Kans op deling van Zuid-Afrika Israël stuurt leger naar Westoever Beieren huldigt Strauss Libanon vraagt steun van Syrië Canada: geen belang bij onderzoek ruimtewapens Moord in Punjab bij begin stembusstrijd 'Afghaans verzet schoot verkeersvliegtuig neer' MAANDAG 9 SEPTEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 Botha weigert commentaar op bericht krant: JOHANNESBURG/PRETORIA (AP/AFP/Rtr) - De Zuidafrikaanse preisdent P.W. Bo tha heeft geweigerd in te gaan op een bericht in de zwarte zondagskrant in Johannesburg, City Press, dat zijn regering overweegt Zuid-Afrika te splitsen in een blank en een zwart deel. Volgens City Press voorziet het plan in de verdeling van Zuid-Afrika in vier gebie den, waarvan er drie geheel of gedeeltelijk onder controle komen van de zwarte meerder heid en één bestemd zal zijn voor blanken, kleurlingen en Indiërs. NAIROBI (AP) - De meeste Afri kaanse landen die vorig jaar zwaar getroffen zijn door hongersnood, kunnen dit seizoen een redelijke oogst verwachten, maar de slechte voedselverdeling kost nog veel mensen het leven, zo heeft de Voedsel- en Landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties verklaard. VN verwacht goede oogst in Afrika "Transportproblemen die nog Soedan zal de hongers- verergerd worden door Vooral nood de komende maanden nog slachtoffers eisen, ondanks pogin gen van de regering en buitenland se organisatie om de voedselverde- vens tot ling sneller te laten verlopen, aldus dus de FA' door de regens van de laastse tijd, belem- de verdeling van het voed- sel dat al is ontvangen en in de ha- eenhopingen leidt", al- "Zo bevindt zichi de FAO in het jongste maandver- havens of voor de rede van Soedan slagc r de voedselsituatie in Afri- nog in totaal 350.000 ton Ethiopië 200.000 ton, terwijl uit Mali en Niger berichten komen over grote achterstand in de voed selhulp". Volgens de FAO was de voedsel voorraad in acht landen - Boeroen- di, Kenia, Lesotho, Marokko, Rwanda, Tanzania, Zambia en Zimbabwe - weer op het normale peil, en waren de oogstvooruitzich- ten voor de 21 landen met hongers nood beter dan het jaar ervoor. Maar, verklaarde de FAO, 'on danks de over het algemeen gun stige vooruitzichten voor de oogst in 1985, wordt de voedelsituatie nog steeds slechter in sommige landen waar de verdeling onder de bevolking door opeenhoping in de havens en binnenlandse beperkin gen wordt belemmerd. De blanken zouden de helft van het land behouden, een gebied dat de Kaapprovincie omvat, de delf- stofrijke Oranje Vrijstaat Volgens City Press ?ou onder het nieuwe plan één zwart gebied de provincie Natal omvatten. Daar moeten blanke en Aziatische i goudmijnen rond Johannesburg, derheden samenleven met de alsmede de hoofdstad Pretoria. De grootste stam, de zes miljoen leden voornaamste minerale, agrarische en industriële reserves zouden daarmee in blanke handen blijven. tellende Zulu's. De andere zwarte gebieden zijn een vergroot Botswa na en een deel van de noordelijke Transvaal aan de grens met Zim- Onder het bestaande apartheids- babwe' Als bet,Pla2 T""dt Tg,e« Botha: geen gesprek systeem is 87 procent van Zuid- Afrika 'blank' gebied. Indiërs en kleurlingen hebben beperkte zeg genschap in een door de blanken overheerst parlement. De 24 mil joen zwarten zijn 'stemloos' en worden geacht inwoners te zijn van 10 kleine en verspreide thuis landen. OTTAWA (AFP/Rtr/UPI) - De Ca- deelneming. Verwacht werd dat kaan' hem het plan enkele weken nadese regering zal niet deelnemen Canada geen grote contracten aan geleden had voorgelegd. nomen, zou het in de komende 18 maanden ten uitvoer worden ge legd. Botha wees gisteren besprekin gen af met de zwarte bevrijdingsor ganisatie ANC, zolang deze "onder communistische leiding staat