Valkenburgse markt is toch echt de 9 Onderzoek naar overname staatshavenbedrijf IJmuiden Militair tehuis Katwijk na branden weer open Geen twijfels meer voor burgemeester C. Sinke: Katwijk, Velsen en Noord-Holland overwegen bod Inwonertal van H'meer nu 86.121 Digros staakt verkoop fruit uit Zd-Afrika WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 19 KATWIJK - De gemeenten Katwijk en Velsen en de provincie Noord-Holland gaan wellicht zelf een bod uitbrengen op het Staatsvis- sershavenbedrijf in IJmui den. De drie partijen gaan binnenkort studeren op de mogelijkheden om een ven nootschap op te richten waarin het onroerend goed van het bedrijf kan worden ondergebracht. Dat deelde wethouder W. van der Plas (CDA) gistermiddag mee tij dens de vergadering van de com missie voor woningbouw, econo mische zaken en ontmoeting. De onderhandelingen over de overna me van het Staatsvissershavenbe- drijf verkeren volgens burgemees ter C.A. Bos op dit moment in een impasse. Wellicht dat plannen waarop nu wordt gestudeerd uit komst kunnen bieden. Wethouder Van der Plas tekent er wel bij aan dat Katwijk het liefste zou zien dat alles bij het oude blijft en dat de rijksoverheid het havenbedrijf dus HAARLEMMERMEER - Het in wonertal van de gemeente Haar lemmermeer is in het tweede kwar taal van dit jaar met 644 toegeno men. De poldergemeente heeft nu in totaal 86.121 inwoners. De mannen zijn met 43.206 inwo ners in de poldergemeente het sterkst vertegenwoordigd, het aan tal vrouwen bedraagt in de in to taal 26 kernen van de Haarlemmer meer 42.915. In de eerste helft van 1985 zijn in de Haarlemmermeer 264 kinderen geboren, dat zijn er zeven meer dan in dezelfde periode in 1984. In zes maanden tijd overleden er 129 pol derbewoners; negen meer dan in de eerste zes maanden van het vo rige jaar. In Haarlemmermeer werden in een half jaar 107 huwelijken vol trokken. Dat waren er tien minder dan in de eerste helft van 1984. Het aantal echtscheidingen daarente gen hield gelijke tred: net als in de eerste zes maanden van het afgelo pen jaar waren dat er tussen janua ri en juni van dit jaar 29. KATWIJK - De Katwijkse afdeling van de werkgroep Zuidelijk Afrika heeft de Digros in die plaats per brief verzocht de verkoop van groente en fruit uit dat land te sta ken. De supergrutter heeft even wel al vrijdag besloten dat het de verkoop van groente en fruit uit Zuid-Afrika zal staken. Volgens een woordvoerder van Digros gaat het thans nog om het opmaken van de voorraden. Dat de Katwijkse werkgroep een brief heeft geschreven aan de krui denier houdt verband met de lan delijk actie 'Pluk géén vruchten van apartheid' die aanstaande za terdag in Amsterdam wordt inge luid. De werkgroep verwijt de Digros in Katwijk ook artikelen van Del- monte te verkopen die ook uit Zuid-Afrika afkomstig zou zijn. Maar volgens een zegsman van het bedrijf is Delmonte een groot con cern met wereldwijde vertakkin gen en kan het daardoor moeilijk worden vastgesteld of de door Di gros verkochte blikjes uit Zuid- Afrika afkomstig zijn. Gedetineerde op stap nieldt zich zonder geld bij politie NOORDWIJK - Omdat zijn geld op was, heeft een ontsnapte Duitse gevangene zich vrijwillig bij de Noordwijkse politie ge meld. De Duitser, een 31-jarige n Düsseldorf, moet wegens oplichting nog negen maanden zitten in een gevange nis in West-Berlijn. Maandagochtend meldde hij zich, na zijn weekeindeverlof, niet bij de gevangenis. In plaats daarvan reisde hij via België naar Nederland. In Noordwijk aange komen bleek hij door zijn geld heen en was hij genoodzaakt zich bij de politie te melden. De man, die niet in het bezit is van geldige papieren, zal woren overgedragen aan de Duitse poli- in handen houdt. Maar het is hoogst onwaarschijn lijk dat minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat op haar eer dere plannen om het bedrijf af te stoten zal terugkomen. De kans is groter dat Katwijk mede-bezitter wordt: "Er wordt gedacht aan een bedrijf waarin terreinen en gebou wen worden ondergebracht en waarin de overheid het grootste aandeel krijgt en het in meerder heid voor het zeggen heeft. Daar naast zou de exploitatie van het he le gebeuren in een aparte vennoot schap in handen moeten komen van het particulier initiatief', licht te Van der Plas de plannen toe. Het oorspronkelijke plan van de minister om het bedrijf in zijn ge heel af te stoten aan de zogenaam de initiatiefgroep - een club van acht bedrijven in Noord-Holland - komt daarmee even op losse schroeven te staan. Tegen die groep noemde minister Smit- Kroes een overnameprijs van 32 miljoen gulden. Of de plannen waarbij de gemeente Katwijk is be trokken ook die 'richting' opgaan, kon Van der Plas niet zeggen. Maar als een vennootschap tol stand komt met medewerking van Vel- sen en Noord-Holland zal zeker ook Katwijk miljoenen op tafel moeten leggen om mede-eigenaar van het vissershavenbedrijf te wor den. Daar komt ook nog bij dat het havenbedrijf sterk'is verouderd en vernieuwing vergt ten bedrage van nog eens miljoenen guldens. Al eerder is gesleuteld aan een speciale beheersstructuur van het immense complex van ruim 125 hectare, waarvan 42 hectare is ver huurd aan ruim 300 bedrijven on der meer uit Katwijk. Jaarlijks leg gen 11.000 schepen aan waarvan 7500 vissersvaartuigen die vorig jaar in totaal 35 miljoen kilo vis le verden ter waarde van 100 miljoen gulden. Het havenbedrijf biedt werk aan 3800 man. Die vroegere plannen behelsden dat het beheer in handen zou wor den gebracht van zowel de ge meenten Velsen en Katwijk als de visserij en het bedrijfsleven. Maar de al eerder genoemde initiatief groep wenste het heft in handen te houden. Zij wil het in IJmuiden voor het zeggen hebben omdat de acht bedrijven per slot van reke ning worden geacht de 32 miljoen gulden op tafel te leggen. De be drijven willen de overheid geen al te grote vinger in de pap geven. Daarop zijn de plannen voorlopig 'afgeketst. De motieven van de provincie Noord-Holland en de gemeenten Katwijk en Velsen om mee te werken aan de eventuele totstand koming van een vennootschap waarin zij de touwtjes in handen hebben, werden door Van der Plas tijdens de vergadering kort aange stipt: "De gemeente Velsen krijgt de kans eindelijk eens iets te zeg gen over een groot stuk terrein bin nen haar grenzen waar zij nooit iets te vertellen had. De provincie Noord-Holland wil de activiteiten in het hele Noordzeekanaalgebied bundelen en beter coördineren. Voor Katwijk geldt dat IJmuiden de beste plek is voor onze vissers schepen". De wethouder kondigde aan binnenkort de beide rederij verenigingen die het zeedorp ryk is, te informeren en advies te vra gen over de plannen. In het algemeen wordt verwacht dat het afstoten van het Staatsvis- sershavenbedrijf nog voor het aan treden van de nieuwe regering in de loop van 1986 zal zijn geregeld. Daarop is het streven van Smit- Kroes volgens burgemeester Bos zeker gericht. Maar de eerste bur ger van Katwijk vraagt zich wel af of dat allemaal nog zal lukken. Samenwerking In het licht van de plannen van de provincie Noord-Holland heeft het zogenaamd Regionaal Comité Noordzeekanaalgebied ook advies uitgebracht aan de minister over het voortbestaan van het vissersbe- drijf. Het stelt voor het Staatsvis- sershavenbedrijf te splitsen in twee delen. In zoverre spoort het met de plannen van de gemeente Katwijk. Het havenbedrijf zou ook in een vennootschap moeten worden on dergebracht waarin de beide ge meenten, provincie en het rijk het voor het zeggen hebben, met dien verstande dat zij zich ook met de exploitatie bezighouden. Dus niet alleen een