Er zijn nooit problemen met publiek' Veel vaker geklaagd over topless zonnen Rijnstreek lokt bedrijven Schiphol richting zuiden Biertrom al tien jaar middelpunt van paardenmarkt Valkenburg PAGINA 16 REGIO LEIDEN DINSDAG 10 SEPTEMBER 1985 Volgens aantal Katwijkers KATWIJK - Veel meer Katwij kers dan gemeente en politie doen voorkomen storen zich aan het topless zonnen op het strand. Daarover zijn veel va ker klachten geuit dan de dag rapporten van de strandpolitie doen vermoeden. Volgens een aantal Katwijkers wordt van klachten geen notie genomen. Sommige agenten reageren trouwens smalend als zij wor den gevraagd op te treden te gen vrouwen die topless zon nen. Dat bleek tijdens de gistermiddag gehouden vergadering van de com missie algemeen bestuurlijke aan gelegenheden. Maar liefst vyf jon ge Katwijkers beklaagden zich, van wie een enkeling zeer emotio neel, over onder meer het gedrag van de strandpolitie die niet zou optreden tegen vrouwen die met onvoldoende kledij liggen te zon- nenbaden voor de boulevard. Zij bestreden met klem dat er bij de Katwijkse politie en bij de gemeen te slechts een keer een klacht daar over zou zijn geuit. Volgens hen is daarover talloze keren geklaagd bij de politie. "Maar die agenten trekken zich nergens wat van aan. Als er een klacht wordt geuit dan zeggen ze meestal dat ze andere, veel belang rijke dingen te doen hebben. Op treden tegen topless zonnen heeft een lage prioriteit volgens de poli tie", aldus een jonge Katwijker tij dens de vergadering van de com- De Katwijker zei trouwens te spreken namens een belangrijke deel van de bevolking van het zee dorp dat zich stoort aan dergelijk gedrag van badgasten die soms ook topless op de weg paraderen. Voor een aantal Katwijkers is dat zelfs reden niet meer naar het strand te gaan. Verbod Het boven-bloot zonnen door da mes is al vele keren onderwerp van gesprek geweest in de gemeente raad. De politieke partijen hebben vorig jaar een compromis bereikt door het topless zonnen voor de boulevard te verbieden. Maar op dat verbod wordt volgens de al eer der aangehaalde Katwijkers door de politie slecht toegezien. "Er wordt eigenlijk op van alles gelet. Of het nou over wandelen met hon den gaat, optrekken van schermen of over auto's op het strand. Toe zicht op alles wat verboden is, maar als het over topless zonnen gaat, dan geeft de politie niet thuis". Dat daarover slechts één keer zou zijn geklaagd, dat bestreden de bezoekers van de commissieverga dering gisteren ten stelligste. "Ik ben laatst ook wezen klagen bij de strandpolitie. De agent die ik sprak benaderde mij zeer kleinerend. Voorts werd mij gevraagd of ik het niet leuk vond dat topless zonnen", aldus het relaas van een van hen. Het is trouwens iogisch, aldus een van de bezoekers, dat de ge meente niet op de hoogte is van de klachten want "Algemeen bestaat de indruk dat de burgemeester er toch niets tegen doet. Dus waarom zouden ze hem bij klachten bel len?" Een van de vrouwen die de ver gadering bijwoonde, bracht in her innering dat er nog niet zo lang ge leden "een paar duizend handteke ningen tegen het topless-zonnen aan het gemeentebestuur zijn over handigd". Zij vroeg zich af of dat niet genoeg argumenten waren om strenger op te treden. De desbe treffende vrouw heeft al tien jaar een strandtent, maar dreigt er nu de brui aan te geven: "Ze liggen overal toplsse tot vlak bij de poli tiepost". Solliciteren Ten Hove (RPF) bracht in herin nering dat een Katwijkse politie man zich onlangs in een