Ivan Lend! schrijft historie Rijpwetering 'rolt' over Joop heen MancUikova lost 'eeuwige' belofte nu eindelijk in tgiamillili LEIDSCH DAGBLAD Tsjech wint op Flushing Meadow Keeper klopt keeper ZEGMAAR»] TEGEN KAMSTEEG OCCASION Cruijff niet uitgenodigd voor trainersbijeenkomst MAANDAG 9 SEPTEMBER 1985 SPORT PAGINA 9 Fietspad in geboortedorp naar Zoetemelk genoemd RIJPWETERING - Paul Steen- voorde, de voorzitter de Vereni gingsraad die de huldiging organi- Bloemen voor Joop en zijn vrouw Franqoise. Paul Steenvoorde, de organisator van de huldiging, kijkt toe. gendruppels dalen op Rijpwete ring neer. Drie kwartier later pas zal Joop Zoetemelk aan de andere kant van de Ripsevaart op de boot stappen. Steenvoorde neemt het zekere voor het onzekere en ver trekt om klokslag zeven uur. Be stemming: het 800 meter verderop gelegen viaduct van de provinciale weg, waar Joop Zoetemelk en zijn familie op de boot zullen stappen. Onderweg vraagt Steenvoorde zich af "waarom het juist nu moet gaan regenen? De weersvoorspel lingen waren tenslotte goed". De lokale bevolking is op dat moment nog niet massaal uitgelopen. Inte gendeel zelfs, langs het water heb ben alleen de alïer fanatiekste sup porters zich opgesteld. "Maar het is nog vroeg", stelt Paul Steenvoorde zichzelf gerust. "Straks komt ie dereen wel naar buiten. Het is toch ook geen doen met dit weer". Het viaduct biedt uitkomst. Daaronder kan, in afwachting van de komst van Zoetemelk, worden geschuild. "Dat criterium in Hoe velaken is net pas afgelopen", meldt een inwoner van Rijpwete ring. "Achter Kneteniann tweede geworden. Het kan dus nog wel even duren voordat hij hier is. Zou Joop trouwens niet gewoon op de fiets komen? Ik zie hem er nog voor aan ook". De Roelofarendsveense blaaska pel '"de Sprotbuiken' heeft het ze kere voor het onzekere genomen en is alvast in de boot gaan zitten. Je \yeet tenslotte maar nooit. On danks de carnavalshits die zij ten gehore brengen ("Hallo, hallo"), wil de stemming er nog niet echt inkomen. Het is vijf over half acht wanneer er tumult ontstaat. Iemand heeft in de verte de auto van Joop ontdekt. Inderdaad, enkele ogenblikken la ter stappen Zoetemelk, zijn vrouw en zijn twee kinderen op Rijpwete- ringse bodem. Er klinkt applaus en een enkeling schreeuwt 'Jopie, Jo- pie'. De persoon in kwestie weet niet wat hij met al dat enthousias me aanmoet. Het is inmiddels flink druk geworden en de politie moet er dan ook aan te pas komen om Joop naar de boot te voeren. Daar heeft Paul Steenvoorde zich opge steld en het is aan hem om de eer ste woorden tot de wereldkam pioen te richten. Steenvoorde houdt het kort en de boot kan dan ook bijna direct vertrekken. Langs de Rijpweteringsevaart heeft de plaatstelijkè bevolking zich inmiddels in groten getale op gesteld en aan de gevels van bijna alle huizen hangen spandoeken. Die met de tekst 'Te goed voor woorden' zegt eigenlijk het meest over Zoetemelks prestaties en over hemzelf. Het spandoek met de woorden 'Zoals Joop is er niet één, de WK winnen kan hij alleen', blijkt al vijf jaar oud. De makers ervan hebben het woord 'Tour' Voor het eerst in de historie van het in 1881 debuterende ®wï?ts hoeven vervangcn door toernooi om de open Amerikaanse tennistitels zijn beide hoofdprijzen bij Tsjechoslowaken terecht gekomen. stampen. Dat lukt Wonderwel en wanneer presentator Olaf Hoenson op het podium alvast enkele woor den wisselt met Jan Raas, soigneur Cock van Leeuwen en Zoetemelk- supporter van het eerste uur Joop Riethoven, zit de stemming er goed in. Riethoven zegt de finale van het WK in Frankrijk te hebben gezien. "En ik wil wel even kwijt dat die Fransen net zo enthousiast waren als wjj". Verder maakt hij van de gelegenheid gebruik te melden dat "de wielervereniging Swift dankzij Jopie nu alle truien die maar te be halen zijn in bezit heeft". Maar de mensen zijn gekomen voor Joop Zoetemelk i hij en zijn Frangoise de bühne be klimmen, barst de menigte pas echt los. Olaf Hoenson ontvangt hem en stelt