Opnieuw Iraniërs vast op Schiphol 30 'Petitionnement loopt goed' JAAR VAST 'Oppositie' PSP gelooft niet in herkansing VUT-ters bereiden zich goed voor op 'pensioen' 'Snelrecht mag rechten verdachte niet schaden' HYPOTHEEK RENTE 'Antisemitisch blad niet meer verspreiden' Milieugroepen beginnen toeristenboycot Engeland MAANDAG 9 SEPTEMBER 1985 «eas Groep van elf heeft geen identiteitspapieren SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol verblijven weer Iraniërs en ditmaal ook Afghanen die "„197! 'ussende Isen™ ?aa"wae DEN HAAG (ANP) - Mensen die in de VUT gaan en vrijwillig ver vroegd gepensioneerden bereiden zich veel intensiever voor op de si tuatie van niet meer werken, dan mensen die anderszins met werken zijn gestopt. Van de VUT-ters en vrijwillig vervroegd gepensioneer den heeft 20 procent deelgenomen aan een voorlichtingsbijeenkomst en tien procent aan een cursus ter voorbereiding van deze nieuwe pe riode in het leven. Van alle oude ren die ophouden met werken heeft tien procent zich op die ma nier voorbereid. Dit blijkt uit een onlangs gepu bliceerd onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek Nederland niet in mogen, ook niet in afwachting van een definitief besluit over hun renVrteze mensen rijn üfw76en m eventuele toelating. Het gaat volgens de marechaussee opnieuw om mensen die geen 1982 ondervraagd. De resultaten ~n het onderzoek naar het niet ?er werken zijn nader uitgewerkt de brochure 'Gevolgen van uit- enkel identiteitsbewijs bij zich hebben De groep, die nu op Schiphol tus sen de overige passagiers rond hangt, bestaat uit elf personen, meest Afghanen. Een marechaus see in burger begeleidt ze. De groep kan 's nachts slapen op ma trassen in een geïmproviseerde ruimte. De luchthaven en het mi nisterie van justitie hebben nog geen akkoord bereikt over een per manente wachtruimte voor dit soort gevallen. Vorige maand kwam vanwege deze situatie voor het eerst een groep Iraniërs in het nieuws, die al veertien dagen in de vertrek- en aankomsthallen van Schiphol ver toefde. Zij verloren uiteindelijk de korte gedingen, waarmee zij wil den bereiken, dat ze niet perse op Schiphol hoefden te blijven in af wachting van de beschikkingen over hun asielverzoek. De Iraniërs werden daarop teruggestuurd naar de landen waar zij vandaan kwa men: Turkije en Pakistan. De huidige groep op Schiphol heeft ook weer gedingen aange spannen. De eerste uitspraken door de rechter in Haarlem worden morgen verwacht, aldus de mare chaussee, die net als de luchthaven met de situatie AMSTERDAM (ANP) - Het open baar ministerie mag op grond van verwachting is dat ook deze men- sen vrijwel direct het land verlaten. Lang niet alle asielzoekende Ira niërs en Afghanen worden overi gens op Schiphol vastgehouden. Er zijn er ook - vooral vrouwen en kinderen - die om humanitaire re denen de beslissing over hun toela ting mogen afwachten in hotels bij de luchthaven. Op dit moment ver blijven zo'n 20 Afghanen en enkele Iraniërs op die basis in Nederland. Vier asielzoekers zijn onder de hoede gesteld van de vereniging Vluchtelingenwerk Nederland. Het vasthouden van asielzoekers zijn maag zit. De op Schiphol betekent volgens de luchthaven dat wordt afgeweken van de tot dan toe gebruikelijke procedure. Ook de Haagse rechter stelde dat vast in vonnissen hier- treding uit het arbeidsproces'. Eer der zijn andere onderdelen van het onderzoek naar de leefsituatie van 55- tot 65-jarigen uitgewerkt. Uit het onderzoek blijkt dat vrij wel iedereen die met pensioen gaat zich op den duur goed aanpast aan de nieuwe situatie, hoewel men daar in het begin wat