van de huis-aan-huisbladen nogal mees muilend had uitgelaten over het topless zonnen. "Die man hoort ei genlijk niet bij de gemeentepolitie thuis, want hij voert een besluit van de gemeenteraad niet uit. Die moet maar bij de rijkspolitie solli citeren", aldus het raadslid. Burgemeester C.A. Bos hebben niet veel klachten bereikt over ge deeltelijk naakte dames op het strand. Slechts één klacht is hem ter ore gekomen. "En dat is voor mij geen aanleiding deze zaak op nieuw op te rakelen", aldus de bur gemeester die de plotselinge stort vloed van klachten een beetje ver baasde. Hij wil het verslag van de politie over het afgelopen badsei zoen afwachten en aan de hand daarvan discussiëren. Aan het adres van inspecteur Roelevink deed hij het nadrukke lijke verzoek dat de politie in deze zaak open kaart speelt: heeft de po litie al dan niet tijd op topless zon nen te controleren en doet zij dat ook werkelijk? Volgens de politie man zal in het verslag van het bad seizoen aan dit onderwerp ruimer aandacht worden besteed. Over het feit dat Katwijkers hem niet meer zouden bellen met klach ten ten aanzien van deze kwestie zei Bos: "Dat laat ik voor verant woording van de mensen die dat zeggen. Maar iedereen die ergens klachten over heeft kan mij bellen en ze weten mij altijd wel te vin den". Heenvliet beweert de oudste 'markt' te hebben VALKENBURG - Een vier man sterke delegatie van het paarden marktcomité van Heenvliet is mor gen aanwezig bij de opening van de paardenmarkt in Valkenburg. De burgers van deze gemeente op het Zuidhollandse 'eiland' Voorne- Putten beweren de oudste paar denmarkt van Nederland te heb ben. Volgens de Valkenburgers is de 'mart* in het Rijndorp echter on betwist de oudste van het land. "Na afloop van de opening zullen de paardenmarktcomite's uit Val kenburg en Heenvliet gezellig nog een kopje koffie of iets dergelijks gaan drinken", zo sust burgemees ter C. Sinke van Valkenburg bij voorbaat de gemoederen. Het co mité uit Heenvliet komt op ver zoek van Sinke naar het Rijndorp. Sinke is zelf uit de gemeente Ber- nisse waarvan Heenvliet deel uit maakt, afkomstig. Discussie Bij de installatie vorige maand van burgemeester Sinke in Val kenburg, ontspon zich een discus sie tussen een delegatie van Heen vliet en een aantal aanwezige Val kenburgers over de vraag welke gemeente de oudste paardenmarkt van Nederland heeft. "Het leek mij aardig de twee plaatselijke paar denmarktcomite's nog eens bij el kaar te brengen", aldus Sinke. AANVOER - Marktmeester C. Bol vreest dat de aanvoer van paarden morgen in Valkenburg kleiner zal zijn dan vorig jaar. "Ook in Voor schoten liep het aantal paarden te rug", zegt hij. "Vorig jaar werden er hier 65 paarden en pony's aange voerd". Bol ziet wel één lichtpunt: "Het wordt machtig mooi weer. Valken burg viert morgen feest met zon". ALPHEN/SCHIPHOL Met een zware delegatie hebben bestuurders en on dernemers uit de Rijnstreek gisteren een bezoek aan de luchthaven Schiphol ge bracht. Het doel was op nieuw de autoriteiten aldaar onder de aandacht te bren gen, dat de Rijnstreekge meenten een graantje wil len meepikken van de eco nomische bedrijvigheid die de nationale luchthaven te bieden heeft. door Henk Houtman De handelsmissie was op touw ge zet door de actieve Vereniging van Ondernemingen in Alphen aan den Rijn en omstreken. Een vijftal bur gemeesters, tal van wethouders, een statenlid, raadsleden en amb tenaren. aangevuld met een schare ondernemers uit Alphen en omlig gende plaatsen, de