen instem men, over één ding zijn de meeste Chilenen het nu wel eens: Pinochet heeft van het land een puinhoop gemaakt. Met terreur, verdwijningen, verbanningen en martelpraktij ken probeert de dictator zich staande te houden. Van de econo mie is niets meer over. Huizenhoge buitenlandse schulden, een werkloosheidspercentage van 35 procent, in twaalf jaar tijd gehalveerde lonen en een in een jaar tijd met 12 procent ver minderd nationaal inkomen. Politiek is Chili inmiddels vrijwel volledig alleen komen te staan. De buurlanden op het Zuidamerikaanse continent, Ar gentinië, Brazilië, Uruquay en Peru, keerden de afgelopen jaren terug naar de democratie. Dat het zover in Chili nog niet is, is niet in de laatste plaats te wijten aan de opstelling van de Verenigde Staten. President Reagan voert ten opzichte van Chili een beleid van "constructieve betrokkenheid" zoals hij dat tot voor kort eveneens jegens Zuid-Afrika deed. Toch heeft Maria Manuenda de hoop niet verloren. Het ver lies van haar zoon probeert ze in haar dagelijkse leven te com penseren met de wetenschap dat de Chileense dictators nu geï soleerder zijn dan ooit en dat het bewind van Pinochet niet nog eens twaalf jaar zal duren. Maria Manuenda: het zal niet nog eens twaalf jaar duren Manuenda: „Het Chileense volk protesteert krachtiger dan ooit. De eensgezindheid in de oppositie neemt toe. Natuurlijk, wij hebben als enige politieke partij het ak koord van de oppositie niet mede- ondertekend. Dat komt hier mis schien vreemd over. Maar wij zijn het wel met alle geformuleerde ei sen eens. Meningsverschillen zijn er alleen over de manier waarop we hét herstel van de democratie en van de mensenrechten moeten be reiken. Voor ons en voor mij per soonlijk ook, kan dat alleen als Pi nochet verdwijnt. Het is ondenk baar dat hij die dit alles heeft e Maria Manuenda en het vrouwenverzet in Chili door Tori van Brussel gericht, die angst in de Chileense huizen heeft gebracht, dat die man in een nieuwe situatie kan blijven. Die conclusie heeft de communis tische partij getrokken en die heeft ze niet willen prijsgeven omwille van de eenheid in de oppositie. Maar overigens is iedereen het met elkaar eens". Lange traditie In Chili, dat ooit kon bogen op de langste democratische traditie van Zuid-Amerika, krijgt het georgani seerde verzet het meest opvallend vorm in nationale protestdagen. Vrouwen spelen daarin een hoofd rol omdat, zoals de weduwe van Salvador Allende deze zomer tij dens de vrouwenconferentie in Nairobi nog vertelde, vrouwen in Chili misschien wel het allermeest te verliezen hebben. Manuenda daarover: „Vrouwen vonden in Allende een leider die voor het eerst iets aan hun achter stelling deed. Dat is door Pinochet allemaal teruggedraaid. Vrouwen verliezen nu hun kinderen. Ze we ten niet eens of ze vermoord zijn of niet. Ze zijn gewoon verdwenen en niemand kent hun lot. Vrouwen worden in hun huishoudens ge confronteerd met prijsstijgingen en loonsverlagingen. Voor ons is het bewind van Pinochet symbool geworden van alle onderdruk king". Vrouwen zijn een belangrijke spil in het verzet. Aanvankelijk on opvallend voor de autoriteiten or ganiseerden zij de protesten. Dat ging door, ook nadat ze zelf het slachtoffer werden van massa-ar restaties, van verkrachtingen en martelingen door hun ondervra gers. „Voor de meeste geen keuze", zegt Maria Manuen da. „Zo velen hebben familieleden verloren, niets