ondermeer de vraag: "Wat ging er op die laatste meters door je heen Joop?" Dan is het de beurt aan burge meester Wagenaar; die Joop roemt "vanwege de bescheidenheid die jij altoos uitstraalt. Je bent goed lachs en vriendelijk. Jij hebt de Ripse mentaliteit en behoort nog steeds tot het straatbeeld van dit dorp. Jij bent een zoon van Rijpwe tering. Daar zijn wij trots op. We moeten wennen aan het idee een wereldkampioen van eigen bodem te hebben. Maar alle mensen hier zijn gekomen om oog-in-oog met jou te staan. We weten datje moei lijk enthousiast te maken bent, maar we zullen het toch proberen". Waarna de burgemeester Joop het boek 'Tussen de Kaag en de Braasem' uitreikt én hem meedeelt dat er een fietspad in Rijpwetering naar hem zal worden genoemd. Het straatnaambord met het op schrift 'Joop Zoetemelk Pad' wordt hem overhandigd en dat vindt Joop "formidabel. Ik had geen mooier cadeau kunnen krij gen". Waarna de menigte zich ver plaatst naar het Dorpshuis, waar (foto Nanno Bloupot) Zoetemelk (hij won de volgende dag in Sint Oedenrode alweer een omnium wedstrijd) opnieuw wordt toegesproken en alle inwoners van Rijpwetering hem mogen felicite- Nadat iedereen hem de hand heeft geschud, houdt Paul Steen voorde de wereldkampioen n lettend in de gaten. "Want hij heef vandaag al gefietst en zal dus moe zijni We moeten er voor passen dat hij het zat wordt. Da kan ik me trouwens goed voorstel len. Al dat enthousisme, het was echt geweldig. De regen was eigen lijk het enige minpuntje". FRED SEGAAR NEW YORK (AFP/Reuter) - Vijf jaar geleden veroverde Hana Mandlikova als tiener haar eerste Grand-Slam toernooi bij de open Australische kampioenschappen. Een jaar later leek zij definitief door te breken door op Roland Garros ook de open Franse titel op haar naam te brengen. Zij leek als enige het tweetal Chris Evert- Lloyd en Martina Navratilova in de toekomst te kunnen bedreigen. De ontwikkeling van de bescher meling van Betty Stöve stokte ech ter. Zij behaalde nog wel een paar aardige resultaten, maar de echte doorbraak bleef achterwege. Haar wispelturigheid, overeenstem mend met haar aanvallende spel, was daar voor het grootste deel de bet aan. In New York lijkt de 23- jarige Mandlikova een einde aan de betiteling 'eeuwig talent' te hebben gemaakt. Niet alleen het veroveren van de open Amerikaanse titel droeg daar toe bij. Maar dat zij daarvoor zowel de nummer twee van de wereld, Chris Evert-Lloyd, maar ook de beste, Martina Navra- FLUSHING MEADOW (ANP) - Ivan LendI heeft het afge lopen weekeinde geschiedenis geschreven. 'WK "We hebben dit dan ook al een paar keer eerder meegemaakt", zegt Steenvoorde niet zonder trots. Het draaiboek was er nog". Ook pastoor Nijdam heeft zich weer niet onbetuigd gelaten. Bo ven op de kerk hangt een doek met de woorden: 'Ook vanuit de toren, Joop Zoetemelk gaat nooit verlo ren'. Op het plein ernaast zijn, on danks het slechte weer, heel wat mensen op de been. Het duurt hog even voordat de boot is aange meerd. Het duo Ad en Karin neem die gelegenheid te baat de ter ere van het behaalde wereldkampioen schap gemaakte single in de hoofden van de toeschouwers te Lendl volgde het voorbeeld van zijn landgenote Mand likova door McEnroe te overmeesteren: 7-6 (7-1) 6-3 6-4 in twee en een half uur. Lendl was de voorgaande drie jaar opnieuw geprepareerd moest wor- verliezend finalist geweest (twee- den> een opmerkelijke gedaante- maal tegen Connors en één keer te- wisseling. Hij begon de eerste set gen McEnroe). McEnroe mocht slecht. McEnroe brak in de tweede zich op Flushing Meadow al game al door de keer kampioen noemen (in 1979, Tsjechoslowaak en üep gemakke- 1980,1981 en 1984). lijt uit naar 3-0 en 5-2. Op 5-3 kreeg de Amerikaan al een setpunt, maar DENSOSCH - Het was niet uniek, maar wel zeer opvallend wat zich gisteren afspeelde tijdens het duel FC den Bosch - Roda JC. Tien êeeonden voor het einde van het sensationele eredivisie-duel, waarin de trainers RinusIsrael en Frans Körver maar nauwelijks