meer moeite mee heeft. Direct na de pensione ring worden voornamelijk de weg gevallen contacten als groot pro bleem ervaren. In een later sta dium lijkt dat weer gecompen seerd te worden door een veel ac tievere tijdsbesteding. In totaal heeft een op de drie ou- Meer dan de helft van alle oude ren die gaan stoppen met werken bereidt zich op de nieuwe situatie voor. Dat gebeurt in verreweg de meeste gevallen door gesprekken met collega's of familieleden. Slechts een op de tien bereidt zich voor via een voorlichtingsbijeen komst of een cursus. Lager ge schoolde arbeiders blijken zich re latief wat minder vaak op de pen sionering voor te bereiden. Wan neer het bedrijf waar men werkt zelf een cursus organiseert, blijkt het opkomstpercentage vijftig te zijn. Vrijwel alle deelnemers vin den die bijeenkomsten nuttig. Vergelijking van werkenden en niet-meer-werkenden in dezelfde leeftijdsklassen laat onder meer zien dat de eersten een wat hoger inkomen hebben en een betere ge- dere personen de eerste maanden na het stoppen met werken wat problemen gehad, maar op de wat langere termijn vinden bijna alle gepensioneerden dat ze er op voor uit zijn gegaan in vergelijking met de tijd dat ze nog werkten. Tien procent denkt daar anders over. Daaronder bevinden zich relatief meer vrouwen, hoger opgeleiden en personen die zich niet hebben voorbereid. VUT-ters, vrijwillig vervroegd gepensioneerden en middelbaar opgeleiden zijn relatief zondheid, dat hun gemoedstoe- vaker tevreden, aldus de onderzoe kers. Een kwart van de gepensio neerden mist het werk enigszins. stand wat positiever is, dat 2 der vaak eenzaam zijn e ker 's avonds uitgaan. titie niet ontvankelijk verklaard omdat de verdachten kregen veel de Nederlands wetten snelrecht te weinig tijd, meent het hof. Zij Staatssecretaris Korte-Van He mel (Justitie) ontkent dat er sprake is van nieuw beleid. De mogelijk heid om vreemdelingen op Schip hol vast te houden, bestond vol gens haar altijd al. toepassen, maar verdachten ten wel voldoende tijd en facilitei ten krijgen voor hun verdediging. Dat schrijft het internationale ver drag inzake burgerrechten en poli tieke rechten voor. Het gerechts hof in Amsterdam heeft dit - naar nu pas blijkt - afgelopen zomer al beschikt in de zaken van een tien konden bijvoorbeeld slechts enke le minuten tot hooguit een half uur met hun advocaten spreken. Een van de betrokken verdedi gers, T. Prakken, meent dat door deze uitspraak 'de scherpste kant jes zyn gehaald van de wetswijzi ging die kort geleden werd doorge voerd om het snelrecht beter mo- DEN HAAG (GPD) - Het CDA- Zes kamerleden CDA niet op verkiesbare plek tal actievoerders, die vorig jaar ok- gelijk te maken'. Ook officieren partijbestuur heeft dit weekeinde tober werden opgepakt bij de ge- van justitie die in voetbalstadions in de verkiesbare plaatsen op de het zitting houden, zullen met deze uit- kandidatenlijst voor de kamerver- welddadige ontruiming kraakpand Singel 114 e het openbaar ministerie snelrecht den, zegt zij. wilde toepassen. Het hof heeft de officier van jus- spraak rekening hebben te hou Ploeg wil einde aan 'walgelijke' hondengevechten kiezingen geen wijzigingen aange bracht. Slechts in de onderste re gionen van de lijst is iets gescho- In vergelijking met de advieslijst Tot het snel berechten van de Singel-114-arrestanten kwam het 0v__ overigens in de meeste gevallen die het dagelijks bestuur vorige niet, omdat de advocaten van de week opstelde zakten Couprie en actievoerders bij de politierechter Janmaat-Abee verder naar de on- bezwaarschriften tegen de dag- verkiesbare 65ste en de 62ste