'Mijn leven is een blijde gebeurtenis' Imogen Cooper opent K&O- seizoen Korting voor jongeren bij aankoop van kunst Op bezoek bij Anton Heyboer DINSDAG 10 SEPTEMBER 1985 RADIO-TV-KUNST De "V.O.F. (Vennootschap onder Firma) Heyboer Ma- LoMaJo", gevestigd in een oude bus, loopt goed. In Den lip, bij de boerderij van Anton Heyboer aange komen, worden de bezoe kers opgevangen en door verwezen naar een terrein- tje aan de overkant. In ge zelschap van een van de vennoten klimmen met grote regelmaat potentiële kopers in de witgeschilder de stadsbus barstensvol grafiek. Op reis dus naar Den lip. door Margriet Hunfeld DEN ILP (GPD) - Na Amsterdam (door de IJ-tunnel) komen de klei ne plattelandweggetjes, slingerend langs langgerekte dorpjes in een typisch Nederlands landschap. Rechte vaarten tussen groene, sappige weilanden. Huizen met bruggetjes voor de deur en koeien in de achtertuin. Den lip. Een mooi dorp, grauw door een regensluier die er onvermijdelijk bij lijkt te ho ren en, nog voor wij bij Anton Hey boer arriveren, alvast de sfeer van zijn werk weergeeft, werk dat ge maakt wordt in grondkleuren en daardoor welhaast een peinzende neerslachtigheid ademt. "Anton Heyboer?", zeggen men sen op de fiets, op de vraag waar hij in Dèn lip is te vinden: "Rij maar gewoon rechtdoor en gebruik je ogen; als je een heleboel ouwe Amerikaanse auto's bij elkaar ziet staan ben je goed". Het klopt. Langs de weg staat een roodachtig huis met ondoor zichtige ramen. Op de voorgevel: VOF Anton Heyboer. Dat laatste wordt enige malen herhaald op grote, oude jeeps die her en der op het erf te vinden zijn. Het midden van Heyboers 'estate' wordt echter opgefleurd door twee afgetakele autobussen, van een onbestemd grijs, met binnenin nog de oor spronkelijke passagiersstoelen. Aan touwen langs de ramen han gen etsen. Werk van Heyboer aan wasknijpers. Achterin in de bus een kleine tafel en, ondanks het verval, is het zitten er comfortabel. Joke, één van Heyboers vier bruiden, heeft ons op verzoek van de schilder rondgeleid. Er bestaat van elk door Heyboer gemaakte stuk slechts één exemplaar. Daar om wordt op elke ets de kreet 'epreuve d'artiste' gevoegd proef druk van de artiest. Er bestaat geen oplage van. Joke noemt vervolgens prijzen. De kleinere kosten honderd gul den, de grotere tweehonderd vijf tig, de allergrootsten zevenhonder denvijftig gulden. Op de vraag waarom dit alles in een bus wordt verhandeld en hoe het zit met galeries en de Ameri kaanse interesse, zegt ze snel: "Vraag dat maar aan Anton, die kan dat veel beter vertellen dan ik". Judopak Hoewel er menig foto van Hey boer is gepubliceerd (Vooral van LEIDEN - De vermaarde Engel se concertpianiste Imogen Coo per opent op dondérdagavond 12 september het nieuwe muziek- seizoen van K&0. Het recital dat ze in de Kapelzaal vap K&O geeft bestaat geheel uit composi-1 ties van Franz Schubert. Van de ze componist worden achtereen volgens uitgevoerd de Sonate in a ki t. D.845, 3 Klavierstücke, D.946 en de sonate in d gr.t. D.850. Het recital heeft plaats in het kader van de internationale pianistenserie, die K&O naast ve le andere series dit seizoen orga niseert. Imogen Cooper, die in het vo rig seizoen vier Schubert-concert in de Kapelzaal zou geven, moest één van deze concerten wegens ziekte afzeggen. K&O slaagde er in om de Engelse pianiste over te halen het afgezegde concert 'als nog in Leiden te