van een robbertje knokken konden worden afgehouden, tikte Den Bosch-doelman Van Grinsven de gelijkmaker achter zijn collega Jos Smits: 2-2. (Zie foto onder). De lange sluitpost toog in de slotfase een paar keer mee ten aan val. „Opdracht van de coach", merkte hij op. „Ik moest onrust Stoken met mijn lengte. Dat ik dan scoor is mooi meegenomen". Van Grinsven is, voor zover valt na té gaan, de tweede keeper in het betaalde voetbal die een velddoelpunt scoorde. Edward Metgod ging hem voor in het seizoen '80-81, toen hij koppend doel trof in een bekerwedstrijd tegen Feyenoord. (foto ANP) - - putte hier kennelijk zoveel uJÊM kwartier te laat begon uit> dat hij ineens veel vaster ging omdat de baan na een onweersbui spelen. Toen Lendl vervolgens in de negende game terugbrak op lo ve was zijn zelfvertrouwen maxi maal geworden. Een fraai staaltje hiervan liet Lendl zien in de tie break, die noodzakelijk was gewor den omdat beide spelers hun reste rende servicegames in de eerste set behielden. Zonder dat McEnroe er ook maar iets tegenin kon brengen, stormde Lendl achter elkaar door naar 7-1 in de tie-break en de winst in de openingsset. Grote indruk maakte Lendl vooral met zijn krachtige volleerslagen, die sterk zijn verbeterd sinds hij samen werkt met de Australiër Tony Ro che, die in 1969 en 1970 zelfverlie zend finalist was in de open Ameri kaanse titelstrijd. McEnroe, die met grimassen liet blijken ontevre den te zijn met zichzelf, maakte daarbij de fout de ballen niet diep genoeg te slaan, waardoor Lendl voldoende ruimte kreeg de ideale slagpositie in te nemen. Na de winst in de eerste set groeide Lendl, die na vrijwel elke winnende slag zijn vuist balde, tot grote hoogte. McEnroe, die onge twijfeld de marathonpartij van de dag ervoor in de halve finales tegen de Zweed Mats Wilander voelde, kon nog slechts hopen op een plot selinge inzinking van Lendl. Maar die kwam niet. Integendeel. De volley's van Lendl werden zo mo gelijk nog scherper geplaatst en ook met zijn passeerslagen was hij onnavolgbaar. In de tweede set liep de Tsjechoslowaak, die pas in 1984 zijn eerste Grand Slamtitel veroverde (door een dramatische winst op McEnroe in Parijs), op zijn beurt uit naar 3-0 door een doorbraak in de tweede game. McEnroe probeerde bij 1-4 nog het publiek op zijn hand te krijgen door een twijfelachtige bal van Lendl nu eens niet aan te vechten. Maar ook dat - en later veelvuldig gemopper in de richting van de Ivan Lendl is blij met de beker. Begrijpelijk, want nooit eerder slaagde hij er in John McEnroe in het hol van de leeuw te verslaan. Hij schreef derhalve geschiedenis. Tegen de verwachting in kende de Tsjech weinig problemen met de inwoner van New York, die alleen i het t ide eerste set goed speelde. Voor het overige was het woord aan Lendl die vooral succes had met zijn passeerslagen. stoïcijnse scheidsrechter - mocht niet baten. Lendl liet zich de winst niet meer ontnemen. De in Ostrava geboren Oosteuropeaan bleef vrij wel perfect spelen en had na een uur en veertig minuten ook de ADVERTENTIE tweede set te pakken: 6-3. In de derde set kon McEnroe met een uiterste krachtsinspanning bij blijven tot 4-4. Het publiek was in middels luidruchtiger geworden en probeerde 'Big Mac' op te zwe pen tot beter verweer. Maar Lendl bleef zijn tegenstander met woeste uithalen ontmoedigen. Toen McEnroe in de negende game een doorbraak moest toestaan was het gebeurd. Met de armen in triomf in de lucht geheven kon Lendl de overwinning in de volgende game begroeten: 6-4. Na drie vergeefse pogingen in de voorgaande jaren was de missie van de als tweede ge plaatste Lendl eindelek geslaagd. Telkens had hij zich in de finale la ten overbluffen. Ditmaal was er niemand, die hij op zijn weg naar zijn tweede Grand Slamzege duld de. De 'oude' Jimmy Connors niet en ook John McEnroe niet. tilova, versloeg, gaf een bijzonder cachet aan het geheel. In het duel tegen haar vroegere landgenote, bewees Mandlikova 1 behalve over een uitstekend