en geweld ondersteunt". Volgens be richten in de Zuidafrikaanse pers zouden vooraanstaande figuren uit het bedrijfsleven binnenkort naar Loesaka in Zambia gaan om met leiders van het ANC te praten. In een verklaring in Pretoria gaf Bo tha toe dat een niet bij naam ge noemde 'vooraanstaande Zuidafri- het Amerikaanse "Strategi sche Defensie Initiatief' (SDI), het onderzoek naar een raketafweer- het onderzoek zou overhouden. Mulroney zei het idee van onder zoek naar ruimtewapens echter te systeem in de ruimte. Dat maakte ste"n®n °mdat Sowjets hiermee ook bezig zijn. "Alleen een kind van zes begrijpt niet dat de Ameri kanen met dit onderzoek bezig zijn omdat de Sowjets het al lang hun levens doen". Canada is het derde NAVO-land dat afziet van regeringsdeelneming ring de Amerikaanse uitnodiging aan ket SDI-onderzoek. Frankrijk de Canadese premier Brian Mulro ney zaterdag bekend. De Canadese onderzoeksinstel lingen, met name de universitei ten, en particuliere ondernemin gen zijn vrij om wel deel te nemen. Mulroney verklaarde dat zijn rege- "Ik heb het sterk ontraden", zei Botha. De president voegde er aan toe contacten met het ANC "onver standig en zelfs deloyaal" te vin den "jegens de jonge mannen die de waagschaal stel len bij de verdediging van Zuid- Afrika's veiligheid". Makhan Singh Mattewalkandidaat voor de Alkali Dal-partij, loopt gewaper\d met t door twee lijfwachten door de straten van Amritsar. i geweer en begeleid om mee te doen heeft afgewezen omdat Canada geen controle kan uitoefenen op het onderzoekspro ject. "Canada's eigen beleid en priori teiten rechtvaardigen geen rege- Noorwegen gingen Canada Israël heeft aan Washington eni ge voorstellen gedaan met betrek king tot het SDI-programma. De voorstellen liggen op het gebied van computers, lasers, electroni- voor het Strate- sche oorlogvoering en geheime gisch Defensie Initiatief', aldus de communicatiesystemen. Dat ringsinspanning ter ondersteuning van onderzoek voor het Strate- premier. Een speciale parlementscomn heeft zich de afgelopen i Benzion Naveh, hoofd van de afde ling onderzoek en ontwikkeling het ministerie van' defensie, den gebogen over deelneming aan voor de Israëlische radio. Israël is een van de zeventien landen die door de Verenigde Sta- ten is uitgenodigd mee te doen aan opleveren in Canada. De pu- het SDI-project. De Israëlische re- blieke opinie keerde zich de laatste gering heeft nog geen officieel be- tijd steeds meer tegen regerings- sluit genomen over deelneming. het SDI-onderzoek. De kwam tot de conclusie dat het c derzoeksprogramma geen banen Volgens de regeringsgezinde krant Rapport zouden zakenlieden onder leiding van Gavin Relly van de mijnbouwmaatschappij Anglo American naar Loesaka gaan voor besprekingen met het ANC. De ontmoeting zou door de Zambiaan- se president Kenneth Kaunda me de zijn georganiseerd. Andere kranten hebben soortgelijke be richten gepubliceerd, welke overi gens door het bureau van Relly zijn bevestigd noch ontkend. Bij botsingen in het zwarte getto Guguletu bij Kaapstad zijn zater dag na de begrafenissen van slachtoffers van eerdere ongere geldheden twee zwarten door de politie gedood. Moskou eert Samantha met diamant MOSKOU (Rtr.) - Een Siberi sche diamant van zeldzame schoonheid is genoemd naar wijlen Samatha Smith, het Amerikaanse schoolmeisje dat in 1983 naar Moskou werd ge nodigd nadat zij in een brief aan het Kremlin uiting had ge geven aan haar angst voor oor log. Samantha kwam twee weken geleden op 13-jarige leeftijd bij een vliegtuigongeluk om het le- TEL AVIV (Rtr/UPI/AFP) - Israël heeft giste ren massaal troepenversterkingen gestuurd naar steden op de bezette Westelijke Jordaan- oever. Ze moeten daar de burgerwachten van joodse kolonisten en het geweld