geven. Imogen Cooper, die haar studie afsloot bij de befaamde pianist Alfred Brendel en meewerkte aan de film 'Amadeus', wordt gerekend tot de prominente uitvoerende pianisten van dit moment. v, u heb ook Anton aan de hè', nou ja dan bracht die dat werk van mij onmid dellijk terug, snap je wel. Want dan was het niet exclusief meer". Werksters "Ik ben daar heel blij mee, hoor. Want ik bén dol op werksters. Ik vind ze leuker dan mevrouwen. Ze hebben van die dierlijke konten hè, dat spreekt me aan. Tegen woordig komen hier veel werk sters, want ik heb een enorme fan club. Het zijn allemaal vrouwen, dus. De fans. Ze vinden me enig". Er verschijnt nu een guitige blik in zijn ogen (blauw) als hij ver volgt: "Als zo'n vrouw komt dan schieten de vonken er vanaf, een hele regenboog mag je wel zeggen. Meestal hang ik al tien jaar bij haar in de kamer. Dat zegt ze me dan, en ze weet doorgaans alles van me". "Ik kan dan ook gerust stellen dat ik sinds 1960 veel heb bijgedra gen tót het geestelijk weer leefbaar maken van Holland. Waarom Nu ja, alleen al omdat ik al die arme heb getracht te helpen". Uitstraling "Veel vrouwen gaan in deze tijd toch kapot aan het gedrag van hun echtgenoot. De meeste mannen vallen nou eenmaal boven op hun stand. Die rennen almaar achter hun eigen problemen aan. Hebben geen tijd meer, geen zin meer en inspiratie meer. Als de vrouw van zo'n man mij dan ziet dan slaakt ze een zucht van verlichting: 'Hè, ein delijk iemand met een geest, hoor je haar denken". "Ik heb een erotische uitstra ling", vervolgt hij, "een primitief, erotisch-seksuclc uitsraling. Zo moet je dat zien. De meeste man nen worden daar bijzonder pissig om. Wat heeft hij dat ik niet heb, vragen ze zich af. Vooral wanneer ze weer eens iets lezen over mijn leven met vier mooie, jonge mei den. En die meiden die blijven hè, dat is vooral een raadsel voor ve len". "Ze kunnen zo bij me weg, want als ze hier de deur uitlopen zijn ze één voor stuk miljonaire. Alle vier hebben ze een aparte bankreke ning. Daar wordt al het geld dat ik verdien op gestort en intussen wor den ze behoorlijk rijk. Ikzelf heb niks. Bezit niks. Maar de meiden wel en toch willen ze niet weg, leuk hè". - Wat verdient u dan met uw kunst? "Drie ton per jaar", zegt Heyboer DEN HAAG (GPD) - Jongeren tus sen 14 en 25 jaar die willen sparen voor de aankoop van een kunst werk, krijgen een startpremie van vijftig gulden. Deze speciale actie wordt de Nederlandse kunstuit leencentra en artotheken mogelijk gemaakt door een subsidie van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur (WVC). Volgens de Vereniging Overleg van Artoleken (VOA) en de Federa- i tie Kunstuitleen staan juist jonge re?» open voor diverse kunstvor men. Hun keuze is onbevooroor deeld. Een gemakkelijke en goed kope manier om met beeldende kunst in aanraking te komen, is le- Dat kan via artotheken en kunst uitleencentra. Een aantal daarvan heeft een spaarregeling waarbij een deel van het abonnementsgeld wordt gereserveerd als spaarte goed dat na verloop van tijd ge bruikt kan worden voor de aan koop van een kunstwerk. Om het lenen van kunst nog aan trekkelijker te maken, verstrekken artotheken en uitleencentra met ingang van het nieuwe wintersei zoen een inlegpremie van 50 gul den aan jongeren die aan het spa ren zijn voor een kunstwerk. De re geling zal twee jaar duren. De actie wordt in oktober a.s. ondersteund met een