LEIDSCH DAGBLAD Rellen in Birmingham Noorse coalitie boekt nipte verkiezingszege Aids-test zonder dat patiënten het wisten Drie doden, 30 gewonden en enorme schade syl Truckers terug uit Afrika Wet in Israël verbiedt contacten met PLO'ers Laura Ashley zwaar gewone Moordenaar op Teriet krijgt 15 jaar cel Leiders van Thaise coup het land uit DINSDAG 10 SEPTEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37803 Man poogt 88 miljoen te verduisteren UTRECHT (GPD) - Een 39-jari- ge employé van de Rabobank in Utrecht heeft geprobeerd bijna 88 miljoen gulden te ver duisteren. De bank kon op het laatste moment verhinderen, dat de man uit Zeist het bedrag overboekte op een rekening in Engeland. Op 16 augustus deed de bank aangifte bij de politie. Een on derzoek, in samenwerking met Scotland Yard, wees in de rich ting van de bankemployé. De politie arresteerde hem evenals zijn 37-jarige huisgenoot en een 26-jarige man die worden ver dacht van medeplichtigheid. De bankemployé, die groot vertrouwen van de directie ge noot, wordt ook van andere malversaties verdacht. Zo zou hij al eerder 550.000 gulden van de bank hebben overgeboekt op een privérekening. ROTTERDAM (GPD) - Zonder dat zij het wisten zijn 200 patiënten van de Rotterdamse polikliniek voor geslachtsziekten als proefper sonen gebruikt voor een bloedtest op antistoffen tegen het aids-virus. De geteste mannen en vrouwen waren voor een algemeen ge- slachtsziektenonderzoek naar de polikliniek gekomen. De testen zijn verricht in op dracht van prof. dr. E. Stolz, hoog leraar huid- en geslachtsziekten aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam en lid van de aids-commis- sie van de Gezondheidsraad. Deze commissie publiceerde onlangs een rapport over aids, waarin de re gering wordt geadviseerd alleen zondheid vindt dat Stolz in strijd met de algemene opvatting heeft gehandeld. In het vakblad Medisch Contact zal zij artsen afraden om r onderzoek te doen. onderzoek naar antistoffen toe te landelijke aids-coördinatieteam, staan als de betrokkene ervan op de stichting Seksueel Overdraag- de hoogte is. bare Aandoeningen (SOA) en de In medische en homoseksuele homo-organisatie COC zijn veront- kringen wordt negatief gereageerd waardigd. De geneeskundige op de handelwijze van Stolz. Het hoofdinspectie van de volksge- Prof. Stolz: „Mijn enige doelstel ling is geweest om de patiënten zorg uit te breiden. Ik wil mijn pa tiënten een zo volledig mogelijk behandelingspakket kunnen aan bieden. Zij moeten op een behoor lijke manier kunnen worden on derzocht". De hoogleraar verricht inmiddels geen testen meer zonder dat de patiënten zijn geïnformeerd en zal het bloedonderzoek alleen nog maar doen als hij daarvoor toe stemming heeft van de betrokke nen, zegt hij. LONDEN (GPD/AP) - Bij massale rellen in de Britse in dustriestad Birmingham zijn gisteravond drie doden ge vallen, raakten 30 personen gewond en is voor tientallen miljoenen guldens schade aangericht. Brandweerlieden en politieagenten doorzoeken de geblakerde resten i drie verbrande lichamen werden ontdekt. Vanmorgen werden drie verkoolde lijken aangetroffen in een uitge brand postkantoor in het centrum van de wijk Handsworth, die voor namelijk door zwarten en aziaten wordt bewoond. In totaal werden meer dan 50 gebouwen door jeug dige relschoppers in brand gesto ken. De rellen begonnen toen een mo toragent een zwarte automobilist aanhield om hem te vragen naar zijn belastingplaatje op de voor ruit. Toen de agent de man wilde arresteren, werd hij door honderd merendeels zwarte jongeren om ringd. Een tweede motoragent die te hulp kwam werd van zijn voer tuig geduwd. De gewelddadighe den breidden zich uit naarmate meer politie ten tonele verscheen. Spoedig hadden zich enige hon derden jongeren op straat verza meld, die met stenen en flessen be gonnen te gooien. Met