directie van een school voor beroepsonderwijs en zelfs de commandant van de in Al phen gevestigde Genie 'overvielen' een over zoveel belangstelling lich telijk verbaasde J.W. Wegstapel, president-directeur van Schiphol. Wegstapel, zelf burgemeester ge weest van een Zuidhollandse ge meente, probeerde in zijn inleiden de speech niet al te imponerend over te komen. Daarin slaagde hij niet. De ondernemers en bestuur ders lieten zich lekkerbekkend meeslepen in de stroom van impo sante cijfers, die de Schiphol-direc- teur in een kwartier tijd over het gezelschap uitstrooide. Dank zij zo'n elf miljoen passagiers per jaar en de bijna een half miljoen ton vracht die er omgaat verdienen 30.000 mensen bij ruim 400 bedrij ven een aardige boterham op Schiphol-directeur Wegstapel: "Niet alle luchthaven-gebonden be drijven hoeven op de luchthaven te Staan". (foto Nanno Bloupotl Schiphol. Daar kijk je als burge meester van een dorp in het groene hart van Holland, met een ambte narenkorps van 32 man, wel even van op. Wegstapel vond Schiphol eigen lijk te groot voor een landje als Ne derland, zeker als de omvang van het vliegveld-gebeuren wordt ver geleken met de concurrenten in Parijs, Londen en Frankfurt. Veel mogelijkheden om nog meer pas sagiers te vervoeren, leek Wegsta pel nauwelijks haalbaar. Schiphol gaat het daarom over een andere boeg gooien en wil een belangrij ker aandeel verwerven in de over- stapfunctie, het zogeheten transi- toverkeer. Ook voor het vrachtvervoer wil Schiphol de transitofunctie uit bouwen. Nu al gaat zo'n 65 procent van de aangevoerde vliegtuigla ding door naar het buitenland. "Wij willen proberen van Schiphol de belangrijkste distributieplaats van Europa te maken", aldus Weg stapel, 'the gate to Europe', en daarmee kwam hij in het straatje van de Rijnstreek-bezoekers te recht, want dat houdt in dat zich nieuwe distributiebedrijven in ons land zullen vestigen. Schiphol heeft zelf nog terreinen om nieuwe bedrijven te huisvesten, maar "niet alle luchthaven-gebonden bedrij ven hoeven op een luchthaven te staan", kwam Wegstapel zijn toehoorders nog meer tegemoet. Dip Toch groeien ook op Schiphol de bomen niet tot aan de hemel, zo bleek gistermiddag. De grote groei in het vrachtaanbod is eruit. "We hebben momenteel een dip", heet te het in het jargon van Wegstapel. Bedroeg in de voorgaande twee jaar de toename nog ongeveer 20 procent, dit jaar zal niet meer dan 5 procent meer vracht worden aan gevoerd. W.D.S. van der Veen Meerstadt. VVD-raadslid in Al phen en directeur van het World Flower Trade Centre, kwam met een ander probleem. Hij hield Weg-1 stapel voor. dat de KLM niet in slaat is alle export uit de sierteelt branche te vervoeren. Volgens Wegstapel komt dat omdat er te weinig retourvracht beschikbaar Samenwerken Alphens burgemeester M. Paats wees erop, 'dat de Rijnstreek min der exporteert dan de overige ge bieden in het noordelijk deel van Zuid-Holland. "Wij hebben het ge voel dat de Rijnstreek meer met Schiphol moet kunnen doen", vond Paats. Bijvoorbeeld op het gebied van het toerisme, "om te ontdekken dat Nederland meer is dan Amsterdam en de Keuken- VALKENBURG - "Alleen al om Valkenburg's Har monie te steunen komen ze hier tijdens de paarden markt een biertje halen", zegt secretaris mevrouw W.J. Oosterlee-Nasveld van de plaatselijke harmonie in het Rijndorp. Zo'n goede reden om het glas te hef fen is er niet iedere dag, en zeker in het caféloze Val kenburg niet. De Biertrom, het inmiddels 1 welhaast legendarische