Wellicht toch plein in dorp Met z'n allen is het niet zó gek... 'Impuls voor Voorschoten' Haaswijk nu precies 1000 woningen groot Open dag in dierenpark: 7000 mensen Handtekeningen toch met geluidswagens opgehaald Edwin Meijsters wint talentenshow Actie voor kerk gestart PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 9 SEPTEMBER 1985 VOORSCHOTEN - Ondanks grote politieke tegenstand in het verle den blijft een deel van het Voor- schotense college van B en W voor stander van een dorpspleintje tus sen Schoolstraat en Treubplein. Zij redeneren dat ondernemers het stukje willen afsluiten voor gemo toriseerd verkeer, het aanvullende rapport van het Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf in die richting wyst en de procedures tot nu toe het standpunt rechtvaar digen. Het andere deel ziet daarentegen weinig in de dorpsplein-variant, die in commissievergaderingen eerder dit jaar door CDA en WD van tafel is geveegd. Of bij deze groepering een CDA of WD-wet- houder zit en het voorstel daardoor deze maand gedoemd is te misluk ken, wil dorpsplein-fan en wethou der van openbare werken en eco nomische zaken J. van Leeuwen niet zeggen. "We hebben het voorstel met na me gedaan omdat het een goed voorstel is. Het geeft Voorschoten een nieuwe impuls", zegt de PvdA/ PPR-regent. Door het omdraaien van de rijrichting voor AH wordt ook de Gereformeerde kerk (be langrijk voor het CDA?) beter be reikbaar, is zijn inschatting. Van Leeuwen: "Het enige nadeel zou kunnen zijn dat het mogelijk wat drukker wordt in de Schoolstraat". Maar daar bestaat volgens hem weinig zekerheid over. Overigens bevat het B en W- voorstel aan middenstandcommis sie en raadscommissies ook nog andere aanbevelingen. Veel oude, zoals meer parkeergelegenheid in de Schoolstraat voor fietsers, af spraken met middenstanders over uitstallingen, de aanleg van drie a vier laad en losplaatsen en een ob- stakelvrije loopzone van minimaal twee meter breed uit de gevels aan weerszijden van de winkelstraat. Maar ook doen B en W enkele nieuwe aanbevelingen, waaronder de mogelijke komst van enkele bo men in de Schoolstraat, "daar waar dat technisch gezien mogelijk is". Naast verkeersmaatregelen zijn er ook voorstellen om een project groep in te stellen, bestaande uit middenstanders en de portefeuille houder voor economische zaken. Taak van het orgaan: het aan trekken van nieuwe winkels in de Schoolstraat, teneinde een aan trekkelijk winkelbestand te creë ren. Volgens Van Leeuwen heeft de gemeente op dit gebied de afge lopen jaren enkele kansen gemist. Zo zijn zes zaken die lange tijd in teresse hadden in Voorschoten, dit jaar naar de Wassenaarse Langs traat uitgeweken. Wanneer de raad deze maand 'ja' zegt tegen de voorstellen van B en W wil Van Leeuwen zo snel moge lijk beginnen met de uitvoering van een en ander. De kleine aan passingen zouden al binnen een maand kunnen aanvangen, de wat grotere moeten wat langer wach ten. Dichterswijk wordt groene hart Het echtpaar Montagne-Mosselaar toont zich gelukkig met de duizendste sleutel die in Haaswijk wordt uitgereikt. Burgemeester Scheenstra maakt het gebaar van de tovenaar die juist een wit konijn uit zijn hoge hoed heeft gehaald. (foto Dick Hofwoning) OEGSTGEEST - Nadat vorig jaar juni de vijfhonderdste woning in Haaswijk door het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten werd opge leverd, werden afgelopen zaterdag de bewoners van de duizendste woning gefeliciteerd en uitgebreid in de bloemetjes gezet. Het echt paar Montagne-Mosselaar, de ge lukkige eigenaar van deze duizend ste woning kreeg uit handen