doen is onmogelijk geworden. Natuurlijk zijn er perio den dat niemand nog in verbete ring gelooft. Maar juist nu in Zuid- Amerika zoveel landen de weg te rug zyn ingeslagen, is er nieuwe hoop. Pinochet moet het nu alleen doen. Aan de samenwerking tus sen militairen en politie in bijvoor beeld Chili en Argentinië is een einde gekomen. Zuid-Afrika, een belangrijke steunpilaar van zijn be wind, staat nu ook voor een beslis sende periode". Hoopvol Hoopvol is de communiste te meer na de jongste berichten over een gezamenlijk initiatief van de Zuidamerikaanse landen om de oppositie in Chili te gaan steunen en druk op de Verenigde Staten uit te oefenen om de banden met Chili te verbreken. Naar het voorbeeld van de groep Contadora-landen, die in het Middenamerikaanse con flict bemiddelen, moet het ook rond Chili tot een initiatief komen. Over het hoe en wat daarvan tast Manuenda nog in het duister. „Het is allemaal nog heel pril en erg binnenskamers, maar het staat vast dat wij de veranderde politie ke situatie in de buurlanden voor onze strijd moeten gebruiken". Manuenda bestrijdt berichten in Amerikaanse kranten dat de oppo sitiegroeperingen in toenemende mate voor geweld kiezen. „Het is juist zo, dat wij een voorbeeld wil len blijven stellen. Van georgani seerd geweld is in Chili alleen maar sprake van de kant van de militai ren. Natuurlijk zijn er incidenten. Burgers willen zich beschermen tegen de agressie van de dictatuur. Dat is onvermijdelijk. Maar onze acties en protestdagen zijn princi- pieel geweldloos. Juist om Pino chet te laten zien dat wij in onze oude democratische waarden gelo- "Het is zo jammer dat de Ameri kaanse bevolking niet beseft wat hier gaande is. Reagan is wat Zuid- Afrika betreft alleen maar ge zwicht vanwege de druk van pu blieke opinie. Als de Amerikanen beter wisten wat hier gebeurde, zouden ze zeker voor ons demon streren. Daarom reizen we ook naar Amerika om met de mensen te praten en ze in te lichten. De Amerikaanse bevolking is niet te gen ons. Het is deze regering, die blijft denken dat het socialisme in Chili de oorzaak van alle kwaad is. De Chilenen weten wel beter, het land is er nog nooit zo erg aan toe geweest als nu". BONN - Voor de tweede keer binnen enkele dagen heeft de SPD van Willy Brandt en Hans- Jochen Vogel de politieke tegen standers een voorzet voor open doel gegeven. Eerst leidde de so cialistische schatbewaarder Hans-Jürgen Wischnewski met zijn ontslagname en openlijke kritiek op Vogel de aandacht af van de blunderende CSU-minis- ter Zimmermann in het geval- Tiedge, nu lekt een uiterst explo sief stuk over vrede en veiligheid uit. Oud-staatssecretaris Von Bü- low bracht dit weekeinde zonder dat een en ander actueel was, een discussie op gang over de vre- des- en veiligheidspolitiek. En net als in het geval Wischnewski is de vraag: waarom nu? Het antwoord zou moeten ko men van de gedoodverfde SPD- kanselierskandidaat voor 1987, Johannes Rau. Maar die man is net zo moeilijk te vatten als een stuk zeep in een bad. De succes volle minister-president van Noordrijn-Westfalen ontwijkt keer op keer een duidelijk ant woord. Niet alleen op de vraag of hij in het strijdperk wil treden te gen Kohl, maar ook op elk ander partij-politiek gebied. Van Rau, nu op bezoek in Moskou om er zijn image als buitenland-expert wat op te poetsen, is op politiek terrein slechts bekend dat hij geen coalitie met de liberale