bierhuis dat ter gelegenheid van de paar denmarkt in de brandweerkazer ne aan het Castellumplein in Val kenburg wordt ingericht, bestaat tien jaar. Ieder jaar op de tweede woensdag in september moeten de brandweerwagens van het dorp het veld ruimen en komt er de plaats van een brandspuit .en levensgrote bierpomp in de garage te staan. door Thijs Jansen s het afge- "We zijn al tijdens bezig met de voorbereidingen", zegt mevrouw Oosterlee in haar woning aan de Frankenburg. Achteloos schuift zij een stapel wc-papier opzij. "Dat hoort er nu eenmaal ook by", zegt ze, terwijl ze op het sa- tijnzachte papier wijst. Sinds de eerste keer staat zij achter de tap in de Biertrom. "Dat is eigenlijk gekomen doordat er in het dorp geen gelegenheid meer was voor het drinken van een glas bier",, vertelt zij. "Vroeger konden de Valkenburgers terecht in onder meer het Wapen van Valken burg, maar dat café ligt niet meer in de loop", aldus mevrouw Oos terlee. "Ik geloof niet eens dat het open is. Daarna heeft tim merman Oosterlee nog een tijdje zijn werkplaats beschikbaar ge steld om die als dranklokaal dienst te laten doen tijdens de paardenmarkt, maar toen dat niet meer gebeurde v lopen". Trots Mevrouw Oosterlee: "Wij, dat wil zeggen het bestuur van Val kenburg's Harmonie, hebben de koppen bij elkaar gestoken en ons afgevraagd of wij niet de drankjes en de hapjes tijdens de paardenmarkt konden verzor gen". Dat bleek al ras een gou den greep van de inmiddels 83- jarige vereniging. "In het eerste jaar dat we draaiden hadden we al een winst van ruim 5000 gul den", zegt de secretaris trots. "De drank werd in die tijd nog niet in de brandweerkazerne ver kocht. Dat kwam later pas. Ik weet nog de eerste keer dat wij begonnen. Er stond in het cen trum van het dorp een tent. De regen kwam die dag met bakken uit de lucht. Voor we konden be ginnen moest eerst het water van het tentdak worden wegge haald". De naam van de uitspanning was vpor Valkenburg's Harmo nie geen probleem. "Je tapt er bier en wij spelen op de trommel. Dus werd het Biertrommel", zegt verduidelijkt zij de haast. "Na de optocht gaat de bar in de Bier trom open, vandaar". Het geld dat met de verkoop in de Bier trom wordt verdiend komt ge heel ten goede aan de plaatselij ke harmonie, verzekert mevrouw Oosterlee. "We kopen er onder meer muziekinstrumenten voor. En dat gaat al snel in de papieren lopen. Een bas kost bijvoorbeeld al 5000 gulden". Maar de inkomsten uit de bar liegen er ook niet om. Vorig jaar was de netto-opbrengst voor de harmonie ongeveer 13.000 gul den. "De Biertrom is méde daar om enige jaren geleden in een stichting ondergebracht", aldus mevrouw Oosterlee. Vanavond staat zij tot in de kleine uurtjes achter de bar. Zij doet dat met een team van vrij willigers. Morgen bij het begin van de paardenmarkt om 06.00 uur opent de Biertrom wederom de deuren. "Het eerste wat we doen is koffie maken voor de mensen die op de 'mart' zijn". Het feest gaat dan door tot diep in de nacht. "Problemen verwacht ik niet tijdens de paardenmarkt en het feest daarna, want dronken men sen komen er niet in", zegt ze re soluut. "Eén keer, dat was vorig jaar, leek het er op dat we proble men zouden krijgen. Er was wat gerommel buiten de deur. Ik ben toen naar de deur gelopen en het volk buitengehouden. Binnen brak er echter paniek uit: de kas was zoek. Iedereen dacht dat de ze was gestolen. Maar", zo zegt ze vol pret, "ik had de kas maar even verborgen tot na de druk te". Mevrouw W.J. Oosterlee-Nasveld. c