onroerend-goedven- nootschap waaraan nu wordt ge dacht. In de plannen van het comi té zou alleen de visafslag in handen komen van visserij en handelaren. De initiatiefgroep van particuliere bedrijven komt er helemaal niet meer aan te pas. In de plannen waarbij Katwijk nu is betrokken is nog wel een plek ingeruimd voor die groep, namelijk in de exploita-- tie van het hele bedrijf. Het Regionaal Comité kiest voor een bedrijf dat nadrukkelijk in handen is van de overheid. Die keuze houdt verband met plannen om alle havengebieden langs het Noordzeekanaal onder een noemer ie brengen. De samenwerking moet worden uitgebreid op onder meer het gebied van de telecom municatie. Voorts wenst het comi té eenheid te brengen in haven- en kadegelden, vernieuwingen en ver beteringen samen aan te pakken en het Noordzeekanaalgebied als eenheid publicitair te verkopen. Afspraken daarover kunnen ge makkelijker worden gemaakt als het Staatsvisershavenbedrijf in handen van de overheid blijft, zo dat op gelijk niveau kan worden overlegd met beheerders van ande re havengebieden: de gemeenten Amsterdam, Velsen en Zaanstad en de provincie Noord-Holland. Als het bedrijf in particuliere han den komt verwacht het comité dat de samenwerking ernstig kan wor den belemmerd en dat plannen mogelijk niet kunnen worden ver wezenlijkt. Hij zou best nog wel wat andere dieren, zoals bijvoorbeeld geiten willen aanvoeren. "Dat hebben we een tijdje geleden wel aan de ge meente gevraagd, maar daar wordt geen vergunning voor gegeven". Nadat de eerste paarden waren aangevoerd volgden er me|r. Te gen tien uur, toen al een aantal paarden van eigenaar was verwis seld, beklom burgemeester Sinke het spreekgestoelte om de markt officieel te openen. "Ik volg met deze opening een traditie van jaren her. Vele burgemeesters gingen mij hierin voor en het doet mij zon der meer een groot plezier deze tra ditie te mogen voortzetten". Sinke: "Het zal je maar gebeu ren: pas enige weken burgemees ter van een leuke gemeente en nu al de kans krijgen om de oudste paardenmarkt van Nederland te mogen openenen. "Ik wil hier maar mee zeggen dat we vandaag weer een markt beleven die vele en vele generaties vóór ons ook heb ben beleefd. En dat toont de waar de, de kracht, de geworteldheid van dit gebeuren overduidelijk aan. Wie zou Valkenburg zijn paar denmarkt willen of kunnen ontne men?", zo hield Sinke zijn gehoor vanmorgen voor. "Niemand toch! Valkenburg en de 'mart' het is een twee-eenheid die niet valt te schei den". Sinke zal zich de paardenmarkt van 1985 nog lang heugen. De plaatselijke jongeren hadden van morgen vroeg de voordeur van zijn woning aan het Middenjoght met een stevig stuk touw dichtgebon den. In zijn voortuin hadden ze twee borden geplaatst. Op een bord stond 'stilte' en op het andere bord stond dat het huis te koop De politie had 's ochtens vroeg het touw van de voordeur gehaald. "Je kunt die man toch niet door Burgemeester Sinke en zijn echtgt een van de paarden te kopen. het raam naar buiten laten krui pen", aldus een politieagent van morgen vroeg op het marktterrein. "Maar", zo voegden omstanders er aan toe, "als hij hier niet tegen kan, dan zit hij mooi in de verkeerde ge meente". Ontmoetingsplaats Burgemeester Sinke, die sinds een week met zijn gezin in Valken burg woont, bleef onverstoorbaar. Hij hield zijn gehoor vanmorgen onder meer voor dat de markt van ouds een ontmoetingsplaats is voor velen. "Oud-Valken burgers en lieden van heinde en verre tref fen elkaar. Dat maakt de dag van vandaag tot een feest dat verre uit groeit boven het eenvoudig kopen en verkopen van paarden". Sinke herinnerde de paarden handelaren er aan dat ook op deze markt de paarden niet worden weggegeven. "Kijk ze dus toch maar in de bek. De paarden willen best hun tanden laten zien. Gun