van burgemeester Scheenstra de huis sleutel overhandigd. Het duizendste huis ligt in deel gebied vijf van Haaswijk aan het Willem Kloospad. De dichterswijk wordt volgens burgemeester Scheenstra één van de mooiste plekjes van Haaswijk omdat deze zal uitgroeien tot het groene hart van de wijk. Er zal niet alleen een park worden aangelegd, maar ook een vijver waarin uitgebreid kan De mini-triathlon in Leiderdorp: LEIDERDORP - Wanneer begint iemand aan zijn eerste triathlon? Al was het maar een minitriath- lon, zoals zaterdag werd georga niseerd in Leiderdorp. Was het al een grote wens of laat je je over halen om aan zo'n afmattingsra ce mee te doen? De zwemkunst machtig zijn, inzicht in je licha melijke conditie en een redelijk snelle fiets zijn de eerste voor waarden waar aan moet worden voldaan. Wanneer je vervolgens niet voldoende tegenargumenten hebt nadat er is gevraagd ook mee te doen, dan 'hang' je. Aan de Hoogmadeseweg wa ren in het zwembad De Does zo te zien weinig beginnelingen onder de ruim 230 deelnemers op de vroege zaterdagochtend die was gereserveerd voor de 1 km zwem men45.7 km fietsen en 8 km hardlopen. De gedragingen van de meeste deelnemers duidden er op dat zij van wanten wisten. Hoewel de organisatie tot in de puntjes was verzorgd, bleven er aarzelingen voor de debutant die ik was, over zaken als: moet je je geleende racefiets op slot zetten of niet. (Er wordt de laatste tijd ge pikt waar je bij staat). Het ge mak waarmee anderen hun kost bare rijwiel zonder slot in het rek zetten, deed me besluiten de cij fercombinatie te laten voor het was. Na de borst- en rugnummers op hel shirt te hebben gespeld voor de latere onderdelen en de ge nummerde cap vastgeknoopt, voegde ik mij bij de eerste vijftig triatleten die per half uur om de zes seconden te water gingen. Dat was ronduit gezellig, al waren er wat strakke snuitjes bij die een basis wilden leggen voor een goe de eindtijd. Ik kon me al snel op trekken aan een man die pal ach ter mij startte en op de kant nog schertste geen diploma reddings- zwemmen te bezitten. Zoiets heb je nodig: een mikpunt tijdens de race. Hij ging me voorbij en nog een keer nadat ik hem weer had ingehaald, ondertussen lachte ik naar vrouw en kinderen alsof het allemaal gemakkelijk ging. Afdrogen en omkleden zonder de druk van een wereldprestatie te moeten leveren, was een rust punt dat ik niet meer zou krijgen (fiets en looptenue waren hetzelf de). De gymleraar van mijn zoon die eveneens deelnemer was, in formeerde naar mijn startnum mer en zette mijn fiets met groot gevoel voor het wedstrijdelement al vast in de rijrichting. Plus het succes dat speaker Theo van Houdt me toeriep bij de eerste meters en je voelde je alles behal ve verlaten voor de fietstocht om even over negenen met zowaar een zonnetje in het gezicht en de flinke wind in de rug. Een plezie riger start is niet denkbaar. Overmoed Via Woubrugge richting Braassemermeer zocht ik naar de kleine tandjes op het achterwiel om de snelheid te verkrijgen die al snel leidde tot het passeren van enige lotgenoten. Tijdens het, als een coureur, afsnijden van een bochtje werd ik opgeschrikt door een schreeuw en het voorbijsteve nen van mijn man uit het zwem bad nr. 33. Een prachtige wiel renners-outfit (zwarte broek en oranje trui) had-ie aan, een soe pele pedaalgang bovendien. De uitdaging was er weer: volgen die man. Weliswaar op de meer dan 50 meter die door de organi satie werd voorgeschreven. Een maal ging ik hem in mijn over moed. voor hooguit een minuut vooraf. Dat pikte hij niet en nam resoluut weer de koppositie die mij