Burgemeester Lems van Zaanstad liet aan het begin van het petitionnement een aantalvredesduivenlos ging verolgens zelf langs de deuren om handtekeningen op te halen. Daarmee heeft de burgemeester zich inm dels de woede van een aantal tegenstanders van de actie, onder meer het ICTO op de hals gehaald. Bedrijven blijven uit Rotterdam wegtrekken ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse Kamer van Koophandel verwacht niet dat de beleidsveran deringen die de gemeente Rotter dam onlangs ten aanzien van het bedrijfsleven heeft aangekondigd het vertrek van bedrijven uit de Maasstad tot staan zal brengen. De intenties van de nota "Van alle markten thuis" zijn positief, maar van een daadwerkelijke verbete ring van het vestigingsklimaat is geen sprake, aldus de Kamer. De Kamer van Koophandel ver wijt de gemeente Rotterdam voor al dat zij onvoldoende gebruik maakt van de instrumenten grond- uitgifte, verkeersmaatregelen, ver gunningen, tarieven en belastin gen om nieuw beleid te voeren. Op het gebied van de gronduitgifte heeft de Kamer niet alleen het ge bruikelijke bezwaar tegen het sys teem van erfpacht, maar vooral ook tegen de prijzen van de grond. Dat heeft met name te maken met de indexering van de erfpachtca- vaardingen indienden. Door de be zwaarschriften was de politierech- plaats. Vier ander kamerleden ble ven op onverkiesbare plaatsen: De ter wel gedwongen de behandeling Kwaadsteniet, De Kok, Van den httvfrqttm irpm ctaa<CCÖ van de zaken op te schorten, totdat Toorn en Van Muiden. 01™ A„A„i.a! de (besloten) raadkamer van de Wanneer het CDA weer gaat re- rechtbank daarover zou hebben geren, kunnen de kandidaten op organisatoren van hondengevech- beslist. Dat staat zo in de wet be- Saan venjolgen^ Hy schreven De rechtbank wees de de bu de wet verboden bezwaarschriften van de hand, maar het gerechtshof heeft ze nu - in hoger beroep - wel gehonoreerd, lager geplaatsten opschuiven. Actie tegen kruisraketten zaterdag begonnen (vervolg van pagina 1) gevechten overleg voeren met nister Korthals Altes (Justitie). Te vens wil hij gesprekken met veeartsen over deze 'zeer grove vorm' van ernstige dierenmishan deling. Ploeg vindt de hondenge vechten 'Een walgelijke vertoning' en wil ze zo spoedig mogelijk ge heel laten verdwijnen. De staatssecretaris zei dat zater dagavond in het VARA-program- ma Achter het Nieuws. De Amster damse politie maakt vorige week bekend dat het aantal hondenge vechten de laatste tyd in ons land sterk is toegenomen. Een unieke mogelijkheid om uw woonlasten 30 jaar lang op een laag renteniveau vast te zetten. Maximale zekerheid. Zowel voor nieuwe als voor bestaande huizen. Informatie bij het Bouwfonds-infocentrum in Den Haag: Nassauplein 13, (070) 650800 of via de coupon. '"stuur mij informatie over de 30 Jaar RenteVast Hypotheek. de plaatsen 45 tot en met 60 ook rekenen op een kamerzetel. De AMSTERDAM (GPD/ANP) - In huidige bewindslieden vertrekken het hele land zijn zaterdag vrywilli- dan naar het kabinet waardoor de gers begonnen met het ophalen van de handtekeningenkaarten voor het volkspetitionnement te gen de kruisraketten. Het Komitee Kruisraketten Nee (KKN) had gis teravond nog geen goed overzicht van de eerste resultaten. Bij het tel len van de rechtstreeks naar het KKN gestuurde kaarten was al een forse achterstand opgelopen. In Zwolle werden bij een eerste op- haalronde in twee van de acht wij ken 5200 handtekeningen verza meld; in Tilburg werden in drie uur tijd 21.894 handtekeningen op gehaald en in Goor tekende de helft van de bevolking (4400 men sen) de kaarten tegen het plaatsen van kruisraketten