FDP wil, méér voor het milieu zal doen en de Groenen zal dulden. De linkervleugel ziet het met hem niet zo zitten, maar centrum en rechts in de partij willen in geen geval de verkiezingen in met de zéér linkse, kersverse mi nister-president van Saarland, Oscar La Fontaine. De partij wacht af en de spanning groeit. Spanningen In dat spanningsveld is, zoals nu wel weer is gebleken, alles hoogst explosief. Von Bülow zelf stelt dat de Duitsers 40 jaar na de oorlog best eens mogen naden ken over een toekomstige verde diging van Europa. „Ik eis geen terugtrekking van de Amerika nen, ik wil slechts dat de Euro peanen zich proberen voor te stellen ooit hun eigen verdedi ging - in ieder geval conventio neel - op zich te nemen. Ik ga er van uit dat de Russen zich eens zullen terugtrekken achter de ei gen grenzen". Alleen deze opmerkingen, die slechts dienen als aanzet tot een discussie, zijn voldoende om niet alleen Von Bülow, maar de hele SPD als „veiligheidsrisico" te brandmerken. De CDU/CSU heeft dat al gedaan, maar ook binnen de SPD zijn gedachten als die van Von Bülow zeer ver dacht. Want, zo denken partij strategen, hoe kritischer wij ons tegenover de VS opstellen, hoe harder Helmut Kohl terug slaat en zijn enge verbondenheid met de VS benadrukt. Zoeken naar nieuwe ideeën is al bijna land verraad. Ook binnen de eigen partij. Het stuk van Von Bülow is dan ook vrijwel zeker naar bui ten gebracht door „partijgeno ten". Stromingen Een voor Nederlandse begrip pen bijna onvoorstelbare manier van handelen. Maar in West- Duitsland zit de politiek nu een maal iets anders in elkaar. Bin nen een grote fractie als die van de SPD zijn stromingen verza meld van PSP, PPR tot D'66, ter wijl menig SPD'er zich ook best thuis zou voelen in de WD. Af scheiding is er niet bij, omdat el ke partij minstens vijf procent van de stemmen moet halen om in de Bondsdag te komen. Van daar ook dat er binnen zo'n grote partij allerlei splinters zijn. De partijleiding, vroeger de troika Brandt, Schmidt en Weh- ner, nu Brandt en Vogel, heeft er bijna dagwerk aan om alle moge lijke tegenstellingen te bezwe ren. Zo ook in het geval-Bülow. De SPD-top zag de politieke ge varen van het denkwerk van Von Bülow in en probeerde een en ander af te doen als een stuk pri- vé-arbeid. Het was geen partij stuk, zo heette het. Maar nie mand gelooft dat Von Sülow, voorzitter van de socialistische defensiecommissie, in zijn eentje op een zolderkamertje zo'n stuk heeft zitten uitbroeden. De meerderheid van de com missie was wel degelijk op de hoogte van zijn werk en heeft door het lekken proberen te voorkomen dat er al te veel heisa over zou ontstaan. Aanvaarding van Von Bülows ideeën zou op langere termijn immers het los koppelen van West-Duitsland van de VS betekenen. Met zo'n stellingname wint de pragmati cus Johannes' Rau natuurlijk nooit de verkiezingen van Hel mut Kohl. De CDU en CSU zijn uiteraard boven op dit buitenkansje ge sprongen en buiten de 21 vellen aantekeningen van de visionair Von Bülow uit om de hele SPD weer als veiligheidsrisico te door Hans Hoogendijk brandmerken. De gedachten van een man als Von Bülow zijn op zichzelf helemaal niet zo verwer pelijk. Per slot van rekening praat de man over een toekomst die zich uitstrekt tot in de vol gende eeuw. Maar de manier waarop de regeringspartijen CDU, CSU èn zijn eigen partij de SPD over hem heen vallen, be wijst eens te meer dat