van de afgelo pen weken zien in te tomen. geen burgerwachten opzetten die patrouille ren in arabische steden", verklaarde kabinets secretaris Jossi Beilin gisteren. "Er is zeker verhoging van terroristische activiteit en de enige die daarop reageert is Tsahal (het leger) en niet bepaalde plaatselijke milities", zei hij na het wekelijkse kabinetsberaad. Het bericht De Israëlische regering heeft de joodse kolo- dat de burgerwachten worden verboden kon nisten, die dreigden het recht in eigen hand te niet nemen na een reeks aanslagen op Israëliërs, gezegd de burgerwacht-patrouilles te staken. "Kolonisten in de bezette gebieden mogen wa- regeringsbronnen worden bevestigd. Sinds zaterdag al patrouilleren talloze Israë lische elite-eenheden - parachutisten met de pens dragen voor zelfbescherming... Ze mogen rode baret en grenswachten met de groene ba ret - in arabische steden in het bezette gebied, vooral in Gaza, Hebron, Nabloes en Djenine. Minister van defensie Rabin verklaarde in het kabinet dat het leger strenge maatregelen zal nemen om te voorkomen dat joodse burger wachten het recht in eigen hand nemen in ara bische steden, zo meldde de Israëlische radio. Het guerrilla-geweld dat aanleiding was tot de vorming van burgerwachten op de Westelij ke Jordaanoever kostte de afgelopen maand vijf Israëliërs het leven. AMRITSAR (AP) - Radicale sikhs hebben gisteren een hindoe ver moord die in een dorp in de India se deelstaat Punjab campagne voerde voor de Congresparty van premier Rajiv Gandhi. By de Gou den Tempel in Amritsar kwamen intussen meer dan 25.000 sikhs bij een die een boycot van de verkie zingen in Punjab eisten. Het was de eerste politieke moord sinds de verkiezingscam pagne in Punjab vrijdag officieel van start ging met ongekend stren ge veiligheidsmaatregelen. Meer dan 100.000 man veiligheidstroe pen zijn op de been gebracht om sabotage van de campagne, moord aanslagen en onlusten te voorko men. Veel van de demonstranten by de Gouden Tempel riepen 'Dood aan Rajiv Gandhi'en duizenden schreeuwden leuzen voor een onaf hankelijke sikh-staat, die Khalis- tan moet heten. Tijdens de zes uur durende bijeenkomst werden felle anti-regeringsgezinde toespraken gehouden. Volgens sommigen waren wel 50.000 mensen aanwezig, voorna melijk jonge sikhs van het platte land. Er deden zich geen geweld dadigheden voor. Rond het tem pelcomplex stonden enkele dui zenden paramilitaire troepen opge steld. 'Ik ben genoodzaakt de sikhs op te roepen tot een boycot van de verkiezingen: de strij*d om autono mie zal voortduren,' zei Joginder Singh, de belangrijkste militante leider, tegen de menigte toehoor ders. 'Ik ben ervan overtuigd dat de sikhs zullen heersen in een on afhankelijke staat... Het zwaard moet in ieder huis in Puiyab zyn.' Het was niet bekend of premier Gandhi zelf voor zijn Congresparty campagne zal voeren in Puiyab. De meeste partijen beginnen hun campagne voor de verkiezingen op 25 september pas vandaag. Alle kandidaten mogen een vuurwapen by zich hebben en krij gen twee gewapende politieman nen ter bescherming mee. Sommi gen dragen een kogelvry vest. De vermoorde politicus was echter geen kandidaat. In een poging verdere moord aanslagen te voorkomen heeft de regering aangekondigd dat de ver kiezingen nergens zullen worden uitgesteld wegens het overlijden van een onafhankelijke kandidaat. Voorheen was dat wel het geval. Nu zal een verkiezing alleen wor den uitgesteld wanneer een kandi daat van een van de erkende poli tieke partijen overlijdt. Glemp sprak met Walesa WARSCHAU (DPA/UPI) - De pri maat van de Poolse kerkprovincie kardinaal Jozef Glemp van War schau heeft zaterdag in Gdansk een onderhoud gehad met arbei- dersleider Lech Walesa. Desgevraagd verklaarde Walesa dat