grote publiciteitscampag- Surinamers exposeren AMSTERDAM - In de Nieuwe Kerk in Amsterdam wordt tot en met 15 september een tentoonstel ling van werken van acht Suri naamse kunstenaars gehouden. E. Meijer, voormalig directeur van het Van Goghmuseum, schreef een ting boek over deze kunstenaars, dat dezelfde naam draagt als de ten toonstelling: Farawe (ver weg). De kunstenaars zijn Armand Baag, Frank Cretón, Eddy Goedhart, Hans Lie, Guillaume Lo A Njoe, Sama Parabir-Singh, Q. Jan Tel- ttHHErwin de Vries. Léon Orthel overleden DEN HAAG (ANP) - De compo nist/pianist Léon Orthel is vrijdag in zijn woonplaats Den Haag op tachtigjarige leeftijd overleden. De gemeente Den Haag heeft dit maandag bevestigd. Orthel werd geboren in 1905 in Roosendaal. Hij volgde in het begin van de jaren twintig lessen voor piano, viool en compositie aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Ver volgens studeerde hij nog muziek in Berlijn. Hij is als docent verbonden ge weest aan het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag en het con servatorium in Amsterdam. Als pianist-solist heeft hij met vrijwel alle Nederlandse orkesten opgetre den. Verder componeerde hij on der meer zes symphonieën, sona tes voor piano, cello en viool, vele pianowerken, liederen en ook kin- dermuziek. Dochter Shirley Bassey dood LONDEN (DPA) - De 22-jarige dochter van de Britse zangeres Shirley Bassey is levenloos aange troffen in de rivier Avon in de buurt van Bristol. Samantha No- vak was de dochter uit het eerste huwelijk van Bassey met Kenneth Hume. Ze droeg echter liever de naam van Sergio Novak, Bassey's tweede echtgenoot. Ook na de echtscheiding bleef deze de mana ger van zijn vroegere vrouw. Volgens de politie vonden toeris ten, die een boottocht maakten, za terdag het lijk in de rivier. Saman tha Novak kwam in de publiciteit met het zingen van de titelsong van een James-Bondfilm. CABARETIER - Dc cabaretier en pianist Hans Liberg treedt van avond op bij Stichting Burcht aan de Burgsteeg in Leiden. Aanvang 20.30 uur. Anton Heyboer in zijn expositiebus. wege zijn afwijkende levensstijl) lijkt hij daar in het echt helemaal niet op. Het zijn voornamelijk zijn ogen; scherp en alert kijkend, die het plaatje van de rare, vrijwel tan deloze ouwe sul volkomen teniet doen. Deze keer ziet hij er prahtig uit in een wijdvallend, cementkleurig ju dopak, volgesmeerd met verfklod- ders. Een bruine, achterovergesla gen cowboyhoed maakt zijn merkwsardige outfit compleet. "Zijn jullie van een krant?", vraagt hij stomverbaasd. "Van een kunstredactie nog wel? Hoe is het mogelijk. Ik lig vanaf de dag dat ik begonnen ben (zeg maar dertig jaar geleden) al overhoop met de Ne derlandse kunstwereld. Ze scham- i peren op me. Ik wordt al jaren doodgezwegen. Omdat ik de prij zen ondermijn, zo zeggen ze. Om dat ik kunst verkoop op een wijze die niet past bij het opgeschroefde beeld dat mensen van kunst heb-| ben". "Vooral sinds Henk (Henk van der Meyden, red.) over me heeft ge schreven is het mis. Vinden ze me 'eng'. Voor die tijd hing ik in de sa lons bij hele sjieke mensen. Maar ja, wat gebeurde er, plotseling wist de werkster ook wie ik was, die zei dan tegen haar madam: 'o gut me- openhartig. maar daarvan gaat wel anderhalf naar de belasting, want ik doe alles wit". - U schijnt erg bekend te zijn in Amerika. Zitten daar uw belang rijkste kopers? "Welnee, ik wordt in Amerika