in ons land. Volgens woordvoerster Rose Kuiper van HET KKN is de zater dag vooral gebruikt als startdag voor allerlei manifestaties van de 600 plaatselijke vredescomités en het werven van vrijwilligers om de handtekeningen op te halen. De ac tie loopt volgens haar 'boven ver- kaarten niet op de juiste plaats aan gekomen en het Komitee is in overleg met de PTT over wat daar aan te doen valt. Veel ondertekende kaarten zijn rechtstreeks teruggestuurd naar het landelijke kantoor in Amster dam. Zaterdag waren ruim 150.000 van deze kaarten geteld, maar er is bij het tellen een flinke achter stand ontstaan. De zakken met handtekeningen die zaterdag zijn binnengekomen, kunnen pas van daag worden geteld. Volgens het KKN wordt ook gehoor gegeven aan de oproep om geld over te ma ken, teneinde de ongeveer een mil- Volgens de Kamer zal Rotterdam zich bij de prijsstelling moeten richten op de industrieterreinen van vergelijkbare kwaliteit in om liggende gemeenten. Rotterdam heeft daartegen aangevoerd dat be drijfsterreinen in buurgemeenten dikwijls tegen afbraakprijzen wor- joen gulden die het petitionnemtn den aangeboden en dat daarmee kost, te dekken. De deelnemende meegaan een economisch onver- organisaties hebben het geld alleen antwoorde zaak zou zijn. maar voorgeschoten. Het ophalen van de 5,4 miljoen door de PTT verstuurde handteke ningenkaarten gebeurt de komen de weken op verschillende manie ren. In de ene plaats worden de kaarten huis-aan-huis opgehaald, in andere gemeenten kunnen de kaarten ingeleverd worden bij plaatselijke vredescomités of bij bussen in de wijk. Het KKN wil al le ondertekende kaarten op 26 ok tober aanbieden aan regering en parlement. In 1984 hebben circa 600 Rotter damse bedrijven in een enquête la ten weten met plannen tot ver plaatsing rond te lopen. Dat is me de de achtergrond geweest van de Rotterdamse nota en de aankondi ging dat de gemeente zal pogen de ze bedrijven te benaderen en te be houden. SCHOONHOVEN (ANP) - Op de Lek bij Schoonhoven werd zaterdag Zïooniï£ ^ilïnenKkomën^-n" aanvaring in scène gezet tussen een schip met een gevaarlijke lading letoontJes. Binnengekomen inua: uiy wi .m ene yeeei luesen een scmp mei een gevaarujne laamg „na I veerboot. Een brandende tankwagen op de «eerpont moest ander blls hehhen eJJ Naar srh het toeziend oog van onder meer minister Smit-Kroes (Verkeer en Water staat) door brandweerkorpsen en de nieuwe blusboot uit Dordrecht met schuim onschadelijk worden gemaakt. (fotoANP) bus hebben gehad. Naar schatting het KKN z(jn ongeveer 160.000 Rechter Schunck zal komende vrijdag met een vonnis of een tus senvonnis komen. Postcode: Plaats: Telefoon: Coupon in gesloten envelop zonder postzegel naar Bouwfonds, Antwoordnummer 1479 2500 XK Den Haag mBouwfonds Nederlandse Gemeenten Eis tegen evangelisatie-echtpaar ZWOLLE (ANP) - "Wij haten noch joden noch heidenen maar beroe pen ons op het woord van God". Met deze woorden probeerde het evangelisten-echtpaar Goeree tij dens een kort geding duidelijk te maken hoe het aanldjkt tegen de beschuldiging van zeven joodse en vier andere organisaties dat ze zich schuldig maken aan anti-semitis- me. De organisaties eisten voor de Zwolse rechtbank dat de echtelie den de uitgave van hun evangelisa tieblad 'Evan' stoppen. In het blad wordt herhaaldelijk een verband gelegd tussen de kruisiging van Christus en de nazi-moord op zes miljoen joden. Volgens de advocaten van de or ganisaties bezorgt het echtpaar met deze publikaties veel Neder landers en joden onnodig leed. Omdat ze ondanks veel negatieve reacties doorgaan met de versprei ding ervan kunnen