slage narsenaal, tegenwoordig ook over een goede condititie en sterke ze nuwen te beschikken. Navratilova, lang het idool voor haar zes jaren jongere opponente, leek in de eer ste set op een groot pak slaag af te stevenen. Met zeer aanvallend spel kwam Mandlikova binnen korte tijd op 5-0. Navratilova kwam ech ter sterk terug en won vijf games op rij. Grootste probleem in die fa se van de strijd bij de Tsjechoslo- waakse was haar opslag. Zij slaag de er niet in haar eerste service bin nen de lijnen te houden en miste daardoor de mogelijkheid haar te genstandster onder druk te zetten. Navratilova kreeg in de elfde ga me vijf keer de mogelijkheid tot een doorbraak van de opslag. On der luid applaus van een uitver kocht centre-court, bleef Mandli kova overeind. In de noodzakelijk geworden tie-break ging de strijd tot 3-3 gelijk op. Daarna veroverde de nummer drie van de wereld vier punten op rij met twee aces, een scorende volley en een knappe passeerslag. Navratilova kwam in de tweede reeks verbazingwekkend sterk te rug. Twee doorbraken op de servi ce van Mandlikova en behoud van haar eigen opslag, brachten de sco re snel op 6-1. De derde set was een hoogtepunt in het vrouwentoer nooi. Beide speelsters maakten weinig fouten. Op 4-3 in het voordeel van Mand likova, leek de beslissing in het duel te vallen. Navratilova verloor haar eigen opslag door drie fouten op rij. In het zicht van de overwin ning knapte er echter wat bij de Tsjechoslo waakse. Navratilova be hield haar eigen service en door brak ook die van haar tegenstand ster. Omdat beide speelsters daar na wel het verwachtte punt binnen haalden, moest een tie-break de be slissing brengen. Mandlikova was daarin oppermachtig: 7-2, na een voorsprong van 6-0. Mandlikova werd door haar zege de eerste niet Amerikaanse winna res van het damesenkelspel na 1973 toen de Australische Marga- reth Court op het gras van Forest Hills won. De vreugdeljij de 23-jar- ge pupil van Betty Stöve en Frits Don, kende na afloop bijna geen grenzen. Zij gooide haar racket in de lucht, liet zich op de grond zak ken en wierp zich tenslotte huilend in de armen van haar verslagen idool. „Ik hoop dat ik in Praag net zo'n welkom krijg als Boris Becker in Leimen heeft gehad na zijn winst in Wimbledon", verklaarde de Tsjechoslowaakse. Haar zesde overwinning op Navratilova in twintig ontmoetingen, gaf haar nog niet het idee van het zelfde niveau te zijn als Evert-Lloyd en haar vroegere landgenote. „Ik weet dat •Chrissie en Martina nog altijd de nummer een en twee van de we reld zijn. Maar ik ben weer een stukje dichterbij gekomen." Voor de verslagen titelverdedigster kwam de kater later. Op de pers conferentie direct na de eindstrijd, had Navratilova (die ook de dub belspel finale met Pam Shriver verloor van Claudia Kohde en He lena Sukova: 7-6,2-6,3-6) niets dan lof voor haar tegenstandster. „Ze is veel zelfverzekerder geworden en dat is haar spel ten goede geko men." Een paar uur later was de reactie van de Amerikaanse, die haar vierde titel mis liep, wat min der enthousiast. „Deze nederlaag is niet gemak kelijk te verwerken. Hana heeft mij in het begin van de partij van de ene hoek naar de andere gejaagd. We moeten nu afwachten hoe zij in de nabije toekomst zal spelen, dan kunnen er pas conclusies worden getrokken." AMSTERDAM (GPD) Johan Cruijff bntbreekt vandaag tijdens de trainersbijeenkomst in Zeist. De technisch-directeur van Ajax, die niet in het bezit is van diplo ma's, heeft geen uitnodiging ont vangen en voelt zich ook niet ge roepen om de door bondsmanager Rinus Michels georganiseerde con ferentie bij te wonen. Net als vorig jaar zal er bij de oefenmeesters van het betaalde voetbal op worden aangedrongen om tot aantrekkelij ker en aanvallender spel te komen. Cruijff: „Wat heeft het voor mij voor zin om naar Zeist te gaan? Niemand heeft me gevraagd. Ton- nie Bruins Slot heeft wél een uitno diging gehad, dus gaat hjj namens Ajax".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9