niet verkocht, dat is een misvat ting. Ik ben er redelijk bekend, maar uitsluitend vanwege het Mu seum of Modern Arts in New York. Daar hangt een permanente ten toonstelling van mijn werk. Daar van kennen de Amerikanen mij. Maar ze kunnen er niets van me ko pen. Er is geen galerie die mijn werk er aan de man brengt". - Ik vind uw werk erg mooi. De compositie, de kleuren, de fantasie er van, maar het totaal doet simpel aan. Mensen zullen snel denken: dat kan mijn dochter van vier ook. Er lijkt evenmin een tekentechniek achter te zitten. "Ik heb geen enkele opleiding gevolgd op welk gebied dan ook. Dat hoeft ook niet, vind.ik. Je hoeft er gewoon niets van te weten. Al leen het materiaal moet je kennen. Ik maak schilderijen met grond of gravel. Een beetje olie en plezier er doorheen en het lukt". Verwend - En als ik u een tekening van mijn jongste dochter laat zien. die door de simpelheid ervan op werk van u lijkt? Heyboer. plotseling nadenkend, ernstig: "Dat moet je hebben, ja. dat onschuldige, het ongedwonge- ne. 't ontvankelijke, van een jong kind". "Maar dan ook wel even het hele leven meemaken. Van Bagh- wan tot de Rozenkruizers met je meetorsen. Elke ervaring moet in je ziel staan. Bij mij betekent dat. dat ik als artiest ben verwend. Ik heb in een gevangenis gezeten, in een concentratiekamp en goddank ook in een gekkenhuis. Vooral dat laatste hoort er helemaal bij. Ik heb de vijftien nooit gehaald, want toen dat gebeurde kwam ik in een gek kenhuis terecht. Ik ben er daarna wel op een heel andere manier uit gekomen. Tegenwoordig, na al die ervaringen, kan ik zeggen: ik ben een baby. Ik word elke dag op nieuw geboren, ik ben altijd dezelf de gebleven, als mens en als schil der". "Karei Appel, die hier is geweest (hij is een fan van me) is er jaloers op. 'Anton hoe flik je 't'. vroeg hij me. En hij vond dat hijzelf volko men verpest was: "Als ik zie hoe jij daar lekker vies in 't nat zit te klie deren". "Maar ook bekende Nederlandse artiesten komen wel hier. Vragen me dan hoe ze kunnen leren weer eenvoudig te worden. Kees Brusse bijvoorbeeld. Wilde een, tijdje bij me blijven om tot zichzelf te ko men. Ik vertelde hem dat hy de deuren uit zijn huis moest zagen en de stoelen moest omdraaien. Tus sen de vier poten moest hij vervol gens, zittend, naar de horizon gaan kijken. Fantastische ervaring na tuurlijk. Heeft hij ook allemaal ge daan. Bij hem hielp het alleen niet. Hij is naderhand toch naar een psy chiater gegaan". Blijdschap "Iemand als mij kom je niet veel tegen", zegt Heyboer. "Ik ben een genie. Ik wil blijdschap brengen. Mijn leven is één grote, blijde ge beurtenis. Dat vind je terug in mijn werk. Ik vermaak de mensen met mijn leven en met mijn werk. Dat is toch leuk? Daarom zit ik hier. Op mijn eigen erf, met allemaal mooie auto's die nog net niet rijp zijn voor de sloop. Ik wil die sfeer. Daar laat ik me door inspiereren". "De mensen moeten mijn werk gewoon bij mij in de bus kunnen zien en kopen. Dat maakt het stuk ken makkelijker voor de gewone mensen. Ik heb me altijd afgezet tegen de wijsneuzige intellectuele benadering van kunstenaars die, zodra ze beroemd worden, steeds duurder en duurder worden. Met zo'n instelling graaft een artifct zijn eigen graf. Ik heb me nooit aan de prijzen voor kunst gehouden. Mijn werk is nu duur in vergelijking met vroeger, toen ik etsen voor vijfen dertig gulden verkocht. Maar nog