benzine bommen staken ze een niet langer in gebruik zijnde bingohal in brand. Brandweerlieden die het vuur wilden blussen werden eerst met stenen en vervolgens met brand bommen bestookt. Ijlings te hulp geschoten politiemannen werden met nog eens honderden brand bommen aangevallen. Het geweld breidde zich zo over een kilometer lang gedeelte van Lozell Road uit. Toen de politie na urenlange straatgevechten de orde had her steld, bood de wijk de aanblik van 'Geen aanslag og-belasting voor minima' J AMSTERDAM (ANP) - Burgers n het postkantoor m Handsworth, waar die twee jaar oj- ianger niet meer (foto: EPA) dan een minimum inkomen heb- een slagveld. Er hingen grote rook wolken boven de huizen, straten lagen bezaaid met kapot glas, ge plunderde goederen en uitgebran de autowrakken. Van de 50 uitgebrande gebou wen was het merendeel winkels van Aziaten die eerst werden ge plunderd. Bij de rellen, die tot diep in de nacht voortduurden, raakten 20 agenten en 6 brandweerlieden gewond. Er werden 25 arrestaties verricht. De plaatselijke hoofdcommissa ris Geoffrey Dear omschreef de on geregeldheden vannacht als „erger dan die in Brixton". In deze Lon- dense wijk sloeg vier jaar geleden de vlam in de pan. Net als in Brixton waren gisteren vooral zwarte jongeren bij de rellen betrokken. Maar anders dan in Brixton en de Liverpoolse wijk Toxteth, in 1981 ook het toneel van grootscheepse rellen, waren er geen tekenen aan de wand in de vorm van sociale spanningen, zo zei Dear gisteren. Taalbeheersing nu is niet slechter dan 50 jaar gele den PAGINA 11 Minister Smit-Kroes wil de Markerwaard toch laten inpolderen PAGINA 5 Amerikaanse Senaat gaat met sancties niet verder dan Reagan PAGINA 7 Bewijslast voor belasting ontduiking blijft bij de fiscus PAGINA 9 Anton Heijboer: mijn le ven is een blijde gebeurtenis PAGINA 19 OSLO (Rtr./AFP/DPA/AP) - De ,,Wij gaan door met dezelfde rege- regerende Noorse conservatie- ring", verklaarde Willoch nadat af. ve coalitie van premier Kaare gelopen nacht 97,9 procent van dd Willoch heeft op het nippertje stemmen was geteld. De de gisteren gehouden verkie zingen gewonnen. De centrum rechtse coalitiepartijen behaal den 78 van de 157 parlements zetels. De linkse partijen ko men op 77 zetels. De resteren de twee zetels gaan naar een splinterpartij, die alleen strijdt voor belastingverlaging. De re- gering-Willoch had voor de verkiezingen een redelijk com fortabele meerderheid van ze ven zetels in het parlement. Zonnig weer In de nacht en vroege ochtend en kele mistbanken en een mini mumtemperatuur van ongeveer 10 graden. Overdag zonnig. Maxi mumtemperatuur ongeveer 21 graden. Weinig wind. De vooruit zichten voor donderdag tot en met zondag: donderdag zonnig en een middagtemperatuur van on geveer 22 graden. Daarna enkele regen- en onweersbuien en koeler. 11 september 1985 Zon op: 07.08 uur, zon onder: 20.04 uur. Maan op: 02.00 uur, maan onder: 19.18 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 01.06 en 13.44 uur, laagwater 09.10 en 21.35 uur. r gevoelige kwesties als defen- veiligheid. De afgelopen - jaar hebben deze zaken de coalitie- °P gericht is de "meerjarige regering meer dan voortbestaan bedreigd. ster van de sociaal-democraten, ex- premier Gro Harlem Brundtland, gaf toe dat haar partij niet voldoen de stemmen kreeg om een nieuwe regering te vormen. Gisteravond zag het er nog even naar uit dat de oppositiepartijen op een overwin ning afstevenden. De zetelverdeling geeft echter niet de verschuiving naar links weer, die tot uitdrukking komt in de percentages: de regeringspartij en kregen 44,9 procent en de linkse partijen 4.9,7 procent van de stem men. Premier Willoch liet weten te vreden te zijn met de verkiezings- JERUZALEM (AP) - Het Israëli- mere overwinning gehoopt. Hij waarschuwde dat Noorwegen nu moeilijker te regeren zal