het gesprek met de primaat een half uur duurde tijdens een eten na de wijding van de nieuwe bisschop van Gdansk. Hij wilde het bespro ken onderwerp niet noemen. Het onderhoud past in recente grotere steun van de kerk voor de verboden vrije vakcentrale Solida riteit. Priesters en bisschoppen droegen op 31 augustus speciale missen op ter ondersteuning van de centrale, klaarblijkelijk in op dracht van kardinaal Glemp. Het Poolse persagentschap PAP berichtte intussen zonder in details te treden dat de Poolse leider gene raal Wojciech Jaruzelski een on derhoud had met de ambtenaar die in opdracht van de regering con tact met paus Johannes Paulus II onderhoudt. British Airways: 22 motoren Pratt Whitney niet goed LONDEN (AP) - De Britse lucht vaartmaatschappij British Airways heeft 22 Pratt and Whitney moto ren buiten bedrijf gesteld van het type dat vorige maand in Manches ter op een Boeing 737 ontplofte. Bij dat ongeluk kwamen 55 mensen om het leven. Een röntgenonder zoek dat na de ramp werd inge steld, wees uit dat de motoren niet geheel betrouwbaar waren. BA verklaarde zaterdag dat de 22 JT8D-15 motoren zouden worden uitgerust met nieuwe verbran dingskamers. De staatsluchtvaart maatschappij schreef in het be drijfsorgaan dat het zekere voor het onzekere werd genomen en dat er waarschijnlijk meer verbran dingskamers werden vervangen dan volgens de formele richtlijnen geboden zou zijn. Ook de Amerikaanse DC-9 die af gelopen vrijdag verongelukte bij het vliegveld Milwaukee in de Ver enigde Staten, was voorzien van de JT8D-motor. Bij dit ongeluk kwa men alle 31 inzittenden om het le ven. Op de startbaan van het vlieg veld zyn inmiddels brokstukken van een Pratt and Whitney motor gevonden. Of het hier onderdelen van het verongelukte vliegtuig be treft, moet echter nog worden on derzocht. Bij ongelukken in de burger luchtvaart zijn dit jaar in totaal al 1542 mensen om het leven geko men. Ook het afgelopen weekeinde deden zich weer een aantal inci denten voor. Zo moesten zaterdag in Londen bijna 400 passagiers worden geëvacueerd toen een Tris tar van British Airtours kort voor de start brand kreeg in een uitlaat pijp. En een Boeing 747 van de Pa kistaanse luchtvaartmaatschappij met 378 mensen aan boord moest zaterdag een noodlanding maken op het Parijse vliegveld Orly toen kort na de start twee banden klap ten. Belgische kust Het afgelopen zomerseizoen is weinig rooskleurig verlopen voor de ondernemers aan de Belgische kust. Door het slechte weer bleven veel dagjesmensen thuis. De achteruitgang van het verblijfstoe- risme wordt geweten aan de econo mische crisis. Volgens de verhuur dersorganisatie werden er tussen de zeven en tien procent minder appartementen verhuurd dan het vorig jaar. De hotels melden 15 tot 20 procent minder overnachtingen, enkele tophotels uitgezonderd. Buitenland kort Sjaron/Time Ariel Sjaron, de gewezen minis ter van defensie van Israël heeft gisterert opnieuw een proces we gens smaad geopend tegen het Amerikaanse weekblad Time. Ti me heeft verzocht de zaak niet ont vankelijk te verklaren, omdat een rechtbank in New York er al uit spraak over heeft gedaan. Sjaron wil niettemin nogmaals proberen 250.000 dollar smartegeld te krij gen vanwege een artikel waarin stond dat hij in 1982 vergaand be trokken was bij het bloedbad in twee Palestijnse kampen. Colombia/homo's In een 'oorlog' tegen homosek suelen in de Colombiaanse stad Cali zijn de afgelopen twee maan den 20 mensen vermoord. De lij ken van de homoseksuelen wor den meestal midden op straat ge: vonden, met twee kogelgaten in het gezicht. Pakistan De Pakistaanse regering heeft het parlement het voorstel gedaan de grondwet zo te wijzigen, dat de wetten die de afgelopen jaren zijn aangenomen juridisch niet