bezig met de voorbereidingen". r de 'paardenmarkt' in Valkenburg: "We zijn al een tijdje druk (foto Wim Dijkman) Oosterlee. Het ging de "Biertrom in de afgelopen jaren voor de wind. "En er waren nooit echte problemen met het pu bliek", aldus mevrouw Ooster lee, die zich vanavond na de lam pionoptocht moet haasten om achter de toog te kruipen. Instrumenten "Valkenburg's Harmonie loopt met de lampionoptocht mee", zo oost zou willen vastleggen, dat moet worden betwijfeld. Niettemin zag Paats de trans- port-, distributie en reparatiesector "vanwege het belangrijker worden van de relatie met de Rotterdamse haven" zich in zuidelijker richting ontwikkelen en daar liggen dan mooi de bedrijfsterreinen van de Rijnstreek en die zijn heel wat goedkoper dan de Schipholterrei- nen, merkte koopman Paats tussen neus en lippen fijntjes op. In Alphen, aldus de burgemees ter, zou gezien de ontwikkelingen op Schiphol, gestudeerd kunnen worden op de aanleg van een zoge naamd 'office-park', een kleinscha lig kantorencomplex met ruimte voor een goed beveiligde opslag in een parkachtige omgeving. Nationale kracht Ook de voorzitter van de Vereni ging van Ondernemingen in Al phen (VOA) A. Groenendijk vond, dat de noordoost-hoek van Zuid- Holland wel wat meer bedrijvig heid kan gebruiken. "Het is dan wel nodig dat rijkweg 11 wordt doorgetrokken naar Bodegraven, anders blijft de oostverbinding be roerd", aldus Groenendijk. Hij vond dat de situatie in Alphen een beetje gaat frustreren, omdat de verbinding met Schiphol via de Leimuiderbrug zo slecht is. "Dienstverlening is onze nationale kracht", aldus de VOA-voorzitter, "onze echte mededingers zitten in het buitenland, daarom moeten we het eigen belang opzij zetten en de krachten bundelen". De terugreis naar Alphen con fronteerde de 'gevleugelde onder nemers', zoals Paats het VOA-ge- zelschap had genoemd, met een forse file voor de Leimuiderbrug. hof'. De bedrijven moeten volgens Paats meer samenwerken om af zetgebieden te zoeken voor de ex port. Een punt in het voordeel van de Rijnstreek noemde Paats niet alleen de centrale ligging, maar vooral de strategische ligging van de streek tussen de twee groeipo len, Schiphol en de haven van Rot terdam, in. Een toename van de activiteiten in de handels- en vervoerssfeer brengt een toenemende behoefte aan allerhande dienstverlenende bedrijven met zich mee. Volgens Paats is er »in de Rijnstreek vol doende kennis aanwezig om goed op die behoefte in te spelen. Zo zijn er in Alphen bijvoorbeeld twee keer zoveel computerservicebu reaus als in Leiden. Van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland mag worden ver wacht, dat dit knelpunten oplost. Alphens burgemeester noemde met name de wegverbindingen:, een volledig tracé voor rijksweg 11, dus tot aan Bodegraven en verbe tering van de Leimuiderbrug. Maar vooral de erkenning door de pro vincie, dat er economische kansen liggen in de Rijnstreek die onder meer door een grotere Schiphol- betrokkenheid benut kunnen Wor den. zou al mooi meegenomen zijn, vond Paats. Maar of de provincie tot zo iets bereid is en bijvoorbeeld in het streekplan Zuid-Holland De rondrit op Schiphol voor de ongeveer tachtig bezoekers uit de Rijnstreek werd even onderbroken voor een plaatje voor een 'wide bo- dy'-vliegtuig. Van links naar rechts VOA-directrur Groenendijk burgemeester Paats en F. Wesseling van de afdeling externe betrekkin gen van de luchthaven. (foto Nanno Bloupot)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 16