zijn, Brundtland voorspelde dat de cen trum-rechtse regering een moeilij- dal ze recht hebben op kwijtschei ke tijd tegemoet gaat met debatten di"8 en betalen dus ben gehad, moeten verschoond blijven van aanslagen onroerend- goedbelasting omdat de praktijk uitwijst dat zij toch kwijtschelding krijgen. Dit zegt de federatie Insti tuten Raadslieden, een overkoepe lende organisatie van sociale hulp verleners, in een brief aan de mi- binnen- Volgens de federatie krijgen 300.000 van de 450.000 huishou dens met een minimum inkomen een aanslag onroerend-goedbelas ting. De medewerkers van de insti tuten helpen deze mensen met de invulling van de kwijtscheldings formulieren. Sommigen weten niet De federatie vindt dat het rijk een procedure moet maken die er- De eerste groep vrachtwagenchauffeurs die terugkeerde werd op Schip holin de bloemetjes gezet. (foto anp> nog helpen met voedseltranspor- ten zijn binnen twee weken in ons land terug. Woordvoerder Peter Vroleks zei te geloven dat de missie nuttig is geweest en dat ze een beetje heb ben bijgedragen aan de oplossing, van de transportproblemen. Volgens Vroleks liggen de ha vens van Soedan vol met voedsel, maar er is geen transport mogelijk. Slechts een klein deel van de door de Nederlanders geschonken (af geschreven) wagens is geschikt voor de woestijn. De andere wa gens maken gebruik van enigszins berijdbare wegen. Alle wagens zijn volgens Vroleks wel bruikbaar. SCHIPHOL (ANP) - Dertien van de 33 vrachtwagenchauffeurs die in augustus in het kader van de ac tie 'truckers voor Afrika' naar Soe dan gingen om daar zeventien vrachtwagens en onderdelen af te leveren voor de voedseltranspor- ten, zijn vanmorgen op Schiphol teruggekeerd. Twintig collega's die de onroerend- uitslag, ook al had hij op Groot veetransport LEEUWARDEN (GPD) - Een kolonne van 26 dubbeldekker vrachtauto's met aan boord zo'n 1200 vaarzen is vandaag uit Leeuwarden vertrokken naar de Franse Middelandse-Zeeha- ven Sète. Van daaruit zullen ze worden verscheept naar Egyp te. De koeien zijn bestemd voor een groot melkveebedrijf voor 2400 dieren op 80 km ten zuiden van Alexandrië. Vorige week vrijdag begon nen vrachtauto's uit geheel Ne derland de benodigde vaarzen al naar de Frieslandhal in Leeu warden te rijden. maatregel is aanvulling op de anti terreurwet uit 1948. Die wet ver biedt ontmoetingen met PLO-le- den indien de staatsveiligheid daardoor wordt geschaad. Met het voorstel probeert rechts in het par- derhandelingen tussen Israël e PLO onmogelijk te maken. sche parlement is in eerste instan tie akkoord gegaan met een wets ontwerp dat ontmoetingen met le den van de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO strafbaar stelt. Een dergelijke ontmoeting kan lei den tot een celstraf van drie jaar. Over het wetsontwerp moet nog tweemaal worden gestemd. De maatregel kent vier uitzonde ringen: onmoetingen met familie leden die mogelijk lid zijn van de PLO; journalisten die op perscon ferenties komen waar PLO-leden LONDEN (Rtr.) - De Britse ont- zijn; Israëliërs die op internationa- werpster Laura Ashley, stichteres le conferenties Palestijnen spre- van een internationaal stoffenim- ken; familieleden van krijgsgevan- perium, is levensgevaarlijk ge- genen die met de PLO onderhan- wond bij een val van een trap. Het Ook bommen in woning ROTTERDAM (GPD) - De Rot terdamse politie blijkt bij een inval in een huis aan de Wal- chersestraat. een maand gele den, behalve vier vuurwaperis en 2000 scherpe patronen ook 24 pijpbommen te hebben ge vonden. In verband met deze vondst werd de Surinaamse oud-parlementariër Somohard- jo en huidig voorzitter van de stichting Makmur begin augus tus aangehouden. Afgelopen vrijdag werd hij weer vrijgela ten. Somohardjo zei vandaag nooit in het bewuste huis te zijn geweest. Wel woonden er sym pathisanten van de stichting