ons allen het plezier van de tam- note hadden kennelijk ook interesse (foto Holvast) tam van uw handjeklap", zo vet- zocht hij de handelaren. "U weqt het: het paard goed is nog niet 41 goed. De prijs moet ook goed zijnf Sinke sprak de hoop uit dat velt malen de roep 'verkocht, geluk e£- mee' over de markt zou schallen.; Maar voor het zover was fietste marktmeester Bol heel wat kereji ongedurig door het dorp. "Ik zdl blij zijn als het tien uur is", zei hij. "Dan valt er toch een last van me af. Je weet immers maar nooit hoe groot de aanvoer zal zijn". Folders Volgens Bol heeft er onlangs een mededeling gestaan in een vakblajl dat de jaarlijkse paardenmarkt in Valkenburg weer zou worden ge houden. "Zelf heb ik begin dezë week folders verspreid op de ved- markt in Leiden. Bovendien heb ben we de premie voor mensen dife een paard aanvoeren dit jaar mei vijf gulden verhoogd tot 20 gulden Verder moeten we het zoals elfc jaar gewoon maar afwachten". Het protestants militair tehuis (PMT) in Katwijk. Na de brand is het interieur volledig vernieuwd. Op vrijdag 27 september wordt het pand officieel geopend. ,f0to: wim Dijkman) KATWIJK - Het protestants militair tehuis (PMT) Michiel Adriaanszoon de Ruyter aan de Tulpstraat in Katwijk aan den Rijn is in oude glorie hersteld. Nadat begin dit jaar tot twee keer toe brand in het gebouw werd gesticht waarbij voor meer dan 100.000 gulden schade werd aangericht, wordt het onderkomen voor militairen vrijdag 27 september officieel heropend. Dat gebeurt door directeur mr. J. den Boer van de Koninklijke Nederlandse Militaire Bond 'Pro Rege' die in Nederland en het buitenland in totaal 34 tehuizen, dus ook dat van Katwijk, beheert. Alleen de muren van het tehuis voor militairen zijn nog overeind gebleven. Het complete interieur, inclusief plafonds en elektrische bedrading, is vervangen. Momen teel wordt de laatste hand gelegd aan het gebouw dat aanstaande vrijdag door het Veteranen Le gioen, rayon Leiden, weer in ge bruik wordt genomen. "Zij mogen de spits afbijten en vaststellen of alles weer goed werkt", aldus voor zitter J.H. Poortermans van de af deling Katwijk van het protestans militair tehuis. Volgens hem is er aan een derge lijk 'soosgebeuren' nog steeds be hoefte in Katwijk. "Het is eigenlijk een verlengde van de huiskamer van marinepersoneel dat er be hoefte aan heeft elkaar te ontmoe ten om bijvoorbeeld samen een kaartje te leggen, te praten, biljar ten of de krant te lezen. Maar het is een openbare gelegenheid waar ie dereen welkom is, ook mensen die niets met het vliegkamp Valken burg te maken hebben". Het aantal bezoekers van de 'soos' varieerde in het verleden van vijf tot zo'n veertig per avond. Het tehuis is van maandag tot en met donderdag ge opend. Beheerder R. Weerden is de nieuwe beheer der van het tehuis. Hij wacht eerst de gebeurtenissen even af en zal dan bekijken welke maatregelen er moeten worden genomen om het de bezoekers naar de zin te maken. Omdat het tehuis sinds januari dicht is, is het even afwachten wie er na de heropening weer terugke ren. Maar op dinsdag wordt er in ieder geval geklaveijast en op don derdag is het biljartavond. De brandstichters zijn nog nooit gepakt. De eerste keer is de brand vermoedelijk uit wraak aangesto ken. Volgens Poortermans konden inbrekers niets van hun gading vinden en werd daarom het ge bouw maar in brand gestoken. Dat was in de nacht van een op twee januari van dit jaar. De gehele re creatiezaal brandde uit. Een halve maand later werd voor de tweede maal ingebroken en opnieuw brand gesticht. Een aantal privés- pullen van het beheerdersecht paar, dat op het punt stond te ver huizen, ging in vlammen op alsme de de biljartzaal. Alles wat kon branden was daarmee ook in vlam men opgegaan. Overigens was er in die tijd sprake van