de speel ruimte voor nieuwe ideeën in Duitsland nog bijzonder klein is. Dat is vooral voor een zichzelf so cialistisch noemende partü als de SPD soms ietwat frustrerend. Pragmatisch Dat gebrek aan een eigen iden titeit geldt ook voor de sociaal- economische politiek, zoals vori ge week bij de begrotingsdebat ten is gebleken. De SPD voert ook op sociaal-economisch ter rein een politiek die noch het so cialistische, noch het monetaris- tische heil op aarde verwacht. Pragmatisch proberen de so ciaal-democraten de tering naar de nering te zetten. De werkge vers aanmoedigen tot investerin- personeel en bescheiden werk gelegenheidsprogramma's door de overheid. Geen socialistische heilstaat en slechts marginale verschillen met de rechts-libera- le coalitie van Kohl en Genscher. De SPD, die juist in de opposi tie nieuw elan had moeten op doen, zwabbert al weer ietwat links van de burgerlijke coalitie van CDU/CSU en FDP. Voor nieuwe gedachten, zoals nu ver woord door Von Bülow, is uit angst voor stemmenverlies in 1987 nog steeds geen plaats. De partij schijnt verkiezingen alleen te kunnen winnen als de lijst trekker het kiezersvolk vertrou wen inboezemt. Met welk pro gram zijn partij hem opzadelt is bijzaak. De partij mag bedenken wat ze wil, de kiezers kijken slechts naar de eerste man. Of hij nu Willy Brandt, Helmut Schmidt, Hans-Jochen Vogel of Johannes Rau heet. - 'Ouder worden, actief blijven' door Laura Mitchell, is gebaseerd op een Brit se televisieserie. Daarin werden advie* zen gegeven voor het behouden van een goed functionerend lichaam om tot het einde toe een goed actief leven te kun nen leiden. De Driehoek, prijs 25,-. - !Zonale voetmassage' door Clara Bianca Erede. De bedoeling van het boek is de voeten als 'bewakers' van on ze gezondheid te leren kennen en de le zer te helpen bij het opsporen van de voetzpnes, die dienen te worden gemas seerd. De Driehoek, prijs 20,-. - 'Optimumreeks' is een nieuwe serie van populair-psychologische boeken over zelfontplooiing. Verschenen bij Luitingh. Voorlopig drie delen: 'Ener zijds, anderzijds' door dr: Theodore Isaac Rubin over het nemen van beslis singen 22,90), 'Waarom mannen zich niet kunnen uiten' door Steven Naifeh en Gregory W.Smith 24,50) en 'Aan trekkingskracht' door Julius Fast en Meredith Bernstein, waarom de een het wel heeft en de andere niet 24,50). - 'Pure klasse'waarin de geschiede nis van de eerste, ruimtevluchten, de op leiding van testpiloot tot astronaut en het leven op de vliegbasis wordt be schreven door Tom Wolfe. Hij heeft zes jaar over het schrijven van dit epos ge daan. Bert Bakker, prijs 24,90. - 'Lekkerboeken' is een 'budgetvrien- delijke' kookboekenreeks van Zomer en Keuning. Er zijn vier nieuwe titels bijgekomen: Cecile Thijssen schreef over 'Soepen' en 'Inmaken/wecken', Hans Belterman over 'Verse groenten' en Wiebe Andringa over 'Snelkoken'. Prijs 9,90 per deel. - 'Ijzerkruid' door William Kennedy heeft vorig jaar in Amerika onder meer de Pulitzer Prijs voor fictie gekregen. Het verhaal van Francis Phelon, ex- monteur, dronkelap, moordenaar, die na 22 jaar terugkomt in zijn woonplaats Albany en zich daiar als doodgraver staande houdt, maar door de doden sterk wordt herinnerd aan het verleden. Bert Bakker, prijs ƒ29,90. - 'Zelfportret met witte muts'geheel herschreven novelle van H.C.tën Berge. Het verhaal maakte in zyn eerste versie deel uit van 'Een geval van