zij, aldus de ad vocaten, 'slechts een doel hebben en dat is het beledigen en aanzet ten tot haat'. Het echtpaar Goeree verdedigde zich ieder voor zich. "Als u mij ver oordeelt moet ik een bladzijde uit de bijbel scheuren die ik niet meer mag prediken", aldus Lucas Goe ree, die ook stelde dat Hitier door de duivel is bezeten geweest. Zijn vrouw Jenny vulde aan dat 'de jo den die Jezus hebben aanvaard niet in het concentratiekamp te recht zijn gekomen'. ENQUETE - CDA en WD zou den, als er nu verkiezingen zouden zijn, nog maar zeventig zetels beha len. Vooral de WD zou sterk ver liezen, namelijk een teruggang van 36 naar 26 kamerzetels. Het CDA zou een zetel verliezen ten opzichte van de laatste Kamerverkiezingen en op 44 zetels komen. Voor de PvdA wordt een groei van 47 naar 58 Kamerzetels voor zien. Dit zijn de belangrijkste re sultaten van de wekelijkse politie ke enquête van de NSS, waarvan de resultaten zaterdag bekend zijn gemaakt voor de Tros-radio. AMSTERDAM (ANP) - Milieugroepen in tien Europese landen, waaronder Nederland, zijn vandaag een actie begonnen voor een toeristenboycot van Groot-Brittannië. Het gaat om een protest te gen de luchtverontreiniging boven West-Europa die afkomstig is van de Britse eilanden. De milieugroepen zeggen ongeveer twee miljoen Europeanen te vertegenwoordigen. Het in Amsterdam gevestigde secretariaat van de organisatie "Friends of the earth international" coördineert de actie. In het kader daarvan worden ook 50.000 ansichtkaarten verstuurd naar politici, hotelhouders en toeristische organisaties in Groot-Brittannië. De tekst op deze kaarten luidt: We love your country - but not your pollution (wij houden van uw land maar niet van uw vervuiling). Groot-Brittannië is volgens Friends of the Earth de grootste pro ducent van zwaveldioxide in de Europese lucht. Het land zelf heeft er weinig last van. De vervuiling waait vooral over naar Eu ropa en met name naar de Scandinavische landen, waar de vervui ling optreedt in de vorm van zure regen. De Britse regering weigert tot nu toe voldoende stappen te ne men, vinden de milieugroepen. Internationale afspraken worden niet onderschreven en Europese pleidooien voor vermindering van de Britse vervuiling worden genegeerd. De enige manier om daar nu nog iets tegen te doen is volgens Friends of the Earth het land economisch te treffen. Zij willen de toeristenboycot volhouden totdat de Engelse regering belangrijke stappen neemt die de vervuiling verminderen. Cao-eis Abva Kabo gaat 3 miljard kosten HILVERSUM (GPD) - De ambte narenbond AbvaKabo wil volgend jaar een loonstijging van 5 procent. Dat gaat de overheid drie miljard gulden kosten. Dat heeft bonds voorzitter Van der Scheur gisteren geszegd in het radioprogramma AVRO-magazine. Tot nu toe was nog onbekend hoeveel de eisen van de AbvaKabo met betrekking tot het arbeidsvoorwaardenbeleid voor volgend jaar zouden kosten. De raad van de ambtenarenbond heeft eind vorige maand besloten met welk eisenpakket ze volgend jaar gaat onderhandelen met mi nister Rietkerk van binnenlandse zaken. In dat pakket zit onder meer de handhaving van de koopkracht voor ambtenaren, verkorting van de werkweek tot 36 uur en volledi ge herbezetting van de daardoor ingeleverde arbeidstijd. Verder willen de ambtenaren dat de ont wikkeling van hun salaris gelijke tred houdt met die van de salaris sen in het bedrijfsleven. Voorstanders klein-linkse samenwerking bezorgd over 'fundamentalisme AMSTERDAM (ANP) - Actieve PSP-leden, die op het jonste partij congres hun voorstellen tot een doorbraak links van de PvdA op het randje zagen sneuvelen, zijn