nog voorbij enkele renners zou brengen en tevens in een re delijke tijd in Leiderdorp, al waar ik de oranje trui uit het zicht verloor na een verkeert i. Een onvermijdelijk moment tijdens een triathlon. Je moet je pijlsnel verkleden; elke seconde telt immers. Dan wil je je schaamtegevoel wel even vergeten.... (foto Fred Roi.dei tuatie waarbij remmen nodig was. Het stoute plan om 'mijn man' tijdens het hardlopen te passeren werd daarmee teniet gedaan. Vooral ook doordat ik na de eer ste tientallen meters er achter kwam dat ik mijn loopschoenen niet had aangedaan. Op het laat ste onderdeel merkte ik pas dat het om uithoudingsvermogen gaat. De benen voelden zwaar aan en het duurde even voordat je dat andere bewegingsritme te pakken hebt. Het op een goed mo ment wegnemen van de druk op de blaas was echter een hele last minder. Ik werd dan wel gepas seerd door mijn voorgangster nr. 31 Annemiek Slingerland, een loopster van huis-uit die derde bij de vrouwen zou worden in 2 uur 44 min. en 51 sec. Over drie kwart van het traject liep ik slechts decimeters in op haar zon der me overigens te forceren. Op de Burg. Gallaslaan kwam ik eindelijk naast haar en hield een kort praatje waaruit bleek dat zij voor de derde keer een kwart triathlon afwerkte. Ik veront schuldigde me dat ik nog even dóórliep om daarna nog een wandelende 'stilgevallen' triat leet te horen verzuchten: laat mij maar op de fiets. Bij de eindstreep op het par keerterrein bleef ik nog een tijdje gefascineerd kijken naar de bin nenkomende doordouwers die de uitdaging van het fenomeen triathlon niet konden weerstaan en probeerde het te begrijpen. Het leger triatleten groeit ge staag en ik kan me nu voorstellen het gevoel niet gek te zijn als je drie sporten op een hoop gooit die je graag doet, als je maar met z'n allen bent. NIEK FAAS Geen uitvallers bij de eerste Leiderdorpse minitriathlon. Za terdagochtend kwamen er ruim 230 over de streep onder wie twee Zweden, een Engelsman en een Belg. In de middag wa ren er 110 deelnemers voor de recreatietriathlon waarbij ook iedereen binnenkwam. Bij de mannen kwart-triath- lon won R. Springer in 2.06.45,2. J. Turk 2.07.17, 3. S. Springer 2.07.25. Vrouwen: P. Jonker 2.38.16, 2. L. Vinkestein 2.44.11, 3. A. Slingerland 2.44.51. Bij de veteranen (boven de vijftig) werd Leiderdorper Cor Hoogc- boom eerste in 2.20.02. WASSENAAR - Ruim 7.000 mensen hebben zaterdag in dierenpark Wassenaar de open dag van de dierenbescherming bezocht. Dit zijn er bijna twee duizend meer dan vorig jaar. Een woordvoerder spreekt dan ook van een "eclatant suc ces": "Het overtrof de stoutste verwachtingen". Ook over de gift van 2.500 gulden van de dierenbescher ming is hij bijzonder tevreden. Voor dat geld kan een jaar lang een gorilla worden gea dopteerd. De giraffe die vorig1 jaar werd geadopteerd, blijft. MAANDAG Leiden Kantine HCG - ingang 5 Meilaan, ruil- kontakt- en veilingavond van de Postze gelvrienden, 19 uur. Voorschoten Dorpskerk - Schoolstraat, concert orga nist Kees van Eersel, 19.45 uur, vooraf- gegaan aan torenbeklimming om 19.30 Ambachtshuis - Voorstraat 12, raads commissie financiën en ruimtelijke or dening, 20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, raads commissie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, 20 uur. APOTHEKEN Doeza Apotheek, Doezastréat 31, Lei den, tel. 121313. Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Ophalers in Oegstgeest bekogeld LEIDERDORP - Uit handen van zanger Albert West (foto rechts) heeftsoundmixerEdwin Meijster afgelopen zaterdag een fraaie bokaal gekregen. De reden: hij was nummer één geworden bij de talentenshow, georgani seerd door het jarige winkelcentrum Santhorst aan de Leiderdorpse Laan van Ouderzorg. Tot ver in de omtrek waren zijn vocale prestaties te horen. Wie niet beter wist dacht even 'the King', Elvis Presly, te horen zingen, maar dat was dus Edwin die hem levensecht nadeed, 's Avonds deed hij zijn Elvis-act nog eens dunnetjes over bij de inhuldiging van Joop Zoetemelk: een onderdeel van zijn prijs. De jury, bestaande uit dorpsjoimialist Ronald Veeren, 'talentontdekker' Aad van Delft, zangeres Marina Bosman en de dames Minnee en Knoester namens Santhorst, oordeelde dat het duo Corrie en Victor recht had op de tweede plaats. Eervol derde werden Martine Borreman en vriendinnen met hun Vanity Six-act. Een aanmoe digingsprijs ten slotte was er voor Lorien de Roode en Wijnco, alias Danny Christian en Mieke. Zowel de talentenshow als het prijzenfestival werden een doorslaand succes voor het vijftienjarige winkelcen trum. Trok eerstgenoemd evenement zo'n dertig deelnemers, het tweede bracht enige duizenden mensen op de been. (foto Fred Rohdd worden gevist. Als extra ning komt er een steiger voor ge handicapten. Van de gemeente kreeg de fami lie Montagne een paar flessen wijn aangeboden, terwijl het Bouw fonds alle inrichtingskosten van de tuin voor haar rekening neemt. On der het genot van een hapje en een drankje zorgde muziekvereniging ,'Irene' uit Werkendam voor een muzikale achtergrond, terwijl bur gemeester Scheenstra het sein gaf luchtballonnen te laten opstijgen. Op 1 oktober zal worden bekend gemaakt welke ballon de grootste afstand heeft afgelegd. De nieuwe bewoner Montagne reageerde aldus: "Geweldig alle maal. Het leuke is dat alles kan voor de duizendste woning, zoals bijvoorbeeld het aanleggen van een bestrating. We zijn erg geluk kig met ons huis". OEGSTGEEST - Omgerekend naar de landelijke situatie, zijn in Oegstgeest afgelopen zaterdag vijf miljoen handtekeningen tegen de kruisraketten opgehaald. Dat liet één van de leden van het Vredes- platform Oegstgeest, H.A. Komen, vanmorgen desgevraagd weten. De verwachting is dat in absolute aan tallen ongeveer drieduizend hand tekeningen van Oegstgeestenaren tegen de raketten zullen binnenko men. De verwachting vooraf was dat er tussen de 1500 en 2000 hand tekeningen zouden worden opge haald. Het ophalen verliep zaterdag naar wens. Oegstgeest was in vijf wijken verdeeld en een week tevo ren waren de vrijwilligers al geïn strueerd over de methode van op halen. Jammer, vond Komen, was het dat er 's morgens geen geluid wagen door de straten kon. De Raad van State had namelijk aan haar uitspraak de voorwaarde ver bonden dat slechts één keer door elke straat mocht worden gereden. In sommige Oegstgeester straten lieten bewoners hun ongenoegen over het volkspetitionnement dui delijk merken. In de Trompstraat werd een vrijwilliger bekogeld met kluiten aarde en bananenschillen. Hij kreeg verder toegeschreeuwd: "Dat moet je in Moskou doen", waarop de ophaler de man uitno digde samen naar het Rode Plein te gaan om te protesteren tegen de bewapeningswedloop. De vrijwilligers van het plaatse lijke Vredesplatform zullen deze week gebruiken voor het 'navegen' van het volkspetitionnement. In de avonduren gaat men langs de deu ren die afgelopen zaterdag 'niet thuis' gaven. De ophaalactie van afgelopen zaterdag werd onder steund door vijf geluidswagens die op het allerlaatste moment konden worden ingezet. De Raad van State had het gemeentelijke verbod vrij dagmiddag afgewezen. Volgens dit rechtscollege was het niet verlenen van een ontheffing