altijd niet duur genoeg voor de ga leries. Daarom laten ze me links liggen "Ikzelf heb daar maling aan. Ga leriehoudsters zijn bordeelhoud sters. Sloven zich gruwelijk uit. met als grote drijfveer dat ze de kunstenaars kunnen kussen. An dersom mag je als kunstenaar ook altijd aan de galeriehoudster zitten, weet je wel". - Behalve uw filosofieën over de zakelijke kanten van het werk', houdt u er eveneens vele levensfilo sofieën op na. Neem alleen al uw vier bruiden, uw theorieën over seks ("...Ik ga niet met mijn vrou wen naar bed, want anders krijg ik babies...") en uw religieuze instel ling. Dat alles is in uw werk terug te vinden. Heyboer. aanwijzend, verkla rend: "Je komt altijd de diverse ge bieden tegen waarmee ik bezig ben. Rood is het gebied van de ver leiding, groen van de onschuld. Ik teken oorlogen, de meiden, de Ca nadezen. de tantra's (Indiase tem pelversierselen). de vlaggen. Ach. het is gecompliceerd. Maar alles heeft zijn eigen gebied, zijn eigen betekenis. Vaak schrijf ik er iets verklarends bij. Zo gaat dat onge veer. Ik heb veel gelezen van de ve le wijsgeren. Nooit de verklarende en uitleggerige teksten eromheen, want die snap ik niet. Nee, ik be grijp alleen de gedachten van de grote geesten zelf. Ik ben méér dan de Baghwan". Cadeautje Intussen, terwijl hij praat, stapt een vrouw van dik in de veertig de bus binnen. Het blijkt Hennie uit Zwolle te zijn. Zij heeft haar moe der bij zich. Anton is verrukt en vraagt Hennie te wachten in de an dere bus, waar ook werk van hem hangt. Joke neemt haar mee. "Wij hebben iets", vertelt Anton, "zij is een fan van me. Vind je haar niet enig. Ze heeft laatst voor driehon derd gulden werk van me gekocht. Deed er uren over om iets uit te zoeken en toen ontstond die band tussen ons. Nu krijgt ze een ca deautje van me. Een mooie prent". Anton (voor zijn vier vrouwen Joke, Marieke, Lotte en Maria is het Ton') vraagt of we voldoende weten. Verlaat ons en loopt naar de bus. Maar even later komt hij te rug. Er is hem nog iets te binnenge schoten. Over al die gefrustreerde mannen, die maar niet willen sna'p- pen waarom alle vrouwen zo wild van hem zijn. Hij filosofeert nog wat over zijn eigen ideeën met betrekking tot het samenleven met vrouwen. "Snap je nu", vraagt hij dan, "hoe ik ze boei". En vervolgens, wuivend: 'Ach, weet je, het is allemaal veel, het is zo ingewikkeld. Bijna niet in korte tijd uit te leggen. Schrijf maar ge woon wat op. Verzin maar wat. Het maakt niet uit. Daaaag". Ringo Starr grootvader LONDEN (UPI) - Ringo Starr is de eerste ex-Beatle die grootvader is geworden. De 45-jarige drummer zei „ontzettend blij" te zijn met de geboorte van zijn kleindochter. Starrs 19-jarige zoon Zak werd vader toen zijn 25-jarige vrouw Sa rah in het weekeinde het leven schonk aan Tatia Jayne. Het paar trouwde in januari. Zak en zijn vrouw wonen in een 'cottage' op het landgoed van Rin go Starr in de buurt van Ascot op 28 kilometer ten westen van Lon den. Starr, die is getrouwd met de Amerikaanse actrice Barbara Bach, heeft ook een huis in Califor- Zak is de z Ringo's eerste Expositie Lartique verlengd HAARLEM (GPD) - De tentoon stelling van de beroemde Franse fotograaf Jacques Henri Lartigue in de Vishal in Haarlem is wegens enorme publieke belangstelling met een week verlengd. De exposi tie loopt nu tot en met 22 septem ber. Zij trok al meer dan 14.000 be zoekers. Lartigue geeft