verbeelding' (1970). Meulenhoff, prys 19,50. - 'Augurken met slagroom' van Sté- phanie is het authentieke dagboek van een dertienjarig Frans meisje, dat vol strekt anoniem wenst te blijven. In Frankrijk een bestseller door zyn literai re kwaliteiten. Lemniscaat, prys 17,50. - 'De gouden stad', een spannend jeugdboek door Gillian Cross over een expeditie naar Zuid-Amerika. Lemnis caat, prys 25,50. FM. MW en LW. lOx feather-touch bedie- Complete set bestaande uit: SONY ST-JX4I0 tuner Quartz gestuurde digitale synthesizer t voorkeuze. SONY TA-AX-410 versterker 2 x 50 Watt continu FTC, zeer lage verve .ning, accoustic memory voor 2x voorkeurinstellingen, sony TCTX 510R cassettedeck Automatic reverse, Dolby B en C ruisonderdrukkmg, auto bandsoortselector en real-time bandteller. SONY PS-rL 7 draaitafel voltautomatische. quartz gestuurde draaitafel direct-drive, tangen- tiale toonarm en uitstekend MD-element. SONY RM-S410 remote control unit met met uitneembare draadloze afstandbediening. Uitvoering zilver Adviesprijs 3765,- iO^ SONY PRECISE V5 volautomatische, microprocessor-gestuurde schakelfuncties, direct drive, tangentiale arm met MD-element. SONY ST-V5 tuner quartz locked digitale synthesizer tuner met TM, MW en LW, pre-set geheugen voor 8 stations. SONY TA-V5 versterker continu vermogen van 2 x 50 Watt, subsonic filter, led's vermogenin dicator. microprocessor-gestuurde omschakeling van platenspeler, compact disc-speler, tuner, aux en recorder. SONY TC-V7 cassettedeck voorlaadsysteem, full-logic bediening, closed loop dual capstan, au tomatic. reverse Dolby B en C ruisonderdrukking. auto play, automa tic music sensor met programmeringsmogelijkheid voor 9 selecties. Adviesprijs 3055,- AKAI VS-20I EO VHS VIDEORECORDER frontlaoder, plat model, interaktief monitor systeem. 4 motoren, ge ruisloze bediening, timer voor 28 dagen 1 programma. 16 voorkeuze- toetsen, zenderzoeksysteem, met quartz synthesizer S-tuner. Auto-rewind, quick finder voor het snel opzoeken van een passage, beeld scherpte regeling, sleep t: Uitvoering zwart.. Adviesprijs 1888.- TEIEFUNKEN M PRIJSKLAPPER^^-^ TELEFUNKEN 1440 STEREO KLEURENTELEVISIE MET TELETEKST fraaie 56 c o kleurentelevisie met 39 voorkeurtoesten, c HUUIK OO Gill 5ICJCU MCUICUracvJOlc dienbaar via draadloze afstandbediening, S-band t len, ingebouwde teletekst decorder, 2 x 8 Watt ster luid, 2 breedband frontluidsprekers, ruimte klank. Uitvoering noten, bruin, metallic of wit. Adviesprijs 2149,- GRUNDIG P 51-140 bvik KLEURENTELEVISIE voortreffelijke 51 cm kleurentelevisie met ning, 30 voorkeuzetoetsen, S-band tuner m luidskwaliteit dankzij de frontluidspreker. Afm.: 57 x 41 x 46 cm. Uitvoering noten. Adviesprijs 1698,- SONY Afm.: 43 6 x 29 SONY ST-JX 210L Tuner met FM (stereo) AM e en afstemming d.m.i Afm.: 43 x 5,5 x 31 ci Adviesprijs 350,- SET PRIJS OVERGAAUW i analoge uitvoering, muting |VC HRD-150E VHS VIDEORECORDER Frontloader, slim-line, digitale tijdsaanduiding, 32 voorkeurtoetsen. Auto-rewind, back space editing. Programma! timer in 2 weken. In stant recording, picture search. Inclusief draadloze afstandbedie- Adviesprijs 2350,- AKAI CD-M 88 COMPACT DISC SPELER uniek programmeersysteem. 3 straals aftasting. Fl-di9play, skip- play, auto-play, programmeerbare funkties, draadloze afstandbedie-, ning. Adviesprijs 1888,- LEIDEN 071-126862 BREESTRAAT 146-148

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 22