aan de kaak kunnen worden gesteld, wan neer de in 1977 afgekondigde staat van beleg is opgeheven. De militai re regering heeft beloofd de staat van beleg tegen het einde van het jaar te zullen opheffen. Zeventigste verjaardag omstreden politicus BONN - Prins Franz van Winkels- bach moet verbaasd hebben opge keken toen hy de jarige Franz Jo seph Strauss (70) kon feliciteren. door Hans Hoogendijk Met ongegeneerd gemak en uit bundig plezier nam Beieren bezit van alle zalen en vertrekken van zijn voorvaderlijke residentie in München. Vaten bier, copieuze maaltijden, zwetende obers en 1500 gasten. groepen, ietwat jaloers kijkende collega's uit het noorden van het land, schuttersverenigingen en hoempa-hoempa blazende fanfa res, bleef hij ruim zes en een half uur op de been om de handen te schudden. Het Beierse blauw-wit, een stra lende blauwe hemel, een schitte rend oud kasteel. Een optimale ge legenheid voor het land Beieren en zijn eerste man Strauss om het zelf bewustzijn volledig te ontplooien. ISLAMABAD (AP) - De regering van Afghanistan heeft zaterdag be kend gemaakt dat islamitische guerrillastrijders met een raket van Amerikaanse makelij een passa giersvliegtuig hebben neerge haald, waarbij alle 52 inzittenden om het leven zijn gekomen. Volgens Radio Kaboel werd het toestel woensdag neergeschoten, toen het opsteeg van het vliegveld Kandahar in het westen van Afgha nistan. Alle 47 passagiers en de vijf bemanningsleden van het vlieg tuig van de Afghaanse luchtvaart maatschappij Bakhtar kwamen om het leven, aldus de radio. Type en bestemming van het vliegtuig wer den niet bekendgemaakt. In een regeringscommentaar dat door de radio werd uitgezonden, werd gezegd dat het vliegtuig werd neergehaald met een Amerikaanse luchtdoelraket. Uit de aanval zou de rechtstreekse betrokkenheid van de Verenigde Staten bij de guerrilla, in Afghanistan blijken. In kringen van Afghaanse ballin gen in de Pakistaanse stad Quetta werd zaterdag bevestigd dat een vliegtuig van de Afghaanse lucht vaartmaatschappij Bakhtar enige kilometers buiten Kandahar was neergestort. Men ontkende echter dat het toestel was neergeschoten door guerrillastrijders. Vrijdag sneuvelde een van de be kendste verzetsleiders, Molvi Ah mad Gul. Hij werd zaterdag in de Pakistaanse grensstad Miran Sjah in het bijzijn van duizenden Af ghaanse vluchtelingen begraven. Een feest rond een man die moge lijk de meest fascinerende, maar in ieder geval de meest omstreden fi guur is uit de Duitse na-oorlogse geschiedenis. Geliefd, gehaat, pa pieren tijger, supertacticus, dema goog, kanseliersdoder, mislukte kanselierskandidaat, ellebogenge- nie en straaljagerpiloot. Strauss is alles. "Strauss is een van de groot sten in de Duitse politiek. Maar hij gooide vaak met zijn achterwerk om wat hij met zijn hoofd en han den had opgebouwd". (Willy Brandt). Speciale televisie-uitzendingen, paginagrote verhalen in de kran ten, lofredes van president Von Weiszacker en aartsrivaal Helmut Kohl. „Het dreunende niets". (Kurt Schumacher) Een speciaal uitgege ven boek met persoonlijk geschre ven opdrachten van mensen als Ronald Reagan, Helmut Schmidt, Margaret Thatcher en nog 49 gro ten der aarde. Een gouden medail le van de Beierse Landdag, en sere nades. Ook in het vieren van een verjaardag onderscheidt Strauss zich van zijn collega's. Een demagoog, een typische Duitse braller. Zo kijken veel bui tenlanders tegen deze man aan. Maar er is ook een andere kant. Strauss kent zijn zaakjes, Strauss is een levende legende. Boeken en artikelen over de oorsprong van de Duitse politiek vullen een comple te boekenkast. Strauss is eraan gewend geraakt dat alleen al zijn verschijnen hefti ge emoties oproept. Toch zijn de scherpe kantjes er wat al". Kohl heeft