vooral een beeld van het mondaine leven tussen bei de wereldoorlogen. Befaamd zijn zijn platen van autoraces, experi menten met vliegtuigen, badplaat sen en Parijse stadsgezichten. De gratis toegankelijke tentoonstel ling is geopend van maandag tot en met zaterdag van 11 tot 17 uur en zondag 13 tot 17 uur. Zuiderzeemuseum bij avond ENKHUIZEN (ANP) - Het buiten museum van het Zuiderzeemu seum en sprookjeswonderland in Enkhuizen zal gedurende drie avonden voor het publiek worden opengesteld: op vrijdagavond 13. zaterdagavond 14 en zondagavond 15 september van 19.00 tot 22.30 uur. Het is een vaak door het pu bliek geuite wens het museum en sprookjeswonderland eens bij duisternis te mogen bezoeken. De bijzondere sfeer die vroeger 's avonds in de Zuiderzeeplaatsen hing» waar de ouderwetse straat lantaarns de straatjes en grachtjes verlichtten en waar de huizen slechts spaarzaam verlicht waren, zal zeker tot de verbeelding spre ken, aldus de organisatie. De juist voor kinderen zo aantrekkelijke sprookjestuin zal met honderden vetpotjes worden verlicht Expositie 'Kunst tegen apartheid' AMSTERDAM (ANP) - "Art con- tre/against Apartheid" is het motto van een expositie die van 11 t/m 29 september in de Nieuwe Kerk in Amsterdam wordt gehouden. Vijf entachtig internationaal bekende kunstenaars schonken werk als blijk van solidariteit met de strijd tegen de apartheid in Zuid-Afnka. Deze tentoonstelling waarvoor Lu- cebert een affiche maakte, is met steun van de Verenigde Naties sa mengesteld. Op 27 september wordt een concert gegeven ter ge legenheid van het 65-jarig bestaan van de Bond van Amsterdamse Amateur-Muziekverenigingen. Tenslotte zijn er op de vijf zonda gen, die de maand september telt, 's middags orgelconcerten. Schouten en Vroegindewey winnaars van Prix de Rome AMSTERDAM (ANP) - Marien Schouten is de winnares van de Prix de Rome in de categorie vrij schilderen. Leo Vroegindewey (foto) won dezelf de prijs in de categorie beeldhouwen. Beiden ontvangen als winnaar een bedrag van 40.000 gulden. Dal is maandag bekend gemaakt op de Rijksa- kademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam, die de wedstrijd rond deze jaarlijkse aanmoedingsprijs voor jonge kunstenaars organiseert in opdracht van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. De tweede prijs voor schilderen (20.000) ging naar Berend Hoekstra. In de categorie beeldhouwen werd geen tweede prijs toegekend, omdat et- geen werk was van een kwaliteit om daarvoor in aanmerking te komen. Dit jaar stond de wedstrijd voor het eerst open voor alle jonge kunste naars van 25 tot 35 jaar (dus niet alleen studenten van de academie), zowel Nederlanders als buitenlanders, die minimaal driejaar in ons land hebben gewoond. Ook het prijzengeld was met ingang van dit jaar aanzienlijk verhoogd. De jury voor vrij schilderen bestond uit Jan Dibbets. Alexander van Gre- venstein, Ger Latasler, Hannes Postma en Peter Slruycken. Voor vrij beeldhouwen zag de jury er als volgt uit: Eric Claus. Maja van Hall. Paul Hefting, David van de Kop, Carèl Visser en Auke de Vries. De Prix de Rome bestaat dit jaar een eeuw. Ter gelegenheid daarvan is in het gebouw van de Rijksakademie van Beeldende Kunsten een tentoon stelling ingericht onder de titel ,100 jaar Prix de Rome', die maandagmi- dadag is geopend door Jan Kassies. (foto: anp»

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19