een serie brand stichtingen in Katwijk. Volgens penningmeester P. Zuilen en se cretaris R. Voogd was het tehuis goed verzekerd: De schade van ruim een ton was in elk geval ge dekt. Inzameling In Nederland functioneren naast de protestantse militaire tehuizen ook katholieke en humanistische militaire tehuizen. Zy hebben alle tot doel de godsdienstige, zedelijke en maatschappelijke belangen van de militair te behartigen. In vroe ger jaren heette het dat niemand zich om de militairen bekommer de. Vandaar dat er een bond werd opgericht om de belangen van de soldaten te dienen. In de praktijk heeft het Katwijkse tehuis meer weg van een soort kroeg waar mili tairen elkaar kunnen treffen. De godsdienstige verzorging in het Katwijkse tehuis speelt geen grote rol. Indien er problemen zijn kan via de beheerder wel een dominee of een andere specialist, worden in geschakeld. Het pand aan de Tulpstaat in Katwijk aan den Rijn is tot stand gekomen dankzij "de grote of fervaardigheid van de bevolking van Rijnsburg, Valkenburg en Kat wijk". zo stond in 1957 in de regio nale kranten te lezen. Het is aan die financiële steun te danken dat er in Katwijk een tehuis tot stand kwam dat op 18 december 1957 werd ge opend. Er was onder de bevolking van de drie genoemde dorpen een bedrag van byna 22.000 gulden op gehaald. De heropening van het tehuis ge schiedt vrijdag 27 september om 19.30 uur tijdens een officiële re ceptie die van 19.00 tot 20.30 uur duurt. Diezelfde dag wordt open huis gehouden van 15.00 tot 18.00 VALKENBURG - Burge meester C. Sinke van Val kenburg heeft vanmorgen voor de eerste keer in zijn functie als burgemeester de paardenmarkt in Valken burg geopend. Hij deed dit met een toespraak waarin hij onder meer benadrukte dat het Rijndorp toch de oudste paardenmarkt van Nederland heeft. door Thijs Jansen Sinke zette met deze uitspraak min of meer een streep onder zijn verle den. Uit zijn vorige woonplaats, de gemeente Bernisse, was vanmor gen een delegatie van het paarden- comité van het dorp Heenvliet, dat deel uitmaakt van Bernisse, naar Valkenburg gekomen. Ook Heen- vliet beschikt namelijk al enkele eeuwen over een paardenmarkt, dat zou, zo beweerden de Heenvlie- ters tijdens de installatie van Sinke als burgemeester van Valkenburg, de oudste van Nederland zijn. Maar Sinke maaide het gras voor de voeten van zijn voormalige plaatsgenoten genadeloos weg. "Het was tenslotte al in het jaar 837 dat op de plaats hier vlak bij, daar waar nu de Nederlands hervormde kerk staat, een kapel werd ge bouwd die gewijd was aan de heili ge Lambertus. Om deze kapel aan inkomsten te helpen ontstond al spoedig een markt, waar vlas en- linnen werden verhandeld. Na ver loop van tijd werden er ook paar den aangevoerd en verkocht", al dus Sinke. "Denk u eens in: het Aanmerkelijke drukte en toch een i jaar 837, dat is 1148 jaar geleden", aldus Sinke. "De markt van Heen- vliet dateert pas van na die tijd". Om zijn stelling over de oudste paardenmarkt van Nederland te onderbouwen, haalde Sinke het standaardwerk van Manus van de Kamp en Pim Westerweel over markten in Nederland aan. Het aanvoer in de loop van tweetal schrijft in dat boek onder meer dat de paardenmarkt in Val kenburg officieel sinds 1026 be staat. "Valkenburg heeft dus de oudste paardenmarkt van het lanjl", aldus Van de Kamp en Wes- •terweel in hun boek. Geiten Vandaag, bijna 960 jaar later, op de markt in Valkenburg. (foto Holvast) kwam de 'mart' vanmorgen vroeg maar moeilijk op gang. Markt meester C. Bol had de bui gisteren al een beetje zien hangen. "Je moet ook niet al te vroeg komen", zei hij. "Pas tegen een uur of negen wordt het gezellig", aldus de marktmees ter, die zelf als een van de eersten ook voor enige aanvoer zorgde.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19