na vele jaren "oorlog" F.J.S. duidelijk gemaakt dat het hoogste. De piloot Frans Josef Strauss kreeg van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Pan-Am een gezagsvoerderspet cadeau, (foto dpa» het kanselierschap, voor hem on bereikbaar is. De "Hercules van de Duitse politiek" - Strauss over Strauss - is hij niet meer. Hij heeft nu iets menselijks en Duitsland reageerde dan-ook bewogen toen zij de schreeuwer vorig jaar zagen huilen bij de begrafenis van zijn verongelukte vrouw Marianne. Strauss, parlementariër sinds het oprichten van de Bondsdag, heeft heel wat meegemaakt. Hij beleefde in Bonn hoogte- en dieptepunten, pakte tegenstanders nooit met flu welen handschoenen aan, gebruik te zijn ellebogen, deelde uit en in casseerde. De zoon van de meesterslager klom snel hoog, maar viel in 1962 door de "Spiegel-affaire" ook heel diep. Maar hij kwam terug en bleef vriend en vijand verbazen. Strauss, de verklaarde tegenstander van Willy Brandts Ostpolitik werd in 1974 ineens ontvangen door de communist Mao Ze Dong. Ook vandaag de dag is Strauss nog de enige leider van de Westduitse deelstaat die wordt ontvangen door buitenlandse regeringsleiders of die nu reactionair zijn als Pino chet of communist als Erich Hon- necker. BEIROET (Rtr/UPI/DPA) - De Li banese regering heeft Syrië giste ren verzocht op korte termijn troe pen naar Beiroet te sturen om een eind te maken aan de aanhouden de stryd tussen rivaliserende isla mitische milities. Het palestijnse kamp Bourj el-Barajneh werd op nieuw bestookt door strijders van de sji'tische Amal-organisatie. Namens de Libanese regering overhandigde minister van onder wijs en arbeid Selim Hoss. een. soenniet, gisteren een verzoek voor een Syrische vredesmacht tijdens besprekingen met de Syrische vi ce-president, Abdel halim Khad- dam. Dit verluidde in officiële bronnen in Beiroet. Er was niet di rect een officieel antwoord van Da mascus. Maar Syrische leiders heb ben eerdere verzoeken dit jaar om hun soldaten militair in Beiroet tussenbeide te laten komen, van de hand gewezen. De Syrische troe pen waren al in 1976 Beiroet bin nengetrokken als "Arabische vre desmacht" maar werden daaruit in 1982 door de Israëliërs verdreven. Hoss vloog naar Syrië nadat de Libanese premier, Rasjid Karami, zaterdag verklaarde dat alleen Sy rische troepen de orde kunnen her stellen in het voornamelijk islami tische West-Beiroet. Een in juli on der Syrische auspiciën bereikt vei ligheidsplan heeft daar niet ge zorgd voor herstel van de orde. De afgelopen week streed de sji'tische Amal-militie tegen haar bondge noot. de Druzische PSP, tegen overblijfselen van de soennitische Moerabitoun-militie, bij het kamp Bourj el-Barajneh tegen Palestij- nen, en tegen christelijke milities in oostelijk Beiroet. Karami riep Amal-leider Nabih Berri en Druzen-leider Walid Joemblatt. beide ministers in het op dood spoor geraakte Libanese kabinet, op onmiddellyk hun mili tieleden terug te trekken en de steunpunten in West-Beiroet te sluiten. Joemblatt beschuldigde gisteren in een verklaring "infil tranten en agenten" ervan twee dracht te zaaien tussen hem en Berri. Hij kondigde aan een deel of al zijn troepen binnen een week te rug te trekken uit West-Beiroet als de "stomme" botsingen voortdu ren. Berri herhaalde zaterdag dat zijn beweging zich heeft verbon den aan het veiligheidsplan van ju li. De milities verdwenen onlangs enkele weken uit het straatbeeld van West-Beiroet nadat 35 Syri sche waarnemers er kwamen toe zien op de naleving van het veilig heidsplan. Maar de wapens werden niet ingeleverd. Volgens kranten in Beiroet zyn de afgelopen week by de gevech ten rond het kamp ruim 30 m» omgekomen en 150 gewond

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7