Makmur, waar het Surinaamse vluchtelingenwerk is onderge bracht. ARNHEM (ANP) - De Arnhemse rechtbank heeft vandaag een 20-ja- rige Arnhemmer in hoger beroep veroordeeld tot vijftien jaar cel voor zijn aandeel in de Teriet- moorden. De man heeft in juni vorig jaar op het zweefvliegcentrum Teriet bij Arnhem de 18-jarige Desiree Westerdjjk met drie pistoolschoten geëxecuteerd, omdat zij had gezien hoe drie overvallers haar 41-jarige halfbroer A. Westerdijk en diens 40-jarige vrouw om het leven brachten. Procureur-generaal Bleichrodt eiste twee weken geleden zestien jaar cel, dezelfde straf waartoe de Arnhemse rechtbank de man eer der dit jaar veroordeelde. Enkele maanden geleden veroordeelde het gerechtshof de 24-jarige mede plichtige van de Arnhemmer tot vijftien jaar voor het doodschieten van Westerdijk en diens vrouw en het met pistoolschoten zwaar ver wonden van Desiree. Een andere medeplichtige, die onder meer het vuurwapen leverde, werd voor zijn aandeel toen veroordeeld tot zeven jaar. De drie mannen drongen in juni vorig jaar 's nachts de caravan van de Westerdijks binnen om de weekend-opbrengst te stelen van het vliegveldrestaurant, dat het echtpaar exploiteerde. In de scher mutseling die volgde, werden Wes terdijk en zijn vrouw doodgescho ten en de 18-jarige Desiree zwaar gewond. De daders vluchtten na de schietpartij, maar de 20-jarige Arn hemmer ging direct weer terug om de zwaargewonde Desiree dood te schieten. Hij was bang dat de vrouw hem later als een van de da ders zou aanwijzen. Desiree kende hem omdat hij als keukenhuip in het restaurant werkte. BANGKOK (RTR/UPI) - De leider van de mislukte staatsgreep in Thailand, kolonel Manoon Roopk- hachorn is naar Singapore ge vlucht. Zijn broer en een mede-sa menzweerder zouden zijn uitgewe ken naar Birma. De Thaise onderminister van de fensie, Paniang Kantarat, verklaar de vanochtend niet te weten hoe Manoon het land heeft verlaten. Maar in berichten in de pers werd gemeld dat Manoon en zijn broer Manas, commandant van een squa dron, van de Thaise autoriteiten in het buitenland asiel hebben mogen vragen om verder bloedvergieten te voorkomen. Het kabinet van premier Prem Tinsulanonda kwam vandaag in spoedzitting bijeen om de oorza ken van de tien uur durende op stand die aan vijf mensen het leven kostte op te sporen en te trachten dergelijke onrust in de toekomst te verkomen. Regeringsgebouwen en winkels in het centrum van Bang kok openden vanochtend weer de deuren en in de straten heerste het gewone spitsuur. Voor de nationale televisie ver klaarde premier Prem: „Ik vraag alle partijen met de regering samen te werken en eenheid te bewerk stelligen in naam van het land". (Zie verder pag. 7) SLAVENBURG - De Rotterdamse rechtbank verwacht dat de Slaven burg-affaire half maart volgend jaar zal worden behandeld. Vóór het eind van dit jaar zal de defini tieve datum worden vastgesteld, zo zei de voorzittervan de strafkamer mr. T. Fransen vandaag. delen over vrijlating. De arbeiderspartij var Peres is fel tegen de wet cialistische fractie bleef demon ongeluk gebeurde toen zij premier weekeinde bij vrienden logeerde. Het bedrijf van de 60-jarige Lau- Ashley telt 180 winkels in de he- stratief bij de stemming weg. De le wereld en heeft een omzet i 900 miljoen gulden. Het bloeiende familiebedrijf waarin Laura's echt genoot Bernard en hun vier kinde ren werk vinden, verkoopt behalve stoffen ook meubilair, kleding en behangselpapier. Laura Ashley, die met haar man in Brussel woont, ligt op het ogen blik in een ziekenhuis in Engeland. De plaats wordt geheim gehouden. NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' per maand 22.10 per hall |aar f 131,40 (alléén mogeltjk met automatische betaling) per iaar 250.90 per kwartaal 65.70 (uw voorkeur aankruisen) De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1