somber gestemd over een mogelij ke herkansing. Op een bijeen komst van de verontruste pacifis- tisch-socialisten in Amsterdam bleken dit weekeinde bij een pei ling slechts twee aanwezigen van mening dat de tegenstellingen bin nen de partij niet onoverbrugbaar blijken. Een initiatief van 6 september jongstleden van een middengroep in de PSP, met onder meer PSP- Eerste Kamerlid Titia van Leeu wen, om alsnog op het komende december-congres van de PSP de discussie over samenwerking met CPN en PPR weer op te pakken, werd door PSP-Tweede Kamerlid Wilbert Willems betiteld als een goede zaak. Maar met de meerder heid van de zaal toonde Willems zich pessimistisch over de vraag of dat lukt. Joop Vogd, tweede PSP-af- gevaardigde in de senaat, bekende in de wandelgangen van Krasna- polsky dat hij zeker niet bereid zou zijn met de jongste congresuitspra ken kandidaat te staan voor de Tweede Kamer. Over een her nieuwd lidmaatschap van de se naat heeft hij in deze omstandighe den zijn twijfels. Twijfels over de koers hebben inmiddels al geleid tot drie verschillende stromingen binnen de kring van opposanten. Om te beginnen de middengroep, die op termijn binnen de PSP wil blijven streven naar het ideaal van verdergaande samenwerking links van de PvdA. Deze groep wil geen blauwdruk van een socialistische economie, maar democratisering van de maatschappij; een radicale ontwapeningspolitiek in plaats van een absolute eis tot onmiddellijk totale ontwapening; en behoud van idealen, maar kiezen voor ont snapping uit het politieke isole ment. Daarnaast is er een 'Komité voor Socialisme en Ontwapening' bin nen de PSP dat met niet-partijge- bondenen, inclusief de 80 PSP'ers die inmiddels hun lidmaatschap hebben opgezegd, een platform zonder PSP-etiket wil vormen. Doel daarvan: alsnog met PPR en CPN te komen tot een gezamenlijk optreden bij de Kamerverkiezin gen van mei 1986. De CPN blijkt daar al weinig voor te voelen, ter wijl de PPR huiverig is het PSP- bestuur voor het hoofd te stoten. De derde stroming binnen de PSP-oppositie mikt op het tot stand brengen van de klein-linkse samenwerking op gemeenteraads niveau. Gezamenlijke lijsten bij de gemeenteraadsverkiezingen in het voorjaar van 1986 zitten er aan te komen. De hamvraag voor het PSP-congres van december is in hoeverre de partij zal.accepteren dat dit kan uitmonden in wethou dersschappen. PvdA De PSP-leden die zaterdag hun heikele positie doorspraken staan voor een andere gewetensvraag: hoe kunnen zij zich in gemoede be schikbaar stellen voor de Tweede Kamer, danwel actief deelnemen aan de komende verkiezingscam pagne. De overgrote meerderheid bleek niet bereid daarvoor te teke nen. Voor het zittende PSP-Ka- merlid Wilbert Willems staat vast dat hij niet bereid is tot een tweede termijn in de Kamer met de koers die de krappe congresmeerderheid is ingeslagen. Als de samenwerking met PPR en CPN door de opstelling van de fundamentalistisch georiënteerde PSP'ers geblokkeerd blijft, voor zag een enkeling dan ook een laat ste radicale stap. Geen nieuwe par tij, maar 'het sektewezen verlaten en ons aansluiten by de PvdA'. De overgrote meerderheid van de Krasnapolsky-gangers is zo ver nog niet. De verwachting is dat op het december-congres de klein linkse samenwerkers hun zaak op nieuw principieel aan de orde zul len stellen. Tot die tijd blijft het gissen of de lijn-Van der Spek aan invloed inboet, of dat door massale opzeggingen van teleurgestelde PSP-leden de PSP definitief zal kiezen voor een volstrekt eigen identiteit in de Nederlandse poli tiek.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5