van de plaatse lijke verordening op de geluidhin der in strijd met de grondwet. Het door een meerderheid van het Oegstgeester college van B en W uitgesproken veto zal nog een staartje krijgen. In de komende ge meenteraadsvergadering zullen de PPR en de Partij van de Arbeid het verbod ter discussie brengen. Bo vendien moet de volledige proce dure bij de Raad van State nog worden afgewerkt. De uitspraak van afgelopen vrijdag was slechts een voorlopige voorziening. WASSENAAR - De regen kwam met bakken tegelijk naar beneden toen burgemeester Schoute gister morgen op het voorplein van de dorpskerk de vlag hees en daarmee het startsein gaf voor de zogeheten "kerken-loop" die werd georgani seerd ten behoeve van de Stichting Dorpskerk Wassenaar. "Maar", al dus een goedlachse Schoute tot een handjevol aanwezigen, "we trekken ons er geen fluit van aan". Onder het motto 'Heel Wasse naar loopt mee, van CJV tot WD' had de onlangs opgerichte stich ting een tweetal routes langs de Wassenaarse kerken uitgezet die tegen betaling van vijf gulden kon den worden gelopen of gefietst. De belangstelling viel als gevolg van het slechte weer nogal tegen. De fiets- en wandeltocht vormde het officiële begin van een langdu rige actie die erop is gericht om geld voor de restauratie van de dorpskerk, een van de oudste ge bouwen van Wassenaar, in te zame len. De van oorsprong katholieke kerk is momenteel in gebruik bij de Hervormde Gemeente die het monumentale hek rond het voor plein wil repareren, muren en ra men wil herstellen alsmede een aantal andere grote onderhouds werken wil laten uitvoeren. In to taal zal er ongeveer drie ton nodig zijn. De nieuwe stichting mikt op een jaarlijkse actie-opbrengst van ca. 60.000,-. Concert Het orgel van de Voorschotense Dorpskerk wordt vanavond be speeld door organist/beiaardier Kees van Eersel. Medewerking aan het concert verleent klarinet tist Henny van Eersel. Aanvang kwart voor acht; mensen die de toren willen beklimmen kunnen dat om half acht doen. Leerhuis Onder de noemer 'In de leer bij farizeeën en rabbijnen' wordt het komende winterseizoen een cur sus gehouden in het Oegstgeester Gemeentecentrum. Behandeld worden een aantal artikelen rond om de Joodse traditie plus aspec ten rond de Joodse wortels van het Christendom. Het leerhuis wordt gehouden op 15 oktober, 5 november, 3 december, 7 januari, 4 februari en 4 maart. Voor meer informatie: mevrouw Verhoef, Lijtweg 201, telefoon 071-155152. Kaarslicht Elk jaar een traditioneel evene ment: een rondleiding met kaars licht door het Voorschotens kas teel Duivenvoorde. Maandag 30 september en dinsdag 1 oktober wordt het rondleidingen-seizoen weer op deze wijze uitgeluid. De huidige bewoonster, baronesse Schimmelpenninck van der Oije, loopt zelf vooraan. Na de rondlei ding kan men nog een kopje koffie drinken in de schitterende Marot zaal. Kaarten voor dit feeënrieke evenement zijn alleen in de voor verkoop verkrijgbaar bij de VVV Leiden (Stationsplein), sigaren magazijn Uljee (Schoolstraat) en bij 'De Wassenaarder', School straat 50 in Wassenaar. LEIDSCH -m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345.20 per half jaar, aan huis bezorgd 131,40 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post f 30.00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071) 144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H I J. Veldhuizen Bin7Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: PJ. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Londen. Parijs. Was hington. Rome. Madrid. Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2